13 2e Jaargang, No. 312. 9G Scicbche Sou/to/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag October 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handeis-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Uit de Leidsche Vroedschap. De zitting van Donderdag was vrij belangrijk, vooral door de behandeling yan de salarisrbgeling der politieagen ten. Over andere zaken werd wel gede batteerd, maar dat had niet zooveel te beteekenen. Onder de ingekomen stuk ken de mededeeling van de benoeming yan prof. D. A. de Jong, tot lid der ge zondheidscommissie. Een gelukkige keu ze, dunkt ons, al moeten we bekennen, den heer de Jong niet van zijn heste zijd'e te hebben leer en kennen in zijn brochure tegenover de buitengewone jslachthuisconimissie. Verder zeven aidV- haesiebetuigingen van kerkeraden aan het voorstel Briët, tot afschaffing der kermis, met een adires van die vereeni- ging van kermisvakgenooten >,Ons Be lang" ,tot behoud En dan een verzoek .van de Verhuurdersbond van Huiseige naren om niet aan te nemen het voor stel tot verbouwing van een blok wo ningen Paradijssteeg Bouwelouwersteeg Is er dan zulk een pjan, vroeg de heer /Sijtsma, met een gezicht, alsof hij pas gisteren in Leiden was komen women en van geen Leidsche toestantLen wist. jWe zouden hem aanraden over deze za ken eerder informaties in te winnen bij zijn collega den schrijver der Leidsche brieven, want den Raad was blijkens het antwoord van dien heer Korevaar niets officieel mede te deelen, al kon men er wel uit opmaken, dkt er iets dn voorbereiding is. En toen ging die heer Fokker een licht op, er wordt voor gesteld' in die buurt huisjes onbewoon baar te verklaren. Dat zal wel daarmee dn verband staan. We weten dat de heer Fokker snel is in het trekken van con clusies, maar de heer Korevaar verze kerde, dat er niets geen verband Be stond'. Als de heeren bij de mededeeling van ingekomen stukken al zoo loslippig zijn, is dit gewoonlijk een voorteekien van langt discussies. Bij het voorstel tot beschikbaarstel ling van gelden ter voldoening van de kosten van onderzoek naar de oorza ken van het tekort op de exploitatie van het openbaar slachthjuis, had de heer Sijtsma eene juiste opmerking. Als een crediet van f 250 is toegestaan, gaa,t het niet aan om .f 1000 te besteden. De heer Bosch, die bij afwezigheid van Dr. Meuleman den voorzitter der Commissie |het woord voerde, verzekerde, dat er B. en W. op gewezen is, toen bleek, dat het crediet veel te laag was, en die voorzitter, die meende, dat het beter was grooter crediet bijtijds aan den Raad te vragen, merkte toch ook op, d'at de som van f 1000 niet te hoog was, ge zien de arbeid door de commissie ver richt. Of de f 1000 goed besteed zijn, zal in de toekomst moeten blijken. Toen een eenigszins vinnig débat tus- schen de heeren Fokker 'en Korevaar. Als er iets hangende is omtrent de gas fabriek, gaat de heer Fokker altijd in het vuur en de overigens kalme en goe dige Wethouder Korevaar wordt dan geprikkeld1 en kan soms nijdig uit den hoek komen. Het gold dpi aankoop van enkele perceeltjes in de Speksteeg en 'de Langegracht, tot uitbreiding van de kantoren en het is een telkens terug- keerende kwestie. D'e commissie voor de gasfabriek beschouwt zich ook wer kelijk als zoodanig, en werkt vele voor stellen uit en .doet kleine aankoopen, als die noodig blijken en we zouden zeggen, d'at is ook haar taak, want waar toe benoemd de Raad andere commis sarissen. Die zouden -niet noodig zijn, mits dan de Raad met haar 31 leden zelf optrad als Raad van Commissaris sen. Enfin, practisch nut had het de bat in zoover dat de raad zonder verdere discussie het voorstel goedkeurde. De heer Fokker had beter gedaan met een stemming uit te lokken, hoe de Raajd1 over d:e kwestie denkt. Of hij veel me destanders zou gehad hebben En toen eindelijk het piece de resistan ce: verordening houdende regeling der