met de gemeente Voorhout betreffende de levering van eleetrischen stroom in die gemeente. b. tot vaststelling van den suppletoi- ren begrootingsstaat, groot f5000, ten behoeve van de kosten van aanleg van het electrische kabelnet. c. tot aanvulling van het uitbreidings- en vernieuwingsfonds der Electriciteits- iabriek, met een bedrag van f5000. B. en W. stellen voor met Voor hout een contract aan te gaan voor levering van electrische stroom voor den tijd van 14 jaar. Deze voorstellen worden goedge keurd. 17o. Voorstel tot het verleenen van al schrijving van plaatselijke directe belas ting, dienst 1910. Goedgekeurd. Daarna wordt de vergadering geslo ten. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 18 November. St. Josephs-Gezellen-Vereeniging. Gisteravond werd de derde feestuit- voering van de St. Josephs-Gezellen- Vereeniging gegeven. Wederom een stampvolle zaal en we derom een opgetogen publiek over het schoone spel, de prachtige costuums en decors Geen dissonant verstoorde ook maar een oogenblik de uitstekende orde en gezelligen toon. En dat de St. Josephs-Gezellen, die na hun eerzaam handwerk het tooneel- spel of de muziek beoefenen en ons daarvan laten profiteeren, den bezoekers sympathiek zijn, getuigt de opbrengst der collecte tot dekking der onkosten met milde hand heeft ieder daarin zijn gift gestort. 't Behoett dan ook niet te verwonderen, dat het „Tot Weerziens", aan het einde van den avond op het doek geprojec teerd, evenals de mededeeling van den W.Eerw. praeses, dat Donderdagavond nogmaals eene uitvoering zal worden gegeven, die tot matigen prijs toeganke lijk is, met daverende instemming werd begroet. Een aardig idéé, ook uit commercieel oogpunt, is het vertoonen van reclames mei de bioscope; op duidelijke wijze worden aldus een aantal firma's onder de aandacht van de aanwezigen gebracht. Vermelden wij ten slotte, dat tot de aanwezigen behoorden de W.Eerw. hee- ren Bergansius en Bekkers van de St. Petrusparochie en de Weleerw. heer Vink van de Parochie O. L. Vrouw Hemel vaart. R.-K. Textiel Arbeiders. Gisteravond had in 't gebouw van den R. K. Volksbond 'n huishoudelijke ver gadering plaats om te komen tot het op richten van 'n vakafdeeling R. K. Tex- tiel-arbeiders. De noodzakelijkheid van zulk 'n af- deeling blijkt meer en meer, vooral nu de dx>r de kerkelijke overheid veroor- dee.de Vereeniging: Unitas ook hier Roomsche leden tracht te winnen. De voorzitter van St. Bavo opende de vergadering met gebed en zette het doel der bijeenkomst uiteen. Daarna sprak de geestelijke adviseur 'n woordje over Katholieke organisatie, en wees er vooral op dat na 't uitdruk kelijk gesproken woord der Bisschoppen voor 'n waarlijk Roomsch textiel-arbei- der geen plaats meer is in Unitas. Daarna sprak de heer Hensing, vice- president van de afdeeling Leiden. In 'n kernachtig woord zette hjj de ma- terieele en zedelijke voordeden uiteen welke het lid zijn van den Volksbond oplevert. Dit warm woord miste zijn uit werking niet. Alle aanwezigen besloten toe te treden tot den R. K. Volksbond afdeeling Leiden ep als afdeeling R. K Te.xtiel-arbeiders zich aan te sluiten bij den Nederl. R. K. Textielbond. Donderdag a.s. zal wederom 'n huis houdelijke Vergadering worden gehou den tot nadere bespreking en regeling van sommige zaken, vooral om te ko men tot 'n groote propaganda avond, waarop men den zeereerwaaden Heer L. Poell wil uitnoodigen als spreker. Deze herniewde en met aanvankelijk