28 BUITENLAND. BINNENLAND. Ie Jaargang, No, 297. Bureau OUDE SINGEL 54, L/EIDEIM. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27j cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag September 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen liandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Waarom lees ik een Katholieke courant? (Slot). Wat we gisteren hebben beweerd1, ligt eigenlijk buiten onze bespreking. Wij zeiden, dat 't moeielijk of onmogelijk! voor een courant is om neutraal te zijn. Maar d'e stelling, die we willen verdedi gen, is deze: neutrale couranten, pok als ze werkelijk neutraal zouden zijn, vormen voor den Katholiek een hem: on waardige en een gevaarlijke lectuur. De voortdurende lezing van een neu trale courant is de oorzaak van de in ;t vorig artikel beschreven flauwheid' en lafheid en halfheid, waar 't geldt zich' in 't openbare maaschappelijke leven als Katholiek te toonen; de oorzaak, diat men het fiere en ridderlijke: „catholique avant tout" „Katholiek voor alles", meer en meer gaat aanzien als een verouderde en voor onze verdraagzamen liberalen tijd niet meer passende leuze. Door de neutrale lectuur wordt ge kweekt 'de onverschilligheid en begin selloosheid' op zedelijk en godsdienstig gebied. Men gaat de zedenleer "beschouwen als iets wisselvalligs, iets dat afhanke lijk is van tijden en gewoonten, vol keren en individuen: wat de Katholiek slecht noemt, omdat 't volgens zijn godsdienst slecht is, mag een ander met hetzelfde recht goed noemen. Zonder dat hij 't zelf bemerkt gaat bij den lezer langzamerhand verloren die overtuiging van het alleen-ware van zijne godsdienst en van het valsche der andere godsdiensten, "in hun geheel be schouwd'. Hij. durft niet meer rond-uit bekennen, als 't noodig. is, dat hij is de begenadigde bezitter van de ééne, on deelbare Waarheid die is neergelegd in de Katholieke leer. In „de neutrale cou rant wordt niet 'slechts aan de aan hangers dit is volgens katholiek beginsel maar ook aan de godsdien sten zelf gelijke waarde toegekend, of worden alle godsdiensten geheel buiten beschouwing gelaten als tenmin ste het blad werkelijk neutraal is. Hoe moet bij de lezers van neutrale bladen, als zij dag-in dag-uit.in kleuren en geuren voor zich zien geschilderd alle omstandigheden van een nïisdaadi, welker naam volgens den apostel Paulus onder de Christenen zelfs niet genoemd mag worden, verstompen die fijn-gevoelig heid, welke den christen tot eer en adel strekt. Nu is ;t waar, dat een Katholiek'ei courant niet in elke kolom Gods naam' noemt, en de redactie in haar overzichten niet gebruik maakt van een Christelijke scheurkalender om iederen dag lessen uit te ideelen, en haar verstand nitfij scherpt om bij alles den godsdienst te halen en bij alles te herinneren aan de geopenbaarde waarheid. Maar men Js ook niet schuchter en bevreesd om, waar de omstandigheden wijzen naar iden Schepper, dien Schep per in Zijn machtig werk te prijzleiiy hetzij in dankbare aanbidding, hetzij in gevoelens van eerbiedige vrees, hetzij in de jubelende kennis van Zijne lefde. Men durft ook uiting geven aan Zijn vlamriiëndën toorn, als miskend en ver acht wordt God en .Godsdienst, -en als hoogtij wordt gevierd voor mensch-ont- eerdé, dierlijke ondeugd. Dit alle's doet men vanzelf, onge merkt, zonder vertoon. Bij beschouwin gen over alles wat geschiedt op de wij de wereld moet toch soms van-zelf een „Sursum Corda" opjubelen. Een overtuiging k a n, in 't bewuste bezit der waarheid, niet zwijgen; zij kan zich niet laten trappen, maar moet fier en trots zich verdedigen. En de aanval der wereld gaat niet te gen onze persoonlijke eer, 't is niet te doen om geld en goedneen 't gaat hier om den koninklijken schat en den hoo- gen adel van onze Roomsche deugdj, om de goddelijke gave van ons Roomsch geloot. Hier steeds te zwijgen, zooals de neutrale