BUITENLAND, gevangenneming van pater Senicourt en zijn invrijheidsstelling door bemiddeling van den Franschen gezant. Dat is waar, maar (dat verhoogde juist het tragische van mijn toestand) ofschoon ik op de vlucht was, ben ik toch voortdurend op de hoogte geble ven, van wat er na mijn vlucht gebeur de. Op die wijze-hoorde jk Woensdag avond tegen 7 uur, dat pater 'Fragues en pater Gomes vermoord waren. En kele personen die zich van afstand tot afstand hadden opgesteld langs den weg 'dien ik volgde, deden me de nieuws tijdingen aldtus toekomen. Kendet u de omstandigheden Van den dood der beide lazaristen? De be richten die tot ons zijn gekomen, wa ren erg vaag. Niet alleen .vaag, maar leugenach tig. Zoo heeft men bijv. voorgegeven, dat de tooneelen van anti-clericalen haat en bijzonderlijk de aanvallen op de kloos ters waren uitgelokt door de religieu zen, die op de menigte söhotem. M/en heeft beweerd, dat er na de pverweldi- ging in de kloosters allerlei wapent werden gevonden. Dat is gruwelijke las ter. Om alleen van ons klooster te spre ken, daar was enkel een revolver met 60 patronen aanwezig. De muiters moe ten bij de plundering van het gebouw na den dood der paters een 'dertigtal pa tronen hebben gevonden, maar geen en kel wapen. Ik heb zelf de revolver niet in bewaring genomen, maar ze ergens verstopt, waar ik haar zou kunnen te rugvinden. De omstandigheden van den dood mij ner beide confraters, ja, die heb ik ver nomen en ze zijn van dien aard, dat ook in dit opzicht blijkbaar de anti-clericale pers voor geen leugens terugschrikt» Men heeft beweerd', dat de aanval op de kloosters een spontane uiting was van de gezindheid des volks. Dat is niet waar. Er werd gehandeld naar een wiel' overlegd plan, door de kopstukken blijk baar opgemaakt. Overal tegelijk en na genoeg terzelfder ure, trokken de mui tende benden van soldaten en burgers, met vrouwen zelfs in hun midden, te gen de kloosters op. En overal ook op dezelfde wijze. Bij ons huis jn Arroios ik was onder een vermomming uitge gaan om ,een toevlucht te zoeken voor onze paters en onze jongelingen be gon de aanval voor drieën al. Men wil de voorkomen dat iemand zich in vej- ligheid zou stellen. Van ver in den om trek begon men toen het klooster te om singelen. Tegen 6 uur waren de benden die van alle zijden samentrokken, ons genaderd, en onder de kleine verheven heid, waarop ons huis gebouwd jy, be gonnen allen, soldaten, burgers en vrouwen op alle vensters te schieten, terwijl enkele der ellendelingen met ,een bijl de deur inhakten. Toen ze daarmee gereed1 waren vroegen ze om de oversten pater Gomes, den plaatselijken superior, en pater Fragues, d'en visiteur. .Onder wijl liepen de moordenaars weer maar de bende ,die achteraf gebleven was, terug. Zoodra nu de oversten op don drempel verschenen, en voor zij nog één enkel woord hadden 'kunnen spreken* schoot het gepeupel hen op de plaats, dood. Pater Fragues viel het eerstpa ter Gomes had' nog den tijd om op de knieën te vallen alvorens te sterven. Wat mij betreft, overal werdl er naar me gezocht. Als ik goed1 ben ingelicht, wa ren er onder Viie bende woestelingen 'n paar individuen, die tot eiken prijs mijn dood besloten hadden. Waarschijn lijk waren het enkele stroopers, die een paar maanden geleden in onzen tuinl door mij betrapt waren, en die ik had doen arresteeren. Jdoelang heeft men u gezocht? Van Woensdagavond tot Zater- dlag hebben de moordenaars geen oogen blik mijn spoor uit het oog verloren. Verschillende malen moest ik in dien, tussdhentijd van kleedjing en vermom ming veranderen. 