succes bekroonde pogingen om de katho lieke Textielarbeiders te organiseeren, kunnen wij slechts van harte toejuichten. De arbeiders en arbeidsters in Twen te en in het Zuiden des lands hebben, ondanks een machtige patroonsbond te genover hen staat, door hun vakvereeni- ging verbetering in hun maatschappe lijke positie bereikt. Dit zal ook alhier gebeuren, 't Is hier heisch nog geen eldorado voor de tex tielarbeiders, maar bij geleidelijke ont wikkeling en versterking der organisatie zullen misstanden op den duur met suc ces bestreden worden. Wij hopen voor ons, dat de vele Ka tholieke textielarbeiders, die Leiden telt, door unanieme toetreding tot de nieuwe vakafdeeling, zullen beseffen, dat hun plaats in katholieke gelederen is en hun makkers in den vaak moeilijken, strijd niet alleen zullen laten staan., Lezing B. de Vries. Gisteravond vergaderde in een der za len van „Den Vergulden Turk" de afd. Leiden van den Alg. Nederl. Bond van Mineraalwaterfabrikanten en Bierhande laren. Behalvè de leden der afdeeling woonden ook eenige niet-leden de ver gadering bij. Nadat de heer Alt de .vergadering hpd geopend, verkreeg de heer B. de Vries van 's-Gravenhage, secretaris van het hoofdbestuur, het woord o:n te spreken over „Een vreemde geschiedenis". Spr.'s rede was een djorloopend plei dooi voor den Bond. Allereerst wees hij op de misstanden, die in het vak bestaan als het opkoopen van flesschen die aan anderen toebehooren, waard or de eige naars veel schade wordt t< ^gebracht Spr. verachte heb. dat fabrikanten om hun debiet te vergrooten, de producten van hun concurrenten belasterendit noemde hij oneerlijke concur; entic. Men moet concurreeren met goede qualiteit waren en niet gaan knoeien. Het pu bliek vraagt niet naar goedkoope artike len. Een kanker in het vak is de z. g. provisie, die men bierhandelaren geefi, wanneer hun afname boven een bepaald minimum is gestegen alsmede de omkoo- perij van kellners. Het vak kan beter worden door aan sluiting van a le vakgenooten in den Bond. Als eerlijke tegenstanders moet men elkander in de hand werken en in de vergadering de grieven bespreken. Spr. ging na wat de Bond heeft ge daan en stond uitvoerig stil bij haar ac tie om in het wetboek van strafrecht een bepaling te doen opnemen, waardoor het opkoopen van flesschen, kruiken, sy phons e. d. verboden en strafbaar wordt gesteld. Thans verkeert de zaak in een zoodanig stadium, dat binnen niet al te langen tijd verwacht mag worden, dat een hierop betrekking hebbend webont werp de Kamer zal bereiken. Spr. deel de nog mede, dat eene commissie uit het hoofdbestuur over deze quaestie had ge confereerd met een commissie uit Twee de Kamerleden t.w. de heeren Aalber- se, van Idsinga, Smeenge, Ketelaar, Beaufort en van Vliet. Spr. wees vervolgens op het f'e;schen en koolzuur syndicaat ep op de voor- deelen d e de Bond in dezen aan zijn leden biedt. Herhaaldelijk is er reeds op aangedrongen op bescherming der mineraal water machines en keuring de zer machines. Spr. hoopt, dat de Re geering eindelijk aan de wenschen der betrokkenen tegemoet zal komen. Ook het knoeien der leveranciers van essen ce wordt bestreden. De Bond heeft zijn chemisch adviseur en technisch inge nieur, die voor de leden aTe inlichtin gen geeft. Spr. bestreed het geven van fooien om de omzet te vergrooten. Van belang is ook de patroonsorganisatie om on billijke eischen der gezellen te,gen te gaan. Zonder te vragen, of de