de strijd in Frankrijk, voortspruitend uit het concordaat van 1802, enz. Waar men nog eenige welwillende neutraliteit ten onzent betracht, is de publieke opinie ge reed ons te bestrijden, ons onmondig te verklaren, ongeschikt voor alle posten, om die „Kerk te doen uitdrogen." De heele geschiedenis der Kerk is dus een bewijs, dat niets te wachten is van de krachten buiten haar, maar dat zij op eigen krachten moet berusten. Deze krachten moeten goddelijk werk zijn. Im mers, al heeft de Kerk een uitsteken de organisatie, al toonen haar dienaren een grooten ijver en toewijding, daar door alleen kan de uitbreiding niet ver klaard worden van haar 'leer, die voor de zwakken te zwaar en voo' de mge loovigen een hardheid schijnt. De ver schillende volkeren zijn voor de uitbrei ding een beletselmet nationale gevoe ligheden heeft de Kerk veel te kampen gehad. Wat echter geen enkel rijk wist te overwinnen, overwon wel de ver vólgde en-zwakke Kerk van Rome. Ook van de zonde der menschen heeft de Kerk last gehad. De hoogmoed Lörit zich in talrijke ketterijen geopenbaard, het zedenbederf is ook in haar rangen geslopen. Maar dit alles is des te schit terender bewijs, dat de Kerk bestaat door de hand Gods. Zij verjeugdigde zich telkens, niet door toe te geven aan de ketterijen, niet door de zeden slapper te maken, doch door de oude leer scherper vast te stel len. Juist daardoor heeft zij gewonnen. Geheel en al in de lijn van de geschie denis heeft Pius X zijn leuze gesteld: Alles herstellen in Christus. Door de kracht van Christus is de Kerk geworden wat zij is; kan zij be staan zonder de hulp van het geld, de vorsten of de wetenschap kan zij over winnen de menschelijke afkeer van haar leer, de moeielijkheden der nationalitei ten, de scheuringen in _eigen boezem. Al moge overal strijd zijn, laat ons daar door nooit in vertwijfeling geraken. De schoone voordracht van den gewij- den spreker werd door een pvertalrijk gehoor met groote aandacht gevolgd. De Weleerw. heer J. Duiniel had bij den aanvang van den avond de vragen beantwoord, die naar aanleiding zijner conferentie waren ingekomen, terwijl kapelaan Bekkers nog mededeelde dat de volgende conferentie over 3 weken, d.i. 13 December a.s. gehouden wordt. Voor verwarming van het kerkgebouw wordt zorg gedragen. De vragen moeten voortaan onderteekend worden ingezon den en liefst zoo spoedig mogelijk. Openbare leeszalen. Gisternamiddag heeft de vereeniging tot instandhouding van de volksleeszaal en bibiothleek „Reuvens", haar jaarver gadering gehouden, onder voorzitters schap van prof. dr. J. P. Kuenen. Uit de vaststelling der begrooting bleek, dat de inkomsten over het jaar 1911 worden geraamd op f1895, de uit gaven daarentegen op f 2677, zoodat het nadeelig saldo vermoedelijk f 782 zal bedragen. De vereeniging heeft nog een kapitaal van f3600, dat, indien er geen subsidie van het rijk wordt ver leend, dus zal moeten worden aange sproken. Tot bestuursleden werden herbe noemd de heeren dr. P. A. Driessen, P. J. Haitink,, J. Schaap Hz. en prof. Dr. jW. van derVlugt, terwijl in de plaats van Dr. W. Th. M. Weebers, die voor een herbenoeming niet weder in aan merking wenschte te komen, werd be noemd dr. H. J. J. Taverne, leeraar aan de gemeentelijke kweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen, die naar wij vernemen, deze benoeming heeft aan genomen. Holl. Maatsch. van Landbouw. Gisterenavond hield deze vereeniging eene algemeene vergadering, waarin ais spreker optrad de heer A. A. Neeb, Rijks- land