31 buitenland. Naar zijn land teruggekeerd b1nnenland. Uit Stad en Omgeving, 2e Jamgang. No. 342. CctdécHc Sou/iütit Bi. 'eau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. 31T BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering jn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per k vartaai; bi] onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco 'oer post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag November 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkood (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Het was voor velen wel-een verwon-. flerlijK bericht dat Asquith het Engelsch parlement öntbondea wilde zien, zonder het ïdoogerhuis gelegenheid- te geven zich bver' den Veao-Bill uit te spreken, hithans de telegrammen spraken die mogelijkheid uit. Maar toch schijnt, bij Inader inzien der gesproken tekst, de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat de ont binding slechts voor waar del ijk is, dli. [tenzij het Hoogerhuis de Veto-Bill, £ij het dan gedwongen aanneemt, aangle- tvraagd is. Zooals te venvachten is, worden de [verklaringen van Asquith in de pers druk [besproken. Zoo stelt de „Daily Express" zich de (vraag, waarom de regeering op zulk eene manier, die zonder voorbeeld is, Optreedt. En iet blad antwoordtpm- 'dat de regeering bevreesd' is. Zij is be vreesd voor Mr. Redmond met zijln Ame- xikaanschc dollars, die gegeven zijn om [Engeland omver te werpen. Zij is be vreesd voor het Q'sbornevonnis. De „Daily-News" tapt uit een geheel ander vaatje. Het eenige, zëgt dit orgaan, waarover Ihet oordeel der natie) wordt gevraagd, is de „Veto-Bill", Er is nog tijd voor de Lords ofschoon de tijd kort is, om deze wet aaa te nemen, en de natie de moeite te besparen, de Lords het bittere drankje te doen slikken. Van een ding kunnen de Lords overtuigd zijn. Wan neer de regeering van de stembus te rugkeert, zullen zij de wet hebben te ac cepteeren. Intusscheci is Asquith de Campagne begonnen aan de ItKrdi in de Nationaal Liberal .Club, in tegenwoordigheid van bijna alle ministers. Hij verklaarde dat men stond ,voor omstandigheden, waarvan geen Vporbeeld was in de Britsche constitutio- neele geschiedenis. Het Lagerhuis, dat in 1906 was gekozen, was stelselmatig gedwarsboomd door het Hoogerhuis. In het Lagerhuis, dat in 1910 was geko zen, was een ^eerderheid van mieer dan honderd leden voor beperking dier bevoegdheid van het Hoogerhjuis. Nu de IVetoconferentie mislukt was, moest men pfzien van de methode tot een vergelijk te komen, en strijd moest voortge zet. Hij rekende, dat alle districtsverkie- izingen konden zijn afgeloopen tegen 8 December en alle graafsch.apsverkiezin- gen. tegen 17 December. Hij deed uit komen, dat dit beter was dan een ver kiezing, welke na Kerstmis ons nog bo- Iven het hoofd hiing. De macht van het [Hoogerhuis moest worden beperkt tot die ondergeschikte bevoegdheden, wel ke een dergelijk lichaam pasten. Hij wees erop dat de ouderwietsche deco ratieve samenstelling van het Hooger huis thans zelfs veroordeeld was als „un- isafe" door leden van het Hoogerhuis FEUILLETON. Uit het Duivsch van J. Jegerlehner. 7) Hij gevoelde zich gelukkig. Sedert h,ij [wéder in Binegg was, scheen hem allés 'zooveel zonniger en vreedzamer toe. [Was het omdat hij weder de bekenden |van zijn jonge jaren om zich heenzag, pf omdat hij de schuld kon delgen die Ihij op zich geladen Nad, door zijn ge boorteplaats zoo eens aps den rug toe fte keerenhij gevoelde zich in ieder geval thans weder krachtiger en moedig lal les in hem was geheel anders gewor den.'Hij dacht col: wel dat de bewoners [van het dorp hem dankbaar zouden zijln [Voor de diensten die hij hun nu be- Wees en hem daardoor nog hartelijker gouden bejegen m als in Victorine maar niet... hij dur.de nog wel geenszins ho- J>en dat zij eenig