Als volgend punt stond op de agenda de bestuurskeuze voor drie vacatures, n.l. die van Mr. Tepe wegens periodieke aftreding, van den secretaris, den eerw. heer Jacobs, die bedankt had wegens drukke bezigheden, en één wegens het overlijden van mr. Barge. Nadat de voor zitter aan den eerw. heer Jacobs zijn dank had gebracht voor diens nuttigen en ijverigen arbeid, had de stemming plaats. Gekozen werden de heeren mr. Tepe, mr. v. Wensen en Holthaus. Onder de stemming was door eeftige leden de rekening en verantwoording van den pen ningmeester nagezien en in orde bevon den, waarna de voorzitter den penning meester bedankte voor zijn nauwkeurige werkzaamheid. Na afloop dezer huishoudelijke zaken werd het woord gegeven aan den Zeer- Eerw. heer Deken P. L. Dessens ter be spreking van de Dithyrambe van Broere. Spreker zeide te willen beschouwen een dichtwerk, dat nu vijf 'en zestig jaar de geestdrift en bewondering wekt van de besten onder ons, maar dat toch voor de meeste burgers van Nederland een gesloten boek is gebleven, dat door vele taalkenners en kunstcritici zelfs niet is genoemd. Een allereerste reden van die onbe kendheid ishet geldt hier een katholiek kunstwerk, katholiek tot in de fijnste vezelen. Deze katholiciteit maakt het ge dicht dubbel aantrekkelijk voor ons, maar eerlijk gezegd voor den niet-katho- liek zeer moeielijk. Hij moet zich plaatsen op het stand punt van den dichter; een ruimte van opvatting, een overwinning van geërfde vooroordeeien is noodig, welke niet voor iedereen bereikbaar is, en in ons vader land slechts als een zeer gewaardeerde uitzondering is aangetroffen. Na deze inleiding komt spr. tot zijn eigenlijke onderwerp. In Maart 1845 werd het vijfde eeuw feest gevierd van het mirakel ter heilige stede, of van de wondervolle bewaring van het heilig Sacrament in het vuur te Amsterdam. Sinds Vondel zijn „duurzaam loof om het wonderfeest te sieren" had geslingerd, was niemand meer opgestaan om die wonderbare gebeurtenis te be zingen, toen daar Broere verscheen in al den gloed der bezieling, met een over vloed van geniale gedachten, aan defor- sche vleugelslagen aanstonds kenbaar als dichter, dichter bij de gratie Gods. Spr. geeft vervolgens in enkele trekken de inhoud van Broere's dithyrambe. De Godmensch, die is het eeuwig Leven der zaligen in den hemel, Diezelfde God mensch is hier ons deel in het Heilig Sacrament, ons een hemel brengend op aarde, om ook ons eens te doen deelen in het onvermengd geluk der hemelingen. Hij, Die zijn leven hier toonde in het vuur zal ons eens redden uit den wereld brand en brengen tot Zijn eeuwig leven. Spreker zal ons het gedicht voordra gen, en het nu en dan onderbreken om een „bescheiden vingerwijzing" te geven naar de lijnen van dat heerlijk bouwwerk. Die lijnen heeft de sprekèr ons zeer scherp aangegeven. We worden eerst op gevoerd naar de glorie der hemelen, en hoeren de jubelende beurtzangen, die als bruischende zeeën door elkander gol ven de hemellichamen, die wij zich zien voortbewegen in onverstoorbaar even wicht, juichen ook in het loflied der schepping, het loflied van verrukking. Die God van majesteit is tegenwoor dig in het Heilig Sacrament! „Dat Woord der hemelzalen vangt mijne s'icb derende tong". Was de zeg-gingskracht van den spre ker prachtig in de verzen, die beschrij ven de overweldigende majesteit der he melen, niet minder kwamen tot hun recht die verzen van stille aanbidding, {he jx 1- lerteederste liefde-zuchten, als dat su blieme „Blanke bloem van korenaren Druppelende