BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 296, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITQEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratl* bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Waarom lees ik een Katholieke courant? „Het Katholieke geloofsleren is zelcï- ïaam oppervlakkig gewjorden, vol uiter- l'ijken schijn en halfheid1. Het Katholiek^ gevoel is geknakt, de katholieke zin ver zwakt, het katholieke geweten ver stompt, het Katholieke willen verlamd'." Zoo schildert pater Hyacinth Her- Jmans in zijn bekend geschrift „Het pa pieren gevaar" den toestand van den katholieken geest in onzen tijd. Het is dtiidelij'k, dat de schrijver hier, waar hij beschrijft de jammerlijke gevolgen van de slechte, deugd en geloof moor dende, lectuur, op de eerste plaats Zijn aandacht laat vallen óp het inner lijke het private leven van vele ka tholieken, voor zoover dit waarneembaar is voor den buitenstaander. Doch op [meerderen worden deze woorden van toepassing, als wij ze beschouwen als hi karakteriseering van het uiterlijke het maatschappelijke leven der ka tholieken. Want, ofschoon 't waar is, uat daar bestaat bij den katholiek een wis selwerking tusschen zijne innerlijke ge loofsovertuiging en de uiterlijke waar neembaarheid van zijne katholieciteit, zoodat van den eenen kant een vaste ge loofsovertuiging zich toont in katholieke daden, en van den anderen kant het in 't openbaar katholiek handelen zijn bron vindt in een diepe overtuiging, tóch 'mo gen we aannemen dat nog bij velen die overtuiging dieper is, dat men zou be sluiten, oordeelend volgens hun spre ken, streven en arbeiden in 't openbare, maatschappelijke leven Maardie toe stand kan niet van langen duur zijn. Ge lijk het levende lijf bij gebrek aan bewje-- ging verstijft en kwjijht, zoo heeft ook de levende overtuiging daden noódig om niet te verteren, tn wat "de ademhaling is voor het lichamelijke leven en wat de spieren zijn voor de lichamelijke kracht, dat» zijn de daden voor het leven en' de kracht der geloofsovertuiging. De geloofsovertuiging dier Katholie ken, welke dank zij hunne godsdien stige opvoeding nog wortelt in hunne zielen, en welker bestaan ons d'ui del ijk Iwlorclt als een felle aanval haar wakj- ker schudt, ligt iden meesten tijd neer, Verlamd, en hangerig in idroomerigen slaap. En die toestand is voor hen zij noemen zich gaarne „liberale" ka tholieken de meest gewjenschte en passende en de voortreffelijkste, alsof ons geloof niet moet stralen uit on|s openbaar "handelen ter verheerlijking van Christus en ter verlichting van anderen, alsof het niet is een hooge adel te be- hooren tot het geslacht der Christel nen, en hier niet op bijzondere wijzei waar is „noblesse oblige", „adel legt ons plichten op", nl. den plicht om vol- Igens dien adel te leven (het leven van iederen dag en van ieder oogenblik. Neen, een hoogwaardigbeidsbeklee- der zou niet verschijnen in 't publiek zonder de teekenen zijner Waardigheid, een gedecoreerde zou niet graag het kruis op zijn borst missen, maar de (katholiek is niet trotsch op de hooge (heerlijkheid van zijn Christen-waardig heid, en schaamt zich zelfs in zijn daden uit te drukken Christus' kruis, het tee- ken van zijn meest-verbeven mensch- zijn.- Wat is de oorzaak' van dit laffe mis dadige gedrag? Hier noemen wij niet de slechte "lectuur, welke zich als direct doel stelt en welke direct ten gevolge heeft.de totale vernietiging van geloof en deugd, ftïaar als oorzaak van die openlijke laf heid en die langzaam1 werkende innerlij ke verflauwing moet worden genoemd de neutrale lectuur, telken dage te- rugkeerend en telken dage ons aange boden in de neutrale pers. Luisteren we ter bevestiging van het Ihier gezegde naar de Woorden van on zen doorluchtigen kerkvorst, den Bis schop van Haarlem, in zijn Vastenbrief van 1909: „Zelfs het voortdurend lezen van wjer kei ijk neutrale bladen zoo deze mo gelijk zijn kweekt ten slotte die neu trale christenen, wier christelijk leven 'dian