Uit Stad en Omgeving. een vasten knecht bij de brandweer in te stellen en daarom het volgn. met f 250 jte verhoogen. De V o o rz i 11 e r vraagt, waarom dij: punt niet in de secties is behandeld. Nu komt het onvoorbereid in het debat. Het voorstel A. Mulder wordt ver- worpe n met 19 tegen 11 st. Volgn. 117. De heer Bosch is niet bevredigd' door de begrcoting van het slachthuis. Spr. vraagt, waarom de post onvoorziene uitgave daar buitengewoon hoog is. Nu wordt f 1547 gevraagd en vorig jaar f314. De reden ervan, noe men B. en W. dat de post iets ,te laag was. Moet zij daarom vervijfvoudigJ worden. Spr. stelt voor de onvoorziene uitgaven met f 1000 te verlagen. Wethouder v. d1. L i p merkt op, dat de post onvoorziene uitgaven steeds te laag was. In een omvangrijk bedrijf is een post onvoofiien aft f15000 niet te veel Er kunnen belangrijke reperaties pver- komen of machinerienë breken. Dit kan men niet vinden uit onderhoudskos ten. De heer Bosch is het niet met wetlii. v. d. Lip eens omdat er mogelijke repa raties kunnen gebeuren, moet ier niiet f1500 gevraagd worden. De heer Z w i e r s zegt, dat alleen door schipperen oplossing van de noo- ddge uitgaven voor het bedrijf te vinden is. Om alle onnoodige complicaties in de rekening te voorkomen is een ruime pest onvoorzien ditmaal gebroken. Wethouder v. d'. Lip verdedigt nog .13, dat er een behoorlijke post on voorzien moet zijn. De heer Fokker ziet in de hooge post onvoorziene uitgaven een streven om de bevoegdheid van de Raad te ver minderen en de macht der oommissie te vergrooten. Geeft de Raad' een greo- te post onvoorzien, kunnen daaruit veel uitgaven bestreden wordon, die anders aan de goedkeuring van den Raad zijin onderworpen. De heer Vergouwen zegt, dat het schipperen en plooien al jaren goed zijn gegaan (gelach). Het kan aldus wel voortgaan. De Commissie is bovendien geen Commissie van beheer. De heer Roem is voor het voorstel Bosch. Reeds is een hoog bedrag voor onderhoud en vernieuwing uitgetrokken, 't Kon wel eens blijken, dat de voor1 buitengewone onderhoud uitgetrokken f 3450 niet geheel noodig is. De heer Fockema Andreae merkt op, dat de commissie voor het Slachthuis in den Raad is benoemd. Zij staat niet tegen ons. Spreker gaat niet me't de arguj menten van die heeren Bosch en Fokker mee. Wethouder van Hamel meent, dat er te minder reden is deze hooge post on voorzien te voteeren, daar de Commissie van het Slachthuis geen Commissie van beheer is. Wethouder Korevaar zegt, dat men hier met een'bedrijf te doen heeft, waar van direct ingrijpen soms geboden is. tWat de heer Fokker wil is niet mogelijk. De heer Bosch zegt, dat het hoofd argument is, diatdeze post den hoofd, om slag met f1000 verhoogd. Dit is onnoo- dig. Sprake va« wantrouwen is er niet De heer Roem ziet geen bezwaar, dat bij buitengewone weiKcn de goedkeuring voor het uitgegeven geld aan den Raad wordt gevraagd. De heer Zwiers verdedigt het voor stel hoofdzakelijk met het oog op een betere comptabele regeling. H et voorstel Bosch wordt aangeno men met 15 tegen 14 st. Tegen stemden de heeren de Boer, Bots, Briët, Carpentier Alting, Corts, v. d. Eist, Fockema Andreae, v. Hamel, fHoogeboom, Kerstens, Zwiers, Reimerin- ger, v. di. Lip en Korevaar. De heer Meuleman had de vergadering verlaten. Volgn. 