Het erfdeel der Malleroy's. BINNENLAND! Tweede Blad, behoorend bij De Leidsche Courant van Dinsdag 11 October. Gemeentezaken. Loonen van Gemeentewerklieden. Door de gemeente-werkliedenvereeni- eineen .StAntonius van Padua" en „Recht In Plicht" zijn verzoeken bij den gemeente- raad ingediend, waarbij naast een alge- meene loonsverhooging van tenminste f 1 per week de invoering van perio dieke loonsverhooging wordt verzocht. Nadien adresseerde de afd. Leiden van van den Bond van Nederl, Gemeente werklieden om het minimum weekloon voor de gemeente werklieden te bepalen op f 10.—, vermeerderd met de ver schuldigde pensioensbijdrage en om het thans bestaande verschil in bezolding van de vaklieden en van de niet vak lieden op te heffen. De hoofdstrekking van beide verzoeken is dus, dat tot een belangrijke loonsver hooging wordt overgegaan. Immers, ter wijl thans het weekloon van den laagst bezoldigden stadswerkman f8.53 bedraagt, zou dit minimum weekloon stijgen tot f 9.53 of zelfs tot f 10.—. Aan een zoo groote verhooging kan niet worden ge dacht, eerstens omdat daardoor van de gemeentekas een te groot offer zou worden geëischt en ten tweede, omdat zulke ver hooging ook niet wenschelijk zou zijn. moet verband bestaan tusschen de loo nen der gemeentewerklieden en die van particuliere werkbazen. De gemeente werklieden hebben nu reeds veel op hun vakgenooten in particulieren dienst voor. Ging men nu bovendien nog hun gelde lijk loon boven dat van laatstbedoelden verhoogen.danzoueen hoogstongewenschte kunstmatige opdrijving van de loonen in het algemeen het gevolg kunnen zijn. Toch achten B. en W. met den Direc teur van Gemeente-werklieden een ver hooging wenschelijk, als is het pas 3x/s jaar geleden, dat de laatste algemeene loonsverhooging van de stadswerklieden werd ingevoerd. Zij stellen daarom ook weer thans voor, evenals in 1907, het weekloon van alle gemeentewerklieden zonder onderscheid met 1 cent te verhoogd.. Maar ook zoo wordt nog geen bevre digende regeling ..verkregen. Het stelsel Ider periodieke verhoogingen 'is in den laatsten tijd in verschillende diensttakken meer en meer "doorgedrongen en er kan geen reden zijn, meenien B. en W„, waar om het niet tot de stadswerklieden zou worden uitgebreid. De Commissie van fabricage stelt nu yoor om :de stadswerklieden 'telkens na 3 jaren eene verhooging toe te kennen Van f 0,50 per week. Het gevolg (daar van en van de voorgestelde verhooging van het uurloon zal dan zijn, dat ook de laagsfbezokhgde werkman na een negen jarigen diensttijd ,op een weekloon van T 10.50 zal kunnen rekenen. De vraag kan nil 'echter rijzen of aan 'deze nieuwe regeling ook terugwerkende kracht behoort te worden toegekend. Deed men dit, er zou op 'de gemeentekas 'een nog veel zwaarderen 'druk worden gelegd; dan wanneer dadelijk tot een verhooging van Tiet weekloon met Ï1 werd overgegaan. De Commissie van fa bricage wit 'daarom een middenweg in slaan en stelt de volgende regeling voor: aan werklieden in 1907 of later in dienst getreden, geregeld telkens na 3 jaren dienst op 1 Januari van het dienstjaar, zou een verhooging worden toegekend. 'Zij die in 1906 in dienst zijn getreden zouden op 1 Januari 7911 hun eerste, op .1 Ja nuari 1913 hun tweede en óp 7 Januari ,1916 hun derde verhooging ontvangen; terwijl eindelijk zij die in 1905 of vroe ger in dienst zijn getreden, op 7 Januari FEUILLETON. 