29 BUITENLAND, BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 324. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag October 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel'meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. algemeen overzicht. Het allernieuwste nieuws uit de Republiek Portugal. as wel dat de regeering heeft uitgémaa'kfti dat de gevechten van 3 to(t 5 October als heldendaden beschouwd moeten wor den. De soldaten, die aan de revolutie hebben deelgenomen en zich aan die krijgstucht vergrepen hebben, worden niet vervolgd. Nu schijnt dit laatste ook zeer moe- lijk te doen daar eigenlijk de soldaten nog de macht -in handen hebben. Wel had de regeering om ze kwijt te raken aan de helden der revolutie een extra vacantie toegezegd, maar deze laten zich niet met een kluitje in het riet sturen, weigeren de vacantie en blijven tot groot ongenoegen der regeering ,die dan ook haar best doet Qm tot' ontwapening te komen van hen, wien zij zelf de wape- nen tot omverwerping van het oude re gime in handen heeft gegeven. Eiken dag en zelfs eiken nacht, meldt een berichtgever van de „Temps", heb ben er botsingen plaats tusschen lieden uit het volk en troepen, voornamelijk in de nabijheid' van kerkelijke inrichtingen. Het Lissabonsche gespuis ziet met leed wezen, dat die gebouwen door troepen worden bewaakt en het valt daarom de militairen herhaaldelijk aan. Dan wordt geschoten en daarvan worden dik wijls het slachtoffer personen, 'die met de gehecle zaak niets te maken hebben. En het noodlottig gevolg van dezen toe stand is, dat er een zekere onrust blijft! heerschen, die weinig bevorderlijk is voor het herstel van den geregelden gang van zaken. Om de verwarring en tuchteloosheid war grooter te maken, is do regeering van plan behalve de scheiding van kerk en staat, nog eenige maatregelen af ^e kondigen, die geen geringe wijziging: zuilen brengen dn het openbare leven, n.l. recht van echtscheiding op den grond slag van wederzijd'sche toestemming, recht van staking, met uilMrukkelijk voor behoud van vrijheid' van arbeid en een recht van vereeniging en vergadering om belangstelling voor het politieke le ven te wekken. De scheiding van kerk en staat wil de regeering langs dicto- rialen weg doorvoeren. De grondslagen voor deze ingrijpende hervorming zul len zijn, dat alle kerken en religieuse gebouwen eigendom van den staat wor den, onder toezicht van den Minister van openbare werken, maar in handen zul len blijven der geestelijken, terwijl dezen voor zoover zij op 't oogenblik in func tie zijn, gedurende hun geheele leven hun gewone toelage zullen genieten. Evenwel zal ieder priester, die, hetzij direct of indirect, zich op het gebied der politiek' begeeft, onverbiddelijk uit Por tugal worden verbannen. 'n Prettig vooruitzicht om zoo gebon den te zijn. Ook in Spanje is men weer in den Senaat aan het dis cussieeren over het beruchte Cadenas- ontwerp. De bisschop van Jacca was de eerste spreker tegen die wet, die hij een grove overdrijving en een anti-grond wettige maatregel noemde. Reseli, als vertegenwoordiger der re geering het woord voerend, kon in geen opzicht den bisschop antwoorden, alleen verklaarde hij dat het ontwerp voor de regeering een noodzakelijk iets was en zij zonder deze regeling niet kon regee- ren. 