i>c£ico"U)£ ouunaiiie 1911. Blijkens het afdeelingsverslag was men vrij algemeen van oordeel dat, hoewel het subsidie van het moederland voor 1911 lager kon worden geraamd dan voor 1910 het financieel beeld dat uit deze begroo- iweinig gunstig is en dat van eigenlijken ting en hare bijlagen naar voren treedt, vooruiigang niet kan worden gesproken. Ook de toekomst ziet er, in weerwil van de vele prijzenswaardige pogingen tot ontwikkeling der kolonie, in de laatste j'aren gedaan, weinig rooskleurig uit, vooral nu in de bacovencultuur gestadig tegenslag wordt ondervonden. Eenige leden betoogden, dat een af doende verbetering van de financiën der kolonie niet is te verwachten, zoolang niet het geheele bestuursstelsel ingrijpend wordt gewijzigd in dien zin, dat alles op een veel bescheidener voet wordt inge richt, en gevraagd werd of de Minister bereid is, een zeer ingrijpende verande ring te overwegen. Vele leden waren zeer teleurgesteld, dat na de indiening der begrooting hier te lande het bericht is ontvangen, dat de Panamaziekte ook in de Congo-variëteit der bacove is opgetreden. Men vroeg in lichtingen wat de Regeering omtrent het genoemde feit bekend is en welke be- teekenis voor de toekomst der bacoven- cultuur in Suriname zij daaraan meent te moeten hechten Men drong aan op bevordering van de toeneming der immigratie door maatre gelen, gericht op verhooging van den na tuurlijken aanwas, enz. Gevraagd werd naar 's Ministers oor deel of het tijdstip niet is gekomen om tot uitbreiding van het kiesrecht in de ko lonie over te gaan. Men wees er op dat tegen het depar tement van immigratie in den laatsten tijd ernstige beschuldigingen zijn geuit, (o. a. in den vorm eener gerechtelijke aanklacht van mevrouw SchneiderHoward tegen den agent-generaal en diens hoofd (folk Sital Persad), dat de agent-generaal de leiding van zijn departement uit gemak zuchtgeheel zoude overlaten aan genoem den tolk en dat deze van zijn functie misbruik maakt om zijn Britsch-ïndische langdenooien op allerlei wijze af te zet ten. Men vroeg om inlichtingen en een streng rechtvaardig onderzoek, waartoe allereerst werd noodig geacht de schor sing van Si'.al Persad. De Engelsche con sul te Paramoribo heeft in verschillende bladen eene waarschuwing gepubliceerd tegen immigratie naar Suriname op grond van onguns ige gezondheidstoestanden en verkap ie slavernij waartoe de contract koelies zouden zijn gedoemd'. Men wenschte te weten of naar de meening van den Min. die waarschuwing op goede gronden steunt op welke bezwaren hier wordt gedoeld en wat van gouvernemen- meniswege wordt gedaan om die bezwa ren weg te nemen. Men vroeg nog naar de oorzaak van het feit, dat de Javaansche immigranten gewoonlijk nog armer naar hun land te- rugkeeren dan zij in Suriname gekomen zijn. Verscheidene leden drongen bij her nieuwing met kracht aan op verhooging van het aantal van gouvernementswege bezoldigde R. K. Priesters. Ook werd er de aandacht op gevestigd, dat terwijl in 1883 het bedrag voor eercdisnsi bijna vier piocent van het totaalcijfer der be- grooir g bedroeg, dit thans niet niter dan 0.8 procent uitmaakt. Dooj eenige leden werd ter sprake ge bracht een conflict tusschen de liefde zusters, dienst doende in het mi.itcir hos pitaal, en den geneesheer-directeur van dat hospitaal. Dientengevolge zouden op 1 Nov. 1910 de zusters het hospitaal ver laten, opmerkende, dat de burgerij in een adres, van ruim 600 handteekeni.ngen voorzien, waarvan de heft van niet-ka- tholieke, den Gouverneur heeft verzocht de zusters voor het hospitaal te behou den, drong men er bij den Minister op aan, alsnog te bevorderen een bevredi gende oplossing der moeilijkheid. Nog werd gevraagd of het waar is dat de z.g. olifantsziekte, veroorzaakt door muggebeten, in de kolonie talrijke slacht offers maakt. Krach lig werd aangedrongen op af doende verbetering van de drinkwater voorziening voor Paramaribo. Ten slotte werd door verscheidene le den ingenomendheid betuigd met het voornemen tot opheffing van den duren dienst der koloniale vaartuigen. Vaccinatie. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging der wet tegen besmettelijke ziek ten, waarvan de strekking is vrijstelling van vaccinatie te geven, indien, blijkens een door twee geneeskundigen ondertee- kende verklaring, van de inenting bijzon der gevaar voor de gezondheid van den betrokkene is te duchten. In*de toelichting wordt o.a. gezegd', dat tegen de huidige bepaling betreffende de vaccinatie niet alleen bezwaar van princi- pieelen, maar ook van zuiver feitelijken aard bestaat. Zij dwingt toch als regel, wil men althans de opvoeding zijner kin deren niet verwaarloozen ,aan de inenting te onderwerpen ook die kinderen, die deze kunstbewerking niet zonder schade voor hun gezondheid kunnen ondergaan. Ten aanzien van het beginsel-bezwaar die noodig zou zijn, om een poging tot tegemoetkoming daaraan met goeden kans op praclisch resultaat te kunnen on dernemen. Uit dien hooide acht de Mi- nis Ier zich van een voorstel van die strek king te moeten onthoudena De ernst van het feitelijk bezwaar wet tigt, naar 's Ministers meening, een wij zigingsvoorstel. De bovenbedoelde geneeskundige ver klaringen zullen slechts gedurende 3 ja ren van kracht blijven, opdat voorkomen worde, dat niet-gevaccineerde personen de school blijven bezoeken, ook nadat hun gezondheidstoestand zóó is verbe terd, dat inenting geen ernstig bezwaar meer oplevert. Ten einde alle gevaar te voorkomen, dat d'e aanwezigheid in de school van niet-gevaccineerde personen mogelijker wijze zoude kunnen opelveren voor de gezondheid van anderen, die in de school worden toegelaten, wordt voorgesteld, dat niet-gevaccineerde personen niet in de scholen worden toegelaten, zoo-dra en zoolang de pokken epidemisch heer- schen. Daar de Centrale Gezondheidsraad het mogelijk acht, dat in de toekomst voor de vaccinatie van den mensch niet uit sluitend gebruik zal worden gemaakt van koepokstof in engeren zin, maar dat voor deze kunstbewerking ook stof van ko nijnen of van andere dieren zal worden gebezigd, is overeenkomstig 's Raads ad vies de tot dusverre gebruikte uitdruk king „koepokjnen ing" vervangen door „inenting tegen de pokken". Mede in overeenstemming met dat ad vies zullen personen, die zonder goed gevoig eenmaal zijn ingeënt, gedurende één jaar tot dc school worden toegelaten. Binnen dien termijn zal de inenting her haald moeten worden. Gemeenteraad van Alkemade. Voorzitter: dc heer F. H. yan Wi elven, burgemeester. Aanwezig 10 leden. Afwezig de heer v. d. Geest. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna het nieuwbenoemde raads lid, de heer S. Strijk, in handen van den Voorz. de bij de wet gevorderde eeden aflegt en na gelukwensch zitting neemt. De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. ingekomen zijn de volgende stukken: Schrijven van den heer J. v. d. Po-el te Oud Ade, dat hij zijne benoeming tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim aanneemt. Dispositie van Ged. Staten ten geleide het goedgekeurd schoolgeldkohier 3e kwartaal. Dispositie van Ged. Staten ten geleide der goedgekeurde raadsbesluiten tot af- en overschrijving eii tot wijziging dei gemeentebegrooting 1910. Beschikking van Ged. Staten waarbij aan S. van Benten te Rijpwetering voor den tijd van 5 jaar onder de gewone voorwaarden vergunning wordt verleend zij nlokalen te bezigen voor het houden van poldervergaderingen. Mededeeling van Ged. Staten, dat bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken de rijksuitkeering in gevolge de wet van 24 Mei 1897 is vast gesteld op f7674,57. Aangezien ter ge meente-Secretarie deze cijfers niet klop ten en de gemeente f3.17 meer moet ontvangen, dan Ged. Staten opgeven, is de gemeenie hierover in corresponden tie getreden. Mochten Ged. Staten even wel het hunnerzijds gemaakte a,buis niet inzien, zijn B. en W. niet voornemens een kostelijke beslissing in te roepen, daar het bedrag te gering is. Missive van tjed. Staten, met staat van verrekening van de over 1909 bij voorschot ontvangen rijksbijdrage voor het onderwijs. De gemeente zou, in ver band met de onderwijs-vacatures f 547,16 te veel hebben ontvangen. Ook dit be drag klopt