58) Op dit oogenblik heerschte een dood- sche stilte. Mijne héeren, zeide die notaris, na dat hij een oogeribl'ik de papieren, diie hij in zijn hand hield, bekeken had. De inhoud van deze acte, door mevrouw de gravin Berengère de Malleroy eigenhan dig geschreven, luidt als volgt: Dit .is mijn testament, dat voor mijd voltallig vergaderde familie ivoorgele zen moet worden den 15den Novem ber 1744$ alsmede voor orize vroege- re huisvrienden* mijnheer de Pasy, Cou rier,- baron de Chaumont, dokter Tour- nière en den markies de Qe, die jk bezweer tegenwoordig te zijn in die fa milievergadering waarin ik verlang dat mijnheer de Murlelle president zal zijn" Hierop volgden !de tot in de uiterste Nauwkeurigheden beschreven wilsbeschik kingen van de gravin. Het deel der erfenis yan haar vadiér, dat de grayin apart gehouden en aan een koopman te Saint-Malot bad .toever trouwd beliep omstreeks een ïnillioen acht honderd duizend livres» Van deze som vermaakte gravin Be rengère vier honderd duizend livres aan baar kleinzoon Albert 'de Malleroy* 6n öen fceifde bedrag aan haar nicht Marie de Canisy, Zij verklaarde haar overige gelden te Vennen gfipyfr d,9 der\ van de jaren 1911, 1913 en 1915 hun drie verhoogingen zouden ontvangen. 'Op deze wijze zou 'de nieuwe regeling geleidelijk voor alle werklieden worden ingevoerd zonder het financieel evenwicht van die gemeentekas al te zeer te verstoren. Een en ander zou de begrooting voor het volgend dienstjaar met f4778 verhoo- gen. Die vermeerdering der uitgaven zal dan natuurlijk in latere jaren nog toenemen en zou in het ongunstigste geval in 1919 tot f9432 kunnen stijgen. Dit maximum zal echter uit den aard der zaak niet worden bereikt, omdat inmiddels oudere krachten door jongere zullen worden ver vangen. Gelijkstelling van 'de loonen van vaklie den en rïïet-vaklieden, schijnt B. en W. in hooge mate onbillijk toe. ,Het is toch niet meer dan natuurlijk dat meerderwaar- dige arbeid ook hooger wordt betaald. Electrische Klokkendienst. B. en W. geven den Raad in over weging lo. over te gaan tot de oprichting van een electrischen klokkendienst; 2o. bij den aanleg daarvan rekening te houden met den eventueel lateren aanleg van een electrische brandschel en alarminrichting; 3o, voor de uitvoering daarvan be schikbaar te stellen een bedrag van f 20.500.—, door de vaststelling van nevensgaanden s'uppletoiren begrootings- staat 4o. den electrischen klokkendienst te verbinden aan den dienst der fabrieken van G. en E. en dus mede te brengen onder het beheer van commissarissen dier fabrieken 5o, te bepalen, dat door den klokken dienst van een kapitaal van f 19000, dezelfde rente aan de gemeente zal wor den betaald, als door de gemeente van het door haar opgenomen kapitaal ver schuldigd is, en dat jaarlijks 5 zal worden bestemd voor aflossing van schuld of kapitaalbelegging, te beginnen met het 2e jaar der exploitatie. Buitengewone Slachthuiscommissie. De kosten van het door deze commis sie ingestelde onderzoek en het drukken van het door haar uitgebracht rapport bedragen f 929.851/2- (Het toegestane cre- diet bedroeg f250) B. en W. vragen dit bedrag te hunner beschikking te stéllen, Subsidie Drankbestrijding. B. en „Wl adviseeren afwijzend te be schikken op het verzoek der plaat selijke drankbestrijders veréenigingen om het gemeentelijke subsidie voor drankbestrijding te verhoogen van f 100 op f350. B. en W. steunen volgaarne het nuttige streven ider adressoerende veree- nigingen en zij hebben dan ook indertijd niet geaarzeld |den raad voor te stellen ter aanmoediging van hat streven een kleine bijdrage uit de gemeentekas be schikbaar tè stellen. Maar verder behoort ide gemeente niet te gaan: met name behoort zij niet aan het particulier initia tief de zaak uit handen te nemen. Gaslevering aan Rijnsburg. Reeds spoedig nadat in den Raad) be sloten was aan de gemeente Leiderdorp gas te leveren, vefzocht ook het gemeen tebestuur'van Rijnsburg de voorwaarden te mogen "kennen, waaronder onze ge meente bereid zou zijn dat dorp van gas tè voorzien. Bezwaar kon uit den aard der zaak ook deze aanvrage niet ontmoeten. Zij liep geheel in de lijn van den thans ge- volgden weg. De nu voorgestelde overeenkomst is geheel gelijk aan die welke laatstelijk met Warmond werd gesloten. Immers ook hier zal evenals te Leiderdorp en Warmond het gas rechtstreeks aan "de verbruikers (en dus niet in massa aan 'de gemeente) zoon van Suzanne ,Thorneux en "Thierry de Montenay. Al mijne familiereden zijn bekend met de oorzaken van deze mijn beschik kingen, liet zij er op vólgen. Zij weten dat, indien ik slechts naar strikte recht vaardigheid mij gedroeg, die geheele som aan dien jongeling moest komen, want de anderen hebben reeds hun dleel ontvangen bij mijn dood. Wat de fortuin betrof, die Suzanne aan haar schoonmoeder vermaakt had, en waarvan het grootste gedeelte jn bewa ring was bij den Amerikaanschen koop man, slechts bekend aan Suzanne en de gravin, wist notaris Muriaud uit verschei dene papleren aain te toonen, dat dit een bedrag van meer dan drie millioen livres beliep. Ook dezen keer, schreef dje gravin, zop tengevolge van de verdeelingen die hebben plaats gevonden bij den dood van Suzanne, streng genomen, de jonge man recht hebben op 'die som van drie millioen livres. pvereerikom- stig den wil van mijn moeder echter, zal hem slechts twee derde van dit bte- drag toekomen, terwijl een (derde ver deeld zal "worden tusschen [mijn zoon Richard de Malleroy en mij'n kleinzoon Albert. Slechts stel ik* dit laatste vast op voorwaarde, dat zij mijne beschikkin gen als rechtvaardig en geldig erken nen. Als een van hen zich tegen dezle be- schikkingen verzet,- zal hij rechtens zijn deel nfet ontvangen, cfat dan aan Raoul Komt. Ingeval Richard en 'Albert schriftelijk! het JesfeyiJ mx "is 5gB£ni worden geleverd. Slechts de cijfers be hoeven dus nog vermelding. De totaal-kosten van den aanleg wor den geraamd op'T 52.500. Vergunningsrecht. De Raadscommissie, benoemd tot het onderzoek van de redlames vergunnings recht, bestaande uit de heeren J. Bosch, J. A. Bots en H. J. Zwiers, adviseert in een uitgebreid preadvies den aanslag van den heer A. C. M. van Noort, Levendaal 26, te li andhaven op 'f75, van W. F. Prins, Kijfgracht S, en J. H. Wedekind, Oude Rijn 83, terug te brengen van 'f50 op f37.50. B. en W. kunnen zich maar gedeel telijk mét het advies der commissie ad hoe vereenigen. Zij geven den Raad in overweging af te wijzen tie reclam.es van de reclamenten Noort en Wedekind ien den aanslag Van W. T. Prins terug 'te brengen van f50 tot 137.50. liet adres der typographen. B. en W. meenen, dat op het vroe ger reeds door ons medegedeelde ver zoek van de afd. Leiden van den Alg. Nederl. Typografen Bond afwijzend moet worden beschikt. In de eerste plaats wordt door adres sante verzocht dat bij het opnieuw uit besteden van het gemeentelijk drukwerk „een nieuw artikel in de overeenkomst wordt opgenomen, waarbij het den be trokken drukkers-patroons wordt ver boden, het grondwettelijk recht yan ver eenigen aan hun personeel te ontnemen." Een dergelijke bepaling zou immers geen zin hebben. Niemand', ook niet een drukkerspatroon, is in staat om iemand zijn grondwettelijke rechten te ontnemen. Waartoe dan een verbod, dat slechts zou dienen om iemand een handeling te verbieden die hij toch fiiet zou kunnen verrichten Dit sluit natuurlijk niet uit, dat een dtukkerspatroon bezwaar kan maken om werklieden in dienst te nemen of in zijn dienst te houden, die lid zijn van de een of andere vereeniging. Maar dat is een zaak, die de patroon zelf behoort uit te maken en waar de gemeente zich bui ten behoort te houden. Maar ook het tweede verzoek mist allen grond. Hetzij het drukwerk in het openbaar, hetzij het onderhands wordt verpacht, in beide gevallen kan ieder die dit wenscht, van de voorwaarden der aanneming inzage nemen. Immers ook bij onderhandsche gunning geschiedt dit niet, dan krachtens een openbaar Raads besluit, waarvan aan ieder, die dit wenscht, een afschrift wordt verstrekt. Nog daargelaten dus, dat in overeenkom sten als hier bedoeld, tal van bepalin gen voorkomen, ja, B. en W. zouden haast zeggen, bijna uitsluitend bepalin gen voorkomen, die de werklieden als zoodanig niet aangaan, staat toch de kennisneming d'aarvan voor een ieder open. Maar dan kan er ook geen enkel reden Zijn om nog verder