No. 344. 23 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ze Jaargang, Ecicbdre SouAo/nt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN, In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag November 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkood (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. In afwachting van de komende din gen in het Hoogerhuis is er, beHalve pp de politieke vergaderingen, een ze kere dreig'eRde rust in de Engelsche politiek. Gister kwam het Lagerhuis slechts kort bijeen. In. antwoord op een inter pellatie over het Osbornevonnis, ver klaarde Asquith, een voorstel te zullen Indienen, dat de vakvereenigingen mach tigt fondsen bijeen te brengen voor de bestrijding van de kosten van vertegen woordiging en verkiezingen voor hparle- ment en gemeenteraden, mits men zich afdoende had vergewist van de mee- hing van de vakvereeniging en geen ver warringen konden ontstaan met fond sen, gevormd uit de contributies. Daarna werd de middelenwet in twee de lezing behandeld en het Lagerlfis verdaagd. Toch blijft het roerig en vooral de Kiesrechtvrouwen jnaken niet iileen een kabaal als een pordeel, maar gaan zelfs tot handtaste lijkheden pver. Toen Asquith dan ook het parlement verliet, sloegen ze de rui ten van zijn auto met stokken stuk. De politie koi hem echter nog beveiligen. Daarna begaven zij zich naar Dovv- ningstreet, waar slechts enkele politie agenten waren. In 5 njinuten was de speciale politiemacht ter plaatse en de ze kon na een gevecht de kiesrechtvrou- {yven, van wie verscheidene in echten is genomen werden, verdrijven. Zij weken in de richting van Wulte Hall, al Vechtende met de politie, die zij op trap pen en stokslagen onthaalde. De kiesrechtvrouwen liepen te hoop om Asquith, die zich volkomen kalm hield, totdat hij in zijn eigen auto stap le en naar Athenaeum Club reed. Ook [Birrell weigerde de hulp van een auto en hinkte naar de Athenaeum Club. De politie nam 100 kiesrechtvrouwen, [waaronder vele hoofdaanvoerders in hechtenis. Vernamen we eerst geruststellende be richten, die deden denken dat het op- roertje op niets zou uitloopen, nu ko men berichten over een ernstigen op stand in Mexico. De beweging is gericht tegen de her kiezing van den president Porfirio Diar. Madero, d»e tegenstanders van Diaz bij de presidentsverkiezingen is, naar men zegt, d e leider der beweging. In de buurt ,van zijn woonplaats Caohuila hebben drie groepen opstandelingen gisteren de ka zernes te Orisaba aangevallen en de ge- Jvangenen bevrijd' en van wapens voorzien. Ook uit andere deel en van Mexico k'omen berichten over uitbreiding van den opstand, echter wordt een strenge cen suur op het telegrafisch verkeer uitge oefend. Blijkens gistermorgen uit San An tonio, San Andres, Torreonrach, Mi- tnac, End-Has, Guerrero en omgeving ont vangen berichten, is Chihuahua door op standelingen genomen, die beslag heb ben gelegd op alle voorraden van mili taire uitrustingsstukken en alle vee en paaiden omsingeld hebben. Chihuahua Stond onder de krijgswet. De toestand [is ook elders critiek. Zeer ernstige on lusten worden gemeld uit plaatsen van zeven staten. De beweging breidt zich .\vaaiervormig u i aan een punt, dat min der dan 10U mijl ten N.-W. van Mexico Stad ligt,in de r.chting va nde Amerikaan- sche grens Verder kwamen berichten SDver gevechten in talrijke andere distric ten in het Oosten en het Zuid-Oosten, [waar met spoed troepen heen zijn gezon- 'üeu. De Mexicaansche regeering heeft den Strijd blijkbaar aanvaard. Een telegram uit Elpaso meldt, dat de pie.iigte d e gevangenis van Acambaro in |deii Staat Guanajuato heeft opengebro ken en alle gevangenen heeft bevrijd1. !Men maakte zich van wapenen en mu- initie meester, viel het stadhuis aan en [eigende zich de stedelijke geldmiddelen tqe. De troepen joegen de menigte naar (de bergen, doodden c:n twintigtal ,ter- tachtig personen gewond .w.erden. De revolutionnairen hebben Gomez-Pa- lacio ontruimd. Naar men zegt, blijkt uit papieren, die in het huis van een opstandeling gevon- vonden zijn, dat een samenzweering was gesmeed, om de geheele regeering te vermoorden, officieren en den hoofdre dacteur van de Imparcial inbegrepen. De- pieren zijn Zondag op een onderzoekings tocht door de politie gevonden. De strijd te Chihuahua neemt grooter affmetingen aan. Gistermiddag is bericht ontvangen, dat eergisteravond te Mata- moras meer dan 12 soldaten en opstan delingen gedood zijn. Te Comargo heb ben 75 opstandelingen het garnizoen aan gevallen en verjaagd. Dat worden zware dagen voor den president die cmlangs met zoo grooten luister zijn 70sten geboortedag mocht herdenken, waarbij hij als de grootste bevorderaar van Mexico's welvaart ge prezen werd. 't Kan verkeeren, zei Bree- roo. Dat is ook de hoop der Belgen voor hun zieke koningin. Allerwegen wordt gebeden voor haar herstel. Ook de scholen zijn met zulk1 een gebed begonnen. Z. H. Paus Pius X heeft aan koning Albert telegra fisch zijn deelneming betuigd met de ziekte van de Koningin. Maandagmor gen heeft de Paus de H. Mis opgedra gen tot intentie van de koningin. Op persoonlijk verlangen van koning Albert worden de bijzonderheden van de ziekte van de koningin in de bulletins meld. De dokters hebben gegronde hoop dat het gestel van de koningin over de ziekte zal zegevieren. De voorzitter van den Senaat deelde mede, dat de Koningin, wanneer de te genwoordige toestand aanhoudt, spoe dig op weg van beterschap zal ziju. De voorzitter van de Kamer deelde mede, dat de Koningin vooruitgaat, en dat de toestand geen jjevaar oplevert. Blijkens het om 6 uur gisteravond uit gegeven bulletin, was de dag kalmer en genoot de patiënte rust. Er hebben zich geen complicaties voorgedaan. Er komt weer wat nieuws ove nfcet Drievoudig Verbond. De gewezen minister-president van Roemenië, Peter Carp, heeft iets uitge laten en een medewerker van de „Neue Frie Presse" over de Turksch-Roemeen- sche overeenkomst. Een militaire overeenkomst tusschen Turkije en Roemenië bestaat niet, ver zekerde Carp. Het is duidelijk, dat, wan neer ooit een internationale verwikke ling mocht ontstaan, waarin ook Roe menië betrokken werd, Roemenië aan de zijde van het Drievoudig verbond zou staan. Want de belangen van Roeme nië gaan samen met die van het Drie voudig Verbond. Wij zullen nooit in de gelegenheid zijn, onafhankelijk van het Drievoudig verbond, aan de zijde van Turkije te staan. Aangezien Roemenië het Drievoudig Verbond zeer wel op juiste waarde weet te schatten, is een actie onzerzijds zonder dat we het van te voren met het Drievoudig Verbond zijn eens geworden, uitgesloten. Deze over weging sluit reeds op zichzelf iedere mo gelijkheid van een overeenkomst met Turkije uit. Ook over de Turksch-Oostenrijksche overeenkomst komt een tegenspraak en wel in de Turksche „Sabah". Het blad zegt dat de betrekkingen tusschen Tur kije en Oostenrijk wel zeer vriendschap pelijk zijn, maar dat van eqn entente geen sprake is. Nu licht het schioone ge bouw weer in duigen, tenzij deze be richten slechts praatjes voor de zaak blijken te zijn. In Frankrijk is men het eens geworden over 't wets ontwerp tot bestrijding der sabotage. Het zal niet alleen als sabotage wor den aangemerkt, wanneer men een be schadiging van materieel aanraadt c. verricht, maar reeds het feit, een me chanisme ongeschikt voor gebruik te heb ben gemaakt, zal onder de "thans uit gewerkte strafbepalingen vailen. Hoe noodig het is, blijkt uit het nog altijd voortduren van sabotage in het ver keer. Zondagochtend zijn, volgens een bericht uit Brest, weder 442 telegraaf- en telefoondraden doorgesneden waardoor Brest geheel van Parijs en het midden des lands werd afgesneden. Ook flam de seqa&t hei on^wer^ bij de arbeidstijd der