Zijn laatste Schot. BINNENLAND. tarieven ie verhoogen. Nu gaan waar achtig de liberalen en socialisten zich al tariefsvefhoogingen voorstellen^en den minister toedichten, die den minderen man zullen drukken. Dan lijkt 't me veel meer in den 'geest van "den minister, wat "de correspondent van een Lon- d'ensdh blad, die op onderzoek naar Hol land) is gestuurd, zegt ,dat n.l. de be- belasting op de luxe-artikelen zal druk ken. Dus... geen vrees voor brood en suiker en koffie etc., 'n geruststelling in onzen duren tijd Nu heb ik geen bruggetje noodig om te komen van de arbeidersmeeting in den Haag bij de mi d diens tan der sverga- dering, die Donderdag in onze stad is gehouden, 't Is anders lastig, als je een brug noodig hebt en je hebt er geen. Dat hebben we van d'e week ondervon den, toen de Postbrug stuk wasmen zegt, diat 't al lang moest zijn gezien, dat 't zou gebeuren. Als 't waar is, is zoo'n zorgeloosheid, ronduit gezegd, om- verantwoordelijk. Maar ik zeide, dat ik geen bruggetje noodig had, want de Middenstand sluit zidh aan bij de arbeidersstand. Juist daarom is de middenstand van zoo'n groot beiang en onmisbaar, pm- dat ze in onze maatschappij de verbin ding vormt tusschen arbeiders en kapi talisten. Donderdagavond werd in de Hanze, door den heer J. Viester, secre taris van de credietbank, het nut daer in richting uiteengezet. De ondergang van vele midden-standers is een dubbeltjes kwestie, die oogenblikkelijk is en na een korten tijd weer te boven is gekomen. En om in die benarde omstandigheidien te helpen, is de credietbank het eenige goede middel. „Moge de Middenstan deze ^vaarheid goed begrijpen en de re geering de gewenschte steun verleenen aan d'e Middenstanids-credietcoopera- tie". Zoo schrijft Dr. Nouwens. Als je dat mooie werkje, „Middenstand en Coö peratie" nog niet hebt gelezen, loont 't toch zeker de moeite 't nu nog te doen. Daar kunt ge ook in lezen, dat de cre- dietbanken nooit haar doel zullen berei ken, als ze niet worden opgericht om hulp te verleenen aan de zwakken, als ze niet worden in stand gehouden door belangloozen arbeid en opofferende me dewerking. Opofferende medewerking! Ja ,als de meer kapitaal-krachtige mid denstanders tot het besef komen, dat ze meer te doen hebben dan voor hen zelf te zorgen, dan kan zeker de mid denstand bloeien. En dit moet geschie den. Maar de arbeiders zijn toch nog veel verder in hun vereehigingen dat kan ook niet andersde beweging is van (zooveel oudere 'datum. Dat kan je merken aan de Donderdag gehouden jaar vergadering van onzen Leidschen Volks bond. Ons praatje is erg „sociaal" geweest; we hebben 't gehad1 over vergaderin gen en vereenigingen en anders niets. 'n Volgende week zal er wel weer iets anders te bepraten zijn. Maar toch nog iets dat ook „sociaal" moet genoemd worden, en op 't voor gaande niets lijkt. Dat is de lezing die Zondag voor de St. Josefgezellen is ge houden. Daar heeft kapelaan de Jongh gehouden een lezing over den grooten dichter Quido Gezelle, afgewisseld door zang. Ja werkelijk, dat is echt „sociaal" de Roomsche .kunst te laten genieten door het vólk, het schoone te doen be seffen door allen, Mocht zoo iets in de zen winter ook buiten Leiden navol ging vinden. Over genieten gesproken... 't is wel 'n heel ander genot, maar,'als de midden maat wordt bewaardis 't ook niet te versmaden: Den Leidenaars wensch ik op 3 October'veel pleizier. )AN. De Week. Van verre en nabij is 't al staking wat de klok slaat, en had iedere staking nu maar een vroolijken kant, zooals die der kellners in Hamburg, waarbij de klanten zichzelf bedienden, zelfs in niet automa tische restaurants en waarvan men ver der niets hoort, roódat die blijkbaar met een sisser is afgeloopen. Maar neen, daarvoor zorgen de soci aal-democratische opruiers wel. De arres taties dezer dagen te Berlijn wezen het weer uit dat, wat de roode bladen ook mogen tegenspreken, die broeders cüer vrijheid, met welk woord zij de begrippen