hier de eerstelingen, die vóór 5 jaar de Maria-vereeniging hebben gesticht, hoon en spot trotseerend. Spr. dankt de propa gandisten de groote krachten eener ver- Jeeniging, die nimmer te vurig kunnen fcijn; dankt allen, die in die vijf jaar hebben meegewerkt om de vereeniging te maken tot wat zij nu is. Al moge eens overdreven spr. houdt zijn auditorium voor, dat het gaat om hoogen inzet: om de bloem der gezond heid, de eer der vlag het goud der beurs, het zilver van het hart, en de parel van ions H. Geloof (Daverend applaus). In het tweede gedeelte van zijn toe spraak handelde de eerw. redenaar over het strijdlied en hield een warm welspre kend pleidooi voor de zaak der katholieke drankbestrijding. De strijd tegen het al coholisme is zoozeer noodig, want koning Alcohol is nog altijd een tyran, een wree daard, machtige en sluwaard. Hem te bestrijden is vooral een liefdewerk. Zoo de katholieke hiervan meer overtuigd "waren, zouden de leden tot onze ver- eenigingen toestroomen. Vooral omdat de drankbestrijding een liefdewerk is, be delt spr. er offers voor. Immers zij bereikt het grootste getal ongelukkigen, want onder alcoholisme verstaan wij niet, die 22 a 23000 dronkaards, die Nederland telt en waarvoor iedereen afschuw heeft, maar die groote massa te-vee!-drinkers die staan tusschen z.g. matigen en dronk aards. Hoeveel ellende hebben die niet in de huisgezinnen gebracht. Wat betee- kent het getal arme kinderen, die door dronke vaders zonder eten naar bed wor den g estriemd, in vergelijking met het geslacht kinderen, dat met het gif in het hart ter wereld komt en moet boeten voor de misdaad der ouders. De drankbestrijding is de bescherm engel van alle andere liefdewerken. Spr. heeft veel respect voor de St. Elisabeths- vereeniging, St. Vincenlius Vereeniging maar hoeveel vruchten gaan niet door haar arbeid verloren, tengevolge van de drank ellende, 't Middel om de armoede te beperken is de drankbestrijding. Zij is ook de beschermengel voor de verwaar loosde jeugd, de beschermengel eveneens voor het sociaal- en liefdewerk der K.S. A. Er is ontzettend veel reeds voor den werkman gedaan, maar wat zal dit baten zonder drankbestrijding. Wat zal het ba te als de man meer verdiént, maar dat meerdere verdrinkt; als hij korter rbeidt maar langer in de kroeg zit? Men prijkt met groote getallen verspreide brochures en vlugschriften, maar hoevele worden daarvan gelezen? A'.s men drankbestrij ding propageert, schept men menschen met gezonde hersens. Drankbestrijding, zette spr. ten slotte uiteen, is een zaak van vaderlands liefde. Niet een werk, als de Ruyter en Tromp hebben gedaan, maar van St. Willebrord en St. Bonifacius. Met 'n schitterende peroralie eindigde spr. onder langdurig applaus zijn schoone rede. De presidente dankte Z.Eerw. in har telijke bewoordingen en hoopte, dat hij wederom spoedig voor de vereeniging zou optreden. En nu ten slotte iets, wat we een ander glanspunt van de feestviering mogen noe men: de opvoering van de kinderoperette y,Üe Sneeuwkoningin." Hoe allersnoezigst is deze opgevoerd en hoezeer heeft spel en zang der kin deren ons eenige uren aangenaam be zig gehouden. Wij denken hier allereerst aan Gerda, de lieve kleine, die haar broertje Kay, ontvoerd door de Sneeuwkoningin gaat zoeken. Zij, het hoofdpersoontje, kende haar rol uitstekend. In alle bedrijven treedt