123. De heer Fokker vraagt of het leggen van trottoirs langs Haarlem merstraat en Steenstraat niet tot het vol gend jaar kan wachten. Dit zou een ver mindering in uitgaven van f7600 geven. Wethouder Korevaar antwoordt, dat de uitgaven niet met T7600 zal worden worden verminderd, omdat in deze som andere onkosten ook zijn inbegrepen. Spr. /had niet gedacht, dat men nu met het aan leggen van trottoirs zou uitscheiden, nu men dit 4 a 5 jaar achter elkaar uit de gewone ontvangsten heeft bestreden. ;t Js een vaste Verbetering voor het v-erkeer. Aan het einde van de Haarlemmerstraat is de eene helft gemaakt. Nu is de andere helft voorgesteld, omdat de voltooiing der electrische spoor te verwachten is. 't Volgend jaar is de Blauwpoortsbrug klaar. Is tyet nu niet gewenscht, dat te gelijk het trottoir in de Steenstraat klaar is. Men is aan groote verbeteringen bezig, getuige o.a. de Prinsessekade, Blauw poortsbrug enz. "Nu zou de Raad geen trottoir aanleggen willen. Spreker weet niet, dat Leiden zoo in de put zit, om deze kosten niet te kunnen dragen. Stemt de Raad het af, dan hinkt hij op twee ge dachten. De heer Fokker vraagt, of nu alles tegelijk moet gebeuren. De gemeente staat voor groote uitgaven. Men heeft over bezuiniging geroepen. Welnu, spre ker stelt voor, dezen post met f1600 te verminderen en 'het trottoir in de Steen straat voorloopig in te trekken. Wethouder v. d. Lip acht de aanleg van het trottoir in de Steenstraat alleszins gerechtigd, vooral met het oog op de vei ligheid van het verkeer end^ Verfraaiing yafl dit stadsgedeelte De heer Roem zal zijn stem voor dit volgnummer geven. Spreker merkt echter op, dat trottoirs de stad niet verfraaien veel meer d oen dit de stoepen en stoep jes. De Voorzitter verdedigt den aan leg. Tegenover den heer Roem betoogt spreker, dat B en W. toch wel de be voegdheid hebben een post óp de be groeting te brengen zonder de commissie van fabricage te hebben gehoord. Het voorstel Fokker wordt met 21—8 stemmen verworpen. Volgn. 127. De heer S ij t s m a vraagt of B. en W. in overweging willen nemen de salarissen' der haven rechercheurs ten brugwachters te herzien en periodieke verhoogingen in te voeren. Dc Voorzitter belooft het gespro kene in overweging te zuiien nemen. De heer Fokker zou dan gaarne ver nemen, wat het resultaat der overweging was, ook dan, wanneer B. eii W. geen aanleiding zouden vinden een voorstel te doen. De heer v. d. Li p zegt dat de heer Fokker er dan maar eens naar moet vra gen. Volgn. 128. De heer Vergouwen heeft met genoegen gezien, dat B. en W. voortgaan met verbetering der urinoirs. Spr. wijst evenwel op den onhoudbaren toestand van de urinoirs aan de Koren beurs. Kan dit urinoir niet in de laagte worden gebracht onder de brug. Het on aangenaam gezicht en de stank is ver dwenen. Als f250 voor een urinoir aan de zoutkeet wordt uitgetrokken dan komt de korenbeurs eender in aanmerking. Wethouder Korevaar zegt, dat liet weer de quaestie is van meer of minder uitgeven. De kosten zijn nog al aanzienlijk Er is niets tegen, behalve het geld. Wil de Raad royaal zijn, is het spreker goed. Spreker is er sterk tegenhet is een luxe uitgave. De heer Vergouwen blijft deze zaak aan de aandacht van B. en W. aanbeve len. Volgn. 129. De heer de Boer bepleit verandering van naam van Galgewater in Rembrandtstraat, zoowel uit practische overwegingen, als omdat het huis van Rembrandt er stond. De historische beteekenis van het Gal gewater blijft toch door den naam van het water gehandhaafd. 