'n Fraa iding, uit zelfbehoud' een wet tot ontkerstening van een land te maken. iMen onthoude de openhartige bekente nis, die nog werd aangedikt door de bedreiging van Canalejas, dat hij indien de wet niet werd goedgekeurd, zijn ont slag zou nemen. Een reden te meer voor 'de go^dgezinden om het wetsontwerp ,te laten vallen. In Frankrijk beeft Het anti-clericalisme weer een ge voelige nederlaag geleden. Het geldt de zaak van abbé Santol, over wiens op treden in Zuid-Limburg ook in ons land zooveel lawaai geschopt is. Het „Hbl. ITO &Q.W' zegt, hj£ro,v£r ligt yolgen- de. Men herinnert zicti nog, hoe al de socialistische en liberale bladen den ab bé Santol hebben uitgemaakt voor den laagste der ellendelingen, voor een ex ploiteerder van kinderarbeid ,enz. enz. heel de litanie van scheldwoorden, waar aan die scribenten zoo rijk zijn, kreeg de abbé naar zijn hoofd, als dank voor de weldaden, waarmee hij zoovelen had overladen, 't Is een katholieke geeste lijke, ziet u, en dat verklaart alles. De 11e correctioneele kamer van Parijk heeft zich gisteren bezig gehouden met de zaak van den abbé, bestuurder van het „Oeuvre du placement familial", ver volgd wegens het „houden van een ge heim plaatsingbureel en misbruik van vertrouwen De abbé werd vrijgesproken op het punt van „geheim" plaatsingbureel en misbruik van vertrouwen, en hij werd enkel tot 15 fr. boete veroordeeld, om dat hij een plaatsingbureel heeft gehou- zonder op voorhand aangiite te hebben gedaan aan de prefectuur van politie. De berg heeft dus weer eens eei muis gebaard, maar intusschen is het doel van de liberale en socialistische pers be reikt. De beschuldigingen zijn met groot lawaai verkondigd, maar over dc vrij spraak van den abbé zal men zoo wei nig mogelijk zeggen, indien men er iets van zegt. Dat is hun eerlijkheid ,ziet ge. De Keizer is~ eergisterenavond uit Brussel vertrok ken en buitengewone maatregelen waren getroffen voor zijne veiligheid. De reden hiervan was de volgende: Donderdagochtend was ten paleize te Brussel een brief ontvangen van een der gevaarlijkste militante anarchisten en waar in werd gezegd„Aangezien niemand den moed had gehad den Keizer in de lucht te doen vliegen, hij het besluit genomen had een bom te werpen. Ondanks de pogingen van de politie, om den man te beletten zijn voornemen voeren, was de anarchist nergens te vinden, wat de angst der autoriteiten deed1 toenemen. Op last der politie moesten toen alle ramen langs den weg, dien de stoet volg de, gesloten blijven, en werden buiten gewone maatregelen langs dien weg en langs den spoorweg genomen. Gistermiddag arriveerde de keizerlij ke familie in Keulen, waar de dom be zichtigd werd', waarna de reis werd voort gezet naar Potsdam, waar men 's avonds arriveerde. Griekenland schijnt ernstige verwikkelingen te moe ten doorworstelen. Aan de Weensche beurs liepen geruch ten omtrent revoluföionnaire woeiingen iri Griekenland. Ofschoon deze geruch ten door niets bevetigd worden, is toch de -toestand te Athene ernstig genoeg. De oude partijen hebben allen Veniselos den oorlog verklaard. Het eerst besloot de partij van Theotokis zich van deel name aan de nieuwe verkiezingen die deal 28sten November moeten plaats hebben te zullen onthouden. Alle aanhangers van Theotokis in de Nationale vergadering hebben een manifest onderteekend', waar in zij zich tot deze onthouding verbin den en protesteeren tegen heif dogma van Veniselos, volgens hetwelk het parle ment zich naar den wil van koning, volk en regeering moet voegen. Ook Rallysten en Mavromichalisten hebben daarop in een dergelijk manifest verklaard, dat ook zij bij de as., verkiezingen geen canliii- datuur zullen aanvaarden. Van de geteisterde streken in Italië komen gelukkig geen ernstige berichten meer. Na een bezoek aan het eiland Ischia heeft koning Emmanuel, vergezeld van den hertog van Aoste ook den omtrek van Cetara bezocht, bet plaatsje bij de golf van Salerno, dat met Amalfi het meest van den orkaan geleden heeft. De ongelukkige bevolking juichte dien ktoning hartelijk toe, nadat deze döor den aartsbisschop en dé verdere auto riteiten was begroet. Victor Emmantiel bezocht de verscbillende meest geteis terde plaatsen en begaf zich ook met zijn gevolg naar het hospitaal van Ce tara/ waar verschillende dholeralijders worden verpleegd. De vorst