"""BWJËNLANDr" de electiische centrale aangegane geld- leening zou moeten aflossen. Hier zal clus, in afwijking van hetgeen op de be grooting voor 1911 heeft plaats gehad, de aflossing dioor de gemeente nagenoeg ge heel onder de gewone ontvangsten mo gen worden verantwoord, althans ,voor zoover ook hier weer door de gemeente reeds een vaste leening werd aangegaan. Kan de Raad zich met deze wijzigingen vereenigen ,dan zal daarvan het gevolg volg zijn, dat een bedrag van f25.391,59 door de gemeente onder haar gewone ont vangsten zal mogen worden opgenomen Zoodoende zal in 1911 aan plaatse lijke directe belasting ruim f25000. minder behoeven te worden geheven, dan daarvoor op de begrooting voor 1911 is uitgetrokken en kan het heffingspercen tage dus ruim 1/4 pet. lager zijn, dan an ders het geval zou wezen. Gaslevering aan particulieren. B. en W. stellen voor de verordening houdende bepalingen omtrent het ge bruik van gas door particulieren ^an te vullen, met eene bepaling van, den vol genden inhoud: „In geval van faillissement van den gasverbruiker is de directeur'noch yer- plicht, noch bevoegd den gasaanvoer af te sluiten of af te snijden, indien de cu rator zich schriftelijk aansprakelijk stelt voor de betaling van de kosten, van- gasverbruik, meterhuur en reparatie, ge durende het faillissement. In dit geval wordt de curator voor de toepassing van deze verordening als de .gasverbruiker aangemerkt". Tot dusverre was de directie verplicht den aanvoer van gas af te sluiten, zoo lang de schuld van den gasverbruiker niet was voldaan. De curator werd dus voor de keuze gesteld om óf het door den failliet aan de gasfabriek ver schuldigde ten volle te betalen, óf wel gedurende het faillissement van het ver bruik van gas verstoken te ?ijn. Dit laat ste levert veelal overwegende bezwa ren op, zoodat de curator wel tot beftja- len gedwongen was. Daardoor maakte de gemeente in ze keren zin misbruik van haar stelling als machthebbende, om zich in strijd met de wet boven de andere crediteuren te doen bevoordeelen en het komt ,B. en W. dan ook met Commissarissen der fa brieken van G. en E. voor, dat aan dit misbruik een einde behoort te worden gemaakt. Ten einde een ander misbruik, thans van den kant der verbruikers onmogelijk te maken, wordt voorgesteld, art. 17 voortaan te lezen als volgt: „Elke aanvraag tot levering moet schriftelijk geschieden, ten name van den hoofdbewoner van een bepaald perceel deze wordt geacht de aanvraag voor zijn rekening te hebben gedaan. De directeur is bevoegd ook aan an dere aanvragen, dan die van hoofdbe woners van perceel-en te voldoen". Het is n.l. voorgekomen, dat <3e hoofd bewoner nalatig bleef in het -betalten der gasrelcening en dat dan door ande re bewoners van hetzelfde perceel fian- sluiting werd verzocht. Electriciteitslevering aan Voorhout. B. en W. leggen den gemeenteraad ter goedkeuring voor een concept-overeen komst met de gemeente Voorhout be treffende de levering van electrischen stroom in die gemeente door de Leidsche eïectricitei-tsfabriek. Art. 1 van die overeenkomst luidt als volgt „Voorhout verleent, met uitsluiting van anderen, vergunning aan Leiden voor het leggen, hebben en onderhouden van een kabelnet met toebehooren binnen de ge meente Voorhout zoodanig, dat Leid-en met ingang van 1 Januari 1911 tot en met 31 December 1914 electrisch-e ener gie kan leveren aan particulieren binnen de gemeente Voorhout zonder dat eenige recognitie, hoe ook genaamd, door Leiden aan Voorhout te betalen is. Mocht gedurende den duur der con cessie eene andere verlichtingswijze dan de bestaande petroleum-straatverlichting door Voorhout worden geëxploiteerd of door haar worden toegelaten, dat deze ia haar gemeente wordt ingevoerd, alsdan i* Voorhout verplicht aan Leiden te vergoe den het bedrag, dat in eenig kalender jaar minder aan stroomlevering door Lei den te Voorhout wordt opgebracht dan f750.met dien verstande, dat voor ide vaststelling van het bedrag van f 750.