zij met dezelfde onbeschroomd heid op en het succes komt hfcar voor een groot deel toe. Speelde zij in het eerste bedrijf in de woning barer groot moeder, toen Kay ontvoerd werd, in het tweede bedrijf komt zij bij de toover- fee terecht om haar broertje te zoe ken. Wat aardig zongen die kleine kleu tertjes en hoe mooi waren de kleertjes yan de stroomnimfen en vlinders. En dan die kaboutertjes in het 3e be drijf met hun roode boezeroentjes, grij ze broekjes, lange kaplaarsjes. Ko- misch-eigenwijs streken ze langs hunne lange baarden en wat leuk sprongen en dansten ze rond. Als de kabouter- kens Gerda gebracht hebben naar de moeder der Winden ontmoet zij daar zuid- en oosten wind, die haar brengen naar het rijk der Sneeuwkoningin, van waar Noord en West haar weer zullen brengen naar haar eigen land. Eindelijk, wanneer Gerda in het rijk der Sneeuwkoningin, die met haar jonk vrouwen met ware majesteit daar zetel de, Kay terugvindt, jubelt zij het hoog ste lied uit en vluchten beiden heel sneL Het zesde bedrijf brengt ons dan weer bij de dwergen, die verheugd ron'dsprin gen, omdat Gerda en haar broer weer te samen zijn en alle leed is vergeten. En heel het dwergen rijk, met den dwergenkoning voorop, gaan Gerda en Kay naar hun land t erug brengen, waar zij hun van alles geven. Het heeft heel wat moeite gekost de kinderen deze operette te doen instudee- ren. Maar ruimschoots heeft deze schit terend geslaagde opvoering de moeite be loond. Het losse vlugge spel van de kabou ters, de huppelende tred der vlinidlers, de .statige postuur van de Sneeuwko ningin en haar jonkvrouwen, de kloeke houding der winden hebben instemming bij het publiek gevonden. De costuumpjes waren bijzonder fraai terwijl de décors uitstekend waren v.ei- zorgd, vooral in het vijfde bedrijf, dat in het rijk der Sneeuwkoningin speelde. In dc daverende toejuichingen die den kleinen spelers op de planken ten deel vielen, lag ook besloten een hulde aan de werkers achter de coulissen. En onder c'e^e mogen wij allereerst wel noemen, zonder anderen afbreuk te doen mejuffr. Anna Bertels. Zij heeft het leeu wendeel van den moeilijken arbeid geheel belangloos verricht; nu mag ook zij aan spraak maken op den dank en de hulde bij het welslagen van haar werk. De W. Eerw. pater Tesser komt voorzeker ook een groot deel van den lof toe. Z.Eerw. heeft als regisseur fungeerend, dc kin deren uitstekend hun rollen geleerd. Ver geten wij vooral niet mej. Mien Pieck, de accompagnatrice op de piano. 't Was geen gemakkelijke taak, die haar was toe bedeeld. Zij moest het spel gaande hou den en als een enkele keer aan den zang iets haperde, moest zij het verkeerde weer in het goede brengen. En op liet damestrio vol te maken, mag ook wel mej. Th. de Graaf worden genoemd, die een werkzaam aandeel aan de uitvoering heeft gehad. Hun allen werd door de presidente den dank der vereeniging overgebracht, zoomede aan diegenen, die op de een of andere wijze hadden meegeholpen de uit voering zoo heerlijk te doen slagen. In den loop van den avond sprak de heer Jac. P. Creyghton, voorzitter van het Kruisverbond, namens deze vereeni ging een woord van gelukwensch aan de feestvierende vereeniging. Met voldoening mag op dezen eersten feestavond worden teruggezien. Voor de uitvoering op a.s. Woensdag zijn nog kaarten verkrijgbaar bij Mej. Engels, Maredijk 13. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den heer H. J. Cohen, leeraar in het Hebreeuwsch aan het gymnasium alhier, met 21 stemmen tegen 16 stem men op ds. Van der Flier te Middelburg, benoemd als leeraar in het Hebreeuwsch aan het gymnasium te 's Gravenhage. Mej. A. A. E. Driessens alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de scholen voor zwakzinnigen te 's Gravenhage om belast te worden hoofdzakelijk met het onderwijs in nuttige handwerken voor meisjes; met vaststelling der jaarwedde op f 1000. Heden was het 12 jaar geleden dat de sergeant majoor instructeur H. J. Siebrecht van het 4e Regiment-lnfanterie in militai ren dienst trad. Hem is de bronzen me daille op plechtige wijze uitgereikt. Op 1 December a.s. zal voor de miliciens die zich daartoe hebben opge geven een cursus in hei landbouw onder richt in het garnizoen alhier worden ge geven en wel gedurende dezen winter twee malen per week. De lessen op dien cursus worden gegeven door den Heer K. Holkamp, Hoofd eener school te 's-Gra- venhage. Gisterenavond werd in het Ge bouw van den R. K. Volksbond de twee de uitvoering gegeven ten bate van het Comité „Hulp in Nood", Hoewel de zaal niet zoo goed bezet was als den vorigen avond, was de opkomst toch zeer goed. De weezen van de gestichten aan de Hooigracht en Pelikaanstraat behoor den tot de aanwezigen, daartoe uitge- noodigd door het comité. De gebruike lijke collecte bracht ditmaal f 2.85 op. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag, 8 uur. Lodewijkskerk (Steenschuur) Apologetische cursus, lo. Behandeling van ingekomen vragen. 2o. Conferentie over de levenskracht der Ka tholieke kerk. Spreker de Weleerw. Heer Th. M. P. Bekkers, kapelaan der St. Pe- truskerk. Toegangskaarten voor den ge- heelen cursus fl voor een avond 10 ct. Woensdag, 8 uur Gebouw St. Jo sephs gezellenvereeniging. Tweede feest avond Leidsche Mariavereeniging. Spre ker de Weleerw. Pater Zuidgeest. Op voering van de Sneeuwkoningin. Donderdag, 51/2 uur 'savonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. M). Donderdag, 71/2 uur St. Josephsge- zellen Vereeniging, Rapenburg 52. Extra opvoering van „Neo, of de Martelaar der Catacomben". Zondag, 12 uur. Bidstond der St. Barbara-vereeniging op de R. K. Be graafplaats. Zondag, 6 uur Kerk O. L. Maria Hemelvaart (Mon Père) Lof en Liefda digheidspredikatie door den weleerw. heer J. van Kampenhoftt, kapelaan tt Amsterdam ten bate der R. K. Parochiale Weezen. HAZERSWOUDE. De milicien der lichting 1910 G. Uljee van het 4e reg. infanterie, is overgeplaatst bij de 4e com pagnie hospitaalsoldaten te 's Graven hage, ten einde voor ziekenverpleger te worden opgeleid. In aansluiting met het bericht van Zaterdag j.l. waarbij gemeld w.erd dat er een R.-K. Tooneel-vereeniging was opgericht, kan nu gemeld worden, dat het Bestuur gemeend heeft de zaak wat ruimer op te vatten, om meer in het algemeen het katholiek leven te bevorderen daarom wordt verwezen naar een adver tentie voorkomende in dit blad waarbij de katholieke van Hazerswoude (dorp) worden uitgenoodigd tot een vergadering om dit doel te verwezelijken. HOOGMADE. In onze schoone paro - chiekerk is een groote kachel geplaatst, die haar koesterende warmte met deze natte koude dagen al aardig doet gevoe len. Dat de parochianen het kerkbestuur daarvoor dankbaar zijn, js gemakkelijk te begrijpen. HILLEGOM. Maandag sprak in de R.