Het erfdeel der Malleroy's. BUITENLAND. BINNENLAND. No. 301, RiifCtlll OUDE SINJGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. r>IT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. Dh ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandao- De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Een Vereeniging voor onzen tijd. De te^er ver geve het ons, maar Wij rgelooven, diat de een of andere, als hij kennis heeft genomen van het pnder- »werp,- diat we willen bespreken, n.l. de 'derde orde der H. Franciscus, vlug de courant ter zijde legt. Maar mogen we 'dan even in herinnering brengen1, idat het hier geldt een stichting van den Man, wiens genialiteit dbor allen erkend en bewonderd wordt, van wieii zelfs de meest ongeloovige getuigt dat hij staat ver verheven boven het alledaagsche, dat hij (s- een persoonlijkheid, die richting ge geven heeft aan zijn tijd', die moet ge noemd worden m de ware en vólle zin van 't woord, een maatschappelijk her vormer. We willen bespreken de derde prde van Sint Franciscus, of beter gezegd' islechts even het licht laten vallen op de voortreffelijkheid van die orde naar aanleiding en aan de hand van een rede, iuitgesproken door den eminenten rede naar, Pater E. Schmidt, op den Oosten- rijkschen vergaderingsdag van de Der de Orde. Luisteren wij eerst naar de klare woor len, die P. Ho-I zap pel spreekt in zijn noog-geprezen geschiedboek over de Franciscaner-orde. „De Derde Orde kan zijn een bolwerk tegen de anti-godsdien stige stroomingen van onzen tijd1, zij kan den godsdienst tot zijn volle werk kracht brengen in het maatschappelijk leven." Men moet „in de derde Orde niet zien een broederschap, wier hoofd doe! is gemeenschappelijke godsdiensti ge vergaderingen te houden. Met dit hoofcftfoef heeft Sint Franciscus zijn der de Ordd niet gesticht. Hij wilde bijeen verzamelen de Christenen, die hun Christendom zich bewust zijn, en be reid zijn offers te brengen. Daarin ligt het geheim van d:e kracht der derde Or de, en' zij treedt overal in hare ware ge daante op den voorgrond, waar zij zich zelf niet verzwakt door opname van le den, dfe volgens den'wil van den stichter in de Orde niet thuis zijn". Met dit citaat voor oogen kunnen we begrijpen de titel van de lezing, die p. E Schmidt hee.ft gehouden n.l. de be- teekenis van Tranciscus' derde Orde in de cultuurgeschiedenis. ,W,at is cultuur? Om dit zonder veel woorden te ver duidelijken kunnen we cultuur gelijkstel len met beschaving, ontwikkeling van de menschhieid. Wanneer we nu de derde Orde be schouwen als de vereeniging van chris tenen, „die zich hun Christendom bewust Zijn", dan moet die orde op de cul tuur, d!e beschaving, de ontwikkeling van de menschheid van grooten invloed zijn geweest. De geest immers is het die beschaving brengt, en het is het christen dom, dat als een openbaring van den FEUILLETON. 51) XXIIIe HOOFDSTUK. Albert de Malleroy was'toen negentien jaar. Door zijn buitengewoon edel en verheven karakter had hij over zijn vader RichawS de Malleroy een voor een zoon zeer treurige gedachte. Alhoewel hij on bekend was met de misdaden 'van zijn vader# had toch dc samenloop van om standigheden hem "doen gevoelen 'dat er eens iets g'ebeurd was dat de eer van zijn ouders? vooral van zijn vader, raakte. Dat hield steeds zijn gedachten bezig en het kweld® hem steeds. Stil en bijna vreesachtig in het gewone leven en steeds terneergeslagen over "de bespottiïTgen van zijn vader, toonde hij een ijzeren wil wan neerliet iets betrof dat fcijn eer raakte. Ik verzoek u mij een oogeriblik te woord t© staan, zeide hij op ernstigen toon. Wat zirfc ge weer "deftig, en dat te gen ee* schoonzuster, riep Adèle spot tend. welaan, nïijnheer? Ik zou gaarne alleen met u spre- KCUi Geest Gods de