Gemengd Nieuws. spreekt tevens den wensch uit, dat de bij den Bond aangesloten vereemgingeu ile propaganda voor de R. KL. Vakorgani- nisatie zoo krachtig mogelijk ter hand nemen ,en daarvoor als het beste middel yoor die propaganda, commissies yoor huisbezoek in het leven roepend- Vervolgens trad pater Boo mans op met het onderwerp: De gegoten r ét raat en. Spr. hieki een korte, doch kernacliting aansporing tot de arbeiders, om c&e ge stoten retraiten te volgen. De gesloten re traite» sterken de arbeiders in hun moei lijken strijd. Hierna liield pastoor Bult zijn slotrede Spr. begon mét de woorden van pater Boomans aan te dikken en de rétraietn aan te bevelen. fn aansluiting op zijn preek van dezen 'morgen, vervolgt spr. zijn rede met er op te wijzen, dat het in onze katholieke organisatie een eerste eisch is gehoor zaam te zijn. Helaas zij, die overgaan in neutrale vereenigingen, vallen zoo licht van hun geloof af. "Een ander groot gevaar is het lezen van neutrale, liberale en socialistische bla den. Leest de katholieke bladen. Gen en kele socialist noch liberaal leest een ka tholiek "blad „om op "de hoogte te blij ven." Na deze redie sluit de voorzitter de ver gadering met een kort woofd van 'dank en gebed. Militaire muziekkorpsen. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer werd met 39 tegen 24 st. een motie aangenomen, waarbij de Kamer als haar oordeel uit spreekt, dat de militaire muziek behoort te bestaan uit fanfarekorpsen op eenvou- digen voet STATEN-GENERAAL TWEEDE KA.MER. Vergadering van Dinsdag 18 October. (V ervolg) De Minister van Oorlog verde digde krachtig het behoud der muziek korpsen, om verschillende redenen, bui ten hun optreden op het oorlogsveld lig gende. Hij bestreed de vervanging der harmoniekorpsen door fanfarëkorp- sen, hetgeen een dure en practisch on uitvoerbare maatregel zou zijn. De mi nister acht de bij deze suppletoire be grooting uitgetrokken som van f39.000 voldoende om de soldijen der muzikan ten te verbeteren. Het bedrag van 164.000 waartoe de voor deze aangelegenheid in gestelde commissie komt, acht de Minister te hoog in deze tijden, waarin voor de militaire uitgaven zooveef vereischt wordt. Met die f 39.000 zal de toestand wel niet zoo worden, dat naar bijverdienste niet meer zal oehoeven gezocht te wor den maar onwaardige concurrentie zal toch niet behoeven'gevoerd te worden. De minister beloofde den 'heer Ter Laan dat hij aandacht aan oneerlijke con currentie met burgerkapellen zal wT/den. iWat betreft de vraag o"f een militaire nfu- zikant zou mogen weigeren, Zondags te spelen, zulks zou niet kunnen, want daar door zou het verband van een orékst aan genomen om Zondags te spelen verbro ken worden. In die richting kan de mi nister geen inmenging zijnerzijds toezeg gen. De heer Eland vro>eg of de tegenstan ders van Harmoniekorpsen ook het oog hebben op "de Koninklijke Militaire Kapel. Bij de replieken bleef de heer Mar- chant krachtig aandringen op afschaf fing der harmoniekorpsen desnoods met uitzondering van enkele Verdienstelijke korpsen ,als de Koninklijke Militaire Ka pel. De Minister zei de echter, op jdrt oogenblik geen stap verder te willen gaan dan tot positieverbetering. Hoogstens zou Jcunnen worden overwogen geleidelijke inkrimping der harmoniekorpsen en ver vanging door fanfarekorpsen. De heer "Ma rch ent stelde hierop "de Volgende motie voor: ,;De Kamer van oordeel dat de militaire muziek behoort te bestaan uit fanfare korpsen op eenvoudigen voet, gaat