Centralen Gezondheidsraad gekomen Alkemade, roodvonk .1 Alfen, Tyi' phus en Febris Thyphpidea 2Kahvifk roodvonk 5Leiden roodvonk 1 en Sas- senheim roodvonk 1. De Alg. Ned. Geheelonth. Bond, afd. Leiden, geeft a.s. Zondag een feest avond in de zaal van de Melksalon, Stati onsweg "19. Als spreker zal optreden de heer G. Middelburg. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag, 6 uur 5s avonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg, Bij- beische geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, 'toegang tegen bewijs. _8Vo u. Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 j., toegang vrij. Spreker de weleerw. Pater J. G. Tes- ser, O. F. M. Woensdag, 51/g uur 's avonds. Ge bouw'der St. Josepl'-Gezellcn, Rapenburg Bijbelsche geschiedenis met lichtbeelden voor kinderen der St. Petrus-parochie. LISSE. Bij de gisteren gehouden zitting voor den militieraad zijn de volgende lotelingen onzer gemeente voor den mili tairen dienst afgekeurdC. v. d. Wilk, W. de Liefde, P. Hoogendoorn en M. Vermölen. Zondag zal de leesbibliotheek der R. K. Kiesvereeniging wederom worden geopend. De uitslag der gisteren gahouden aanbesteding voor het bouwen van een woon- en winkelhuis in de Kapelsteeg, voor rekening van den heer Th. van der Wiel is als volgt: J. C. Ransdorpf3200, J. Suikerland f 2.975, A. L. Beugelsdijk f 2800 en A. Wassenaar en Joh. v. Velzen f 2790, allen alhier. De gunning is aan gehouden. LEIDSCHENDAM. Gisteren wilde de vrouw van D. v. d. T. T. een pot ko kend water van de kachel halen, toen het handvat van de post losliet. Deerlijk verbrand werd zij hierdoor aan het been. NOORDW1JKERHOUT. Dinsdagmid dag legden de werklieden, die met het stellen der Piet-Gijzenbrug bezig zijn, plotseling het werk neder, omdat de baas niet inging op hun eisch om meer loon. Dat dit van de stakers zeer verkeerd ge zien is, vooral met het oog op den aan staanden winter, wanneer de werkzaam, heden toch al schaarsch zijn, behoeft- dunkt ons, geen betoog. RIJPWETER1NG. De afdeeling Alke made van den Provincialen Zuid-Holland- schen Boerenbond houdt eene keuring van stierkalveren, kuiskalven en drach tige kuispinken "op Woensdag 19 October 's morgens 9 uur op het erf van den heer S. van Bentem. De navolgende prijzen worden uitge loofd a. Stierkalveren: 1ste prijs f 10, 2de prijs f 7.50, 3de prijs f5, 4de prijs f2.50; b. Kuiskalven: 1ste prijs f 7.50, 2de prijs f 5, 3de prijs f 2.50; c. Kuispinken: lste prijs f 7,50, 2de prijs f 5, 3de prijs f 2,50. d. en eenige eervolle vermeldingen, ter beschikking van de Jury. WARMOND. Werd enkele dagen ge leden melding gemaakt van het overbren gen van de lantaarn bij den heer Kerkvliet naar de overzijde der Leede, thans is evenwel op verzoek besloten, bedoelde lantaarn bij den heer K. te laten blijven staan, opdat deze kan branden bij avonden waarop het gaslicht zal zijn gedoofd. Vooral de Lagelanders zullen hiermede gebaat zijn, daar het bij donker en storm achtig weer, vooral des winters, een zeer gevaarlijke beweging kan zijn om aldaar te worden overgehaald, hetgeen voor hen noodzakelijk is willen zij het dorp kunnen bereiken. Naar ons wordt medegedeeld zal de Roomsch Katholieke begraafplaats al hier worden vergroot. En nog wel niet onbelangrijk. Beslaat zij als Kerkhof thans een oppervlakte van 800 M2 20 bij 40M) nu zal er een stuk worden bijgetrokken van eene evengroote oppervlakte, zoodat 't kerkhof eerstdaags een grootte zal krijgen van 1600 M2, waarlijk een groote ver betering. Te gelijker tijd zal het kerkhof wor den verfraaid n.l. geheel rondom de be graafplaats zal, waar deze nog niet rs, een flinke sloot worden gegraven, terwijl daarlangs een breed pad met aan weers zijden boomen, zal worden aangelegd. Met het rooien van boomen voor de ▼ergrooting is reeds een aanvang gemaakt. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat pogingen zijn aangewend om de trein no. 312, die om 9 u. 57 min. van de richting Leiden alhier stopte ge durende de zomerdienst en, die nu op Zon- en feestdagen niet meer stopt, we der te doen loopen, aangezien het voor de Warmonders een groote last is, dat men zich nu van 7.59 tot 12.51 niet van uit Warmond per trein in de richting Amsterdam kan begeven. WOERDEN. De paardenmarkt zal dit jaar gehouden worden op Maandag 24 October en de koeienmarkt op Woensdag 25 d. a. v. VOORSCHOTEN. Naar wij vernemen zal alliier een Schaak- en Damclub wor den opgericht. Ook het Pensionnaat O. L. V. v. Lourdes zal zich bij de waterleiding aan sluiten en over een vrije brandkraan be- chikte. VOORHOUT. Dinsdagmiddag kregen «en paar hier zeer bekende landloopers, onder den invloed van sterken drank ver- J<eere.ii{da jfl £$n jyejLplaats vaji de# feeer v. S. zoo hoogloopend ruzie, dat zij el kaar te lijf gingen. Zij verwondden zich daarbij zoo he vig, dat de een, zekere 'J. B., een ga pende wond aan den hals bekwam, wjel- ke door dir. Bots wer,d verbonden. Daar de wondie na verband geen ge vaar meer opleverde, heeft men den zwaarst gewonde in 't cachot onderge bracht om zijn roes uit te stapen. De rust was er wel een poosje mee uit de gemeente. ZOETERWOUDE, (Hooge Rijndijk). Gisteravond hield de Vereeniging „Steunt Elkaar" hare gewone halfjaarlijksche ver gadering in het café „Ik leer nog", De voorzitter, de Jac. v. d. Hoeven opende met een woord van welkom de vergadering en betuigde zijne vreugde over de goede opkomst. De notulen, door den secretaris den heer J. Hogervorst voorgelezen werden onveranderd goed gekeurd. Daarna volgde het halfjaarlijksch verslag van den penningmeester, den heer D. de Munnik, het welk een na- deelig saldo opleverde van f 51.59 het reservefonds bedroeg p.m. f 300. Van de vrijwillige bijdragen, welke on langs voor een bijzonderen zieke werd verzameld, bleek nog een restant van f 12.50 te zijn. Besloten werd dit geld aan dezen zieke nog ter hand te stellen. Het voorstel om de jaarvergaderingen meer te doen bezoeken en daarom een kleine verloting, bestaande uit levensmid delen te houden, indien de kas dit toelaat, werd met meerderheid van stemmen aan genomen. Het ledental is weer met enkele ver meerderd. Na eenige besprekingen over het aan werven van leden en over een krachtig optreden van het bestuur tegenover het misbruik maken van ziekte-uitkeering, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. GEWESTELIJK GEMENGD. "Bij den heer Joh. Meijer te Katwijk aan den 'Rijn hakte men heden een reuzenkool, waarvan de omtrek, zonder bladen ,90 c.M. bedroeg. Hij werd aan gekocht door den heer G. Koelewijn om in zijn etalage te worden geplaatst naast een meloen die niet minder dan 7S pond weegt. "Hedenmiddag is een koe uit een wei land bij de Lammerbru-g ónder Zoeter- w o u d e uitgebroken en is op de spoor baan door een aankomenden trein over rijden. Het dier was terstond dood. Hedennacht is ten huize van den heer fW. Demmendal 'te Leiderdorp 'een zoo goed als nieuwe fiets ontvreemd., merk B. S. A., evenals een kaarslantaarn, die niets op de fiets was, "doch er naast hing in den stoel. K wart jes vinlriersvak" is zeker een nogal goede winst afwerpend zaakje, al thans het aantal beoefenaren schijnt zich*, uit te breiden. Daarmede in verbandj schijnt men ook het „werkterrein" uit te breiden, en zoo waren de vorige week1 eenige van die heeren tusschen Warmon derhek en de ingevallen Postbrug, op de Haarlemmervaart, bezig personen tot slachtoffer te maken-van hun spel, wel ke die dagen in grooten getale daar passeeren en de markten bezoeken te Leiden. Naar men meldt, werden geen lief hebbers gevonden, cn was de politie van Sassenheim al heel spoedig b:ij de hee ren, die reeds kennis had van hun aan wezigheid. Zij waren uit den trin ge komen en te