druivenwijn". Na de Liefde van het Heilig Sacrament te hebben bezongen, komt de beschrijr ving van de wonderen te Amsterdam, in welke de Liefde van dat Heilig Sacra ment zich heeft geopenbaard. Spreker toont aan het schoone in de beschrijving dier wonderen. In de lange zes-voeters komt tot uitdrukking het smeekende van het gebed, het sleepende van de ziekte, en Jiet langzame van de genezing door menschelijke hulp, in de korte twee-voeters zien we het plolJselin- ge van de werking der goddelijke kracht. Het slot van de dithyrambe is de on dergang der wereld door het vuur, en on ze redding uit dien wereldbrand paar de glorie der hemelen. Spr. wijst op de kracht fier verzen, die schilderen de ondergang der wereld, en laat ons het imponeerende in zijn zeg ging levendig voelen. Dan de eindelooze liefde-zang der he- mellingen, die geen woorden vinden om de grootheid van Gods liefde te omvat ten. Hoe we die Liefde bezingen, om haar naar waarde te schatten moeten we steeds verder en verder gaan*. „Immer, immer, en nog meer!" Dit is het slot van de „Konings hym ne" Heel de wereldorde is beschreven als in een kring om het hoogheilig Sacra ment. Alles in dit gedicht begrijpen gunnen •wij niet dit erkende zelfs Schaepman. 't Is het product van een geest, wiens gedachten door de onze niet kunnen Worden omspannen. Het doel van deze avond was zoo fcjndigde de. Zeet,eerw. spreker pps te verheffen in een gemeenschappelijk genot, ons te doen liefhebben dat hoog lied der goddelijke liefde, ons te doen jubelen met dien priester-dichter die mei zulk een allerteederst gevoel zijne liefde voor het heilig Sacrament heeft uitgeju beld. We mogen zeggen, dat door den spre ker dit doel is bereikt. JHij kon ons laten voelen en genieten die verzen yan den priester-dichter, omdat Zijne eigene priester-ziel ze eerst zelf diep doorvoeld en genoten had. De Voorzitter was de tolk der aanwe zigen, toen hij den Zeereerwaarde Deken innigen dank bracht voor het hooge, geestelijk genot ons geschonken. De aan wezigen waren bekend geworden met dat onbekend; gedicht van den versmaden dichter. De Voorzitter sprak den wensch uit, dat de Zeereerw. Deken steeds aan „Geloof en Wetenschap" zijne genegen heid blijve betoonen. Nederl. R. K. Volksbond. Gisteravond kwam de Leidsche afda ling van den Nederl. R. JC Volksbond in feestvergadering bijeen ter herdenking van haar patroon, den H. Wiilebrord. Vele leden waren tegenwoordig, die welkom geheeten werden door den Voor zitter, den heer W. de ia Rivière. Spr. herinnerde daarbij aan het welslagen .der jaarfeestviering, bracht zijn dank aan de onderafdeelingen, die tot het succes er van hebben medegewerkt en ook vaan cle leden, waardoor met voldoening op bei de avonden terug kan worden gezien. Thans brengt een ander motief ons te saam, den feestdag van onzen patroon. Deze wordt jn alle afdeelingen om streeks dienzelfden dag herdacht; dan na deren evenals Zondagmorgen te Lei den alle leden tot de H. Tafel. Onder applaus deelde spr. mede, dat de W.Eerw pater Zuidgeest als spreker zou optre den. Ondier begeleiding der Harmonie werd het Bondslied gezongen. De zangvereeni- ging St. Cecilia bracht vervolgens pn- der leiding van haar directeur, den heer L. J. W. van Beijersbergen Henegouwen een tweetal nummers ten gehoore pi. Be neden en boven van C. C. A. de Vliegh (Mannenkoor) en Maneschijn van .R. Jriol (gemengd koor). Daarna volgde enkele mededeelingen van huishoudelijken aard. Voor den a.s. socialen cursus der K. S. A- zijn kaarten tegen verminderden prijs bij