2e Jaargang. No i?6. Woensdag November 1910. BUITENLAND. BINNENLAND. u/to/nt Bureau OlIDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. 2 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Huwende Onderwijzeressen en Ambtenaressen. "De coalitie heeft geen reden van be staan meer, nu cte onderwijsquaestie is opgelost, decreteert men van links! Eilieve, of alleen de onderwijsquaestie ■ide groepen rechts had vereenigd! Of er niet zooveel andere punten van staatsbeleid zijn, waarop voor de rechter zijde vruchtbaar samenwerken mogelijk Is. "Het wetsontwerp regelende het ontslag i bij huwelijk aan onderwijzeressen en iyr ouwelijke ambtenaren, brengt er we der bewijs voor. Vanwaar Tromt de oppositie tegen "dezen maatregel? Van de linkerzijde. Breed uitgemeten zij'n de bezwaren: aanranden ,van de persoonlijke vrijheid, ongeoor loofd ingrijpen, gevaarlijke consequenties./ yoor de industrie, enz. Toch moet men ook van dien kant toegeven, dat de mees- |fe vrouwen toonen zelf in te zien, dat zij beter doen ïn haar gezin te blijven, als zij gaan trouwen. Tegenover de bedenkingen uit zede lijk, economisch en billijkheids oogpunt, staat het Christelijk beginsel, dat de vrouw zich in het huwelijk aan haar gezin moet wijden. De man moet de zor gen dragen, "daarvoor is 'hij verantwoorde- 1 lijk. Aan de overheid mag niet worden verweten, dat zij bij .-het vervullen van ambten, zich bedient van die vrouwen, die het huisgezin meenen te mogen opof feren aan den ambtelijken dienst. En is hier sprake van een aantasten cfer persoonlijke vrijheid, waar het eene re- ge ing betreft, die zoozeer In overeenstem ming met de natuur van den mensch is, •dat zij uit eigen beweging reè'ds gevolgd [wordt? Bovendien kan men nog verschillende 'argumenten vóór het aanhangige wetsont werp aanvoeren. - Zij staan echter in een meer verwijd 'derd verband tot het beginsel, dat aan het ontwerp ten grondslag ligt: het Chris telijk beginsel, dat ook hier lijnrecht te genover de liberale en socialistische op vattingen staat. ALGEMEEN OVERZICHT. Zoo rumoerig als het Zaterdag ige- !weest is in de Fransche Kamer zoo 'kalm is de Zond'agzitting ver'oopen en na een schoone rede van Briand, [waarin hij op het gemoed der Kamerle den werkte zag hij de motie van vertrouwen aangenomen met 388 tegen [94 stemmen. Deze motie luidd'e „De Kamer spreekt haar vertrouwen luit in de regeering wat betreft het bin nen de perken van ord'e en wet behar tigen der belangen van de arbeiders,, van recht en vrijheid en de vitale inte ressen van het vaderlandL" De Fransche bladen zingen nu weer eenstemmig den lof van de regeering en er schijnt geen wolkje meer aan den he imei te zijn. Wel hadden er Zondagmiddag hefti ge betoogingen plaats vcor het Palais- Bourbon, werd er door het grauw, toen Vernomen was dat Briand overwonnen had, gescholden„Weg met den rene gaat, weg met Briand", en moest dé po litik enkele malen ernstige charges ma ken, maar ook 'het opgezweepte volk zal Vel spoedig tot bedaren komen. In het geheel werden 15 personen gearresteerd. In Portugal is ook de vlam weer eens uit de smeulen de pufnhoopen geslagen. Volgens een telegram dat de „Journal" uit Madrid ontving, publiceert de „Corresponden- toia Espana" een telegram uit Badajozj, Voor welks betnouwbaariieid het blad in staat. Dit telegram meldt, dat de regeering te Lissabon op het spoor is gekomen 'van een samenzwering, tegen de repu bliek, 32 officieren, waaronder de com mandant der schutterij, zouden als deeL 'ïiemers aan het complot, gearresteerd izijn. In de buurt van Lagos kruisen 12 oor logschepen van vreemde nalionaliljeit hun aanwezigheid zou in verband staan &et £ompjot. De zaak wordt zeer geheimzinnig be handeldde regeering oefent een uiterst strenge censuur. Misschien is het daaraan te danken, dat we, hoewel dit reeds