9 BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 332. Bureau OUDE SINGEL# 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. (PIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1/ 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco (per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Oeïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag November 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratl» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkood (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodeu betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. We beloofden gisteren nadere oplos- jsing van het raadsel vaji de toenadering {tot Rome* bewerkt door de Cadenas-wet. Het raacfeeiachtige school, in het Weg laten van een enkel woordje: „niet". De [Ware lezing is, naar uit Madrid gemeld [wordt, dat de wet vervalt, indien niet (binnen twee jaar een nieuwe wet op ide vereenigingjen is afgekondigd. Alzoo bestaat nu de kans dat door nieuwe on- [jdjerhandelingen een betere wet tot stand [{(comt, ja zdfs stelt deze clausule die nieu- i[we onderhandelingen haast als een nood- l'kelijke voorwaarde, omdat zij het Ca- jdenas-ontwerp maakt tot een voorloopige [wet, die als zij niet binnen twee jaar door [een definitieve regeling vervangen is, van zelf vervalt. Inderdaad $9 dat een verblijdlende be paling die er op wijst, dat Canalejas blijk- jbaar toch niet op een breuk met het Va- jticaan durft aan te sturen en liefst door [onderhandelingen zich reddien wil uit den jneteligen toestand, waarin hij is geraakt. In het geheel luidt de tekst van het ont werp aldus: „Geen enkele nieuwe vereeniging, be- hoorend tof de religieuze orden of instel lingen door de kanonnieke wetten erkend, zal worden toegelaten voordat hun ju ridische toestand definitief geregeld zal Üjn, behalvo met machtiging van den mi- jnister van justitie door koninklijk de creet. Die machtiging zal niet worden ver leend, als meer dan een derde leden vati jde nieuwe vereeniging tot vreemdelingen behoort. Indien een nieuwe wet op de •vereenigingen niet binnen twee jaren [wordt afgekondigd, houdt deze wet op [kracht te zijn.," Terwijl we nu ver in het Zuiden eenig- zins gerustgesteld worden, komt die ru- ImoerigheKf al dichter bij. In Frankrijk |s de groote ruzie nog niet herbegonnen. Slechts de interpellatie van Painlevé is jaaai de orde geweest in antwoord waarop [Briand zeide dat hij niet gewacht heeft, itotdiat hij aan het bewind was om de on vaderlandslievende tactiek van zekere so cialisten aan de kaak te stellen. Pain levé antwoorddeZoolang gij daar zult 'zijn, zal er iets rot zijn op de ministerban- ken. Hierop werd de onparlementaire pro fessor dioor den voorzitter tot gematigd heid aangemaand. Te voren las Briand ide regeeringsverklaring voor, waarin hij 'zeide dat de regeering getrouw zal blij- yeri aan de politiek van het vorig ministe rie. Zij zal uitsluitend steun zoeken bij leen republikeinsohe meerderheid en daar bij de van vroeger bekende denkbeelden yan leekenwetgeving, rechtvaardigheid en yrijheïd betrachten. „De regeering is van oordeel ,dat de billijke verdeeling van de fiscale lasten, het spoedig afhandelen van de wet op de Inkomstenbelasting noodzakelijk maakt. De arbeiders moeten uitsluitend een .beroep op de wet doen om tot verbete ring hunner oeconomische omstandighe- idlen te geraken, maar niet overgaan tot [wanordelijkheden en geweld. Daden van Sabotage en'anarchie zijn ondragelijk, het Ss dan ook noodig om de wet zoodanig [te wijzigen, dat zij die zich daaraan over geven, gestraft kunnen worden. Den vrij heden der vakvereenigingen zal in geen [enkel opzicht tekort worden gedaan. De [civielrechterlijke bevoegdheden der vak- yereenigingen zullen uitgebreid worden. [De regeering zal echter niet toelaten, dat (die vakvereenigingen onder den schijn van bevordering' van het verenigingsleven, zich op de politiek toeleggen. De quaestie van staking van