verlangen naar hem Zou koesteren, maar'als zij toch wellicht [een klein weinig genegeuneid voor hem gevo.elde, zou zij het misschien niet pret- jtig vinden dat h.ij in een week weg- Weef. Maar jhjij jyild^. toeft pok liever De groote zaken, welke de regeering be zig hielden, konden niet wachten, bij gevolg vroeg hij jiet vertrouwen van lilet volk. Dat volksvertrouwen schijnt ook de epublikeinsche regeering van Portugal zich niet te kunnen, verschaffen. De sta ngen nemen met den dag toe. Ondanks de strenge censuur die de Portugeesche regeering weer op alle berichten uitoe fent, wist toch de bekende correspon dent van de „Lokal Anzeiger" een tele gram hierover weg te krijgen. Portugal, zegt hij, staat thans in h<et teeken der stakingen. Nadat vele klei nere stakingen reeds waren bijgelegd, brak Woensdag in de groote meelfa brieken een staking uit. Tevens duurt ook de staking van de straatmakers voort Maar ook vreest men voor een staking van de gaswerkers en het spoorweg*per- soneel. De kurkwerkers handhaven hun eischen reeds opgesteld in de .laatste dagen van de monarchie,. vooral een ver bod van uitvoer van kurk in platen en daar het Duitsche handelsverdrag -zulk een verbod uitsluit,, brengt de regeling van deze kwestie groote moeilijkheden met zich. Zou het volk misschien ontwaken uit den roes, waarin het door de revolutio naire kopstukken .gehouden is? In verband met de berichten over scheuring in jflen republikeinsche partij nog dit. De minister van openbare wer ken, Antonio Luis Gomez heeft zijn ont slag genomen. Naar men yerluidt zal h'ij benoemd worden tot gezant te Rio de Ja neiro, waar hij het minst kwaad zal kun nen doen. Frankrijk staat nog In' het teeken der overstroo mingen. De Seine blijft wassen", „de Seine wast steeds", dit is zoo ongeveer het thema, dat de Parijsche bladen dag in dag uit, elk op haar eigen wijze voor zingen. De telegrammen blijven eveneens van stijging spreken, al is de toestand nog altijd niet onrustbarend. Men ver wacht bij de regens, die blijven vallen, ernsfige overstroomingen te ïvry, Ber- cy een Autheuil. Bij Ivry staan, reeds lager gelegen straten aan de oevers der rivier onder water. Te Bercy was op sommige plaatsen het verkeer afgebroken, te Au theuil staat de rue Felicien-David on der water en strekt zich daar een meer uit 80 M. lang. In den verderen beneden loop der rivier te Courbevoie en Asniè- ces zijn de overstroomingen der o-evers nog ernstiger en ook zijn aldaar de be- b en eden verdiepingen van de huizen aan de overzijde ondergeloopen. Toch heb ben de meteorologische stations gere kend dat heden den maximumstand zal wordeit bereikt. Vermoedelijk zou dan de Seine staan bij den Pont d'Austerlitz 6 M. 20, Tournelle 6 M., Pont Royal 7 M. 10, Bezons 6 M. 60. GEMENGD. Het rijtuig van den president van den Spaanschen ministerraad is in hevige botsing gekomen-met de auto des bur- meesters. De president zoowel als de burgemeester bleven ongedeerd. Volgens berichten uit Madrid zal koning Alfonsus zich 15 December naar Melilla begeven, vergezeld door Cana- lejas en den minister van Oorlog. Het is nu tot een definitieve schik king gekomen tusschen den Turkschen minister van oorlog, Sjefket pasja, en den Turkschen minister svan financiën, Djavid bei, over de toepassftig van de wet op de algemeene comtabiliteit. Er is een aan vullend artikel opgesteld, dat aan de goedkeuring der Kamer zal worden on derworpen. De Grieksche Kroonprins Konstan- tijn heeft net vroegere Kamerlid Michala- kopoelos in een langdurig verhoor ont vangen. De Kroonprins zeide vast over tuigd te zijn dat de algemeene toestand in Griekenland zeer spoedig een gron dige verbetering zou ondergaan. Hij be toogde dat de oplossing van het agrari sche vraagstuk in Thessalië ten gunste der boeren beslist noodzakelijk was. Men seint aan Paris-Journal" uit