Aan de orde is behandeling der agen da. Ie. Benoeming van een onderwijzer- plaatsvervangend hoofd aan de Jongens school le klasse. Voorgedragen worden de heer-en., le. W. A. Kriest, 2e. H. G. Martin en 3e. A. Cattel, allen onderwijzers met verplichte hoofdacte aan openbare scholen alhier. Benoemd worde de heer W. A. Kriest. 2e. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de Jon gensschool 2e klasse. Voorgedragen worden de heeren le. H. Bolt, onderwijzer aan de openb. school 3e kl. no. 1 alhier2e. J. Rijk- se, onderwijzer ie Arnhem en 3e. J. van Doorn, hoofd der school te 's Gra vendeel. Benoemd wordt de heer H. Boit. 3e. Benoeming van. een onderwijzer 'met verplichte hoofdakte aan de school der 2e klasse voor Jongens en Ateisjes. Voo gedragen worden de heeren 1c. P. C. Schreuder, 2e. A. Iioreee en 3e. P. van der Hoeven, allen onder wijzers met verplichte hoofdacte aan openbare scholen alhier. Benoemd wordt de heer P. C. Schreu der. 4e. Benoeming van een derde onder wijzeres in de handwerken aan de school der 3e klasse no. 6. Voorgedragen worden de dames: le, A. Wassink, 2e. J. M. S. Rosier en 3e. E;. Korenhof, allen alhier. Benoemd wordt mej. A. Wassink. 5e. Benoeming van een derde onder wijzeres in de handwerken aan de school der 4e klasse no. 1. Voorgedragen worden de dames le. J. M. S. Rosier 2e A. Wassink en 3e E. Korenhoff, allen alhier. Benoemd wordt mej, J. M. S. Rosier. 6e. Benoeming van een tijdelijk leer-r aar in de oude talen aan het Gymnasium, Voorgedragen wordt de heer Dr. C. Spoelder, thans reeds tijdelijk vverk zaam. Benoemd wordt dr. C. Spoelder. 7e. Benoeming van een lid der Plaajts. Schoolcommissie. Voorgedragen worden de heeren le. N. Brouwer en 2e. Dr. J. H. P. van Kerckhoff. Benoemd wordt de Jieer N. Brouwer met 17 st. tegen 12 st. op den heer van Kerkhoff. 8e. Benoeming van een .Directeur van het Openbaar slachthuis. Voorgedragen worden de heeren le. dr. W., Stuurman, directeur van het slachthuis te Alkmaar en 2e. G. G. J. .Westholz, adjunct-directeur aan het slachthuis te Rotterdam. Benoemd wordt dr. W. Stuurman met 16 st. tegen 13 st. op den heer G. G. J. Westholz. 9e. Verzoek van H. J. Hantwijk om eervol ontslag als onderwijzer aan de school der 3e klasse no. 8. B. en W. stellen, voor het ontslag eervol te verleenen. Conform besloten. 10e. Verzoek van Dr. B. M. van Dalf- sen, om eervol ontslag als tijdelijk 1 eer aar aan de Kweekschool Voor onderwij zers en onderwijzeressen. B. en W. stellen voor het ontslag eervol te verleenen. Conform besloten, lie. Praeadvies op heit verzoek van |W. C. de Graaff, om eervol ontslag als gemeente-apotheker. B. en W. stellen voor den heer de Graaff dank te betuigen voor de dien sten als gemeente-apotheker bewe zen. De heer Vergouwen vraagt of B. en W. eene oproeping vah sollicitanten niet willen uitstellen, omdat in de af deel ing over een geheele reorganisatie van de gemeente-apotheek js gesproken. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. reedis jn dien .geest werkzaam zijn. Daarna wordt het preadvies goedge keurd1. 12e. S(taat van af en overschrijving op de begrooiting, dienst 1909, van het College van Vrouwen-Kraammoeders. 13e. Rekening, dienst 1909, van het College van Vrouwen-Kraammoed'ers. 14e. Begroojting, dienst 1911, van het Ji. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. De Commissie van Financiën advi seert tot goedkeuring dezer stukken. Aldus besloten. 