pers dóen moet, js voor den Katholiek misdadig. Waarom lees ik een Katholieke cou rant? Kort en bondig .willen we jii.er het antwoord geven. Ik lees een Katholieke Courant, omdat m' ij n Overheid het lezen van neutrale bladen aanwijst ials een groot gevaar, en omdat ik zelf dat gevaarlijke inzie en voel het grie vende als mijn God en Godsdienst steed's buiten beschouwing wórden gelaten, en het verheffende als ik erkend zie mijn heilig en boven alles dierbaar geloof in een Katholieke courant, welker redactie zich met nauwgezetheid1 als doel stelt niets te verzwijgen en in alles de waar heid te zeggen, maar pok met kieschhteid te weren alle verkeerde begrippen over de Katholieke leer, welker redactie het zich tot eer rekent .met fierheid en troits de Roomsche beginselen hoog te h/ouden, zoo noodig niemand sparend, maar ook te eerbiedigen "èn ariderer goede trouw èn het goede in de leeringen van ande ren, zoodat ze zonder noodzaak' niémand kwetst. Ziehier uiteengezet het goede van de Katholieke Courant en het verkeerde van een neutraal blad1, ook als het is wat zeer moeielijk waar lean zijn werkelijk neutraal. Wij eindigen met een woord van on zen kerkvorst uit den reeds genoemden Vastenbrief: „Hoeden wil ons voor die zoogerutani- de neutrale lectuur, die nimmer aan on ze ziel een gezond voedsel geeft ALGEMEEN OVERZICHT. Er schijnt goede kans te bestaan, dat het geschil op de scheepswerven dn Duitschland zal bijgelegd worden. In een Maandag te Berlijn gehouden vergadering van ver tegenwoordigers van beide partijen, heerschte een verzoeningsgezinde stem ming en men kwam op verschillende punten door wederzijdsoh toegeven tot overeenstemming. Gistermiddag hoopte men, na afzonderlijk beraadslaagd te hebben, weer bijeen te komen en een definitief resultaat te bereiken. In Berlijn heerscht een minder goede stemming tengevolge der staking bij een der kolenfirma's. Gister- en eergister avond zijn in de wijk Moabit ernstige opstootjes voorgevallen. Van alle ^an ten werd de politie inet glazen, fles- schen, steenen en alles waarmee verder te werpen was gebombardeerd. Herhaaldelijk moesten charges wor den uitgevoerd, waarbij harde •klappen vielen, verschillende politieagenten wer den gewond, waarop de agenten met hun Brownings op de menigte schoten. Bij de opstootjes op eergisteravond werden naar Reuter meldt, 3 officieren van po litie en 40 agenten benevens een groot aantal rustverstoorders gewond Gisteravond werden slechts 2 agenten gekwetst, en in het geheel 90 personen gewond', waarvan 12 zwaar, 't Schijnt een echt oproer ie zijn. Verscheidene win kels werden beschadigd en van een der kerken in Moabit zijn de schoone ge schilderde ramen ingeworpen. De sociaal-democraten hebben weer een zetel voor den Rijksdag gewonnen. Bij de herstemming in het district Frank fort a.d. Oder-Lebus verkreeg hun can- didaat 15.797 stemmen en de nationaal- liberale tegencandidaat 16.625. In 13 maanden tijd is dit de 9e zetel die de socialisten winnen, waardoor zij in den Rijksdag nu beschikken over 52 zetels. Terwijl de sociaal-democraten tot den laatsten man zijn opgekomen, zijn er van den anderen kant ongeveer 4500 kiezers (op een getal van 36.000} weg gebleven, zoodat deze overwinning we der aan de laksheid der kiezers moet geweten worden. Van de nationale vergadering in Griekenland komen nog steeds berichten die er op wijzen dat men tracht deze in een con stituante te veranderen. Zelfs drie mi nisters Kaliergis (buiten!, zaken), Ma- vromatis (binnl. -zaken) en Phikiorjs, (justitie) verklaren openlijk voorstan ders van "dit denkbeeld te zijn. Met het oog op de maatregelen der Porte bij de Grieksche grens wilde de miijiser van oorlog behalve de reetd's; onder de wapenen geroepen ouide lich- tingen nog 2 lichtingen oproepen. JDe eerste minister was daarvoor echter niet te vinden. De stemming wordt tegenover "Bul garije boe langer boei „vrien^^app^ lijker. Men zegt dat Bulgaren en Grie ken in verschillende plaatsen in Mace donië bijv. te Serres verbroederd heb ben, terwijl tegelijkertijd het verbluf fende bericht gaat, waarbij wel eenig voorbehoud mag worden in acht geno men, dat Bulgarije zoekt te komen tot een overeenkomst met.... Turkije. Enfin, de wonderen zijn de wereld niet uit. Zoo is ook het optreden van den nieuwen minister van oorlog in China Generaal Jingtsjang wel verwonderlijk en wordt dan ook in Peking druk bespro ken. Tot dusver was het gebruik, dat een minister in zijn departement het mande- rijnenkostuum droeg, jingtsjang echter [die gezant te Berlijn is geweest, verscheen toen hij'het ministerie zou overnemen in generaalsuniform en zonder staart. De meeste ambtenaren snelden, toen rij vernamen dat de minister aldus het ge bouw binnengekomen was, naar "huis, trokken ijlings ;hun uniformen aan en"kwa- men zoo op het departement terug. Hun staarten hielden zij echter aan, daar het onlangs uitgevaardigde decreet, hetwelk den officieren voorschrijft, den staart af te snijden, toen nog niet verschenen was. Toen generaal Jingtsjang een ambtenaar in Chineesche kleedij aantrof voegde hij hem toe; „Gij zijt soldaat Schaamt gij gij u soms'dit te toonen?" Deze vraag behoeft niet gesteld te wor- (den aafn de katholieken in Spanje aangaande hun katholiciteit A. s. Zondag zullen wederom reuzenbetoogmgen wor den gehouden welke de regeering behalve ve in Bilbao, niet verboden heeft Bevat ten de loopende geruchten waarheid dan zou voor de betoogingen een schoon gevolg in uitzicht staan. ril. de val van het Ministerie-Canalejas, De „Echo de Paris." meldt dat deze is te wachten ten gevolge van de katholieke protestbewe ging tegen de kerkelijke dwangwetten en het algemeen verzet tegen de financieele plannen der regeering. De geheele Spaansche pers, mét in begrip zelfs van bladen, die anders een vrij radicalen toon aanslaan, komt op te gen de voorgenomen leening van '1500 millioen 'De „Radical" beweert zelfs dat de regeering, nadat zij eerift de gewone hulpbronnen heeft uitgeput, het land door die nieuwe leening zou ruineeren. In welingelichte kringen, zoo heet het verder, houdt men vól, dat Canalejas hoogst waarschijnlijk na de betooging van aanstaanden Zondag zal aftreden en zelfs wordt graaf "Romancnes reeds als rijn zijn opvolger genoemd. GEMENGD. De Duitsche keizer zal koning Ma nuel van Portugal uitnoddigen in Decem ber te Berlij'n te komen. Prinses Clementine van 'België js te Dover aangekomen en naar Farnbo- rough doorgereisd. Volgens inlichtingen uit goede bron zal nu haar huwelijk met prins Victor Na poleon niet te Farnborough gesloten wor den, ondanks den levendigen wensch van keizerin Eugenie. De staat der gezondheid van prinses Clotilde, moeder van den bruidegom, be let haar naar Engeland te reizen en het huwelijk zou dan ,in het begin van No vember in de grootste stilte, te Moncatie- ri, Italië, ingezegend worden. Het is misschien goed eraan te her inneren, dat de Argentijnsche regeering op 22 Augustus de wet heeft bekrachtigd!, die den kusthandel beperkt tot schepen, die onder de Argentijnsche vlag varen. Op schepen, 'die in strijd met deze wet den kusthandel uitoefenen, zal, evenals ap de ladingen, beslag worden gelegd. De wet treedt op 11 October in wer king. Nasr el Moelk heeft volgens de „Köl- nische Zeitung" het hem aangebeden re gentschap over den nog zeer jeugdigen Sjah van Perzië aanvaard. De Turksche grootvizier Hakki pasja is gister te Weenen aangekomen. Hij zou een onderhoud hebben met AchrenthaL Te Lugano is gisteren de ,6de bij eenkomst van de internationale Vereeni- ging voor wettelijke bescherming van ar beiders geopend. Aanwezig waren ruim honderd afgevaardigden, vertegenwoordi gers van regeeringen en deskundigen. Er hebben zich zes commissies ge vormd de eerste behandelt de internatio nal (Y&rdjagen^ de tweede |d|e ió.