bezoldiging der politiebeambten. Hier bij bleek allereerst hoe deugdelijk de Voorzitter, al is h ijgeen redenaar van Öe zaak op de hoogte >yasA en .de hulde die ide heer Bosch h^em bracht, nadat het voorstel was aangenomen, voor de degelijke voorbereiding en behandeling dézer zaak was alleszins verdiend. Bn dé discussie er over? Och er valt niet zoo heel veel van te zeggen. De heer Pera hield een zeer hooggestemd lof lied op de politieagenten, van wie hij meer dan van de onderwijzers verwacht te beteugeling van toenemende crimi naliteit, baldadigheid, etc. etc. De heer Fokker besprak enkele zaken den inwen- digen dienst betreffende, en toen kwam de behandeling. De meeste amendemen ten waren bij deze gelegenheid gemaakt om te worden ingetrokken of verwor pen, enfin, als paradepaard hadden ze hun dienst gedaan. Bij de stemmingen over sommige amendementen groote meegaandheid van den Raad met B. en W. en soms alleraardigste combinaties van namen. Zoo bijv. een a men dement waar alleen de heeren Fokker, Sijts ma en Timp voor waren, me dunkt de heeren zullen zich verwonderd hebben over hun samenzijn. Eenx waarvoor de heeren Pera en van Gruting alleen stem den en zelfs een amendement, waar onder de heer Pera alleen zijn schou ders had gezet. Zooals gezegd de dis cussie had niets om het lijf en toonde alleen aan, dat de voorzitter er prach tig inzat. En toen kwam nog een onbeteekenend debat. Er wordt voorgesteld om enkele huisjes in en om de Paradijssteeg on bewoonbaar te verklaren. In de vorige zitting was dit voorstel aangehouden om de heeren gelegenheid te geven ;de wo ningen zelf te gaan zien. En nu kwam er weer een voorstel tot aanhouding, eerst op grond van een te verwachten wijziging i n de woningwet, doch de dé heer Vergouwen vergat er bij te voe gen, wanneer die wijziging zou komen. Een voorstel WIIdeboer-Roem, en ge steund door de heeren Fokker en Ver gouwen werd verwbrpen, met 22 te gen 8 stemmen. Daarna wilde de heer Briët de huisjes in jde Matthijspoodt nog eens gaan zien, en stelde voor om althans de beslissing daarover aan te houden tot de volgende vergadering. Hij deelde daarbij mede, dat de eigenaar zekere heer Mooten, die huisjes het vo rige ja£fr pas had gekocht en dat hjij toen had geïnformeerd of ze misschien ook onbewoonbaar zouden worden ver klaard, waarop hem verzekerd zou zijn van niet. Na eenig heen en weer ge praat werd' ook dit amendement ver worpen inet 20 tegen 10 stemmen. Me dunkt zoo, waartoe begeeft de hr. Mooten zich in zoo'n avontuur om huisjes te koopen, waarvan hij zelf niet zeker is, of ze wel bewoonbaar zijn. Hij kon zijn spaarpenningen beter be- leggen, want leven van het ellendig wo nen zijner medemenschen lijkt me toch altijd een naar bestaan. Toen nog een klein debat over de kwestie van den Alg. Ned. Typogra fenbond. Deze had verzocht de voor waarden voor aanbesteding van ge meentel if-: drukwerk 'in dien zin aan te vullen, dat het den aannemer patroon niet zal geoorloofd' zijn een .werkman uit zijn dienst te ontslaan, of in zijn dienst niet toe te laten, omdat hij lid is- van een vakvereeniging, wat bij den heer Groen zou gebeurd zijn. De hee ren Fokker en Sijtsma baalden ;er de kwestie van geloof bij, wanneer een pa troon een werkman zou ontslaan, omdat hij Katholiek was of gereformeerd', zou dat ook niet te pas komen. Zeer ter sne de merkte de Voorzitter op, dat men aan zulk een aannemer de gunning zou kunnen weigeren, zoodat de heeren daar tegen zouden moeten stemmen, maar d'at men den aannemer niet kan dwin! gen. De heer P. J. Mulder maakt zich boos: de heer Fokker zou er wel an ders over denken, als hij zelf knechts had. Enfin het verzoek, waar de heeren Fokker en Sijtsma voor hadden gespro ken, werd verworpen met 24 tegen ,4 stemmen. Toen nog het voorstel tot levering van gas aan de gemeente Rijnsburg waar over geen discussie plaats had, en dei agenda was afgehandeld. De