het bestuur verkrijgbaarhet St. Nicolaasfeest voor kinderen van bondsleden wordt gevierd op 6 December a.s.tot Zondag a.s. kunnen ouders hun kinderen van 510 jaar nog voor deelneming opgeven. Met een gloedvolle toespraak van den Voor zitter werden 12 nieuwe leden, waaron der 4 dames, geïnstalleerd. De eerstvol gende verplichte vergadering, waarop een belangrijk punt aan de orde komt, wordt gehouden op Zondag 4 Decem ber a.s. des namiddags halfeen. Met applaus begroet betrad de Wel- Eerw. pater Zuidgeest alsnu den kathe der. Het onderwerp, dat Z.Eerw. zou be handelen, zou hij kunnen betitelen strijd of actie. Er is een tijd geweest, dat men ons dierbaar vaderlandje beschouwde als een rustig plekje grond en de bewoners als een zeer kalm volk. Ons Nederland is vergeleken met een groot boerendorp. Wil men die vergelijking volhouden, dan moet gezegd; worden, dat ons land toch een zeer modern 20 eeuwsch dorp is geworden. Thans heerscht ook in ons Ne derland van allerwege actie. Geen ker- misdrukte is dit; jntegendeel. Spr. zou Nederland een groot slachtveld wil len, waarop men strijdt onder diverse" vanen: onder roode vlag onder de neu trale banier en onder onze driekleur met pauselijken wimpel. Wat spr. van die actie denkt? Wij, katholieke Volksbonders, moeten aan die actie meedoen strijden op maatschap pelijk gebied. Geen haat of vijandschap mogen wij hebben tegen onze tegenstan ders steeds moeten wij blijven bemin nen. Wij moeten strijden om het kwaad tegen te gaan naar lichaam en ziel. Wij strijden niet, om buit te behalen, maar om het erfdeel onzer vaderen ongeschon den aan onze kinderen over te geven. De strijd is begonnen in het Paradijs, door de zonde van Adam en Eva en die strijd duurt nog altijd voort hij zal steeds blijven voortduren. Het goede wordt ons niet meer ge geven. Wij moeten het veroveren, 't Be gint reeds bij het kind op moeders schoot. Wat een moeite kost het om dien mensch een korreltje wetenschap te ge ven Wat een strijd om de gezondheid te behouden! Duizende jaren is de weten schap reeds bezig tegen ziekte en dood Wat een gezwoeg in de wereld, wat zijn de menschelijke krachten onophoudelijk bezig voor het dagelijkse^ brood. Dat onophoudelijk - moeten - strij den is niet prettig, de jnensch is van; nature gemakzuchtig. Maar laten wij piet afschrikken. Laten wij diep overtuigd zijn, dat het geldt onze hoogste goe deren, die worden miskend en bedreigfd. Wij katholieken zijn niet tegen be schaving, Vooruitgang en verlichting; wij strijden, tegen wat werkelijk kwaad is op zedelijk en op jnaatschappelijk ge bied op zedelijk gebied tegen de zonde en op maatschappelijk gebied tegen on wetendheid, onbeschaafheid, armoede, te zwaren arbeid, te gering loon. Wij hopen aan de wereld eens te Jrunnen geven een schat van rozen, van levensvreugde en levenswijsheid. De gro|0te vijandein, zijn het toenemend zedenbederf in onze dagen, het alcoho lisme en het Socialisme. Het zedenbe derf vooral is wat wij te bekampen heb ben spr. zet uiteen, wat hiertegen ge daan kan worden en noemt het weren van slechte boeken, van liberale en neu trale bladen, welker tooneelrecenties dik wijls het schaamrood naar de ^vangen ja gen. Wij moeten steunen onze eigen Roomsche pers en strijden tegen de libe rale en neutrale bladen. De grootste kracht in den strijd tegen het Socialisme is het wegnemen van mis standen. Als de grond goed wordt, gaat het onkruid van het socialisme kwijnen. Spr. merkt op dat bravo-geroep op zijn woorden n'iet veel helpt. Men moet daden stellen. Spr. zal