bouwieeraar voor Zuid-Holland met het onderwerp: „Voeding van melk- v e e". Door afwezigheid van den Voor zitter wegens familieomstandigheden werd de vergadering geleid door den heer Sillevoldt. De spreker begint met te verklaren, dat het niet jn zijn bedoeling ligt om het rantsoen van het vee te gaan bepalen maar hij wil het onderwerp in algemeene trekken behandelen. Als gevolg van de vraag naar inlichting voor 't voederen heeft men op vele plaaten cursussen opgericht om den algemeenen regel te leeren, volgens welke men zoo goed en goedkoop mogelijk kan voederen. Zoo'n cursus wil spr. ook aan deze ver gadering aanbevelen voor den volgenden winterhij moet zich nu tot eene schema van de te behandelen stof beperken. De vraag, die spr. moet beantwoorden komt hierop neer: welk voedsel moeten we aan de koe geven, opdat het voedings proces veel melk aflevert. Drieërlei voedsel kunnen we onder scheiden, naar gelang van het doel, dat er mede bereikt word. Ten eerste: onder- houdsrantsoen, waaronder spr. ock ver staat het voedsel noodig voor de adem haling, verderproductie- of voortbrengs- rantsoen, en ten slottehet voedsel, dat niet vetreerd wordt. Wat het onderhouds-rantsoen betreft, hoe grooter dit zijn moet, hoe minder voedsel blijft er over voor voortbrenging, hoe minder melk krijgt men. De mindere hoeveelheid melk kan echter ook geweten moeten worden aan het minder goede verteringsproces. Daar deze laatste kwaal erfelijk is, dient men dit goed in 't oog te houden. Voor het onderhoud komt op de eerste plaats in aanmerking het eiwitgehalte in de stoffen. De zetmeelachtige en suikerstoffen zijn noodig voor de ademhaling. Daar de ademhaling niets is dan een verbrandings proces, een verlies van warmte aan de ons omringde koudere omgeving, zou men kunnen besluiten om de stallen zoo warm mogelijk te maken, opdat de at- mospheer minder warmte opslurpt van de dieren, en er dus minder voedsel noodig is om die warmte te kunnen ver krijgen. Hier moet men echter voorzichtig zijn, daar de dieren gemakkelijk verweke lijkt worden en zoo vatbaar worden voor ziekten. Welk voedsel is nuttig voor de pro ductie, de voortbrenging? Het antwoord wordt gegeven door het antwoord op de vraag wat geproduceerd moet worden. In melk is eiwitstof vetgehalte, suiker en zetmeel stoffen, dus moet ook het voed sel deze bestanddeelen bevatten. Hoe kan men nu de productie ,de hoeveelheid melk zoo groot mogelijk maken? Het is 'n verkeerde meening, dat bij meer voedsel steeds de hoeveelheid melk grooter wordt. Er is een zekere hoe veelheid, bepaald door de natuur vaxi iedere koe, welke zeker wordt voortge bracht bij goede voeding, maar boven welke men ook niet kan gaan door meer dere voeding. Spreker kent voorbeelden van land bouwers, die de helft van het voedsel aan de dieren zijn gaan geven, terwijl deze toch dezelfde hoeveelheid melk af leverden. Het is natuurlijk dat de hoedanigheid van het voedsel betrekking heeft op de hoedanigheid van de melk. Het is echter waar, dat, indien b. v. in het toegediende voedsel weinig vetdeelen zijn, dit toch in het voedings-proces kan worden om gewerkt in vet. (Varkens b.v. worden vet door aardappelen, waarin weinig vet stoffen zijn.) Het zou duur worden als men vet trachtte te verkrijgen indirect door eiwitstoffen daar deze slechts voor één derde in vet worden omgezet, omge keerd zou liet goedkoop zijn vet te ver krijgen door zetmeelstoffen, omdat deze veel goedkooper zijn dan de vetstoffen zelf. Als men nu heeft berekend, wat