3 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad- en Omgeving, 2e Jaargang No. 327. Sou/tout Bureau OUOE SINGEL S4, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, j 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag November 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. algemeen overzicht. Nauwelijks zijn we door de heftige Ka merdebatten heen, waaruit Briand zoo glorieus als overwinnaar te voorschijn "kwam, gerugsteund door een groote meerderheid in de Kamer, of plotseling komt uit die opgehelderde lucht een na komende donderslag, het Ontslag van het Fransche Kabinet. Reeds langen tijd was er gesproken over het heengaan van Viviani, maar de ze had verklaard aan te willen blijven tot na de stakingscrisis en meerdere malen zSjri sympathie voor Briand uitgebazuind en het doen voorkomen, alsof er geen wolkje aan de lucht was. Toch schijnt het niet aldus te zijn ge weest en hetzij om een eervollen artociit te verschaffen aan een Viviani, die wilde heengaan, hetzij om met fatsoen aan den dijk te zetten een Viviani, die niet wilde heen gaan *maar in het kabinet te lastig \verar. Hoe het ook zij tot op het laatste oogenblik zijn de hoeren heel lief tegen el!., nr geweest. In de gisteren gehouden ministerraad, die slechts een half uur duurde, heeft Viviani zijn gevoelens van persoonlijke vriendschap voor Briand uit gesproken, die steeds onveranderd is ge bleven, en Barthou heeft mede namens d.e andere leden van het Kabinet uiting gege ven aan de onverdeelde sympathie voor den minister-president. Over de wijze, waarop eigenlijk de ontslagname tot stand is gekomen, licht ons het volgende telegram, zij hert dan niet zeer helder in. Bij het begin van den gehouden minis terraad, heeft Briand zijn collega's be dankt voor de bewijzen van sympathie, die zij hem bij de laatste debatten in de Kamer gegeven hebben. De jongste ernstige gebeurtenissen, al dus Briand, stellen de regeering tegen; ove: nieuwe vraagstukken. Het ministerie heeft over de oplossing van Heze vraag stukken nog niet kunnen beraadslagen. De regeering heeft in de Kamer bloot gestaan aan heftige aanvallen. De Kamer heeft' deze beschuldigingen echter recht laten wedervaren en een republikeinsche meerderheid heeft'haar vertrouwen in de regeering uitgesproken. Maar aangezien de tegenwoordige om standigheden verschillen van die, onder welke prisident Fallières mij opdracht ver leend heeft een ministerie te vormen, komt het mij voor, dat de beste oplossing is, het woorcl aan den President der Re publiek te laten. De overige leden van het ministerie verklaarden deze opvatting te deelen en onderteekenden het verzoek om ontslag. Hierop bracht Briand de ontslagname naar het Elysée, waarop president fal lières "hem opdracht verleende een nieuw ministerie te vormen, welke opdracht hij aanvaardde. Hieruit blijkt dus wel, dat een van de bovengenoemde redenen tot ""de ontslagname hebben geleid en 'het van .Briand slechts comediespel is geweest; •Het vermoeden bestaat dat hij reeds een nieuw kabinet klaar had. Echter had hij gisteren 'den geheelen dag noo'dig voor de gebruikelijke bezoeken, waarom hij den journalisten mededeelde, eerst heden pre- dese mededeelingen over het kabinet te ïullen geven. Volgens de „Independance Beige" moet Briand van plan zijn met een gëneel nieuw ministerie voor den dag te komen. Alleen Pichon, generaal Brtin,- admiraal Boué de Lapeyrère en Dupuy zouden aanblijven. Als nieuwe ministers worden vooral ge noemd Raynaud, Klotz en Puech, verder Monis, Clemente! en Laferre. Men weet nog niet of Millerand in het kabinet zal blijven. De geruchten over een opstand in Spanje (waarvan wij gister onder onze laatste berichten melding maakten, worden he den jn een telegram aan de Spaansche legatie te. Londen officieel tegengespro ken. Wel hebben er