te gaan en den aannemer de verplichting op te leggen om de» voorwaarden, waarop hij het werk 'heeft aangenomen, ten allen tijde voor de weridieden op de werkplaatsen ter inzage te leggen. Politiesalarissen. B. en W. hebben preadvies uitgebracht over de ingediende amendementen betref fende de politienalarissen. Zij kunnen zich vereenigen piet het amendement Bosch c.s. om het salaris van den inspecteurs te bepalen op f2100 mi nimum met vijf driejaarlijksche verhoo- gingen ieder van f100; maximum dus f 1700. De aanvangswedde van de adjunct-in specteurs stellen zij voor te bepalen op f850 met vier tweejaarlijksche verhoo gingen van f50, zoodat het maximum wordt f1050. Een hooger aanvangssala ris ontraden zij, omdat het een over gangsbetrekking geldt. moeten de papieren in het djerde cou vert, die een treurig familiegeheiim be helzen, verbrand worden. Indien men aan Thierry óf aan Raoul hun deel in mijn erfenis in die van hun deel in mijn erfenis of in die van Suzanne Thorneux betwist, moet het derde couvert aan Thierry of aan zijn zoon overhandigd worden, en rechtens zullen zij .daarin de bewijzen van hun goed recht vinden. Hierop, volgden verschillende legaten, ,als waardevolle ringen aan notaris Miri- aud en elk der executeurs testamentajres twintig duizend livres aan Gilbert Tor man, enz. Een oogenblik stilte volgde op 'de voor lezing van dit stuk, dat bijna een uur had geduurd, want de notaris las langzaam, en deed iedere belangrijke clausule dui delijk uitkomen. Zooals men ziet had de gravin tot in de kleinste moeilijkheden voorzien; |een punt echter, het belangrijkste van allen, söheen zij vergeten te hebben. Dit viel dan ook terstond op aan Richard die Mal leroy. Indien echter ,Thierry en zijn zoon dood zijn, vroeg "hij, wat zal dan ge beuren met de sommen aan hun ver maakt?. De gravin heeft juist een post-scrip- tum aan het testament toegevoegd, om In dit geval Te voorzien,- namelijk: Indien noch Thierry noch jzijn Zoon Zich aanmelden bij de opening van mTjn testament, of in de drie uren 'daarop volgende, zullen de millioenen voor hen bestemd, als volgt verdeeld [worden: want als zij de slachtoffers van de een £>I a,nd,ei£jmj^d ^jn2 zou hej Je. ha- Bij het aanbrengen van "deze wijziging werd echter uitgegaan van 'de veronder stelling, dat de Burgemeester bevoegd blijft één inspecteur le klasse op hoogere bezoldiging aan te stellen. Bij den Bur gemeester bestaat dan, in verband in'et deze verhooging, geen "bezwaar dat^ die hoogere bezoldiging, 'overeenkomsïïg het voorstel van de heeren Sijstma en Fokker voor 'den inspecteur en de adj.-inspecteurs Ie klasse zaf worden teruggebracht tot resp. f100 en f50. Ten einde de tegenwoordige agenten le klasse in de verhooging te doen deelen stellen B. en W. voor aan de agenten le klasse vier driejaarlijksche verhoo- gingen "toe te kennen tot een maximum van f825, terwijl zij de overgangsbepa ling als volgt willen "doen luiden „De agenten le klasse, die op bet tijd stip van de vaststelling "dezer verorde ning reeds als zoodanig zijn aangesteld, worden voor de berekening van cfe hun krachtens art. 2 dezer verordening toe komende verhoogingen geacht drie jaren langer afs agent le klasse dienst te heb ben gedaan, dan in werkelijkheid het ge val is. Deze wijzigingen zullen een ïnieerders uitgave van f350 met zich brengen zoodat de verhooging in het geheel f4050 zal vor deren. B. en W. stellen voor twee perdee- len weiland', liggende in den Pesthuis- polder onder deze gemeente en te sa men groot pl.m. 2 H.A. wederom voor den tijd van 5 jaar, ingaande 1 Januari a.s. onderhands te verpachten aan W. J. Zwetsloot, alhier voor f310. Nu de Regeering, voor zoover het die uitvoering van Rijkswerken betreft, eene beslissing heeft genomen in het „lood- witvraagstuk", komt het de commissie van fabricage raadzaam voor, dat thans ook de gemeente zich bij de uit voering harer werken naar die beslis sing