het dier noodig heeft voor onderhoud (adem haling daaronder ook begrepen) en die berekening is, tenminste in 't algemeen, te maken, dan is het niet moeielijk om te berekenen hoeveel men voederen moet om b.v. iederen dag 12 liter melk te krijgen. En in de tabellen vindt men de hoeveelheid voedingsbestanddelen van ieder voedsel. Spr. behandelt nu de vraag, hoe men de duurte van de verschillende voedings middelen onderling kan vergelijken. Men moet zoeken naar een voedingseenheid. f lijnkoek is hoogstens 29% eiwit, 13 7o vet, 29% zetmeel. Eiwit en vet zijn driemaal zoo duur als zetmeel. Nu gaat men zoeken de eenheid in zetmeel- bestanddeelen, door de volgende bere kening 3 X 29 en 3 X 13 3 X 42 126 zetmeelbestanddeelen 29 154. Lijn koek kost 14 gulden per 1000 kilo; dit wordt gedeeld door 154, dus ongeveer 9 centen is het bedrag der voedings eenheid. Spreker wijst er op, dat van vele andere voedingsmiddelen dit bedrag 6 is. Spr. wijst er ten slotte op, dat de kwaliteit van de melk zooveel afhangt van de juiste, evenredige samenstelling van de voedingsbestanddeelen, en sluit zijn rede met te herhalen dat hij slechts een beknopt overzicht heeft kunnen geven van de omvangrijke kwestie. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan ruim gebruik werd gemaakt, zoodat dit nog een uur in beslag nam. Vele punten wer den verduidelijkt. Opgemerkt werd door een der vragers, dat men niet te vèel op het absoluut eiwit-procent moet let ten, maar op het verteerbaar eiwit percentage. Naar aanleiding van een vraag, of het gewenscht is zout in het hooi te doen, gaf spr. een bevestigend antwoord op de volgende gronden. Plan ten zijm kalirijk, maar bevatten weinig keukenzout. In het bloed moet ook keu kenzout zijm, en daarom is het goed naast het vele plantemvoedsel, ook zout te ge ven. Spr. heeft nog geleegnheidi op te merken, dat het veel beter is water te geven in den vorm van plantendeelen (natte pulp, ingemaakt gras, etc.) dan enkel water. Ter sprake wordt nog ge bracht het absoluut voedingslooze van cacaodoppen en aardappelmoes, dat slechts dienst doet om dem maag te vul len. Aan het einde bracht de voorzitter de zer vergadering aan den heer A. Neeb zijn hartelijke» dank, dat hij, ondanks zijn drukke werkzaamheden nog fijd heeft kunnèn vinden om in Leiden te komen. Alle aanwezigen zullen hebben inge stemd met den wensch van den spr., dat ook hier zal worden opgericht een cursus in het veevoederen. Vliegen. De Maatschappij van Nijverheid hield gisteravond een vergadering met dames in de kleine zaal der- Stadsgehoorzaal., Allereerst werden door de voorzitter aan een elftal werklieden, in dienst bij de firma Zuurdeeg en de Maatschappij „Volharding", waarvan sommige reeds 40 en 50 jaar onafgebroken bij hun fir ma's waren werkzaam geweest het di ploma der Maatschappij met een har- telijken toespraak uitgereikt. Vervolgens gaf Ji.ij het vvpoid aaa 4éH heer Henri Meijer, redacteur van de Kampioen, voor een lezing over de vlieg sport. In korte trekken vertelde spr. de ge schiedenis der aviatiek, die reeds diag- teekent uit de 15e eeuw. Toen bouwde Leonardo da Vinei een helicophère, een toestel dat door twee horizontale schroeven in staat was in de hoogte te stijgen. Echter had hij geen machine om de schroeven in beweging te brengen. De eerste, die een machine bouwde was Acté, die in 1892 een stoommachine maakte, die massa's geld kostte en waar door hij een vliegmachine, ongeveer van het tegenwoordige type 5 centimeters van den grond kon