'Ik heb bijvoorbeeld verschillende uren "in een riool mij moteten schuil houden en later weer mij moei ten verbergen in een waterrese/voir, dat gelukkig bijna leeg was. Maar jk heb ook meer gemakkelijke toevluchtsoor den gevonden, waar ik niet enkel mon deling door mijn getrouwen van den toe-1 stand op de hoogte werd gehouden*1 maar ook de kranten kon raadplegend Wat heeft men ons dan eenzijdig ingelicht. t /Zoo onpartijdig als maar moge lijk is. Alle telegrammen werden klaar) heimelijk gecorrigeerd en in een zin* dien jk u niet nader behoef aan te dui-i den. De indruk moet gewekt worden* dat alles goed gaat. Dat is het wacht woord. De voorloopige regeering gaat zelfs zoover, dat zij de gezanten van de| vreemde mogendheden poogt te verhiin' deren, hun officieele cijfertelegrammen! te verzenden. Uit de telegrammen leest men al leen van aanvallen op de kloosterlingen^ Is de seculiere geestelijkheid hiet las-f tig gevallen? Zoover ik' te weten kon komen* laat men de wereldgeestelijken met rust De revolutionairen gaan er zelfs groot op, ddt de wereldgeestelijken met hen; in d'en strijd tegen de kloosterlingen] zouden sympathiseeren. Ik voor mijl weet tenminste een geval, dat een ka-i pelaan, bij welken het gepeupel huiszoe king deed om zich te overtuigen, dat geen der onzen zich bij hen verborgen' hield1, en bij wien men een revolver met patronen vond', ongemoeid is gelaten en] niet in het minst te verdurlen [ets haidl Klaarblijkelijk is op de kloosterlingen] alleen d'e woede gericht van de kopstuk ken der beweging. En hoe is u ontsnapt, en hierheen' gekomen j Zaterdagavond kwam men mij mee- deelen, dat eindelijk na mieerdere da gen, degenen die mijn spoor tot dan,' toe gevolgd hadden, hun zoeken had den opgegeven. Dadelijk ben jik toen vertrokken. Ik was toen in een stal ver scholen. waar ik m'n laatste maaltijd) had gebruikt. Een koedrijver, een brave, man en goed Katholiek, gaf me z'n ar melijke kleeding en haalde een repu- blikeinsohe kokarde voor me, die hij in] m'n knoopsgat stak. Zoo ben ik onver schrokken naar Lissabon teruggekercf, besloten ik moest wel de stad te| dborkruisen, te midden der revolutio nairen, om met den eersten den besten] trein te vertrekken. Dat plan heb ik zon der aarzelen en onmiddellijk uitgevoerd. Ik heb onder meer verschrikkelijks een' troep dronken soldaten, burgers en vrou wen d'e laatsten met de Phrygische muts op het hoofd, en met geweren gewa pend, eenige ongelukkige religie.izen' met stokslagen zien voortdrijven naar. liet kamp der revolutionairen. In diat kamp word!en minstens 300 kloosterlin gen gevangen gehouden onder beclre:- g ng, d'at ze onmid 'ellijk over de kil g] zullen worden gejaagd voor het geval de monarchisten de geringste poging wagen durven om zich te verzetten. De arme priesters liepen daar tusschen teen joelende menigte door, aan bei ie kan ten dër straat opgesteld, een menigtej die hun de meest grove schimpwoorden; naar het hoofd wierp. Ik hoor nogl steed's de gruwelijke verwens chin ge af dier razende bende. De religieusen die gevangen ge nomen werden, moeten dus als gijze laars dienst doen Juist. En onder hen bevinden zich1 ook vele vreemdelingen. Dat heeft dei censuur vooral verborgen willen houden voor d'e betrokken mogendhedenIk behoef u niet te zeggen, wat ik heb gevoeld, toen ik dit tooneel aanschouw- Tweede Blad, behoorende bij De Leïdsche Courant van Zaterdag 15 October. Macht tegen Recht. De Fransche revolutie met hare ver schrikkingen, is geweest een praffische toepassing, een consequentie van die leer 'der Fransche encyclopedisten, mannen, "die de wetenschap op nieuwe banen vil den leiden, onder wie de voornaamste is [Jean Jacques Rousseau. Ze wilden brdaen met de leer der kerk, dat 's menschen recht beperkt is, dat we niet het recht hebben 'te doen alles, wal we kunnen doen. 