BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, No. 318. e SeicbcHe SouAa/nt Rureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.3Ö per kwartaal. Franco der post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonde rlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag 23 October 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent. Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Uit de Leidsche Vroedschap. De Leidsche Raad vergadert tegen woordig druk, en aan de belangstelling fop de publieke tribune kan men zien, dat er nog al eens wat wordt behanfdeld1, waarvoor ook het groote publiek zich warm maakt. Zoo ook Donderdag, die pu blieke tribune was volgeloopen met be langstellenden, wachtend op de behan deling van het voorstel-Briët c.s. to-t af schaffing van de kermis. Wat er aan voorafging, was niet zoo heel gewich tig. Eenig debat ontspon zich pver de vraag of het vischrecht op de Vroonwa teren onderhands zou worden verpacht aan den heer J. C. Spaargaren, die reeld® 35 jaren achtereen pachter is. Enkele leden, wier tolken waren de heeren Fok ker en Sijtsma achtten het meer (n 't belang van de gemeente, dat er eene Openbare verpachting zou plaats heb ben, in de hoop dat dan de pachtsom 'die vijf jaar geleden was gestegen van 1200 gld. tot 1750 gld., opnieuw wat hooger zou worden. Nadat de heeren A. Mulder en Pera en de wethouder van [Hamel 'de voordracht van B. en W. had- jdien verdedigd), werd deze aangenomen (met slechts één stem meerderheid, wat blijkbaar door het Dag. bestuur niet was verwacht. Het voorstel tot loonsverhoo- jging voor de stadswerkliéden, dat, mi- rabele dictu, geen enkel amendement had uitgelokt, was den heer Pera een welkome gelegenheid om eens krachtig te zeggen wat hem op het hart lag te- gen de „stadsheertjes", of „stad'srente- •niertjes". De heer Sijtsma had ook en kele bedenkingen. Weth. Korevaar wil de het korps niet hemelhoog prijzen ~tnaar wenschte het evenmin in de goot ge trapt te zien door den heer Pera, dlie 'daarop iets inbond en zonder hoofde lijke stemming werd het voorstel van 'B. en W. aangenomen. 'tWas dus nog al tamme oppositie. De burgemeester deed toen een mededeeling met een stem, om er medelijden mede te krijgen naar aan leiding van het ingetrokken voorstel van |Dr .Meuleman om een contract te slui ten met het St. Elisabethges'tichfc ter verpleging van armlastige patiënten. B. en W. willen in 't vervolg, waar het tooodig is, armlastige patiënten laten op nemen in een der particuliere zieken huizen tegen de gewone derde klas-ta rieven. De Raad begroette deze medte- deeling met applaus, en de heer Meule man heeft van zijn voorstel ten minste 'dit profijt dat de aandacht opnieuw op de zaak was gevestigd, en er nu ten minste iets zal gedaan worden, om in jden meest dringenden nood te voor zien. En toen eindelijk de „kermis". Op de publieke tribune zette men er zich ïiog eens voor. De heer Briët verdedig de zijn voorstel met een keurige rede Waarin hij kalm en zakelijk zooals we |dat van hem gewend zijn, de argumenten Voor de afschaffing uiteenzette. Etn pm te toonen, dat het geen partijzaak was, [haalde hij vooral uitspraken aan vau [Vrijzinnigen, als Dr. Blooker, Prof. Groe- ïiewegen, de heer Ter Laan, de heer [Sijtsma. Met warmte beval hij den Raad aan zijn voorstel aan te nemen, ook al begreep hij dat er zeker enkele men- ischen .zouden zijn, voor wie aanneming er van, vermindering van inkomsten zou beteekenen. Maar het algemeen belang ging voor. Toen de heer Fockema An dreae, die natuurlijk het voorstel be streed, en mededeeling deed van het feit, dat hij overleg had gepleegd met enkele voorstellers, om terstond aan het Voorstel tot afschaffing een ander vast jte koppelen ,om er iets anders voor in We plaats te geven, daarop waren de voor Stellers niet ingegaan. Nu was hij beslist tegen afschaffing. Hij hield er niet van dat de