verheffen. Vervolgens sprak hij over de proeven van Lelientliai en de Gebr. Dright, die zich met een toe stel van groote hoogte neerwierpen en zwevend de aarde bereikten. Deze laatste hadden ook een motor geconstrueerd waardoor ze hun toestel reeds van de aar de konden doen opgaan. Daarna besprak hij tie verbeteringen aan de motoren en vliegmachines ofn te komen tot de vliegdemonstraties van on ze dagen. In het tweede gedeelte gaf spr. eenige mooie lantaarnplaatjes te zien, die we liever ais illustratie onder de lezing, die overigens zeer droog was, hadden ge zien. De zaal was slechts matig bezet. ROÖMSCHE.AGENDA. Woensdag, 8 uur Gebouw St. Jo sephs gezellenvereeniging. Tweede feest avond Leidsche Mariavereeniging. Spre ker de Weleerw. Pater Zuidgeest. Op voering van de Sneeuwkoningin. Donderdag, 51/2 uur 'savonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. Mi. Donderdag, 71/2 uur St. Josephsge- zellen Vereeniging, Rapenburg 52. Extra opvoering van „Neo, of de Martelaar der Catacomben". Zondag, 12 uur. Bidstond der St. Barbara-vereeniging op de R. K. Be graafplaats. Zondag, 6 uur Kerk O. L. Maria Hemelvaart (Mon Père) Lof en Liefda digheidspredikatie door den weleerw. heer J. van Kampenhout, kapelaan tt Amsterdam ten bate der R. K. Parochiale Weezen. ALFEN a/d RIJN. Onze parochie mag zich sedert eenige j&ren verheugen in het bezit van een flinke ruime vereenigings- zaal, een gezellige localiteit voorzien van tooneel, buffet, garderobe indertijd door den Zeereerw. Deken Loots gesticht tot vergaderplaats van de leden der St. Joseph- Vereentging Deze zaal heeft in de voor gaande avonden weder een overtalrijk belangstellend publiek binnen hare wan den gezien, dat getuige was en aandachtig toehoorder van tooneelspel, zang en de clamatie door eenige heeren leden aan geboden. Een flink goed geschoold getal too- neelisten, zangers en voordragers hebben op beide feestavonden vele honderden aanwezigen, onder welke den Zeereerw. Deken en eenige eerw. heeren geestelijken, allergezelligst beziggehouden. Afwisse ling van boeiende voordrachten, zang nummers, blijspelen heeft de leden van de St.Joseph Vereeniging met hunne in troducés vele aangename uren verschaft. Waarlijk hier wordt de kunst begrepen om gezelligheid aan kunstgenot en harte- lijken lach te verbinden. Met aandacht hebben de aanwezigen genoten van de operette „Eene gestoorde verjaring", waarin een jubilaris viermaal achtereen eenzelfde geschenk door zijn vrienden aangeboden n.l. een parapluie evenzeer werden met uitbundig app'aus begroet eenige toomeelstukjes cn de declamatie over de Parochiale school in de toe komst, de Kikvorschen-cautste, De Re- cruut en hiet mislukken van'de Alfensche kaasmarkt. De bloeiende St. Josephvereeniging kan met genoegen op de gepasseerde avonden terugzien en mag er trotsch op zijn, zulk een zeldzaam gezelschap van tooneelisten, zangers, declamators onder hare werkende leden te bezitten. De heer Vlasman, directeur der ver eeniging betuigde allen, die tot het wel slagen van den avond hadden meege werkt, (^p het einde den oprechten dank der aanwezigen. LISSE. Door de St. Elisabethveree- eeniging zijn in het afgeloopen jaar aan behoeftige zieken verstrekt: 6824 L. melk, 1668 eieren, 294 pond rundvleesch 20 pond rookvleesch, 24 flesschen lever traan, 42 luiers, 17 molton luiers, 17 lakens, 18 sloopen, benevens een 60 stuks ondergoederen, als hemden, borst rokken. Niet minder dan bij 72 zieken en 34 kraamvrouwen zijn door haar be zoeken afgelegd. Dat een en