Genua, Onder het garnizoen van Sassari (Sardinië) heerscht de meningitis, er zijn 30 gevallen en 3 met doodelijken afloop. Met het oog op den heerschendien vleeschnood heeft de Pruisische regee ring een buitengewone veetelldng gelast op den lsten December. Ieder gezin, dat er vee op nahoudt, ontvangt een telkaart, waarop het aantal paarden, runderen, schapen en varkens moet worden aan gegeven. Men hoopt uiterlijk einde Fe bruari alle gegevens op 't departement van Landbouw bijeen te hebben. De Koningin van België heeft een aanval van griep. Een medisch bulletin deelt mede, dat de Koningin in de onmo gelijkheid verkeert hat bed te verlaten. kalin te werk .gaan met h,aarde on stuimige jaren der jeugd waren voorbij hij (had reeds tweemaal den Oceaan door kruist en geen gelukkigen tjjd daarginds beleefd, zoodoende was zijn blik rui mer geworden, zijn verlangen kalmer. Hij zou zoo gaarne de jaren, die hem nog restten, in zijn geboorteplaats doorbren gen en helpen, waar men hein noodig had, om zich zoo doende bemind en misbaar te maken. De schepborden vam het rad moesten onregelmatig zijn, want de hamertjes sloegen thans onregelmatig. Nog lang hoorde hij de korte htarde slagen op de plank, daarop viel hij in slaap. IV. Toen Victorine den Volgenden das de hoogst gelegen weide kwam, stond Frans reeds aan de beek en was hül bezig het gras te besproeien. Zij hac een rood gebloemden hoofddoek pm, waarvan de punten op haar borst neer hingen, en de spade in de hand'. „Is dat nu de rust, die ge hier zijt ko men zoeken?" riep zij niet weinig verrast dat hij dtaar reeds was. „Zoo vermoeid als in Amerika beïil ik hier nog nooit geweest," antwoordde Hl fw glimlachend fie. luqd joegte- Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen te Oost burg, j. H. L. Stassen, thans te Om men is benoemd tot vertegenwoordiger van de Regeering op het in 1911 te Rome. te houden 7e Internationaal Tuberculose- congres, J. Hekman, arts, geneesheer-di recteur van het sanatorium Sonnevanck te Harderwijk is aan dr. J. A. Portengen eervol ont slag verleend als controleerend1 genees kundige der Rijksverzekeringsbank is M. A. Terwen, schoolopziener in het arrondissement Amsterdam V, benoemd; tot officier in de orde van Oranje-Nassau is toegekend de aan de orde van Oran je-Nassau verbonden eere-medaille in brons, aan P. A. Span, werkman, in dienst van P. A. P. die Bont, cacoa-, chocolade- en suikerwerkenfabriek te Breda; Opkomst bij besmettelijke ziekte. De Minister van Oorlog heeft de militie instructie aangevuld met een bepaling omtrent de opkomst der miliciens in ge val van besmettelijke ziekte. Indien een der besmettelijke ziekten jn eene gemeente epidemisch heerschendiei is verklaard, mogen d'e verlofgangers der militie te land, in die gemeente woonach- ni.et onder de wapenen komen, zoo lang die epidemie duurt, ook al mochten zij daartoe, krachtens door den Minister van Oorlog gegeven bevelen, bereids zijn opgeroepen. Is bedoelde gemeente tevens een gar nizoensplaats, dan mogen aldaar ook geen verlofgangers in andere gemeenten woon achtig, onder de wapenen komen. Voor gemeenten, waar een geval van aziatische cholera officieel is geconsta teerd, zijn vorenbedoelde bepalingen evenzeer toepasselijk, ook al is die ziekte niet epidemisch heerschendie verklaard,. Indien eene van bedoelde ziekten heerscht in het gezin, waarbij een op geroepen verlofganger inwoont, of waar mede hij samenwoont, dan zal deze eerst onder de wapenen mogen komen, wan neer acht dagen zijn verloopen, nadat de ziekte in dat gezin geweken is, tenzij ontsmetting heeft plaats gehad. Sociale Commissies. B. en W. van 's Oravenhage hebben aan den gemeenteraad rapport uitgel- bracht over hun onderzoek naar aan leiding van de indertijd aangenomen mo tie van het raadslid Wesseling naar de werking van afzonderlijke commis