-K. Debatingclub de heer J. M. M. Balvers, over het verband tusschen Vakorganisatie en Sociale cursussen. Hij betoogde, dat de algemeene, de vak- en de sociale ontwikkeling van vakbonders tot de taak der vakorganisatie behoort en deze taak voor socialecursussenufnemend volbracht kon worden. Een zeer geamineerd en ophelderend debat re- en dupliek volgde op de improviseerend uitgesproken rede. KATWIJK. De logger KW 150 is te IJmuiden uit zee teruggekeerd met inge drukte achtersteven, schade aan de reeling en schade over dek, beoopen door aan varing met den Duitschen stoomlogger S. G. 22. De aanvaring had plaats bij het teruggeven van 60 haringnetten, door den logger KW 150 verloren en door den stoomlogger opgevischt. De KW 150 heeft op de Noordzee drijvende gevonden en te IJmuiden aan gebracht een in goeden staat verkeerende wit geschilderde scheepsboot, ongemerkt en zonder naam. LISSE. Gisteravond hield de propa- gandaclub „St. Bonafacius" een verga dering". Van de V. P. U. was een schrij ven ingekomen om aansluiting bij den sloten, eerst een reglement op te vra gen. Bij de vaststelling van het werk program voor de a. s. winter wercf be sloten om voor alles eerst te trachten de leden van den Bond te bewerken voor de allernutligste onüerataeefingen. Ook zaf wederom wor'deu getracht nieuwe leden aan te werven. Een geschriftje zal wor den samengesteld waarin de voornaam ste voordeden van den Bond in vervat zijn en dit door de gemeente worden verspreidt NOORDWIJK. Gisteravond vergader de in Café Levenslust van den Meer Th. v. Dam de aandeelhouders der Coö peratieve Broodbakkerij. De Voorzitter, de Heer Th. v. Dam opent de Vergadering en deelt mede dat het plan tot oprichting eener Coöpera tieve Modebakkerij geslaagd is en spreekt de hoop uit dat spoedig de schoorsteen der coöp. M.-Bakekrij moge rooken. Hij stelt thans aan de orde het sa menstellen van een Bestuur, en doet me- dedeeling dat 90 aaiidee'.en zijn^geplaatst over 50 aandeelhouders verdeeld, terwijl nog bij eengie ingezetenen de circulaire moeten worden in ontvangst genomen. De vraag, door den Heer Berkemeijer gesteld, om candidaten te mogen noemen wordt bevestigend beantwoord zoodat wordt voorgesteld de Voorzitter en Se cretaris van D. E. V. bij acclamatie te benoemen, als blijk van waardeering voor de vele moeite welke deze 2 heeren voor de oprichting zich hebben moeten getroosten. De vergadering kon zich met dit voor stel zeer goed vereenigen. De heer Braun meent dat de voorzit ter het doel dezer Coöp. vereeniging wat scherp heeft omlijnt en geeft als zijne zienswijze te kennen, dat deze bak kerij óók voor de burgerij moet werk zaam zijn en goed brood voor billijken prijs moet leveren een en andèr als een middel legen knoeierij. De voorzitter sluit zich gaarne hierbij aan. Bij stemming worden tot bestuursle den gekozen: de heeren A. Caspers, penningmeester, A. de Maas, en H. Sal man, commissarissen, terwijl de voorzit ter en secretaris van D. E. V. ook in deze Coöp. Ver. als zoodanig fungee- ren. Alle heeren danken voor het in htm gestelde vertrouwen. De voorzitter doet mededeeling dat a.s. Maandag een aanvang zal worden gemaakt met het innen der ingeteeken- de bedragen. Nadat nog eenige bespre king plaats had omtrent het vaststel len van statuten enz. werdt de vergade ring gesloten. Woensdagavond (half acht zal in „Fortuin" vergaderen de afd. Noordwijk der Landbouwonderlinge, alwaar over verschillende punten, de verzekering be treffende zal worden gesproken. ,Ook komt ter tafel de ziekteverzekering voor inwonend personeel. OUDEWETERING. Woensdag 23 Nov. zal het Fanfarecorps in hotel „Hollandia" alhier haar jaarlijksche uitvoering geven. ROELOFARENDSVEEN. Het Bestuur der R.