ander ge paard gaat met groote uitgaven, behoeft wel geen betoog. Wij hopen dan ook van harte dat deze vereeniging die zeer zeker als een troost mag worden ge noemd voor de behoeftige gezinnen, al tijd op gulle wijze door Lisse's Katho lieken mag gesteund blijven. Gisteren is men begonnen met de laatste hand te leggen aan de verbete ring van den Heerenweg van af de Ka naalstraat maar het Vierkant door het trottoir ook aan de zuidzijde smaller te maken ejn te yerhpfigen. waardoor breec der vlak wordt verkregen voor rij- en voertuigen. Als nu het kale gezicht nog wat wordt opgefrischt met een regel boom en, en dat zal gebeuren zoo ver nemen wij, dan kan men volmondig ge tuigen, dat men er beter op is gewor den. LEIMUIDEN. De Tooneelvcreeniging „Voorwaarts" gaf hare eerste uitvoering in dit winterseizoes, in het café van J. Keijzer, alhier. Als naar gewoonte is de ze uitvoering wederom goed geslaagd. Allereerst werden wij vergast op een komische voordracht, getiteld „Een slachtoffer van de Nieuwe Drankwet", welk? voordracht er direct de goede stemming inbracht. Vlot werden daarna voor de pauze nog de twee volgende blijspelen afgespeeld: „Jocrisse de Von deling" en „Boer en Tandarts". Alle me despelenden, zetten hun beste beentje voor, waarvoor hun dan ook een woord van lof niet mag onthouden worden. Na de pauze werden opgevoerd een blijspel in twee bedrijven: „Geert de kleermaker, een week socialist", welk stukje behalve humor nog tal van nut tige lessen bevatte. Daarna zagen wei „Nelis in het Varkenshok", wederom een blijspel, waarna het publiek tot slot nog werd vergast op een spectakel scene „De laatste repititie op den vooravond van de Eerste Serenade". Op waarlijk verdienstelijke wijze wer den de coupletten hiervan gezongen door een onlangs gevormd kwartet. „Voorwaarts" kan ongetwijfeld1 met succes terugzien op deze uitvoering, die hare roem wederom heeft bevestigd'. Ook d en heeren J. v. d. Meer (piano) en H. Stiptonk komt een woord van lof toe voor hun mooie muziek' alsme de den heer Staats van Leiden, die als grimeur weer onmisbaar .bleek. ROELOFARENDSVEEN. Alhier ver gaderde de IJsclub „Ijsvermaak is Ons genoegen" in het hötel Wagenaar. De voorzitter de heer W. van der Meer, opende te ruim 7 uren de vergadering en heette de aanwezige leden welkom. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedge keurd. Uit de rekening van den Penningmeester, den heer S. van der Meer, bleek, dat in kas was een batig saldo van f93.60. In de plaats van den secretaris, den heer Jac. v. d. Hoorn, die bedankt had, werd gekozen de heer G. Hölnher. De aftredende 2e voorzitter, de heer Jac. Verhaar werd herbenoemd, en in plaats van den heer H. C Grandadam, die als baancommissaris bedankt had, werd be noemd de heer J. J. de Prie. De vergadering had een zeer prettig verloop en onder het aanbieden van sigaren en ververschingen door de nieuw benoemde bestuursleden, sloot de Voor zitter de vergadering met een woord van dank aan de aanwezige leden. SASSENHEIM. Door K. de Boer alhier, is aan B. en W. vergunning aangevraagd voor den verkoop van sterken drank in het klein in de voorkamer van het per ceel Heerklaan 146. VOORSCHOTEN. De afd. Voorscho ten van den Ned. R. K. Volksbond vierde op waardige wijze haar patroonsfeest, 's 's Morgens had in de vroegmis een alge meene H. Communie plaats voor de le den. 