nieter is f 37,50J/2 minder te veel ontvangen dan Ged. Staten op geven. Ook hierover zijn B. en W. in correspondentie. Schrijven van de Holl. Electr. Spoor weg' Maatschappij inzake de brug te Oudewetering. Het aanbod der gemeente om gedurende 15 jaar f300 te betalen, indien de brug voor doorgaand verkeer met voetgangers wordt ingericht, komt overeen met een contante waarde van f3355. Waar de kosten van het werk f 29000 zal kosten, komt dus een bedrag tekort van f 25.665. De Maatschappij1 wil dit bedrag niet bijpassen indien het dus niet door anderen wordt bijgepast, kan de Maatschappij het aanbod der ge meente in geen geval aannemen. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Herbenoemd worden als lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur van Al kemade, de heer A. Los, die zich deze herbenoeming laat welgevallen. Als lid van Armbestuur der Gemeene armen van Rijpwetering de heer K. de Graaf, gin als lid van het Burg. Armbestuur van Vrije en Lage Boekhorst de Jieer C. van Teijlingem. Goedgekeurd wordt een af- en over schrijving ten bedrage van f215 op cie begrooting, dienst 1910. Het eervol ontslag aan den onder wijzer Cortkamp te Kaag wordt nader besloten te doen ingaan op 1 Decem ber 1910. Voor de benoeming van een onderwij zer aan die school hebben B. en ,W. de volgende voordracht opgemaakt lo. A. A. de Jong te Wormervee'r; 2o. P. de Zomer te Ijssendijk en 3o. J. G. Veerns te Leiden, allen volontairs in het onderwijs. Benoemd wordt A. A. de Jong te Wor- merveer. Zoo mogelijk zal dé heer de Jong 1 December a. s-. in functie treden. B. en W. leggen vervolgens ,ove,r de plannen voor $e verbouwing der brug wachterswoning aan de Fransche brug, waar voor Op de begrooting f1500 is uitgetrokken. B. en W. hebben een plan ontworpen en door een deskundigen, de heer Dobbe, laten nazien. Volgens dit plan zal de verbouwing f1105 kosten. De heer Strijk vraagt nadere details. De Voorzitter zegt, dat deze bij het bestek moeten worden vastgesteld, t ligt in de bedoeling het werk in het volgend voorjaar uit te voeren. De heter B o u d a vraagt, wie het plan ontworpen heeft. De Voorzitter antwoordt, dat hij de eerste schets heeft gedaan (gelach en teekenen van goedkeuring). B. en W. vragen machtiging het plan uit te voe ren voor publieke aanbesteding leent het werk zich niet. De heer Boud a zou de nadere plannen nog wel eens willen' bezien. De heer Strijk meent, dat wel degelijk dit werk publiek kan worden aanbesteed. Dan staan alle ingezetenen gelijk. Nu kan de Raad moeilijk oor- deelen. De heer Straathof wil ook aanhouding, vooral nu een vakman in den Raad zit, die de plannen, kan be- oordeelen. De Voorzitter persisteert bij zijn meening, dat het werk beter on- onderhands kan worden gegund. Ais de Raad echter openbaar aanbesteding wil, is het spr. goed. Besloten wordt, dat B. en W. eerst het bestek zullen ontwerpen, waarna de be slissing zal volgen over openbare aan besteding. De heer Strijk vraagt of het bestek in de volgende vergadering in behandeling zal komen. De Voorzit ter kan dit niet toezeggen, spr. belooft ecliter spoed te zullen maken. De Voorzitter brengt daarna de jaarwedden der veldwachters ter spra ke. Op 't oogenblik hebben de veldwach ters f450 salaris, op zichzelf is dat te laag en de Commissaris der Koningin zou reeds lang tot verleening zijn over gegaan, als de veldwachters geen bijver diensten hadden, 't Salaris is meer dan 20 jaar 't zelfde gebleven. Spr. wil niet tot verh oging van het salaris adviseeren, maar zou b.v. de veldwachters een toe lage geven voor rijwiel huurhij dacht f 25 per jaar. De heer v. d. M e e r zou het beter vin den het salaris te verhoogen, dan voor allerlei zaken gratificatie te geven. De heer Bouda voelt ook wel voor meer tractement, maar wil beter surveillance. De heer Strijk vindt f25 niet te veel. De Voorzitter wijst er op, dat over 't algemeen de politiedienst goed is. Van surveillance verwacht spr. niet veel. Geeft men eenige aparte gratifica ties dan houdt de Raad steeds het heft in handen deze later in te trekken. Het punt wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Daarna gaat de Raad tell3/4 uur in Comité-Generaal. Eerst na 2 uur wordt de openbare vergadering heropend en wordt vastge steld het suppletoir kohier hoofd, om slag, terwijl conform het preadvies van B. en W. beslissing wordt genomen op de bezwaarschriften hoofd, omslag en schoolgeldkohier. Daarna kwam aan de orde de nadere regeling benoeming gemeente-opzichter. Door B. en W. werd voorgesteld, na afloop van dit jaar geen vaste gemeen te-opzichter te benoemen, maar om in 1911 een proef te nemen met verschil lende deskundigen, die de aanvragen om bouwvergunning zullen onderzoeken en de daarvoor in aanmerking komende ge meenterekeningen controleeren. Dit voorstel werd goedgekeurd. In verband hiermede werd een com missie benoemd van 2 leden en 2 plaats vervangende leden, om op gezette tijden de openbare werken der gemeente te controleeren. In deze commissie werden benoemd de heeren S. Strijk, Straathof, Bonda en P. de Jong. Aangehouden werd de regeling der be zoldiging van de ambtenaren ter secre tarie. B. en W. werden uitgenoodigd een nader voorstel in dezen te doen. Besloten werd voorloopig geen beslag te leggen op de goederen van een der huurders van Huigsloot, een zekeren Biij- levendie achterstallig is met zijn iand- huur over 1909 en 1910, doch alvorens tot huurontbinding over te gaan eerst te trachten geld van hem of zijn borgen los te krijgen, en in de volgende verga dering nader hieromtrent te beslissen. B. en W. hadden de tusschenkomst van een advocaat ingeroepen voor beslag legging op de goederen van den nalati- gen huurder zulks kon echter niet plaats vinden omdat er geen goederen aanwe zig waren, waarop beslag kon worden gelegd. De heer Bonda bepleitte bij de rond vraag, dat de gemeente toch nog iets zal doen om de spoorbrug te Oudewet- tering voor verkeer van voetgangers en rijtuigen in te richten. Een eenigszins heftige discussie ont staat hierover, daar de heer Straat hof zegt, niet verder te willen gaan dan waartoe de Raad in een zijner laatste vergaderingen heeft besloten en welk aanbod de Maatsch. niet accepteert. De heer Bonda verwijt den heer Straat hof inconsequentie en merkt op, dat de gemeente voor het viaduct te Nieuwwe- tering wel f8000 heeft gegeven; 't is trouwens belachelijk, wat in het onder havige geval gedaan wordt. De gemeen te acht een voetbrug van groot belang lang en biedt daarom f3000 aan in de kosten van een werk van f30.000! De Voorzitter oppert het denk beeld een commissie te benoemen, die deze zaak met den directeur nogmaals zal bespreken. De heer v. d. Meer ver wacht hiervan geen resultaat, bij welke meening zich de heer Straathof aan sluit, tegenover B. en W. opmerkend, dat de Maatschappij inzake de brug te Oudewetering absoluut geen medewer king toont. Na nog eenig debat wordt het voorstel van den voorzitter aangenomen en tot leden van de Commissie benoemd de Bonda, Straathof en v. d. Meer. Daarna sluit de Voorzitter te cir ca 3 uur de vergadering. liet Congres te Modena. Van het XX nationale Italiaanséhe Ka tholiekencongres, dat nu geëindigd is, en waarvan de verslagen in de buiten lands ch-e bladen verschenen, nu in ons bezit zijn gekomen, haasten wij onzen lezers een en ander te vertellen. Zooals men reeds weet, werd dit con gres den 9den te Modena onder een groote toevloed van deelnemers geo pend. Na een inleidend woord hield Mgr. Bruni, aartsbisschop van Modena een rede waarin hij herinnerde aan liet on langs gesproken woord van Canalejas, die zeide dat men de Cadenas-wet moest aannemen, om een reden van hooge in ternationale politiek een bekentenis dat de anti-christelijke secten een „bloc" vormen tegen elke christelijke idee. Daar om moeten de 'Katholieken ook een bloc vormen door eendracht en krachtige ac tie. Vervolgens besprak Z. D. H. aiog de plichten der vrouw, sterke karakters en jonge mannen van geweten te vor men. Na de gebruikelijke plichtplegingen o.a. de begroeting der buitenlandsche af gevaardigden en het zenden van een te legram aan Z. H. den Paus kreeg prof. Toniolo het woord. Uit zijn rede lichten wij het 'volgende Sprekend over