sprak den zieken moed in. ï~- ü- de Ea«s heeft en petsjM%efeï> jipEjs ap JOOA souejj OOOS UieuJlV UEA offers der ramp gezonden. GEMENGD. De Fransche afgevaardigde Maitre heeft een wetsvoorstel ingediend, strek kende om de toelage der Kamerledlen van 15,000 frank op 12,000 frank te ver lagen en het bijwonen v$n de vergade ringen der Kaïper verplicht te stellen. De kroning van den nieuwen Ko ning van Siam is vastgesteld op 11 No vember a.s. Feestelijkheden zullen daan- bij echter niet plaats vinden. Daarmee wordt gewacht toft na de verbranding van het stoffelijk overschot van 'lsjoela- longkorn. Dat zal pas zijn in het vol gend jaar. In den loop van December wordt te Athene een missie van Fransche offi cieren, met een generaal aan het hoofd, verwacht, die het Grieksche leger zullen hervormen. Deze officieren zullen bij een speciale wet de Grieksche nationaliteit krijgen, om in werkelijkheid als bevel hebbers te Tcnunen optreden. Graaf Lonyay, de echtgenoot van prinses Stefanie van België, is a's opvol ger van den onlangs overleden graaf Khe- venhüller, tot Oostenrijksch gezant te Pa rijs benoemd. In Zuid-Wales staken thans 15.500 mijnwerkers. Ete „Tim." verzekert, dat aantal Dinsdag tot ruim 25.000 gestegen zal 2ijn. De cor cctioneele rechtbank te Rijsel heeft gisteren twjfhtig spoorwegarbeiders veroordeeld wegens beleëdigingen en schending van de vrijheid van arbeld tot straffen van twintig dagen tot 'drie maan den gevangenis. Aan het station Mantes is van een goederenwagen een kist gestolen, die me- liniet voor het leger bevat. Men vreest dat ontslagen spoorwegbeambten ziefi heb ben willen wreken. Te Victoria (Britsch Columbia) heeft een hevige brand gewoed, die een schade van ruim twee milhoën dollar heeft aan gericht De „Times" verneemt uit Parijs dat Henri Dunant, de stichter van het Roode Kruis, te Heidcr in het kanton Appenzéll in Zwitserland *s overleden. A De Engelsche Ketclmakersvereeni- ging heeft besloten een tweede stemming- uit te schrijven over de voorloopige over eenkomst met de werkgevers, die bij eer ste stemming door de keteimakers is ver worpen. Naar de „Tanin" méldt, hebben ook Engelsche en Anglo-Amerikaansche con- sortiën aanbiedingen van een leening toe gezegd. De „Standard" meldt dat de onderhan delingen over de leening haar einde na deren. De Oostenrijksche bankiers zou den 20 pCt van de leening hebben over genomen. Al de voornaamste "Duitsche banken doen mede evenals de voornaam ste Oostenrijksche banken, met uitzonde ring van de Landerbank. Een officier uit Saloniki heeft te Konstantinopel verteld-, dat Abdoel Ham id .ernstig ziek is. De oude Sultan wordt door drie artsen behandeld, -die hem eenige bezoeken per -dag brengen. Koninklijke Besluiten. 'Bij Kon» besl. is benoemd tot burge meester van Horssen, W, van Oss, secre taris dier gemeente; is voor het tijdvak van één jaar, be noemd tot amanuensis bij het rijksar chief te Utrecht, jnej. M. J. van "Soest, doc- toranda in Vie Nederlandsche letteren aan "de universiteit te Amsterdam is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Enschedé, F. Allen, thans hoofdcommies der .telegrafie; De Koningin-Moeder 'Ij, M. de Koningin-Moeder is gister avond om 9 uur 33. uit Boedapest Je LWjeenen aangekomen. Huldeblijk dr. J. Nouwens. Er heeft ïfiich een commissie gevormd, aldus mëldt de ,jMiddenstandsbond", be staande uit de üieeren J. S. Meuwsen, ,Wl Nieuwenihuizen en J. Das Dzn., om den Nederlandschen Middenstarfdbond in de gelegenheid te stellen aan dr. J. Nou wens bij Zijn vertrek naar Rome een "hul deblijk aan te bieden. De Spionnage. heeft naar aanleiding van'de mededaelhig van Minister Talma in de Tweede Kamer een communiqué rondgezonden, waarin hij verklaard: Jk heb nimmer eenigen spionnage- dienst op het huis van den heer Talma georganiseerd. Evenmin 's