BUITENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang. No. 315, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag IQ October 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. De Fransche post is gisteravond weer jop tijd aangekomen, hetgeen wijst pp een herstel der geregelde treinenloop en het einde der staking. Nu heeft dë regeering nog slechtte, met evenveel kracht op te treden tegen d'e sabotage die moet uitgaan van een iuitgebreid complot, welke „organisatie" jiaar een artikel in die anarchistische „Guerre Sociale'' verklaart geheel on- jafhankelijk van die cheminots te .werken en dlat wanneer de staking geëindigjdl is wat er ook d'e uitkomst van moge zijn de sabotage zal voortduren^ zoo lang alle Ontslagenen niet tot den laat- sten man zijn teruggenomen. Het is te hopen dat de jregeering spoe dig de hand kan leggen op de aanleg- igers van dit complot dat alleen laagr iahrtige, laffe sabotage ten döel heeft, [waardoor het verkeer op de Fransche spoorwegen niet alleen gevaarlijk is voor de reizigers maar ook voor de spoorweg beambten, dietlan ook hartelijk blij zul len zijn als hun „vrienden" in verze kerde bewaring zijn gesteld. Welke on aangenaamheden de groote socialisti sche schetteraars kunnen overkomen, is [weer eens bewezen aan de minister van arbeid Viviani. Dezer dagen kwam van zijn hand leen artikel voor in de „Humanité" waarin hij scherp de regeering bestreed waar van hij zelf deel uitmaakt. Dit onbegrij pelijke geval vindt aldus zijn oplossing. De „Humanité", die dezer dagen een groote, en onder de gegeven omstandig heden geenszins onbegrijpelijke, belang stelling heeft getoond', voor het revo lutionaire verleden van Briand, is erin geslaagd een oud artikel van Viviani's hand {e. vinden, dat geheel toepasselijk bleek ta zijn op de tegenwoordige om standigheden en heeft hjet zonder ver der commentaar geplaatst. Een waarschuwing voor onze socialis tische kopstukken. Van de revolutie in Portugal geiejn nieuws; alleen nog deze bijzonderheden van het vertrek uit Gibraltar der Koninklijke Familie Zondagmorgen om 11 uur hoorde de Kon. familie de H. Mis in de Kapel van 't gouvernementspaleis. Om halfdrie ver liet Koningin Pia het paleis, nadat zij diiep geroerd den Koning en zijn moe der omarmd had. Koning Manuel ween de luid. In het gevolg van .Koningin Pia be vinden zich Markies Unghao en luite nant Sepulveda. Beiden zullen de reis naar Italië mee maken. De infant en dë gouverneur begeleidden de Koningin tot aan de aanlegplaats van den Ita- liaanschen kruiser „Helene", die na het lossen der voorgeschreven saluutscho ten, om 3 uur naar Spezzia vertrok. Om vier uur begaven zich Koning Ma nuel, zijn moeder en de infant in de Staatsiekoets van den Engelschen gou verneur naar d'e aanlegplaats van het En- gelsche Koningsjacht „Victoria and Al- bert". Een groote volksmenigte had zich |aan beide kanten van den weg geschaard. Op het oogenblik, dat de Koninklijke [familie het jacht besteeg, werd de Por tugeesche Koningsvlag gehesch'en. De troepen, die van het paleis tot aan de aanlegplaats waren opgesteld, presen teerden het geweer te wijl tegelijkertijd de Portugeesche Koningshymme weer klonk. Het volk legde veel deelneming pan 'd'en dag. Griekenland is weer door zijn Kabinetscrisis heenge- holpen. Zooals wij gisteren meldden, had |de koning aan Venisëlos opgedragen een nieuw ministerie te vormen, lietgeeri hij feeds gisteren aan den koning lie eft aan geboden. Het moet Zijn samengesteld dis Volgt; president, oorlog en marine: ,Ve- hiselos, binnenlandsche zaken: Repoelis justitie: Dimitra Hopones; financiën:Ko- fomólas; onderwijs: Alexandras; Kaller- &is zou buitenlands che zaken behouden. Echter heeft de laatste de portefeuille geweigerd. Limacchi zal tot piinistj§r yan handel henoem,d wordgn4 "JTevens is aan Veniselos de bevoegd heid velleend zoo noodig de 'Kamer te ontbinden. Of dat noodig zal zijn, is niet waarschijnlijk daar 'de aanhangers van de grondwet Veniselos' program hebben aanvaard. Dit program luidt aldus: 'lo. Omvangrijke revisie van alle punten der grondwet, uitgezonderd die betref fende -staatsregeling, koningschap troons opvolging. 