mijnwerken tot 8 uur wordt beperkt aan, en besloot de ministerraad in principe de opschor ting tot 1 September 1911 toe te laten van he: invoerrecht van drie franc op jmais, op voorwaarde, dat het noch voor de distilleerderijen, noch voor de zetmeelfa- brieken zou dienen. Braaf zoo! GEMENGD. De Duitsche Keizer zal zich door door den Kroonprins bij de kroning van den Koning van Engeland laten vertegen woordigen. De Duitsche kroonprins en kroon- princes zijn te Colombo door den gou verneur hartelijk ontvangen. Er is een feestmaal te hunner eer geweest en een buitenpartij in het park van den gouver neur. Heden reizen de prins en prinses door naar Kandy. De Spaansche minister van marine heeft gistermiddag aan Canalejas, den minister-president, medegedeeld, dait de werkstaking in het tuighuis te Ferrol ge ëindigd was, tengevolge van een overeen komst tusschen stakers, gemeenteraad en de scheepsbouwmaatschappij. Naar uit Hongkong gemeld wordt, hebben de gouverneur en de bisschop van Macao telegrammen ontvangen van de voorloopige Portugeesche regeering, waarin bevolen wordt onmiddellijk tot uitvoering van het besluit over te gaan, dat de Jezuieten uit Portugeesch gebied verbant. De Jezuieten trekken nu naar Engelsch en Fransch-Indië. Prins Heinrich van Pruisen heeft Zaterdag zijn v.Leg-examen tot voldoening van de officieele tijdopnemers afgelegd, zoodat hem het brevet van den internatio nalen Iuchtvaartbond kan worden toege kend. Sedert het uitbreken van de pest te Mandsjoerije zijn 241 Chineezen en 5 Russen overleden. De epidemie is zeer kwaardaardig. Wie ziek wordt, sterft. Het sedert lang aangekondigde wetsontwerp tot bestrijding van kwak zalverij en geheime middelen is bij den Duitschen Rijksdag ingediend. Het verbiedt een behandeling door on bevoegden bij mensch en dier uit de ver te; door middel van mystieke geneeswij1- zen; de behandeling van ziekten, die voor het algemeen gevaarlijk zijnvan ge slachtsziekten en kanker; de behandeling door middel van hypnosede^behandeling onder toepassing van verdoovingsmid- delen, van andere dan plaatselijke wer king door inspuitingen. Op onware mededeelingen jn kwak zalversadvertenties staat gevangenisstraf van ten hoogste een jaar en een boete van ten hoogste 5000 mk. In het stakingsgebied in Wales zijn eergisteravond weer heftige onlusten voorgevallen. Men zegt, dat het een ge- regelden veldslag is geweest. De politie agenten vertellen, dat men uit de ra men heet water en allerlei vaatwerk1 op het hoofd geworpen hjeeft. Deze onlusten zouden de ergste zijn geweest, die gedurende de staking zijn voorgekomen. Over de watersnood in Indo-China nog het volgende: Ook de provincie Koeangoeam is geteisterd. Ongeveer 1000 huizen zijn vernield en veel booten zijn verloren geraakt. Meer dan 100 per sonen zijn omgekomen. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is Mr. N. A. de Jon'c- heere benoemd tot burgemeester van Heerjansdam is aan de réserve-officieren van ge- Oranje-Nassau in zilver verleend aan den adjudant-onderofficier F. H. Spuijten- burg van het Instructie-bataljon. Is aan de reServe-officieren van ge zondheid 2e kl. L. Q. van Omme en L. K. Wolff, eervol" ontslag verleend. Prov. Staten van Zuid-Holland. Geüep. Staten hebben ingediend: le. twee oniwerp-besluiten tot wijzi ging of aanvulling, meestal als uitstel- werk van vroegere aansluitingen van de Prov. Staten, van de provinciale beperkin gen over 1910 en 1911 2. een voorstel tot toekenning aan de vereeniging voor middelbaar technisch onderwijs te Dordrecht, ten behoeve van de op te richten middelbare technische school van .een sufesjeUe yaf4600 3e. een voorstel om: le. aan de Aca demie van beeldende kunsten en techni sche wetenschappen te Rotterdam, in ver band met de voorgenomen reorganisatie, te verleenen: a. voor haar middelbaar en technisch onderwijs f4425 voor 1911 en f6280 'sjaars