door of van wege het bestuur van het Bakkerscomité of een of meer zijner leden ooit èen der gelijke dienst georganiseerd. „De werkelijke toedracht der zaak is deze „Op een van de bestuursvergaderingen n het Bakkerscomité heeft een dier leden toen besproken werd een gezeefde van -den heer Talma dat hij brood at, dat overdag werd gebakken, medegedeeld, dlat daar mede moeilijk was te rijmen fiet feit dat de dienstbode van den heer Talma meer malen in een zijner winkels brood haalde. Bedoeld bestuurslid heeft deze mededee- ling later aan het Bakkerscomité bij brief van 13 November 1908 bevestigd. Van een spionnagedienst was alzoo geen sprake. Groene Kruis. Te Rotterdam is gisteren de 14e alge- meene vergadering gehouden van de Zuid-Holi. Vereeniging het Groene Kruis Uit het jaarverslag bleek, dat 5 nieuwe afdee.i.igen met 2300 leden waren opge richt. De vereenigJng nam toe met negen afdeelingen met een aanwinst van 2656 leden. De vereeniging telt thans 85 af- deeiingeri met 21.456 leden. Uit de rapporten der verschillende Com missiën blijkt o.a., dat in 13 afdeelin gen thans de wijkverpleging is ingevoerd Verschillende afdeelingen bebben ook de tuberculosebestrij i ig met kracht ter -hand genomen. De gezondheidskolonie ging uit van 16 Juni tot 13 Juli naar Hoeven bij Oudenbosch en telde 36 kinderen alleen meisjes. De ontsmettingscomntissie on derzocht de ontsmettingsgelegenh-eid in de verschillende afdeelingen. Het résul- taat is dat geconstateerd moet woriden dat op het platte land de ontsmetting van goederen en woningen niet met die zorg behandeld wordt als waarop onze volks gezondheid recht heeft. Met dé hier verstrekte gegevens wenscht de commissie than>3 in overleg met den heer M. A. v. d. Perk, directeur van de gemeentelijke ontsmettLngsdiensr te Rotterdam, een plan vast te stellen voor een goed georganiseerd-en ontsmettings- dienst te platten lande in 'Zuid-Holland1, welk plan daarna aan de burgemeesters zal worden voorgelegd, deels ter beoor deeling en "deels ter verkrijging van me dé werking. Van dc gelegenheid om de goederen tegen verlaagd tarief te kunnen laten ont smetten bij dc Eerste Ned. Ontsmettings- dienst te Voorburg werd 28 maal ge bruik gemaakt tegen 37 maal in 1909. Gewezen wordt op "'de wenschelijkheïd van cursussen in de eerste hulp bij onge lukken aan jonge vrouwen ten platten lande. Uit die rekening en verantwoording bleek diat 'de ontvangsten bedroegen f3395.48 en tie uitgaven f1866.72, zoodat er een batig saldo is van f 1528.76. Aan dje orde was daarna de behande ling van d;e ontworpen nieuwe statuten en een ontwerp-huishouckiijk reglement De afdeelingen Alfen aan den Rijn en 'Hardinxveld dienden een motie in om de behandeling hiervan te verdagen, om dat de tijd van voorber- iding in de afd-ee- deelingen te kort was geweest Na een breedvoerige gedachten wissel ng wordt ^ze motie verworpen met 236 tegen 104 siemmen h Zuster M. Meerkamp van "Embden en de heer C. J. M. Kroon werden als lid van het hoofd bestuur herkozen. Na een pauze werden statuten én huis houdelijk reglement behandeld. Bij de behandeling van art. 1 der sta tu ten stelde de afdeeling 'Pernis, de wen- schelijkhei-ci op den voorgrond om Tl et Groene Kjrujs 'te doen zijn een bond van plaatselijke vereenigingen in Zuid-Hol land en niet een bond van leden. Dit amen-dement Pernis werd Verworpen met 239 tegen 100 stemmen. In blanco wer den 16 su en meer .uitgebracht 'Vastgest ld werd dat de afdeelingen jaarlijks 10 procent van de bijdragen "tier bij hen op 1 Januari van dit dienstjaar a!s contribuanten bekende personen aan de 2lgeme oie kis afdragen. De algemee- ne vergader!»heeft de bevoegdheid in bitftengcvone gevallen om .een Jiooger flUPtea te.OT.agen, De statuten werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat in de plaats van, den