31 2e Jaargang No. 317. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag October 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. 'Ofschoon ook door het stakingscomité .besloten was de staking op te heffert 'blijkt da toestand in Frankrijk Hog verre van gunstig. De afdeeling Toulouse van de Uie- minots heeft tegen het besluit vanjiet stakingscomité te Parijs heftig protest 'jaangeteefcend en in een manifest ver klaard, dat de spoorwegmannen zich door zulle een verraad niet laten ontmoe digen. Ook te Bordeaux wordt door sto kkers en machinisten de staking voort gezet. De machinisten en stokers van den Zuiderspoorweg besloten de staking voort te zetten. Zij hopen daardoor de lalgemeene staking op alle lijnen weer te doen herleven. Wat aangaat 'het anarchistisch' oom- plot dlat sabotage ten doel Jieeft deelt Jjde „Dépêche de Lyon" nog mede dat de regeering niet tijdens de staking op het jspoor van dit misdadigerscomité is ge komen, maar dat dit' reeds 6 maanden (geleden door een detective ontdekt werd. De organisatie van dit afschuwelijk! anarchisten-werk berustte bij een cen- ixaal-comrt en was verdeeld in plaatse lijke comité's. Dit de documenten, door den dietec- ,tive in beslag genomen bleek duidelijk, dat men meermalen over eein revolutie onderhandeld, ja in theorie een omwen teling had voorbereid. Een comité van Openbare veiligheid zou in het beslis- ,sende oogenblik, waarop de revolutie Uitbrak ingesteld worden. Dit zou in de eerste dagen van den opstand' een absolute macht bezitten. De 'beweging moest samenvallen met een algemeene staking, zooals b.v. een spoorwegstar king. In de gevonden papieren zouden ook staan aangegeven de namen der soldaten die zich bij de revolutionaire beweging feoucfett aansluiten en wérden punten aan gegeven waar met bommen moest ge werkt worden. Het balid bevestigt verder 't gerucht dat op verschillende plaatsen in Frank rijk huizen zijn waar de anarchisten „ar senalen" van revolvers, kogels en bom men hebben. De helschë machines wor den gemaakt door personen, die onen heelemaal niet voor anarchisten zou aan zien en dikwijls hooge betrekkingen 'be- kleeden. Van tijd tot tijd ontdekt de pol.tie zoo'n „anarchistisch-arsenaal", maar dergelijke worden geheim geh,ou den ont het publiek niet beangst te ma ken. Bijna da gelijks di doet de politie in vallen bij anarchisten. Gister nog wer den verscheidene kopstukken in hechte nis genomen. Voor het Godsdienst-onderwijs Waagt mgr. Henry, bisschop Van pre- noble weer een flinke poging. Dezer FEUILLETON. Onder de vleugelen van den dood. NAAR HET DUITSCH. 2) (Slot.) Heet uit de verte drong het diolle wiel- geratel van Tien lijkwagen, het gedempte van de schreden der rouwdragende en het half-Iuide bidden der twee oude vrou wen tot haar door. Zij richtte zich uit haar géknielde hou ding op, rukte het gordijn voor het ven ster weg en drukte haar gelaat tegen.de ruit. Nog éénmaal zag zij aan het einde Van de straat de kleurige bloemenmassa, Idie de doodskist bedekte/ Troosteloos, donder tranen zwierf haar blik naar zijn venster aan "Xle overzijde, van waar hij haar zoo dikwijls zijn groet had toege wenkt,...,, en plotseling, met een schok liet hare hand het gordijn vóllen. Zijne (moeder stond voor het raam, en met (smartelijk-strak gelaat-had de oude vrouw haar aangezien. Ondanks haarzelve vod- Me Aimemarie zich miet Rudolfs moeder Vereend door een vasten band: ook deze had den doode lief, even "innig en vufig ook Zijn moedjer le§d om Jhem diagen werd een priester uit zijn diocees tot geldboete veroordeeld omdat hij bij het cath,ech|ismusondenvij''s ook de kerke lijke geschiedenis ter sprake bracht. Nu is mgr. Henry zelf begonnen cathechjs- mus te geven fen behandelt daarbij' ook kwesties uit dé kerkelijke