sies voor sociale aangelegenheden in binnen- en buitenland. Wat het binnenland betreft, consta- teeren B. en W. dat, voor zoover hun bekend is, hier te lande nergens een sociale commissie bestaat en zij ook ner gens opzettelijk ter sprake kwam dan te 'sQravenhage en te Rotterdam, in welke laatstgenoemde gemeente de Raad besloot een afwachtende houding aan te nemen Ten aanzien van het buitenland (dat zichten deze feitelijk laat beperken tot Duitschland en Duitsch-Oostenrijk, naar B. en W. meenen) geven zij een uitvoe rig overzicht, waaruit blijkt, dat slechts een vijftal gemeentebesturen zich be treffende een sociale commissie in gun- stigen zin Jiebben uitgesproken, eenigen zich van een uitspraak omtrent het nut eener zoodanige commissie hebben ont houden, terwijl liet oordeel van andere gemeentebesturen bepaald ongunstig luidde en het verdwijnen van sommige commissies wijst op de geringe waarde, welke aan haar bestaan gehecht wordt. B. en W. kunnen dan ook niet advi- seeren tot instelling van een commissie, voor sociale aangelegenheden, doch mee nen, dat iets van gemeentewege gedaan kan worden om de oplossing van sociale vragen te vergemakkelijken en wel door de oprichting van een statistisch fcureau in den geest als dit te Amsterdam reeds sedert 1895 bestaat, waardoor een cen traal bureau zal zijn verkregen, van waar uit het gemeentebestuur en de raad de gegevens kunnen ontvangen, welke ge- wenscht worden op tal van punten be treffende het economisch gemeentelijk leven. Derhalve vragen B. en W. den raad machtiging tot de oprichting van zulk een bureau, waarvan de kosten, naar zij uiteenzetten, niet hoog zullen zijn, KORTE KRONIEK. H. M. de Koningin-Moeder is ver-i hinderd het liefdadigh'eiidisfeest in den: Kon. Schouwburg te 's Oravenhage ten bate van het R. K. Herstellingsoord voor longlijders en zwakke kinderen op Woensdag 23 Nov. bij te wonen en heeft ten behoeve van dat doel aan het comité doen toekomen een bedrag van t 100. Ook Z. K. H. de Prins is wegens verblijf in het buitenland niet in de ge legenheid dit feest bij te wonen en heeft f 50 doen toekomen aan het comité. De gewone audiëntje yan den mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del zal op Woensdag 23 dezer, die vaal den minster van Oorlog op Donderdag 24 dezer niet plaats hebben. Op 79-jarigen leeftijd is te Utrecht overleden prof. H. v. Herwerden, oud>- hoogleeraar aan de Universiteit aldaar. Te Tilburg is in de fabriek .van! wollen stoffen van de firma A. Mutsaers aan de Veldhoven, een selfacting der spinnerij door een werkman vernield, omdat hij niet verkoos nog langer te werken. Hij stak een schroef tusschen! de kamraden. Onder een hevigen knal vlogen de stukken van kamraden door de werkplaats. kend. „Ik weet niet of het de lucht is is of wat het is, maar alles gaat rnfijl hier zoo gemakkelijk af". „Wees voorzichtig", waarschuwde zij hem „indien gij nu de wacht hüer op u genomen hebt, want de beek heeft even goed haar grillen als de gletschers. Het zou goed zijn als men den tunnel door sloeg." „Als ik niet gehoopt had u hier ook te kunnen ontmoeten, zou ik beneden in het dorp gebleven zijn", zeide Frans „jam mer dat het zoo spoedig gedaan is., over vijf weken." „Over vijf weken," herhaalde zij en haar stem klonk ijzig-kil. „Ja, en dan voor altijd. Ik kom pooit meer terug. Maar daar trekt ge u ze ker niets van aan?" Zijn oogen tracht ten in de hare te lezen wat er jin haar omging; zij bemerkte dat wel en hernam nu op hartelijken toon. „Het spijt mij werkelijk, en het is zoo ver. Ik zou het daar zeker niet uithou den." Hij boog het hoofd en staarde in de verte. „Jat, het is in den vreemde lang niet zóó prettig als in zijn eigen land. Men verdient er wel meer geld^ maar ten kos te van ieder genoegen." s.Biiit geide zü na jyqder op norschen toon. Het klonk bijna als een