losbandigheid en tuchteloosheid aandui den, weer danig de hand hebben gehad in het Berlijnsche oproer. Maar wat is anders van hen te verwachten, die zich altijd verzetten tegen het gezag. Wat schoone principen hebben ze niet onlangs te Maagdenburg verkondigd! Toch is ook daar weer bewezen dat niet alle broeders aan hun tyrannieken leiband willen loopen en terwijl ,ze bij motie alle „Hofgange- rei" afkeurden, ging de socialistische burgemeester Wurm den Groothertog van Baden met zijn zilveren 'bruiloft geluk wenschen, meenend in het belang zijner gemeente te handelen. Nu mogen die so cialistische bladen in heftige bewoordin gen, zijn houding critiseeren, en hem den Hofwurm noemen, hij heeft ten minste getoond meer voor zijn volkje te voelen dan die hardschreeuwers die ei gendunkelijk hun revolutionaire principes onder voorgeven de partijbelangen te be hartigen, trachten door te voeren. Toch zijn het niet enkel de socialisten die de volksbelangen slecht beharti gen door z,g. liberalen worden niet al leen de stoffelijke maar zelfs de geeste lijke belangen "des volks met voeten getre den. Zoo in Portugal waar de Troonrede den koning door zijn liberaal ministerie in den mond gelegd, de plannen deed kennen tot verdrukking "der religieuse ver- eenigingen, het begin van iedere gods dienstvervolging gelijk we in Frankrijk en Spanje zagen. 't Is te hopen, dat ook Portugal tegen dien tijd even krachtige protesten zal doen hooren als wij nu zuilen hooren op klinken in het getergde Katholieke Spanje. Reusachtige betoogingen zullen gehouden worden, 'die den laatsten stoot moeten ge ven aan de reeds wankele rëgeeriiig. Mo ge het bericht waarheid bevatten dat Ca- nalejas er 'door genoodzaakt zal worden au te treden, en als koning Alfons dan beter luistert naar 'de raadgevingen van zijn godvruchtige moeder, mogen wij op beter en rustiger tijden voor Spanje hopen. Ook Italië heeft wel een kleine op ruiming van idien aard noóddg, en het is te wenschen, dat Generaal Pehoux resultaat van zijn aangékomldgde inter pellatie een flinke opruiming moge zien van het logezoodje, dat, met Broeder Nathan vooraan, zich niet ontziet de gan- sche katholieke wereld in haar Opper hoofd te beleedigen. Turkije zal nu toch eindelijk zijn lee- ning geplaatst zien tot groote opluchting waarschijnlijk van Hakki pasja, die half in ongenade gevallen over 'het mislukken zijner pogingen in Frankrijk, en daardoor bijna grootvizier af, van land tot land trok en conferenties met bankdirecteu ren had, zonder tot een goed resultaat te kunnen komen. Nu heeft de Porte Frankrijk's zin ge- Tweede Blad, benoorende bij De LeidscheCourant van Zaterdag 1 October. Weekpraatje. iWat 'n heerlijk schouwspel verledten jZpnd'ag in de residentie die stoet vain [meer dan 5.000 arbeiders! ,,'t Zijn Roomsdien". Jongen, jongen, jdaar komt geen end an, en 't schij- jnen anders niet dan Roomschen te zijn." Ja, je moest wel blind zijn, als 't je |n die stoet van meer dan een half nur lang niet honderd maal herinnerd werd, ici'at 't hier gold een Roomsche be- jtooging. Daar schitterden de schoone Jbanieren met ide gouden kruisen in de Jmiddiagzon, die, hoog aan den hemel,- le ven en kracht uitstraalde en met tinte lende schoonheid alles overstroomde. En H was ook een zonne-warmte in je ziel. ?t Deed je goed zoo fier te zien uitwap peren langs de straten de banieren van pet Roomsche vereenigingsleven. In de vergadering zelf sprak ook de jRoomsdie geest. Hier geen klassenhaat, [maar slechts afkeuring van toestanden ;en daden, hier geen woeste hartstocht, piaar een kalm zelfbewustzijn, dat met Voorzichtigheid en kracht streeft naar ;t [gestelde dloeL jttier vlamde de liefde in [den luid uitgesproken en beantwoordden ichristelijken groet, hier jubelde het ge loof als gevraagd wefdi kortere arbeids- jduur voor de belangen der ziek We praten hier vertrouwelijk, dus.ik feiag wel eens iets zeggen, wat ik niet Van de daken af zou schreeuwen. Toen ?t in de