Voorhout afgestapt. Men schijnt hen van uit Den Haag nog al goed gade te slaan. Oppassen blijft nog echter altijd de boodschap: Vrijdag en Zaterdag voor al. Te Wassenaar klepte gisteren de brandklok. Spoedig verspreidde zich het gerucht, dat de bollenschuur van gebr. Knijnenburg aan den Raapweg in lich terlaaie stond. De spuit rukte nog uit, maar kon halverwege terugkeeren, daar alles reeds in asch lag. Er waren in de schuur nogal bollen aanwezig, omdat er weinig geplant waren. Oorzaak van den brand onbekend. De twee meisjes, die dezer dagen ont vluchtten uit het gesticht der Leidis che Ned. Herv. Diaconie „Voordorp", onder Leiderdorp zijn reeds weder in (die inrichting. Te Rotterdam werden zij door "de politie aangetroffen. Het eene meisje was een pas "door die politie opgenomen zwerfster-; het an dere kind, dat reeds langer in „Voordorp" vertoefde, was 'door het eerste meege nomen. Een hooischelf, behoorend'e aan D. Meijer, aan den Aalsmeerderweg, on der Haarlemmermeer, geraakte door tot nog toe onbekende oorzaak in brand. Seeds stegen de vlammen hoog op, maar door dat het dag was, waren er spoedig hulpvaardige handen, wien het gelukte met emmers water den brand in zijn begin te stuiten. Door het water is de schade nogal aanzienlijk. Aan de Lijnden, te Haarlemmer meer heeft men des nachts bij den winkelier S. getracht door opschuiving van een raam binnen te komen. Door het blaffen van den hond, die binnen was, heeft de dader zijn voorne men vermoedelijk niet verder durven volvoeren, althans toetn S, opstond pin eens te kijken, zag hij een mansper soon zich snel verwijderen. Van een ruit was tevens de stofverf weggelcrabd', doch men heeft deze er bepaald niet uit kunnen krijgen. Denzelfden macht heeft men enkele huizen verder in een klein winkeltje Van D. een ruit ingedrukt en eenige bokkings en andere kleine eetwaren die binnen voor het raam lagen, medegeno men. Tevergeefs had men ook hier ge tracht het raam op te schuiven of de deur te forceeren. Een onderzoek wordt ingesteld, doch aanwijzigingen heeft men niet. Kerknieuws, Het aanstaande Consistorie. Op den 21en November zullen in het alsdan te houden geheim Consistorie twaalf kardinalen benoemd worden, on der wie de pauselijke majordomus, Mgr. Bisleti, de aartsbisschoppen van Parijs en van Westminster, Mgr. Amette en Mgr. Bourne, de pater-jezuiet Ehrle en pater Cormier, magister-generaal dór Dominicanen. Land- en Tuinbouw. Bloembollen cultuur. In Hollands Noorderkwartier is men begonnen mei het poten der bloembollen. Verschillende kweekers zullen proeven ne men met het planten van crocussen en Galanthus (sneeuwklokjes). 'Te 'Heinkenszand (Zuid-Beveland) breidt de bloembollenteelt zich sterk liit. Teil behoeve van <Iie teelt is een nieuwe machine die mechanis,ch de bloembollen plant, geprobeerd, Zij voldeed zoer goed aan de verwachtingen. Haar vervaardiger is een hoefsmid ter plaatse. STATEN-GENERAAL EERSTE KAMER. Banken van leening. Het Voorloopig Verslag is verschenen. De gevoelens omtrent deze wetsvoor- dracht waren verdeeld. De beginselen, waarvan de regeering bij het indienen van dit wetsvoorstel uitgaat, ontmoeten bij verscheidene leden sympathie. Eeni- gen meenden echter, dat het beoogde doel op minder omslachtige wijze had kunnen bereikt worden. Sommigen leden ging het ontwerp niet ver genoeg, al konden zij zich met de strekking ver eenigen. Hiertegenover stonden enkele leden, die zich met de strekking van het wets ontwerp n et ingenomen verklaarden. Deze leden zouden hebben'gewenscht, dat de wet zich had beperkt tot het geven van voorschriften om de misbruiken van de particuliere banken van leening tegen te gaan. Eenige leden gingen in hun minder gunstige beoordeeling verder. Zij konden niet inzien, dat hetwensche- lijk zoude zijn de vraag, of in zekere gemeente, ten koste van de gemeente, een bank van leening moet worden op gericht, aan Ged. Staten ter beantwoor ding op te dragen. Zij het cok met be roep op de Koningin. Zij, en ook andere leden, achten het niet gewenscht, bij de vele lasten die reeds aan de gemeenten zijn opgelegd, aan de gemeenten nieuwe verplichtingen op te leggen. Andere leden hadden weer geen be zwaar tegen het opleggen van genoemde verplichting aan de gemeenten, waar het hooren van den Hoogen Raad voldoende waarborg is tegen overdreven eisch en. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 12 October. De Voorzitter deelde mede, dat hij de vraag aan de regeering heeft over gebracht of er bezwaar bestaat om het rapport der commissie voor Zee eik' Landmacht, "betreffende 's lands defen sie bezwaar moet blijven maken tegen opheffing der geheimhouding zoowel ge heel als gedeeltelijk. De heer v. Dedeiii verklaart voor het voorstel-Eland (voorloopige afvoer van de agenda voor sectieonderzoek van het 40 millioen voorstei) te zullen stem men, maar er op te rekenen dat het 40 millioenvoorstel tot vorming van een fonds voor kustverdediging, nog in den loop van dit jaar in" de sectiën zal worden behandeld. De heer v. V 1 ij m e n verklaart dat ook hij, en zijn politieke vrienden voor eenig uitstel van het sectieonderzoek zijn, doch niet voor een onbepaald uitstel. Hij zou wenschcn, dat het sectieonderzoek bijv. in het begin van November kon worden gehouden. De heer Eland wijst er op dat ge volg van die geheimhouding zal zijn een geheim voorloopig verslag en geheime (discussie en vraagt zich af of dat de overtuiging bij het volk zal vestigen dat hetgeen gevraagd wordt ook noodig is. Het voorstel van den heer Eland wordt aangenomen zonder hoofdelij ke stemming. De Voorzitter uit den wensch, dat de heeren, die nog geen kennis hebben genomen van het geheim rapport der De fensie-commissiezich zullen haasten, •daarvan nu op de griffie kennis te ne men en sluit de vergadering. Uitbreiding Staatsmïjnveld. Een wetsontwerp is ingediend ter ver hooging van het Xde hoofdstuk den Staatsbegrooting voor het dienstjaar] 1910. Blijkens de memorie van toelich ting is AadAt de $,e,t yag J24 J w JSJM (Stbl. 170) betreffende exploitatie van Staatswege van steenkolenmijnen in Lim burg tot stand was gebracht door ."parti culieren de aanwezigheid van steenkool pangetoond in het terrein gelegen tus schen het b ijdie wet omschreven Staats mijnveld en de Duitsche grens. Dit heeft geleid 'tot het indienen van aanvragen om concessie voor bedoeld terrein. Bij de behandeling van deze aanvragen werd duidelijk dat dit terrein bepaal delijk voor de Staatsmijnen groote waar de zou hebben. De veronderstelling schijnt niet ge waagd, dlat indien in 1901 was ver moed ,dat pok in het onderwerpelijke terrein zich kolen bevinden reeds da delijk het Staatsmijn veld tot de Duit sche grens zou zijn uitgebreid. Doordien dit niet is geschied, is als het ware te kennen gegeven, dat het terrein voor kolenontginning waardeloos werd- geacht. Zij, die later de aanwezigheid van kolen hebben aangetoond, hebben er dus aanspraak op als vinders in den zin der wet van 21 April 1810 te worden be handeld1. Mitsdien is de Minister van oordeel dat het niet wel aangaat op het voor beeld van de wet van 1901 het terrein eenvoudig, zij het dan ook met vergoe ding voor in het terrein verrichte borin gen, voor den Staat te annexeeren. De aangewezen weg scheen hem "toe met degenen, die de geslaagde borin gen in het terrein hebben uitgevoierd, in der minne over afstand van hunne aanspraken te onderhandelen. De Directie der Staatsmijnen in Lim burg heeft de wederpartij bereid gevon den alle rechten en aanspraken af te eraan voor f 300.000 met rente ad 5 pet. sedert 1 Febr. 1910. De Mijnraad acht evenals de Directie het aanbod, hetwelk van kracht blijft tot 1 Jan. 1911 voor den Staat zeer aannemelijk. Mitsdien