ódyergifti- ging'bij pottenbakkers en typografen en het caisson-werk, de derde de huisnijver heid, de vierde het nachtwerk van jon gelieden, de 'rijfde den ïnaximalen ar beidsdag en de zesde het werk dier bor duursters. Bij de voorverkiezingen voor tij delijk Voorzitter van de taatsconventie der Republikeinsche partij, werd Sher man d'e vice-president der Ver. Staten gekozen, met voorbijgaan van Roose- Veld. Deze verklaarde den strijd te zullen winnen in dé conventie zelf en hij heeft gelijk gehad. Na een rumoerige zit-y ting heeft gisteren d'e conventie Roose- veld gekozen en de keuze van Sherman verworpen. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is toegekend de aan d'e orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in zilver aan J. Heeren, agent der levensverzekering-Mij. R. V. S. te Amsterdam. Is aan Mr. G. Hovens Gréve eervol ontslag verleend van adj.-commies bij het departement van oorlog Is benoemd buiten bezwaar van 's Rijks schatkist tot vertegenwoordiger van de Regeering op het van 37 Oct. 1910 te Berlijn te houden 4e Interna tionale congres voor de verzorging van krankzinnigen, J. van Deventer Szn., in specteur voor het staatstoezicht op de krankzinnigen en krankzinnigengestich ten te Amsterdam. Nieuwe beperking van treinenverkeer op Zondag. Opmerkelijk is het, bij het beschouwen van de nieuwe winterspoorboekjes, hoe vele treinen des Zondags zullen uitval len de meeste dienstregelingen zijn ge decimeerd en meer dan dat. In Noord-Holland bv. is op nagenoeg alle lijnen een sterk beperkte Zondags dienst ingevoerd, waarbij des Zondags o.a. een der zoo belangrijke sneltreinen naar Leeuwarden via Enkhuizen—Stavo ren het loodje legt. De twee sneltreinen tusschen Groningen en Leeuwarden, nau welijks ingesteld, worden beide 's Zondags geschrapt. Evenzoo twee van de drie sneltreinen tusschen Zutfen en Enschedé, terwijl ook overigens onder de sneltrei nen in 't oosten des Zondags geducht huisgehouden wordt. „Vad." Kamerverkiezing. De verkiezing voor een lid! Van de Tweede Kamer in Rotterdam V (vac. Mr. A. de Jong, A.-R.) zal plaats heb ben op Maandag 17 October e.k., ide stemming, zoo noodig op Dinsdag 25 October d'.a.v., de herstemming zoo noo dig, op Donderdag 3 Nov. d.a.v. Parlementaire arbeid. De Haagsche briefschrijver van „De Tijd'', meent, dat men niet te veel waar de moet hechten aan de courantenbe richten over de grondwetsherziening en de regeling der gemeentefinanciën. Zeer duidelijk werd dit dezer dagen gede monstreerd doo reen eenvoudige mede- deelnig in de bladen. Eerst heette het dat de regeering besloten had haar voor stel tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied in te trekken. Toen kon men als tegenspraak vernemen, dat de regeering daaraan niet dacht, maar zich gezet had' aan een wijziging van enkele onderdeden, naar aanleiding van daar tegen Ingekomen bezwaren en dat de gemeenten met ingang van 1912 van d'e nieuwe regeling zouden kunnen pro fiteered Beide berichten blijken nu uit de ludht te zijn gegrepen door het na der medegedeeld feit, dat juist in het laatst dézer week het overleg is begon nen tusschen de regeering en de com missie van voorbereiding. Men bchccfjt nu waarlijk niet thuis te zijn in den ar beid fan Óns parlement, noch te leven onder den schoonsteen ervan, om te be grijpen, dat, in afwachting van het ver slag, aan intrekking evenmin is gedacht als aan het vaststellen der wijzigingen en dat in die omstandigheden geen ster veling kan zeggen, wanneer ongeveer het wetsontwerp, als het wet wordt, in werking zal kunnen treden. De eene fan tasie sprak dtis de andere tegen. Van een, die het weten kan, kreeg ik dan ook.hedënmiddag ten antwoord er staat niets vast dan alleen, dat niet gebeuren zal, wat gezegd' is te zullen gebeuren. Het wetsontwerp wordt niet