'De Voorzitter zegt, Fiat deze zaak niet direct verband houdt met de bcgroo- ting. Spreker geeft den heer de Boer 'in overweging, in een volgende vergade ring hierop terug te komen. De heer de Boer legt zich hierbij neer. Volga. 135. Uitgetrokken zijn f1645 voor aanschaffing en bediening van een derden sproeiwagen. Nadat de heer de Boer verklaard had er voor te zullen stemmen, omdat de winkeliers 's zomers door het opjagen van stof veel last ondervinden vooral in de etalages en de heer Roem 'beweerd had dat dit bezwaar gemakkelijk onder vangen kon worden, door minder op de Singels te sproeien, komt de post in stemming en wordt verworpen met 17 tegen 12 stemmen. Tegen stem oen de heeren Bosch, Bots, Carpentier Alting, Driessen, v. d. Eist, Fokker, v. Hoeken, A. Mulder, P. J. Mulder, Pera, Roem,. Sijtsma, .Timp, v. Tol, Vergouwen, de Vries en "Zwiers. Op verzoek van den heer Pera wordt in stemming gebracht het subsidie ad f1500 voor den schouwburg en aange nomen met "16 tegen 12 st. Tegen de katholieken en antirevolutio nairen. Vóór de wijziging de twee chr.- hist. leden, de heeren v. d. Lip en Corts. Volgn. 142. De heer Sijtsma stelt voor het siataris van den amanuensis en concierge van de kweekschool te verhoo- gen met f 100 in plaats van 50 zooals B. en W. voorstellen en doen te brengen op f550. Wethouder v. Hamel herinnen, dat voor 5 a 6 jaren de Raad schoorvoe tend het salaris heeft verhoogd. $pr. geeft toe, dat het salaris niet veel is. Het voorstel-Sijtsma wordt met 23 te gen 6 stemmen verworpen. De verdere uifgaven leveren gten stof meer tot besprekingen op. Daarna komen de ontvangsten aan de orde. Volgn. 29. De heer Fokker vraagt la- geren gasprijs voor industrieele doelein den. Spr. gelooft, dat de middenstand te veel betaalt, wat is het bezwaar daar legen. Wethouder Korevaar antwoordt, dat groote gasverbruikers niet meer bestaan; deze hebben electriséh licht genomen en daar krijgen zij reductie. De geheele begrooting wordt vervól gens goedgekeurd op de eindcijfers zoo als ooor B. en W. opgemaakt. De post onvoorzien bedraagt f16.778 en de hoofd, omslag is geraamd op f456.352, waarvan na raming f 25000 zal afgaan als de raad zich kan vereenigen met de door B. en W. in te dienen voorstellen en met de aï- lossi: g gasfabriek. Daarna wordt de vergadering gesloten. LEIDEN 28 October. Het Bijpost- en telegraafkantoor aan het Utrechtsche Veer zal van af 29 dezer zijn overgebracht naar het pand Plantage 2 hoek Utrechtsche Veer. De brievenbus thans staande aan het perceel Utrechtsche Veer no. 12. Wordt verplaatst naar het pand Utrechtsche Veer hoek Hoogewoerd tegenover het nieuw gevestigd Bijkantoor. RQOMSCHE AGENDA. Zondag 8 uur. 's avonds. Gebouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Jaarfeest viering R. K. Volksbond. Woensdag 5Vo uur. 's avonds. Ge bouw der St. Joseph-Gezellen, .Rapenburg Bijbclsche Geschiedenis me't lichtbeeld m voor kinderen der St. Petrus parochie. KATWIJK a.d. RIJN. Op de gister avond in Hotel de Roskam .gehouden verkooping van een huis met steenen schuur, houten schuur en tuingrond, te zamen groot 7 Aren, laatstelijk bewoond door S. Brusee, kwam dit pand jn bod op f1825 en werd afgemijnd op f 150 door A. Caspers alhier. LISSE. Bij verschillende bloembollen- kweekers alh'er zijn de bollen reeds in den grond1 en is men thans druk bezig het nooclige dek er op te leggen. Gisteren werd alhier de 5e droge veiling gehouden vanwege de afdeeling Lisse. van het H. B. G. De aanvoer was g.oot en de belangstelling dito. Wij