wordt voorgesteld den post uitgetrokken op art. 65 van hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1910 met f 300.000 te verhoogen. In het gelijktijdig met het onderha vige ingediende wetsontwerp betreffen de uitbreiding van het Staatsmijn veld wordt voorgesteld het terrein begrepen in de concessieaanvrage en eeii daaraan grenzend vrij terrein voor staatsexploi tatie te reserveeren. Begrooting; Landsdrukkerij. De begrooting der uitgaven van de Algemeene Landsdrukkerij voor 1911 is vastgesteld op f696,761. Dit eindcijfer is ruim f 55,000 lager dan dat hetwelk voor 1910 is geraamd. Dit is een gevolg daar van, dat thans in den aankoop van nieuwe werktuigen en gereedschappen, waarvoor de sommen bij de voorafgaande begroo tingen werden toegestaan, grootendeels is voorzien. Rechtszaken. Het Gerechtshof te VGravenh,age be vestigde het vonnis van de Haags che Rechtbank,' veroord eel ebde A. M., kell- ner 'te Amsterdam, tot 2 maanidem gevangenisstraf wegens diefstal Van 3 biljartballen te Leiden en lade-lichting te 's-Gravenhage. DeHaagsche rechtbank veroordeelde heden P. de K. te Leiden, wegens diefstal van een rijwiel tot 2 maanden; T. G. v. W. te N a a 1 d w ij k, wegens mishandeling, tot f 10 of 20 dagen; C. Th. v. d. Z., te N o o r d w ij k e r h o u t, wegens diefstal van fuiken, tot 14 dagen; D. N. te Zwammerdam wegens diefstal van een ketel tot 14 dagen. Financieele Berichten. De firma van Oss meldt: Het Bijkantoor te Londen van de Pre mier Petroleum Company ontving .per telegram de volgende mededeelingen uit Oklahoma „De totale productie voor de ,drie maanden, geëindigd 30 September 1910, bedroeg 244.697 barrels, vertegenwoor digende eene contante waarde van om streeks 86000 p.St. en eene winst la tende voor de drie maanden van ca. 6S000 p.St." Voor de 3 maanden geëindigd waren 30 September, is een dividend pp de Preferente Aandeelen gedeclareerd op de basis van 7 pCt. per jaar, betaalbaar op 20 dezer. Academienieuws. LEIDEN. Doctoraal examen in de rech ten de lieer J. J, Fock (den Haag). DELFT. Heden werd bevorderd tot doctor in de technische wetenschap, de heer H. A. Brouwer, m. i., op een proef schrift, getiteldOorsprong en samen stelling der Transvaalsche nephelien- syenieten. Ie Natuurk. examen 'de heer H. J. Levie (Roiterdam.) Prof. dr. J. J. Hartman zal, evenals het vorige jaar, ook dit jaar 8 openbare voor drachten houden over'de Latijnsche litera tuur, in het Academiegebouw te Leidien, op 18 en 20 October, 1, 3, 15, 17 en 29 November en 1 December des avonds te 7 uur. cor: - r ONDENTIE. C. te R. Uw goede bedöeling waar- deerend, is Uw stuk op 't oc£enblj,k vöipr plaatsing miftdfir gesqhjkt. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 October 1910, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 778.0 Stomoway. Laagste barometerstand 755.2 Wisby. Verwachting tot den avond van 14 October: krachtige, later afnemende Noordoostelijke tof Oostelijke wind, afnemende bewolking, weinig' of geen regen, zelfde temperatuur. ALLERLEI. Wat 't Permanent Hof van Arbitrage aan de wereld kost. De Haagsche correspondent van de „Leeuw. Ct" 'schrijft „The man in the street", wiens geloof, in de arbitrale beslechting van "internati onale geschiilen nog niet zoo wonder groot en krachtig is, om diens berg-reiis van domheid en vooroordeel te kunnen verzetten, heeft 't natuurlijk in de eerste plaats over wat hij noemt: „de centen- quaestie!" De man weet niet wat een kanonschot kost. 'Maar juist omdat heni! dat blijkbaar onbekend is, kunnen de cij fers hem aangaancle die geldquaestie ,jiet- of-wat" bekoelen. Ik ben d'r op uitge gaan om 'dienaangaande wat te weten te komen. Over het vorige jaar was een to taal bedrag van 28.831.32 gulden, te ver doelen in 476 porties waarvan Montene gro er maar 1 voor zijn rekening krijgt of wel 60.57 gld. Het grootste aandeel of 25 porties ad f1514.25 komt hoofde lijk ten laste van Duitschland, Frankrijk,- Engeland, Rusland, Oostenrijk, Italië, Tur kije, Vereen. Staten van Noord-Amerikay Japan en China. Dan volgen "Nederland1/ België Zwitserland, Zweden, Roemenië en Braizilië met 15 porties of f908.55.; Noorwegen, Deneraarken en Portugal m.