eenige werkelijke bescha ving brengen kan. Zuiver menschelijke beschaving, die niet is vervuld van en wordt gedragen door den Geest Gods is veroordeeld tot ondergang of ver rotting. In de glans van hare letterlijke pradit wordt gemist een innerlijke kern een streven van d'en geestelijken mensdi naar zijnen Schepper. Om de mensch heid1 te steunen in dat streven, om te arbeiden aan die werkelijke beschaving heeft Franciscus zijn wereldlijke orde gesticht. Dat dit is geheel in den geest van de Katholieke Kerk, behoeft eigen lijk' niet gezegd te worden. Tegenover Prötestantsche theologen, onder wie Harnack, die beweerden, dat in de Kath. Kerk een tweevoudig levens ideaal wordt gevondenéén voor kloos terlingen en 'één voor de anderen, heeft o.a. Denifle uit de geschriften van de groote godgeleerden der Kerk bewezen, d'at de Katholieke Kerk leert, dat voor alle christenen slechts één levenside aal bestaat, en dit ishet ernstig streven naar de yolkomen liefde tot God en tot den naaste Sint Franciscus wilde deze waarheid dóen doordringen in de stof vergodende samenleving. Dit heeft hij kunnen doen door zijn drievoudige orde, welke door hare leden de geschiedenis der bescha ving heeft geleid1. Want niet het spre ken yan Kath. woorden, niet het uiterlijk vervullen van plichten, die de geboden opleggen, neen, dit eene is slechts de ware beschavingsdaad, diat men ern stig streeft naar de vastklamping in Christus. Het zou ons te wijd voeren, als we de regels van de derde Orde gingen be schouwen, maar we willen een vluchti- gen blik werpen op twee eigenschap pen van den stichter, die ook zoo zeer in zijn orde spreken. Wij doen dit in een volgend artikel, om dan tevens eens te laten zien, dat de derde Orde is een verdediging voor onzen t ij d. ALGEMEEN OVERZICHT. Zooals reeds vermeld is, hebben de pogingen van Asquith om 'de arbeidersge schillen in het katoenbedrijf in Engeland tot een goede oplossing te brengen, ge- raaiti. ,Toch blijft hij voorloopig nog te Manchester om alsnog te trachten Werk gevers en arbeiders die beide stijf op hun stuk staan, tot elkander te brengen. ^Za terdag zijn 700 katoenspinnerijen in Lan cashire, die te samen tenminste 100.000 man in dienst hebben, gesloten. Andere zullen heden en vólgende dagen vólgen, zoodaï men rekent, dat aan het einde van de volgende week minstens een half mil- lioen katoenarbeiders buiten werk zullen zijn. Bovendien zullen tienduizend arbei ders uit de aanverwante bedrijven daar door gedwongen werkeloos worden. Spreek, gerust, uw vader zal toch wel mogen weten wat wij behandelen? Het zij zoo, hernam Albert. Maar gij hebt het gewild!. Ik kwam u vragen, waarom gij, na u wegens vermoeidheid in uwe vertrekken te hebben terugge trokken, alleen uitgegaan zijt en eerst laat in den nacht zijt thuisgekomen. Ik zou dat gemakkelijk kunnen ver klaren, maar dat zou een rechtvaardiging zijn, waartoe de dochter van graaf de Vernage zich nimmer vernederen zal. Indien gij niet tot mijn naaste fami lie behoordet en niet bij mij uw intrek had genomen, zou ik mij niet inlaten met het gedrag van Adèle de Varnage, maar nu meen ik het recht te hebben om réken schap van u te vragen claar mijn eer met de uwe gemoeid is. - Waarachtig, jongen, je bent gebo ren om rechter te worden, ge "kunt zoo plechtig.... Mijnheer de graaf! Het schijnt me reeds, als zie ik1 u in een lange toga plechtig uitspraak doende: Het Hof heeft haar vonnis geveld Verschoon mij van uw aardigheden; het gaat hier om een ernstige zaak, waar bij uw scherts niet op haar plaats is. Ge vergeet dat ik het familiehoofd ben en dus meer dan gij het recht hebt over de eer der familie te waken. Welnu, vader, maak van dat recht gebruik, vervul dien plicht en vraag waar toe Adèle gisteravond uit moest. Zij