-K. Bijzondere school alhier heeft van Ged. Staten vergunning gekregen tot oprichting van een schoolgebouw binnen den afstand van 50 Meter van uit de R.-K. Begraafplaats alhier. GEWESTELIJK GEMENGD. In het begin der vorige week had de watermolenaar Th. B. te Hoog ma de bij het malen een kleine verwonding aan de rechterhand opgedaan, waarop geen acht geslagen werd. Zaterdag begon de hand zoodanig op te zwellen, dat men zich haastte den dokter te ontbieden. De ze constateerde bloedvergiftiging, die zich reeds tot in den bovenarm had voortge plant. Alleen het spoedige naar den dok ter gaan, heeftt naar men hoopt, erger voorkomen, Kerknieuws, Benoemingen. Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Alkmaar (H. Dominicus) den Weleerw. pater fr. H. W. Rijken O P.tot kapelaan te Rotterdam (Allerh. Hart) den Weleerw. pater fr. J. A. F. Kooien P. en tot kapelaan te Schieiam (St. Jan) den Wel eerw. pater fr. H. J. A. M. Hubers O. P., die kapelaan was te Alkmaar (H. Dominicus). Een nieuwe parochie in het Bisdom Haarlem. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft een nieuwe parochie opgericht onder den titel van parochie van het Allerh. Hart v. jezus, te Heer-Hugowaard en tot eersten pastoor dier parochie benoemd den Weleerw. heer C. J. F. Heiwig, kapelaan te 't Veld. Mgr. Luypen. Gisteren herdacht Z. D. H. Mgr. Ed- mundus Sybrandus Luypen, thans voor de belangen zijner missie tijdelijk in het vaderland vertoevende, den dag waarop hij 12Hjaar geleden door Z. H. den Paus benoemd werd tot titulair-bisschop van Orope en Apostolisch Vicaris van Batavia. Z. D. H. Mgr. Meeuwissen is gisteren te Havre aangekomen. Onderwijs. Examens M. O. 's-Gravennage. Schoonschrijven (N). Zes candidaten. Toegelaten de heeren H. Van Lingen, O. Van Olst, J. Verschoof, allen Utrecht, en W. Du Pon Jr., Amster dam. Vrije en orde-oefeningen. Rotterdam. Geëxamineerd 6 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames: Q. P. A. Steenweg, Rotterdam A. L. E. Schoolen- berg en A. J. W. Roosa, beiden van Dordrecht; M. J. Pennings, Dirksland T. W. de Jong, Gouda en E. E. Duijn, Gouda. Amsterdam. Geëxamineerd 11 candi daten. Geslaagd de dames: mA. Naspij, van Haarlem B. van den Nieuwenhuizen, J. C. van Os en J. W. Nijsten, allen te Amsterdam J W. Raven van Alkmaar H. J. H. Raadsveld, van Den Helder; E. Prins, van HoornD. M. J. Reijers, van Anna Paulowna en A. G. Settels,van Utrecht. Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. De Linkerzijde kan zich maar niett schikken in den toestand, dat zij van de alleenheerschappij is verstoken, en nu gaat ze zich wreken 'n wraak, die zich op den eersten d-vg van de algemeene beschouwingen over de Staatsbegroo- ting 'heeft geopenbaard op... allerfijn ste manier. De Kamerfractie der Unie-Liberalen heeft de heer Roodhu ijzen naar vo ren geschoven, 't Is treurig, zoo'n voor vechter. Ruim een uur besteedde ge noemde heer om den Minister het vuur aan de schenen te lqggen. Wij hebben niets hooren beweren, dan dit. <Jat de regeering conservatief^ reactionair is, en dat zij niets of weinig tot stand brengt. Werkelijk; 't peil van de debatten was bij deze redevoering wel hoog. 