15e. Verzoek van de Leidsche Gym nastiek- en Schermvereeniging „Hercu les" om het gebruik van het gymnastiek lokaal aan de Pieterskerkgracht inplaats Van dat aan de Langebrug. 16e. Verzoek van de Commissie voor de Volkszangschool om het gebruik van het gymnastieklokaal aan de Langebrug in plaats van dat aan de Van der Werf- sltraat. B. en W. stellen voor beide verzoe ken in te willigen. Aldus besloten. 17e. Voorstel om goed te keuren dat bij de doortrekking van de Thorbecke- straat worde afgeweken van de bij het uitbreidingsplan vastgestelde rooilijnen. Goedgekeurd zonder discussie of hoofdelijke stemming. 18e. Voorstel tot kostelooze overna- ïne in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een gedeelte van de So- phiastraat, gelegen tusschen de Buiten laan en de Heerenlaan. Goedgekeurd zonder discussie of hoofdtUike stemming. 19e, Voors^i tot jiqt geven van .een naam aan de straat, gelegen op het ter rein der gedempte Lopsensloot. B. en W. stellen voor deze stra^ te noemen Lopsenstraat. Aldus besloten. 20e. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de perceelen Paradijssteeg nos. 18, 20, 22, 22a, 56 en 62, Wer- nershof nos. 4a, 4f en 12 a, Willem Maf- thijspoort nos. 1, 2, 3, 4 en 5 en Ko ningspoort nos. 1, 2, 3, 4, 5 en 6. Hierbij komen in behandeling drie adressen van de Wed. Lu ijken; Willem Verhoog - en P. Kooreman om niet iot deze .onbewoonbaarverklaring over te gaan. De heer S ij tsma stelt voor naar aan leiding van de 'ingekomen adressen, dit punt van de agenda af te voeren. De raadsleden kunnen dan persoonlijk een onderzoek instellen. Djt voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, zoodat het agen da punt is aangenomen. 21e. Voorste! tot onderhandsche gun ning van de pacht van de Graanbeurs en van het voor koffiehuis bestemde ge deelte aan „De Burcht" met töebehoo- ren aan A. Backer, alhier. Hierbij komt in behandeling het adres van den heer Lainbeeck. Het voorstel van B. en W. wordt na eene opmerking van mr. Fokker, die lie ver openbare verpachting wenschte, goedgekeurd. 22e. Verordening, houdende regeling van de. bezoldiging dar politiebeambten in de gemeente Leiden. De heer M e u 1 e m a n stelt voor dit punt van de agenda aan te houden, ter wijl B. en W. dan tevens preadvies over de ingediende amendementen kun nen indienen. Aldus wordt goedgevonden. 23e. Voorstel in zake vërhooging van jaarwedde voor den Commissaris van politie. B. en W. stellen voor het salaris van den commissaris te verlioogen van f 3500 tot f 3700. De heer Fjakker wil ook dit voor stel aanhouden om het nauwe verband met het voorafgaande. De V o o r z i 11 e r is tegen uitstel, om- dl het vorige apunt niet in verband staat met dit voorstel. Spr. meent dat de Raad goed zal doen af te doen, met het oog op de werkzaamheden, die wachten. Een voorstel van den heer Fokker, om de zaak aan te houden vindt geen voldoende steun. De heer Fockema Andreae heeft wel eenigen schroom tegen deze tracte- mentsverhooging. Bij vergelijking van de jaarwedden van poïitie-Co nmissarissen elders, komt het spr. voor, dat het sa laris hier niet lager js dan elders. De heer A a 1 b e r s e betuigt zijne in stemming met het preadvies. Vergelij kingen met andere gemeenten moeten steeds cum grano salis worden opge vat en allereerst moet op de werkzaam heden worden gelet. De wedde van den Commissaris is tien jaar geleden vast gesteld1. In dien tijd hebben alle hoofd