patroons het kunnen betalen, wi.len de gezellen van hen halen als zij kunnen. Een col lectief contract zou hier nuttig kunnen zijn. Ten slotte handelde spr. uitvoerig over een quaestie inzake flesschenopkooping tusschen de heeren A. J. Weijermans van hier en dr .Eringaard, directeur der Haantjes Brouwerij te Amsterdam, waar over in het vakblad ingezonden stukken verschenen. Met eene opwekking tot aansluiting bij den Bor.d eindigde spr. zijn rede. Er ontspon zich een langdurige ge- dachtenwisseling. Eenige leden traden tot den Bond toe, terwijl andere hun houding in beraad namen. Hierna werd de vergadering gesloten. Rede van mr. ds. J. Ankerman. Gisteravond hield ovor de afd. Leiden der Ghr.-Hist. Unie het Tweede Kamer lid Ds. Ankerman een reue over het be ginsel en cLe praktijk der Chr.-Hist par ty. De vergadering was slechts zeer matig bezocht; 'n zestigtal aanwezigen. Na opening met gebed gaf de voorzit ter het woord aan den spreker. Deze wilde op de eerste plaats de Chr. Hist, paitj beschouwen in hare verhou dingen tot de linkerzijde, de vrijzinnige partijen, in zoover er een leidend beginsel in d« ie partijen wordt aangetroffen. Met het oog op de pogingen van den laatsten tijd om te komen tot een andere partij- groepeering n.l. aan den eenen kant de conservalieve en aan den anderen kant de democratische e.ementen, wil spreker getuigen, dat de Chr. Hist, partij wenscht te blijven een Christel ij ke partij, en dat met het Christelijk beginsel cie partij staat of valt. De Chr. Hist, partij, reke ning houdend met de bestaande ontwik keling, wil dat Nederland bestuurd wordt als een Christen Staat, in Protestantschen zin. Tegenover cit begnisel staan de be ginselen der vrijzinnige partijen. Het groote beginsel van verband tusschen Chr. geloot en staatkunde wordt ontkend door de vrijzinnige parjjen. Lit ge.uigen alle hoofdmannen van het Liberalisme, en ook de leiders van het sociaal-demo- cratisme, Troelstra b.v., leeren 't allerdui delijkst, dat ChiLt. geloof en oeconomp sche of sta .Lvunüge verhoudingen gebed los van elkander staan. Zoo trachten de laatsten zich partijgenooten omler de Christelijken te verwerven. De Chr. Hist steunen op het Chr. beginsel, niet als op partij-beginsel, dat verceeldiieid breng., maar als op een be ginsel, volgens hetwelk het gehee.e volk bestuurd kan en moet worden. In de vorige eeuw meenden de liberalen de een..eid van het volk en de orde te kun nen handhaven, maar hun beginsel van scheiding Van politiek en godsdienst' bracht juist verdeeldheid en wanorde, het gezag is uit de maatschappij wegge nomen door de liberale beginselen. Zij leeren, dat de wisselende meeningen van het volk, dat de volkswil het gezag vormt .hiertegenover su^at het .Cprj&teiijK prin ciep, het princiep der geheele Rechterzij de, dat God Je Bron is van alle wettig gezag. Spr. toonde ook aan, dat uit de historie blijkt, dat miskenning van dat Ch.i telijk beginsel zedelijke en maatschappelijke el lende brengt. Nu komt spreker tot de vraag: hoe komt het, dat de Chr. Hist, zich hebben gescheiden van de an'i-revolutiona ren. In haar geheel kan spreker die vraag niet beantwoordende hoofdoorzaak wil hij aangeven. Deze is: de antirevolutionaire partij wil een starre partij-fo tui tie, wii haar parJjbesluiten krachtig op den voor grond plaatsen. De Chr. Hist, daartegen over streven niet naar succes voor hunne partij, zij wenschen niet een majoriteit van kiesgerechTgden, zij wi.len het