17 BUITENLAND, BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving, 2e Jaargang, No. 313. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27* cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag October 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel'meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. algemeen overzicht. Veel nieu\vs brachten pns de laatste fejeerammen niet over de Spoorwegstakï ng. Jn Frankrijk en mag men dus aannémëc zooals Wij Zaterdag zeiden, dat de bod jaan 'het verloopen is, dank zij de ener gieke houding der regeering. De piaatschappij der Noorderspooir- jwegen maakt dan ook bekend, dat het personeel op meer en meer bevredigen de wijze den arbeid hervat. De verbin- jdingen met België, Duitschland en En geland zijn volledig verzekerd. Van ver schillende punten van het pet wordt ge meld, dat het personeel steeds meer den arbeid hervat. Een aardig bewijs voor het verloo pen geeft ook d!e „Figaro". In het ge val van staking met succes o/ kans daar op worden de journalisten uitgenoodigdi ïnaar de Arbeidsbeurs ie komen, om in lichtingen te ontvangen, die hen met de meeste welwillendheid) worden verstrekt. Is echter de kans op succes verkeken dan wordt de bourgeoispers met de jneeste zorg geweerd'. Op de laatste) vergadering werden alleen de socialisti sche „Humanité" en „Guerre ^Sociale" toegelaten. Alzoo de staking 'is zoo )goed als gedaan. Een aardig geval is dezer djagen tnog gebeurd, dat een eigenaardig licht Werpt op den toestand in Frankrijk. De directeur van de „Guerre Sociale" zat in de gevangenis. Dat wil zeggen: hij voerde de leiding van zijn blad van luit de Santé-gevangenis, waar hij op staatskosten leeft, met de noodige égards behandeld wordt en rustig zijn journalistieken arbeid' doet. Het uitbre ken van de spoorstaking gaf hem natuur lijk aanleiding de meest ophitsende ar tikelen te schrijven. Nauwelijks was er een nieuw feit bekend' of een kameraad ging naar het Santé-hotel om Hervé in te lichten. En onmiddellijk' schreef Her vé een kernachtig artikel. Nu eindelijk werd het de jregeering Wat al te bar en het verbood den heer •Hervé de gevangenis als redactiebu reau en de citers als kopiejongens te gebruiken. En pu gaat de „Humanité" aan het schelden op Briand, die het verbod uit vaardigde. Eigenaardig land. Ook weinig nieuws over de Revolutie in Portugal. Uit Gibraltar meldt men dat het En- gelsdhe koningsjacht de Victoria and Al- bert daar Zaterdagavond is aangekomen om Zoning Manuel naar Engeland jte brengen. De Koning zou gisteren ver moedelijk met den hertog van Oporto vertrekken. Het persoonlijke eigendom van koning [Manuel en koningin Amelia is 'ter be schikking van den 'Engelschen gezant te •Lissabon gesteld. De correspondent van de „Daily Te legraph" weet iets te vertellen over d'e plannen van koning Manluel, nl. dat op een familieraad, waaraan koning Ma nuel, d'e koningin-moeder, de hertog van Oporto en de graven Sebugova en ,Fi- gueira deelnamen, besloten is, dat ko ning Manuel voorloopig algeheele rust zal houden tot hij weer volkomen gezond 4s. Ondértusschen zouden zijn vrienden dn Portugal een krachtige beweging op touw zetten om reed's bij de nieuwle Verkiezingen een royalistischie meerder heid' te verzekeren. (Indien dit laatste yzou kunnen geschieden, zou de repu bliek voor goed afgedaan hebben, daar het volk dan het koningsch'ap zou wenschen. Immers de nieuwe regeering heeft bepaald' dat de volgen de verkiezingen zullen plaats hebben, volgens algemeen stemrecht.) De vrienden van den pretendent don [Miguel zouden zich bereid hebben ver klaard om deze propaganda te steunen. Volgens hetzelfde blad blijft markies Soveral, die tot voor de revolutie En- Sgelsch gezant was te Lissabon aan de zijde van koning Manuel om hem als raadgever te dienen. Hij verklaarde de- Jzer dagen aan den journalist, dat