gedrage. Reeds bij raadsbesluit van 5 Maart 1908 werd besloten dat bij de uitvoering van grootere werken in ieder geval zou worden overwogen of ter men aanwezig waren om voor te schrij ven, 'dat de aannemer het loodwit niet anders dan in olie gemalen van de fa briek zou mogen betrekken. Nu het Rijk dit laatste bij al zijn daarvoor in aanmer king komende werken voorschrijft, kan er geen bezwaar bestaan, waarom ook uiet de gemeente tot een algemeen ver bod' van ke* betrekken van loo.dfcviii£s anders dan gemalen in zuivere lijnolie, zou overgaan. Op grond van een en ander geven B. en W. den Raad dus in overweging te besluiten dat in het vervolg ook door de gemeente in de doorvoor in aanmer king komende bestekken 261 van de Algemeene Voorschriften, inader aange vuld met een bepaling van den volgen den inhoud „Het loodwit moet worden betrokken van een fabriek, welke het aflevert ge malen in zuivere belegen lijnolie." zal worden opgenomen. B. en W. stellen voor ingevolge een daartoe strekkend verzoek a. aan het bestuur der St.-Jozef-Gezel- len-Vereenigihg tot wederopzeggens toe vergunning te verleenen om het gymnas tieklokaal der Hoogere Burgerschool! voor Meisjes te gebruiken voor het hou den van gymnastiekoefeningen, des Woensdagsavonds van 8 tot 10 uren, tegen betaling van een bedrag van f 10 's jaars per wekelijkscli uur en van de kosten van vuur, licht, schoonhouden en bediening en onder voorwaarde, dat de kosten van herstel Van aan het gebouw of meubilair eventueel toegebrachte! schade door haar worden vergoed en dat alle ter zake van het gebruik door pns te geven voorschriften zullen worden nagekomen b. afwijzend te beschikken op het ver zoek, om het gebruik van een 'der loka- telijk zijn indien de schuldigen aan hun nalatenschap profijt trokken. Bij deze verschrikkelijke woorden richt ten aller oogen zich op Richard "de Mal leroy, die ondanks zijn zelfbéheersching bleek werd. Op deze zin waaruit de onrust van de gravin bleek, vólgde dat die fortuin dan in zes deelen verdeeld, moest wor den, waarvan vier deelen aan kloosters :en liefdadige doeleinden, én die twee andere aan baron de Canisy zouden komen. Er was wederom een oogenblik stilte. Dokter Tournière bezag ieders gélaat, als wilde hij physiologische studie's ma ken; barones 'de Canisy "hield haar hoofd verborgen tusschen haar beide handen en hief het slechts op om met den "bezorgd uiterlijk rond te zien, want de afwezigheid van Raoul deed haar een nieuwe niisdaacl van Richard de Malleroy vreezen. Novère schreef eenige woordien op een briefje dat hij in zijn hoed verborg. Richard keek verslagen voor zich; de laatste clausule had al zijn voornemens ijdel doen maken. Op het oogenblik dat hij zich zeker ac'htte van zijn welslagen. Ja, zelfs zou hij door het verdwijnen van Thierry en Raoul de 500.000 livres, clie hem vermaakt waren, "niet kunnen krij gen. pCerv/ij! hij aan een stomme woede ten prooi was, stopte de Novère hem eèn briefje in de hand. „'Geef mij 500.000 li vres en de hand van Marie de Canisy, en ik doe u nog 500.000 livres ontvangen, terwijl ik u in staat zal stellen de andere 500.000 in bezit te nemen, die u anders ontsnappen zullen als Raoul de Montenay niet binnen ,diie ,uur yersqhijnj. J/t of len van de openbare school aan de Lan> gebrug, omdat deze zaal op Donderdags avond reeds door de éigen leerlingen wordt gebruikt. Het laatste lokaal was door 'de St. Jo seph-Gezel len-vereeniging aangevraagd tot het houden van een cursus in fret herhalingsonderwijs. Voor de benoeming vain een on derwijzer met verplichte hoofdacte aan <le openbare lagere school der 3difl kl,. (Maresingel) hebben B. en'W. de volgen de voordracht opgemaakt le. J. A. Zuid- hoff, onderwijzer te Leiden, 2e. J. L. van Leeuwen, onderwijzer te Amierongen' en 3e. M. J. Priems, onderwijzer te Lei- den. Door den ontvanger der directe be lastingen alhier is medegedeeld, dat hel; aandeel dezer gemöente in de kwade pos ten der grondbelasting, dienst 1907 en dat in de kwade posten der personeels belasting, dienst 1907, aan het rijk ver< schuldigdy resp. 