over tot de dagorde. De heer M arch a nt verdedigt zijne motie. Hij achtte deze motie ncxfaig. We heb ben immers nu wel een vage toezegging, dat de Minister de harmoniekorpsen, wan neer daartoe gelegenheid is, in fanfare korpsen wil omzetten, zoodat het den te genstanders van de harmoniekorpsen thans niet mogelijk is tegen de soldijver- hooging te stemmen, maar noodig is, dat 'de Kamer thans ook uitsprekes, dat zij die geleidelijke vervanging noodig acht. De heer Ter Laan stelde daarnaast de volgende motie: De Kamer, van oordeel, dat bij behoud Van het bestaande stelsel ver'dlere verhoo ging van de soldij der muzikanten noodig fs, gaat over tot de orde van dien dag. De motie-Marchant Wordt aangenomen met 39 tegen 23 stemmen. Het begrootingsartikel betreffende dp positieverbetering der muzikanten wordt hierop goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. De motie-Ter Laan (die de voorstellen Wilde intrekken, waartoe echter geen ge- gelegenbeid was, oi*dat het debat erover reeds gesloten was) wercT verworpen. Bij de verdere behandeling dedsuppre- toire begrooting stond de heer Pas- stoors positieverbetering voor de Ma- rechaussée, bij welk wapen de manschap- pep jp bezoldiging pchiepstyap bi; d£ Rijksveldwacht. Dit is noodig zoowel voor de minderen als Voor de dfficieren. Hierop werd de vergadering ve-.u^agd tot hedenmorgen 11 uur. Onderwijs. Buitenleerlingen H. B. S. Overeenkomstig het advies van B. en W. heeft de raad der gemeente Win schoten besloten, aan den minister van binnenl. zaken, naar aanleiding van zijn schrijven over het bijdragen door de buitengemeenten in de kosten der ge meentelijke hoogere burgerschool aldaar mee te deelen, dat verhooging van h.et schoolgeld van leerlingen der H. B. S. hetzij hun ouders wonen te Winschoten, of wel daar buiten, thans niet geraden voorkomt, omdat de toeloop minder druk is dan vroeger en sedert 1907 zelfs da lende is, welke daling door schoolgeldk verfiooging wel eens kon worden be vorderd zoodat een dusdanige maatre gel nadeciig voor de gemeentekas zou blijken. B. en W. hadden zich zonder succes tot de besturen der omliggende gemeen ten gewend' voor zoover daaruit leer lingen de H. B. S. te Winschoten be zoeken, met de vraag, of de besturen dier gemeenten in beginsel bereid wer den bevonden tot het aangaan een er overeenkomst omtrent het bijdragen in de kosten. Ex. vrije en ordeoefeningen. Rotterdam. Geëxamineerd 3 mannelijke en 2 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de heeren: G. J. Verburg, Vlaardingen; D. de Waard, Hendrik-I do-Ambacht, en S. j. Hoogerbrugge, överschi-e. En de da mes: C. G. Beutler, Rotterdam, en C. F. Wittenberg, 's-G raven h age. Land- en Tuinbouw. Eenige Hongaarsche kooplieden heb ben in de IJselstreek tegen hooge prij zen fokvee aangekocht en wel rcocfborst IJselvee, >.m. van den landbouwer G. Eikelboom, te Maile een stier voor f 1100, en twee koeien voor f 800; van AI derkamp te Werven een koe voor f 450 van W. A. Beltman, te Wengelo, een stier en een "koe voor 1050, van 'J. W. Schokkerkamp te Terwolde, 2 vaar zen voor f 850. Diefstal van effecten. Maan dagochtend wilde de heer B. te Am sterdam, directeur van de N. V. Maat schappij „Rapiditas", genaamd „Café de Nieuwe Karseboom", zijn aandeelen in deze onderneming, welke hij tot dusver op zijn kantoor in de Sarphatïstraat in zijn brandkast bewaarde, naar de safe- inrichting der „Ontvang- en betaalkas" brengen. Toen hij echter zijn brandkast