de IJonge koning zeer spoedig naar Lissa- zOiU terugkeeren, w&nt de fneerdef- 'heidl der ontwikkelde Portugeezen staan nog altijd aan zijn zijde. Krijgsmuziek klinkt ons ook weer Van uit Griekenland tegen. Nadat reeds bericht was dat ko ning Georde langdurige besprekingen heeft gehad met Veniselos en Mavromi- chaelis meldt nu een telegram uit Athe na dat de koning Veniselos heeft opge dragen een nieuw kabinet te vormen. Nu heeft de Turksche ,„Tamin" be weert dat de Porte, indien in Grieken land een Kabinet-Veniselos optreedt, haar gezant te Athene zal terugroepen en de diplomatieke betrekkingen afbre ken, Er is maar één conclusie te trek ken én we wachten op het berichit dat het kabinet gevormd is. gemengd. We hebben onzen lezers de ellen lange verhalen gespaard die de liberale en neutrale pers opdischte over den pas toor van Pegomas (Frankrijk) die aan het hoofd van een rooverbende zou staan en op heeterdaad betrapt en gearresteerd zou zijn. Beter dan die verlichte bladen zagen we de tastbare onwaarheid er van in. Ze zijn nu verplicht te verklaren dat de onschuld des pastoors bewezen en hij zelf in vrijheid gesteld is. Nu echter doen ze het njet in kolommenlange ver halen maar met vier of vijfregels. Ze hadden uitgewijd over de woede en de vervloekingen der parochianen. Nu melden ze zijn gemeentenaren hebben hem harte lijk gehuldigd. Overlichte liberale en neutrale pers. De Italiaansche spoorwegbeambten, de „ferrovieri", hebben de toezegging van de regeering gekregen, dat zij eenige millioenen meer op de begrooting zou vragen om het lot van het spoorwegper soneel te verbeteren, maar zij zou niet de 35 millioen toestaan, waarom was ge vraagd. De „Giornale d'Italia" meent, dat indien de „ferrovieri" in staking waren gegaan, zij evenals in 1905 door de energie der overheden en de afkeuring in den lande zouden zijn overwonnen geworden. Woensdag is in de Vereenigde Staten voor het eerst de verjaardag van de ont dekking van Amerika door Columbus als een nationale feestdag gevierd. Vooral de Italiaansche genootschappen in New-York maakten veel werk van de herdenking. Maar ook de autoriteiten hadden haar medewerking geschonken: de rechtbanken en de postkantoren waren gesloten; ook beurs en banken bleven dicht, alsmede de meeste kantoren. Uit Havana wordt gemeld, dat een orkaan groote verwoestingen aangericht heeft op Cuba. De steden Casilda en Santa Clara zijn verwoest, de Pinos-ei landen hebben zwaar geleden. Vele menschen zouden zijn omgekomen. Donderdag heeft de Lord Mayor van Londen in Olympia de vierde ten toonstelling voor zaken doen en adver- teeren geopend. Op deze tentoonstelling ziet men o.a. allerlei uitvindingen ter besparing van arbeid en worden wegen aangewezen hoe men voor den handel opgeleid moet worden en goed zaken kan doen. En dan is er van alles te zien wat betrekking heeft op adverteeren en reclame maken. Als parlementair stuk is er een ver gelijking verschenen van wat de groote zeemogendheden voor hun vloot uitgeven. Voor het dienstjaar 1910/1911 worden die uitgaven geschat voor Engeland op 40.603,700 p. st., Frankrijk 15,023,019 p. st., Rusland 9,723,574 p. st., Duitsch land 21,235,000 p. st., Italië 7,349,766 p. st., de Vereenigde Staten 27,474,454 p. st. en Japan 7,590,362. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is een Staatscom missie ingesteld met de opdracht om te dienen van advies omtrent die vraag welke maatregelen zullen zijn te nemen om te komen tot herziening van 'de be staande verhouding tusschen het gou vernement en 'de protestant- sche kerk in Ned.-Indië, met het doel aan 'die kerk door meerdiere zelf standigheid betere gelegenheid te geven zich naar den eisch van haar eigen leven in te richten, en zijn in die commissie be noemd tot lid en voorzitter, mr. J. O. de Ma- rez Oyens4 lid yafl 'üe Eerste Kamer der Staten-Genera5l, oud-minister van [Wa terstaat, Handel en Nijverheid tot leden de heerenÜr. W. F. Breyer, evangelisch predikant in Ned.