^* geen rekening wordt gehouden met me ter- of kabelhuur en het verbruik van het Seminarie Hageveldi. Het bedrag van f750.— wordt ver hoogd met 15 pet. van het door Leiden na de eerste uitvoering bestede kapitaal voor uitbreiding van het kabelnet te Voorhout. Leiden verbindt zich, behoudens om standigheden van haren wil onafhanke lijk binnen vier maanden na de goedkeu ring der concessie door beide gemeen ten, alle voor de stroomlevering benoo. digde werkzaamheden beëindigd te hebben en de exploitatie binnen dit tijds verloop ,aan te vangen. Bij uitbreiding van het aantal aan sluitingen te Voorhout zal Leiden bin. nen drie maanden na aanvrage aanslui tingen tot stand brengen, behoudens om standigheden van haren wil onafhank- kelijk.' Uit het preadvies blijkt, dat er stroom zal worden geleverd in het gedeelte van Voorhout gelegen tusschen de Nagelbrug en de lijn der Holl. IJz. Spoorweg Maat schappij. Hiervoor is eene uitgave nooi- dig van f5000 voor kabelnet enz. Behalve productie- en administratie kosten zal dus deze uitbreiding van het net jaarlijks een bedrag van f475. moe ten opbrengen om rente en aflossing te dekken. De directie van de lelectrischc centrale heeft gegronde reden om te ver wachten, dat het aantal aansluitingen vol doende zal zijn om behoorlijk in deze kosten te voorzien. Uit een adres van het bestuur van het genootschap „Mathesis Scientiaruin Genitrix" blijkt dat pogingen door het genootschap aangewend om de provincie te bewegen de toegekende subsidiever- hooging van f600, alsnog tot f750 te verhoogen niet tot het gewenschtie re sultaat hebben geleid. E11 aangezien .do provincie tevens aan de door haar toe gekende verhooging, de voorwaarde ver bonden heeft, dat het Rijk en de ge meente te zamen eene verhooging van f2900 zouden verleenen, moet óf het Rijk, óf de gemeente thans nog een ver hooging van f 150 toekennen, wil de ge- heele subsidieverhooging van de Pro vincie niet in gevaar komen. Nu is de verhooging van het Rijk uit den aard der zaak moeilijk te verwachten. Onder deze omstandigheden komt het B. en W. dus voor fdat er thans wel aan leiding- beslaat 0111 de door de gemeente toegekende subsidieverhooging alsnog met f 150 te verhoogen. Wel werd een daartoe strekkend amendement van den heer Hoogenboom' in de raadsvergadering van 25 Augustus met 15 tegen 10 stemmen verworpen, maar in de eerste plaats was toen nog niet gebleken dat de province» onge neigd zou zijn tot verhooging yan de door haar toegekende subsidie over te gaan en in de tweede plaats ging het toch inderdaad niet om een hoogere sub sidie toe te kennen dan gevraagd) werd. Mitsdien geven B. en W. plen Raad in overweging het aan het genootschap M. S. G. toegekend gemeentelijk subsi die alsnog met f150 te verhoogen. B. en W. stellen voor de levering van een overdekking van gewapend be ton voor de nieuwe Blauwpoortsbrug onderhands op te dragen aan de N. V.. Wernink's Betonfabriek te Oegstgeest voor de som van f2705 zijnde de laagste inschrijver bij een door B. pn W. ge vraagde prijsopgave. B. en W. adviseerep aan mej. N. Klaassen, ingevolge haar verzoek eer vol ontslag te verleenen uit Jiare betrek- Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Maandag 14 November. Pensioneering Ged. Staten. In de aanstaande wintervergadering van de Staten van Zuid-Holland zal behan deld worden een ontwerpverordening tot het verleenen van pensioen aan de leden van Ged. Staten van de provincie Zuid- Holland en aan de door hen na te iaten weduwen en weezen. In het voorstel wordt bepaald, dat pensioen wordt ver leend door de Staten op aanvrage van belanghebbenden. Het pensioen wordt verleendbij onge schiktheid wegens ziekte- of lichaams gebreken welke ongeschikt maken tot verdere waarneming van het ambtna gedurende tenminste drie jaren het ambt te hebben bekleed uit welken hoofde ook onlslag wordt genomen; wanneer opge houden wordt lid van Ged. Staten te zijn doordat bij wettelijke uitspraak de be schikking of