Chr. beginsel erkend zien, en cai Chr. be ginsel willen ze ook erkend zien in andere partijen, in het geheele volk. Spr. Ia3t vervolgens in enkele punten van practisch staatsbeleid het verschil zien tusschen de anti-rev. en de Chr. Hist. De houding tegenover het zittend ministerie; de Chr. Hist, laten dat ge heel vrij. De vrijheid van de afgevaar digden der Chr. fiist partij. Het streven naar openbaar onderwijs, dat Christelijk is, en niet naar bijzonder onderwijs, het openbare aan zijn lot overlatend. Spr. eindigt zijn rede met een opwek king tot toetrecing bij de Chr. Hist, partij, die velen bij nader beschouwen ais de hunne zuilen moeten erkennen. Van de gedegenheid om vragen te stel- werd door drie aanwezigen gebruik ge maakt De voorzitter sloot, na dank aan den spreker, de vergadering met gebed. Alberts Frères. Wat vroeger <km anders hebben de Ko ningen eer Bioscope op hun ja-;riijksche tournee Leiden willen bezoeken. „Anders hadden we, zoo verklaarde de heer Al berts, niet kunnen komen voor de Vasten en u begrijpt." Ja, we begrijpen volko men, de Bioscope wil ook de Kalholiekcn tot zicli trekken en naar wat we er gis terenavond, v..n zagen, behoe.t nie.s ons voor een bezoek ie doen terugschrikken. Prachtige beelden ontrolden zich voor onze oogen, dikwijls leuk toege.iciit met een paar rake woorden van den expli cateur. Achtereenvolgens wercen wij in spanning gebracht door dramatische ta- fereelen, oi brachten al.ergrap. igste voor stellingen onze lachspieren dauig in be weging. Maar het voornaamste genot verschaf ten ons die machtig mooie natuuropna men, die daar voor onze oogen op het doek getooverü werden ais schilderijen vol leven en beweging, en toch zonder eenige hinderlijke triihng. Want daarin toch licht de groote kracht der Bioscppe. Alberts Frères, de volkomen shisland der beelden, die geen vermoeienis der oogen veroorzaakt, wat anders bij Bioscopen voorkom., en waardoor bij hen het kijken enkel lust is zonder last. Een leuke nicuwigutki was nog de „Courant Aiberts Frcres", cie ons ach tereenvolgens de meest merKwaaroige voorvallen der laatste tijden voor oogen bracht. Zoo de prachtige opnamen der rijsche overstroomi.ig, Viiegcemonstra- ties, enz. Werhte gisteravond het weer nkt mee tot een üvuk bezoek, de zaai was dit in aanmerking genome::, toch vrij goed be zet. Ech»er moet zulk een goedverzorgde voorstelling stamp\o,le zalen trekken, wat wij Aiberts Frères gedurende de 0 dagen van hun verblijf in Lekten eiken avond toewenschen. - Gisterenavond om 8 uur had ten kantore van den Heer Eduard IJdo, daar toe welwillend mgestaan, uitbetaling plaats van de halfjaarlijksche gratificatie, van wege de Koninklijke Vereeniging van ge pensioneerden voor de wet van 1877 aan de minder gepensioneerde militairen of aan hunne weduwen. Aan de gep. Sergeanten of hunne we duwen werd uitbetaald f 50.aan de gep. Korperaals 140.en aan de gep Soldaten f3.. Bij Kon. besluit van 16 dezer is la aan dr. P. A. Vos, apotheker te Rot terdam, op zijn verzoek, eervol ontslag veneend als lid en secretaris der commis sie die te rekenen van 1 Augustus 1910 gedurende een jaar alhier belast zal zijn met het afnemen van de practische exa mens van apotheker, en 2e. benoemd tot lid en secretaris van bovengenormde com missie, W. C. de Graaff, lector aan de Rijksuniversiteit alhier thans plaatsver vangend lid dier commissie. De afdeeling Leiden van de S.D.A.P. heeft haar jaarvergadering gehouden. De Secretaris