ingdtrok- k?ni maar jyprdt jn .1911 zeker fliet Af gedaan. Met het berichtje omtrent dea< stand van den arbeid idei* Comriids^sicl voor de grondwetsherziening is het voor al niet bete fctgesteld1. Het lijkt er nic< naar, dat de Commissie reeds zoover, gevorderd is, dan men heeft verteld.i Integendieel Zij is, werd mij verzekerd/ quantitatief slecht gevorderd, maar zijl heeft alle reden om desniettemin met te vredenheid terug te zien op de kwaliteit van den nu verrichten arbeid. Er is1 trouwens nietsgeen thaAst. Er is natuur- geen sprake van, dat de Kamers in de beide volgende zittingsjaren zich met de grondwetsherziening zullen bezig- -houden. Er staat daarvoor ander werk} op het programma. De grondwetsher ziening wordt voor het laatste jaar be waard1. Grieven bij de Politie. In Mei van dit jaar werden twee ver gaderingen gehouden van den Amster- damschen Politiebond waarin verschil lende grieven van het mindere politieper soneel werden ter sprake gebracht. Er werd een motie aangenomen, waarin aan gedrongen werd op betere bewapening, afschaffing van de dreg en de instelling van een scheidsgerecht of commissie vaa advies gelijk i n Den Haag bestaat. 'Deze en andere grieven, zijn ter sprake gebracht tijdens een onderhoud, dat liet hoofdbestuur van 'den Amsterdamscheu Politiebond met den burgemeester heeft gehad. Ten aanzien van de dreg, die on- practisch wordt geacht kon het hoofd bestuur constateeren, dat het onderhoud reeds resultaat heeft gehad. Want sedert kort is het dragen van "de dreg beperkt tot die agenten, welke in hun wijk grach ten of kanalen hebben. De burgemeester natn verder kennis van liet model dreg, door den voorzitter van Tien Politiebond vervaardigd en welke dreg in den zak kan gedragen worden. Ten stelligste verklaarde burgemeester (Röell zich tegen de instelling van een commissie van advies. Wie zich bezwaard achtte over opgelegde straffen, kon steeds bij hem terecht. Daarentegen bleek ide burgemeester wel iets te voelen voor 'de bezwaren'tegen den te langen diensttijd, met name den 24 uur dienst op Zondag. De staking te Waalwijk. De „N. iCrt." beweert, dat het be richt over de mishandeling van den werk willige H. F. uit Waalwijk, zooals dat in de bladen de rondte heeit gedaan, sterk overdreven is. De man „die voor dood was blijven liggen" en „wien de dokter weinig hoop op herstel gaf" is weder aan zijn werk. De toestand op de schoenfabriek der firma Van Schijndel blijft onveranderd,. De Kamer van Koophandel te Jiee renveen besloot tot den Minicter van Landbouw een a"dres te richten, waarin aangedrongen wordt op spoedige in voering van een Rijkswet op de keuring van vleesdh voor binnenlandsche consum- tie, in het belang van clen vleeschhandcl en van het pabliek. Bij de gisteren te Rotterdam 1 ge houden herstemming voor een lid van den gemeenteraad (vac. Citters; Lib.) werd gekozen de heer D. de Klerk (U. L.) met 2296 tegen 2125 stemmen pp den heer R. Hooijkaas Jr. (C.-H.) Koloniën. Een Roomsch-Kathobek Hospitaal. In de Surinaamsche bladen .wordt ge meld, dat van Roomsch Katholieke zij de gewerkt wordt aan een plan, om ecu, hospitaal te Paramaribo op te richten.. De R. K. Zusters zullen den lsten November a.s. het militair hospitaal ver laten, wanneer door den apost. vicarisj wordt vastgehouden pan den eisch, dat? aan de zusters de vrijheid moet wor den gelaten om naar eigen goedvinden van zaal te verwisselen. Er was todi een conflict tusschen den chef van het hospitaal en het vicariaat wegiens d'e! vervanging van eene door laatstgenoem de voor de verband-operatiekamer ge-i schikt geachte zuster door een andere op aanwijzing van dé ziekenmoeder. Op het eiland Aruba zijn in den nacht van 31 Augustus 1.1. pp d!en lsten de zer twee schokken van aardbeving ge* voeld, die vergezeld w,are;i yan een pa-» deraardsch gerommel

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1