het beheer over hunne goe deren is verloren gegaandoor aftreding ophouden lid van Ged. Staten te zijn en niet herkozen worden. Pensioen wordt verleend aan de wedu wen en weezen van leden van Ged, Staten wier echtgenoot of vader pensioen genoot krachtens de hier boven aangegeven ge vallen. De verordening verstaat onder weduwe iZij die met het lid van Gedep. Staten gehuwd! was op het oogenblik dat deze ophield lid van G. S. te zijn en onder weezen, de kinderen uit huwelijken voor dat tijdstip gesloten, die ongehuwd zijn en den leeftijd van 18 jaar niet bereikt hebben. Voorgesteld wordt het pensioen van een lid van Ged. Staten te doen bedragen voor ieder vol half jaar, dat hij het ambt heeft bekleed f 125 tot een maximum van f 1500 per jaar, behoudens de inde verordening genoemde uitzonderingsge vallen. Het pensioen van de weduwe be draagt de helft, behoudens aangegeven uitzonderingsgevallen. Het w e e z e n pensioen bedraagt voor de weezen gezamenlijk: wanneer de weduwe in leven is, de helft van het bedrag van het pensioen waarop deze aanspraak, maakt; wanneer de weduwe overleden is het bedrag van het pensi oen waarop deze aanspraak zoude hebben gehad, indien zij haren echt genoot had overleefd. Ten slotte wordit nog bepaald^ dat aan hem, die het lidmaatschap van Ged. Staten meer dan eenmaal bekleedt, telkens wanneer aan de gestelde voorwaarden van pensioen- verleening is voldaan pensioen verleend wordt, zullende echter het gezamenlijk te verleenen pensioen het maximum van f 1500 niet mogen te boven gaan. Voor een weduwe zal in dat geval het pensioen, niet meer dan f 750 mogen bedragen. Prov. Staten van Zuid-Holland. De, verkiezing van een lid der Eerste Kamer (vacature-Van Velzen) zal in de Statenvergadering van 29 November, die ten 11 uur v.m. geopend wordt, aan de orde worden gesteld. Des namiddags komen de afdeelingen bijeen. De tweede vergadering der Staten wordt gehouden op 13 December. Gedeputeerde Staten hebben de Prov. Staten aangeboden de begrooting voor 1911 van het Krankzinnigengesticht „Oud Rosenburg". De inkomsten zijn met de noodige voorzichtigheid geraamd de uitgaafposten tot ruime bedragen uitgetrokken. Wel is waar sluit de gewone dienst slechts met een vermoedelijk saldo van f34, doch ook op de begrooting voor 1909 werd het voorschot op slechts f245.21H ge- Brieven uit Warmond. XI 'Mijn elfde brief was bijna klaar, toen ik tot de conclusie kwam, dat ik een abuis van nogal beteekenis gemaakt had. Het rechte van de zaak weet ik nóg niet en ik zal eerst eens degelijk dat punt moe ten onderzoeken, vooraleer ik mijn werk aan den zetter durf toevertrouwen. We zullen dus voor een keer ons histo risch terrein moeten verlaten. Ons dorp biedt echter op het oogenblik stof genoeg om kolommen te vullen, en daarom zullen we ons een paar oogenblikken bezig hou den, niet met het verleden, maar met het heden van Warmond. Over de nieuwe gasverlichting? Och neen, dat wordt zachtjes-aan zoo'n afge zaagd onderwerp. Laten we het eens heb ben over Warmonds nieuwste nieuwtje: .Vereeniging tot bevordering van vreem delingenverkeer, alias V. V. V. Dinsdag 1.1. heeft de heer Muller, se cretaris van het Koggeschip te Amster dam, hierover een lezing gehouden. Jammer, erg jammer, dat er zoo weinig waren opgekomen. Slechts 'n goeie der tig! Wat zijn er nog veel ingezetenen, die middelijk of onmiddellijk belang hebben bij een V. V. V. en die toch schitterden door afwezigheid. De rede van den .lieer Muller alleen reeds, was een bezoek van alle inwoners Idubbel waard. Vraag het maar eens aan die er geweest zijn; ze zijn jajlen raamd terwijl dit in werkelijkheid f 11595-053^ heeft bedragen. Ged. Staten verwachten dat ook in 1911 een voldoend bedrag op de exploi tatie zal worden overgehouden. Voorgesteld wordt 0. m. verhooging van de jaarwedde van den geneesheer directeur van f4500 tol f5000. Hofbericht. De Hertogin Marie van Mecklenburg zal Woensdag 16 dezer van het Loo naar Schwerin vertrekken. Z.K.H. de