BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving, 2e Jaargang. No, 333. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAQSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco 'per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag io November 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met grati» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkood (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebode betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. algemeen overzicht. Hadden we gisteren nog niet het g&- jheele verslag der besprekingen over de regeeringsverklaring van Briand Hit de later gckomten bladen en tele grammen blijkt an welke heftige aan ballen van zijde der socialisten Bri jand iheeft blootgestaan. Nadat op Pain- lilevé,-,- vervolgens de socialist Aubriot een jjkbrte heftige redewering had uitgespro ken, kwam Jaurès aan het woord Ik vind, zoo begon hij, in de ministe- rieele verklaring het dubbele jcarakter Terug der politiek van den ministerprei- ijsid'ent: brutaliteit en dubbelzinnigheid.! '|De brutaliteit, die bestaat in het ontner jnien van het stakingsrecht aan de vijf- jtmaal honderdduizend loonarbeiders der Openbare en concession eele bedrijven, jen de dubbel zinnigheid, die bestaat in ,|h,et verzwijgen van de middelen waar- jmede hij dit recht tegelijkertijd wil op heffen en ctoof iets anders vervangen. Het vraagstuk is ernstig. Wij gaan een verschrikkelijk tijdperk tegemoet Het is er thans niet meer om te doen,- join, ten einde een wettige staking jte breken, zidi te beroepen op daden van sabotage, kom pLotten, gewelddadighe den en de noodzakelijkheid om den open baren dienst te verzekeren. Het is er thans om te doen om uit Jde handen der arbeiders het wiettige [wapen der staking te slaan, op hoe vreed zame wijze zij er ook gebruik van zou- (den willen maken. Daarna de plarmen van Briand be sprekend, voornamelijk wat betreft het ^tellen der spoorwegarbeiders onder de krijgswet, verwees Jaurès naar het voor beeld van lord Curzon in Engeland, die [klaarde dat hij, indien in het Britsche rijk de aigemeene dienstplicht zou wor den ingevoerd, er voor zou zorgen in de [wet te doen bepalen, dat het leger nooit kou worden gebruikt, tot het doen ver richten van den arbeid van stakers. Nadlat Jaurès ten slotte nog had be lwezen op de doelloosheid van de in stellingen van scheidsrechter, indien de ze geen dwingende macht kregen, ein digde Jaurès met een feilen aanval op !de houding van den heer Briand. Gisteren werden de debatten voortge zet waarover Reuter het volgende seint: ïn antwoord op een vraag van Benoist, zegt Briand, dat de regeering van mee ting is, dat de kiesrechthervorming tot 'die eerste harer bemoeiingen dient te behooren Delahaye, van de uiterste linkerzijdie iv.alt Briand heftig aan, en zegt, dat hij levenzeer in staat is zijn vrienden te ver raden als zijn vijanden. De voorzitter 'dreigt Delahaye het zwijgen op te leg gen en Delahaye beschuldigt den voor zitter van partijdigheid. Onder groote lopvvinding wordt het debat voortgezet. (Dan bestijgt Briand de tribune. Hij stelt vast, dat de verschil leridte Interpellanten niet de aigemeene po litiek der regeering hebben gecritiseerd (maar niet anders hebben gezegd, dam [ga heen. Ik heb u gezegd, vervolgde IjBriand, dat het van de republikeinen af- (hangt dat ik morgen niet meer aan het (hoofd der regeering zal zijn. Ik zal u (hedenavond1 daartoe de middelen ver schaffen. Individueele uitnoodigingen jziin niet voldoende. Ik kan mij zonder jeen Lafheid te begaan ,niet ontrekken iaan het vertrouwen der republikeinsche (meerderheid. Het is mogelijk, dat de regeering mor- jgen opnieuw tegenover een spoorweg staking komt te staan. Kan zij werke loos met de armen