voor 1912 en volgende jaren en b. voor hare teekenscholen geza menlijk f2245 voor 1911 en f3860 voor 1912 en volgende jaren 2e. aan de Pro- testantsche Christelijke Ijzer- en Metaal werkers en aanverwante vaklieden-veree- niging „Samenwerking" te Rotterdam, ten behoeve van hare ambachtsteeken- school een subsidie te verleenen van f770 voor 1911 en f900 'sjaars voor 1912 en volgende jaren3e. van het departement Charlois en Katendrecht der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen, te Rotterdam ten behoeve van hare ainbachtsteeken- school een subsidie te verleenen van f120 voor 1911 en f200 voor 1912. 4e. een voorstel om de voorwaardelijk toegestane subsidie van f5000 voor een ambachtsteekenschool te Schiedam defi nitief vast te stellen. Nederland en Noorwegen. Reuter seint uit Kristiania: Het Noor- sche telegraatagentschap Norsk is in staat, naar aanleiding van het bericht uit den Haag, dat de onderhandelingen tusschen Noorwegen en Nederland over een arbitrageverdrag, zonder resul taat zijn verloopen, mede te deelen, dat van Noorsche zijde, bij onderhandelin gen met vreemde mogendheden over al- gemeene arbitrageverdragen steeds aan het beginsel is vastgehouden, dat aan een scheidsgerecht geen kwesties voor gelegd kunnen worden, die betrekking hebben op de onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van het land1. Nederland wenschte een verdrag ech ter ,dat de bevoegdheid van het sctfeikfls- gerecht zonder voorbehoud uitstrekt over alle geschilpunten, die mogelijker wijs kunnen ontstaan. KORTE KRONIEK. Bij den Rotterdamschen gemeente raad is thans ingekomen het wetsont werp tot vereeniging van Hoek van Holland bij Rotterdam, met welk denk beeld de Raad zich in zijn geheime zitting van 12 Mei reeds in beginsel vereenigde. Aanvankelijk beoogde de Regeering van Hoek van Holland een afzonderlijke ge meente te maken, doch nadat het Rotter- damsche gemeentebestuur (gedreven door het belang dat dit aan den mond van den Waterweg gelegen gebied admini stratief met Rotterdam één wordt) voor stelde, den Hoek bij Rotterdam te voegen, achtte ook de Regeering dit veel beter. Het wetsontwerp omvat drie paragrafen: lo. betreffende den overgang van grond gebied 2o. de wijzigingen der Gemeente wet enz., welke noodzakelijk worden, en 3o. regeling van den overgangstoestand. LEIDEN, 23 November. De levenskracht der Kath. Kerk. Op den gisteravond gehouden apo- logetischen cursus, hield de W.Eerw. heer Th. M. P. Bekkers, een conferen tie over bovenstaand onderwerp. Tot dusverre herinnerde de eerw. spr. zijn de bewijzen voor de god^- delijke zending der Kerk gezocht in de historie en haar bestaan, in de opdracht die Christus haar gaf, het bestuur, dat Christus instelde, en middelen en doel, die Christus stelde. Dit alles te saam is het hoofdbewijs. Er is nog echter een andere bewijsvoering om de goddelijke zending der Kerk te erkennen, eene be wijsvoering, die niets anders veronder stelt dan het bestaan van God en een verklaring vraagt van de historische ver schijning, die wij Katholieke Kerk noe men. Er treden daarbij twee eigen schappen op den voorgrond: de onver woestbare levenskracht en de bewon derenswaardige levensbloei. Het eerste punt zal spr. hedenavond behandelen. Spreker wijst er op, dat de Katholieke Kerk zich uitbreidde en blijft uitbreiden over de heele wereld zonder schade aan haar eenheid. Dit kenmerk fead zjj reeds in de eerste jaren yan de wereld, waar voor spr. de getuigenis van Harnack aan haalt die wondervolle uitbreiding is steeds voortgegaan, zoodat de Katholie ke Kerk alle andere Christensecten, af zonderlijk besclift^iyd, fei, feet aantal fea rer aanhangers verre pvertrefL terwijl zij, alle overige christen gemeenten te saam genomen, deze evenaart. Volgens een betrouwbare statistiek zijn van de 100 Christenen, 48 Katholiek. Het algemeen karakter van de Katho lieke