2o. onbeperkte wétgevende volmacht der nationale vergadering, met het voor behoud, dat de regeering, wijl zij door den korten tijd onvoorbereid is, niet haar eigen wetsontwerpen kan voorleggen, doch slechts degene, -die met haar pro gram overeenstemmen. 3o, de regeering willigt de besprekin gen over de instelling van een senaal in. 4o, de werkzaamheden der nationale vergadering worden Zoo snel mogelijk beëindigd. De Porte zal nu wöer in een lastig par ket komen Want Veniselos naam is 'n program, het program der Panhelbenisten, De min.-president is voor de Turken 'n rebel, wiens verleden èen voortdurend pogen is geweest, Kreta met Griekenland te vereenigen; ên nu hij4 in Griekenland als minister-president optreedt, kan hij niet anders dan die gedachte ma"ken tot den nationalen eisch der Grieksche re- geeringspolitiek. En als hij dan tevens de portefeuille van oorlog aanvaardt, dus de reorganisatie van het Grieksche leger als zijn eerste ten voornaamste taak toont te beschouwen, is dit voor Turkije wel een reden om nerveus te worden, vooral daar Griekenland reeds wapengekletter doet hooren. Het ministerie van ooriog heeft besloten een deef van de artillerie en de cavalerie, die te 'Athene en elders in Thessaiië in garnizoen liggen, over te brengen naar de Thiessalische steden Vo los en 'Almyros. De transporten zijn al onderweg. 'Bij Tukeri >en de bochten van de zeeëngte Van Pagasitis (Thessaiië) worden versterkingen opgeworpen. De Turksche Ministerraad heeft beraadslaagd over de vorming van het Grieksche kabinet Veniselos en heeft besloten den Turkschen gezant te Athene onbepaald verlof te verleen en. In het gezicht der dreigende conflic ten schijnt de ministercrisis diie ook in Turkije gedreigd heeft, te zijn opgelost. De Min. van ooriog Machmoeci ,Sjefk)et pasja had het met "den minister van finan ciën aan den stok gekregen over gelden die hij dringend noodig had, waarom hij zijn departement ien dat van Marine aan "de controle van de Rekenkamer wilde oifttrokken zien. Djavld bei kon zich toef deze opvatting niet vereenigen waarom ze beiden hun ontslag indienden. Hierdoor werden ook de onderhandelingen over de leening onderbroken. Maar nu is de Veniselos-kink in 'de kabeil gekomen |en hebben ze gauw het geschil bijgelegd. Over verdere verwikkelingen in Ben Balkan verneemt de correspondent van de ^Ti mes" te Sofia het vólgende: er zouden onderhandelingen zijn aangeknoopt tus- schen Servië en "Bulgarije over het vólgen van een gemeenschappelijke Balkanpo- litiek. Men meent, dat deze onderhande lingen het gevolg zijn van Bet zooge naamde Turksch-Roemeensche verbond en veronderstelt, dat ook Montenegro tn Griekenland zich later bij hen zullen aan sluiten, indien de onderhandelingen 'tot een gunstig resultaat voeren. GEMENGD. Men is wat haastig geiveetet met te zeggen, dat de Engelsche ketelmakers het vergelijk tusscben hun vertegen woordigers en die van de scheepsbou wers gesloten, zouden bekrachtigen. Men vreest nu het tegendeel. Het ernstigste bezwaar, dat de gezellen tegen het ver gelijk hebben, is, dat het bestuur der vakvereeniging zich verbindt leden, die de overeenkomst met ,de patroons ge acht worden te overtreden, te beboeten en zoo noodig in hun lidmaatschap te schorsen. De Echo de Paris Verzekert, 'dat het feit, dat Braga, de Voorzitter van de voorloopige Portugeesche regeering, op 13 October aan de zijde van Spaansche republikeinen 'dë /herdenking van Fer rer's terechtstelling heeft bijgewoond!, bij welke gelegenheid heftige aanvallen zijn gericht tegen den monarchistischfen regeeringsvorm in Spanje, in Madrid gi'ftote ontstemming heeft yerfiorzaaKt, De Matin verneemt uit Tanger, dat