over elkaar tegen- lover een dergel ijken toestand staan? ÖXfanneer gij ja, zegt, ga ik heen. Om bij voortduring de veiligheid van Het land te verzekeren, stelt de regee ring voor een permanenten verzoenings jen bemiddelingsraad in te stellen en vast ,te stellen, dat een poging tot staking on- Imogelijk is, zoolang de pogingen tot bemiddeling voortduren en dat een sta king niet afgekondigd kan worden, zoo lang de verzoening niet verzekerd is. Briand spreekt tegen, dat Frankrijk life wereld' een weg van reactie aanwijst &lle vrienden van Frankrijk hebben gq- zegd, dat jret de vaan van beschaving heeft hooggehouden, tegenover die der anarchie. De socialisten behoorden den arbeiders te zeggen, zoover kunt gij gaan maar niet verder. Het recht van sta king zou in handen der arbeiders van de openbare diensten een voorrecht wezen en zij die erover beschikten zouden niet vrij zijn. Wanneer een staking dus het nationale leven bedreigd1, zal de regee ring gelijk! hebben, wanneer zij deze ar beiders oproept voor de nationale ver dediging. Indien gij weigert, door wettelijke mi(di delen in zoo ernstige gebeurtelijkhedem te voorzien, zal- ik heengaan. De aigemeene politiek der regering is een politiek van het leeken-eiemeirt, van vrijheid en rechtvaardigheid. Zij wil met republikeinen voor allen regee- ren. Briand eindigt miet de kwestie van ver trouwen te stellen (toejuichingen aan de linkerzijde) en verklaart nog in antwoord op| een interpellatie van Pelletan, dat de regeering de wet op de inkomstenbe lasting afgehandeld wil zien. Tot den afgevaardigde Masse zegt Briand, dat hij zich tegenover het Par lement, niet behoeft uit .te laten over de onderhaii/delingen, die aan de vor ming van het ministerie zijn voorafge gaan. Het ministerie is in overeenstem ming met de grondwet en dat is vol doende. Wanneer het u aan vertrouwen ontbreekt, moet ge het ronduit zeggen. De regeering verklaart zich te kunnen vereenigen met een motie van den radi calen afgevaardigde Grosldidier, waarin vertrouwen in de regeering en instem ming met de regeeringsverklaring wordt uitgesproken en elke bijvoeging wordt verworpen. Deze motie wordt met 296 tegen 209 stemmen aangenomen. Briand heeft alzoo toch de meerder heid der Kamer, zij het «en verzwakte meerd'erheid achter zich. Van de commen taren der Fransche Pers zijn die der radicale bladen natuurlijk het gunstigst. De „Lanterne" meent, iedere eerlijke republikein moet toegeven, dat de ver klaring den juisten republikeinschen geest ademt en de „Radical" zegt: „het ministerieel program zal alle republi keinsche partijen in ruime mate bevre digen. De senaat heeft dit ten volle begrepen en dloor de toejuichingen dui delijk getoond, dat hij bereid is, om het ministerie in zijn moeilijken toestand te steunen. De gematigde organen zijn over het algemeen niet zóó in de wolkentoch zijn velen bevredigd. Na er op gewezen te hebben, diat het beter ware geweest om niet over de verwereldlijking te spre ken, schrijft de „Figaro"De eenige kwestie, die allen interesseert, is de so ciale verdediging, omdat zij een levens kwestie is voor het land. Daar, waar de minister-president over de punten der sociale en nationale verdediging, orde en rust sprak, zal hij aigemeene instem ming en goedkeuring vinden. Wij zulten nu met vertrouwen de daden van het ministerie afwachten. De „Echo de Paris" blijft bij haar oordeel reeds vroeger gegeven, het blaicf zegt: „De tamelijk onaangenamen indruk dien het kabinet reeds dadelijk na de formatie maakte, is door de regeerings verklaring niet veranderd. De indruk is bij ons dezelfde gebleven. De royalistische „Gaulois" mist in de ministerieele verklaring den geest van verzoening, die in dezen oorlog tusschen kapitaal en arbeid 'hoop kan geven op den