heeft het niij zpo jiyst yerh^d^- Intusschen dreigt de staking zich in Zuid-Wales uit te breiden. Volgens een bericht uit Cardiff, zouden er misschien weer 10.000 man het gereedschap neer gooien. Er hebben n.l. 9000 mijnwerkers aan de Cambrische en Glamorgansche mijnen aanzegging gedaan, dat zij over een maand zouden staken. En in Rhonda hebben gisteren 700 man, aan de Gilli- mijn, het werk neergelegd. De Clyde-werven, waar het geschil van de ketelmakers voortduurt, staan mede stil. Op een reusachtige vergadering van ketelmakers te Wallsend is eenstemmig besloten, een groote leening aan te gaan teneinde de staking te kunnen voortzetten, De onlusten in Berlijn kunnen nog wel eens een leelijk diploma tiek staartje krijgen. De politiemajoor von Jagow had verklaard, geen stappen te kunnen doen om de schuldigen aan den aanval op'de buitenlandsche journalisten te straffen en aan de getroffenen werd. verklaard dat hc-t bevel door iemand idie zich valschelijk uitgaf voor rechercheur, en daardoor de politie „verköpenickte" gegeven werd. Nu hebben, naar de „Köl- nische Zeitung" uit Berlijn verneemt, de gezanten van Engeland' en Amerika aan het ministerie van buitenlandsche zaken nota's overhandigd, waarin zij verzoeken een onderzoek; in te stellen naar "de om standigheden, waaronder de journalisten in Moabit zijn aangevallen en gewond Verder wordt mededeeling van het resul taat van dit onderzoek gevraagd Dit on derzoek is reeds ingesteld en wordt met zoo groot mogelijken spoed voortgezet. Naar aanleiding der adressen èn tele grammen den H. Vader na de beleedigen- de rede van Nathan toegezonden, bevat de „Osservature Romano" een dankbetuiging van den Paus van den volgenden inhoud: „Ten zeerste troostend voor het hart van Onzen Heiligen Vader was 'het een stemmig gétuigen van hartelijke toewij ding, dat hem bij deze droevige gelegen heid gebracht is door alle landen van de Katholieke wereld. Daar hij niet aan élk onderteekenaar van de adressen en tele grammen, die .Hem in zoo groot aantal van ieder volk, maar vooral van het Itali- aansche bereikten, de uitdrukking van zijn ingenomenheid kan schenken, heeft idie Paus ons de vereerende opdracht gegeven de vertolker te willen zijn van 'Zijn ge voelens om openlijk aan de bisschoppen, kapittels, geestelijken, vereenigingen insti tuten en Katholieke comité's en aan die zeer talrijke zonen, diie zelfs persoonlijk zich hebben willen vereenigen in die im posante betuiging van eerbewijzen en kinderlijke hulde, Zijn hooge voldoening uit te spreken en aan allen vol toegene genheid den apostolisch en Zegen te schenken." Te San Sebastiano had gister een Katholieke betooging d'ie 30.000 personen omvatte, waarvan en ik heb haar gedrag goedgekeurd. Maar hierover zullen we thans niet meer spre ken nog hedenavond hebben wij, zoo als gij weet, een familievergadering, die zeer belangrijk is en waarover ik u nog spreken moét. Indien gij het goedvindt, zullen we op mijn kamer gaan, waar ik met u over enkele papieren spreken wik Met tegenzin volgde hij den graaf. Eindelijk mompelde Adèle; geluk kig heeft zijn vader mij geholpen, want indien hij van ons plan op de hoogte was geloof ik dat hij in zijn woéde in staat zou zijn Plotseling kwam een man van uit de struiken en naderde haar. Zijt gij daar eindelijk, zeide hij, op haar toetredende, alhoewel de duisternis haar belette hem teherkennen. Het is nog geen negen uur, en uw schrijven ontbood mij pas tegen dien tijdl Hoe? sprak zij vol verwondering. Maar wie zijt gij dan en tot wie denkt gij te spreken? Ik ben Raoul de Kervarec,en ik weet dat ik' de eer heb te spreken tot haar, die ik gisterenavond beschermd heb, en die..e. Ozeide zij, zijt gij het die mij tegen die onbeschaamden verdedigd hebt; mijn hartelijken dank