geschiedenis. Hij wilde, aldus verklaarde mgr. aan een journalist, de vrijheid van Tiet onderwijs aan "de openbare meening onderwerpen. Deze poging zal wel tot geen ander resultaat leiden dan dat ook door Mgr. Henry bewezen wordt dat voor katholieken in Frankrijk geen vrij heid bestaat. .Wat moet gedacht worden over die verhoudingen tusschen Spanje en Marokko is door de berichten der laatste dagen, niet uit te maken. Zeker is het, dat heft nog lang niet koek-en-ei is tusschen de Mooren en hun blanke broeders aan den overkant der Middellandsche zee. Nu weer bericht de ,,'Correspondencia de Espana" dat een Spaanscbe schoener die op weg wias naar Tetoean, op 40 K. M. afstand van deze stad door Ma rokkanen van de kust af beschoten is. Het maghzen is van deze gebeurtenis op de hoogte gesteld. Over de onderhandelingen die gevoerd worden heeft Canalejas zich laten in terviewen door een medewerker van de „Matin". De onderhandelingen, zeid'e hij duren voort ,en EI 'Mokri is er pp gesteld1, dat zij nog voor het einde van deze maand afgeloopen zijn, want (hij wil naar Marokko terug. De zaak heeft echter een uiterst langzaam verloop* omdat de Marokkaansche diplomatie! nooit -haast heeft. Daarvan weet Frank rijk mee te praten. Wij zijn doende de tegemoetkomingen, die EI Mokri heeft gedaan, in een protocol schriftelijk Vast te leggen 'en 'de vertegenwoordigers van beide partijen zullen over eenige dagen bijeenkomen om dit protocol te ton derf ee'kten&i. Ik geloof dat dê on derhandelingen zonder ernstige be zwaren voortgezet zullen worden, en ik zal zelf In de Cortes mijn standpunt inzake Marokko uiteenzetten. De Turksche leening houdt nog steeds de gemoederen imf Frankrijk bezig. Verschillende bladen' spreken tegen dat de onderhandelin gen over het plaatsen van de Turksche leening aan de beurs te Parijs tot een resultaat gevoerd zouden hebben. De! Agence Havas echter verzekert, dat wel in principe een overeenkomst door den Turkschen gezant en de Fransche regee ring is bereikt en dót deze overeenkomst ook aan de goedkeuring der Porte on derworpen is. Maar de Fransche regee ring heeft geen enkele der waarborgen laten vallen, die zij van den beginne £.f heeft geëischt. Ook ih de aangelegenheden in Perzie schijnt de Porte zich te willen mengen. Zooals men weet hebben Engeland en Rusland reeds geruimen tijd een goed' oogje op dót land en bemoeien zij zich en hoe onmetelijk moest zij lijden, zulk een moeder om zulk een zoon'! Maar Annemarie wilde geen medelijden met haar hebben, zij verzette zich daar tegen met ólle macht, èijhe moeder verdiende haar modelijden niet! 'Langen 'tijd zat zij ineengedoken aan het venster, fen zij dacht aan zijn graf 'dat ze nu met bloemen toedekten. En van haar was er geen bloempje bij! De licht trillende toon Van de huisbel deed haar opschrikken uit haar smar telijk gepeins. Afgemat verhief zij zich en trad de kamer uit, ervan gruwend thans een onverschillig gezicht te moéten zien. Zijne moeder stond buiten! Met haar brandend-heefce, drooggeschreide oogen zag ze er deerniswekkend uit. Roerloos en zwijgend wachtte zij, totdat Anne marie van haar ontsteltenis (was 'beko men en koel len afwijzend vroeg: Verlangt u mij te spreken, mevrouw Berghausen?" De oude vrouw knikte bevestigend' en ging voorbij Annemarie de huiskamer bin nen, waar zij uitgeput, in een leunstoel neerzonk. *,H.et dreef me het huis uit", zei ze somher, f— „ik moest een mensch zien, die hem dierbaar was, die hem liefhad: Daarom kwam ik tot u." j,Tot mij!" kreet Annemie Jrijnlijk-ver- b'aasd. „U wist dlis, dat ik hem Jiefhad, da,t wjs( y! En ioch. geregel i met de binnenlandsche aange legenheden om eventueel hulp te kunnen bieden bij ongeregeldheden en met die hulp zichzelf hl-et meest te helpen. Naar