den 2SsteSn moet geschied zijn, nog geen nadere be richten hebben ontvangen. Wel wordt bevestigd dat tegelijkertijd de ex-dictator Joao Franco gearresteerd werd. Echter heeft het een met het an der niets uitstaande. Hij wordt n.l. beschuldigd van machts misbruik tijdens zijn dictatorschap ge pleegd. De hoofdpunten dier beschul diging zijn dat hij gedurende zijn regee ring 70 besluiten heeft uitgevoerd, die wijziging brachten in de zaken, die alleen tot de bevoegdheid der wetgeven de placht behoorden en door deze beslui ten de uitvoering der wetten van het land heeft verhinderd1. Voorts dat hij de schul den yan Koning Carlos, tot een bedrag van 465 conto's (een conto is f 2700) niet uit de inkomsten van dien Koning heeft betaald, maar onder de -rubriek „vermeerdering van d'e civiele lijst" ge bracht heeft. Aanstonds heeft echter Franco tegen de handelwijze der tegenwoordige regee ring, die nota bene in een ander wil straffen wat ze zelf deed, geprotesteerd heeft een borg van 1 millioen gld. gesteld, en is daarna op vrije voeten gelaten een feit waarover het grauw zich woedend toonde, zoodat Franco's auto door po litie moest beschermd worden. Wat den wetgevenden arbeid dérriieu- we regeering aangaat, daarmede schijnt het haar ernst te zijn. De beloofde wet voor d'e drukpers vrijheid is thans in het Portugeesche; Staatsblad verschenen. Er staan echter weer een aantal nieuwe wetten op sta pelo. a. een tot verwerkelijking en registreering van Staatswege van cfen burgerlijken stand, een tot oprichting van een voor alle confessies gemeen schappelijk kerkhof en tot toelating van facultatieve lijkverbranding. Verder keur de ide regeering verordeningen omtrent het stakingsrecht en de instelling van een scheidsgerecht tusschen werkgevers en arbeiders goed. Er zal een commissie benoemd worden om de bezwaren-klach- ten in ontvangst te nemen. Er komt weer iets nieuws over den Onttroonden koning. Vrijdag zijn koning Georges en "konin gin Maria een bezoek gaan brengen bij koning Manuel en koningin Amelie op Wood Norton, het buiten van den hertog van Orleans, ~bij Evesham. Het was voor Wood Norton een groote dag, warit geen Engelsahe koning was er nog geweest. De hertog van Orleans wachtte de ko ninklijke gasten aan het station te Eves ham. Hij kus'te koning Qeoijge op "beide wangen: een ïeeken van gelijïdieid'. Op het buiten was een noenmaal, waarbij o.a. aanzaten, de hertog van 'Oporto en mar kies de Soveral, tot kort geleden Portu- geesch gezant te Londen. Na tafel heb ben koning George, koning Manuel en koningin Amelia samen een gesprek ge had. Een fraai plan heeft men, volgens de „Exchange Telegraph" mét een oude ko ninklijke bezitting. Uit Lissabon verneemt dat blad, dat de voorloopige regeering een voorstel van een groep Engelsche ka pitalisten heeft ontvangen, om een ouui Moorsch kasteel, dat op een berg bij Cin- tra ligt en dat vroeger door 'de Konink lijke familie werd gebruikt als zomerver blijf om te bouwen tot een prachtig ho tel en een aütodienst naar Lissabon in te stellen. De Engelsohe kapitalisten zouden 12 millioen grilden voor dit doel be schikbaar hebben gesteld. Wanneer er gespeeld mag worden, zal er zelfs een groot casino komen. De volksvertegen woordiging zal dit plan echter éérst 'moe ten goedkeuren. Verbluffende berichten bereiken "de pers int Spanje. Zooals men weet zijn i,n den Senaat hangende de besprekingen over het Cade- nas-ontwerp. Volgens buitenlandsche bladen zou de bisschop van Madrid daarbij verklaard hebben, dat het Spaansche episcopaat de regeering in haar verzoeningswerk 'jen haar pogingen om de welvaart van het vaderland te bevorderen gaarne zal steu nen. Canalejas dankte den bisschop) Voor zijne verklaringen en voegde ér aan toé, dat fle jegeerjng hartelijke beUjekkingeq met het Vaticaan wenschte te handha