beambten yan takken van dienst van algemeen be lang moet zonder dubbelzinnigheid gere geld worden. Scheidsrechtelijke bemid deling is een uitstekend middel, waar het voorkomen van ongewenschfe ge beurlijkheden geldt, maar zou op een ge geven oogenblik niet meer afdoende kun- Ren blijken. De particuliere belangen kun- toen niet boven het algemeen belang wor- gesteld en daarom zal de regeering die Kamer verzoeken zekere maatregelen goed te keuren, die in geval van staking ver b.qa«mbten1 den gang vaR d)9 taJ^ej; van dienst van algemeen belang verzeke ren. rfef land zal op die wijze bevrijd wor den van een benauwende ongerustheid en die Republiek, krachtig door haar bond genootschap en hare vriendschappelijke verhoudingen, waaraan zij onwankelbaar trouw zal blijven, zal in staat zijn haar standpunt in de rij der natiën hoog te houden en haar stem ook naar buiten te doen vernemen. Wij zijn voornemens onze weerkracht te verhoogen en rekenen vooral op de medewerking der Kamer om het vlootprogramma zoo spoedig moge lijk afgehandeld te krijgen." Vooral het verbod van de vakvereeni gingen om aan politiek te doen zal den socialisten minder naar den zin zijn. En een heftig gebrul zal daarover losbreken. Hoe ze hun mondje weten te roeren is gisteren weer gebleken bij het uitspreken der troonrede van den koning van Belgie. Ze hebben deze eerste kamerzitting eens willen gebruiken als een grootsche betooging voor het algemeen kiesrecht Reed's in de Rue Royale werd de ko ninklijke stoet die met onafgebrokenl kreten van „Leve die koning", werd' ont vangen, dioor enkele socialisten' toege bruld „leve het algemeen kiesrecht", waarop duizende papieren met de woor den: „Ontbinding, leve het algemeen kiesrecht", naar het koninklijke rijtuig werd geslingerd^ waarin de koningin met de beide prinsjes hadden plaats ge nomen, en naar den koning die fier te paaard zat. De koning was soms niet zichtbaar meerde wolk omvatte hem, bespikkelde Rem en zijn paard met vyitte vlokjes. Het jpaardi steigerde angstig, de koning mende ^onrustig, bij wijlen half glimlachend groetend. Het gevolg paradeerde Vreesachtig en de zee van stemmen woelde aan„Dissolution. Vi ve Ie Roi. Vive le suffrage universel". en dlat ging zoo langs den geheel en weg. De straat was met een tapijt van brief jes bedekt. Op het pogegblik diat de ko,niingatni in die Kamer 'Ükwam, stonden allen, zelfs de socialisten van hun zetels op, en luide klonken de toejuichingen. Toen plotseling klonk er van de publieke tri bune in het Vlaamisch de jcreet „Leve de Koningin". Dit was een der socialistische Walen te erg, die riep: „Gij hebt hier niets te zeggen", en in den grond had) hij gelijk. Maar het geroep was niet te bedaren en nu trokken de sóciaflisten met nog groot er rumoer er tegen in, terwijl d!e Koningin daar stoiiid, be-1 dremmeldi en blozend, niet wetend wat te doen, tot haar schoonmoeder, de gra vin van Vlaanderen, haar naar haar ze tel leidt en haar zegde te gaan zitten. Toen werd het bedaarder, maar spoe dig begon het lawaai opnieuw De ko ning trad binnen in groot uniform van Generaal en weid ontvangen met luid geroep „Leve die koning, Vive le Roi" van Katholieken en liberalen, terwijl de socialisten brulden _*,Leve het algemeen kiesrecht", en ,een regen van papiertjes als straks deden neerdalen. Tevergeefs tracht men de orde te her stellen en ook het geroep„de koning heeft alleen het woord" heeft slechts tot uitwerking het antwoord van den so cialist van de Velde, ipt driemaal toe: „Onze manifestatie is niet gericht (te gen den koning, maar tegen de yegee- ring". De koning bleef ongelooflijk kalmik bewonderenswaardig kalm. Hij is gaan zitten. Groet even als het „Leve de ko ning" de bovenhand krijgt. En wacht verder geduldig, tot men er toe heeft besloten, te zwijgen... En dan leest hij zijn troonrede, eerst nog wel' wat onder den inld'ruk, maar daarna met beslistheid Hij herinnerde aan het verlies vaih den grooteii koning, voorts aan de