nu de „Anzeiger" uit Konstan- tinopel verneemt, zijn der Porte voor het geval van eeii verdeeting van Rerzië zekere toezeggingen gedaan. Turksche troepen houden de wegen van Tebris, Oermia, Sjoi, Salmast en Kirmansjekir reeds bezet en jn ettelijke Perzische steden staan Turksdie soldaten gereed, de consulaten en de Turksche onderda nen te verdedigen. GEMENGD. Naar uit Lissabon gemeld wordt, is de pauselijke nuntius, die tijdens de revolutie naar Cintra was gegaan, we derom in de hoofdstad teruggekeerd. Montecuculi heeft in de commissie van marineaangélegenheden van de Hon- gaarsche delegatie verklaard, dat in 1911 een vlootprogramma aan de delegaties! voorgelegd zal worden, om'dat O oston- rijk-Hongarije niet kan achterblijven bij de andere mogendheden. Het bezoek dat die koning en de koningin van Engeland zouden bren gen aan dom Manuel, den onttroonden koning van 'Portugal, is voorloopig uit gesteld wegens de ernstige ongesteld heid van Francis van Teek, den broe der der Koningin. Het nieuwe Grieksche ministerie- heeft in handen van 'koning George lien, aiifbtseed afgelegd, waama"Venizelos nog een kort onderhoud met 'den koning had. De jongste berichten over den toe stand varj den Servischen Kroonprins lui den wat gunstiger. Er is meer hoop op 'herstel, vooral omdat geen enkel der ede- Ie organen is aangetast. Keizer Frans Jozef verzocht dagelijks (bericht te mogen ontvangen over 'den toestand van den patiënt. Ook van de zijde van andere hoven wordt veel belangstelling getoond. De Weenscbe hoogleeraar Chvostek is gisteren opnieuw naar Belgrado ontbo den. De slagers te Boedapest hebben de vleeschprijaen opnieuw verhoogd. Een kilo vleesch kost nu twee en een fialve Jkroon. (Een kroon js ongeveer vijftig cents.) De slagers ,zijn blijkbaar aangemoe digd door de omstandigheid, dat de tot dusver door de overheden genomen maat regelen tegen de duurte van het vleesch 'zonder gevolg zijn gebleven. De 3paansche gezant te Lissabon (heeft van zijn regeering machtiging ge kregen, met de voorloopige regeering in verbinding te treden. Hiermede wordt niet bedoeld, dat Spanje de republiek of ficieel erkent. De Spaansche regeering acht het wenschelijker, tie eerste stappen in deze richting aan anderen over te la ten. In de afgeloopen 24 uur zijn te Napels 9 nieuwe en *5 doodelijke geval len van cholera voorgekomen. Uit de Na- politaansche provinciën worden 13 nieuwe ien 9 doodelijke gevallen, te Rome 1 nieuw en 1 doodelijk geval, uit Apulië '„Waarom zou zijne moeder het niet hebben geweten?... Betrof liet dan niet haar zoon"?.... En weLk een zoon!" „Dien zij met hare liefde als mét een muur heeft omringdzei Annemarie bit ter en zich van haar afwendend. „Niet zoo, mijn kind, niet zoo'f Uw bitterheid komt voort uit een afkeer van mij, welken ik niet vefdden. Ik wilde troost "bij u zoeken, wilde u zij'n uiterste wilsbeschikking brengen...." j,Zijne uiterste wilsbeschikking?.. [Hij heeft dus nog 'aan jmij gedacht, mij een groet gezonden, een laatst vaarwel"?" „Meer dan dat,. Lees zeli..." Amnemarie greep sidderend den brief, welken mevrouw Berghausen haar toe stak. Zijn handschrift was het; maar toch zoo geheel anders dan vroeger. Hoe zwak en krachteloos moest zijn hand zijn ge weest toen zij deze regels schreef, die den datum van zïj'n sterfdag droegen. j,Mijn lieve, geliefde 'Annemarie. 