't Is te zot om het te kunnen meenen, wat de heer Roodhuijaen zeide over partijdigheid. Onder de regeering van rechts zouden partijbenoemingen plaats hebben. De heer Roodhüijzen ging nog schetteren over de motie van de Room- sche kiesvereeniging te Leiden, die een oordeel uitsprak over iets, jyat zij niet kende. Terecht merkte de Minister op, dat deze daad van den kiesvereeniging toch niets te maken heeft met de re geering. De heer Roodhuyzen schijnt hier een scherpen blik te hebben; scher per, dan wie ook. Een tegenstelling met z'n voorgan ger vormde de oud-liberale heer T y- deman; ten minste in uiterlijke ver schijning. Geene vol van beweging, deze heel kalm geene geestigheden tappend, deze vol ernst en waardigheid. Maar hier in komen zij overeen de regeering moet een hak gezet worden. Edele broeder schap Als verstokte oud-liberaal ging hij minister Tal ma te lijf, die de geze gende „vrijheid" wilde aanranden door zijn Bakkersraden, zijn publiekrechter lijke beroepsorganisatie, zijn Steenhou- werswet, en de ontwerp-Stuwadoors- wet. Na dezen verkwikkelijken aanval, volgt een nog 1 i b e r a 1 e r getinteZijn gewone jaarlijksche strijdkreet tegen den godsdienst. Of de Minister wel weet, dat de R.-K. geestelijkheid samenwerking met neutrale vakorganisaties verbiedt? Of de Minister wel weet van de onlangs in Dordt plaats gehad hebbende predi kantsbenoeming? Of de Minister wel weet dat in het Zuiden bloeiende nijver heidsinrichtingen worden ondermijnd omdat zij door protestanten bestuurd1 worden Vervolgens een waarschuwing een al lerernstigste en allernoodigste waarschu wing voor een dreigend gevaar. De re geering is bezig ons goede en beschaaf de Holland te kerstenen. Als bewijzen daarvoor noemde de heer Tydeman het feit .dat Amersfoort en Averejjst in de Rijivbüpvoev.L.gs^ói.tjcnien een doininé en een „pastoor" zijn. En danin de Roomsche provinciën die spreker grijnslachend de generali-i teitslanden noemde, alsof ze te achterlijk zijn om onder Nederlandse!) gebied ge rekend te worden, in de Roomsche pro vinciën zfijn Roomsche burgermeesters', Roomsche notarissen enz. aangesteld., Wat 'n ramp Liberale onpartijdigheid i Vrijheid bo ven alles Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. De kantonrechter veroordeelde gis termorgen wegens loopen oo verboden grond W. C. v. d. L., en W. v. d. B., te Noordwijkerhout, Frans P. te Voor hout. P. M. te Haarlemmermeer en A'« G. te Katwijk aan Zee, tot f3 of 2d. Wegens een trekdier onbeheerd Ia- ten staan C. G. te Oegstgeest. W. H.f H. te Leiden, tot f2 of 2d. en W. v. d{.; P. te Katwijk aan Zee tot 12 of 1 d. i Wegens maken van burengerucht E. T. W., J. V., en J. J. V. te Leiden, totj f3 of 2d. 1 Wegens straatschenderij H. J. v. H., J. K. v. P. te Leiden tot f3 of 2d* P. B. te Leiden tot f 1 of 1 week tuchtscR, Wegens iemand vrijheid van bewe ging belemmeren J. v. d. W. te Leiden1 tot 5 dagen hechtenis. Wegens een valschen naam opgeven P. v. D. te Leiden, tot f 15 of 5d. Wegens overtreding der visscherij en jachtwet G. T. te Leiden tot f3 of 2 d.f A. F. te Leiden tot 2 m. f 1 of 2 m. 1 week tuchtschool P. N. Czn., te