be zoeken aan en van vreemde hoven, voor al d'e warme ontvangst van de Duitsche souvereinen door het Belgische volk. De hartelijke betrekkingen met andere lan den, de laatste overeenkomsten met Duitschiand1, Engeland en Frankrijk over de grenzen van koloniën in Afrika ge tuigden van de uitmuntende betrekkin gen met deze Mogendheden. De schitterende deelneming vau de vreemde naties aan de tentoonstelling te Brussel, geeft blijk van de achting, die men ons in het buitenland toedraagt De koning zeide daarop, dat om het Hiyefti* van Jiet ondervyjjs te doen stijgen, het land tegen geen opof fering moet opzien, en hij drukt den wensch uit, dat, wat de twee nationale staten betreft, men door het eerbiedigen van de wederzijdsche rechten een middel zal vinden een onheilaanbrengende tegen stelling der talen of rassen te vermijden! De koning beveelt de bevordering van het vakonderwijs aan. Vervolgens constateert hij de vorde ringen van het lager onderwijs, er bij voegende, dat het tot de bevoegdheid van den familievader behoort te waken voor de opvoeding en het onderwijs van het kind en vrij de school te kiezen, aatni welke hij het toevertrouwt. Het lot der mingegoeden moet het onderwerp blijven - van de voortdurende zorg der regeering. De rede somt 'de maatregelen op, die dat doel beoogen. Aanbevolen wordt dan met voortva rendheid1 de groote publieke werken voort te zetten, in het bijzonder de vol tooiing van de haven van Antwerpen. De koning wees op de uitstekende ont vangst, die het nieuwie militieontwerp genoten had'. De financieele gesteld heid1 van het land blijft uitnemienid. Talrijke besluiten betreffende de reor ganisatie yan de kolonie bewijzen "de omvangrijke pogingen door mijn regee ring gedaan om de geleidelijke ontwik keling te verzekeren van d!e Afrikaansche bezittingen en den welstand der inboor lingen. Wij zijn vast besloten den voor spoed en de toekomst van Belgisch Con go te verzekeren door zonder verwijl hetgeen economisch noodig is, aan te vullen. Na het voorlezen der troonrede vertrok de Koning vergezeld van de Koningin, uitgeleid door hartelijk geroep van „Leve die Koning. Leve de Koningin". En weer vingen de socialisten aan te schreeuwen voor Algemeen kiesrecht, maar hadden blijkbaar geen papiertjes meer. Toen de Koninklijke stoet vertrokken was, vroeg Van der Velde het woord voor een motie orde, waarbij hij vaststelde, dat de socia listen en republikeinen de binnenkomst van de Koningin hadden ontvangen met diep stilzwijgen. Van de tribunes klonken daarop onstuimige kreten, die een ware provocatie vormden. „Ik verzoek het bureau maatregelen te treffen om in de toekomst te verbieden, dat personen op de tribunes betoogen." De voorzitter antwoordde, dat het dui delijk was, dat men op de tribunes niet het recht had te manifesteeren. Van der Velde nam daarvan acte en de zitting werd' opgeheven. Toöh bleef het nog lang rumoerig op straat en overal klonk de „Internationale" die de militaire muziek niet wist te over stemmen. Toch wordt beweerd dat de belooging niet tegen de koning gericht was, maar zuiver anticlericaal en tegen de regeering Bleef het hier bij eenvou dig schreeuwen, veel erger ongeregeld heden hebben plaats gehad £n het star langsgebied van Zuid-Wales Reuter telegrammen melden het vol gende: Driehonderd agenten van de beredien politie en de politie te voet hebben bevel ontvangen naar Zuid-Wales te vertrekken, teneinde hulp te verleeiien bij de onder drukking van de stakingsonlusten. De minister van binnenlandsChe zaken is als bemiddelbaar opgetreden in de sta king van Zuid-Wales. Heden zal er te Londen een bijeenkomst plaats hebben met de vertegenwoordigers der mijnwer kers ten einde tot een schikking te gera ken. Er zijn reeds troepen afgezonden ter onderdrukking der ongeregeldheden. Zij hebben bevel gekregen te Swinden te blijVen. Drieduizend stakers te Aberdare heb ben een krachtigen aanval gedaan op de mijn, maar werden teruggedreven dooi de