opstootjes plaats (gehad ter gelegenheid van een verga der ing van antimilitairisten, waarbij de Madrileensche prólessor Ovejero en nog fcen dtietaj per£on&n W^d^n pe&irssi teerd1 omdat zij o.a. bij een bespreking van een mogelijke nieuwe Rifcampagne de soldaten tot insubordinatie haden aangezet. En zelfs al zou een kleine troep re publikeinsche raddraaiers het probee- ren een opstand te verwekken dan nog zou dit geen kans van slagen hebben. Want in dat opzicht juist zijn de om standigheden in Portugal en Spanje heel verschillend. Daar een leger, dat gede moraliseerd en half al voor de revolutie gewonnen was, hier een leger, dat den koning zoo trouw en aanhankelijk is als een leger maar wezen moet. Daar een tamelijk zwak koning, die er niet in islagen kon de liefde vaji zijn volk te winnen, hier een koning, die zich popu lair heeft weten te maken en die tott dusver er in slaagde om het hart van zijn volk te winnen. Dat bleek nog dezer dagen toen ko ning Alfons met de koningin een bezoek bracht aan Valencia, de stad, die altijd beschouwd werd als een brandpunt van republikeinsche revolutie en ook twintig jaren lang republikeinsche afgevaardig den naaf de Cortes zendt. Binnen enkele dagen wisten koning Alfons en zijn gemalin zich zoo populair te maken in die stad, dat zelfs een be kend1 republikeinsch leider verklaarde, dat, als zij nog langer zouden blijven, het republikanisme, dat tot dusver de overheerschende volksstemming was, geheel zou verdwijnen. Zelfs al zou dus het bericht eenige waarheid1 hebben bevat, dan zouden wij ans daarover niet al te ongerust be hoeven te maken. Behalve de oud-dictator Franco heeft de regeering in Portugal volgens de „Diario de Noticias" nog twee andere leden van het vroegere kabinet-Franco gevangen genomen. De een is dr. Teixeira de Souza, die onder Franco minister was van justitie en ker kelijke aangelegenheden en ml o.p zijn kasteel te Cabemas bij Coimbra gear resteerd moet wezen, wegens medeplich tigheid aan de fouten, waarvan Fran co beschuldigd wordt, misbruik van ver trouwen, vervalschingen tpt delging van de koninklijke schuld enz. De ander is Malheiro Remao. Beide zijn tegen borgstelling vrij gelaten. Over den opstand in Uruguay waarvan eerst gemeld werd, dat deze nogal veld wint, komen nu geheel an dersluidende berichten. Het oproer moet zijn ontstaan „te dan ken hebben aan de candidatuur van den gewezen president Battle y Ordonez voor het presidentschap. Nu verzekert de cor respondent van de „Times" te Montevi deo dat de leiders der revolutionaire par tij hebben beloofd de wapenen neer te leggen, wanneer Battle y Ordonez zijn candidatuur intrekt. Men verzekert, dajt alle provincies, behalve Montevideo, te gen zijn candidatuur gekant zijn en hoopt, dat hij door zich terug te trekken de rust zal doen weerkeeren. De regee- ring.heeft inmiddels de censuur nog verscherpt en den verkoop van Argen tijn sche bladen verboden. En het Uruguaansche gezantschap te Londen heeft bericht ontvangen, dat de opstandelingen in kleine groepen uiteen gedreven zijn en ïiog slechts twee pro vincies onveilig maken. Het land' is ove rigens absoluut rustig en de ppenbare meening is op de hand der regeering. Rusland heeft weer eens getoond met hoe wei nig liefde het voor Finland bezield is en steeds er op uit is het onderdrukte volk meer te verbitteren. De Tsaar heeft de Finsche begrooting goedgekeurd naid,at de Russische regeering er liet noodige in gewijzigd had. Van deze wijzigingen geven de volgen de voorbeelden een denkbeeldGe- schrapt zijn660,000 gulden voor nieu we volksscholen, 600,000 guhen voor voeding en kleeding van arme school kinderen, 600,000 voor bestrijding dJer werkeloosheid', 120,000 gulden vcor eeii sanatorium voor onbemiddelde longlij ders, 180,000 gulden voor een krankzin nigengesticht, 420,000 