Noord- wijk aan Zee tot f 1 of 1 week tuchtschool L T. A. J. S. en J. G. S. te 's Gravenhage tot f5 of 2d. Vrijgesproken werd B. M. te Noord wijkerhout. Wegens zonder verlof sterken drank verkoopen A. P. L. te Zoeterwoude, tot f3 of 2d. L. M. H. V. huisvrouw F. M. M. E. te Leiden tot f40 of 10 dagepi'. Wegens het doen verrichten van ge vaarlijken arbeid door minderjarigen C. H. v. d. D. te Leiden tot f 2 of 2-dl Wegens overtreding arbeidswet K. J. B. C. tot 3 m. f2 of 3 m. 1 d. G. C.toli; f2 of 2d. J. H. de V. wed A. M. to* f5 of 2d. allen te Leiden. Wegens overtreding der leerplicht wet J. J. E., A. S., G. v. P., J. R., te Leiden tot f2 of 2d. J. R. te Leiden! tot f of 1 d. D. T. te Leiden tot f2 of 2d. A. v. K. te Leiden tot f l.of 1 dagf.' H. F. C., te Oegstgeest tot f2 of 2 cti Wegens overtreding der Rijwielwet: Th. A. L. en G. V. te Voorschoten, H. v. D. te Alfen a.d. Rijn, Chu P. v. dv M. te Leiden, tot f2 of 2d. S. vL S. te Leiden tot f 1 of 1 d. W. J. de V. te| te 's Hage tot f3 of ld. Wegens varen in Rijnlands boezem water H. P., te Noord wijk M. v. O. te Haarlemmermeer tot f3 of 2d. Wegens te snel varen G. L. A. v. D. te 's Hage en N .B. te Leiden tot f3 of 2 dagen. Wegens zich in volksverzameling op houden B. S. en F. H. G. te Leiden, tot 4 dagen hechtenis. Wegens op verboden weg rijden K. J. B., E. S. J. S., P. v. P., te Leiden^ E. G. H. v. E., te 's Hage, C. de M. te Rijnsburg, K. v. d. P. te 's Hage, J. S. te Zoeterwoude, E. H. en Gu V., te Noordwijk aan Zee, C. v. D. te Rijns; burg tot f 1 of ld. Wegens op een rijwiel nog een per soon vervoeren L. de la R. te Leiden! tot f 0.50 of 1 d. P. B. H, te Leiden tot f2 of 2d. i Wegens op den openbaren weg kaart spelen H. .P, C. W., A. v. d. P., P. F* te Leiden, tot f0.50 of 1 d. (voor de minderjarigen 1 w. tuchtschool). Wegens overtreding arbeidswet A. L\ .W T., te Leiden tot 2 m. f 3 of 2 m. 1 d? Hooge Raad. Voor den Hoogen Raad werd hededi door Mr. van Nieukerken, advocaat te 's* Gravenhage gepleit in de zaak van J,' A. T., 23 jaren, zonder beroep, te 's* Gravenhage, door het Gerechtshof aï-, daar veroordeeld tot 14 dagen gevange nisstraf wegens opzettelijke en weder-* rechtelijke vernieling, omdat hij in .Dec, 1909 onder Wassenaar op den Leidh schenweg rijdende in een automobiel o-pH zettelijk een flesch wierp tegen de voor* ruit van een anderen hem tegenkom endel auto waardoor die flesch en die ruit verbrijzeld werden en de stukken glas! den chauffeur van die andere auto oiq! het aangezicht vlogen j Pleiter ontwikkelde een drietal reeds; bij memorie ingediende cassatiemidde* len, hierop gegrond, dat een aanwijzing voor bekl.'s schuld aan het hem ten laste! gelegde zou zijn geput uit eene verklap ring bij redeneering of gissing opge-* maakt jn het opzet van bekl. tot he< plegen van het hem ten laste gelegjdej en zijn wil om de flesch in de andere| auto te werpen afgeleid zouden zijn uit aanwijzingen op haar beurt weder uit; aanwijzingen voortvloeiend en berus tende op voorstellingen, welke niet juist kunnen zijn. I! Hier waren, betoogde pleiter voorts1,! alleen aanwezig elementen voor baldal digheid. Bekl. had met anderen in del auto wijn gedronken en uit baldadigheid met een wijnflesch naar een hem tegeri* komende auto geworpen. ;-.J Conclusie O. M. 5 December.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2