bracht het jaarverslag uit, waar in hij opwekte tot propaganda en strijd voor het socialisme. Als bestuursleden werden herkozen de heenen Meijers, De Wolf cn Zierikzee. Een cursus met de huisbezoekers zal gehouden worden. De heer Krop werd door de ledenvergadering aangewezen om den secretaris behulpzaam te zijn. Besloten werd van het plaatselijk orgaan, dat tot nu toe om de 14 dagen verscheen, een weekblad te maken. De in 1861 opgerichte Onderoffi- Vereenigd1" zal Zaterdag 26 November a.s. Vereenigdr" Zaterdag 26 November a.s. eene uilvoering geven in die Groote Stads zaal. Voor verdere bijzonderheden zie me nde advertentie voorkomende iin dit blad. ROOMSCHE AGENDA. Zondag van 1 tot 2 uur jaarlijksche bidstond vanwege de St. Barb.arayer,- eeniging op de R. K. Begraafplaats. Zondag 7 uur. H.irtebrugskcrk, Lof met liefdadlghci-lrpie i a i: ten bate der St. Elisahethsvereeniging door den W. Eei w. p ter Bcrromeus de Greeve O.F.M. Zondag 8 uur St. Josephs-Gezellen vereeniging 4e Fees'.uitvoering. Zondag 81/2 uur. Gebouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Liefdadigheids- uitvoering ten bate van „Hu p in Nood." Maandag, 8 uur. St. Jo.-.phs Gezel len Vereeniging, R.-penburg 52, Lustrum feest der Leidscne Maria vereeniging. Spreker de W.Eerw. Pater Boirvmeus de Greeve O. F. M. Opvoering van de Sneeuwkoningin. Dinsdag, 8 uur. Lodewijkskerk (Siecnscnuur; Apologetische cursus, lo. Beiiande i g van ingekomen vragen. 2o. Conferentie over de levenskracht der Ka tholieke kerk. Spreker de Weleerw. Heer Th. M. P. Bekkers, kapelaan der St. Pe- truskerk. Toegangskaarten voor den ge- hceien cursus f 1 voor een avond 10 ct. Donderdag, 5!/2 uur 's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. Mj. BODEGRAVEN MEIJE. Vrouw de V. van Bodegraven, d e hier hare waren ventte, werd d x)r. den bakker J. aan gereden, waaid:or het zeventigjarige '.udje in de sloot terecht kwam, wat nog bijtijds d.-or J., die toevallig omkeek, werd gemerkt. Met groote moeite op het droge ge bracht, werd naar door vrouw S. droge kleeren verstrekt, terwijl de bakker haar de sch de ruimschoots vergoedde. HiLLEGOM. Dinsdagavond liet een der rne.kven ers bij bekkenslag omroepen dal hq voornemens was den ingezetenen de melk voor aan weer in de plaats van voor 9 voor 8 cent aan te bieden. KATWIJK AAN DEN RIJN. De bewo ners van Overrijn en oimrek werden gis terenavond opgeschrikt door G. d. R. die met een zijner familieleden ruzie maak.e wa .rbij het zeer gevaarlijk b.e-.k zien in zi-jn onmiode.iijive nabijhe.U te be geven. Hij werd door K. v. JL). thuis gebracht KATWIJK AAN ZEE. Prijzen der ha ring: volle pekelharing f 15.85, steurha- ring f 10.15—13.35—14.40 makreel f 10.80 per kanlje. LISSE. Zondag 20 November a.s. des namiddags te ha.f vijf zal de b.oemist- werkliedenvereaniging „St. lsidorus" een belangrijke vergadering houden. Een gedeelte der leden scnijnt in den laatsten tijd geneigd om de vereeniging te bewegen zich ai te scheiden van den Ned. K. K. Bond van Bloemist- en Tuin lieden. Men schijnt van oordeel dat het nut van deze bond niet opweegt tegen de finantieeien lasten wél .te aan de aan sluiting verbonden zijn. Eveneens keu ren deze leden het ten sterkste af dat het Ned. R. K. Tuinbouwblad sedert de laatste vier maanden niet is versche nen. Dit toch was de band, die de leden van deai Bond onderling meer met el kander bond.. Bovendien meent men, dat de contributie, die er jaarlijks aan den Bond