den toestand en de hou ding der Italiaansche Katholieken, zegt hij, dat hun eerste plicht is te strijden voor de altaren het bovennatuurlijke te verdedigen, overtuigd dat het bovenna- tmni.'jk het eerste vereischte is voor 't in standhouden en de vooruitgang der maat schappij voor de kerk en hei Pausschap op ie eischen de onafhankelijkheidte strijden voor de christelijke opvoeding van het volk, door steeds de leermidde len te vermeerderen en te strijden tegen de vrijhcididoodende beperkingen der mo derne Jacobijnsche staten; zich vooral be- zgi te houden mei de sociale kwesties. Verdachtmaking, noch uitsluiting, noch gewelddadigheden der tegenstanders, noch de ondankbaarheid der menigte mag ooit de Katholieken er toe brengen de vlag van die christelijke sociale de mocratie neer te halen, die haar wor tels heeft in het Evangelie en waarvan de geheele geschiedenis der Kerk ge tuigenis aflegt. Ten slotte geeft prof. Toniolo de plich ten van den staat volgens de katholieke leer en zegt waai de grenslijnen zijn die ze niet kan overschrijden zonder in tyran- nie te vervallen. Den tweeden dag werd in de afdeeling der Economie het rapport van Rezzara over de vakorganisatie behandeld, wat als ideaal voorstelt de gemengde vak vereenigingen. Hierover ontspon zich een levendig debat hetgeen den volgen den" dag werd voortgezet. Als dan erkent Rezzara dat nu in den regel gemengde vakvereenigingen onmogelijk zijn en worden in de conclu sies de artikelen daarop betrekking heb bende weggelaten. Op den sluitingsdag sprak o.m. mar kies Crispolti, die vooral zijn voldoening erover uitsprak dat de besprekingen tot algemeene verzoening tusschen verschil lende partijen hebben geleid en in de volmaakste orde zijn verloopen. Voor al sprak hij zijn vreugde uit over de aan genomen dagorde die de sociale actie in de vakvereenigingen omschrijft. Zei den zijn de denkbeelden van Z. H. den Paus zoo doorgevoerd als op dit Con gres. Treurige voorbeelden to on en dan ook dat het niet alleen plicht, maar ook noodzakelijk is zich rond den Paus te scharen. Vervolgens sprak hij over de kwestie der onafhankelijkheid van den Paus en resumeerde ten slotte den arbeid van het congres in de drie volgende con clusies: Eerstens het algemeen verlan gen naar een meer gezamenlijke en krachtige actieten tweede hetverlan- gen van tallooze Katholieken om zich van iedere andere partij te onderscheiden in hun sociale actie en hun politieke da den ten derde het verlangen dat de Ka tholieke sociale machten vooral worden aangewend ten gunste van het prole- £?riaat. Nog sprak hierna de aartsbisschop van Modena, die de congressisten opwekte in het volle licht van God, dat altijd aan de hoogten van het Vaticaan schittert te werken en dat niet met veel leven, maar met voortdurende liefde tot God en voor het volk. Des middags had een groote meeting plaats in het seminarie waar werd ge protesteerd tegen de bekende rede van Nathan. Onder deze meeting hadden de socialisten een tegenmanifestatie geor ganiseerd, waarop de Katholieken de ge weigerde vrijheid namen om in optocht naar de Kathedraal te gaan waar het Te Deum gezongen werd. Het socialistisch gepeupel werd door carabiniers uiteten gedreven. Zoo is dus weder afgeloopen een zeer prachtige Katholieke manifestatie, te schooner waar de verschillende krachten die in .oneenigheid verkeere.nde, jaren kunnen komen, zicii hechter aaneen ge* sloten hebben in onderwerping aan den! wil van Z. H. den Paus en vol ijver de ideeën van Z. H. uit te werken. Dit is het schoonste resultaat van het Kathjo- liekencongres van Modena. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Gisteren wilde een boerenvrouw op Huifakker nabij Breda de spoorlijn oversteken. De schuif was gesloten, nadat de trein gepasseerd was, kroop ze onder de schuif door; midden op de rails staande, komt een tweede trein, nu van de andere richting. Door schrik verbijsterd, biijft ze staan en wordt op hetzelfde oogenblik door den trein gegrepen en gedood. Het ongeluk is ge heel aan eigen onvoorzichtigheid te wij ten. Het slachtoffer was 36'jaar oud. De dubbele moord te Spaarn- dam. Naar het H. D. verneemt, zal door de justitie een belangrijke belooning worden uitgeloofd aan dengene, die zoo danige aanwijzingen kan doen, dat de aanhouding en vervolging van den dader of de daders kan gescnieden. Slim en Slimmer. In een tram- rijtuig van 1 te Amsterdam zoo een met de „heerlijke" zijoankjes zitten twee dames irriteerend te giechelen, tot eindelijk de conducteur komt salueerend voor de beide dames Gelijktijdig klinkt uit beide monden „een enkele conducteur De conducteur reikt de eerste „een enkele" toe en ontvangt in zijn geopende hand... 15 halve-centjes keurig op een rijtje. Conducteur blijft onverstoord. De juf frouw troost hem, zeggend „'t Is ook geld conducteur" en de andere juffrouw: „Ik wou wel een schip vol hebben „En u vraagt de conducteur aan de tweede juffrouw. „Ook een enkele" en ook zij ont vangt haar „enkele", waarop zij betaalt met een kwartje. Conducteur diept uit zijn zak een dub beltje op, voegt het snel toe aan de 15 halve-centjes en nog sneller verdwijnen de 15 geldstukjes in de hand der ver blufte juffrouw. „U wou er immers wel een schip-vol van hebben" troostte de conducteur. Toen giechelden de overige passagiers. Een kranig militair. Wij kunnen ons bericht van eergisteren betref fende de redding van een knaapje uit het water aan den Nieuwen Uitleg te 's-Gravenhage aanvullen. De militair die zoo te rechter tijd ver scheen toen een aantal personen zich aan den oever verdrong zonder dat den knaap hulp werd verleend, was de le luitenant van het korps rijdende artillerie jhr. H.j. Repelaer van Driel. Fluks wierp hij de overjas van zich en sprong met rijlaar zen en al, in de gracht, bpoedig had hij het ventje te pakken, En het met de eene hand boven water houdend zwom hij met de andere oeverwaarts' alwaar helpende handen beiden spoedig op het droge brachten. Geeseling of gijzeling? Te Aal én kreeg onlangs de rijwiel, touw- en harkenhandelaar D. R. een bezoek van iemand, die zich kwam aanmelden ais incasseerder voor eene Invorderings-maat- schappij, om hem aan te manen voor een bedrag, hetwelk de handelaar echter ver klaarde niet schuldig te zijn. Toen zijne moeder, die bij dit bezoek tegenwoordig was, den incasseerder hoor de zeggen,'dat haar zoon bij niet beta ling zou worden „g-egeeseld", kreeg zij een zoodanigen schrik voor die vreese- lijke strafoefening, dat zij ondanks het verzet van haar zoon, toch maar het be drag betaalde. Sedert schijnt gebleken te zijn, dat de „incasseerder" een oplichter was. Hij is reeds achter slot en grendel gebracht. Goud. Bij verdere opsporingen is voortdurend meer goud in buurt van Moutenau in de Eifel gevonden. Er zijn nieuwe goudvelden afgepaald concessiën aangevraagd en maatschappijen in wor ding. Men vindt het goud in korrels en in blaadjes. De grootste korrels zijn als een erwt. Naast het goud komt nog veel magnesiet wat zwavelkies, een lichtgrijs op platina gelijkend metaal met een hoog soortelijk gewicht, zilver en antimonium voor. In de beddingen van de kleine rivieren komt het meeste goud voor. De hoeveelheid goud moet tusschen V4 en 3 gram per kubieken meter wisselen en de aikte van de goudhoudende laag tusschen V2 en 15 M. Aan gezien een goudgehalte van 0.2 gram per kubieken meter, dank zij de hedendaagsche verbeterde wijzen van goudwinning al voldoend is, om de ontginning winstgevende te maken, zijn de ondernemers vol goeden moed. Wandelendepest-praeparaten. Eenige dagen geleden vond een zekere mevrouw lwanowa, te Petersburg, een kistje op siraat. Ze bracht het naar het politiebureau, eischte dat het kistje in haar tegenwoordigheid geopend zou worden en liet haar rechten op 1/3 gedeelte van den inhoud gelden. Men opende het kistje en vond er in een stopflesch, waarinin watten ge wikkelde menschelijke ingewanden. Daarop kwam een heer die zich dr. iWillebrand noemde en naar een verloren kistje informeerde. Het bleek dat het de ngewanden waren van iemand die in Odessa aanpest is overleden. Tableau De dame deed afstand van haar recht en werd voor 10 dagen geïsoleerd.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6