opende, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat daaruit 16 aandeelen, elk nominaal f100, verdwenen waren. Blijkbaar had een dief hier zijn slag geslagen, doch het eigenaardige van het geval is, dat van braak of opening dcor valschen sleutel of looper géén spoor was te vinden, en dat de heer B. den sleutel van de brandkast altijd in een gesloten bonheur du jour in een der woonvertrekken van het huis bewaarde. Vermoedelijk heeft de dader eerst dit meubelstuk opengebroken, ten einde zich meester te maken van den sleutel van de brandkast, om daarna den diefstal te plegen. Wie de dief is, en wanneer de daad gepleegd is, weet men niet. Wel schijnt vast te staan, dat de aandeelen een 'maand geleden nog in de "brandkast aan wezig waren. In den ty'jd, die sindsdien verloopen is, moet de dief dus zijn slag hebben geslagen. Intusschen bestaat de kans meldt De Tel., dat hij gesnapt wordt, wanneer hij de aandeelien verkoopen of b eleen en wil, want de nummers zijn bekend. De politie, die de zaak ïn onderzoek heeft, schijnt te vermoeden, dat de da der de aandeelen al' van de hand heeft gedaan. Althans, de commissaris van po litie in de 2e sectie, bureel Jonas Da niël Meierplein, deed een oproep, waar in hij verzoekt ten spoedigste bekend gemaakt te worden, met de namen en adressen van person-en, die aandeelen der maatschappij „Rapiditas" onder hun berusting hebben, onder opgave van de nummers van die aandeelen. De lieer B. is tegen inbraak verze kerd'. Larter wordt gemeld dat d)e aandeelen terecht zijn. 'De zaak heeft op een misverstand be rust, en toen de heer Broekhuisen zich plotseling herinnerde, waar ze moesten zijn, werden ze ook gevonden. Van fraude is geen sprake. Thans vervalt natuurlijk de oproeping vanwege den commissaris van politie van het Jonas Daniël Meijerpiedn om opgave der aan deelnummers. Toch overleden, r— Een 44-jarige scheepmaker te .Halfweg, die de vorige week aan de scheepswerf in de ringvaart viel, is nu aan de gevolgen overleden. De man had n.L in. het water giftige stof fen in het lichaam gekregen. De schipbreuk van de „Mel- ch ice dek". Kapitein Bosma, de schipper van de ijzeren schoeneraak de i,Melchiesdek", di-e Woénsdag j.l. op de Elbe is vergaan en met vrouw en kin deren, slechts met de grootste ffl.oej.te er het leven afbracht, is met zijn gezin Zondag van Bremerhaven te Gronigen aangekomen. Aan de „Pr. Gr. Ct." deelde hij Jiet volgende droeve verhaal mede Wij voeren Woensdagmorgen den 12 October met een zevental andere Hol- landeche schepen de Elbe af. Plotseling stootte het scnip op een hard voorwerp dat onder «den waterspiegel moei geze ten hebben. Door den schok was in de laadruimte van ons nieuw ijzeren vaar tuig zulk een gat geslagen, dat ons schip begon te zinken. Toen we meer en meer de zekerheid kregen, dat de „Melchïcedek" verloren was, sneden we de touwen van de boot los en brachten onze kleinen van wie de jongste drie jaar is -daarin in veiligheid. Toen wilde ik nog naar be neden om mijn papieren, wat geld en eenige voorwerpen van waarde te red den. Maar juist toen ik op het punt stond dit te doen, zag ik vlak achter ons een Duitsch schip, dat waarschijnlijk op hetzelfde voorwerp was gestooten, ook in zinkenden toestand. Vrees dat onze kleine boot door de zuiging zou kun nen omslaan, deed van mijn reddings plannen afzien. We maakten dus dafi we uit den weg kwamen. En 1 is maar goed ook dat we dit gedaan hebben, want enkele oogenblikken nadat we van naar den kelder en kort daarop de „Mei- boord waren, ging het Duitsche schip chicedek". In een klein kwartier was alles gebeurd. Het schip was reddeloos verloren, alleen de mast stak nog bo ven water uit. Thans zit het meer dan een meter onder het zand. Allen werden wij opgenomen aan boord van de „Harmonie", die ons naar Bremershaven bracht, waar wij bij hfet consulaat aanklopten om hulp. Erg royaal is die hulp niet geweest. Onze garderobe werd met de meest noodzakelijke kleedingstukken aangevuld dat wil zeggen, voor zoover betreft de equipage, die behalve uit mijn persoon bestond uit den stuurman, mijn oudsten zoon en den matroos, mijn tweeden zoon. Mijn vrouw en kinderen kregen niets, zoodat mijn vrouw op sloffen van Bre mershaven naar Groningen is moeten ko men. Mijn 21-jarige dochter, die even eens zonder schoeisel was, is daar ge bleven als dienstbode in een schippers- tehuis. De familie is door deze ramp van alles beroofd. Het schip dat door Boema door financieelen steun van anderen voor f12.000 werd aangekocht, was verze kerd' voor f9800, een bedrag juist toe reikende om er de geleende geldén van te betalen. Het kleine kapitaaltje, een paar duizend gulden, dat Bosma zelf voor den aankoop noodig had, heeft hüj dus door dit ongeluik geheel verloren en voorlcopig zal hij moeten afhangen van de menschlievendheid van anderen, om dat hij*, zooals hij opmerkte, geen bed, geen stoel, geen pot, hoegenaamd niets meer bezit. Inbraken. Te Zwijndrecht is gisternacht op 2 plaatsen ingebroken. De brandkast van den fabrikant C. van Epenhuysen is met een valschen sleutel geopend, het geldkistje, dat zich in de brandkast bevond, is opengebroken en de inhoud, pl. m. f 2000 aan bankpapier, is door de dieven medegenomen. De tweede inbraak is gepleegd ge worden in het kantoor van de zoutziederij de Dolphyn. Daar is de brandkast uit de kluis gehaald, voorover gekanteld en van achteren opengescheurd gevonden en is een bedrag van ongeveer f 100 gestolen. De daders zijn alhier blijkbaar met groote brutaliteit te werk gegaan, want in de zoutziederij was werkvolk aan wezig ora op de vuren te passen, dezen hebben niets gehoord. De vorige week is een poging van inbraak gepleegd in het station aldaar. Gestoken. In een café aan den Breeden Hilledijk te Rotterdam is de bootwerker A. V., door den lossen werk man M. v. V., beiden aan dien dijk woonachtig, met een mes in de borst gestoken. Een ter hulp geroepen genees heer achtte de toegebrachte verwonding niet levensgevaarlijk. Kruidenier en inbreker. Een te goeder naam en faam bekend staande kruidenier Kaulhausen te Aken is daar als inbreker in hechtenis ge nomen. Hij moet in den laatsten tijd bij meer dan 20 inbraken betrokken zijn ge weest, o.a. bij een inbraak ten huize van den officier van justitie, waarbij de in brekers als vandalen hadden huisgehou den. Een helper van hem is te Dussel- dorp gevat. Diefstallen. Te Dresden is een gezien en zeer welgesteld jong ge neesheer, de schoonzoon van een clini cus met een grooten naam, in hechtenis genomen, onder beschulding, dat hij in de konklijke bibliotheek en in hetAlber- tinum sedert langen tijd diefstallen heeft bedreven. Uit tal van boeken, die hij ge leend had zijn teekeningen' sommige van groote waarde, met de daarbij behooren- de bladzijde van den tekst gesneden. Som mige boeken zijn zoo zeldzaam, dat zij niet te vervangen zijn. Men denkt mis schien met een geval ziekelijke verzamel woede te doen te hebben. Een ijsbeer lo sgebroken. In den dierentuin te .Halle