gulden voor een algemeen ziekenhuis, 3'J0,000 guldenl voor de inrichting van het nationale mu seum, dat reeds geheel gebouwd ïsa, 192,000 voor nieuwe gebouwen voor de mdversite.it, 315,000 YQ9X wegen, 300,000 voor volksbibliotheken enz. enz. Deze besparingen zullen o.m. gebruikt worden om de salarissen van de sena toren en de chefs van de kanselarij van den gouverneur-generaal met 25 -pet. te verhoogen. Deze salarissen bedragen nu reeds 15,600 a 18,000 gulden. De rust van de ettelijke millioenen wordt besteeld voor militaire doeleinden. Zou het nu wonder zijn als zulk een volk in opstand kwam GEMENGD. - Uit Lima wordt aan de Times ge seind, dat ook in Peru plannen tot revo lutie hebben bestaan, die echter bijtijds ontdekt schijnen te zijn. Te Cuzco zijn een aantal revolutionairen in hechtenis genomen. Het plan \vas, op verschil lende plaatsen tegelijk tot opstand over te gaan. - Te Aken worden voorbereidientdle maatregelen genomen, ten einde te ko men tot de oprichting van een standbeelli1 voor Karei, den Groöten. Een commis sie, bestaande uit vijf leden, wierd be noemd. Het Duitsche wetsontwerp ter be strijding van de kwakzalverij zal nog vóór het einde van dit jaar aan den Rijksdag worden aangeboden. - De staking in de kolenmijnen van Wales neemt steeds grooter afmetingen aan. Er wordt verwacht, dat ten slotte 200,000 mijnwerkers den arbeid zullen neerleggen. Hier en daar is het toti botsingen met de politie gekomen. De staking van de bestellers te New-York neemt steeds grooter afme tingen aan. Het expeditiepersoneel van de groote warenhuizen heeft zich soli dair verklaard. De karrevoerders te New York dreigen zich solidair te verklaren met de staken de bestellers, wanneer de burgemeester het pólitiegeleide van lie wagens der Expressmaatschappij niet intrekt. Te Alexandrië is een katoendepöt totaal verbrand, 6000 Balen katoen zijn een prooi der vlammen geworden. De schade bedraagt 2^millioen gulden. Een bericht uit Saloniki meldt, dat de opheffing van den anti-Griekschen boycot aan de laders en bootslieden is medegedeeld. Gryparis de nieuwe minis ter van Buitenlandsche Zaken, deeTdeook mede dat de uitwijzing van Grieken zou ophouden. Geheimraad Helfferich, directeur van de Duitsche Bank, is thans te Con- stantinopel aangekomen en heeft reeds langdurige onderhandelingen met den Turkschen Minister van Financiën ge houden. Dsjavid Bey verklaarde tegen enkele journalisten, diat de zaak zicjh op den goeden weg bevond. Pe door de Chineezen verdreven Dalai Lama zal, zoo wordt uit Calcutta gemeld, zich spoedig naar deze stad be geven om met den nieuwen onderkoning, Lord Hardinge, te spreken. De onderhandelingen van den Dalai Lama met de Chineesche regeering heb ben tot niets geleid, daar de eerste on tevreden is over den rang van den ver tegenwoordiger dier regeering. Boven dien wenscht hij niet via den Chineeschen Amban te Lliassa met het Wai-woe-poe van gedachten wisselen. De Chineesche afgezant moet direct naar Peking kun nen seinen. Een ander bericht meldt dat men in Peking van plan is een vertegen woordiger van hoogeren rang te zenden. Tweede Kamer. De leden der Tweede Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 8 dezer, des namiddags te 4 uur. Wethoudersjaarwedden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren besloten aan Ged. Staten voor te stellen de jaarwedden van de wethou ders te verhoogen van f 4000 tot f 6000 voor iederen functionaris. Kalm afwachten. Het „Hbld." spoort nu in verband met de ontslagaanvrage van den vice- admriaal Van den Bosch tot „kalm af wachten" aan. Indien dat advies gegeven ware toen in de vrijzinnige pers het bekende voor barige tumult begon, zou het wel zoo tijdig geweest zijn als thans, nu het vrijwel als mosterd na den maaltijd komt. Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort Jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort (A.-R.), te Maarsbergen, sedert 1893 lid van de Eerste Kamer voor Zeeland, heeft wegens voortdurende ongesteldheid ontslag genomen. De heer Godin de Beaufort werd in 1850 te Utrecht geboren, promoveerde aldaar in 1873 tot doctor in de beide rechten, was van 18811888 en van 1892—1893 lid der Prov. Staten van Utrecht, van 1882—1888 lid der Tweede Kamer voor het district Gouda, van 1886—1888 lid der Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van den landbouw en van 1888—1891 (in het Kabinet-Mackay) Minister van Financiën. Landsdrukkerij. Het nieuwe gebouw beslaat een opper vlakte van 3800 vierk. M. De voorgevel van het gebouw heeft een lengte van 63 M. In het achtergebouw bevinden zich de drukkerij, ter grootte van 17 bij 45 M. met bovenlichtde rollengieterijde vor- menwasscherijde bankwerkerijde ma chinezetterij de stereotypie en verschil lende magazijnen. Het voorgebouw bevat o. m. een schaf- lokaal waar pl.m. 250 personen kunnen plaats nemen. Verder zijn in het gebouw aanwezig; portiersloge, rijwielbergplaats, garderobes voor het personeel enz. enz. In de drukkerij bevinden zich 25 snel persen, 4 degelpersen en 2 rotatiepersen. In ieder der beide zetterijen arbeiden pl.m. 75 letterzetters. In de machinezet terij zijn 10 linotype-zetmachines in werking. Het gebouw heeft centrale verwarming is geheel voorzien van electrisch licht en van electrische uurwerken met automatisch werken schei-signalen heeft een centrale stofzuig-installatiekunstmatige ventilatie in alle werklokalenwaschgelegenheden met aanvoer van koud en warm water doelmatige retirades; lift enz. Alle werktuigen worden door electro- motoren gedreven. De stroom wordt voor deze motoren geleverd door de Gemeente lijke Electrische Centrale in het gebouw is een reserve generator aanwezig om in tijd van nood zelf den electrischen stroom te kunnen voortbrengen. Met de eischen der hygiëne is op allerlei wijze rekening gehouden. Portugal. Naar de „N. R. Ct." verneemt zal onze regeering niet overgaan tot erkenning van de republiek Portugal, voordat een blij vende regeering aan het bewind is ge komen, hetgeen zeer wel mogelijk .niet voor Juni of Juli 1911 zal plaatshebben. KORTE KRONIEK. Door den Algemeenen Nederlandr schen Wielrijdersbond is een adres ge richt aan den minister van Waterstaat waarin gewezen wordt op de bezwaren van de bepaling tier nieuwe regeling van het vervoer van rijwielen door de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, wélke regeling na goedkeuring door de regeering met t Januari 1911 ïn werking zou treden, deze regeling kan volgens liet spoorwegpersoneel venangen dat de reiziger het rijwiel brenge van den bagagewagen van den trein naar "den ver- trekkenden trein en het rijwiel, iii geval overlading onderweg, waarmede het is aangekomen, naar den bagagewagen van den vertrekkenden trein. Adressant meent zeer ernstige bezwa ren te moeten inaken tegen de invoering van een maatregel als bovenbedoeld, om dat deze tot onnoemelijken last voor de reizigers, en vooral voor hen, die met da mes en kinderen reizen, zal zijn. Den Minister wordt verzocht zijn góed keuring aan deze bepaling te onthouden. r— Het winstaandeel voor het personeel op de machinefabriek van Gebr. Stork Co., te Hengelo, bedraagt over het afge- foopen boekjaar f25.000. Ook in Zwolle gaat men een elec trische Centrale oprichten. Aan B. en W. is ter voorbereiding van clen fiouw f6000 ere 'iet toegestaan. In de Koninklijke stallen op "Het Loo is een prachtig span zwarte Gelder- sche paaiden aangebracht, komende uit de fokkerij van den heer Heuff Cellen- donk, te 'Kerk-Avczaath, bij Jiel. a De welvarende gemeente Oud-Vos- semeer '(eiland ,Tholen), tellende op 1 Januari 1.1. 