's Avonds was het feest in het ver gaderingslokaal, dat o. m. werd bijge woond door den ZeerEerw. Heer Pas toor, geestelijk adviseur, den weleerw. heer Kapelaan en den weleerw. heer rec tor van het pensionaat Bijdorp. De Voorzitter, de heer C. H. Koot, opende de feestvergadering met een ge bed, een hartelijk welkom en wees er op, dat de dag, die met God begonnen is, waar wij hulde gebracht hebben aan Je zus in de H. Communie, mag bekroond worden door een gepast vermaak, een avond van vreugde. Echter opdat wij ook zouden kunnen genieten van het nuttige, za 1 .reien de hr. J. W Smit, een.raal-president, die zal wijzen op de verheven roeping van den Ned. R. K. Volksbond. Onder daverend applaus betrad de heer Smit het podium, die al lereerst de bondsgroeten overbracht van den Weleerw. Rector Stroomer, den nieuw benoemden centraal-adviseur. Vervolgens schetste spr. de naamover- eenkomst van het apostolaat van St. Willi- brord en den Ned. R. K. Volksbond. St. Willibrord zette in de zevende eeuw zijn heiligen voet op onzen vaderlandschen bodem, om onze voorouders, die nog in de schaduw des doods waren gezeten, de blijde boodschap te verkondigen. Moe dig en fier trok hij voort door geheel den lande met het heilig kruis in de hand, predikte de waarheden van ons H. Ge loof en bracht licht in de duisternis. Ook de Volksbond' heeft zich dat apostolaat opgelegd om licht te brengen aan hen, die in de duisternis onzer dagen nog zoe kend rondtasten. St. Willibrord bracht ons de kunst, ook de Volksbond heeft zich tot taak gesteld de kunst te be schermen. Dat getuigen onze teeken- scholen en de sociale cursussen bevor deren de ontwikkeling en het bescha vingswerk. St. Willibrord bracht ons het geloof. De Volksbond geeft haar beste krachten, naar aanleiding van de on sterfelijke Encycliek Reruin Novarum, om' den werkman in het geloof te versterken. St. Willibrord gaf aan de vrouw haar waardigheid en de Volksbond komt op voor de waardigheid der vrouw, door haar te onttrekken aan de fabriek en haar terug te geven aan het gezin, waar zij koningin behoort te zijn. Spr. zegt: Jjet werk ym _4en jrt. WSM9&. .Voort zetten is de taak van den priester, maar den Volksbond is het voorbehoud om zijn leden te vormen tot waardige man nen, die bereid zijn pal te staan voor de rechten van onze Moeder de H. Kerkjj de zedelijke verheffing van het volk is zijn hoofddoel. Roomsch moeten wij zijn,- niet alleen in de kerk, maar ook daar buiten. Elkeen moet propagandist zijn en God geven wat God toekomt, steunen de katholieke courant. Spreker eindigde zijn enthousiaste rede met een beroep om den Volksbond groot te maken in quali-! teit, zoowel a's quantiteit, en wijst de dames op de noodzakelijkheid, om, nu de statuten gewijzigd zijn, en er alzoo ook voor de vrouwen in den Bond plaats is gemaakt, zich hierbij aan te sluften. Met een schoone perotatie, waarin hij een welwillend beroep djed op aller me dewerking, zoowel patroon als werkman,- gegoeden en minder gegoeden, sloot hij zijn interessante rede, herhaaldelijk door applaus onderbroken. Een waardig dankwoord van den gees telijk ,a>d<viseur viel spreker ten deel. De rederijkerskamer St. Geneeius voer de zeer verdienstelijk na de pauze een paar blijspelen op, wat de lachlust naar genoegen opwekte. VOORSCHOTEN. De heer H. Visser, Café „Sport" houdt een zeer belangrijk billart concours, waaraan flinke prijzen zijn verbonden. Naar wij vernemen moeten er 800 partijen gespeeld worden. WARMOND. Al maakt ons Parochiaal zangkoor geen reis of uitstapje, (zooals vele koren doen,) om jaarlijks den in houd van hun „boetepot" in vroolijkheid! te verteeren, de feestavond der