El Mokri, nadat de Spaansche regeering heeft gedreigd de onderhandelingen af te breken, heeft ingewilligd, dat Span je niet alleen in de omgeving van Me- lilla, maar ook in die van Ceuta Spaansch-Marokkaansche politie instelt en bij Melilla een Spaansch douanekan toor zal oprichten. Verder zou de Spaan sche regeling een schadeloosstelling van 75 millioen gulden hebben verlangd, terwijl zij vroeger had verklaard met 40 millioen tevreden te zullen zijn. Het Maghzqn heeft daardoor den indruk ge kregen, dat Spanje opnieuw een Rif campagne wil voeren, om Tetoean jn bezit te pemen. Ook zoü de gouverneur van Ceuta bekend hebben gemaakt, dat opnieuw begonnen zou worden met den aanleg van den straatweg Ceuta-Tetoean, die volgen een ujtspraak van het corps diplomatique in strijd is met de acte van Algeciras. Uit een en ander zou blijken, dat Spanje zich weer in een Marokko- avontuur wil begeven. In het koninklijk paleis te Belgrado is men zeer terneergeslagen. De Koning heeft slapelooze nachten en wordt zeer zwak. Prins George, zelf ziek, is meest aan het bed van den Kroonprins. Men heeft algemeen weinig hoop op een goe den afloop. Maandagavond te tien uur barstte boven Cuba opnieuw een storm los, die voor vele millioenen dollars schade heeft aangericht. In de drie oostelijke provin cies zijn duizenden boeren zonder dak. Ten gevolge van de vernieling van den banaan- en den graanoogst zal het waar schijnlijk noodiig zijn de hulp van biet buitenland1 in te roepen. Te Havana staat een wijk vain een kwart mijl in het vierkant onder water. Naar schatting zal van de tabaksvel den niet ffieer dan een tiende van de ge wone hoeveelheid geoogst worden de suikerplantages 'hebben minder geleden. LEIDEN 19 October. Groene Kruis. Gisteravond vergaderdie de Leidsche af- deeling van de Z. H. Vereeniging „Het Groene kruis." De opkomst der leden was niet groot Na opening door den Voorzitter, die heer J. A. Schroder werden die not. der vorige algemeeme Vergadering door diensecr., den heer "dr. Taverne voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Eveneens wor den gelezen en gearresteerd de notulen der gecombineerde vergadering van cle Ver. „Het Groene "Kruis", en die Leid sche Ver. tot bestr. der tuberculose inzake het tuberculose-museum. Daarna deed die secretaris mededeeling van het door mèj. van Rijn opgemaakt verslag aangaande het tuberculose-museum, dat van 25 Mei (tot 5 Juni alhier gehouden werd. Het plan er toe vond algemeene instemming. Ver schillende voordrachten werden gehouden door prof. Nolens, prof. de Jong, en dr. Bruin, eënige medische studenten dien- het publiek van voorlichting; jonge dames belasten zich met den verkoop "van "boek werken. Zuster Meerkamp van Emden verleende haar gewaardeerde medewer king bij de samenstelling der tentoonstel ling. Een overgroot publiek woonde de lezingen bij. eD "tentoonstelling mocht zich in zeer groote belangstelling verheu gen haar duur werd mèt 2 dagten ver lengd. In 't geheel werd zij door 7608 perso nen bezocht, waarvan "283 betalende. Op den laatsten dag bedroeg "het aantal be zoeken 1113. De heer dr. Boonacker vroeg of het mu seum nog kosten voor de vereeniging had meegèbracht. De heer de Jong antwoord de hierop, dat de eindrekening nog h'iet werd vastgesteld, zooSat spr. riïef pre cies weet wat de uitgaven zijn geweest Spr. gelooft dat de kosten Ï700 zullen bedragen, waarvan door de Vereen, tot bestrijding der tuberculosa het grootste deel gedragen zal worden; wellicht neemt de vereeniging .alle ,orikosten voor haar rekening. iTot bestuurslid werd herkozien mëj. Bauduin ten Gate en in plaats van "dien heer Man der [Hulst, idiie Bedankt had, de heer dr. Boonacker. Deze verklaarde de Benoeming te 'zifllen aannemen, of schoon hij wenschte dat door de burgerij meer sympathie werd getoond, ook door het zitting nemen Tn "bet bestuur. De voor- gitter yvees, paar aanjgi^ng h|ery&a ppj dat