ambtenaren verhooging van wedde ge kregen, zoodat ook z. i. de Commissaris niet moet worden buitengesloten. De Heer Pera merkt op, dat de vaststelling van het salaris vóór 10 jaar terug onder bijzondere omstandigheden is gerekend1. Toen is gezegd, dat het sa laris feitelijk wel wat te hoog is. Spr. zal tegenstemmen, maar wil daarin niet zien hoegenaamd eenig wantrouwen te gen den persoon van den Commissaris. De heer Fokker sluit zich bij de be strijders van het voorstel aan. Spr. acht het salaris voldoende en vindt het geen rede het salaris te verhoogen, omdat anderen ondertusschen méér hebben ge kregen. In Haarlem -bedraagt het sala ris slechts f 3000 en deze stad kan hier best met Leiden worden vergeleken. De heer Briët sluit zich aan bij het voorstel van B. en W. en wijst,er op, dat de werkzaamheden zijn vermeerderd, niet het minst door de vele wetten. De Voorzitter meent, dat de raads leden tien jaar geleden zuiniger op de gemeentekas waren dan thans het geval is. Spr. gelooft dan ook niet, dat toen het salaris te hoog is vastgesteld1. Spr. moet eenige cijfers van het pre advies rectificeeren. In Nijmegen is het maximum niet f 3600, maar f 3400, ter wijl in Groningen voorgesteld, inplaats van v a s tgesteld is f 3850 of f 500 meer dan thans genoten wordt te geven. Na nog eenige bemerkingen van den heer Fokker en den Voorzitter, wordt het voorstel van B. en W. ver worpen, met 19 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren de Boer, Bosch, Bots, Carpentier Alting, Corts, Driessen, Fockema Andreae, Fokker, v. Gruting, v. Hoeken, A. Mulder, P. J. Mulder, Pera, Roem, Sytsma, Timp' v. Tol, Wildeboer en Zwiers. Vóór stemden de heeren Aalberse, Briët, v. Hamel, Kerstens, Korevaar, v. dl Lip, Meuleman, Vergouwen en De Vries. Daarna wordt de vergadering te half zes gesloten. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 30 September. Directeur Openbaar Slachthuis. De gemeenteraad heeft gisteren na een iangtiiurige geheime fitting benoemd; tot directeur van "het openbaar slachthuis dr. W. Stuurman, directeur van het slacht huis te Alkma,ar en oud-adjunct-directeur van- het-slachthuis alhier, met 16 stem men tegen 13 stemmen op den heer ,G. G. J. [Westholz, adj.-diirectety van het slachthuis te Rotterdam* De Hanze. De afdeeling Leiden van de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", hield gisteravond eene algemeene ver gadering in het gebouw van de R. K. Volksbond. Nadat de - voorzitter dé<; vergadering mei den christelijken groet geopend had las de secretaris de notulen der vorige vergadering voor, die onveranderd wer den goedgekeurd. Vet volgens werd de nieuwbenoemde geestelijk adviseur de Aveleerw. pater C. L. A: Zuidgeest als- zoodanig geïnstalleerd' door den voor zitter die Z.Eerw. eert hartelijk •weTkönt' toeriep in een toespraak- waarin hij mei weemoed herdacht heth eengaan van den Wel eerw. Pater Haanerr, die steeds zulk éen sympathie voor de vereeniging had getoond. De mededeelingen van het bestuur be helsden dat toetreding en bloc bij het plaatselijk comité van de. K. S. A. werd gewenscht, waarmede de vergadering met applaus hare instemming betuigde. Voorts dat zich verschillende vakaf- deelingen hadden gevormd en bij de ge zamenlijke bouwvakken een bestuur was samengesteld; dat verschillende solli citaties waren ingekomen voor leider van den cursus in boekhouden, -die door onvoldoende deelneming nog niet kon aanvangen, maar