overheid' zoo optrad als kindermeid, om te zor^ gen, dat de menschen op zedelijk ge bied niet vallen. En toen een zijide- Imgsch beroep op de Katholieke raads- d i":. ^ro^essor was nog onlangs in België geweest en toen had de vroolij- ke geest, die daar Tieerschte, en djle, haar hij meende, ook in pndere Katho- e landen de bpvejntoon voert, h,em zoo weldadig aangedaan, en dit voor stel kwam van een zijde, waar men de pret en vrOolijkheid het minst genegen is. Toen nog een enkel woord van den heer Bosch, die tot zijn groote verba zing 'dè öndeHeekrïïtng had gezisn var. een socialist, op een adres tegen de af schaffing. De heer Reimeringer had dit jaar expres eens goe3 kennis gehouden, om wel gewapend te zijn, als het voorstel tot afschaffing zou komen, en hij had niets van ongebondenheid gemerkt. En toen oójk nog de heer Fokker, "die vond dat het 3-Octoberfeest dan eigenlijk ook afgeschaft moest worden, ook meende hij dat citaten door den heer Briët aange haald tegen We kermis, van verschillen de vrijzinnige schrijvers toch eigenlijk niet op de Leidsche Kermis sloegen, die dus in 's heeren Fokker's oogen een bijzonder cachet heeft. Toen kwam de heer Meuleman mëde- ideelen, oolk namens zijne katholieke me deraadsleden, dat ze voor het voorstel zouden stemmen. Den lieer Fockema Andreae voerde hij tegen dat die katholie ken zeker niet in principe tegen gepaste pret en vroolijkheid zijn, maar dat de Kermis, zooals ze thans nog 'bestaat slechts eene ontaarding is. Hij dankte den heer Fockema Andreae voor diens sym pathiebetuiging met de Roomsche levens opvatting, van wélke sympathie we an ders nooit zooveel merken. ,Toen was het lot van het voorstel beslist, en nog te meer toen ook de (heer Sytsma zich er voor verklaarde, Nog even kwam de heer van Hamel me- (ciedeelen 'namens de minderheid van B. en W. dat zij niet overtuigd was van de keurige rede van den heer Briët en voor al ook uit het oogpunt van financüeën aanneming van het voorstel bleef ontra den. De lieer Pera kwam nog éven op, te gen eene uitlating van Clen heer Fockema Andreae en "betoogde, dat de Antirevo- futionarie partij vólstrekt niet tegen "de vroolijkheid is. De heer Fokker vertelde nog even idat hij geen sociaal-democraat was maar vrijzinnig-democraat want de (heer Briët had hem genoemd partijge noot van het Rotterdamsche raadslid den heer Spiekman en toen was het debat uitgeput en werd de discussie gesloten. B. en W. achtten het blijkbaar niet noódig hun praeadvies nog nader toe te lichten of te verdedigen. En daar ging "de Leidsche kermis met 17 tegen 11 stemmen. Of er vélen zullen zijn, die er werkelijk rouwig om zijn? Ik geloof het niet. Men moge "dan al zooals prof. Fockema Andraeae eene vroólijke herinnering hebben van de Kermis uit zijn jeugd de kermis zooals ze thans is geworden, kan gerust gerangschikt wor den onder genietingen van mind _r waar dig gehalte. De publieke tribune liep leeg en de Raad werkte snel de agenda af. We krij gen een eiectrische klokkendienst, ook ondanks het verzet van den "heer Corts, die het een weelde uitgave vond, 'evenals'prof. Wiildeb'oer. De heer Corts wilde liever eerst het Rapenburg en het Leven "daal dempen, maar de heer Korenaar maakte hem al spoedig duidelijk, dat dit een ge heel andere zaak is. De eiectrische klok kendienst zal de gemeente over edkele jaren winst opleveren. Eigenlijk dacht de heer Corts ook dat het wel zou rendeer en maar hij was er nu eenmaal tegen en bleef er tegen, Slechts twee leden de heeren Wildeboer en Fokker stemden met hem mede. Ik geloof dat de Raad goedi heeft gedaan mét het nemen van dit be sluit. ALGEMEEN OVERZICHT. De Republiek Portugal. verkeert volgens de officieele kennisge vingen althans, in volslagen rust, en de regeering is reeds begonnen belooningen voor fe stellen voor "degenen, die hen ge holpen hebben de republiek te verkrijgen. De ministerraad heeft n.l. besloten