het bestuur zijne keuze "juist op Mr. Boonacker deed valleiij 'daar deze fa Maas sluis zooveel voor het groene kruis "deed. Bij de behandeling van dien Beschrij vingsbrief voor 'de a.s. algetoeene ver gadering werd inzake de statuten-wijzi ging beslaten mede te gaan mét de afd. Pernis, die voorstelt het door de afd. aan het hoofdbestuur af te dragen "bedrag op ten "hoogste 10 pCt. te bepalen, xn- tegenstelling met het H. B. dat voorge steld had, minstens 10 pCt. quo tum. Tot hoofdbestuursleden wérden de beide aftredenden zuster "Meerkamp en de heer Kroon, opnieuw gesteld ën voor dë bestaande vacature de heer Bos, Bur- meester van ZoetermeerZegwaard. Den afgevaardigde, als hoedanig) ld(r. Schroder werd benoemd, werd overigens vrij mandaat gegeven, ook ten opzichte van dë begrooting, waarvan de meening der vergadering was, dat de uitgaven te hoog zijn geraamd en wel slechts met hlst dbel in overeenstemming te komen met de ontvangsten. De afd. kon niet mee gaan met het voorstel bet quotum op "14 pet. te bepalen. Door dën penningmeester, den heer Glas, werd vervolgens de begrootingl der afd. over 1911 aangeboden. Zij weijd goedgekeurd i n ontvangst en uitgaaf op f780,32. De contributies der leden zijn geraamd op f 580. Medegedeelfd werd tevens, dat de goederen van het magazijn zich nog in goeden staat be vinden. De daarvoor uitgetrokken som behoeft niet zoo groot te zijn als Ver leden jaar. Een nieuwe post werd op de begrooting gebracht voor verpleging van zieken te huis. De leden knunen tegen verlaagd tarief doorloopend thuis wor den verpleegd. De afd. draagt daarin 25 c., het hoofdbestuur 75 c. per dag bij, zoodat slechts fl a f 1,50 betaald be hoeft te worden voor een zuster voor den geheel en dag en nacht. Bij de be sprekingen hierover betoogde die heer Boonacker, dat de leden niet voldfoen- de bekend zijn met de voordeelen, die het Groene 'Kruis hun biedt. Daarom zullen op de lidmaatschapskaarten die voordeelen der Vereeniging worden af gedrukt. Nog vroeg dr. Boonacker of het bestuur werkzaam was de wijkverpleging iets meer aan zich te trekken, waarom trent de voorzitter voorstellen toezegde. Hierna werd' de vergadering geslo ten. Bij koninklijk besluit is aan den ontvanger der invoerrechten en accijnzen G. J. J. Greidanus alhier op zijn verzoek met ingang van 25 Oct. eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. De Holl. Electr. Spoorweg-Maat schappij heeft gisteren aanbesteed bestek no. 9, het maken van grond-, kunst- en overgangswerken, het leggen van sporen en wissels en het uitvoeren van eenige andere werken ten behoeve van een ge deelte van den spoorweg Uithoor n— AI f e n. Ingekomen 9 biljetten. Minste inschrijving van de Amst. ballast maat schappij, f 479.900. Verreken prijs voor meer of minder zand 60 ets. p. kub.M. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag, 5i/2 uur 's avonds. 'Ge bouw'der St. Joseph-Gezellen, Rapenburg Bijbelsche geschiedenis met lichtbeelden voor kinderen der Si Petrus-parochie. Vrijdag, 8 uur 'sav., Gebouw R. K. Volksbond, Alg. Vergadering Leidsch Kruisverbond. ALKEMADE. De lotelingen der lich ting 1910, behoorenÜe tot de September- ploeg zijn den 30en Sept. ingelijfd als volgt: J. v. d. Poel, 4e reg. inï. te Leiden J. A. van ""der Zwet, 2e reg. véld-art. Lei den; J. de Vos en 'J. v. Neiuwkoop, 10e reg. 'inf. HaarlemM. van Putten, 9e reg. ïnf. Amsterdam; en JT. C. Los, 2e reg. veld-art. Leiden. AARLANDERVEEN. De dagen 8 tot 18 October zijn verstreken, doch niet gelijk andere dagen. Zij toch hebben in de harten der parochianen een onuitwisch- baren indruk achtergelaten. Nog na vele jaren zullen dezen zich de H. Missie herinneren, welke hier op genoemde datums gegeven is. Gisterenavond werd met een plechtig Lof die heerlijke tijd besloten. Na de slotpredicatie werd de pauselijke zegen gegeven en daarna het Te Deum aangegeven. Onder dit dank- gezang luidde de klok, als wilden ze allen, die niet tegenwoordig waren, en toch ook hadden gedeeld in de genade schatten, welke de H. Missie over de parochianen had gebracht, opwekken, om mede God dank te zeggen voor het verkregen heil. En aan dien roepstem zullen ze ongetwijfeld gehoor gegeven hebben door in het hart mede te jube len: 5,U, God, loven wij; U, Heer, belij den wij!"