vrede. Heftige aanvallen richten de organen der uiterste linkerzijde en de geuni- fieerden tegen de verklaringen van het nieuwe kabinet. De „Rappel", het blad van Combes, kan aan geen enkel woord zijn goedkeuring hechten en meent dat Briand's toon slechts daar krachtig en levendig is, waar hij de vrijheden en rechten der arbeiders bedreigt. In ge lijken zin, maar nog veel heftiger, oor deelt Jaurès in de „Humaniteé". De Belgische Troonrede zegt liet „Handelsblad van Antwerpen" wordt door onze vrienden der rechter zijde, zeer op prijs gesteld die vooral drie zinsneden met voldoening hoorden De noodzakelijkheid om de rechtsper soonlijkheid te verieenen aan de vrije hoo- gescliolen van Leuven en Brussel; D.e zinsnede over d,e taai-kwestie qn de ^volstrekte gelijkheid van beide lands talen; De noodzakelijkheid om beter en dege lijker de vrijheid der huisvaders te waar borgen in de keuze der school voor hunne kinderen. Overigens heel die troonrede vormt, een grootsch regeeringsprogram. Een katholiek senateur zeide ons, dat het werk bevat vqor verscheidene jaren. Dit is de meening die velen deelen. Men gelooft dus niet, dat er alle jaren een troonrede zal zijn. Overigens hoort men nog weinig com mentaren der Belgische pers en heeft blijkbaar de rumoerige Aigemeene Kies- recht-betooging weinig indruk gemaakt. Van kiezen gesproken, in de landen van over zee'1 Amerika, is men druk bezig met de verkiezingen waarvoor Roosevelt zich zoo warm heeft gemaakt. Helaas al die droppelen zweet voor zijn zaak (immers als groot doel stond zijn mogelijke herkiezing over twee jaar als president) vergoten, hebben niet mogen baten. Bijna overal zijn de democraten in de meerderheid en zelfs de speciale Roo sevelt candidaat Stimson is zooals wij gister reeds meldden verslagen. De democraten winnen voortdurend zetels. Volgens zekere aanduidingen zou den zij in de Kamer van Afgevaardigden een meerderheid van minstens 40 en zeer wel mogelijk nog veel meer stemmen krijgen. Zij wonnen ook acht zetels voor den senaat, waardoor de republikeinsche meerderheid in den senaat verkleind werd1. i Democratische gouverneurs zijn geko zen in beslissende straten als New-York, Ohio en in de traditioneete republikein sche vaste districten, als New-Yersey, Connecticut, Massachusetts, terwijl de re publikeinsche meerderheid in vele an dere staten is verminderd. Bovendien heeft door de nederlaag van den candidaat van Roosevelt voor den post van gouverneur de wetgevende macht van den staat New-York "een de mocratische meerderheid gekregen. Bij gemeenschappelijke verkiezing in die beide kamers is dus ook de verkiezing van een democratisch senator verzekerd als opvolger van Depew. Spanje leeft ondanks tegenspraken van officieele zijde nog steeds in rumoerige opgewon- heid. De militaire autoriteiten te Barcelona hebben dezer dagen beslag gelegd op een groot aantal opruiende geschriften, die in de kazernes aldaar werden ver spreid. Het naar aanleiding daarvan inge stelde onderzoek heeft geleid tot inhech tenisneming van een groot aantal anar chisten. De regeering bewaart een strikt stilzwijgen omtrent het gebeurde. Er heerscht volgens den berichtgever van de „New-York Herald" daar ter plaatse, groote opgewondenheid in de stad. Naar het heet, kan generaal ,Weyler op de officieren rekenen van revolution- naire zijde wordt echter beweerd, dat de soldaten voorbereid zijn op de ko mende revolutie. Ook wordt, in strijd met hetgeen vroe ger werd bericht, thans weder medege deeld dat de staking te Sabadel en Tar- rasa voortduurt. Ook in Griekenland is het nog niet geheel rustig, al moet die koning van Griekenland, volgens die Atheensdhe bladen verklaard hebben, dat hij de toekomst met hoop en vertrouwen tegemoet zag. Hij verwacht ook, dat ',t