blijven ijveren voor aansluiting bij de vakorganisatie. De toekomststrijd kan niet gewonnen worden dan door krachtige vakbonden. Met nadruk spoort spr. de leden, en ook hun vrouwen aan, mede te strij den, ieder volgens zijn krachten door tragen aan te moedigen door actie op de werkplaatsen trouw bezoek der ver gaderingen door abonneeren op onze katholieke plaatselijke C ou- r a n t en haar steunen door advertenties enz. Als allen eens besloten actie te voe ren, zouden wij met reuzenschreden voor uitgaan. Er zijn nog zooveel stoere man nen en flinke jongens in Leiden, die on zen arbeid kunnen steunen. Geeft gij aan den Bond, wat ook ik hem schenk eindigt spr. L?w tijd en Uw moeite. Daverend applaus loonde den Eerw. redenaar voor zijn meesleepend en over tuigend v/oord, waardoor hem onder her haalde instemming der vergadering door den Voorzitter dank werd gebracht. In den loop van den avond hadi de Voorzitter den W.Eerw. heer de Groot, geestelijk adviseur van Voorhout, ver welkomd en Z.Eerw. verzocht aan de afd. Voorhout de bondsgroeten van de 500 Leidsche Volksbonders over te bren gen. Onder het zingen van Schaepmans Pauslied ging de vergadering uiteen. Lezing Prof. Sym-cos. Voor de studenten vereeniging voor Paedagogiek hield gisteravond jn het Academiegebouw prof. Symons uit Gro ningen een lezing over het rapport der ineenschakelingscommissje voor het on derwijs. Spr. begint met te verklaren dat het te moeilijk zou zijn het lijvige rapport der commissie op den voet te volgen, ook wil spreker niet de wijze van behandeling der commissie volgen en zich bepalen tot het trekken van eenige hoofdlijnen. Daarom wil spreker zich beperken tot twee onderwerpen die.het meèst reorga nisatie behoeven, n.l. het vakonclierwijls en het voorbereidend Hooger Onderwijs. Spr. zal ook dikwijls zijn afwijkende meening mededeel en. Men heeft in de commissie de vraag gesteld of wel van reorganisatie sprake kan zijn, waar geen organisatie bestaat. We mogen wel zeggen, dat we onder wijswetten hebben maar geen ondierwijs- wetgeving. In die wetgeving- vinden wij een starheid met volkomen gemis aan lei dende beginselen. Spr. kan Thorbecke het verwijt niet besparen dat hij het middelbaar onderwijs maar op den tast af heeft omschreven. Ook bij minister Heemskerk Sr. zat een verkeerde schei ding voor, die der oude talen. Nu "moet men echter een ander criterium aanleg gen en d,e commissie moest, wilde ze nie tgeheel met het oude breken, om alles geheel nieuw op te bouwen, het verou derde wijzigen, het onbruikbare wegwer pen en het ontbrekende invoegen. De commissie moest rekening houden met het bereikbare, en zich daarom op een ruim standpunt plaatsen, wakende voor alle specialitsatie. Mochten ook weten schappelijke overtuigingen hierbij dik wijls hebben moeten wijken, het kon slechts een kwestie van geven en nemen zijn. Al dadelijk wil spreker op den voor grond stellen de yerhouding tusschen middelbaar en hooger onderwijs, waarbij ook terloops het M. U. L. O. ter sprake De commissie wil samensmelting van M. U. L. O. met het Middelb. onderw. omdat het M. U. L. O. tegenwoordig dikwijls verkapt Middelbaar onderwijs is. Daartegenover staat, dat de sub-com missie voor het lager onderwijs het M. U. L. O., als slechts een aanvulling wil houden bij het L. O. Hiertegenover .stelt spr. o.a. een menschkundig bezwaar, dat de ouders hun kinderen liever hun opvoeding doen voltooien op een school die Middelbaar dan een die Lager wordt genoemd. De sub-commissie voor het M. O. gaat met het