Prins die zich op genoem den datum aanvankelijk naar Buckenburg begeeft, wordt tegen 28 November weer hier te lande teruggewacht. Staking te Waalwijk. De Kamer van Arbeid te Waalwijk heeft hare bemiddeling aangeboden aan den heer A. v. Schijndel te Waalwijk in zake de werkstaking aan de fabriek. Genoemde fabrikant heeft echter geantwoord, dat hij geen gebruik van dit aanbod zou maken daar hij reeds grootendeels van werk krachten voorzien was. De Kamer heeft ook medewerking ver zocht van het hoofdbestuur van den Neder- landschen Lederbewerkersbond te Kaats heuvel. Het hoofdbestuur heeft hierop geantwoord, dat het den tijd nog niet gekomen achtte om in dëze samen te werken. De staking is thans hare elfde week ingegaan en het einde is nog niet te zien. Tijdens dit conflict is de Nederlandsche Lederbewerksbond te Waalwijk 100 man sterker geworden. Gemeentezaken. Raadsagenda. De agenda van de raadszitting, te hou den op Donderdag 17 November 1910 des namiddags te 2 uur, vermeldt de volgende punten lo. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de Jon gensschool le klasse. 2o. Benoeming van een onderwijzer aan de school der 3de klasse no. 5 (va cature-Zuidhof f.) 3o. Benoeming van een onderwijzer aan de snchool der 3e klasse no. 5 (va- cature-Wanink). 4o. Benoeming van een onderwijzer aan de school der 3e klasse no. 7. 5o. Benoeming van een onderwijzer aan de school der 3e klasse no. 1. 60. Benoeming van een onderwijzer- plaatsvervangend hoofd dér school der 3e klasse no. 9. 7o. Benoeming van een leeraar in de wiskunde aan 'de Hoogere Burgerschool voor Jongens. 80. Verzoek van Mej. L. W. Pronk, om eervol ontslag als onderwijzeres aan rte school der 3e klas re 110. 7. 9o. Verzoek van Mej. N. Klaassen om eervol ontslag, als leerares aan de Hoo gere Burgerschool voor Meisjes. lOo. Begrooting, dienst 1911, van het College van Vrouwen-Kraammoeders. llo. Veizoek van de Hoogere Burger- scholierenvereeniging „Emtcgéës", om restitutie van zaalhuur voor het gebruik van het gymnastieklokaal aan de Pieters kerkgracht. 12o. Voorstel tot onderhandsche op dracht van de levering van de ge\v; pend beion-overdekking voor de nieuwe Blauw poortsbrug aan de N. V. Wernink's be tonfabriek te Oegstgeest. 13o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 7 Januari 1896 (Gemeenteblad no. 1), houdende bepa lingen omtrent het gebruik van gas door particulieren. 14o. Voorstel tot wijziging van de ge meente-begrooting, dienst 1911, ais ge volg van het geven van een andere be stemming aan de door de fabrieken van gas en electriciteit afgeloste kaj~.it len. 15o. Verzoek van het bestuur van het genootschap „Mathesis Scientiarum Ge nitrix" om het aan het genootschap toe- kend subsidie alsnog met f150 te ver hoogen: enthousiast over het gesprokene. Zoo'n lezing is leerzaam, werkt beschavend, en verruimt den blik zoowel op het gebied van zaken-belang als van aesthetiek. -Spreker behandelde het Vreemdelin genverkeer hoofdzakelijk in algemee- nen zin, en slechts op het einde maakte hij zijn toepassingen op Warmond, raad gevingen en wenken gevend, hoe en op welke wijze men op een plaats als deze het vreemdelingverkeer kan bevorderen, dat eenmaal zeer veel kon bijdragen tot den bloei en welvaart van ons dorp. Dat we met recht groote verwachtingen omtrent deze zaak koesteren, is een feit. Immers, Warmond wordt erkend als de plaats, die wat ligging aangaat, de schoonste gelegenheid biedt tot beoefe ning van watersport. Friesland heeft wel iswaar zijn prachtige meren, maar die zijn veel te afgelegen. Warmond echter ligt te midden van de Hollandsche groote steden, gemakkelijk en spoedig bereik baar voor Amsterdammers, Rotterdam mers, Hagenaars, Leidenaars, Delfenaars, Gouwenaars enz. En wat water en land schap aangaat, behoeft Warmond voor de de Friesche moeren heusch niet onder te doen, want de vlakte van Kagemeer met.zijn omgeving vormt een karakteris tiek echt Hollandsch waterschap, waar reeds de zeventiend'eewsche schilder Jan van Goyen eenige zijner beste schilderijen maakte. We herinneren ons nog zijn groote doek op de Rembrandt-tenloonstelling in de Leidsche L^eck^enhaj. herkenden 16o. Voorstel: a. het aangaan vau een overeenkomst met de gemeente Voorhout betreffende die levering van electrischen stroom in die gemeente. b. tot vaststelling van den suppletol- ren begrootingsstaat, groot f5000, ten behoeve van de kosten van aanleg van het electiische kabelnet. c. tot aanvulling van het uitbreidings- en vernieuwingsfonds der ElectrLciteits- fabriek, met een bedrag*van f5000. 