-Indië met verlof; H. Colijn, Oost-Indisch hoofdamb tenaar, lid van d'e ,Tweede Kamer; us. J. W. Gunning, zendings-directorjhr. mr. dr. H. A. van iCarnebeek, referenda ris, chef der afdeeling Justitie. Onderw., Eeredienst en Nijverheid van het departe ment van Koloniën; dr. ,H. H. Kuyper, hoogleeraar in de faculteit der gódgeleerde heia aan de Vrije Universiteit te Am sterdam; ds. A. Loeff, emeritus-predikant voorzitter van de commissie tot de zaken der protesiantsche kerken in Ned. Oost en West-Indië; dr. J. W. Pont, hoog leeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, benoemd door de Her steld Evangelisch Luthersch Kerkgenoot schap; dr. F. Pijper, hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Leiden; ds. J. Rooker, Evang. predikant in Ned.-Indië, met ver lof, oud-lid van het bestuur over de Pro- testantsche kerken aldaar; ds. W. L. Wei ter, predikant trice-president van d'e com missie tot de zaken van de Prot. kerken in Ned.-Oost- en West-Indië; en tot lid en secretaris: de heer J. Hulshoff Poll Oostind. hoofdambtenaar met verlof, laat stelijk eerste secretaris van het gouver nement viTii Ned. Indië. Is aan den gen.-maj. G. P. de Veer,; comm. der 2de divisie, den kapt. der inf. J. P. L. Niesten, comm. in het 34e landweer-district en aan lien eersten luit.- kwartierm., onder toekenning van 'f2700 pensioen, eervol, ontslag uit den militairen dienst verleend'; zijn benoemd bij den grooten staf, tot generaal-majoor de kol. A. Hoogêboom van dieir-staf, inspecteur van net militair onderwijs; bij het wapen der infanterie bij den staf van het wapen tot generaal-majoor de kolonel jhr. L. Chr. van den Brandeler van 'dien staf, gouverneur der Kon. Mil. Academie bij den staf der 2e divisie, tot ge neraal-majoor, commandant der 2de di visie, de adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, de kolonel F. Fonnet, commandant van het regiment grenadiers en gager. Prins Hendrik te Brussel. Z. K. H. Prins Hendrik vertrok heden morgen per trein van 7 u. 32 min. via Utrecht naar Brussel. Hij zal vergezeld zijn van zijn adjudant, jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare. De Prins blijft in Brussel tot Woens dagmiddag. Hedenmorgen zou hij o.a. een bezoek brengen aan de Nederlandsche afdeeling van de Brusselsche tentoon stelling. Hedenavond wordt te zijner eere aan het Hof te Brussel een groot diner ge geven waaraan ook de leden van het Nederlandsche gezantschap te Brussel worden genoodigd. Dinsdag geeft de Nederlandsche ge zant, jhr. Van der Staal van Piershil, een diner ter eere van den Prins. Z. K. H. komt Woensdagavond van Brussel in Den Haag aan en blijft daar tot Donderdagmiddag. korte kroniek. Zooals reeds aangekondigd, stellen B. en W. van Amsterdam den Raad dier gemeente voor om den heer H. C. J. Grit- ters, te Rotterdam te benoemen tot direc teur der gemeente-electriciteitswerken op een jaarwedde van f 10,000, en onder bepaling, dat, voor de toepassing van de pensioenverordening, als datum van in diensttreding zal worden aangenomen 15 December 1899. Te Borne herdacht Zaterdag de heer jhr. Von Bönninghausen, burge meester zijne 25-jarige ambtsvervul ling. Sedert 15 Oct. 1885 staat hij aan 't hoofd dezer gemeente, na eerst burge meester van Weerselo te zijn geweest. Eene commissie van burgers had zich gevormd, die voor bijeengebrachte gelden tot het aanbieden van een huldeblijk, de werkkamer van den jubilaris in het ge meentehuis heeft laten behangen, stoffee- ren en meubelen. Te Amersfoort zal een nieuwe Boter en Eiermarkt verrijzen. Het Dag. Bestuur der gemeente heeft voorgesteld het ge meentegebouw de Waag af te breken en op het vrijkomend terrein en het aange legen plein de markthallen te doen bou wen. De