aan de officieren, onderofficiéren en "Soldaten tiie deelgenomen hebben aan Wie revo- fütie, de verschillende klassen van 'de or de van den toren en het zwaard toe te kennen. Met het koningsjacht, dat de regeeHng teruggevorderd heeft, schijnt het toch geen (raad te weten. ^Central News'" meldt dienaangaande dat de regeering "het voor 85.000 pond te rkqop ^nbiedt Een prach tig kansje voor een Amerikaanschen mil lion nair. fn antwoord op een verzoek om in lichtingen van "Engelsche zijde, over ide bezittingen van koning Manuel, heeft de -vesrloeipge regeeriög verklaard, dat uit sluitend d,e eigendommen van eten staat teruggenomen zijn. .Hetgeen de Koning en de familie Braganza behoort, zal ge ëerbiedigd worden. Het jaarlijksche inko men van den Koning wordt, na afbetaling Wer schulden van de koninklijke familie, op ongeveer 240.000 gulden begroot Aan koningin Maria Pia zal jaarlijks 144.000 gulden uitgekeerd worden. Het bedrag, dat vrij komt, door het vervallen van de civiele lijst bijna 2 millioeu, zal (dienen om 'den belastingdruk van 'de armere klassen te verminderen. Men schijnt dus den Koning en zijn fa milie toch maar 'zoo niet aan "den dijk te willen zetten. Toch, ondanks al die geruststellende mededeelingen, meldt de „Reichspost" dat de beide provinciën Trazos'Montes en Beira trouw aan "den koning zijui ge bleven evenals de daar gelegen regimen ten. Daar wordt ook een schuilplaats ver leend aan ide elders verdreven religieu- sen. In het zuiden, in Estramadura moët een volledige "burgeroorlog woédende soldaten zijn in twee kampen verdeeld en vechten tegen elkaar. Er moet wel kans zijn, dat bij de eerstvolgende verkiezingen de konings- zinden de meerderheid behalen! Betreffende de Engelsche Ketelmakersstaking hebben we reeds medegedeeld) 'dat de bemiddelingsvoorstellen zijn verwor pen. Behalve de ketelsmakers wlord'en door dit besluit 40.000 van hun arbeidl afhankelijke werklieden in liet scheeps bouwbedrijf getroffen. Echter is er een kleine kans, ctat een langdurige strijd^ voorkomen kan wor den. Krachtens een statutair voorschrift van den Bond van werklieden in het scheepsbouwbedrijf kan een arbeidsge schil in eenigen tak van bedrijf, zoodra de strijd erover acht weken heeft ge duurd, worden onderworpen aan een stemming oiider alle leden van den bond Op Zaterdag 28 October duurt de strijd volle acht weken, zoodat daarna een nieuwe stemming over het bemiddelings voorstel kan worden uitgeschreven, dit maal onder alle werklieden in 't bedrijf. In Servië kan de toestand van den kroonprins tot heel wat verwikkelingen leiden. Zijn toe stand schijnt zeer ernstig te zijn. Be halve typhus, heeft men nu ook long ontsteking en pleuris geconstateerd. De polsslag en ademhaling zijn zeer ver sneld en men vreest dat ook de normale werking van het hart verstoord zal wor den. Wanneer deze ziekte echter den dood tengevolge mocht hebben, zou een burgeroorlog het gevolg hiervan kunnen zijn. Immers wordt reeds beweerd dat de ziekte van den kroonprins een ge volg zou zijn van vergiftiging. Officie ren en burgers op de hand van prins George zouden een samenzwering te zij nen gunste op touw hebben gezet, en deze samenzweerders nu moeten vergif in het water gedaan hebben dat 's prin sen ziekte veroorzaakte. Nu weet men dait uit 'den vorm waarin Prins ueorge destijds af stand 'heeft gedaan, volgt dat hij van zelf weer 'in al zijn rechten her steld wordt voor het geval dat zijn broer kinderloos komt te overlijden. Er is even wel in Servië een partij, die hem in dit onverhoopte gevaf 'toch zou trachten op zij te schuiven om een neef van den Ko ning, Prins Paul, den fcoon van 'Arsen Karageorgewitsch, op den troon te brengen. Een burger oorlog zou dus onvermij delijk zijn. Dat in Griekenland een storm (zou opgaan, nu Veniselos zichzelf de portefeuille van "Oorlog en Marine toegedacht heeft, was te voorzien. De „Voss. Zeitung" meldt dat Venise los het reéds met ide officieren aan 'den stok heeft De jongere officieren van het garni zoen te Athene hebben een geheime ver gadering gehouden,- waarin zij tot de slotsom zijn gekomen,' "dat het een on duldbare toestand is, dat een burger aan bet h^ofdj jyafl £ie feej.de mijjtaire depar tementen staat. Zij hebben [kameraden naar de garnizoenen in de provincie ge zonden en om een algemeen protest voor te bereiden. 