no teerden als volgt: Parma f0.70. La Rei ne f 0.50. Rose Gris de Lin f 0.42 a f0.50. Murillo f0.70 a fÜ.95. La Pre- cieuse f0.60. La Riante f 1 .SO. Geele Prins f0.50 per 1 00 stuks. Verder Scar- led Duo f39 a f42. Murillo j 20 a f25. Verboom f10. Rose Gris de Lin f 5 a f 11.75. Thomas Mone f 7. Grand Due f 18. Moii Tressor f21. Couleur Car dinal f 59. Witte Dnc Max f 8. Prins van Oostenrijk f 35 a t 42. Lady Palmer- ston f7.80. Geele Prins f5 a f6.25. Due de Malahoff f 16. Glad. Conv. Blees hing Bride f 7.50. .Glad Conv. the Bri de f 3.25. Barri Conspicuus f 2 alles per H. L. Bovendien moeten alle prijzen verhoogd worden met 10 pCt. kosten. Hoe gevaarlijk het is in het don ker een handkar neer te zetten langs den publieken weg en zonder licht, onder vond gisteravond zekere Kroes die met zijn fiets in vollen vaart tegen een hand kar opreed. Met gebroken lantaarn, be schadigde fiets en verwond' been kon hij zijn reis verder vervolgen. LE1MU1DEN Gisteravond hield de af deeling Lei nut kien c. a. va nfde Z. H. Verecnigiiig „Het Groene Kruis" haar jaarlijksche alge me ene vergadering. Uit het jaarverslag "bleek, dat in 1909 de gemeenteveldwachter Plat voor re kening der afdeeling werd uitgezonden naar Rotterdam, om het ohtsmettings- werk te leeren. Verder dat werden aange schaft een draagbaar, alsook een tweede .Iiglial. Fr bleek uit, dat het Bestuur bij de verleden jaar dreigexJde chofera-epidemie onmiddellijk op haar post was, door al lerlei voorzorgsmaatregelen te treffen. Daarna bracht de heer Korthals verslag uit van de Aigemeene Vergadering 'in 1909 gehouden te Rotterdam. De heer C. v. Heijningen brengt verslag int namens de commissie van controle over het ma gazijn, waaruit bleek, dat o.a. werden aangeschaft, behalve de hier bovenge noemde voorwerpen een desinieetor. De heer Ninaber brengt" verslag uit na mens Commissarissen van het verplegings fonds. Het fonds is nu groot f619.49 De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer J. H., Wol ken eii cle begrooting voor 1911 worden gesteld in handen van twee commissiën bestaande uit de heeren v. Wijke, A. Jan sen en J. v. Rijn, en A. v. Loon, J.Koot en F. Muijs, Deze commissiën stellen de vergadering voor'beide onveranderd goéd te keuren. De ontvangsten over 1909 bedroegen f 284.06, de uitgaven T 313.47, zoodat-er een nadeeüg slot is van f 2941. De begroo ting voor 1911 weder in ontvangsten en uitgaaf vastgesteld op f263.66. Daarna hadt de verkiezing plaats van 4 Bestuursleden, wegens periodieke af treding. De aiftredende leden, de heeren G. Bernard (afr.), A. v. d. Breggen (aftr.) en W. Roest Kzn. (afr.), werden her kozen. Tot afgevaardigde naar "de alg. verga dering werd benoemd de heer J. C. Kort hals, tot plaatsvervanger de heer C. v. Heyningen. Daarna werd de beschrijvingsbrief voor de aigemeene vergadering behandeld. On ze afdeeling is zeer teleurgesteld, dat bij de plaatsgehad hebbende herziening der statuten de bijdrage aan de aigemeene kas op het oude is gebleven, n.l. een mi nimum van 10 pCt. De afgevaardigde zal stemmen voor het verst strekkend voor stel tot verlaging. Daarna "deelde de Voor zitter nog mede, dat de afdeeling thans ongeveer 270 leden telde, waarna hij on der dankzegging aan de aanwezigen 'de vergadering sloot. RIJ NS BURG. Eindelijk wordt de ruimte tusschen de rails op de Zaïidlaan dan toch bestraat. Heden is men hier mede begonnen. Al krijgen we onzen vroegeren prachtigen weg niet