moet worden afgedragen, beter doei zal treffen als men ze in eigen kas houdt. In de laats [gehouden ledenverga dering van St. Isirüorus zijn deze zaken terloops besproken en werd in verband hiermede aan 't bestuur opgec-ragen het Hoofdbestuur van den Bond enkele vra gen ter beantwoording voor te leggen om dan in een volgende vergadering de ze zaak verder te behandelen. Het hoofd bestuur schijnt echter besloten te h'eB- ben, in die vergadering tegenwoordig te wiLen z.jn, om deze vragen monde ling te komen beantwoorden. Een en ander wijst er op dat er voor de losse aroeiders in den ophan den z.jT den wintertijd alhier niet veel werk zal wezen. Nu reeds 100pen enkele werklieden zot der werk. Naa-r men ons meedeelt z«.,n deze week eenige werk» lieden in Duitschland werk gaan zoe ken. In de concertzaal van het Hotel tel „de Witte Zwaan werd gisteravond eene liefd. digheidsuitvoering gegeven ten bate van de R. K. St. Elizabethsver- eeniging en de Vereeniging „Hulp en Steun", beide vereenigingen op philan- tropisch gebied. De uitvoering werd gegeven door de Gemengde Zangvereenigiug „LLs^" on der directie van de heer C. Philippeau te Haarlem. NIEUWKOOP. Zondag 20 Nov. 's avonds ten zeven uren vergadert de R. Kath. Kiesvereeniging in de K. K. School Behalve heigeen gewoonlijk behandeld wordt geeft de Agenda o.a. Verslag v. de Vergadering der Centrale Kiesvereeni ging te Breukelen en Lezing door den G. D. F. van Nelze. NOORDW1JKERHOUT. In café „De Zwaan", werd Donderdagavond de jaarlijksche vergadering gehouden van de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde". Van de bestuursleden waren te genwoordig de voorzitter de heer A. Pennings, de le secretaris de heer N. C. van der Zalm de penningmeester de heer L. M. van Noort en de 2e secre taris de heer H. van Leeuwen. Voorts 32 leden. In zijn openingswoord heet de Voor zitter de aanwezigen hartelijk welkom en wijdt eenige waardcercnde woorden aan den heer G. Bulten, oud-voorzitter, der vereeniging, die lange jaren iwelS puitengemeenen ijver het voorzitterschaD heeft bekleed. Als eerste nummer van het program, worden thans door den secretaris de no tulen der vorige vergadering gelezen ert ongewijzigd goedgekeurd. Vervolgens brengt de secretaris verslag alt van deit toestand der vereeniging, waaruit wij dit aanstippen, dat, ofschoon op het einde des vorigen jaars het ledental aanmer kelijk was gedaa d, thans het cijfer we dergestegen is. Dit is dan ook vooral te danken aan de Commissie vaa bijstand» die alles in het werk stelde, om onbe kenden m te lichten en zoodoende nieu we leden te werven. Als nu verzoekt de Voorzitter den Pen, ningmeesle oin rekening en vci\.ntwooiv ng uit te brengen ter zake van het ge houden beheer. De uitgaven beliepen eert bedrag van f 64.331/2, dc inkomsten vart 80,31 y2. De rekening sluit dus met een batig saldo van f 15.93. Hierna is de rekening d,or een commissie, bestaart de uit de heeren H. de Klerk, .P Heem» kerk en N. Mooiman nageziea en in or de bevonden. Het ledental der vereeniging is in den loop van het jaar vermeerderd met éénj eerelid van f 2.50, een van f 1, 66 leden van f 0.50 en 91 leden van f0.25. Een volgend nummer van het progrant is de benoeming van een afgevaardigde! voor de Centrale K. K. Kiesvereeniging Katwijk-Leiderdorp. Alvorens tot deze keuze wordt overgega-n wit de voorzit ter eerst uitgemaakt zien, of dit in deze vergadering mag gesciiieden, daar zuiks in strijd is met het