waarVöor de inschrij ving tot 5 Octóbef Openstaat. In den loop van den avond gaven zich nog eenige personen op, zoodat het aan tal deelnemers tot 13 gestegen is. Dat een schrijven van Z. D. H. den Bisschop was ingekomen, hetgeen de Eerw. advi seur toelichtte. Z. D. H. gaf hierin zijn wensch te kennen, dat aan de statuiten zou worden toegevoegd, dat een lid die een gemengde verkeering aangaat, van de ledenlijst wordt afgevoèrd en dat hij die 'n gemengde verkeering heeft, geen lid kan worden. Het applaus der vergadering 'bewees, hare instemming met den wensch van Mgr. Deze gelegenheid nam de Eervv. ad viseur te .baat om te1 danken voor de hartelijke woorden van welkom en de belofte af te leggen dat hij uit alle macht zou ijveren voör het welzijn der vereeniging, opdat, waar nu de „Middenstander'"' bij hef heengaan van Pater Haanen schreef: j,waar zullen we een goeden adviseur vinden", bij zijn heengaan mocht geschreven worden „waar zullen we een beteren adviseur vin den." Hierna werd het woord gegeven aan d'en heer J. Viester, secretaris van den Credietbank,, die inplaats van den heer Vérbeek, die verhinderd was te komen, doel en inrichting van de Credietbank verklaarde. Na in het kort gewezen te hebben op het gemak van zaken doen in den groot handel door de credieten op conosse- menten en ceelen en aangetoond te heb ben dat in het algemeen het gebrek aan onderpanden, het crediet voor de Mid denstander -in den weg staat, toonde spr. aan op welke manier d'e Middenstander zich crediet kon verschaffen. Vooreerst bij voorschotbanken, die hem niet helpen, maar yraardoor hij ge vild worden. "Deze werken gemeenlijk met levensverzekeringen, waardoor men moet betalen, behalve rente en aflos sing ook nog de polis der verzekering, hetgeen den middenstanders dikwijls te machtig wordf, met het gevolg da,f de polis geroyeerd' wordt en men zijn lie ve geld' kwijt is. Vervolgens bij particuliere banken, die wel goed kunnen zijn, maar waarvan men de soliditeit niet gemakkelijk kan kennen. Eindelijk bij de Coöperatieve banken. Spr. legde uit de werking van d'e door de Hanze opgerichte credietor- ganisatie. De Hanze heeft zeggingskracht in de credietbanken, 'doordat een lid van het hoofdbestuur in het bestuur der bank zit ting heeft. - Het bestuur en een raad' van tozicht wordt door de leden zelf gekozen, even als een commissie van controle die zich een accountant moet assymeeren. Om lid van de credietbank ,te kunnen worden, moet men lid van de Hanze zijn. De leden nemen een of meer aan- deelen van f150 in eens of hoogstens in 10 jaarlijksche termijnen te betalen. De uittreding is wettelijk geregeld en beperkt op 5 per jaar. Volgens de wet op de coöperatieve vereenigingen kan men het gestorte kapitaaleerst na 12 maanden terug ontvangen, met een min dering van f5. Nu is reeds door actie in 12 plaatsen een kapitaal van f75000 bijeengebracht waarvan meer dan f 10.000 gestort zoodat de credietbank spoedig in werking zal treden. Het stichtingskapitaal behoeft niet aange sproken te worden daar de regeerings- subsidie ad f1500 de geheele inrichting kan bekostigen. Nu moet de omzet groot worden omdat door de winst een reserve-Ckapitaiü moet gevormd worden van de f 100.000 waarna -de winst ten goede komt aan de leden. Deze hooge reserve is niet onbereik baar; de Centrale in Eindhoven had in 11 jaar een fonds van pl.m. f 42.000. Over het verschaffen van credieten zei spr. het