4 s,Voor de eerste maal noem ik zoo; en Ik weet toch sedert tien jaren, hoezeer gij mij bemirïdet. Uwe oogen konden niet bedriegen. En toch sprak ik niet. En gij vermoeddet niet, wat dit zwijgen mij kost te, hoezeer ik daaronder feed. Nu mag ik sprekende dood, die reeds zoo 'dicht bij me iS^at, ontzegejt jmijne ljppen. En 2 nieuwe en 1 doodelijk geval, en uit de provincie Campo Basso 1 nieuw ge val gemeld. BINNENLAND. Koninklijke Besluiten. Bij koninklijk besluit is aan'den le luit. M. R. baron Bentinck, van 'het 3de reg. huzaren eervol ontslag uit den militai ren dienst verleend; is aan den luitenant ter zee le kl. W. van Braam, in Oost-Indië eervol ontslag uit d'en zeedienst verleend. Kamerverkiezing Eindhoven. Bij de gisteren in Jiet district Eind hoven gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer, ter vervulling van de vacature-Van den Heuvel, is geko zen mr. J. van Best (R.-K.), te EindL hoven, met 4860 stemmen. Op den heer H. Spiekman (S. D. A. P.), te Rotterdam, waren 447 stemmen uitgebracht. Terwijl d'e katholieke candidjaat in| vergelijking met 1909 een honderd stem men vooruitging, verminderde 'het stem- mencijfer van de sociaal democraat met curca 60, ondanks de talrijke propagan- d'a-vergaderingen, die er in het district gehouden zijn. KORTE KRONIEK. De „N. Ct." spreekt haar bericht tegen dat de heer A. W. Ressing, eervol ont slagen directeur der G. E. W. te Amster dam, in dienst der Allg. Elektr. Ges. zou zijn getreden en door deze maatschappij zou worden belast met het beheer van een harer groote centrales in Duitschland. Tot lid van den gemeenteraad van Dordrecht (Vacature Van Schelte A.R.) is met 882 st. gekozen de heer J. H. Rein- hardt (S. D. A. P.), terwijl 707 op den heer C. J. J. Tenenti, (R.K.) waren uit gebracht. Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg). Aan de orde is het voorstel Briët c.s. om de kermis af te schaffen. De heer Briët, zijn rede vervolgend betoogt dlat de middenstand tegen vlie gende winkels protesteert. Wat zijn de kermiskramen and'ers? Dat de kermis aan den middenstand' schade doet, ge tuigt het verzoek van den heer Witmans •in 1906 om op den Apothekersdijk geen kramen te plaatsen, daar de Haarlem merstraatbewoners zooveel nadeel ervan ondervonden. De tienduizenden, die aan nuttelooze prullen worden uitgegeven, zullen voor betere zaken worden besteed. En zullen herbergiers schade hiebbem. Bij vele maatregelen, die in het algemeen belang worden genomen, hebben parti culieren schade. Daarom moét een zaak in het algemeen belang niet tegen ge houden worden. Spr. wijst erop, van hoe weinig waarde de ondertcekening vantiie adressen 'is. Zelfs 'n apotheker beklaagde zich over event, benad'eeling door fcle nu mag ik je zoo noemen, zooals mijn hart je steeds noemde: niijn lieve, geliefde Annemarie. Ik wist dat je me bemint, zooals ik je bemin. Maar ik wist ook, dat ik sterven moet. Daarom zweeg ik. Om uwentwil geschiedde het, wijl ik voor zag wélke ellende ik over je zou brengen, 't Vroege sterven is een erfdeel van onze familie. Nu komt er een einde aan. Ik ben de laatste van ons huis. En God zij dank, dat ik de laatste ben, dat ik geen geliefd kroost achterlaat, in wie de erfe lijke doodskiem sluimert. Sedert vele geslachten lijdt onze familie aan een hartkwaal. Ook mijn vader stierf jong. Toen hij van ons'heenging, wist hij dat zijn twee zonen zijn kwaal in hadden ge- erfd. En ook mijne modder wist het. Mij ne arme moeder draagt een uoornenkroon Ik zag, hoe zij om den ten doode ge- wTjde leed', dien zij zoo vroeg naar het graf moest zien dragen, die haar al leen achterliet, in duizend angsten over hare kinderen, die bereids door den dood waren gemerkt. Op zijn 25ste jaar stierf mijn broeder; mij schonk de dood nog fien jaren meer, i— die tien 'jaren, welke gij met uwe liefde hebt verhelderd. En nu loopt het ten eindie mét mij. Ik lees het in de troostelooze, wanhopige oogen mijher moeder. JNu weet je waarom jk zweeg, waar- kermis. Hoe kan een apotheker schade lijden, tenzij hij in de kermisweek veel verbandmiddelen mocht verkoopen. Spr. wil d'e armen geen vermaak ontnemen. Maar de kermis is geen feest meer. Als overheid1 hebben