- 'TVÏet cjgnkbaar Bart kunnen "èn paro chianen èn hun eerwaarde Pastoor op de vervlogen dagen terugzien. HAZERSWOUDE. De militieplichtigen die bij een der bereden korpsen wenschen te worden ingedeeld moeten zich daar voor ter gemeente secretarie aanmelden voor 30 November a.s. De vereischte lichaamslengte is ten minste 1.65 M. en lichaamsgewicht ten hoogste 75 K.G. Aan het herhalingsonderwijs aan de R.-K. school wordt door 9 jongens deel genomen. KATWIJK AAN ZEE. Op den publie- ken afslag werden voor eenige partijen harinh de volgende prijzen besteed volle pekelharing f 12.05—12.20, ijle pekelha ring f 8.90—9—9.05, steurharing f 10,75- 11.95— 12,80, makreel f9.45— 10.45—10.70 11.75 per kantje. KATWIJK AAN DEN RIJN. Naar we vernemen, is gisteren door het Kerkbe stuur besloten, het plan van 'den kerk bouw nu nog Te wijzigen, om bij eventu- eele gevallen de nieuwe kerk te kunnen verwarmen. Wanneer men later hiertoe zou moeten overgaan, zou zoo iets dan groote financieele bezwaren met zich brengen. Onze losplaats is gelukkig weer ont ruimd van de rails. Een opluchting voor de schippers, 't Is voor het verkeer alhier te hopen dat men bij aankomst der overi ge nog aan te voeren rails, deze '«direct ter bestemder plaatse Brengt. LANGERAAR. Wederom is de gelegen heid geopend voor jongens, die aan hun leerplicht voldaan hebben, om zich te doen inschrijven voor het herhalings onderwijs aan de R.K, school alhier, dat Woensdag 2 November zal aanvangen. L1SSE. In het nummer van Maandag avond vermelden wij abusievelijk dat de lessen van het R.-K. Herhalingsonderwijs gisteravond zouden aanvangen. Dit moet zijn a.s. Maandagavond. NOORDWIJK. Openbare raadsverga dering op Vrijdag 21 Oct. des middags ten half 3, (zoonoodig voortzetting des avonds ten half acht.) Punten van behandeling. 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Bouw vergunning in verband met art. 23 der verordening, regelende de volkshuisves ting. 4, Regeling uitgaven 1910. 5. Adres van Job. Duivenvoorden c.s. om verhar ding van den Noordwijkschen Duinweg. 6. Adres van 16 Aug. 1910 betreffende bezwaren tegen een der pachters van het strand. 7. Aankoop grond voor weg- verbreeding van W. P. de Vreede. 8. Reclames en supplet-kohier van Hoofdei. Omslag 1910. 9. Begrooting 1911. 10. Aanbesteding Rijloon 1911. De avondschool der R. K. Jonge- lingsvereeniging „Geloof en Wetenschap" is gisterenavond geopend. De lessen in de gewone vakken, lezen, rekenen, taal, schrijven, enz. worden gegeven door den onderwijzer J. A Engelsman. Door not. Binnendijk zijn gisteren publiek yerkocht. Een woonhuis met schuring, stalling enz. aan den duinweg! gelegen voor f 2700 pan W. Vink te Noordwijk aan Zee, een Woonhuis staan-, de aan het Westeinde voor f 7.25 aan A. v. Schie Wz. NIEUWKOOP. Het herhalingsonder wijs is hier in de R. K. Par. School aan gevangen met. een itental jongens. OUDEWETERING. Door den gem.- veldwachter P. d. P. is proces-verbaal op gemaakt tegen d-e gezagvoerders van de stoombooten ^Cornelia" en „Schutbevacr'- wegens overtreding der verordening opj de stoomvaart in de boezemwateren van Zuid-Holland "\te snel varen in 'de Ou dewetering.) RIJNSBURG. Door een of moer per sonen is bij velen onzer inwoners een; ongewenscht bezoek gebracht. Bedoelde personen hebben van hunne tegenwoor digheid doen blijken door bet ongevraagd meeneimen van op de bleek liggende on-' der- eri bovenklieeren. .Vooral doordat bij vélen hier Maandag waschdag is, wa* huji Jeans pp DJnsdagnaqht piet ongqu^g,

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1