'Oorspronkelijk. zoo leerden zij e— heeft de mensch het recht ta doen, lalles, wat hij kan en wenscht te doen, |Zijn macht is zijn recht. Dit recht heeft hij v rij w 111 i g laten beperken door zich te plaatsen onder gezag, maar.., Jeder oogenblik kan hij het terugdscben, en dat gezag van zich afschudden, en kan weder met zijne krachten streven naar 'Blies, wat hij wenscht. "Ziehier de verklaring van 'de verschrik kelijke omwentelingen, die op het einde der 13e eeuw in "Europa hebben gewoed'. Ziehier de verklaring van de gruwelen, die wij nu in Portugal aanschouwen. Ziehier de verklaring van de sociafeti- Sche stakingen, zooals n'u die van cle spoorwegarbeiders in Frankrijk. Hun maéht beschouwen Ze als fiunrecht. Tegen dit alles heeft de overheid zich moeten weren door de macht harer straf fen Dit was haar recht Maar als hare macht te zwdk bleek, moest zij bukken, moesten regeerings-vormen verdwijnen, moesten regeeringen aftreden. Niet slechts hebben de onderdanen In hunne verhouding tot de overheid de 'macht gesteld in de plaats van het recht, ook de Rijken in hunne onderlinge ver houding hebben zich niet gestoord aan internationaal recht en verdragen. Dun 'm a chti s geworden hun recht. En Zoo zien we, dat de Rijken hun toevlucht nemen tot indrukwekkend verweer. Dit is logisch. Zoodra de macht het recht ver dringt, kan slechts de macht van den een den ander tot ee/biediging zijner rechten dwingen. En het macht tegen macht stellen heeft bij sommige succes gehad. 'Men ziet het in -den BalkanRumenië, Servië, Bulgarije, en Montenegro hebben Zich weten te handhaven door een zeer groote militaire macht te ontwikkelen ;- een macht, die aan Turkije ontzag in boezemde. —Maar als de macht van het wapenge weld niet grootsch genoeg was, werden de rechten van de staten door andere met voeten getreden. Oostenrijk lijfde in rechtstreekschen strijd met het verdrag Van Berlijn, Bosnië, Horzegewina"bij zijn 'Keizerrijk in, Rusland ontnam aan'Finland de zelfstandigheid, die het bij verdragen gewaarborgd had, Japan heeft het kei zerrijk Korea lot Japansch grondgebied verklaard, ofschoon 'in 1898 de onafhan kelijkheid van Korea uitdrukkelijk door Japan was erkend, 't Waren "daden van puur gewéld. Korea, een land zevenmaal zoo groot als Nederland en met een bevolking niet ver van de tien millioen, wer'd door bruisk wapengeweld, zonder eenig reëht, luit de rij der staten geschrapt. De staten, die op hunne zelfstandig heid' en onafhankelijkheid prijs stellen, moeten plaatsen macht tegenover macht. Naast de genieenschap, die WijStaat" noemen, staat een andere gemeenschap, SMnaia. T>e volgende feuilleton over 'de) ^Roe- tneensche residentie, waar H. M. onze Koningin Moeder logeert, welke is ver- jtaald uit het Siegenburg-Deutsches ,Ta- igebl., willen wij onze lezers hiet ont houden. "^>inds eeuwen loopt d'e oude postweg, langs de bruisende Prachova, "liij gaat van Kroonstad, de grijze vestingstad, die in een krans van groene heuvels ligt, naar het land van den Donau omlaag, naar de