wij te waken eh zijn verplicht de kermis af te schaffen, omdat wij ze slecht achten en niet van de nood van anderen, mogen profiteered. Men heeft van een partijvoorstel ge sproken. Hiervan is geen sprake. Een partijvoorstel is ten voordeele van één partij. Aan spr.'s voorstel ligt het alge meen belang ten grondslag. Spr. hoopt diaarom, dat de raad1 het zal aannemen. De heer Fockenra And'reael meent dót de kwestie van de kermis een' afgezaagde is. Spr. motiveert zijn stem' tegen het voorstel. Toen dit voorstel in de lucht hing, hjeeft spr. aan twee der voorstellers aangeraden met raadsleden van verschillende richting de, bespreking te houden om een modus vïvencb* te schep pen. Er is iets goeds in de kermis. Wat spr. wil behouden en Jiij is tegen af schaffing der kermis zonder meer. Voor menschen van alle klassen en beschaving 'zijn verschillende middelen van ver maak. De een vermaakt zich met een tra gedie van Shakespeare, den ander wil het mindere. Spr. schaft de kermis niet af, al; men er niet aan vastkoppelt een voorstel om iets beter te geven. Er zijn onschuldige vermaken op de kermis. In de laatste jaren is spr. niet op de ker mis geweest. In zijn jeugd' heeft spr. op d'e Friesche kermis veel schik ge had. Dat er misbruiken plaats hebbed nu ja. Er zijn altijd menschen die snak ken naar een gelegenheid tot uitspat ting. Dit heeft ook op 3 Oct. plaats. Het verzet tegen de kennis komt van die rijde, waar men öe vroolijkheid en pret het minst genegen is. In België gaat het altijd vroolijk toe. Men heeft spr. gezegd' dat dit in alle Katholieke landen het geval is. De Katholieken zijn voor vroolijkheid^ mits gepast. Qat wil spr. ook. Niet alle kerkgenootschappen zijn voor afschaffing der kermis in het krijt ge treden. Dit teekent, meent spr. Hij is overtuigd, dat men de nadeelen der ker mis schromelijk overdrijft. De heer Bosch critiseert hiet adres met 229 ond'erteekeningen, waarbij o. a. een schoorsteenveger, en de socialist DubbeWeman. 'Spr. meende, dat die par tij voor afschaffing Jrcrmis is. Deze socialist zal dus Wel eif unicum zijn. De heer Rei m e r i n g-er heeft dit jaar d'e kermis speciaal nagegaan en heeft van ongebondenheid niets bemerkt. Als zoovele menschen er nog genoegen heb ben, moet men ze da*' ontnemen? De kermis is zoo ingeroest in het volksle ven, dat ze telkens bij nationale fees ten in anderen vorm herleeft. Als) de kermis wordt afgeschaft, dan komt ze op een particulier terrein terug. Men mist dan de baten voor de gemeentekas en men mist de baten voor den gemeen tenaar. De heer Fokker zal ook tegen het voorstel-Briët stemmen. Spr. is niet over tuigd', dat de kermis zoo'n groot zede- om ik mijne 'liefde voor je in liet diepst van mijn hart opsloot. Ik wilde je de door nenkroon besparen, welke inijn arme moe- crer draagt. Wil je de laatste bede van een stervende vervullen?.... Wees 'dan een dochter voor mijn moeder wanneer zij geeïn zoon meer heeft! Geef haar een weinigje liefdie, opdat in haar doornen kroon toch nog een paar late rozen bloeien. „Vaarwel zeg ik je niet. Ik blijf im mers leven in je hart, mijn lieve geliefde Annemarie." Diepgeschokt knielde Annemarie bij de oude vrouw neder. „Hij had mij lief hij had mij lief In fluisterde zij klankloos. Mevrouw Berghausen streek zich over het hoofd der geknielde, „Ik wist het sindls lang", zei ze troostend, „en ik heb' geleden mét hem len met u.... Want ik had u lief om uwe liefde als mijn eigen kind." „En fk ben om uwe liefde van u af- keerig geweest!... Vergeef mij, moeder vergeer ïnTj!" Met beide armen omvatte 'Annemarie de oude vrouw, die zich vriendelijk over haar heenboog. En zoOj hart aan Tiar vonden de zwaarbeproefden hare eerste veFlichtende tranen.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1