gewone audiëntie van den mi nister van landbouw, nijverheid en han del zal op Woensdag 19 dezer, en die van minister van oorlog op 2o dezer niet plaats hebben. De burgemeester van Haarlem zal in Maart geen lierbenoeming aannemen, omdat hij een reis wïï doen naar "de nieu we wereld èa zijn poging, om een ver- Ic: te erlangen van eenige maanden, niet is gelukt. Gisteren is te 's Gravenhage (een nationale betooging gehouden voor af schaffing van den nachtarbeid en voor den wettelijken tienurendag voor bakkers. leiden, 17 October. Het vervoer en de opbrengst van de Rijnlandsche stoomtramweg Maat schappij bedroeg gedurende de maand Juli 1910. Reizigers (aantal 67,090), opbrengst f 10,798.01, goederen f 1179,59, jdiver- sen f351.79; totaal f 12,329.39. Per djag-kilometer f 23.83. Sedert 1 Januari 1910. Reizigers (aan tal 315,129), opbrengst f 47,696.811/2 5 goederen f 4851.88, diversen f3275.87; totaal f 55,824,561/2- Per dag-kilometer f 17.88. Gisterenavond' gaf de Dansclub1 „Mignon" in d'e goed bezette zaal van de Graanbeurs een 'Soirée dansante, dat voorafgegaan was door tooneeistukjes en voordrachten en afgewisseld werd door goed uitgevoerde muziek van dien Heer Th. S. W. v. Leeuwen 's Gravenhage. De tooneeistukjes zijn, in aanmerking genomen d!at zij werden uitgevoerd door d'e leden, uitmuntend geslaagd'. In het door hen zelfgemaakte stukje „Het ver loren Minnebriefje" kwamen de onder scheidene rollen goéd uit. Liza de dienst bode (Mej. C. Versteegen) had er goed slag van haren Meester oen renfenïfer (den Heer Wijnbeek) om fien tuin te Jeiden en deze zag in zijn jaloerschhteid op zijn vrouw, niet in dat het 't dienstmeis je te doen was hem Jiet noodige geld afhandig te maken waarmede zij haar vrijer, een 'huzaar (den heer B. Hage- man) immer van dienst kon zijn, door het met tact optreden van Mevrouw Pijpe- linlc echter (Mej. Akkerman) kwam alles weer in orde en bleek ten slotte dat het briefje wat Mijnheer Pijpelink ge vonden had niet aan zijn vrouw djocli aan zijn dienstbode gericht was. Ook de Artisten-revue werd in Ihaar verschillende rollen zeer goed uitge voerd vooral „Flipje" (de Heer B. Ha- geman) deed de aanwezigen schudden van lachen. Door Piano en viool werden jeenige nummers verdienstelijk uitgevoerd. Het is het bestuur gelukt met dezen avond' de sympathie op te wekken van de aanwezigen, want niet minder dan 20 nieuwe leden en eenige donateurs traden tot de vereeniging toe. Na afwerking van het eerste deel van het programma volgde een zeer geani meerd' bal, dat 'het glanspunt van dien avond', of liever van den nacht was, om dat door den Balletmeester, den Heer Th. S. W. v. Leeuwen, verscheidene cottillons waren v< u/bereid welke on der zijn pitmuntende leiding prachtig zijn geslaagd; zeer ten genoegen djer danslustige paartjes. Bij de posterijen en telegrafie wor den met ingang van 1 November Ver plaatst de commiezen-titulair der pos terijen en telegrafie C. A. Schrijver, van Zeist naar Gouda, A. J. Lindt van Gouda naar Rotterdam (bijpost- en telegraaf kantoor „Prins Hendrikkade"). Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, vanhier verzonden geduren de de le helft der maand October 1910. Binnenland. Brieven: Mej. A. Blom, Amsterdam. Mej. wed. Thiele, Amsterdam. Mej. D. v. d. Burg, 's Graven hage. Mej. Gelang, 's-Gravenhage. Wed. Tap, 's-Gravenhage. I. Boom, Krommij- drecht. Mej. M. v. d. Brink, Leiden. W. Dijkstra, Leiden. Mej. A. Hoep, Leiden. Ds. J. C. Kars, Ouderkerk aan IJssel. Mej. S. Hakkert, Rotterdam. Veen, Voor schoten. Th. v. d. Meij, Woubrugge. Wed. J. Rietveld geb. Scheffer, Zwolle. Briefkaarten: A. Bertram, Am sterdam. A. Demel, Amsterdam. J. v. d. Meer, Amsterdam. H. Pont, Helder. K. Hoogeraad1, Noordwijk-Zee. A. Fister, letter dam. J. Amiabel, Rotterdam. <M. Rog, Vlaard'ingen. Jonge ju ffr. M. v. Ma- ris. Buitenland. B r i