volgende. In iedere ^ifd. wordt door de leden gekozen een com missie van advies ter beöordeèling der crediet waardigheid dej; aanvragers. Credet wordf verleend (in den beginne waarschijnlijk tegen 5 pCt. welk percen tage men 'door grooten omzet belangrijk hoopt te kunnen verlagen) op zakelijken onderpand met een of meer borgen ter wijl ook voor -iemand die moreele ze kerheid geeft door zijn Christelijken le venswandel, zijn ijver in zaken en het bewijs zijner cre'ddetwaardigheid uit zijn boeken, de mogelijkheid van een blan- cocréd-iet niet uitgesloten is. Herinnerend aan de hoop op de Alg. vergadering te Schiedam uitgesproken dat na actie in Leiden en Amsterdam de f 100.000 niet alleen bereikt maar overschreden zou zijn, eindigde spr. met éen opwekking tot deelname, zijn uiteenzetting dezer nuttige instelling, Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd weinig gebruik ge maakt, wel een bewijs voor de duide lijkheid der uiteenzetting. Na sluiting der vergadering met de Christelijke groet werd gelegenheid gegeven iot het teekenen voor aandeelen, waarvan 22 personen gebruik maakten. Ned. R. K. Volksbond. Gisteravond werd in de conversatie zaal van het boiidsgebouw eene huishou delijke Vergadering gehouden van de afd. Leiden van 'den Nederl. R. K. Volksbond De voorzitter opende de goed bezette vergadering met gebed, en een woord van géïukwensch aan Üe Rederijkerska mer Vondel en haar president met het succes hun te 's Gravenhage op een too- neel-wedstrijd ten deel gevallen. Na lezing en vaststelling der notulen volgden eenige mededeelingen o. a. dat de afdeeling Leiden op de meeling voor den 10-urigen arbeidsdag een schilferend figuur heeft gemaakt en dat wederom een afdeeling metaalbewerkers is opgericht welk feit het bestuur ten zeerste ver heugt. Daarna herinnerde de voorzatter dat de Z.Eerw. pater C. Haanen door zijne be noeming tot gardiaan te Weert zijn func tie als adviseur van de aïdieeling heeft moeten neerleggen. Zeer noode zien wij Z.Eerw. vertrekken. Bij zijn installatie heeft pater Haanen gezegd: Ik zal voor den Bond méér doen 'dan mijn plicht is. Dit woord heeft hij gestand gedaan. Pa ter Haanen had hart voor den Bond Zeer zelden verzuimde Z.Eerw, die be stuursvergaderingenhij ijverde voorgoe de reglementen der on'd eraf deelingende werkloozen verzekering en de spaarkas zijn hoofdzakelijk zijn werk» Kort voor zijn heengaan toonde hij nog zijn sympathie door de restauratie van de groote bonds- zaal. Gaarne had de Eerw. adviseur in eén bondsvergadering van allen afscheid genomen, 'doch dé' omstandigheden lie ten het niet toe. Thans is op de bestuurs vergadering een hartelijk wóórd Van af scheid gesproken, van "dank en hulde, voor al hetgeen de W.Eerw. pater Haa nen onverplicht voor den Bond en zijn in stellingen deed. Het bestuur was over tuigd aldus te handelen in den geest der léden. Moge het pater Haanen. op zijn nieuwe standplaats wel gaan. Gods zegen blijve op zijn arbeid rusten. (Daverend applaus.) 