a. d. Saale^ is Zaterdagmiddag een bastaard van een ijs beer, een "beest dat maar'drie poolen had, uit zijn kooi gebroken. Het viel op een meisje van tien jaar aan, "dat verschrikke lijk geebten i$. Een Ppj5a,s^erz di£ $e hulp kwam, kwom nu aan'de beurt. Hij vlucht te naar het olifantenhuis waar het dier hem volgde en te lijf ging. Hij en leen andere oppasser werden ook ernstig ver wond. Het beest wierp zich nu op'twee geiten, die het verscheurde. Een bedien de uit het restaurant schoot Iden bees ten laatste met een buks dood. Mijnongeluk. Het ongeluk met op- haalbakken in een schachjt van de ko lenmijn Shamrock te Herne, is gelukkig beter afgeloopen dan men Jn den be ginne gedacht had. De afdalende bak is niet op den bodem van de mijn neer gekomen, maar gestuit door de vang- toeste'.len die tot het verhoeden van' dergelijke ongelukken in de schacht zijn aangebracht. De neergevallen bak heeft een tijd lang beklemd gezeten. Toch waren er Maandagmiddag al acht dooden, ongeveer 12 zwaar en een groot aantal lichtgewonden geborgen. De werklieden in den opstijgenden bak hebben het ook zwaar te verantwoor den gehad. Deze bak was bij het onge luk tegen de schijf, waarover de Jcabel loopt, geslingerd. Men haalde daar al leen ettelijke döoden uit. De oorzaak van het ongeluk was niet het breken van den kabel, die splinter nieuw was, maar het plotseling haperen van de machine ,die de bakken bedient. Bij het leggen van de eerste verbanden heeft de uitstekend geschoolde rekfi- dingskolonne van de Shamrock zich voor treffelijk geweerd. Indien de vangtoestellen niet goed ge werkt hadden, zou waarschijnlijk geen van de 35 werklieden in den afdalenden bak er het leven afgebracht Hebben. ALLERLEI. Het grootste Warenhuis. In New-York is voor eenige (dagen het grootste warenhuis in Amerika ge opend. Natuurlijk blijft 't net zoolang het grootste, tot het allergroojfsffee ge opend wordt, wat misschien over een jaar reeds gebeuren kan. Het is een reusachtig zakenpaleis, een gebouw met 13 verdiepingen uit ijzer en steen, met 36 lifts voor personen en 10 voor goede- ren, 1020 telephoontoestellen, 24.000 electrische lanmpen enz. enz. In dezen winkel vindt men inrichtin gen, die waarlijk eeriïg 'zijn. Zoo is er een „kamer voor zwijgenden", waar dames, die moe zijn van het koopjes ha len, in een fauteuil kunnen uitrusten!, tervviji 'geen geluid van buiten hen stoort. De muren en deuren toch zijn zoo ingericht, dat zij geen geluid door laten en ieder gesprek is in dit vertrek verboden. Dit laatste is misschien min der aangenaam. Mocht iemand doöreene ongesteldheid worden overvallen, dan kan hij of zij ook .geholpen worden aan den winkel is een hospitaal verbon den, waar een dokter en twee ziekenver pleegsters steeds verblijf houden. Na tuurlijk zijn er ook weelderig ingerichte wachtkamers en leeszalen, zoowel voor d!ames als heeren, „tearooms" en drie restaurants. Ook is er een co-nversatie- zaal en een concertzaal voor het perso neel. Voor de 6000 beambten van de zaak wordt uitnemend gezorgd. Ook voor hen is een restaurant ingericht, waar tegen inkoopsprijzen spijzen worden verstrekt. Zij hebben tot hunne beschikking eene bibliotheek en leeszaal en eene zaal, waarin voordrachten gehouden ïcunnen worden. Er zijn tal van badkamers voor hen ingericht. Ook voor het publiek be staat er gelegenheid1, om een bad' te ne men. Verder vindt men er barbiersalons, een postkantoor, een telegraafkantoor en verder alles, wat tot eene „stedelijke huishouding" behjoort. Gimber