17o. Voorstel tot het verleenen van ai schrijving van plaatselijke directe belas ting, dienst 1910. Aflossingen gasfabriek. Zooals bekend is moet door de Stede lijke Gasfebriek jaarlijks 5 pet. worden af gelost van alle haar door de gemeente verstrekte kapitalen. Dit bedrag is op de begrooting voor het jaar 1911 geraamd op f 61.10,73!/2. Bovendien wordt door de gasfabriek jaarlijks 2 pet. in haar Ui tb 1 ei dings- en Vernieuwingsfonds ge stort, waarvoor in die beg rooting f27954,88 wercl uitgetrokken. Eindelijk wordt nog door de gasfabriek jaarlijks 5 pet. afgeschreven op de gewone en de muntgasmeters en 10 pet. op de waarde van de muntgasleidingen. Jaariijks wordt dus door de gasfabriek tusschen de 7 en 8 pet. afgelost van alle in die inrich ting gestoken kapitalen. Dit is het bedrag dat door de fabriek zelve wordt afgelost. De aflossing door de gemeente van de ,door haar ten be hoeve der gasfabriek geleende gdden is echter nog grooter. Immers behalve bo vengenoemde aflossingen, die de gas fabriek reeds doet, lost de gemeente nog bovendien jaarlijks van de door haar aan gegane leeningen ook het daai onder voor de gasfebriek begrepen gedeelte af en wanneer men nu bedenkt, dat de gewone leeningstermijn voor de gemeente lang- zameihand tot 40 jaren is ingekrompen, dan wordt dus ook uit dien hoofde jaarlijks nog 21/2 pet. van de schulden der gasfabriek gedelgd. Veilig mag men dus aannemen, dat onder het tegenwoordige regime a.le in de gasfabriek gestoken ka pitalen in een tijdsverioop vau 10 ja ren geheel zijn afgelost. Dit nu schijnt B. en W„ tocli inderdaad wat overdreven en vooral onder de tegenwoordige finan- cieele omstandigheden noodeluos bezwa rend voor de gemeentekas. Het komt- B. en W. voor, dat de 5 pet. welke de gasfabriek jaarlijks aan de gemeente aflost, door de gemeente in het vervolg niet meer in hun geheel op de buitengewone ontvangsten zuilen moeien worden verantwoord. Dat bedrag, op de begiooiing voor het volgend jaar uitge trokken op ruim f46600.zal voor een deel onder de gewone ontvangsten van de gemeente mogen woiden opgenomen en wel voor een zgo groot deel, als noodig is om de voor dat jaar, in het totaal der aflossingen van door de ge meente aangegane leeningen, begrepen aflossingen ten behoeve van aan de gas- l'abirek verstrekte kapitalen te diekken. Immers, wanneer eenmaal vaststaat dat de gasfabriek zelf voldoende aflost, dan is het toch niet meei dan natuurlijk dat de gemeente de aan haar als adossing verstrekte gelden ook werkelijk voor af lossing van door haar ten behoeve van de gasfabriek aangegane leeningen ge- gebiuikt. In de aflossing van de gasfa briek zelve zal dit geenerlei verandering brengen naar de voor extra-aflossing ver strekte gelden voor ai lossing die de ge meente nog bovendien ten behoeve van de gasfabriek deed, zullen dan komen te vervallen. Ten aanzien van de aan de electri- citeitsfabiiek verstrekte kapitalen st at de zaak eenigszins andeis. Daarbij werd niet de bapaling gemaakt dat jaariijks 5 pet. zou moeien worden bestemd tot aflos sing van schuld en 1; p! fa:I bel egging, maar bij de regeling van de aflossingen eenvoudig rekening gehouden met den termijn van 36 jaar, waarbinnen de ge meente de door haar ten behoeve van direct het Kagermeer en we zagen hoe na verloop van drie eeuwen daar a,les onver anderd is geblevenop het wijde vlak de schuitjes, die weerkaatsen in