Walachijsdhe vlakte. Op zijn hoogste kromming ligt de grens; ligt. Pre ideal. Veel vrachten, veel handlel, veel vee, iveel postkoetsen zijn af in oiide tijden, idezen weg gegaan. "Nu razen de auto's er over, en halen de schuimende golven van 'de Prachova In. Nu stoomt de trein zig- |zag, onder, boven, over en langs diezen weg waar wij nog maar een heel en- ]kele 3,brachowanka" (Kroonstadschen wa gen met zijn huif van zeildoek of stroo ials een verdwaalden kermiswagen, over Zien sukkelen. De weg is veel stiller dan Vroeger geworden; en heeft andere kleu ren gekregen. Maar de Ka rpath entoppen staan nog als altijd kaal; vloeiende lijnen armoedig gras. Als vreeifide flon- kerbakens, die boven de "donkere; roman- i&è.f van den weg "hier beneden uitlich ten. Vroeger was deze weg om'dien "haver klap gestremd. Een lawine was er over- igestort of een plotseling bruisende heek,- na onweer cfr zwaren regenval had ]een stuk er uit weggeslagen. Van de Schatkamers onder den grorid, vol zout en de soldering ingescheurd in jiaar algemeen karakter alle stateji omvattend ,de Kerk. Ook Zij heeft ondervonldlein1, dat 1de macht Haar van haar rechten ]wil be- rooven. En ook Zij heeft moeten stellen macht tegenover macht. En.... Zij heeft overwonnen. De Kerk heeft de eerbie diging harer rechten gedwongen van allen, die Haar aanvielen. Zij staat als een wereldbeerscheresse, met wier rech]- ten rekening moet worden géhoufdfen. Maar hoe heeft zij overwonnen? Van af hare stichting door d]en Arme van Nazareth, hare eerste verspreiding door twaalf Apostelen tot nu toe, heeft de Iwereldsche macht li War bevochten, terwijl rij zelf stond zonder hulp van wape nen en geweld. Woordlen als Caesaro- papisme, Josephinisme roepen in onze herinnering een rij van vorsten, die de macht hunner grootsclte heerschappij ge bruikten tegen de Kerk. Ds. Plerson moet getuigen, doelenldl op de machten, die de Kerk aan vielen „Als algemeene uitkomst van het historisch onderzoek mag men vvel zeg gen: de Kerk heeft voortdurend in een toestand verkeerd, waarvan mensche- 1-ijke wijsheid moest voorspellen: zoo kan het geen veertien dagen meer dfu- ren". En... zij heeft getrotseerd de eenwen. Zij heeft overwonnen, zij overwint. LWelke macht heeft zij gesteld om hiare rechten te verdedigen De piacht, die Hare Stichter heiefit gebruikt om tot zich te trekken de er kenning van de volgendje eeuwen. De Kerk heeft overwonnen door hare Hei ligheid, hare Liefde... "Hare Liefdie, die d'e kinderen dier Kerk beweegt om door vereeniging zichzelve en de Kerk te be schermen. i Wij eindigen mét de Wóórden van Dr. Poel-s „Een Hof van Arbitrage wordt opge richt, waardoor de geweldenaars zeiven den verderen triomf van het gewe'.d nog hopen te keeren door het lijerstel van het aloude christelijke recht. Maar neen, het eenig groote Hof van Arbitrage is voor negentienhonderdJaren door den Christus opgericht.' Be Week. Een week! is weer voorbij van bange vre-eze en onrust en nog bestaat er niet de geringste hoop een blijder dag te zien gloren. De P.ortugeesdhe republikeinen heb ben overwonnen. Een koning te zwak om te regeeren, door geen raadslieden ter zijde gestaan die met vaste hand het roer van staat konden hanteeren, levend in een atmos feer van corruptie, viel als slachtoffer zijner eigen zwakheid', de republiek over won. Maar eenmaal in het bezit van tie macht, eenmaal zetelend op zijn hoog- sten troon, liet de revolutie zijn waar ka rakter zien. Nu kon de vrijmetselarij