zaal donderde van enthousiasme, toen aan de toejuichingen geen eind scheen te komen, toen... viel ;me een gedachte in, die werkte als een koude [waterstraal, 't Was toen de spreker kor- teren arbeidsduur eischte om te kunnen voldöen aan ons verlangen naar de Lief- [debron, om 7s morgens naar de kerk te kunnen gaan en 7s avonds gemeenschap ipelijk het avondgebed te kunnen bidden. Ik dacht toen zoo: hoe velen van die hier zitten zouden deze gelegenheid gebrui ken? Maar.... gelukkig, die nurksche inval ïs gauw verdwenen. Neen, 'twaren daar geen .menschen, die streefden naar kor- teren arbeidsduur om te kunnen luie ren. In (de 'zielen, van die arbeiders schuilde een heimwee naar 't schoone en groot- sche van den godsdienst. A-propos, heeft iemand' zich geërgerd, dat die meeting op Zondag werd gehou den? Ik zie de lezers mij verwonderd aanstaren„Dat gaat immers niet an ders". Ja, dat vind ik ook, en dat vindt de afdeeling Lisse van het Kruisverbond Ook, die gestemd heeft om de volgen de algemeene vergadering van 't Kruis verbond op Zondag te houden. En ik zou die vraag ook niet hebben gesteld, als.... één Katholieke courant, „De Maas bode", zich niet had gebelgd over die ge beurtenis. Enfin, overigens zijn alle cou ranten vol lof. „De Tijd" zegt ons dat er nooit eenzelfde regeling voovr alle vak ken zal komen. Nou, daar is een ieder het gloeiend mee eens. En 't is werkelijk waar ook van socialistische zijde staan ze verpletterd door die grootsche betooging. Toch moe ten ze hun democratisch hart luchten en de arbeiders dreigen, dat ze nooit dien wensch zullen vervuld zien ,als ze zich niet aansluiten bij de D. .A P. of S. D. P. Zoo gaat 't nu altijd1, als ze rechts iéts dóen, moet links het aanvallen en belasteren. Dat merkt je ook bij het door den minister toegezegde ontwerp om de Een verhaal uit de Beiersche Bergen (Vervolg en slot.) „Nu, als je dat doet, als je belooft nooit meer te stroopen, dan zou ik Qn- zen Lieven Heer duizendmaal danken antwoordde het meisje. „Luister, gister nacht heb ik een zwaren droom gehad en die heeft mij erg doen schrikken." Marcus keek op. „Ik droomde, dat er op mijn deur ge klopt werd en een sombere stem riep „Herderin doe openEn toen ik de deur opende, stondt gij voor mij, doods bleek en vol bloed. Met een gil schrok ik wakker en thans wil die vreeselijke (droom maar niet uit mijn gedachten. „Troost je," zei de jonkman, „je droom zal geen werkelijkheid worden, want ik heb mijn moeder beloofd, dat ik nooit meer een geweer zal aanraken. Afra, .ik zeg het je, een zware strijd1 (heeft het mij gekost.... En juist nu ik eenige dagen geleden hier in den om trek een hert gezien heb met een prach tig gewei.... Dit hert moet ik hebben, dat krijgen de jagers niet, heb ik bij mij zelf gedaciit. En thans moét ik het laten loopen.... Dat is hard Droevig leunde hij het hoofd in de handen en keek somber in het haardvuur. De herderin wilde hem eenige woor den van troost toespreken, toen plotse ling een vreemdsoortig geluid in de stil te van den nacht weerklonk, dat den jongen man deed opspringen. Hij trad aan de deur en luisterde, op nieuw weerklonk de kreet van een hert door de nachtelijke .stilte. De jongeman greep opgewonden naar zijn hoed en riep: 5,Dat is het hert, Afra!.... dat is mijn bert Us Dat kan jniet ver weg zijn..." „Wat wilt gij dan?" riep het meisje en hield' hem tegen. „Denk aan de belof te, die gij je moeder gegeven hebt..." „Maar het hert!" riep de jongeman, „het hert kan niet ver weg zijn, en zoo'n goede gelegenheid kan ik niet laten ont snappen. Ik ga, Afra, houd' mij niet te gen, het hert moet ik nog hebben, het zal mijri laatste zijn en ook mijn laatste schot." Hij rukte zich los van het meisje en snelde heen. Bij een rots gekomen, hield hij stil en stak zijn hand in een diepe spleet. Hij haalde er een lang voorwerp uit, dat in een doek gewikkeld was. Toen Marcus den doek verwijderde, kwam er een geweer te voorschijn, en een zak, waaruit