heer P. kW. Mari, als lid van het hoofdbestuur, met 176 van de 337 uitge brachte stemmen is gekozen, dr. K. Lod der te Papendrecht. Ook het huishoudelijk reglement werd goedgekeurd. De begrooting van inkomsten en uitga gaven voor het eerstvolgend vereenïgings- jaar werd in ontvangsten en liitgaven vast gesteld op een bedrag van 'f 6234.80i/3.: Het bezit der vereeniging bij het sluiten der rekening over 1909 is aldus: Totaal bezittingen en fondsen f7963.58, batig saldo over 1909 f 2323.711/2 te zameit f 10.287.291/2. De vaststelling van het in 1911 door de afdeelingen aan de algemeene kas al te dragen quo'tum werd op 10 pCt. be paald. Een raadslid, in den jare 1910. Onze Haagsche correspondent schrijft ons: Dezer dagen heeft zich bij de behande ling der gemeentebegröoting in onzen Raad een voorval afgespeeld, waarover hier algemeen hartelijk gelachen wordtj maar dat» toch een dramatischen kant heeft. Men was genaderd tot de afdeeling van het electrisch bedrijf, toen het woord werd gevraagd door -den heer W. A. Schroot, liberaal lid voor het eerste kies district. Deze edelachtbare heeft den Raad al meer vermaakt met zijn dwaasheden, maar wat hij nu deed, sloeg zelfs het Sittardsche record. Hij .zéide, bij -deze afdeeling eenige vragen te willen steden, „die niemand op üods aardbodem kan beantwoorden." Daarom stélde hij ze maar totB. en W. Die vragen waren: 1. Wat is eiectriciteit? 2. Is het een levende kraéht? 3. Dient zij de aarde in haar bewegin gen, m. a. w., welk deel of onderdeel daarvan wordt door haar bevorderd? 4. Kan het voortdurend onttrekken van eiectriciteit aan den aardbol van "invloed zijn op de vorming van zuurstof en stik stof, die mensdién, dieren en pfanten noo- dig hebben voor -hun bestaan? De Raad, eerst overbluft, barstte in donderend lachen uit. De voorzitter vroeg wat die vragen met de gemeentebegroo- Tliig fe maken hadden. Waarop de heer W. A. Schoot antwoordde, dat hij op deze vragen, „die niemand op God's aardbodem kan beantwoorden," praead- vies van B. en W. of van de gezondheids commissie verlangde. Het is geschied! Het is geschied in den jare 1910, in den gemeenteraad van 'n stad, met bijna 3 maal f 100.000 inwoners. En daarom zeïden we, dat dit incident een'dramati schen kant heeft, en .men zou uit pure schaamte naar een andere gemeente wil len verhuizen, ware het niet, dat daar als een licht in de duisternis, als een troos tende gedachte het feit staat, dat Zijne Edelachtbare, de heer W. A. Schroot, in Juni van -het volgend jaar moét aftreden. Is prof .Oppeniheim niet van oordeel, dat onze Gemeentewet dringend herziening behoeft, opdat schorsing van raadsleden worde uitgebreid tot andere gevallen, dan thans in art, 26 vermeld? (Tel.) Staatsmijn Hendrik. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt in „Staatsct." bekend, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd te bepalen, dat de derde mijn, bij kon. besluit van 8 Augustus 1910 voor ontginning van staatswege aangewe zen, den naam zal dragen van „Staats mijn Hendrik". KORTE KRONIEK. Men herinnert zich de geruchtma kende benoeming van een leeraar vair hef gymnasium te Rotterdam, waarbij dr. Har je van Haarlem werd gepasseerd om zijn vermeende anarchistische denkbeelden, in de gister gehouden raadsvergadering van Rotterdam werd nu een schrijiven dr. Haje voorgelezen, waarin deze tradht te zuiveren van de beschuldig...oi dat hij anarchistische denkbeelden zou koesteren. Nadat mr. "Rombach, wethouder yaji onderwijs verklaard had de besliste over tuiging te hebben dat de beschuldJging als geheel uit die luaht gegrepen moet wor den beschouwd, zeide ook de heer Stule- meyer, dat hij geheel verkeerd bleek in gelicht, toen hij die beschuldiging in de vorige vergadering jFferaqht gn fceluig-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1