vyel niet pp. eens ivprdt gedood i maar toch uit gebrek aan Agezond| voedsel langzaam zijn kracht ver liest eri bij een ernstigen aanval der bekoringen geheel verloren gaat. Wie in dergelijke lectuur geen gevaar ziet, vergeet de wjoorden, .waarmede Chris tus zelf die zoogenaamde neutraliteit (veroordeelt, dat wie niet met Hem js, tegen Hemt moet zijn, en vyie niet mede- Werkt, om met Hem te vergaderen, sa menwerkt met 'hen, die verstrooien. We hebben op enkele woorden den na druk gelegd uit welke Woorden blijkt, dat velen, wier geloofsovertuiging nu hog niet uit (hunne harten is wegge rukt, doch slap en lam' en w(erkeloos neerligt, binnen' korten tijd door het blijven lezen van neutrale lectuur in groot gevaar komen hun geloof geheel te verliezen. Waarom' lees ik' een Kathollieke courant? Het antwloord1 is duidelijk: Omdat neutrale lectuur, welke zich aan biedt in een z.g. neutrale courant, gevaarlijk is. Wij zeggen: „zoogenaamde" neutra le courant, want 't schijnt een feit te' zijh en 't blijkt ons telkens weer o. a bij d'e Ferrer-herrié ,en bij de bespre kingen van de Borromeus-encycliek, dat vele couranten, die zich gaarne het ver sleten en saai-neerhangend pluimpje van „neutraliteit" op den hoed plaatsen, in Werkelijkheid niet neutraal zijn. En we durven 't den Limburgschen priester, ge leerde en volksman Dr. Poels nazeggen „neutrale bladen bestaan er eenvoudig niet, ook niet in Nederland". Om de Waarheid van dit feit te constateieren is het niet inoodig alle z.g. neutrale couranten in Nederland te onderzoeken; het feit is zoo natuurlijk en zoo vanzelf sprekend', dat wij 't zonder onderzoiek mogen aannemen. Hoe zou 't mogelijk zijn, dat een man van karakter en over tuiging, schrijvend over zaken, die zijn volgens 'of strijdig met de Katholieke zedenleer, voor of tegen het Katholieke geloof, die dingen niet zal1 beoordeelen in enkele kleine trekken, welke zich in het oordeel van den lezer vastzetten, zon der dat hij 't bemerkt als goed ofslechts of onverschillig naar gelang hij voor of tegen of onverschillig jegens den Ka tholieken godsdienst is gezind. .Hij doet dit niet openlijk en nu-en-dan zal hij zelfs om de neutraliteit van zijn blad te red den eenige vleiende wjoorden of waar- deerende artikeltjes plaatsen aan het adres van hen, die niet tot zijn partij of religie behooren, doch d i t is juist het allergevaarlijkst. (Slot volgt) ALGEMEEN OVERZICHT. Zaterdag is de laatste vergadering ge houden van het sociaaldemocratisch con gres in Duitschland. De. onderwerpen die nog moesten af gedaan worden waren van weinig belang en de groote massa .afgevaardigden had reeds de stad veriaten, washalve de spre kers vrijwel voor stoelen en banken rede voerden. Moties werden aangenomen in zake de coöperatie en drankmisbruik. Een plaats voor het volgende congres werd niet aangewezen, maar de beslissing hieromtrent bij uitzondering aan liet be stuur overgelaten omdat de politieke toe stand van dien aard is dat misschien vol gend jaar een buitengewoon congres moet worden saamgeroepen. In zijne sluitingsrede prees Dietz den zakelijken toon van 'de gehouden beraadi- slagingen. Dat enkele oogenbiikken van opgewondenheid niet te vermijden ge weest Zin, ligt, zeide hij, aan onzen aard en aan de vrijheid, die wij iedereen, voor het verkondigen van zijne meening laten Niemand zal dit congres met een gevoel van 'bitterheid verlaten, i1Hct socialis tisch eergevoel is blijkbaar nogal dik van huid. Wij weten, besloot Dieiz dat Duitschland's toekomst in de sociaal-de mocratische arbeidersbeweging ligt enfdat de ware beschaving het veiligst is in de (hoofden en "harten van de Duitsche werk lieden. Een mooi slot yoor het vuurwerk, een sisser en wat rood bengaalscli licht voor de apotheose. Engeland staat hu in het teeken der, al of niet jonge liefde, pm (den p&tiyjl yu£ Im&ejijk vast te stellen is Prinses Clementine van België naar Fornborough gegaan bij kei zerin Eugeriie -."Prins mtor Napoleon was vorige week reeds daarheen vertrok ken. eii