'Nadat eenige nieuwe leden waren ge ïnstalleerd, verkreeg de secretaris hef woord om in een uitgebreid jaarverslag een keurig overzicht te geven van.'dien toe stand der afdeeling. "In vele opzichten was het afgeloopén vereenigingsjaar een belangrijk tijdperk. Het ledental der af deeling, bedragend op 1 September 19Ö9 459, steeg tot 31 Augustus 1.1. tot 485, alzoo een vooruitgang van 26. Onder de leden zijn 22 dames. Door bedanken of overlijden onderging het aantal donateurs eene vermindering. In het bestuur kwam wijziging door het vertrek van den heer v. d. Linden, in welke vacature werd voorzien door de benoeming van den heer ,H. Lombert. Het batig saldo der op voeringen vanAsschepoetster, de beken- de kinderoperette, heeft gediend om den gevel van het bondsgebouw te doen op schilderen. De commissie Eigen Gebouw beproeft met alle middelen den financiee- len toestand te verbeteren. Voorts wordt gememoreerd die oprichting der dames- zangvereeniging, het overlijden van Mr. Barge en het heengaan van 'den geestelijk adviseur, den W-Eerw. pater Haanen, De onderlinge vriendschappelijke samen werking der bondsleden werd niet ver stoord. Van de onderafdeelingen maken de vakorganisaties geen gunstigen indruk. Hun aantal leden is niet groot en slechts enkele geven blijken van opgewekt leven. De houtbewerkers, die het oiidste gilde vormen, gaan steeds in ledental vooruit en voeren op het oogenblik actie voor hooger loon en korter arbeidsduur. De tabaksbewerkers, ofschoon van goeden wil, zijn door'hun klein aantal zwak. Het ledental |der typografen vermeier- derde met 5; hun actie voor een goede loonregeling is nog niet ten einde. De fondsen verkeeren over het alge meen in bloeienden toestand. Het onder steuningsfonds telt 278 leden. Aan contri butie werd f1510.391/2 ontvangen; aan ziekengeld f 1027.25 uitgekeerd. Moest 7t vorig jaar nog een nadeelig saldo van'f41 geboekt worden door de vele zieken, dit jaar sluit de kas met een batig slot van f285.28i/o. De afdeeling Weduwen steun moest drie uitkeeringen doen; het kas saldo is f330.95. De St. Barbaravereeni- ging telt 86 mannelijke en 21 vrouwelijke leden; oolc haar kas staat er niet slecht •voor, want ,er is een batig saldo van f 109.81. De werkloozen verzekering keerde f451 uit, waarboven'f 359 gemeen telijken bijslag werd ontvangen. De Pro- pagandadub is zoowel binnen als buiten den Bond nuttig werkzaam voor de ver spreiding van goede lectuur, o.a. voor „De Leidsche Courant", waarvoor zij bij de oprichting proefnummers uitdeelde. Van de liefhebberij-vereenigingen heb ben „Vondel" en de Harmonie een na deelig saldo, dat zij dit jaar door eenige uitvoeringen hopen te dekken. De zang- vereeniging verkeert zoowel wat leden als financiën aangaac in goeden staat. Ondanks haar kort bestaan, behaalde zij op een zangconcours den 3en prijs. Het aantal deelnemers voor coöpera tieven aankoop van 'brandstoffen steeg van 27 tot 49. Hulp in Nood verrichtte, ondanks de bescheiden middelen, veel goeds voor hulpbehoevende bonjdsbroeT ders. Bij de spaarkas steeg het aantal inleggers tot over de 200. Het saldo, tegoed beloopt f4398,27. Voor de reorganisatie van de biblio theek bestaan groofe plannen bij de Propagandaclub. De tëekenschool werd doör 98 leer lingen bezocht. j De secretaris eindigde zijn verslag met een woord van opwekking tót trouw; bezoek aan de vergadering en actie voor den Bond. Uit het 2e half jaarlijksche verslag van den penningmeester bleek, dat de inkom sten hadden bedragen f 1417,11, de uit gaven f 1149,96, zoodat er een batig saldo is van f 267,15, welk bedrag als eerste ontvangpost op de rekening 1910-11 wordt gebracht. De begrooting van het volgend' jaar werd vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op f 2283,15. Door den heer JH. Lombert werd als secretaris der comm. "Eigen Gebouw een zeer nauwkeurig verslag uitgebracht