heeren Pera en van Hoeken maak ten evenals de heeren Roem en Zwiers enke.le opmerkingen over het onvoor zichtig varen der zandbakken. De lieer Meuleman trok zijn voorstel aangaande contract met het St. Elisabethgasthiuis ter verpleging van armlastige patiënten in, en de lieer Fock^ma Andre^ yro_eg of B. en W. eens wildën onderzoeken of bij de telefoon de vermleerderiii.ig. van bedienend personeel wel gelijken tred houdt met de vermeerdering van aanlsuitingen, want men wordt te lang zaam geholpen. En daarmede was het uit. .Het was ook half zes geworden. BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. 't Is nog in 't geheel niet rustig in Portugal. wat ook de regeering en de door haar geinspireerde journctlististen zouden wil len doen vermoecfén. Toch vermelden ook die berichtgevers, zei het dan mét een glimlachje van verontschuldiging, de er gerlijkheden die zijn geschied, ofschoon ze beweren dat de andere berichtgevers om dat er niets te doen is, sterk gekleurde berichten aan hun bladen zenden. Wat er van zij, de correspondent vah de „Berl. Lok. Anz." die ons herhaaldelijk zeer be trouwbare personen als pater "Espinouze bewijzen het, naar waarheid van den stand van zaken op de hoogte hield, seint wederom het volgende aan zijn blad. „Gedurende den nacht van Woensdag op Donderdag werd het leger opnieuw gealarmeerd. Cavalerie en artillerie had- zelfs een punt midden in de stad bezet. De reden was een vechtpartij voor liet klooster te Campanilo. Wederom ver zekeren autoriteiten en rèpublikeinsche kranten, dat de Jezuieten vanuit het kloos ter met bommen hadden geworpen, maar van deze 'daad was geen spoor te vin den. De waarheid is, dat soldaten en ma trozen bij het plunderen van het kloos ter ruzie kregen, begonnen te vechten en te schieten. De revolutionairen hebben ook in dit klooster weer huis gehouden afs echte Chineesche barbaren. /Toen ik voor het klooster aankwam, brachten repüblikein- sche autoriteiten de brandkast naar bui ten. Nadat de officieele inbeslagneming had plaats gehad, begonnen de soldaten te plunderen. Het optreden was eenvou- 'dig zonder weerga, barbaarsch en weer zinwekkend .De heiligen-beelden werden stuk geslagen, de kaarsen gebroken en' door de kerk gesmeten, de priestergewa den en andere voorwerpen uit die sacris tie gehaald en verscheurd. Uit zuivere kwaadwilligheid werden zélfs de armoedi- geste voorwerpen uit de pries ter cell en vernield Ergerlijk was het om te zien, hoe een kerel in oificiers-uniform, met diit alles stond te lachen." Dan vervolgt de correspondent: i,De mannen van de voorloopige regeering be ginnen thans te voelen, dat zij de teugels van het bewind minder vast 'in handen hebben 'dan, zij wel dachten. Onder de soldaten heerscht groote ontevredenheid, zij klagen over alles, over het eten, en den dienst. Toen ik gisteren bij den minister van buitenlandsche zaken was, lieten drie on ooglijk uitziende infanteristen niet af oï zij moesten den minister te spreken krij gen. Wat de bedienden van "den minister ook deden, niets hielp. De soldaten ver schaften zich met geweld toegang 'tot bet kabinet van den heer Machado en de mi nister moest hen eerst tienmaal de hand drukken en bidden en smeken voor ide heeren soldaten ,die natuurlijk kwamen klagen, heengingen." Zoo'n toestand is op den duur onhoud baar, zegt de correspondent. Ook een correspondent van het „Berl. Tageblatt" vertelt d'at bij het klooseftr Gampolido gestreden wordt en nieu we gevechten worden verwacht Over Koning Manuel komen uiterst gekke berichten binnen. Bra ga, de voorloopige president van die republiek heeft aan een vertegen woordiger van de Daily Express gezegd d'at hij het waarschijnlijk achtte, dat Doin Manuel zich zou vestigen in Duitscliland', en wellicht zelfs dienst! zou nemen in het leger. Voor waarschijnlijk zal men hier wel geven wat men "hoopt doch het allerver- makelijkst wat aan de „Daily