denkbeeld der staats commissie mee, maar wil ze dan tevens dienst laten doen als onderbouw voor het H. O. Uit sociaal oogpunt is deze weg door de sub-commissie geopend, te loven, daar aldus het vraagstuk der beroepskeu ze, door zoo lang mogelijke uitstelling, goed opgelost wordt. Hiertegenover staan echter zware principieele en paeda- gogisch-didaktische bezwaren, <±ie men niet op zijde mag schuiven, waarom dan ook gezocht moet worden naar midde len, om de overgang van de eene richting naar de andere lang en gemakkelijk mo gelijk te maken. In het tweede deel zijner lezing behan delde spreker daarom, hoe het voorberei dend H. O. moet worden ingericht. Of schoon eenheid hierin ihet meest ge- wenscht is, is dat toch practisch njet uit- yoerbaar en wei .QjB. .YerscjijjJenjdjg rede nen. Eerstens moet het stelsel aansluiten aan den bestaanden toestand. Reeds nu bestaan drie inrichtingen ter voorberei ding, waarvan de H. B. S. al is ze als zoodanig niet door den wetgever be doeld, er eene is. Vervolgens is het de kwestie der oude talen die hier een groote r ol speelt en zelfs of liever juist de meest verstokte tegenstanders van het klassieke onderwijs zullen een eenheids- school zonder splitsing onmogelijk vinden Splitsing is dus noodzakelijk en bij de vraag of hei onderwijs aan verschillende inrichtingen gegeven zal worden of al thans veer een deel gezamenlijk, is men gekomen tot den gemeenscha pipelijken onderbouw. De commissie wil dus komen door. een ineensmelting van Gymnasium en 5- jarig li. B. S. tot een 6-jarig Lyceum. Dit zal moeten zijn een eenheidsschool, •die zij het in verschillende richtingen voorbereidt voor alle H. O. Deze school moet aansluiten aan een 6-jarig L. O., waarop hoofdzakelijk moedertaal, schrij ven, rekenen en teekenen en slechts het allernoodzakelijkste van geschiedenis en aardrijkskunde gedoceerd: wordt. Verder behandelde spr. den duur der onderbouw, die op 2 jaar gesteld wordt en of daarbij Latijn al dan niet faculta tief gesteld moet worden. Een minderheid in de commissie wenschte geen Latijn, maar daarentegen meer van de moeder taal en moderne talen. Over de afdeelingen der bovenbouw! sprekend, too-nde spr. aan op welke gron den de commissie is gekomen tot een splitsing in vieren, waarbij een aparte af- deeling voor de juristen zou komen. Eindelijk behandelt spr. nog de vraa°" welke bevoegdheden aan het eindexamen van ieder der richtingen moet gegeven worden en pleit er voor, dat iedereen, die in eenige richtjng een diploma heeft be haald, toegelaten moge worden tot iedere universitaire studje, op grond der over weging dat een verandering in het uiter ste geval en een expresselijke opleiding in geheel andere richting alleen bij knappe koppen en energieke jongemannen, zal ;oj unq uee ;saq uaui ajp, 'uamojpiooA mag overlaten. Een volgende lezing, die prof. Symons zal houden op 12 December, zal looipen over de regeling der bevoegdheden jn verband met de voorgestelde wijzigingen in de wet op het H. O. Mathesis bcientiarum Genetrix. Naar wij vernemen heeft het Hare Majes teit de Koningin behaagd het Bescherm- vrouwscnap van het Genootschap „Mathe sis Scientiarum Genetrix" te aanvaarden. Leidsche Politie. In de „Politiebode" wordt omtrent de nieuwe salarisrege ing der agenten ge zegd, dat zij (de agenten) er oneindig veel beter door geworden zijn, ofschoon onomwonden dient te worden erkend, dat de nieuwe regeling niet alle agenten ten volle heeft bevredigd. Onmiddelijk wil het blad er evenwel op laten volgen, dat het zich innig over tuigd