vrij haar spel spelen, en opgehitst door de republi- keinsche leiders, zwijmelend in den roes diie de njaam „bevrijders des vad|er-< landis" hun bezorgde, stormde het yolk naar kerken en kloosters, bezoredfeUde zidh met bloed' der onséhuldifgeln tem. onteerdle met heiligs cbenenide h/imd de gewijde voorwerpen. Arme onschuldige zusters werden Te midden der hun toevertrouwde kinderen, die scheiend de handen om hiulp ten he mel strekten, weggesleurd', mishandeld en jn kerkers gesloten, terwijl de groot ste bandieten in naam der vrijheid wjer- den losgelaten. 'Dan was het parool, menschen mobiel maken! Uit het dal kwamen ze naar "bo ven,'bruin en pooïig, om 'den weg naar Frans-Silvania vrij te maken. Naar het „land laan gene zijde van de wouden." Van deze. wouden die nog 'tot op d'ezen dag voor het grootste gedeelte Oerwoud zijn. Boomreuzen van ongelooflijke af meting leven en sterven in dit ongestoor de rijk van groen en zwart, en brons en zilver, alleen aan* den wil der 'natuur ge hoorzamend. Geen bijl raakt over hun hout. Ze zijn sterk en geweldig als de kara'kterhelden der Scandinavische •dichters. 'Maar zij worden zwak en murw, Ze worden roodbruin en als verweerd lei. Eeuwen staan 'zij in de Roemeensche Karpathen te schilderen rtrouwe wach ters aan de grens, voorposten (der ro mantiek. De menschen, die de meesters van de zen bodem zijn, zoeken het hoogerop. Zij zijn nog altijd iet of wat nomaden. Een tikje meer 'dan de Zwitserscbe Sen- nen Hat zijn, die met "den zomer en de bloemen mee, naar de alphoogte en "heel langzaam wëer naar het dal terug trekken. Het vrije rijk van het oude volk hier begint pas boven de laatste dennen en strekt zich uit tot den kam van die Bo'etschetsch r-^ waar de gemzen ,zich soms vertoonen. Daar groeit voedsel in overvloed voor idle schapen dezer mien- schen. Daar besluipt ze de beer. Daar doet de arend zijn schrille geluiden hoo- ren, hoog in de lucht. En dlaar liggen d'e rotsblokken en gram etste enen maar zoo ih het roncf, waar ze hun kleine wo ninkjes van kunnen stapelen. Van de Walachijsche laagvlakte schui felt de postweg tegen (de berghelling opj Arm Portugal, 't was niet dat men in het koningschap een minder goedle regeeringsvorm vond te hebben, dan ,in d'e republiek' ook dit régime zal Por tugal niet weten op te heffen uit zijn rotting van verval, 't was om den godsdienst, den katholieken godsdienst te doen. 'n Serie anti-clericale decreten j'sl door 'de voorloopige regeering uitge vaardigd, als men sedert het Fransche schrikbewind niet gezien heeft. De Jezifiten eerst worden verdreven, hun grootste vijanden, en ook de andere congregaties worden opgeheven. Pries ters, monniken, religieusen worden over de grenzen gezet, hunne goeleren ver- verbeurd verklaard een zakgeldje voor iiquidateurs en "dat alles in naam "der vrijheid. (Een illustratie geeft het hieron der volgend verhaal van "Pater Espinouzè) Vrijheid van gedachte, vrijheid van 'druk pers niet Katholiek is want deze wordt ge proclameerd, als tenminste die gedachte, die pers niet Katholiek is want dieze wordt gesupprimeerd. Al het venijn der hel mag worden uitgespuwd, als slechts de naam van God niet worde gehoord. Vrijheid verkregen door revolutie, ba ren slechts oproer. Zoo ook in Frank rijk waar de „Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap" haar eerste triomfen vierde. Sedert maanden en maanden werd openlijk, in heftige om niet te zeggen misdafdige termen tot staking aangezet. En geen