- 10 porties ad. f605.70; Griekenland, Ser vië, Bulgarije, Argentinië, Chila, Colum bia, Peru en Mexico met 5 porties of f302.85. Vervolgens komen de minderhe den met 3 aandeelen óf f 181.71: Bolivai Cuba, Equador, Guatemala, Haiti, Luxem burg, Nicaragua, Paragua, "Panama, "Per- "zië, Salvador, Siam, Uruguay en "Vene zuela. Gelijk gezegd, staat Montenegro alleen met een aandeel van 160.57. De Kachelpijp. Terwijl zoo langzamerhand voor het tegenwoordige dameshoed-model geen vigelante hoog genoeg meer is. wordt die heerenhoedvorm steeds lager. En uit allerlei voorteekenen is op te maken, dat de dagen van den „hoogen dop" geteld zijn. Het volk, dat tegenwoordig den hoogen hoed het meest in eere houdt, is niet langer het Engelsche, maar het Fran- sche. De Franschman der beau monde voelt zich uitermate behaaglijk onder zijn „tube", terwijl het in Londen vooral de Citymenschen en de beambten zijn1 die den hoogen zijden dragen. De „doorsnee" mode echter eerbiedigt hem alleen nog als gelegenheids-hoed, voor huwelijks plechtigheden, visites, etc., en duidt hem slechts in zeer lagen vorm. De nieuwste Londensche mode-hoed- vorm is niet hooger dan 15 cM. en ver toont van rand tot top een bijna vol slagen rechte lijn, terwijl de rand zeer vlak gekromd is. Zijden garneering is verbodeneen lakenband, en darr nog zeer smal, 3H—4 cM., waar vroeger 12 cM. vereischt werden, garneert het hoofd deksel. Wordt dit miniatuur-schoorsteentje cok tot „ceremonieelen" hoed bevorderd, dan is het uit den cylinder-vorm, die nu reeds zijn 100-jarig jubileum gevierd heeft, Te Londen, den 15en Januari 1727 toch verscheen de eerste Londensche mensch met een hoogen zijden op in het publiek 1 Sluipwespen. Wat zijn er tegenwoordig veel kool- rupsen. Óveral ziet men, dat de kleine knagers vernielend optreden. De wit- jes hebben zoo vroolijk gefladderd in! den mooien zomer, en o ogenschijnlijk! d'eden ze het voor pleizier, maar inderC diaad verrichten ze het belangrijkste werk haars levens. Telkens, wanneer zé een koolplant aanraakten, en dat gebeur de honderde malen in een dag, werd weer een eitje vastgekleefd en het mooL( wfeer heeft gemaakt, dat uit elk eitje een groen, vraatzuchtig wezentje in zijp luilekkerland geboren werd. En nu doen" ze niets die rupsen, dan knabbelen aan de koolbladeren, den gansdien lieven dag. Mensch en en vogels "zijn jriiet bij machte de plaag tegen te gaan, al vreet> een koekoek ook 300 dergelijke rupsen per dag. En dat doet hij makkjelijk*. Maar als dan van iedere rups een pop en uit iedere pop wéaer (een vlinder moet komen, "dan zal in een volgend', jaar de zon verduisterd ziui door dej witjes, en de aardie zal onder de rup-i sen bedolven worden. Zoo zou het kun- nen worden, wanneer er geen sluipwes pen waren. Zie eens hoevele rupsen tegenwjoor- dig met moedelooze bewegingen opkrui-! pen, bij muren en schuttingen en volgl ze in hare "bewegingen. Misschien wilt' ge ze dooden, meenende een handje te; moeten medehelpen tot het beteugelen', van de plaag. Het zou dwaas van u zijd.; Want die tobbers zullen nimmer poppetf; worden, en van verdere voortplanting' zal geen sprake mee rzijn. Maar wat nu? Legt de rups dan eiè-, ren, of is dit het Werk van den vlinder?,; Neen, die moedelooze rupsen bevat ten elk vele kleine larf jes van sluip Wies1; pen. Zij kruipen uit het rups en lichaam1* terwijl hun voedster stervende is, eoT- bijna onmiddellijk verpoppen de sluipW w;espe,nlarfje£ Zficli. JE$ dat jijs d^e gei4

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2