houdt, dat ook de Gemeenteraad deze regeling niet zal beschouwen als een algeheele oplossing van de salaris- quaestie. Voorts lezen wij in een verslag van de Leidsche politieagentenvereeniging, dat een schrijven was ingekomen mét het voorstel dat de Vereeniging de bevoegde autoriteiten zal verzoeken, op de drukke Zaterdag-, Zondag- en Maandagavonden, weder door twee agenten te samen op de Haarlemmerstraat te laten surveil- leeren, zooals dit voorheen geschiedde. Algemeen was men het er over eens, dat zulks meer dan noodig was, daar men alleen zijn gezag niet kon doen gelden, en in den laatsten tijd weer verschil lende agenten aan mishandeling of be dreiging daarmede hebben blootgestaan. Nadat de voorzitier had medegedeeld, dat dit verzoek reeds dezen zomer mondeling tot den burgemeester was gericht, maar dat tot heden daar geen verandering in was gekomen, werd door de vergadering het bestuur opgedragen, nogmaals dit verzoek te doen. Voor deelneming aan den politiecursus hadden zich 37 leden aangemeld. Een voorstel om het bestuur jaarlijks een gratificatie toe te kennen werd ver worpen. In eene op Dinsdag 22 November des avonds te 8 uur te houden vergade ring van het Indisch genootschap zal mevrouw L. J. Hissink-Snellebrand, te Amsterdam het onderwerp„Wat is te doen in het belang van de Indische paupermeisjes en tot versterking van het Nederlandsche element in Nederlandsch- Indië. B. en W. van Leiden, gezien een op 5 October 1910 ingekomen verzoek schrift van Johannes Jansen, wonende alhier om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor ge bruik ter plaatste van verkoop, in het benedenvoorlokaal van het perceel Vrou- wensteeg no. 11 aldaar; Overwegende: dat door J. van Konijnen burg, weduwe van A. Jongbloed, en W. J. Arntz, weduwe van J. Zomerdijk, bij schriftelijke en onderteekende verklaringen afstand is gedaan van de bij besluiten van 7 April 1910 en 15 April 1901 te hunnen name verleende vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein, welke vergunningen bij dezerzijdsch be sluit van heden zijn ingetrokken Besluiten: le. aan Johannes Jansen, voornoemd, vergunning te verleenen voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van ver- koop, en zulks over het tijdvak van 10 November tot en met 30 April 1911 2e. te bepalen, dat de vergunning' zal gelden voor het benedenvoorlokaal van het perceel Vrouwensleeg no. 11, welke locali- teit eene oppervlakte heeft van 33.25 M2.1 Het bestuur van het proefstation' voor de Javasuiker-industrie heeft prof van Bemmelen benoemd tot eere-lid van die instelling. De heer A. A. F. Sweering, onder wijzer aan de R.-K. Parochiale Jongens school, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Sr. Leonardus-school te Water graafsmeer bij Amsterdam. Naar wij vernemen is de heer A. J. Oostdam, oud-redacteur vande,, Residentie bode met ingang van 16 dezer benoemd tot adjunct-directeur vanhet tijdelijk Rijks opvoedingsgesticht alhier. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag ?i/2 uur St. Josephs Ge zellen Vereeniging Rapenburg 2e Feest- uitvoering voor Donateurs en leden. Woensdag, 51/2 uur St. Josephs Ge zellen Vereeniging, Rapenburg 52, Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden voor de kinderen der St. Petrus parochie! van 9—15 jaar. Spreker, de Weleerwj Heer Th. M. P. Bekkers. Donderdag, 5* 2 uur 's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond1, Rapenburg. Biji- belsche geschiedenis met lichtbeelden,- voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de weleerw. Pater, J. G. Tesser, O. F. MJ. Zondag van 1 tot 2 uur jaarlijksche bidstond vanwege de St. BarfoaraVer,- eeniging op de R. K. Begraafplaats. Zondag 7 uur. Hartebrugskerk, Lof met liefdadighei:: pre; La i ten bate der, St. Elisabethsvereeniging door den Ws'1 Eerw. pater Borrorneus de Greeve O.F.M. Zondag 81/2 uur. Gebouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Liefdadigheids- i uitvoering ten bate van „Hulp in Nood."