ven. Toch was hij vast besloten om de scheiding van Kerk en Staat door te zet ten. Hoe in dit verband over hartelijke be trekkingen kan gesproken worden, is óns een raadsel. Een nog krasser bericht bevat de „Dai ly Telegraph". Aan dit blad wordt n.l. uit Madrid geseind, dat de vertegenwoor digers der Katholieken met de regeering tot overeenstemming zijn gekomen. De weLCadenas zal door Kamer en Senaat worden goedgekeurd, waarna "de onderhandelingen met het Vaticaan weer kunnen beginnen. Men aanvaarde dit fraais onder het grootst mogelijke voorbehoud Hoe ech ter die scheiding van kerk en staat wel zal doorgevoerd worden kan blijken uit het volgende: Te San Sebastiaan heeft een belangrij ke republikeinsche meeting plaats gehad waaraan ongeveer 8000 personen, waar onder een 1000-tal vrouwen, deelnamen. Door verschillende sprekers werd on der stormachtigen bijval de monarchie, vijand van het recht en den vooruitgang en bondgenoot van het ciericalisme, aan gevallen. Sariano waarschuwde de re geering voor een nieuw Marokkaansch avontuur, en voorspelde, dat zij, jndien zij er op inging, de geheele democratie in Spanje tegen zich zou hebben. De republikeinsche afgevaardigde Lerroux eischte de onmiddellijke scheiding- van kerk en staat. Hij zeide een revolutie zónder bloed te wenschen, maar: „als wij morgen in de kloosters, veranderd in vestingen, bommen en dynamiet vinden, zullen wij geweld met geweld beant woorden."' Nu nog een paar handlangers, die, als in Portugal, doen waarvan men zoo gaar ne de Jesuieten zou beschuldgen en het spelletjle is in vollen gang. In Griekenland heeft Veniselos zich eens als minister van oorlog doen kennen om een stokje te steken voor de beloofde tegenwerking der officieren. Hij moet nl. een omzend brief tot de militaire autoriteiten hebben gericht, waarin hij hun aandacht vestigt op ide bestaande reglementen, die offi cieren verbieden zich mét politiek in te laten. Zij hebben zich uitsluitend met hun beroepsplichten te bemoeien en doophun gedrag te toonen, dat het leger uitsluitend bestaat om den troon in het land te be schermen en orde en eerbied voor de wet te handhaven. Veniselos heeft zich verder door ieen medewerker van de „Matin" laten inter viewen over de voorgenomen onthou ding der z.g.n. personenpartijen bij de kiezingen. De oude partijen, verklaarde hij, hebben toen zij zich voor goed ver loren gevoelden, aan hun nederlaag het karakter van een protest gegeven, dat overigens niet den minsten weerklank in het land gevonden heeft. Uit een oogpunt van binnenlandsche politiek hindert deze onthouding ons niet in het minst. Voor het buitenland is het jammer, want men zou daar kunnen denken, dat de toestand in Griekenland nog verward is en toch is het land absoluut kalm. De oude par tijen zijn dood en wij vreezen niet, dat de openbare meening zich ten hunnen gunste zal wijzigen. Er zullen nieuwe par tijen ontstaan. Zaimis zal vermoedelijk leider der oppositie worden. De verkie zingen zullen vrij zijn en in algeheele kalmte verloopen. Eerder was gemeld-dat Venesilos voor de a.s. verkiezingen zelf een campagne door het geheele land' zou gaan onderne men. Hij heeft nu verklaard reeds in den loop van deze week met een anderen' minister naar *Thessalië te zullen gaan, om daar de ontevreden boeren voor zich te winnen. Ondanks de betere verstandhouding tusschen Turkije en Griekenland gaat men voort niet de bewapening. Volgens Atheensche bladen onderhan delt de Grieksche regeering met de En gelsche regeering over den aankoop van twee gepantserde kruisers, die 250 ton grooter zijn, dan dé in Italië gekochte en immer nog niet afgeleverde Averof. Bei de schepen zijn oorspronkelijk op kosten van Chili gebouwd en kosten 23 millioen gulden. Men hoopt de kosten te dekken uit een leening, waarover thans te Parijs onderhandeld .wordt Kreta doen hooren. Het parlement is daar te gen 10 November bijeengeroepen. Tot de zittingen hebben, krachtens een besluit dat nog onder Veniselos genomen is, ook de Moh,ammedaansche afgevaar digden recht van toegang zonder dat zij den eed1 van trouw aan den Koning van Griekenland behoeven af te leggen. De onderhandelingen der verschillende par tijen om te komen tot de samenstelling van een regeering, waarin alle partijen zouden vertegenwoordigd zijn, zijn mis lukt wegens het verzet van Michelidakis. Thans zijn er plannen op versterking der huidige (tot de partij van Veniselos be- hoorende) regeering door een vergelijk met de partij van Koendberos. Turkije schijnt slechts een tijdelijke toenadering in het kabinet beleefd te hebben. Fransche en Duitsche bladen melden met meer of jninder stelligheid', dat het Turksche ministrie spoedig belangrijk gewijzigd zal worden. De berichten, die overigens tamelijk uiteenloopend zijn, verzekeren met opvallende eenstemmig heid, d'at de ministerieele dagen van Dja- vid bei, dén minister van financiën, ge teld zijn. Ook de grootvizier Hakki pasja krijgt weer zijn deel in dé schimpscheuten. Zoo gaat de „Taiiin" heftig tegen hem tekeer over zijn Macedonische politiek en eischt o. m. krachtige maatregelen te gen de Bulgaarsche wilde beesten. Nu zijn zulke uitlatingen te begrijpen als men leest, diat weer hevige ge vechten hebben plaats gehad in Mace donië waarbij aan beide kanten dooden en gewonden zijn gevallen. Bij Aivantli zijn veel wapens, bommen, kisten met dynamiet en belangrijke papieren van de revolutionaire partij gevonden. Tal yan Pulgaren zijn in hechtenis genomen en voor den krijgsraad gebracht. Toch zullen dergelijke beweringen in Sofia ongetwij feld groote beroeringen veroorzaken. Een teekenend nieuws is nog het volg de Op de agenda van het jong-Turksche congres staat o.m. overweging van de middelen, die een toenadering van Tur kije tot het Drievoudig Verbond1 bevor deren. GEMENGD. De Tsaar heeft aan de armen van Friedberg en Nauheim 10,000 mark ge schonken. Russische en ook Duitsche bladen doen het voorkomen alsof de Russische politiek met Sazonof andere wegen zal ingaan en met name de Triple Entente zaT laten varen. De St. Petersburgsch.e oorrespondent van de Times h,aast zich deze beweringen met de grootst moge lijke stelligheid tegen te spreken. De hoofdaanvoerbuis van de water leiding te Kiel is gesprongen. De stad1 is zonder water. Prins Soe heeft in den HemelsCheh Raad van het Chineesche Rijk verklaard;, dat spoedig een Parlement bijeengeroe pen zal worden. Deze verklaring is, als dat het geheele volk eensgezind verlangt, toestemming der regeering, dbor de ver gadering met toejuichingen begroet. De „Lokal-Anzeiger" verneemt uit Konstantinopel, dat dé cholera onder de manoeuvreerende troepen op veel ernstiger wijze heerscht, dan de autoritei ten willen laten blijken. Alleen in de tweede divisie van het eerste legercorps zouden meer dan 200 cholerapatiënten zijn. Volgens de „Frankfurter Zeitung" is bij Uskub op het station een aanslag gepleegd, tlhe nog tijdig kon worden voorkomen. Op de rails is nml. een elec- trische batterij gevonden. De spoorwegen worden nu streng be waakt Dezer dagen is door de Heilige Sy node een belangwekkende statistiek ge publiceerd. Uit de daarin gegeven cijfers bleek, dat sedert de afkondiging van het keizerlijk decreet van 30 Oct. 1905, waar door vrijheid van Godsdienst wefd toe gestaan aan alle onderdanen van den tsaar, 297.550 personen de orthodóxe kerk verlaten hebben. Daarvan zijn 230.000, dus verreweg de meerderheid, katholiek geworden, 50.000 Mahome- daan, 14.000 Luthersch, 400 zijn Jood geworden, 3400 Boeddhist en 150 Ag nost! eist. Bij deze cijfers moet men wel in het oog houden.dat zij door de Heilige Sy node £ek£r njet ov&rdTeveji zullen