Telegr." uit Gibraltar geseind won'dit ,n.I. dat koning Manuel bezig is een uitvoerig geschrift samen te stellen over de ge- beyrienisseg in Rfirlyoab >velk geschrift hij na zijn aankomst in Engeland als brochure zal déen verschijnen. Alles is te verwachten, behalve dat h'ij zich tot zulk een clownerie zal verla gen. Intusschen doet het goed te we ten, dat hij nog in Gibraltar zich bevindt, dicht bij zijn land. De Spoorwegstaking in Frankrijk is volgens officieele be richten wat aan het verloopen, ofschbon overal weer kleinere stakingen dén kop opsteken. De regeering, niet onvoorbereid, heeft met sterken arm dë oproerige bewe ging in den nek gevat en overal is ge handeld naar de volgende instructie dbor de regeering aan de prefecten rond gezonden „Wjl in verband met den tegenwoor- dligen toestand, in overeenstemming met d'e militaire overheid de noodige maat regelen treffen, opdiat op het eerste teeken het plan voor geval van staking op de lijnen van de P. L. M. en de Ouest-Etat kan worden toegepast. Han del in overeenstemming met de recht banken om alle daden van sabotage onmiddellijk en zeer krachtig te onder drukken. Neem alle maatregelen, wélk* gij noodig zult achten, voor de voor naamste vertegenwoordigers der maat schappijen, om individuen, die belast znij mei: het propageeren van de sta king te beletten de spoorwtegstatioins binnen te dringen. Zend zooveel moge lijk op de plaatsen, waar gij meent dat dit noodig voor arresstaties en somma ties is een ambtenaar van de politie. Het is mogelijk, dat eenige vakverleenigiin- gen o.a. de grondwerkers en de electri- ciens haar medewerking aan die sta king verleenen en daden van sabotage plegende toegang tot de spoorwegen moet worden verbodjen aan deze ele menten van wanorde. Ik beveel u aan te voorzien in alle eventualiteiten en in de gevallen die zich voordoen te han delen met de grootste snelheid." Door geheel Frankrijk hoort men dan ook van arrestaties na sabotage. Hier voor de volgende telegrammen De commissaris van politie te St. De- nis h£eft 7 stokers en beambten van de electrische centrale „Edison" wegens sa botage in hechtenis genomen en 2 per sonen wegens beleediging van agen^ ten. Bij Montpellier zijn wed'er eenige te legraafdraden doorgesneden. Bij Nancy werd een schildwacht dioor een trein aangereden"hij werd met g> broken schedel opgenomen. Bij Jauchery is sabotage gepleegd1 en werden 2 personen gearresteerd. Twee beambten te Hasebrouck zijn wegens aanzetting tot staking jn hech tenis genomen. Te Lyon zijn 23 telephoon- en tele graafdraden doorgesneden in den loop van dén dag zijn te Vanissiers de ver bindingen hersteld. Te Rijssel zijn tegen 12 personen be velen tot inhechtenisneming uitgevaar digd. De secretaris-generaal yan de sectie Chalons van de vereeniging van spoor wegarbeiders is te Verdun in hechtenis genomente Chêlons zijn eveneens twee personen gearresteerd. (Tq Revigny zijn 2 telegraaf- en' 14 telephoon lijn en door gesneden. Je Vincennes overvielen de stakers een loodgieterswagen. Zij moesten door de politie uiteengedreven worden. De hoofd ingenieur Sibille werd vrij ernstig gewond In tegenstelling mei vroegere berich ten schijnt „koning Pataud" den dans ontsprongen. In een vergadering van electriciens werd medegedeeld, dat Pataud zich op een veilige plaats bevind en niet in hech tenis kan worden genomen, dat hij echter na de staking zich ter beschikking van de justitie zal stellen. GEMENGD. Aan het Berliner Tageblatt wordt uit Frankfort a. d. M. gemeld, dat het de Tsaritsa minder goed zou gaan in den laatste dagen in een ziekenstoel rondrijdt. Men beweert, dat de baden van "Nau- heim haar aangepakt hebben. Uit Peking komt de tijding, dat 500 man Chineesche grenstroepen in de pro vincie Joennau aan liet muiten zijn ge gaan. Bijgestaan door Tibetanen hebben zij zich meester gemaakt van Tsjoeng-tien een stad in het noordwesten van'Joennan. Ujt