terug0 veel ongerief wordt er toch door .weg genomen. TER AAR. Onder voorzitterschap van den heer Mr. Th. A. Viruly, vergader den alhier de stemgerechtigde ingelan den van den Bloklandschen Polder ter behandeling van een schrijven van Ged'. Staten, waarbij van dezen polder wordt gevraagd eene bijdrage van f7500 als tegemoetkoming in de kosten van heft graven van een vaarsloot langs de Aar van het Papenveer tot Aardam. Met ai gemeene stemmen werd besloten deze bijdrage niet te yerleenen ,en zich te bepalen tot het reChft" van vrije over scheping en vrij overpad over <Je kaden des polders. VOORHOUT. Ifl bet sUttaskioffie- huis „Boemaave" werd gisteravond ver gaderd door de besturen van de R. K. kiesvereeniging, Volsbond en Tuinbouw- vereeniging, tot het bespreken van hét oprichten eener coöperatieve bouwveree- niging in deze gemeente. Men oordeelt deze opvatting noodza kelijk met het oog op de heerschendie woningnood, die verschillende perso nen noodzaken, zich elders te vestigen, wat voor de gemeente, waarin zij toch hun loon verdienen, schade is, daar hun geld elders verteerd word't. De heer F. Angevare, als voorzitter van den Volksbond, presideerde ook de ze vergadering en gaf een duidelijk over zicht van den toestand. Aan het gemeentebestuur was zelfs verzocht, zo ozeide spr., om de zieken barak te mogen bewonen. Over het doel, de oprichting, het voor/1 bestaan en nog meer gaf de heer v. 'd Laan een duidelijk overzicht, waarop een discussie volgde over het gewenschte van vermeerdering der werkmansklasse in de ze plaats. Een deskundige, de heer Zuilhof, gaf als reden van de woningnood1, d;at de wet en verordening op bouwen belet goedkoope woningen te bouwen. De vereeniging werd echter daarop opgericht en een voorloopig bestuur ge kozen, dat saamgesteld' is als volgtDr. Bots, voorzitterW. v. d. Laan, secre taris en verder uit de heeren Colijn, Jac. v. Schie en F. Angevare. Daar reeds grond billijk te koop js van iemand die principieel de vereeni ging ook wil steunen, zullen er spoedig verdere stappen worden gedaan fat be reiking van het doel. VOORSCHOTEN Gisteren is alhier overleden een der oudste en aditenswaar- cieg burgers van Voorschoten, de heer H. C. Blok. Hij bereikte den leeftijd van bijna 79 jaar. Gedurende 66 jaren was hij als orga nist aan onze Parochiekerk verbonden en slechts korten tijd voor zijn dood, vervulde hij nog die taak, blijmoedig en met opgeruimd gemoecl. Altijd op zijn post en wat zoo verdienstelijk is te noe men, is, dat hij gédurende dat lange tijd perk geheel belangloos werkzaam was, louter ter eere Gods en om de luister van Godshuis te verhoogen. /Hij was een rechtschapen burger, door iedereen om zijn eigenaardig goed karakter geacht en bemind1. WARMOND. Verleden jaar zomer werd door een aantal watersportende dames en heeren een buitenconcert gegeven geheel ten bate van het ondersteuningsfonds, dat hier gevestigd is. Hetzelfde gezelschap, nog versterkt met meerdere krachten en onder aanvoering van den heer De Jong uit Rotterdam, zal denkelijk in Jannari, weer twee zulke liefdadigheidsconcerten gevenéén in de „Stad Rome" en één in „De Zon", 't Is inderdaad een zeer prijzenswaardige daad, die door de War- monders wèl gewaardeerd mag worden. Gemeenteraad van Ter Aar. Voorzitter: Jhr. K. fcW, L. de Mura'lt, burgemeester. Aiwezig: met kennisgeving de Heer J. Vissers. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen worden na lezing goed gekeurd. Ingekomen mededeelingen dankbetuiging van mej. C. Bosma, on derwijzeres alhier voor de haar toege kende gratificatie,; proces-verbaal van kasopname bij den gemeenteontvangerboeken en kas in or de bevonden en aanwezig een bedrag van fll92.88i/2; afschrift van het besluit tot goedkeu ring van het Raadsbesluit tot verhooging van opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting; Deze mededeenngen worden voor ken nisgeving aangenomen. Wordt gelezen een missive van de Ged. Staten, waarbij wordt verzocht tegemoet te komen aan eenige daarin gedane op merkingen betreffende de gemeentereke ning, dienst 1909. Daaitoe wordt beslo ten. Hierna wordt overgelegd een verzoek schrift van J. Mank om verhooging van jaarwedde als telephoonhouder. De Voorzitter zegt, dat B. en ,W- geen voorstel doen en de beslissing geheel aan het oordeel van den Raad overlaat. Na eenige besprekingen wordt door den Heer jioogervors't voorgesteld het salaris met f25 te verhoogen, over welk voorstel de stemmen staakten. Voorts een schrijven van "het gemeente bestuur van Leimuiden verzoekende de mededeeling óf het bestuur dezer ge meente genegen is, mede te werken tot het opmaken van een p'an betreffende de verbeteringen aan den Geerweg, Vrieze- weg, en Vanetlerlenweg door daarover op een nader te bepalen plaats en tijd aan eene conferentie deel te nemen. Na voor lezing van een daarbij gevoegd afschrift van het rapport uitgebracht door den Provincialen Hoofdingenieur aan Gedep. Staten zegt de Voorzitter vooral met het oog op den slechten toestand van den Geerweg, dat het voor de gemeente van groot belang is aan voren bedoelde con ferentie deel te nemen. De Heer Hoo- gervorst juichte het plan toe en ging geheel mede met het denkbeeld van den voorzitter. Het deed hem genoegen, dat de provincie ook hare financiëele mede- werking wilde verleenen en ook die ..Hoofdingenieur bereid is, het plan te ^ojid^jsteunen. JB. ,en ^.yyordea jujtge- Inoooigd deze gemeente bij de aanstaan de conferentie te vertegenwoordigen. Vervolgens wordt besloten eene g-èld- leening aan te gaan groot f1400.— mef eene maximumrente van 4i/2 pet. tot be strijding van kosten van den bouw van een ziekenbarak en verdere metfbilee- ring en aan het college van de Ged. Staten voor te stellen de jaarwedde van de wethouders elk met f 25 te verhoogen in verband met de meerdere werkzaam heden. Is aan de orde vaststelling van de be- grooüngdienst 1911. De Voorzitter vraagt aan de com missie tot onderzoek dier begrooting of zij ook bemerkingen aan den Raad heb ben méde te deelen. De heer van der Hoorn deelt mede namens de commissie dat de post be looningen brandspuitlieden, te laag is ge raamd; de commissie wil de belooning aan de brandweer bij brand hooger be paald zien. 'De Voorzitter zegt, dat die rege ling bij plaatselijke verordening is vast gesteld. .Vervolgens acht de commissie te hoog de kostgi van het herhalings- onderwijs en stelt voor die te verminde ren, zooméde de kosten van schoolmeu- belen wordt voorgesteld die posten res pectievelijk te brengen tot iv45.en f15.