zijn voorgesteld en voorts ook dat ondank* alle bepalingen de „vrijheid" van gods* dienst in werkelijkheid nog heel wat tel wenschen overlaat. Zoo beschouwd ge ven de cijfers inderdaad wel reden tot verblijding. j De Duitsche Kroonprins en de Kroonprinses vertrekken morgen uit Ge nua en begeven zich van daar over Port" Said naar Colombo. De Kroonprinses keert van Ceylon terug. De Kroonprins! gaat 11 Dec. naar "Bombay blijft 2 maan den in Britsch-Indië en vertrekt midden Februari naar Singapoie. Voor Siam zijn zes dagen uitgetrokken. Van Bangkok gaat de reis begin Maart naar Nederl.- Inddë. Het vertrek naar Hongkong is opj midden Maart vastgesteld, en na bezoeken aan Canton, Sjanghai en Kiautsjoe zal de Kroonprins op 10 April te Peking aan komen. Ten slotte zal een bezoek aan Ja pan gebracht worden en in Mei reist de Kroonprins door Siberië naar huis. Reuter seint uit Konstantinopel, dat het plaatselijke Perzische Saadet Comi té een verzoekschrift tot den speaker van, het Engelsche Lagerhuis heeft gericht,; waarin de leden van het parlement ver zocht worden tegen de actie van de En gelsche regeering in Per zie op te komen zoo bloedige gevechten in het land te voorkomen en den ondergang tevens van een volk, dat 5000 jaar oud is, een volk dat alleen verzoekt met rust gelaten te worden, ten einde zich zelf te kunnen ontwikkelen. Kort geleden heette het, dat de ar- beidsstrijd op de kolenvelden van Zuid- Wales ten einde liep. Een paar dagen la ter verluidde er weer, dat de staking toe nam en nu zijn de berichten nog ernsti ger. De onderhandelingen tusschen do stakers in het Aberdare-dal dreigen af gebroken te worden, omdat de directeur der mijnen niet meer den hoofdvertegen woordiger der stakers wil ontmoeten. Hij wil dat niet, zegt hij, omdat die met moord heeft gedreigd, als er nog langer „onderkruipers" worden gebruikt. De stakers zeggen, dat zij zonder dien ver tegenwoordiger niet verder willen onder handelen. Nu is er kans, dat de staking zich uitbreidt naar Rhymney, in welk geval zij ten minste 25.000 man zal om vatten volgens een ander bericht over de 30.000 man. De 12.000 man van de Cambrische Steenkooltrust hebben tot staking beslo ten. Koninklijke Besluiten. J3ij Kon. Besl. is verleend de eere-ine- daille, verbonden aan de Orde van öran- je-Nassau, in zilver, aan den eervol ont slagen werkbaas-touwslager bij de Rijks werkinrichting "Veenhuizen no. "2 D. Aw Bosman. is benoemd tot notaris te 's Hertogen bosch, H. .Worst, candidaat-notaris 'te te Middelburg; tot notaris te Deventer^- H W.. J. Upmeijer, candidaat-notaris al daar; is J. Bouwman, benoemd tot burge meester der gemeente Somelsdijk en Nieuwe Tonge is voor het tijdvak van 9 November 1910 tot en met 31 Augustus 1911 be noemd tot leeraar aan de R. H. B. Sw te Helmond, O. J. Stocksmeier, tijdelijk' leeraar aan de R. H. B. S. te 's Hertogen bosch is aan H. A. van Ra venshorst eer vol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te 's Hertogenbosch is aan mr. R. Fruin Th.Azn., eervol ontslag verleend als rijksarchivaris in Zee land; zijn benoemd: tot ontvanger der regi stratie voor de burgerlijke akten en cl-fl successierechten te Arnhem, 'C. J. Plomp thans ontvanger te Amersfoort tot ontv. te Lochem, O. Plantcnga, thans ontvan ger te Hol werd; is aan H. J. Lammers, te 's Gravcnha- ge, eervol ontslag verleend als bureélj- anibtenaar van den rijkswaterstaat le kl. Een niet verwacht resultaat. Men meldt aan iL- „N. R. Ot": Het Koninklijk besluit van 15 Maarf 1910 Stsbl. no. 86, doet eene nieuwe in dustrie ontstaan. Bij art. 1 van dat besluit is bepaald, dat bij uitvoer van samengestelde gedis tilleerde dranken enz., teruggaaf Van ad* cijns wordt verleend voor den daarin ver* yatten alcohol. gijn .de dja^ken mfo sul-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1