over den toestand van het gebouw. Daaruit bleek, dat de uitgaven voor het gebouw evenals in andere afdeelin- gen zwaar op de vereeniging drukken. Jaarlijks moet pl.m. f 1000 aan rente en belasting worden betaald. De Commis sie ijvert dan ook om de lasten te ver lichten. Er rust op het gebouw een schuld' wegens rentelooze voorschotten van f 2250 en de 3 pCt. geldleening ad f 24.300 benevens eenige loopende be dragen. De waarde van het gebouw na afschrijving in getaxeerd1 op f24.865,81, van dé inventaris op f6.284,22, totaal f31.150,03, zoodat er pl.m. f6000 over waarde is. Voor al deze verslagen bracht de Voor zitter onder instemming der vergadering aan de verschillende functionarissen een woord1 van dank. Voorts werd medegedeeld', dat de plechtige installatie van den W.Eerw. pater C. L. M. Zuidgeest, O. F. M. tot geestelijk adviseur der afdeeling zal plaats hebben op Zondagavond h a I f n e- gen in het bondsgebouw. De harmonie en zangafdeëlihg zullén deze plechtig- f heid opluisteren. Tot leden der Commissie van veri ficateurs werden benoemd mejuffr. Zonderop en de heeren Comelisse en Siebensma. Na afdoening van nog enkele huishou delijke zaken werd de geanimeerde ver gadering met gebed gesloten. De Postbrug. Uit Sasseriheim meldt men d.d. 29. Septb. ,Het onderzoek na&r :de gesteld heid van de trambrugy naastliggend' aan de ingestorte brug in den Rijksstraatweg onder deze gemeente is gunstig uitgeval len en geconstateerd, diat zonder gevaar de tram LeidenHaarlem er gewoon ge bruik van maken kan, waarom gisteren de tram er weer is gaan overrijden. Met man en macht is gisteren gewerkt aan het (afbreken der ingestorte muren,; en is het bovendek verwijderd, terwijl ook nog'een groote hoeveelheid zand is weggegraven. De muren waren echter zoover vooruit sdhoven, dat pok onder water nog is moeten weggehakt worden om een door vaart te krijgen voor de geladen zandbak ken, waarvan gisteravond tegen zes uur de eerste werd doorgehaald. Direct daar op zijn de wachtende sleepbooten mét ide geladlen bakken van - de eene zijde) en ide leege bakken van den andieren kant, benevens 3.e wachtende schippers! en motorschuiten vertrokken en was 'Üe vaart in een oogenblik in vollen gang,,- De Zandleveranfie-Maatschappij maak te hi.er spoedwerk,, wat met het oog óp de schade van het stopzetten van het werk eisch was, daar meer dan hon derd! werklieden hierdoor niet konden vorderen en 'behalve het personeel voor vaart, dat, in die zanderij te Noordwi|- kerhout, als op het werk te [Gouda,- waarheen het zand vervoerd wordt, groo- tendeels hierdoor werkloos "wefdj. Aan de zijde van .Voorhout is een veerpont aangebracht, die echter niet zal voldoen, voorat daar een niet verharde weg door een weiland jnoei genomen worden. Over het onverantwoordelijke van de handelwijze, 'de brug zoolang te lateny zonder vernieuwing, wordt nogal druk' gesproken. 'tWas voor een nietdeskundi- ge zelfs te zien, dat de gesteltenis dei; brug bedroevend slecht en gevaarlijk was$ en 't mag een wonder genoemd worden^ dat geen ernstige ongelukken zijn ge beurd. De instorting had even goéd in' den nacht kunnen geschieden, zonder dat het door passeerenden vooraf bemerkt was. En dat naar beweerd wordt, terWijf het Rijk kennis droeg van den toestand waarop genoegzaam gewezen Was.; Door het uitglijden Van de loopt») plank yap .een jcjer .booten, gerpakie fre-;

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2