e v e tnH. A. v. Ingen Schenau, Genève. Dr. J. F. F.' Campbell, Montreux Monsieur et Md'm,1 Cohen Tervaert, Venise. Briefkaarten: Dr. O. Emansveld, Anvers. James Pellegou, Dublin. J. H< Koopman, Gruni Irni. G. Hornecker, Nancy. Fr. Carles, New York. roomsche agenda. [Woensdag, 5y2 uur 's avonds. "Ge bouw der St. Joseph-Gezellen, Rapenburg Bijbelsche geschiedenis met lichtbeelden voor kinderen der St. Petrus-parochie. ALKEMADE. De gemeenteraad ver gaderd op Woensdag 19 October 1910, des voormiddags te tien uur. De agenda vermeld de volgende punten: l.Beëedi- ging nieuwe Raadsleden Broekhuizen en de Jong. 2. Ingekomen stukken en mede deelingen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Onderzoek geloofs brieven gekozen raadslid S. Strijk. 4. Benoeming leden Commissie tot wering van schoolverzuim in de wijken E. en F. 5. Benoeming Gemeente-geneesheer te Oudewetering. 6. Bediening Zuidelijke brug te Rijpwetering. 7. Eervol ontslag onderwijzer te Kaag. 8. Toelage veearts. 9. Toelagen geneesheeren. 10. Gratificatie opzichtersweduwe Lemmers. II. Adres weduwe H. van Heek onderstandsgrati ficatie. 12. Af- en overschrijving 1910. 13. Wijziging begrooting 1910. 14. Ge- meentebegrooting voor 1911. 15. Veror dening Motorrijtuigen. 16. Verordening begafenisrechten. 17 Verordening leges ter secretarie. 18. Verordering schoolgel den. 19. Reclame plaatselijke belastingen 20. Brugwachterswoning Fransche Brug. 21. RegelingbenoemingGemeenteopzichter ALFEN AAN DEN RIJN. Dc Wei- Eerw. Heer J. A. Foppe, die eenigei maanden geleden wiegens gezondheids redenen zijn eervol ontslag heeft gekre gen als Pastoor van Boskoop, en eerst zich te Zevenaar zoude vestigen, heeft thans zijn intrek genomen in het R. K. Liefdegesticht der Eerw. Zusters van' Onze Lieve Vrouw alhier. GOUDA. De gemeenteraad' heeft be noemd tot adjunct-directeur jter ge meente-lichtfabrieken den heer T. B. Granpré Molière, te Dordrecht. Goedgekeurd werd de jekening van' het voormalig armbestuur van Stein met een batig saldo van f951.83, waarvan, Vö gedeelte in de gemeentekas vloeit De subsidie over 1910 aan de vereeni ging De Ambachtschool voor Gouda en; Omstreken werd' vastgesteld op f 4000. Bij hunne voorsteilen tot instel!in|g| van schoolvergaderingen ontspni ieh, een principieel d'ebat tusschen de hee ren IJsselsteijn en Kolijn. Laatstgenoem de stelde als amendement v&or: dat dé besluiten cener schoolvergadering voor het hoofd' der schjool niet bindend' zijn. Door B. en W. was voorgestld' die be sluiten wel bindend voor het hoofd té doen zijn, tenzij deze er zich in de ver gadering onder opgaaf van /edenen te gen verklaart. Met 11 tegen 6 stemmen werdl het amendemenf-Kolijh aangeno men. KATWIJK AAN ZEE. Op den publie- ken afslag werd besteédvoor volllé pekelharing f 12.40, voor ijle dito f9.10, voor steuriiaring f 10.35, voor makreel1 f 10.75 per kantje. LEIMUIDEN. De R. K. Kiesvereenï- ging Leimuiden-Rijnzaterwoude vergadert op Vrijdag 2\ October a.s., des avonds te zeven uur, in de Parochiale Jongensschool Aan de orde is: 1. Opening door den voorzitter. 2. Notulen vorige vergade ring. 3. Mededeelingen door het Bestuur. 4. Bestuursverkiezing wegens liet niet aan nemen zijner benoeming van den heer Th. B. Noordman. 5. Lezing te houden door. den Weleerw. "Heer H. N. P. J. Berkhout,- kapelaan dezer parochie. Door een vergissing schreven wij de vorige week, dat de man, wlen aan de fabriek Holland het ongeluk overkwam Geriking heeten. We haasten ons die ver gissing te herstellen, wijl het is gebleken G. niet te zijn. LISSE. Het zesjarig zoontje van V. O. liep over den Straatweg toen juist een wielrijder passeerde, de jongen raakte onder het rijwiel. Met een gebroken been en een niet onbeduidende hoofdwonde werd hij opgenomen. Men zal zich herinneren dat eenigen

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1