'Zij willen den divisaiecom- mandant Konstantinidis als minister van oorlog hebben. De oudere officieren wil len generaal Smolenski minister zien. Én Veniselos dreigt met een hlgemeene ver plaatsing dat wel het eenige middel zal zijn. GEMENGD. Volgens Fransche bladen is de nuntius te Lissabon naar het buitenland vertrokken. De bond van horloge-fabrikanten van het St. Isir-dal en Frameion be sloten al hunne arbeiders uit te sluiten. Hierdoor worden 35.000 arbeiders ge troffen. Het staat thans vast, dat de Belgi sche Koning op 8 November een troon rede zal uitspreken. Daartoe zullen se naat en kamer in vereenigde zitting bij eenkomen, die voorgezeten Wordt door den ouderdomsdeken van den senaat Le ger. De Perzische zaakgelastigde te Konstantinopel heeft geprotesteerd ,te- gen het voorwaarts dringen van Turk- sche soldaten in Azerbeidsjan (Noordk Perzië). Hij verklaarde tegelijkertijd, dat Perzië zich tegen mogelijke verdeclings- neigingen van Rusland en Engeland ten sterkste zou verzetten. Er heerschft in Hongarije heel wtat opwinding over de verklaring van d)en minister van landbouw; dat de vleesch- nood in het beste geval pas na twiee jaar kan zijn geëindigd en dat het publiek naar voedingsmiddelen zal dienen uit te zien, die het vleesch kunnen vervangen. De sociaal-democraten hebben tegen Zondag a. s. een protest-optocfit be raamd en de gemeenteraad was heden in buitengewone zitting bijeen om te beraadslagen over maatregelen tegen de duurte der levensmiddelen. De gemeen teraad zou 'denkelijk een motie aanne men, waarin van de regeering openstel ling der Servische grens voor den invoer van vee geëisc'nt wlordt. Zes jaren geleden, meldt de „Holl. Amerikaan", hebben vrijdenkers in Nieuw-Mexico een sDd gebouwd en haar „Liberaal" genoemd. Men wilde door deze stad het bewijs leveren, dat het hoogste geluk en uiter lijke en innerlijke welstand daar gevon den wjorden, waar geen godsdienst is. 't Moest een stad zonder God eijn Er mocht geen kerk gebouwd, geen geestelijke aangesteld en geen gods dienstonderwijs gegeven worden. De Zondag zou niet in aanmerking komen, en dus niet gevierd warden. En hoe is 't nu na zes jaren in Libe raal gesteld? Negen tiende der bevol king zou dadelijk de stad verlaten, wan neer men zijn bezittingen maar verkoo- pen kon. De stad heeft nog geen sclilool. Dronkenschap en onzedelijkheid zijn al gemeen vechtpartijen blebben er vanaf de vestiging der stad geheerschltzelfs vrouwen en kinderen slaan de laagste taal uit. Geen fabriek is ér gebouwc! en alle verkeer staat stil, niettegenstaan de de stad in een vruchtbare streek ge legen en van rijke kolenmijnen omge ven is. Een en ander melden ons de bladen uit Liberaal zelf, en zeer hopen we, dat het bericht niet aan de liberale bladen zal ontgaan. Bij de lezing dachten w[ij aan het Psalmwloord: „Zoo de Heer het h!uis niet bouwt, tevergeefs werken deszelfs bouwlieden daaraan". Koninklijke Besluiten. Bij koninklijk besluit is benoemd tot notaris ter standplaats Kampen J. Plan- tenga, thans notaris te IJselmonde is benoemd tot referendaris bij het Departement van Oorlog, jhr. mr. B. C. de Jonge, thans referendaris bij het De partement van Koloniën en aangewezen als hoofd van de le afd. van het Dep. van Oorlog; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Ammerstol H. van Gendt, thans directeur van het post kantoor te 's Heerenberg. Staking in de Langstraat. Nog steeds is het in de Langstraat zeer woelig. Te