het diepe water; langs de oevers een uitgestrekt vergezicht van polders, waarin het glan zige bonte vee rustig graast; aardige mo lentjes in de verte groepjes hooge hoo rnen, waar gevels van boerenwoningen en hooibergen tusschen-door ko-men kij ken; en in wazig blauw verschiet nog dezelfde kerken en torens der oude Sleutelstad. In zijn rede noemde de heer Muller verschillende punten op, die,, behalve het natuurlijk schoon, als zoovele attracties moeten zijn, om den „trek van vreemde-, lingen naar ons land te krijgen". Van deze punten, die een algemeen ka rakter droegen, willen wij een paar, die ook op Warmond toepasselijk zijn, hier even releveeren. Spreker noemde; het onderhouden van goede wegen. Welnu, dat mag ons dorp zich wel aantrekken! Schoon ik mijn ge boorteplaats graag hoog houd, moet ik toch eerlijk bekennen, dat de toestand on zer wegen nog steeds erbarmelijk is. Maar, geachte vreemdeling, laat dit U niet afschrikken, want we hopen en be trouwen, dat het volgende zomer-seizoen ons veel verandering ten goede brengen zal. Voorts moet Nederland zich beijveren om gebouwen van historie- en kunstwaar de te bewaren en in stand te houden. £oen spreker djt nadej. jexpiiceerde. kwam in ons de gedachte, hoe ook Warmond iets van dezen aard bezit, n.l. de ruïne en toren van zijn oude parochie kerk, en het z. g. „afgebrande" kerkhof met zijn prachtig gebeeldhouwde graf zerken. Het nu reeds zoo drukke bezoek van vreemdelingen aan deze bezienswaar digheden, bewijst dat deze mooie bouw vallen dan twintigst'-eeuwer wel interes seeren. „Nederland moet Necieriandsch blijven in zijn bouwstijl vooral wat betreft de ho tels" zoo betoogde de heer Muller. In den laatsten tijd is er op ons dorp tamelijk veel gebouwd. Een goed deel hiervan is het werk, of liever gezegdi het ontwerp van architect van der Laan. Over architectonische voortbrengselen die zulk een man tot vader hebben, durft ondergeteekende geen oordeel vellen. Dat ijs is wel wat glad. Veel liever en geruster spreek ik over het behoud der provincie- kleederdrachten, wat door den Algemee- nen Bond V. V. zoozeer wordt aangera den. 't Is een bekend feit, hoe buitenlanders, vooral Engelschen, gestel 1 zijn op Hol landsche drachten. Ook die stadslui als Amsterdammers en Hagenaars zullen graag de ouderwetsche drachten zien, die zoo hier en daar door onze platte landsbewoners nog wordt gedragen Bij die woorden dachten we: heeft Warmond niets op dit gebiedi? Ja, toch iets. Des Zondags en op feestdagen zien we nog een paar „kap-en-ijzers" verschij nen. Wjat een machtige ja.mme^ d,at die mooie kap, over een niet langen tijd mis schien totaal uitgestorven zal zijn. Want het jongere geslacht wil er niet meer aan. Een ankele, héél enkele nog, maar bijna alle jonge meisjes laten het over aan hun moeders en grootmoeders, en zetten zei fliever een reuzenhoed a la Chantecler op. Daarmede wil ik niet zeg gen, dat ook op een dorp wel meisjes zijn, wier kopje een goed figuur maakt onder zoo'n nieuw-modischen hoed ik zou niet gaarne het tegendeel beweren,' maar de Zuid-Hollandsche kap is mooi en blijft mooi; dat houden we vol. Het is moeilijk te begrijpen, hoe boerenmeis jes zich schamen dit sierlijk hoofdtooi sel te gaan dragen, omdat ze het zoo boersch vinden. Moge er een tijdi aanbreken, dat het „gouden ijzer" weer in zijn eer hersteld wordt! De boe ren beleven tegenwoordig zoo'n goeden tijdi; zou dat misschien nog schelen? Toen de beoefening van muziek en zang ter sprake kwam, konden we met trots aan Warmond denken, want als het „Vreemdelingenverkeer hier feestelijkhe den en wedstrijden organiseert, andere vereenigingen of personen van beteeke nis ontvangt wie weet wat er nog ge beurt dan zullen Warmonds dreven weergalmen van muziek, diie gedragen over de wateren, ver in den omtrek weerklanken zal, en in die omliggende dorpen en gehuchten zal verkonden War- mond's bloei en Warmond's welvaart^ QUlSw

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5