Kerk schuilt echter niet in h'et groote getal aanhangers. Van de Islami die evenveel aanhangers telt, zal nie mand zeggen, dat zij algemeen is. Over al treft men de Katholieke Kerk aan. Hierin steekt zij gunstig af bij de andere kerken. Zoo deden tot voor ruim 100 jaar de niet-katholieke Christenen bijna niets voor de zending en thans is zuik9 het werk niet van de kerk, maar van ge nootschappen, die eerst in 1900 te Eding- burgh een poging tot saamwerking heb ben gewaagd. Wij gaan steeds voort, ge lijke tred houdend met de ontwikkeling. En al moge de Kerk verliezen lijden, met voorbeelden, ook van het hedc lagsche,- toont spr. aan, dat de kerk die verliezen gemakkelijk aanvult. De algemeene verspreiding js niet ge noeg om de Kerk van Rome te stempe len tot wereldkerk. Zij moet vergezeld gaan van een vaste eenheid. De kerk van Rome mag zeggen, dat zij een onver- broken eenheid bewaart; juist die een heid is door haar vijanden het meest aan gevallen. Acht spr. hierdoor de levenskracht van de kath. kerk voldoende belicht, thans vraagt spr. zich af, hoe die te moeten ver klaren. Niet door de macht van het geld. Te dwaas is het aan te nemen, dat zoovele millioenen om wille van het geld een zoo zware godsdienst, als de katholieke is, hebben aanvaard. Christus en zijne apostelen waren arm. Het geld is geen factor bij de vestiging geweest, het is wel een hulpmiddel bij de verbreiding. Maar heeft dat geld ons meer voor deel dan wel meer nadeel bezorgd? Me nige kerkvervolging vond aanleiding in de vermeende schatten van de kerk (men denke aan het milliard der Fransche congregaties). Het zijn voorts sterke bee nen, die de weelde kunnen dragen, zegt een Hollandsch spreekwoord. Welnu, als er misbruiken in de Kerk inslopen, kwam dit veeltijds omdat haar dienaren te rijk waren. Door het geld kan dus niet de levens kracht der Kath. Kerk worden verklaard,; maar wellicht door de wetenschap? Spr. betoogt, dat toetreding tot de Kath. Kerk is een daad van geloof, dat vereischt een kinderlijke deemoedige onderwerping aan God. Het verstand alleen kan ons nooit tot het geloof brengen. De weten schap kan nooit de hoofdkracht zijn, om dat zij de groote geheimen van ons H. Geloof niet kan doorgronden, omdat zij de menschen niet kan dwingen te leven volgens strenge wetten. Wel heeft de wetenschap de geloofsverwar- ring vermeerderd en het zedelijk peil der menschheid verlaagd. Waar zouden ar me, onontwikkelde menschen hun geloof vandaan moeten halen, als het was een daad des verstands en hoe kon Christus dan Zijn zending vervullen, Hij, die kwam om het Evangelie te prediken aan de armen? De wetenschap is eenigszins een hulp middel geweest om den weg voor de Kerk voor te bereiden, de aanvallen af te slaanom een dieper inzicht in het geloof te verkrijgen. De Kerk heeft al tijd de wetenschap bevorderd, maar zij heeft daarin nooit dat voordeel gevon den, dat zij daarin vinden kon. Buiten, de Kerk heeft men geen oog gehad] voor haar wetenschap en wij allen we ten, dat de Katholiek, die een plaats iji de wereld inneemt, een bijzonder kracht- mensch moet zijn. De wetenschap heeft men gebruik* om haar te bestrijden. Het Protestan tisme is gedeeltelijk bezweken onder de mokerslagen van de moderne weten schap; de Katholieke Kerk heeft dien invloed eerst veel later ondervonden/ maar door het krachtig verzet wijkt hij hoe langer hoe meer. Aan de wetenschap kan dus de groo te kracht van mysterieus leven niet wor den toegeschreven misschien dan aan de bescherming van den Staat? De Staat is onmachtig iemand te nood zaken een geloof aan te nemen. Maar al neemt men een grooten invloed van' den Staat op de geestelijke stroomingen aan, wat heeft de Kerk daaraan te dan ken? De bescherming van de vorsten heeft de Kerk duur moeten betalen, ge tuige b.v. de geweldige investituurstrijd^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1