'bedragen 7 383.49 en f2872.59, te zamen f3256.08. Daar op de begrooting een bedrag van f3250 is uitgetrokken, stellen B. en W'. voor, de j-esteerende Ï6.08 door af- en overschrijving te vinden. B. en W. stellen voor de levering! van de Ingekomen Stukken en van het gedrukt stenografisch verslag van de Han delingen vain"den Gemeenteraad wederom, voor den jjjd van drie jaren, ingaande! 1 Januari 1911 op te dragen aan'de firma' J. J. Groen en Zonen alhier, jne't ver-' hooging van 'de vaste aannemingssom' voor de eerste ;240 pagina's van f1550 tot f1700 per jaar en met bepaling dat' voor ie'dere pagina daarboven f3.75 (tot dusver f2.75) zal worden betaald,- en dat voor iedere zitting boven de twintig per jaar, een vergoeding van f20 zal worden: toegekend. B. en W- stellen voor perc. I valn' het Raamland wederom voor 'den tijd van' één jaar te verhuren aan de vereeniging „Volksspeeltuinen" tegen f139 per jaar, B. en W. stellen voor aan dr. B. M. van Dalfsen op zijn verzoek eervoï ont slag te verleenen ak leeraar in de wis kunde aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens met ingang van 1 Dec. 1910. B. en "W. stellen voor, ten behoeve! van de Stedelijke Fabrieken van "Gas >en Electriciteit te besluiten tot den aankoop van het huisje aan de Langegracht voor de som van f2300. Voorts is de gemeente thans ook in de gelegenheid om de onmiddellijk aan bo vengenoemde perceeltje grenzende huis jes aan de Langegracht en de Speksteeg aan te koopen. Terwijl echter de aankoop van 'het perceeltje aan de Langegracht volstrekt noodzakelijk was óm tot een behoorlijke inrichting van de nieuwe kan toorlokalen te kunnen'geraken, is de aan koop van de vier huisjes, waarover de geméènfë*zicff thans ook de beschikkingr- kan verzekeren, alleen hoogst raadzaam tel achten. Men zal dientengevolge over meer ruimte, en wat vooral ook ter ver krijging van goe'd licht in verschillend^ lokalen zeer wenschelijk is, over meier, buitenmuren kunnen "beschikken. "De gevraagde koopsommen 'bedragen voor het perceeltje Sectiie B no. 534 aan de Langegracht f3450. voor no. '533 in de Speksteeg"f 1700. voor no. 532 in de Speksteeg f 1600. voor no. '531 in de Speksteeg f1500. ,Te zamen f8250. Deze koopsom* fioeweï hoog, kan niet overmatig hoog worden geacht. Met in begrip van de kosten van overdracht zaï het in totaal benoodigde bedrag stijgen; tot f 8587.12i/2. Staathuishoudkunde. De vereeniging voor Staathuishoud kunde en Statistiek heeft te 's-Graven- Na een oogenblik nagedacht te heb- ebn gaf 'Richard een ander briefje aan Novère, waarop stond „Ja, maar ik ver lang een contract." Novère gaf een bevestigend tejeken iznj stond op, terwijl de notaris hard op "her haalde Thierry de Montenay en zijn zoon Raoul worden verzocht zich aan Te mel den om hun rechten "te doen gelden. Niemand meldde zich aan op dieze ujt- noodiging, die de notaris regelmatig om, de vijf minuten herhaalde. Op een teeken van mevrouw de Cani sy kwam Gilbert naar haar toe, en sprak! zij enkele woorden met hem, waarop hij zich verwijderde. Na eenigen tijd kwam de Novère, die zich even verwijderd had, in d'e zaal,- vergezeld door een jongeman van onge veer twintig jaar. Terwijl allen naar 'den jongen |man zagen, liet Novère een briefje in de hoed van de Malleroy vallen. Om alle oneenigheid tusschen graaf Richard de Malleroy te niet te doen^ en hem schadeloos 'te stellen voor "het geen zijn moeder hem onthoudt, beken ik hem een som van 500.000 livres schuldig te zijn. Raoul de Montenay. En gij?" Vroeg de Malleroy fluis terend. 1 Ik heb' een schuldbekentenis vara! hetzelfde bedrag, antwoordde d« No vère, alhoewel hij er een van "hiet dubbele bedrag had. Is ons verbond gesloten'? Ja QKprdt ycrvolgd^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5