regiement, dat als voorwaarde s:e;t de aanwezigheid van Va der leden. De gehouden stemming! wijst echter aan, dat men er toe kan over gaan, zoodat alsnu met 24 stemmen de heer G. Bulten tot afgevaardigde be noemd wordt. Eveneens wordt de heer Bulten afge vaardigde voor den Prov. Bond met 20 stemmen. Thans is nog aan de orde de verkie zing van twee oestaursleden wegens pe riodieke aftreding van de heeren L. M, van Noort en 12. van Leeuwen. Deze hee ren worden herkozen. De vragenbus levert a.l.e.i dit op, dat de heer van Noort voorste.t om in een volgende vergadering te bespreken, of het niet moge.ijK zon z.jn het eerste ge deelte yan art. 20 van het regiemcirt te schrappen. De voorzitter kan zich er best mede vertenigen, doch voegt er dit aan toe, dat cl.t slechts zalgelden de verkiezing van bestuursleden e.i niet bij caudidaatstelling voor den gemeente raad en Prov. Staten. Niets meer aan de orde zipide, dankt de Voorzitter de aanwezigen voor hup trouwe opkomst en sluit de vergade-! ring met den christelijken groet. REEUW1JK. In de jaarvergadering van de ijsclub „Wilhelm inawerden als bestuursleden herkozen de heeren J. de Jong Lzn. en E. J. Mignon. In jïlaats van den heer B. van Leeuwen werd als lid djr commissie tot werkverschaffing benoemd de heer Th. van Leeuwen Bi SASSENHEIM. Woensdagavond hield Mejuffrouw J. Oppenheimer, leerares ia koken en voedingsleer aan de Openbare Werk- en Leerschool te Amsterdam, in de zaal van het hotel „Het Bruine Paard eene voordracht over het koken op gas, die ook door vele dames werd bij ge woond. Mejuffrouw Oppenheimer liet ons in de eerste plaats zien, welke groote voor deden het koken op gas gaf boven het koken op een kolenfornuis Vervolgens werden verschillende soor ten gascontoren getoond en er opgewezen welke in het gtbruik het voordeeligst waren en het gemakkelijkst te behandelen en hoe men ze gebruiken moest. Ooic welke soorten van pannen, bij het koken op gas h.t beste waren, en het voordeeligst in het gebruik werden ge toond en de voor en nadeelen opgesomd. Over gasovens, strijkijzers enz. werden inlichtingen verstrekt. Terwijl Mej. Oppenheimer hare voor dracht hield werd door Mevr. Bellifante een diner, bestaande uit soep. vleescb, groenten, aardappelen en een toespijs bereid voor zes personen. Dit diner werd bereid in ongeveer 5 kwartier en er was 615 L. gas verbruikt, Aangetoond werd dus, dat het klaar maken van een maaltijd voor 6 personen, op gas, tegen den prijs van 9 ct. per M8., nog geen 6 ct. kostte. Den dames werden verschillende ge bakjes gepresenteerd, die allen, op gas bereid waren. De Burgemeester dankte uit naam der aanwezigen Mej. Oppenheimer voor hare leerzamen voordracht. Na afloop werd aan de dames gelegenheid gegeven de conforen enz. die gebruikt waren te be zichtigen. De milicien hospitaalsoldaat J. G. Rewijk van de 4e compagnie Hospitaal soldaten, is opgeroepen om van 21 Nov ember tot 16 December a.s. in werkelij- ken dienst te komen bij het Militair Hos pitaal te Leiden. GEWES 1 EL1JK GEMENGD, Onder het opschrift „Op z'n elf en derv tigste," meldt men uit Woerden: De lang verwachte aanebsteding van; het nieuwe stationsgebouw zal nog wel een tijdje uitblijven, daar het gebleken is, nu alle teekeningen enz. goedgekeurd waren, dat men toevallig vergeten had de H. IJ. S. M., die in die zaak oold medezeggenschap heeft, er in te pen, ïdpdat er weer een poosje uitstd

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2