verwijt. „Ik heb mijhe kinderen nog daarginds en ook mijn zaken moet ik in ieder geval nog regelen", zeide hij kort en afge meten, maar het was hem geen ernst met deze woorden, want zijn zaken had hij reeds aan kant gedaan en zijn kinderen bekommerden zich in 't geheel niet om hem. „Komt ge dan spoedig hier weder te rug?" „Neen, nooit meer". Victorine ging nu zitten op het voch tige gras met de handen in den school gevouwen en sprak eerst geen woord, daarop echter begon zij hem te vragen naar zijn familie in Zermatt en over het geen zij dien dag nog te doen had, waar op zij zich omkeerde en wegging, ter wijl hij zijn werk, waarmede hij bezig was, afmaakte, zijn maaltijd gebruikte en daarop weder naar zijn ec.izaam vertrekje begaf. Zijn hart was vol bangen twij fel en hij sloeg geen acht op zijn omge ving...... Het was een mooie, warme zomerdag Men hoorde aan alle kanten vogels zin gen en af en toe sprong vóór zijn voeten een kikvorsch uit het water. Van uit het dal drongen ververwijderde kerkklok :o- nep tojt jiem ftopj. ftiij za,t pog een jkjus LEIDEN, 21 November. Uit de Leidsche Raadszaal, Plaatsgebrek, stond er Zaterdag in de courant, noopt ons enz.; de rest kunnen de lezers wel begrijpen. Zoo kwamen dan ook de beschouwingen van den raadsoverzichtschrijver in gedrang en moesten deze blijven liggen. De zitting van Donderdagmiddag een verbazend korte leverde echter geen be langrijke momenten op. De lust tot praten, diie over 't algemeen bij het mcerendeel deel onzer vroedschapsleden niet groot is, kon door de agenda in slechts geringe \nate worden opgewekt. En dan heeft de afwezigheid van 's raads groot-redenaar en groot-critius ons wellicht een haluur- tje debat bespaard. Want dat de helder ziende jurist op de 17 agenda-puntjes geen op- of aanmerkingen zou hebben ge had, wil er bij ons zoo grif niet in. De afgetreden directeur der Kweek school heeft een veer moeten laten. Er was nl. van hem een protest ingekomen tegen hetgeen de heer Sijtsma bij de be handeling der begrooting over de bezig heden van den concierge had gezegd en waaraan misschien niemand zijn aandacht heeft geschonken, tenzij de betrokkene en de oud-directeur. Dit gezegde was onjuist en de heer Brouwer rectificeerde het in een tamelijk uitvoerig schrijven. Hierdoor werd de aangevallene uit zijn tent gelokt en lamg niet zoetsappig gaf hij er den oud-directeur van langs. Ei* ei, dachten we, sprak daar nou mijnheer Sijtsma? We hebben hem nog zelden zóó gehoord; vooral niet, wanneer het gaat 'over gemeente-ambtenaren, voor wier be langen de heer Sijtsma zich bijzonder interesseert. Dat bleek alweer, toen hij een ander stelsel voor de be- vóór de hut op een bank, volgde met zijd blikken een spoortrein, die ratelend langs de helling van de bergen heen snorde, totdat hij uit zijn oogen ver dween, daarop ging hij de geiten melken en vroeg naar bed. Reeds drie weken achtereen hield Frans nu de wacht in het hooggebergte. Toen de eerste termijn van aflossing aangebro ken was, zeide hij dat het feitelijk jam mer was van den tijd die een ander, die zijn bezigheden had, hier zou moeten doorbrengen en dat hij, daar hij toch niets te doen had, nog wel een week wilde blij ven, waarop de ander, hem dankend voor zijn goedheid', weder naar huis ging. Vic torine had hij niet dikwijls meer ontmoet,' slechts een paar malen even gesproken aan den zoom van het bosch, waar zij de koeien hoedde, maar hij trachtte te ver geefs op eenigszins vertrouwelijker voef met haar te geraken en hij wilde niet door een overhaaste vraag een einde ma ken aan de onzekerheid, die hem hoe lan ger hoe zwaarder begon te vallen, naar mate dien dag van zijn vertrek naderde* Bovendien wilde hij ook zijn kans niet be derven jdoor haar al te druk na te Joopeiv (Wordt vervolgd,)]

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1