Brothers hebben dit zakenpa leis gebouwd. Het is niet hunne eenige ondernemingzij hebben ook1 kleinere warenhuizen in Milwaukee, Chicago, Philadelphia en eenige andere steden. Adam Gimbel de vader werd in 1840 in Beieren geboren en kwam in zijne jeugd' naar Amerika. Hij vestigde zich te Vin- cennes, in Indiana, en richtte daar een -„general store" op, 'een winkel van alles. Adam Gimbel kwam eens op een denkbeeld, dat den grondslag legde voor zijn fortuin. Tot dan toe was in alle Amerikaansche winkels en in geheel den Amerikaanschen handel, loven en bie den de gewoonte geworden. Wat vaste prijzen waren, wist niemand. De kleine -koopman uit Beieren plakte nu op 'n mooien dag een aankondiging tegen de winkelruiten, waarin bekend gemaakt werd, dat in zijn winkel voortaan ieder artikel tegen een vasten prijs zou wor den verkocht. Geen bediende zou meer mogen vragen, dan den vasten prijs, maar hij zou dezen ook niet mogen ver minderen. Op ieder artikel hing een kaartje met vermelding van den prijs. Voor bezoekers bestond geen verplich ting tot koopen. Door dit moedige breken met de tra ditie maakte Gimbel fortuin. Zijn nieuw systeem maakte reclame. Hij werd een pionier in het Amerikaansche winkel bedrijf. Vincennes werd1 hem te klein en hij begon zijn systeem toe Ie passen in de groote steden van het .Westen. Nü hebben de zeven zonen van den Beier- schen landverhuizer te New-York hiet grootste warenhuis in de Vereenigde Sta ten gesticht Huizen van katoen. In den -„Courier ot Charlestowfi" kojnen de yolgendg bijzonderheden yo,or over een woning van nieuweren tranffc Er bestaat heel veel kans, dat het ge wapend cement weldra verdween zal uit den huizenbouwplanten architectuur zal de de 1 f s to f fen a rchi tectuur opvolgen. In het Zuiden der Vereenigde Stated bouwt men huizen van katoen. Men gebruikt daartoe gewone katoen! van de minste qualrteit, die op de k'a- toenvelden achterblijft of in de fabrieken wordt bijeengeveegd, kortom, alles wat als afval kan worden beschouwd. Daar van maakt men een deeg, een pasta, die! weldra de soliditeit van steen verkrijgt. Om die transformatie te begrijpen, be hoeft men slechts te denken pan de hardheid van papier macfoé, wanneer het door en door droog is, waarvan men lichte en duurzame meubelen vervaar digt. Om het bouwkatoen wordt aan dein' buitenkant een stof aangebracht die het ondoordringbaar maakt voor den regen. Om een huis van katoen te bouwen heeft men slechts de helft van den tijd noo dig, welke gevorderd wordt om er een van steen op te trekken. Ten slotte 3 en zulks is bewezen is de bouw be stand tegen vuur, van een onbetwistbare soliditeit en kost driemaal minder dan de gewone bouwmethode. Hoe Dr. Schweninger lijfarts werd van Bismarck. Niet lang geleden herdacht dr. Schwe ninger, de vroegere lijfarts van prins Bismarck, die tot 'den dood van 'den IJzeren Kanselier over de gezondheid! van den grijzen staatsman waakte, zijn zestigsten geboortedag. Hij heeft bij die gelegenheid yerteld op welke wijze hij het vertrouwen van Bismarck gewonnen had en tot lijfarts aangesteld werd. Bismarck had! nl. al heel vroeg veel last van ,/t pootje" en van zenuwtrek kingen, welke kwalen niet weinig be vorderd werden door zijn gewoonte om. veel te arbeiden, goed' en veel te eten en te drinken en sterk te rooken. Er was geen geneesheer, die hem Welpen kon. Eindelijk werd dr. Schweninger geraad pleegd, die zijn patiënt duchtig uitboor de over de levensgewoonten, die bij tot