War- mondsche zangers, die altijd ©p St. Ce- ciliadag plaats heeft, kenmerkt zich steeds door onderlinge, plezierige gezelligheid. Zoo ook weder gisterenavond, toen de zangers met hunne echtgenooten aan zaten aan den rijk met chrysanten versier de feesttafel. De Weleerw. heer Kape laan vertegenwoordigde onzen ZeerEerw Heer Deken, en sprak uit diens naam den zangers toe. Deze toast werd gevolgd door een reeks van speeches, zoodat in de prettigste opgewektheid getafeld werd Na afloop van diner en dessert werd de avond doorgebracht met zang, bil jart en kaartspel. Voldaan en tevreden ging men huis waarts. WASSENAAR. Gisterenavond verga derde de afd. Wassenaar van de Holl. Maatschappij van Landbouw. De ver gadering werd geleid door den heer S. van der Stoel, die mededeelde, dat de ze vergadering gehouden werd, om te spreken over „Stalwedstrijden". A4ede- gedeeld werd dat bij de controle van den stal gelet zal worden op de verschillende, zaken, welke behartigd moeten worde» om het vee een goede verpleging te ge ven om de gier te bewaren, zooals be hoort en om consumptie melk af te kun nen leveren, die aan redelijke eischeii wat de samenstelling en hygiëne be treft voldoet. Een der leden meende, dat het veel van den stal zal afhangen of een prijs wordt toegekend en ook! van de welwillendheid van den land heer, om noodige verbeteringen aan te brengen. Sommige meenden, dat land bouwers met slechte stallen evengoed aan den wedstrijd kunnen deelnemen* Voorbeelden werden genoemd, dat land bouwers mét mooie stallen niet zijn be kroond geworden. De voorzitter meende, dat deze wedstrijden in het belang vart de veehouders moeten zijm vooral voor hen, die hun melk aan „fabrieken,t af leveren. Nog was men van meening, dat dei prijzen wel wat gering zijn in verhoun ding tot het vele werk dat geëischt: wordt. Staande de vergadering gaven zich 6 personen op om deel te nemen aan del wedstrijden. Tot afgevaardigden naar Djn Haag werden gekozen de heeren J. Nell en C. Nell Czn. i Gisteravond gaf de vereniging „Onderling Kunstgenot" haar eerste uit voering in dit soezoen. Een paar aardige voordrachten, een Treurspel en een bli>< spel vormden het programma. Het treur spel „Simon Turchi" is een zeer groot stuk maar dat in staat is te boeien vart het begin tot het einde, vooral als hef gespeeld wordt, zooals de leden van K. dit gisterenavond deden. Bij 't ophalen van het scherm yooti het blijspel: „Wie ben ik?" klonk een daverend handgeklap voor den heer G> v. D. bekend als een goed speler. Hij was dian ook weer bijzonder op dreef zoowel als de eenvoudige werkman en als de gemetomorphoseerde graaf. Ntf elk bedrijf gaven de aanwezigen teekenen van bijval. „De filosophische lantaarnop steker" had eveneens een groot succes! met zijn voordracht. Tot slot werd gege ven „Een fijne familie". Hieraan nameö alle werkende leden deel. GEWESTELIJK GEMENGD* De heer J. Overduin vleeschhouwer te Lisse had op de markt te Purraerend een viertal koeien gekocht en haalde deze gisternamiddag van 't station af. Een dezer beesten wist zich los te rukken en rende de spoorbaan op. Ter hoogte van den Lagemeerschenmolen kwam de sneltrein aan die echter, door het onveilig sein stopte. De koe scheen bang van dit mon ster. Zij rende door een paar bollen hoeken heen en ging de Leidschen Vaart door. Eindelijk raakte ze tusschen- een aldaar grazende koppel koeien waar mei^ ze wist te grijpen. Een en ander veroor zaakte een heelen opschudding.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2