2169 inwoners, en alom "be kend door den watervloed van 12 Maart 1^26, to_eji hst iaijj angsjfymA sn in dien treurigen tijd een bezoek ontving van Z. K. H. Prins Hendrik en H. M. de Koningin, herdenkt deze week het feit, dat 500 jaren geleden de eerste grondslag tot haar ontstaan werd gelegd. De heer C. M. E. van Löben Seis lid der Eerste Kamer, is tot herstel van gezondheid voor eenigen tijd naar het buitenland vertrokken. LEIDEN, 3 November. Prof. Dr. J. H. van Bemmelen. De Nestor der Nederlandsche Schei kundigen, Dr. J. M. van Bemmelen, oud- hoogleeraar aan de Leidsche Universi teit herdacht heden zijn 80ste verjaardag. Naar aanleiding van die verjaardag had! zich uit vrienden en oud-leerlingen eene commissie gevormd om den scherpzin- nigen onderzoeker op het gebied der chemie een waardige hulde te bieden. Aan het hoofd diier oommissie, bestaan de uit 27 Nederl. en buitenlandsche ge leerden stonden de heeren Prof. Dr.. H. A. Lorentz, Voorzitter, Dr. Wk P. Jorissen, Secretins en Dr. P. J. Mon- -tagne, Penningmeester. Dit huldeblijk bestaat uit een feest bundel bevattende de bibliographie van Van Bemmelen zelf en verder eene ver zameling van verhandelingen voor het meerendeel op het gebied waarop Van B.'s naam zich eene onverwelkbre eere heeft veroverd, n.l. dat der coüoidale Scheikunde. Onder de medewerkers aan dien bun del treffen we aan de namen o. a. van de Leidsche hoogleeraar Lorentz, Kamer- lingh Onnes, Schreinemaker en Van Ital- lië en die van tal van hoogwaardigheids- bekleeders in den hof der scheikunde) wetenschap aan vele buitenlandsche) universiteiten. Deze feestbundel werd Dr. van Bem melen heden aangeboden door eene de putatie uit de feestcommissie als wier woordvoerder inet enkele welsprekende woorden van gelukwensch optrad' Prof. Lorentz. i Ook Senaat der Universiteit, het Col legium van het Studentencorps, oud- ambtgenooten, ook van elders, vele vrien den en meerdere belangstellenden deden, den grijzen geleerde van hunne onver zwakte vriendschap en achting blijken. Uit den levensschets van den hoog leeraar, welke als inleiding strekt van' den feestbundel memoreeren we dat hjj promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde in October 1854 op een; academisch proefschrift, getiteld', de Ci- botio Cumingio. Van 1864—69 was van; B. Directeur der H. B. S. te Groningen, en van 186974 Directeur der H. B. S. te Arnhem en tevens mede-directeur van de H. B. S. voor meisjes aldaar. In Februari 1874' volgde zijne benoemingi tot hoogleeraar in de anorganische che mie aan de Leidsche Universiteit, welkj ambt hij aanvaardde op 25 April d.a.v. met een rede over „de Scheikunde als leer der Stofwisseling". Van B. is ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en medelid van een aantal binnen7 en buitenlandsche geleerde ge nootschappen. Vermelding verdient ongetwijfeld in 't bijzonder nog het feit dat ook voor namelijk door van Bemmelen's beoei- ingen het hoogvermaarde „Universiteits fond op 30 Juni 1890 is tot stand ge komen, welk fonds in deze geleerldie) steeds een ijverig secretaris en een krachtigen steun heeft gevonden. Eni toen hij den 25 April 1,899 den 25ste verjaardag van zijn optreden als hoog leeraar mocht vieren, stortte hij de door oud-leerlingen, vrienden en vereerders bijeengebrachte aanzienlijke sommen geld's in d'e kas van dat Un i versite its- fondis. Tot lid aan het genootschap ter bevordering van de Natuur- Genees- en Heelkunde is benoemd de heer dr. E. van de Velde, lector aan de Rijksuniver siteit, alhier. Met Staatscourant no. 257 zijn ver zonden de Statuten van de Vereeniging voor vrouwelijke studenten alhier. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1911, benoemd tot conservator bij *s Rijks Ethnographisch Museum alhier, de heer J. P. B. de Josselin de Jong, alhier.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1