hand1 tot afwering van het kwaad werd uitgestoken. De regee ring zat er'slap bij neer, en hoe kon ze ook anders, waar ze uit mannen be stond' die de revolutionaire en socialis tische ideeën propageeren, en wien aan stonds zou gezegd worden „gij zijt on ze leermeesters geweest." En de regee ring zag in d'at dit komen zou, en maak te, wanneer het in de Kamer soms even ter sprake kwam zich met een paar holle frasen ervan af. En nu plots grijnst het hun aan in heel zijn omvang en neemt men maatregelen die men van monarchistische regeerin gen zou afkeuren. Mobilisatie en troe penversterking. "En desondanks breidt zich de staking uit en komen onophou delijk onrustbarende berichten van meer stakingen. Ieder gevoel van verantwoor delijkheid is uit die menschen geweken, en hoe [kan het ianders, waar ze in hun vrij hei dgeen machten boven zich erkennen en niet door de zachte banden van 'den, godsdienst, die zij overboord wierpen, binnen de perken worden gehout'eu. Arm Portugal, arm Frankrijk. V. Pater Espinouzè, de Fransohe laza rist, die sedert een jaar in het klooster van Arroios vertoefde waar Woens dag der vorige week de overste, pater Gomes en d'e generaal-visiteur pater Fragues werd«n vermoord heeft aan d'e woede zijner vijanden kunnen ont snappen. Vermomd als een landlooper, in een versleten pak, met een rood'e das om den hals en een pet op het hoofd, kwam d'e jonge missionaris te Parijs aan, waar een tweetal ord'egenooten hem opwacht ten. De „Univers" heeft d'en pater aan stonds geïnterviewd. Ja, werkelijk, zeide hij, iu kunt het wel zeggen, ik ben den dans mooi ontsprongen. En ik ben nauwelijks de aandoeningen te boven, die ik heb on dervonden. Men moet het beleefd heb ben, om te kunnen begrijpen, wat het is. Bedenk eens, dat ik van Woensdag- d'agmiddag 1 uur tot Zaterdagavond en Zondagmorgen in doodsgevaar verkeerd heb, zonder ophouden, en dan op die manier. Sinds Woensdag, zegt u U sprak -toch in uw telegram van Zond'ag alleen over d'e jongste gebeurtenissen, als de soms rechts, soms links van de Pracho va, al naar de rivier dat toelaat Doch voor ze in een laatsten klim den rechten koers naar Predeal, naar Zevenburgen, in slaat ii een goed uur voor de poorten van Hongarije bruist uit een nauw zij dal de Pelesch te voorschij'nin het vlug ge en blijde gebaar, waarmee leen kind aanholt op zijn moeder. Een bijzon der diartele beek! Zij heeft in haar kort verloop ree'ds de onmogelijkste hupper lingen verricht en zoo wild rent zij daar aan, dat men 'bang is voor haar ontmoe ting met de moeder. Die gaat echter stil en bedrijvig haars weegs. Twee kinderen komen hier zich bij haar aansluiten. Want van de andere zijde een stiller en jonger zusje! gurgelt de Rea, 'zonder pretentie, de Prachoa in. Daar, waar de dalen van cle Pelesch en de Rea, dat van de Prachosa snijden, staat aan den Pelesch kant een groene voorberg, van welks hoogte het een prachtig gezicht is: over deze dansende watertjes en "de zee van groen en zilver en goud, die de toppen dezer*eindelooze dennenbosschen lijken. Daarachter, in vloeiende lijnen, die jn het mienschelijk gevoel stroomen als vloeiende jnuztek- noten, staal de compositie der Hoog- Karpalhen omhoog, Meer beschermend dan dreigend. En: lichtend! Kier is in verre, grauwe dagen een kloostertje gebouwd,- waarvan de ana choreten "tot diep in het ontoegankelijke Peleschdal wegscholen. Nadat in 1543 Bijzantium in de handen der Turken ge vallen was,; verschanste het geloof zich hier; zooals