dusverre had gevolgd. Het ondervragen duurde Bismarck wat lang en hij be dankte ervoor, zich langer te laten uit- hooren. „Dan hernam de dokter hadt gij u tot een veearts moeten wenden die zijn niet gewend hunne patiënten te on dervragen." Bismarck werd1 eerst boos over dezen uitval, maar hij zou Bismarck niet zijn geweest, wanneer hij later het antwfoord niet op waarde had weten te schatten dr. Schweninger is zijn dokter geworden en het gebleven tot Bismarck's dood. Faillissementen. Uitgesproken: G. Langedijk, koopman in groenten, te Enschede. Curator mr. a. i*. Wtrfc, te Enschede. W. de Olde, schilder, te Zwolle. Curator: mr. J. A. Willinge Gratama. J.F.A. Grootveld, werkman, Amsterdam. Cu-rtto-mej. mr. J. C, Nieuwkamp. Geëindigd: H. P. Sombroek, kleermaker te Amsterdam. J.J. van Ark, mr. timmerman te Heerde. J. Lagerwey, vroeger beambte bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam. J. van Dam, koopman en winkelier en handelsreiziger te Haarlem. L. J. Rogier, ltri werkman te Rotterdam. Stoomvaartberichten. Het ss Wieringen, van Rotterdam naar Java, arriveerde 18 Oct. te Port Said. Het ss Sloterdijk (Neptunlijn), van Balti more en Newport News naar Havre en Rotter dam, passeerde 18 Oct. Dover. Het ss Prinses Juliana, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 Oct. te Port Said. Het ss Bali, van Amsterdam naar Batavia; vertrok 17 Oct. van Southampton. Het ss Vondel, van Batavia naar Amster dam, vertrok 17 Oct. van Genua. Het ss Rotterdam vertrok 18 Oct. van New-York naar Rotterdam. Het ss R ij n d a m arriveerde 18 Oct. des v.m. van Rotterdam te New-York. Het ss Prinz Adalbert (Canada Lijn) vertrok 18 Oct. van Rotterdam naar Quebec en Montreal. Het ss Prins Maurits, van Amsterdam naar Paramaribo, passeerde 16 Oct. OuessanL Het ss Amstelland, van Buenos Ayres naar Amsterdam, passeerde 16 Oct. Kaap Verd. Eïï. Het ss R ij n 1 a n d, van Amsterdam naar Bue nos Ayres, vertrok 17 Oct. van Lissabon. Het ss Lutzow, van Rotterdam naar Japon, vertrok 15 Oct. van Aden. Het ss Koning Willem III, van Amster dam naar Batavia, arriveeroe 18 Oct. te Sabang. Het ss Oranje, van Arasterdam naar Bata via, vertrok 18 Oct. van Southampton. Het ss Java, van Batavia naar Amsterdam passeerde 18 Oct. Kaap del Armi. Marktberichten. AMSTERDAM, 18 October. Aardappèlen. De prijzen waren als volgt: Friesche blauwe f 2.50 a 2,70, muizen groote, f _.o a ,0 per mud en kleine f 0.a f 0per mud, borgers f 2,40 a 2.70, bonte f 2^0 a 3.—, Zeeuwsche bonte f 2,50 a 3.30, blauwe f 2.50 a 3.25, eigenheimers f 3,— a 3,20. Eigenheimers poters f 1.70 a f 2,20. Drentsche Eigenheimers f 2,— h f2,25 IJ pol der dito f ,0 a 0.—. Duitsche roode f2.50 a 2.60. Aanvoer 4 ladingen. SCHIEDAM, 18 October. Noteering van de Beurscommissie, Moutwijn f ÏOM? per Ned. vat zonder fust en zonder de belasting. Moutwijn flauw. Spoeling per ketel f 1,10. Graan-Spiritus f 16H a Melasse-Spintus f 13,a 14ruwe Spiritus f 8a f8H« SNEEK, 18 October. Marktboter, 1ste keur f 52.50 a aanvoer 10/4 en 1/8 vn, Bij de Vereeniging: le keur f 52.50 a 2e keur fa f3e keur f4e keur f—a 5e keur f laatste keur f - Fabrieksboter. Aanvoer 13 eu 43/6 vn. Prijs thrfeering van de commissie der Vereeniging van boter- en kaashandelaren in Friesland Boter eerste soort f 53,— PURMEREND, 18 October. Heden waren aan gevoerd 177 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 33,—, stapels commissie f 4 stapeli middelbare f 34,—

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6