aansluiten van het Grieksche spoorweg net bij het Turksche de verhouding tus schen beide landen aanmerkelijk zal ver beteren. Volgens de „Voss. Zeiting" is de re geering voornemens een nieuw belasting stelsel aan de goedkeuring der volks vertegenwoordiging te onderwerpen, dat den belastingdruk meer naar de bezit tende klassen zal verleggen, hetgeen al reeds lang een vrijwel aigemeene wensch is geweest. Er zijn bevelen tot inhechtenisneming uitgezonden van 35 officieren, die zich tijdens de jongste revolutie aan verduis tering hebben schuldig gemaakt. Drie hunner zijn naar net buitenland! gevlucht, verschillenden honden zich ver borgen en eenigen zitten reeds achter slot en grendel. GEMENGD. De vroegere Sjah van Perzië, Ali Mirza, is gisteren met drie vrouwen, drie kinderen en een gevolg van vijf personen te Weenen aangekomen. Hij zal ongeveer een week in het strengste incognito te Weenen vertoeven. De Kieler Neueste Nachrichten, 'n blad, dat doorgaat voor het blad! van prins Heinrich van Pruisen, meldt, dat Keizer Wilhelm van den Tsaar een per soonlijke uitnoodiging ontving om hem te Petersburg te bezoeken. De reis van van den Keizer zou in April 1911 plaats hebben. Te New-York vreest men zeer, dat op de Westelijke spoorwegen een staking zal uitbreking onder de machinisten, die een-en-zestig lijnen zou omvatten. De onderhandelingen, die gevoerd zijn over de eischen der arbeiders tot ver hooging van loon, zijn mislukt en thans is een stemming begonnen of al of niet aigemeene staking zal uitbreken. De uit slag van deze stemming zou eerst op 12 December bekend zijn. Het geschil in de Zwitsersche uur werknijverheid is beslecht. Nadat 40 groo te fabrieken in Neufchatel en Bern zich met het besluit om de werklieden uit te sluiten, vereenigd hadden, hebben deze laatsten toegegeven en hun eisch tot weg zending van de werklieden, die niet tot de vakvereeniging behooren, laten vallen. De uitsluiting zou gisterenavond her roepen worden. Ras Wolie, de broer van keizerin Taitoe, is met volgelingen te Addis Abe ba aangekomen om zich „te melden". Dit beteek ent dat Wolie zich onderwerpt aan (het nieuwe regime en het regentschap ten gunsre van prins Lidsjoe, den zoon van Ras Michel. De ongenade van de Kei zerin blijft volkomen. De Lissabonsche correspondent van de „New-York Herald" is door den mi nister van buitenlandsche zaken dr. Ma^ chado gemachtigd op de meest besliste wijze de in omloop gebrachte geruchten tegen te spreken betreffende een ont dekt royalistisch complot tot omverwer ping van dien bestaanden regeeringsvorm. Uit New-York wordt bericht, dat een groot gedeelte der huurkoetsiers al daar zich bij de staking der transport arbeiders heeft aangesloten. Er bestaat gevaar, dat alle koetsiers en werklieden zich met de stakers solidair verklaren, behalve degenen, die werkzaam zijn bij het vervoer van levensmiddelen. Volgens de „Times" zijn de opstan delingen in Uruguay tot guerilla over gegaan, omdat zij niet tegen de troepen der regeering op kunnen. Op deze wijze kan de onderdrukking van den opstand een kwestie van weken worden. Tengevolge van de aanhoudende stortregens der laatste dagen begint de Seine bij Parijs onrustbarend te stijgen. De scheepvaart ondervindt reeds groote moeilijkheden van het hooge, onstuimige water. De kaden van Bezey en der Tuilerien zijn overstroomd. De toestand is voornamelijk in de ban- lieue verontrustend. De Marne, Aisne, Yonne stijgen voortdurend. De autoriteiten nemen in grooten haast de noodzakelijk ste maatregelen. Een protest van den Paus. Wij maakten dezer dagen melding van de plannen der voorloopige Portugeesche regeering nopens de echtscheiding, welke plannen hierop neer komen, dat de vrije liefde van overheidswege zal worden gesanctionneerd. Z.H. de Paus is voornemens, tegen dit regeeringsvoorstel te protesteeren, en wel naar luid der berichten in den vorm van een brief aan het Portugeesche Episcopaat. Portret van H.M. de Koningin. Gisteren vertoefde op Het Loo de schilderes Thérèse Schwartze die, zooals men weet, de opdracht had het portret te schilderen van de Koningin en voor .w.ie .Hare Majesteit destijds tqn pa lei ze herhaaldelijk poseerde. Dit portret, dat de Koningin voorstelt in zittende hou ding, is thans voltooid. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besluit is aan C. NottefÉ eervol ontslag verleend als burgemlee^i ter van Leende; is de vice-consul I. van den Bosch' eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van f3825 pensioen; is de betrekking van directeur en com- mnadanf der Stelling van Den Helder opgedragen aan den schout bij nacht Fu G. E. L. Koster; is tijdelijk belast met de betrekking vart chef van den Marinestaf en van de afdee- ling Defensie aan het Departement vatt Marine de kapt.-luit. ter zee ,W. j. g. Umbgrove; is J. P. Visser, thans tijdelijk bureel- ambtenaar van den Rijkswaterstaat be noemd tot bureelambtenaar van den rijks waterstaat 3e klasse. KORTE KRONIEK. Te Zorgvliet in Drente is in dehl ouderdom van 64 jaar overleden Mr. L. G. Verwer, die veel deed ter bevorde ring van de scheepvaart van de streek! zijner inwoning, ook in verband met dei* aanleg van spoorwegen en in het alge meen ter behartiging van de belangen] van Drente. De overledene was o.a. ook! commissaris van de Eerste Hollandsche Levensverzekeringsbank en van de Noor delijke Hypotheekbank. De gemeenteraad van RozendaaJj besloot B. en'W. te machtigen voor de som van f 85:000 aan te koopen de ge ëxploiteerd wordende drinkwaterleiding met ingang van 2 Jan. e.k., terwijl ookj het personeel door de gemeente wondlt overgenomen. Door de wevers der Twentscflrq Bontweverij te Hengelo, zijn de volgen de eischen gesteld 25 pCt. loonsverhooging, vrije Zater dagmiddag, afschaffing van het premie stelsel en regeling van het wachtgeld per uur. Tegen a.s. Maandag is de staking af gekondigd, wanneer deze eisqhen niet ingewilligd worden. De gewone audiëntie van den mi nister van buitenlandsche" zaken zal op! Vrijdag 11 dezer niet plaats hebben. Men meldt uit ApeldoornDe groot hertoging Marie v. Mecklenburg heeft de eerste vliegdemon strati es te Ede bij gewoond1. i Gisteravond 10 uur is de „Konin gin Wilhelmina' 'met den exsultan van Marokko aan boord te IJmuiden aange komen. Het schip blijft om de besmet verklaring van Lissabon wegens de pest te IJmuiden liggen. Het geneeskundig} onderzoek zou hedenochtend worden in gesteld door den quaraintainedokterA Vermoedelijk zou het schip echter reeds hedenochtend verder opvaren naar Am sterdam. LEIDEN, 10 November. Districtsbelangen. De Waterstaatsbegrooting leen(t zidi! beter dan eenige andere begrooting, tot het bespreken en behartigen van dis trictsaangelegenheden. Zoo werd volgens het voorloopig ver slag in de afdeelingen de volgende za ken uit pnzen omtrek ter sprake ge bracht. Gevraagd werd wie verantwtoorttelijW was voor de instorting van de Poist- b r u g, bij Sassenheim en om maatre gelen ter voorkoming van dergelijke ram1 pen. De weg van Leiden naar Amster dam werd te smal geacht. Tegen wegruiming van boomen voor verbreeding van den Leidscheweg door het Haagsche Bosch werd bezwaar ge maakt. Geklaagd werd' over het slechte mate riaal op de lijn LeidenWoerden. De toestand' van de stations Leiden en Woerden werd' besproken en verbete ring aanbevolen. De aandacht des ministers werd ge vestigd1 op de klachten over de rege ling betreffende de opening der brug over de Gouwe en over de tragiö voltooiing van ,de nieuwe brug.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1