overal in de verborgen schuil hoeken der Donau-vorstendommen. In 1693 werd de kloosterkolonisatie hjer ycrgro^ ,en, pa^r jh,qt hujs op den berg Sinai dat van dezelfde orde is, „Sinaia" gedoopt. Architect was "de grootwoiwode Michael Cantacuzino, die bij gelegenheid van zijn zwerftochten om de oude we reldzee het voorbeeld op den ouden bij- belschen berg, waarvan men 'den uitkijk heeft over twee werelddeelen, goed had opgenomen. Naar oud-christelljijk gebruik staat 'de kerk in het midden, omgeven door den hof en een vierkant kloosterge bouw, dat alleen vensters heeft naar bin nen, en blinde witte muren naar buiten. Niet (ver van "dit klooster, met zijn stil le oude gemoed, dat van zooveel geschie denis weet, staat het nieuwe machtige koningspaleis, Castel Pelesch (waar U. M. De Koningin-Moeder gast zal zijn. Het staat 'daar als een uitdaging aan d'e toekomst Een symbool van de late maar sterke overwinning van de beschaving van het het avondland op 'beschaving van het Oosten. Heel Roemenië is een land mét twee gezichten, dat u aankijkt, als een Janus-kop. Hier; het 'Oosten. Daar; Europa,. Kier in Sinaia ziet men énkel; Europa. "Rijk, voldaan, nobel Europa.En alleen de blauwe berg lucht van het Oosten de wildheid der verre wouden draagt de poëzie van het Oosten, als een exotisch parfum in deze atmosfeer, 'die vervuld is, met de avondland1-winst 'van vandaag; en de avondland-beloften van morgen. Naar het uitgebreide gehouwen com jïtex van Castel Pelesch gaan magnifieke kunstwegen r—, en het paleis fonkelt in zijn krans van groen, als een karbonkel in een ketting van smaragd. Beneden in het hoofddial van de Prachova ligt de nieu we villa-stadinternationaal en toch Roemeensch. Elk huis heeft hier zijn leigen stijl. D,a,a,r jg nie^s scliematjsch alles stel selloos. Een vaste rooilijn trekt alleen het dal met z'n bergen. Maar naar 'één roem' hebben alle bouwers hier gestreefd r—i den roem van het „lieve". Deze stad is als een jong meisje; lacht den jongsten en 'den liefsten Jach van alle buitensteden^ Zonder gratie zonder werkelijke gratig is niets, wat de Roemeen aanpakt! De rails van de spoorbaan glimmen naast de bedding der rivier. Benedien r-,i van de stad uit: niet te zien ligt het station. De koning pleegt zijn gasten meest tot Predeal, tot de grens van Ze venbergen, tegemoet te Stoomen. Vroe ger, toen je nog geen auto's liadt i—i plakte men ze daar in, door zes- en acht spannen getrokken, eerekoetsenda paarden vol rinkelende belletjes en "dg postillons in de kleurige dracht van oud'- Roemenië. En men voercle ze nret bclle- tjes-gerinkel als een feestmotief in het Pelesch-dal. Tegenwoordig gaat het an ders. Met die spoor óf met auto's. Al waren 'de dennenbosschen als "wil de zeeën in het Prochova^dlal in het Pelesch-dal is het windstil. Geen den beweegt zich. De slanke donkere voornaamheid de zer stille boom en werkt decoratief b'ij d'e toen voorname stille architectuur van het paleis. De architect ervan, prof. Dö- derer uit Weeneu, heeft iets willen ma ken, dat hier passend en lachend was. Niet iets, dat zou heerschen óf pronken.- Toen koning Carol in 1866 zijn land voor het eerst doorreisde, brachten Jhem' de Roemeensche postpaard jes in een ge- strekten draf (zij liepen in dit land, waar, van prins Napoleon eens zeiRoemenië] zal nooit sporen inoodig hebben) o.a. naar het klooster Sinaia. Reed's toen^' bij zijn eerste bezpek, voor enkele da-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5