-- Maandag, 8 uur. St. Josephs Gezel len Vereeniging, Rapenburg 52, Lustram- feest der Leidsche Maria vereeniging. Spreker de W.Eerw. Pater Borrorneus de Greeve O. F. M. Opvoering van de Sneeuwkoningin. ALKEMADE- De Raad dezer gemeente is tegen Woensdag 16 November a.s. vóórm. 10 uur bijeengeroepen. De agenda vermeldt *i Bèeëdiging raadslid Spijk 2 In gezonden stukken mededeelingen, 3 Be noeming Lid Alg. Burg. Armbestuur van Alkemade. 4 Alsv. der Gemeente Armen van Rijjpwetering' 5 Alsv. Burg. Armb. van Vrije en Lage Boekhorst. 6 Af- en overschrijving 1910. 7 Ontslag onderwij zer te Kaag. 8 Benoeming onderwijzer te Kaag. 9 Suppl. kohier Hoofd. Omslag. 10 Bezwaarschriften. 11 Verbouwing brugwachterswoniug aan de Fransche brug. 12 Nadere regeling Gemeente Op zichter. 13 Regeling bezoldiging Ambte naren ter Secretarie. LISSE. Bij de op het landgoed „Wasser- geest" gehouden jachtpartij werden door 5 jagers geschoten 59 stuks wild nl. 47 fazanten, 6 hazen, 3 houtsnippen, 2 eenden en 1 patrijs. NOOkDWlJK. I11 den loop dezer maand zal in het St. jeroen-üesiicht op de Voor straat alhier een tweede Wijkzuster kov men voor de verpleging van 'de zieke armen der Parochie. Dat zulks noodig is, blijkt uit het ver-, slag van werkzaamheden over het jaar! 1909. Er zijn in den loop van dat jaai 2162 bezoeken bij zieken verricht en: 4405 behandelingen in het St. Jeroen Ge-; sticht Behalve het verplegingsmateriaal gratis aan de patiënten verleend, zijn bo-'; vendien aan de zieken 260 porties soep,; vleesch enz. verstrekt en is in vele ge-; vallen voor kleeding en dekking gezorgd. Een woord van bijzonderen dank aan dei Eerw. Zusters. Mogen het schoone en! nuttige Liefdewerk der Wijkverpleging! steeds in ruimer kring waardeering vinden! en vooral door de gillen der meergegoeden; den steun erlangen, dien -fcet edele eni geheel belangelooze liefdewerk verdiend en dringend behoeft. NOOTDORP. De najaarsschouw in den Polder Tedingerbroek onder Stompwijk; en Vrijenban zei gehouden worden op; Zaterdag 19 November 1910. VOORSCHOTEN. De overvloedige regen der laatste dagen heeft het water peil zeer hoog doen stijgen. De water-, molen in de verschillende polders zijn; dan ook dag en nacht in de weer, om; de weilanden van het overvloedige water; te verlossen. Met het leggen der buizen voor dei waterleiding is men gereed. De werk-, zaamheden aan den watertoren vorderen: zeer snel, zoodat het nu zeker is, dat met Januari a. s. de waterleiding in wer-, king zal treden. Herhaaldelijk wordt de! klacht geuit, dat kost weer onze dubbel-! tjes. Deze klacht is geheel en al onge-- grond, daar het belastingprocent niet zal stijgen, omdat in de eerste vijf jaar geert aflossing van de geldleening geeischt wordt. GEWESTELIJK GEMENGD,, Vermoedelijk door de duisternis mis-j leid, geraakte de 70-jarige weduwe H.j te Roelofarendsveen, in de zee* diepe Veenwetering aldaar. ;t Mocht aart M. Turk Hz. en J. Rietbroek, gelukken d^ oude vrouw van een anders wissen d<iOj^ te redden. Zondag is le N o o r d w ij k aan Zcj

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2