politie. Later openden zij een bombardement op de agenten, die met hunne stokken een charge maakten. Zestig stakers werden ernstig gewond. Een groot aantal stakers en verschei den vrouwen werden het kanaal inge drongen, maar allen kwamen ongedeerd aan den oever. Er zijn troepen te Cardiff aangeko men. Telegrammen uit Cardiff berichten, dat er opnieuw ongeregeldheden zijn uitge broken te Clydack en te Vale, waar po litieagenten door stakers M&rdfiü fflia- handeld, die hen tegen den grond sloegen en ernstig wondden. Men vreest ook voor de veiligheid van Llewellyn, den directeur-generaal van de Cambrian-mijnen, die met ongeveer 50 man opgesloten zit in de centrale van de Glamorganmijn. Llewellyn en zijn met gezellen houden de machines gaande, ten einde het overstroomen der mijn te be letten. Te Tonypandy werden winkels leeg geplunderd, de ruiten verbrijzeld en be langrijke schade aangericht. Er hebben ernstige botsingen met de politie plaats gehad en aan weerszijden werdien' ve len gewon dl Ook d'e crisis in de sdheepsbouwnij- verheid is weder verergerd door het be kend worden van den uitslag der stem ming onder de ketelsnfaden, werkzaam in het scheepsbouwbedrijf, over de over eenkomst gesloten tusschen hunne lei ders en de scheepsbouwers. De voorloopige overeenkomst werd verworpen met 15563 stemmen tegen 5850. Voorloopig bestaat er dus niet veel kans op een schikking. In verband met de gespannen toestar.R tusschen Engeland on Duitschiand en met het oog op. die steed's grooter moei te die zij doen om elkaar in bewapening den loef .af te steken, is voorzeker jiiet onaardig een lezing der juist uitgekomen Duitsche Rijksbegrooting Het ontwerp voor de gewone be- grooting sluit in ontvangsten en uitlgaven met een bedrag van 2.707.819.913 Mark. De hoogere opbrengst van rechten en belastingen wordt geraamd op 32.670.845 Mark. Wat de buitenlandisohe vertegenwoor diging betreft, zullen beróepsconsula- ten worden opgericht te Buschir en te Wladiwostok. Bij de legerbegrooting worden nog 16 millioen gevraagd ter uitbreiding der vestingwerken. Met het oog qp de verwerking van het leger, zal voor het dienstjaar 1911 ingesteld worden een generaalsins_pectie voor de militaire luchtscheepvaart en 't militaire automobilisme, terwijl v.- r'en opgericht 107 mitrailleurscompagnieën, een regiment artillerie te voet, een atijto mobielbatallon, 2 luchtschippersbatail- lons. De daarvoor benoodigde manschap pen zullen grootendeels worden verkre gen door vermindering van de sterkte der bestaande troepenafldeelingen. In de begrooting van marine wordt Voorgesteld de ^tcrlctc van het mindere personeel van d'ekofficier te verhoogen met 3264 man. Voor de indienststelling van meer sche pen en van een grooter type onderzeeërs worden 3.36 millioen mark1 meer ge vraagd dan in het vorige jaar, name lijk 46.63 millioen. De eerste termijnen worden aange vraagd1 voor de vervanging of den bouw vap drie linieschepen, een grooten krui ser, twee kleine kruisers, een flotiljel torpedöbooten, drie opnemingsvaartui gen. De begrooting van binnenlandsche za ken vraagt voor uitbreiding van het Kai ser Wilhelmskanaal 48 millioen. Bij de begrooting voor posterijen wor den voor den aanleg van draadlooze te- legraphie tusschen Nauen en Kameroen 200.000 Mrk. gevraagd, voor de oprich ting van stations voor draadlooze tele graphic te Doeala, Swakopmund en Lue- deritzbucht 420.000 Mark. Blijvende uitgaven voor het rijksleger 710,850,550 Mk., een vermeerdering dus van 4,074,903 Mk., waarvan 3,727,441 Mk. voor versterking van het leger; voor de marine 167,212,854 Mk., dus 9,788,337 Mk. meer dan in het vorige jaar. Geraamde opbrengst der brandewijn- belasting 163,492,700 Mk., een vermin dering dus van 16,507,300 Mk.; begroo ting van koloniën 2,889,504 Mk.een be drag van 10.838 Mk. hooger dan het vo rige jaar. De begrooting van de rijksschuld 280,320,019 Mk., een vermeerdering van 61,118,796; v. deze som wordt 189,624,920 mark uitgetrokken voor rentebetaling, 6.862.920 Mk. meer dus dan op de vo rige begrooting, voor schulddelgjing 89.585.199 Mk. een vermeerdering van 5.415.847 Mk. Uitgaven voor één jaar: Legerbestuur 73.322.981 Mrk.. een vermindering dus met 4.313.079 Mk., voor legerversterking 4.177.059 Mkfi ©AiiRftfeestuiir 18J.