ervoor, mijnheer Maar hoe wist ge dat ik hier woonde? Mijn hart zeide mij dat het briefje 'dat ik hedenmorgen ontving van u kwam. En toen ik vanmiddag uwe koets vólgde her^endjq het huis jd^t J>oo aayw- 14 grandes van Spanje, afgevaardigden en senators uit die provincie Glupuzcoa, en 95 gemjeenteraadsleden uit 85 ge meenten, in volmaakte orde plaats. Het organisatie-comité stelde «en protest tegen de anti-clericale regeeringsmaat- regelen, betreffende de godsdienstige verejeyiigingen en de leeken schol en in handen van 'den gouverneur der provin cie. Een aantal sprekers hield heftige redevoeringen, tegen de regeeriug ge richt. Te Madrid hield er eveneens een groot aantal Katholieken, mantn(eïi en! vrouwen, een betoogirig. Terwijl een de putatie zich naar den gouverneur be gaf, hieven de betoogers godsdienstige liederen aan. Een troep republikeinsche jongelieden antwoordde hierop met het zingen van de Marseillaise. Er volgde een gevecht en gendarmen en politieagenten moesten de betoogers uiteenjagen. De kalmte is thans hersteld. GEMENGD. Abdoel Hamid schijnt ernstig riek te zijn. Men spreekt vau verkalking der slagaderen, en 'daardoor verergering van het zenuwlijden. De democratische conventie yoor "den staat New-York heeft den heer John A. Dix candidaat gesteld voor het gouver- verneurschap. Dix zoowel als de rechter Parker verklaarden ter vergadering van de overwinning der democraten overtuigd te zijn. De Call van San Francisco weet te vertellen, dat de Steeltrust een oorlogs vloot voor China zal bouwen. Een bericht dat nadere "bevestiging behoeft. De president van Brazilië heeft een decreet uitgevaardigd, waarin hij ver klaart, dat voortaan alle uitrustingsstuk ken voor leger, marine, politie en brand weer, benevens schoeisel, zadels ten too rnen en verder alle leerwerk door inland- sche fabrieken uit inlandsche producten vervaardigd moéten worden. Het doel is Brazilië in oeconomisch opzicht onafhan kelijk te maken. Te New-York is Uit Tokio vernomen dat Japan geen nieuw handelsverdrag mét de Vereenigde Staten zal sluiten, wanneer deze vasthouden aan den eisch van een clausule ter regeling van 'de Japansche immigratie. Japan is van plan deze kwes tie zelf op afdoende wijze te regelen, Ook de Zijdeindiustrie in de Duit- sche Rijnstreek wordt met uitsluiting be dreigd. Wanneer de staking in een fa briek te Crefeld over 14 dagen niet is af- geloopen, zullen de werkgevers hun toe vlucht nemen tot het uiterste middeL De Boheemsche Landdag heeft Vrij dag na een pauze van 2 jaren zijn eerste zitting gehouden. Het verloop was zeer gunstig. De beide regeeringsontwerpen werclen vlot in eerste lezing aangenomen zonder dat het tot debatten, die men ge vreesd had', is gekomen. "Er heerschtc in den Landdag een vreedzame stemming. De Koning van Griekenland heeft keurig in "uw briefje was aangeduid; ik gevoelde dat ik u weer zien zou, en mijn hart klopte van geluk. Wat wil dat zeggen?..vroeg Adè le zich af, een brief... 'n ontmoeting hier. We moeten uitvorschen wat dat betee- kent. Listig en geslepen ails zij was kostte 't haar geen moèite den jongen aan 't spre ken te brengen, die op dat oogenblik door de verblindendstc hartstocht, de liefde be zield was. Hoe kvvaaint ge op de gedachte dat die brief van mij was.? Een voorgevoelen, ongetwijfeld, zei lde het mij, En bovendien, wie anders zou mij kunnen schrijven, daar ik nie mand in Parijs ken, waar ik zoo pas ben aangekomen. WerkelijkEn komt ge van verre? Jazeker, over Duitschland, Holland, uit Indië, zeide Raoul, vol trots dat hij kon toonen hoe groote reizen bij gemaakt had. Wat een reiziger! Indië is wel een mooi land, niet waar? r— Ja zeker. Zijt ge er lang geweest "Vas een jaar geleden ben ik' er van daan gekomen. Zijt ge dan in Indië