—Daartoe wordt besloten. Niemand! daarover "het woord meer ver langende wordt de begrooting met ai gemeene stemmen vastgesteld tot een be drag van f ^.bSS^Oi/o. Voorts wordt alsnog op voorstel van den Voorz. besloten de belooning voor de wékelijksche schoonmaak der open bare school te stellen op 140 per jaar en zulks alsnog te rekenen met ingang van 1 januari 1911. Komt ter tafel een staat tot toevoe ging aan de begroótnig dienst 1910 bedra gende Ï1400.in verband met de aan te gane geldleening benevens een staat tot wijziging der begroóting door af- en overschrijving om te kunnen bestrijden de kostten van den onlangs plaatsheb benden brand. Na toelichting wordt deze met aigemeene sternen vastgesteld. Voorts wordt vastgesteld het supple toir kohier van de hondenbelasting en ontheffing verleend van aanslagen: Hoofd omslag ten name van C. Quak en wed. C. van Staveren beiden wegens overlijr den. Overigens werd tot verschillende ontheffingen van aanslagen hondenbe lasting verleend. Hierna gaat de Raad in geheime zitting. De vergadering,wéder openbaar ge worden. zijnde, wordt door den Voorzitter ter ter sprake gebracht dat het Dagel. Bestuur van meening is, dat het doel treffender zou zijn, naar aanleiding van het voornemen om een aclres te richten vanwege cle gemeente tot het verkrijgen van een lijn van het station Niéuwveen naar het Papenveer, dat ziilks. uitgaat van de tuinbouwbonden en te ondersteu nen door "het gemeentebestuur. "*De heer Hoogervorst was van meening, dat het adres rechtstreeks van de gemeente uit ging. De heer v. Vliet achtte samen werking met gemeente en tuinbouwbon den wenscheiïjker, hetwelk door den i Voorzitter ook wordt beaamd. Na verdere besprekingen is goedgevonden 'n conferentie urt te lokken met de genoem de bonden, ten einde een plan te vormen hoe op de meest gewenschte wijzie eene oplossing kan verkregen worden. Niemand meer 'het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. Hoe beredeneerd minister's betoog was, hoe logisch zijn verdediging, voor zoover uit de gehouden redevoeringen kan worden geconstateerd1, heeft hij niet de minste verandering gebracht in de meening der tegenstanders. 'tWas te voorziende meesten laten hunne be strijding steunen op principieele bezwa- ren, die zich in hun oordeel hebben vast gezet en door geen duizend redevoeriH gen zoo klaar ids de zon, kunnen wor den opgehelderd. Met menschen die zoo scheef idee hebben van vrijheid, vanf goed en kwaad1, als de liberale heer' de Beaufort, ishet toch moeielijW debatteeren. Genoemde heer wil be weren, dat de heer A a 1 b e r s e, die niet wil aannemen een vrijheid om kwaad te doen, tot de conclusie moet komönJf. dat de kloosterlingen in Portugal niejö de vrijheid hebben zich tegen de hun! vijandige wet te verzetten, want.... „de wetgever bepaalt nu eenmaal wat kwaad en goed is", Weet die spreker zoo wei nig van onze Roomsche beginselen, dat hij niet begrijpt dat kwaad voor ons kwaad is, zonder de uitspraak van "den wetgever, en dat de wetgever heft ons; slechts aanwijst en duidelijk maakt en ons gebiedt het te laten. Bakkersnaclrt- arbeid is iets kwaads, en om iets kwaads te doen hebben we niet de vrijheid1,; dan kan de wetgever 't verbieden. Zoo was de gedachtengang van"Mr. Aalberse* Volgens den heer de Beaufort zou mr, Aalberse de volgende dwaasheid heb- verkondigd. Als de wetgever den nacht arbeid zal hébben verboden is 't ietsi kwaads. Om iets kwaads te doen heb ben wij geen vrijheid. Dus strijdt zoo'n' Staatswet niejt met onze vrijheid. 't Is maar een staaltje, hoe de heereui zich indenken in de beginselen der te genpartij. 't Is meer dan fraai! Van dé overige redevoeringen is niet veel t<j zeggen een herhaling van hetzelfde, waf .de freej.ea beavserd haddftb te#

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2