Kaatsheuvel moesten de marechaussees van de sabels gebruik maken, wegens het optreden der leder bewerkers, die niet-stakers trachtten te beletten te werken, ook ging men de politie te lijf. Bij de firma Van Schijndel te Waalwijk is de staking nog in volle werking. De afdeeling van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" pro testeert per circulaire tegen het verrichten van diensten door Protestantsche arbei ders en spoort aan tot staking. In alle plaatsen zijn steuncomité's opgericht on der protectoraat der Katholieke arbeiders. De heeren Van Schijndel blijven bij hun besluit om de aanvoerders der sta king niet terug te nemen. Een vertraagd Afdeelingsverslag. In Amsterdam aan de gemeentebegroo- ting voorl911 niet tijdig behaudeld worden omdat het Afdeelingsverslag te laat is verschenen. Het „Hbdl" verneemt thans, dat de late verschijning van het algemeen verslag der afdeelingen gevolg is van oueenig- heid in de Commissie van Rapporteurs, bastaande uit de heeren Jan ten Kovejr. J. G. van Kuykhof, F. J. Perquin en S. J. Pothuis. Deze Raadsleden hadden elk als ver slaggever in een der afdeelingen gefun geerd en de heer Pothuis was bovendien als algemeen verslaggever aangewezen. Dit Raadslid had dus tot taak uit de vier afdelingsverslagen het algemeen verslag te reddgeeren. Toen dit in proef aan Zijn mede-rapporteurs toegonden werd, bleek dat het net bepaiald onpartijdige wijze bewerkt was. De heer Pothuis, so- ciaal-democradlt, had een breede plaats ingeruimd aan alle scherpe opmerkingen fdoor de sociaal-democraten, onder wie de rapporteur, in het algemeen en in het bijzonder aan liet adres van "burgemeester en wethouders los gelaten. Het algemeen verslag *kreeg hierdoor een ieer scherp karakter en ga£ 'den afgemcenen indruk van" den Raad aldus niet juist weer. 'Het Raadslid Ter Haar weigerde zulk een algemeen verslag te teekeiien. Van- idaar de vertraging in het verschijnen, want de heer'Pothus, zijn dwaling inzien de, heeft daarop als algemeen rapporteur een zoodanig algemeen verslag samenge steld, dat het de goedkeuring van alle mederapportcurs heeft kunnen vernemen, KORTE KRONIEK. In het kiesdistrict Heerenveen wordt in den loop van den volgenden winter een volkstemming gehouden inzake de drankbestrijding. Daaraan wordt deelge nomen door afdeelingen van de Neder- landsche Vereeniging, van de Nationale Christelijke Geheelonth.-Vereeniging van de Gereformeerde geheelonthouders, van de A.N.G.O.B. en van het Kruisverbond. Al deze vereenigingen zijn in Comité vertegenwoordigd, dat tot zijn voorzitter heeft gekozenDs. D. van Lonkhuysen te Hoornsterzwaag, tot secretaris J, bij de Leij te Jubbega en tot penningmeester H. Rigenoldus te Gorredijk. De gemeenteraad van Delft heeft gisteren bij de behandeling van de be grooting met 13 tegen 8 stemmen het denkbeeld tot inveering eener straatbe lasting verworpen. De minister van binnenlandsche zaken heeft de gemeenteraad van Eng- wirden medegedeeld, dat hij bezwaar maakt tegen invoering van progressie bij de hondenbelasting, waartoe de raad be sloten had. Reuter seint ons d.d. 21 Oct. uit BerlijnIn de gisteren gehouden zitting van aen bondsraad werd aangenomen een voorstel betreffende vervoerbepalingen van brandewijn aan de Duitsch-Neder- landsche grenzen. Naar men aan de „N. Ct." meldt, bestaat bij de Regeering het voornemen, de woningen van de Commissarissen der Koningin in de verschillende provin ciën voor het Rijk over te nemen, De voorbereidende stappen daartoe zijn reeds LEIDEN 22 October. De Leidsche Kermis. Nu er zooveel gesproken en geschYë- ven wordt over de afschaffing def Leidsche kermis, willen we onzen le zers ,een korte beschrijving geven van' dit jaarfeest, zooals het vóór de her vorming te Leiden werd gevierd. Wei vonden het in „Rhijnlands en. LeijeUchfl) Kerke 1 ijke Outfeeeden'

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1