geboren. r- Helaas ik weet niet waar ik geboren bén* Waar-lijk! hernam Adéle de Vreug de,- diie dit antwoord haar berokkende Y^rfeergendj. Eu dat briefje, dat h<# ge een besluit onderteekend, waarbij de: aanvullends verkiezingen voor de we gens het uitvallen der Cretenzische can- didaten vrijgekomen zetels in de Na tionale Vergadering worden uitgeschre ven 27 November a.s. - De Politische Correspond'enz wil weten, dat de Porte, ook na den aan koop der beide Duitsche oorlogssche pen, voornemens is op Engelsdie wer ven twee Dreadnougths te laten bou wen. De onderhandelingen schieten ech ter niet hard op. Ook wordt beweerd,) dat Turkije pogingen in het werk stelt, om de beide Braziliaansche Dread nougths te koopen. Te R^ims is een kaarsen fabriek! afgebrand. Stroomen brandende steari ne verspreidden zich door de straten cn dreigden overal brand te stichten. De schade wordt op 200,000 fres. begroot. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is aan den luit. ter zee 1ste klasse A. F. Folkersma, in Óost- Inddë eervol ontslag uit den zeedienst ver leend is lo. bepaald: dat 'Hr. Ms. pantser schip „Tro/np" den 18 October a.s. te Willemsoord zal worden in dienst be steld; b o. is met genoemden (datum het be vel over dien bodem opgedragen aan 'den kapt te.r zee E. de Haan; is aan K. Holm, eervol ontslag vlier- leend als burger-apotheker bij de marine, en is tijdelijk als zoodnaig aangesteld h! W. van Urk, apotheker, te Amsterdam. is J. W. Roelfsema, surnumerair der grondbelasting te Amsterdam, benoemd tot controleur bij'dien diensttak, en zijn benoemd tot adjunct-controlaeur der grondbelasting,' de surnumerairs bij dicu diensttak L. W. Romijn te 'sGravenha- ge en K. M. Sillevis te Utrecht; is R. Leopold, directeur der Rijksnor maallessen te Gouda, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassuu is benoemd tot leeraar aan 'de rijks hoogere burgerschool te Roermond P. Hans Szn., aldaar; is voor liet tijdvak van 1 October 1910 tot en mét 31 Augustus 1911 benoemd' tot leeraar aan dc Rijks lv burger school te 's-Hertogenboscii j. Stocks meier aldaar en aan de rijks hoogere bur gerschool te Goes A. C. J. A. Greebe aldaar is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau A. J. C. M. Laane, lid der bankiersfirma W. Laane te Rosendaal (Noord-Brabant) is met ingang van 1 October 1910 a. op hun verzoek eervol ontslag verleend aan Prof. dr. P. van Romburgh te Utrecht als lid en voorzitter; G. Kruseman te Houtrijk en Polanen als lid en secreta ris; Prof. dr. F; A. F. C. Went te Utrecht; Jhr. mr. P. van Foreest te Hei- toch hoop ik verbrand? Het papier verbranden, dat uwe han den hebben aangeraakt; neen, ik heb het zorgvuldig bewaard, ik draag liet bij mij, Hoe onvoorzichtig; als iemand het eens vondDoe me een genoegen, geef het me, uit naam van de liefde, die je voor mij koestert. Morgen zal ik het u geven, zeide Raoul een weinig in verlegenheid ge bracht. Raoul, zeide zij op strengen toon,; een edelman moet niet liegen,.. Ge zei- det zoo straks dat ge het briefje bij u had En ik sprak de waarheid, hernam hij; en zonder zich rekenschap te Teven van de onvoorzichtigheid die ng haalde hij het zijden zakje dal zijn hals hing te voorschijn. Terwijl hij erin zocht naar het briefje dat gravin de Varnage opeischte weer klonken naderende voetstappen. Vlug greep de jonge vrouw het tasch- je uit zijn hand en zeide op verschrikten toon. Vlug... verberg u *in dit boschje.., binnen een uur Jzal TL terug zijn. Raoul sloop voorzichtig in het kreupel hout terwijl de jonge vrouw langzaam voortliep alsof zij slechts een avondwe.n- delingtje maakte. Nauwelijks had zij een tiental passen gedaan of Albert de Malleroy stond voor haar, j vervolg). j i

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1