hij kruit en een zwarten baard! nam. Snel laadde hij het geweer en hing den grooten baard om, die bijna zijn geheele gezicht bedekte drukte zijn breeden hoed in zijn oogen en greep zijn geweer. Voorzichtig en langzaam ging de strooper nu bergopwaarts. De plaats, waar hij vermoedde, dat het hert zich bevond', lag vlak bij. Op handen en voelen kroop hij voort en ver borg zich achter een vooruitstekend rots blok. Hij hief het hoofd op en keek voor zichtig voor zich uit over de bergen. „Drommels, daar staat liet," riep de jongeman, toen hij het hert, dat arge loos en vreedzaam het gras afgraasde, op slechts eenige schreden van zich af zag. Het volgende pogenblik lag zijn buks reeds tegen zijn wang en aanstonds daarop rolde het schot door de stilte van het woud. Hoog sprong her hert op, deed een paar sprongen en viel toen dood op den grond1 neer. „Het hert behoort mij!" jubelde Mar cus, laadde sneb weer zijn geweer en trad uit zijn schuilhoek, pm zich. van feet jyild1 meester te maken. Op hetzelfde oogenblik echter dook op eenigen afstand een donkere gestal te achter een rots op en een stein, die de strooper maar al te goed1 kende, riep „Halt! Leg je geweer weg en geef je over! Indien gij je verweert, schiet ik je als een hond neer." „Hel en duivel! De jager!" riep de strooper, terwijl hij opnieuw snel het ge weer schietvaardig hield. De schoten vielen bijna te gelijkertijd', de jager liet oogenblikkelijk het geweer vallen en viel geluidloos achter de rotsen neer. Marcus staarde een oogenblik vol ont zettende spanning naar den getroffene, daarna voelde ook hij een stekende pijn, wankelde, voelde met de handen (naar zijn borst en viel op de knieën. „Die staat nimmer meer opzuchtte hij, „maar ook met mij is het uit, ik voel het de kogel heeft goed getrof fen." Hij scheurde het met bloedbedrenk- te hemd op de borst vaneen en drukte den doek op de hevig bloedende .wonde. Daarna raapte hij al zijn krachten bij een, leunde op zijn geweer en nam met wankelende schreden den terugtocht aan. Afra zag de wankelende gestalte reeds van verre en snelde hem handenwringend te gemoet. „Heilige God," schreeuwde zij, „Wat is er Ik heb de schoten gehoord, 1 zijt gij met den jager slaags geweest?... Mijn God! mijn droom wordt dus werke lijk waar! Ik zie je voor mij doodsbleek en voi bloed...." „Met mij gaat het ten einde", steunde de gewonde en viel uitgeput op het bed in de hut neer. „De kogel zit in mijn, borst en ik heb wellicht geen kwartier meer te leven... Maar ik mag mij niet be klagen, want ik heb het niet anders ge wild Ik heb de belofte niet gehouden, Jdie ik; jnijn jnoede.r gedaan jheb l Eu daan en een paar oorlogsscheepjes be steld zoodat hij nu ook wel spoedig het geld zal krijgen. 'Dan kan "de groote ru zie in den Balkan beginnen. Zooals vrij algemeen vaststaat, ofschoon het steeds ontkend wordt ^hebben Turkije en Roe menië e^n militair verbond gesloten. Eveneens wordt een toenadering tus schen Griekenland en Bulgarije bespo ken waardoor men volgens een Bul- gaarsch stafofficier het vólgende zal krij gen. Roemenie zal zich meester maken van de Donaustreek ten dus op de Bulgaar- sche verdedigingslinie stuitenwaarna het minstens 6 weken noodig heeft om Sofia te bereiken. Ondertusschen dringen wij, aldus die officier, met 300.000 man door Macedo nië naar Konstantinopel, wat de Turk niet kan beletten, omdat hij minstens 6 weken noodig heeft om zijn troepen uit Anatolië naar Macedonië te brengen» Tegelijkiertijd' valt Griekenland aan en zal Turkije de vlag moeten strijken voor eenige mogendheid gelegenheid heeft gehad tusschen beide te komen." Op papier staat het zoo wel heel aardig uitgerekend', 't Is echter de vraag of het zoover zal komen. Immers, Griekenland1 heeft vrijwel gedaan wat Turkije verlang de, de Kretenzers komen niet in de Na- tiör.c;1vergadering en wat er in komt is geen Kretenzer meer. Koninklijke Besluiten. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd', tot substituut-griffier van justitie bij de Rechtbank te Zutphenmr. Ch. M. s'Jacob, thans te Almeloen tot substi tuut-officier te Almelo mr. W. Van Traa, thans ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij de Kantongerechten in feet arrondissement Rotterdam. Is benoemd tot griffier bij het Kanton gerecht te Tholen: mr. J. A. De Jong, thans te Brielle. Is aan dr. L. Yntema, eervol ontslag slag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool ,te MeppeL Is aan H(. Chr. Knappert, eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Heerjansdam. Is aan J. T. Cariot, eervol ontslag verleend als commies bij het Kabinet der Koningin. Aftreden mr. Z. van den Bergh. „De Nieuwe Amsterdammer7' het or gaan der vrijzinnig-democraten, bevat het volgende bericht. „Wij vernemen dat mr. v. d. Bergh het wethouderschap niet langer wil blij ven bekleeden dan noodig zal zijn, om enkele belangrijke onderwerpen, welke tot zijn afdeeling behooren, in den Raad af te doen, doch zijn Raadslidmaatschap niet zal neerleggen vóór September 1911, op welk tijdstip zijn mandaat als zoodanig' afloopt". Ned. lr»d. Petroleum. De „Petit Parisien" verklaart, dat de Fransche Regeering, die geen genoeg doening heeft ontvangen van het Oosten- rijksch-Hongaarsche gouvernement inta ke de petroleumquaestie, besloten heeft, de Fransche havens voor de petroleum- invoer uit Nederlandsch-Indië open te stellen. Bij dit bericht teekent de „N.Crk." aan: Ter verklaring van dit telegram diene, dat Frankrijk eenigen tijd geleden be sloot, die petroleum welke niet onmid- delijk uit het land, waar zij werd gewon nen, afkomstig is, aan een hooger invoer- dit is nu de straf voor mijn woordbreuk! Heb ik je niet gezegd, toen ik wegging, dat het mijn laatste wild zou zijn en mijn laatste schot..." „Gij moet niet zoo praten", zei Afra. „Wellicht is het niet zoo gevaarlijk, en mettertijd komt gij er weer bovenop.7' Marcus zuchtte diep en antwoordde met veel moeite en gebroken stem „Er is voor mij geen hulp meer moge lijk." Hij tastte naar de hand van het meis je, dat snikkend voor het bed lag ge knield', en zei met nauwelijks hoorbare stem „Het wordt mij zoo donker voor de oogen... en zoo eigenaardig te moede... ik kan het niet beschrijvenAfra...y geef mij je hand... en beloof mij, dat gij moeder zult opzoeken, als jk dood benVertel haar alles en smeek haar, dat zij mij vergeve... Bid ook een 'Onze Vader voor mij, Afra... wellicht zien wij elkaar in de eeuwigheid weer." Hij viel op het bed terug, zucht te zwaar en was dood. Snikkend verborg thans het meisje het gelaat in de handen en liet haar tranen den vrijen loop. Zoo bleef Afra aan de zijde van den geliefden doode in innig gebed tot aan den morgen, besprenkelde daarna het lijk met wijwater en spreidde een laken over hem uit. Daarna kleedde zij zich aan, sloot de hut en begaf zich op weg naar het dal, om den laatsten wensch van den doode bij zijn moeder te vervullen. Toen zij het dorpje bereikte, dat I vreedzaam en vroolijk in de morgenzon voor haar lag, en de hut zag, waarin zij zulk een droevige boodschap moest bren gen, barstte zij opnieuw in hevig snik ken uit. Maar aarzelen hielp niet, het moest ge- sCfeieden, Zij raapte al haar moed bijeen recht te onderwerpen. Hierdoor kwam dq Oostenrijksche petroleum in een zeer ongunstige conditie. Hierover ontstond geschil met de Oostenrijksche Limanowa Petroleum-raf- finaderij, waarover Woensdag in het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken te Weenen een conferentie plaats had tus schen de vertegenwoordigers der ver schillende 'ministeries die bij de ques- tie betrokken waren. Het antwoord van de Limano\va-raffi naderij schijnt nu de Fransche regeering] niet te hebben voldaan. Vandaar en wellicht ook om niet tot een prijsVerhooging van dit aigemedti; verbruiksartikel te moeten overgaan, hef openstellen der Fransche havens voor petroleum uit Nederlandsch Oost-In- dië, een maatregel die hier te lande en' in Indië met voldoening zal worden ver nomen. T uinbouw-Maatschappij. Te Zaandam is ide 47e algemeene verga dering van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gehouden on der voorzitterschap van /den heer "G. ba ron de Senarclens de Grancy, van Vucht Er waren 27 afdeelingen vertegenwoor digd. Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat het aantal afdeelingen .43. met 3175 leden bedraagt; en het aantal donateurs bedraagt 18. Het plaatsingsbu reau werkte met vrucht. De plantenkeu- ringen zullen van Utrecht naar Amster dam overgebracht worden. Het tentoon stellingsfonds beschikt over een kapitaal van f7985,89 en aan 6 candidaten werd het diploma voor groententeelt uitgereikt». Als leden van "het hoofdbestuur werden gekozen de heeren jhr. :mr. A. L. J. Mervil van Karnebeek te Rijsenburg, L« Voortman te Haarzuylen en Jac. Smit te Naarden. Zij vervangen de heeren C. van Lennep en J. G. Ballego, die periodiek! aftraden en niet herkiesbaar zijn en den heer J. Ww E. Ebbinga, die bedankt hacf. Over een voorstel Amsterdam om eene commissie te benoemen die tot taak heeft na te gaan, welke de uitkomsten zijn van het tuinbouwonderwijs op de tuinbouw- wintercursussen, die door de afdeelingen van de Maatschappij zijn opgericht, en óf dat onderwijs beantwoordt aan "de be hoeften der praktijken voorts, zoo noo dig voorstellen te doen, die zij in het be lang van het onderwijs voor lie opleiding van toekomstige knechts in het tuinbouw- vafe noodigd acht, ontspon zich een leven dige discussie. Besloten werd op voorstel van Zeist niet aan een afzonderlijke com missie, doch aan het hoofdbestuur het onderzoek op 'te dragen. De afdeeling Leiden en "Om stre ken stelde voor, dat door het hoofd bestuur een ccmufussie worde benoemd om te onderzoeken, welke wijzigingen in de inrichting en beoordeeling, uitgaan de van de Maatschappij en haar afdee lingen wenschelijk zijn. Een daarmede verband houdend voor stel van de afdeeling Baarn 'en omstreken luidde a. in programma's van tentoonstellin gen, uitgaande van de afdeelingen der Maatschappij, bij het stellen van vragen naar verzamelingen planten, steeds be paalde getallen te noemen b. te bepalen dat de ontwerpprogram ma's aan de goedkeuring van het hoofd bestuur worden onderworpen c. dat die toegekende bekroningen bin nen twee maanden na afloop eener ten toonstelling worden uitgereikt, werd ge lijktijdig behandeld. Beide werden zonder discussie of hoof delijke stemming aangenomen. De an'dere voorstéllen van de afdeelin- en trad met Zwaar h§rt op de kleine hut toe. De deur was niet gesloten en Afra trad op de kamerdeur toe klopte zacht en riep: „Slaapt gij nog, moeder?" vroeg zij, „ik ben het, Afra". Maar er volgde geen antwoord. Het meisje opende eindelijk de deur en liep op 'haar teenen de kamer binnen. Daar zag zij de grijze vrouw met ge sloten oogen op het bed liggen. De han den hield zij op het dek gevouwen en een gelukkige uitd'rukking lag op het bleeke gezicht van de slapende: „Moeder", fluisterde Afra angstig, en betastte sidderend de handen van de vreedzaam slapende. De handen waren ijskoud en stijf. De oude vrouw was dood. Ontzet stond1 het jonge meisje voor het bed en hief de oogen ten hemel. „God, schenkt haar de eeuwige rust", bad zij weenend en vouwde de handen. „Hoe rustig ligt zij daar, 'tis alsof zij slaapt... Haar dood moet heel zacht geweest zijn, en het is zeker beter, dat het zoo gekomen is, en zij het vreeselijke dat haar hart gebroken zou hebben, nooit beleefd heeft. Een vreedzame Idoodenstilte heerschta in de kleine hut en met een zekere be vrediging vervolgde Afra haar alleen spraak „Als zij hem haar jongen treft in de andere wereld, dan zal zij hem wel vergeven en ik hoop, dat de goede God hen genadig zal zijn moeder en kuid". Zij knielde neer voor het bed en bad lang en innig voor de zielerust van de genen, die zij verloren had en die haaf zoo dierbaar .waren.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5