Ö2&Ö85. Mk., dus 9.885.689 Mk. hooger dan het vorige jaar. Buitengewone begrooting voor het le gerbestuur te zamen 23.689.400 Mk. een veihjooging dus van ,1.190.300 Mk., ma rine 109.059.917 Mk., een vermindering, vergeleken bij het vorige jaar dus van 3.672.552 Mk. Het geheele bedrag der buitengewone uitgaven bedraagt: 217.125.817 Mark!, 2.695.548 Mk., meer dan op 'de vorige begrooting, de buitengewone inkomsten 119.369.887 Mk., een vermeerdering van; 76.788.780 Mk., zoodat door een lee ning gedekt moeten worden 97.755.930 Mk. een vermindering van 94.093.202 Mark. GEMENGD. De Duitsche Keizer brengt den lift November op zijn reis naar Donaueschin- gen een bezoek aan de Russische en Hessische vorstelijke personen op het slot Wolfsgarten. Volgens de „Danziger Zeitung", be staan er plannen, om den Keizer bij zijn zilveren regeeringsjubileum in 1913 een nieuw jacht aan te bieden, uit de op brengst van een algemeene inschrijving. Het zal het persoonlijk eigendom van den Keizer zijn en niet tot de oorlogsvloot be- hooren, zooals de Hohenzollern. Men vindt ,dat dit schip wel oud begint te worden. Het gevaar van een algemeene sta king, waardoor Spanje bedreigd scheen# wijkt nu langzamerhand. Te Sabadell, het middelpunt van de stakingsbeweging in Catalonië, heeft het stakingscomité be sloten de staking op te heffen. Algemeen is hieraan gevolg gegeven, behalve door 8000 man, die in de lichtindustrie werken. De „Éclair" publiceert een tele gram uit Londen, dat volgens berich ten uit Madrid vijf generaals en 17 of ficieren te Lissabon zouden zijn gear- resteeicl, beschuldigd van samenzwe ring tot omverwerping der Republiek. De Atheensche correspondent vait de „Times", verzekert, dat in Grieken land niets bekend is van de zoogenaamd d'e toenadering tot Turkije. De anti-» Grieksche boycot wordt weer met groo ter gestrengheid doorgevoerd en men hecht daarom niet veel waarde aan do beweringen over die verbetering der ver houding. De staking der bestellers te New- York duurt onverdroten voort. Het groofl ste gedeelte van de aapjeskoetsiers heeft zich bij de stakers aangesloten en da meeste hunner collega's in andere bran ches dreigen dit voorbeeld "te volgen. De voerlieden van de wagens, die le vensmiddelen aanbrengen, zullen echten in ieder geval op den bok bjijven. Uit de tot dusverre ingekomen uitslagen der verkiezingen in de Vereen. Staten valt reeds op te maken, dat de democraat Dix gekozen is tot gouverneur van den staat New-York, ook blijkt reeds uit de eerste uitslagen, dat de democraat Baldwin in Connecticut gekozen zal wor den. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te OF deberkoop P. H. J. SChuyleman, thans; surnumerair zijn benoemd: tot ontvanger der idi'f- recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Eindhoven K. J. Fischer, ont vanger te Ouder-Amsteltot ohtfvanger, te NieuwesChans (station) H. F. Harms ontvanger te 's Gravenpoldertot oatfe- vanger te Monnikendam G. H. Moolen- bergh, ontvanger te Breskenstot omjtt- vanger te Noordwelle A. J. van Ierse! surnumerair uit d'e directie Rotterldlam tot ontvanger te Ternaard1, H. H. F. Veirdag, surnumerair uit de directie "te Utrechti is aan den le luit. der infanterie J. H. C. van Reenen, thans op nonactivi teit, ontslag uit den militairen dienst verleend is aan den ingenieur bij de Staatsi- m'ijnen in Limburg S. va» .Dorsser eer vol ontslag verleend' uit zijn betrekking De Staking te Waalwijk. De stakende arbeiders en arbeidsters van d'e Koninklijke Stoomschoenenfa-\ briek A. H. Schijndel te Waalwijk hebb een mededieeling gepubjiqeerdt Daarin SW,dt Q*e fcezegdj;

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1