loeng-ning en Lj-kiang zijn troepen tegen de muiters afgezonden en waar-, schijnlijk zal de muiterij wel zonder veel; ernstige tegenstand worden onderdrukt,-' Tegen yeler verwachting in is de herdenking van Ferrer's terechtstelling! in geheel Spanje rustig verloopen. Er werden vergaderingen >en betoogingen ge}- houden, maar nergens, odk niet te Bar celona, waar het garnizoen geconsig neerd was, en order had ontvangen zoo noodig met scherp te schieten, zijn wanor delijkheden voorgekomen. In antwoord op een betreffende vraag zeide Canalejas in de Kamer, 'dat de regeering zich zal verzetten tegen del immigratie van de uit Portugal verdreven geestelijke orden, behalve van de orden die tot de Spaansche nationaliteit behoo- ren. Het departement van Buitenï. Zaken te Londen heeft na lange aarz!el« ling het eerste paspoort voor Portugal af gegeven, waarin aan de nieuwe Portugee- sche regeering, die nog niet door Enge land erkend is, hulp en bescherming word gevraagd voor een 'Engelsch ingenieur.; BINNENLAND. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besluit is de gepensionneerdJd kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indië, C. H. Hoedt, terzake van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in Ce lebes in 1905, alsnog benoemd tot ridder 4e klas der Militaire Willemsorde; is. voor den tijd van één jaar, besten digd als Rijkskeurmeester in bijzondereo dienst te Eindhoven, de Rijkskeurmeestei. H. H. Nyssen, aldaar. Volksbond en Patronaten. Op de 6 November te Amsterdam te houden Centrale Raadsvergadering van den R. K. Volksbond is door de afdeeling Amsterdam een motie aan de orde ge steld, waarin de Centrale Raad uitspreekt,- er bij de besturen der patronaten ten sterkste op aan te dringen, hun bescher melingen bij het verlaten van het patro naat te wijzen op de bestaande R. K. So ciale en andere vereenigingen, en hen aan te sporen, daarvan lid te worden; en te besluiten, de afdeelingen van dien Bond aan te sporen a. de bestaande patronaten krachtig te. steunen en, waar no&lig, zelf het initiatief tot het oprichten van patronaten te ne men "b. door het oprichten van j'ongelings- vereenigingen in eigen boezem als ver- vofg op "de patronaten, den overgang van patronaat tot Volksbond gemakkelijk en geleidelijk te maken. De Rijksmiddelen. De maand September 1910 is voor 's Rijks schatkist een betrekkelijk gunstige maand geweest. Er werd nl. f 720.244.881/2 meer ontvangen dan in de gelijknamige maand van 1909, toen de-opbrengst ook reeds f677,000 meer bedroeg dan in <ia correspondeerende maancl van 1908. Toch noemen wij de uitkomst van de afgeloo- pen maand slechts betrekkelijk gunstig omdat het meerdere niet voornamelijk voortkwam uit het middel, waarvan men het zou verwachten, den accijns op het gedistilleerd, maar uit het wisselvallige successierecht. Ook de opbrengst van de bedrijfsbelasting heeft ditmaal veel tot het surplus boven verleden jaar bijgedra gen. De opbrengst was'f 14.212.468.371/2 tegen f 13,492,241,49 in Sept. 1909. Het totaal over "de eerste negen maan den van 1910 bedraagt f 124.833.891.83* terwijl in dat tijdperk over 1909 ontvan gen werd f 118.234.772.76!/2. De vermeer dering bedraagt dus tot nu toe f 6.599.119.06i/o. De Spoorwegstaking in Frankrijk. De Staatsspoorwegen en de Centraal Spoorweg nemen tot nader order geen vrachtgoedzendingen ten vervoer aan, be stemd voof statons van den Franschert Ooster-spoorwcg (Est Francais) en voor het transito-vervoer over zijn lijnen via Givet en Treignes, "behalve voor enkel? stations waarheen het vervoer via Treig nes kan plaats hebben. Een zonderlinge Benoeming. In de Donderdag gehouden Vergat! ring van "den Rotterdamschen gemc rati was aan de orde de benoeming 1 een leeraar in de aardrijksknude aan hel Eras- miaansch gymnasium. De voordracht daarvoor vvas jtenigszin*

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1