nu gaat, naar de „Matin" ver zekert in hofkringen het gerucht, dat bin nen niet al te langen tijd de verloving van Alexandra van Fife met den jongsten zoon van den Koning van Griekenland, prins Christophorus verwacht kan wor den Prinses Alexandra is 19 jaar oud, de oudste dochter van den hertog van Fife en dus kleindochter van koning Eduard en oomzegster van den tegenwoordigen Koning. Men heeft indertijd vrijwel alge meen beweerd, dat er plannen voor een huwelijk tusschen haar en koning Manuel' van Portugal bestonden. "\:en niéuwen bruigom moet zich de stad Loncign kiezen, Donderdag a.s. zal n.l. de verkiezing plaats hebben van den nieuwen burgemeester, ter vervanging van den tegenwoordigen titularis, sir John Knill, overeenkomstig de bepaling in het door koning jan in 1214 aan de stad verleende charter, dat de burgemees ter telken jare nieuw zal worden gekozen. De alderman, die thans boven aan de lijst staat voor 'de te houden verkiezing, sir Vezey Strong, zal naar verwacht wordt met algemeene stemmen voor den post worden aangewezen. Met het oog op de kroning van koning George züt aan dat ambt heel wat vast. De Atheensche correspondent van de „Times" komt nog eens uitvoeriger terug op zijn jongste meaedeeling inzake het verbond tusschen. Turkije en Roemenie De verklaring (waarvan wij gisteren melding maakten) kan, zoo beweert hij uit absoluut gezaghebbende bron te wie ten, bezwaarlijk gedaan zijn zonder me dewerking van de regeering te Berlijn, waar de militaire autoriteiten sedert eenigen tijd in het bezit zijn gew/eest over de meest uitvoerige bizonderhe- d'en betreffende de Roemeensche en de Turksdie legers voor het geval van een oorlog op den Balkan. Het is een bekend feit, dat in de afgeloopen maand minstens 13.000 man Aziatische troepen naar Europeesch Tur kije zijn gebracht, terwijl het grootste gedeelte der troepen, die den opstand1 in Albanië onderdrukt hebben, langs de Grieksche en de Bulgaarsche grens staan Te Berlijn vond men het niet ge- TvjpnsCht, dat de Russische grens zoo van troepen ontbloot werd en men liet te Konstantinopel weten, dat de vriend schap van Duitschland' fin Oostenrijk- Hongarije in hoofdzaak afhing niet al leen van de handhaving maar van [de vermeerdering der Turksche troepen aan de Russische grens.. De thans met Roe menië getroffen schikking ontslaat Tur kije van 'd'e noodzakelijkheid mfcerdei- re troepen langs d'e Bulgaarsche grens samen te brengen, omdat de mobilisa tie van het Roemeensche leger de Bul garen zou verhinderen krachtig op te treden. Het schijnt moeilijk niet de gevolg trekking te maken, dat Turkije het eens is geworden met .Duitschland, Oosten rijk en Rusland', hoewel er vermoedelijk' geen geschreven overeenkomst bestaat. GEMENGD. El Mokri is thans te Sevilla aan gekomen. In een interview verklaarde hij, dat het bericht als zou hij opdracht hebben te Madrid over een leening te onderhandelen, verzonnen is. De Marok- kaansche gezant heeft slechts volmacht om alle tusschen Spanje en Marokko aanhangige geschillen te regelen. Gryparis, de Grieksche gezant te Konstantinopel, heeft bij de Porte ge protesteerd tegen liet Verbannen van Grieksche kooplieden te Cavalla en te gen het feit, dat de Grieken in Mace donië hun wTapenen moeten afleveren aan de Turksche autoriteiten, terwijl an dere vreemdelingen zulks aaii de con suls van hun land doen. De patroons in de katoenindustrie zijn gister ,te .Manchester bijeen geko men. Men meent te w'eten, dat zij de voorwaarden, die de kaarders voor het inroepen van een scheidsrechterlijke be slissing hebben gesteld', niet zullen aan vaarden. De vooruitzichten zijn daardoor minder gunstig. Men had onlangs beweerd, dat de, uitslag der verkiezingen in .Zuid-Afrika, boexyvi kamdifii regering uitge vallen, door een paar bijzondere omstan- iheden, minister Botha tot aftreden zou den nopen. De bekende jTransvaalsche mijneigenaar Robinson logenstraft die be weringen. „Er is nooit een crisis gewjeiest in 'het kabinet Botha. Zijn positie sedert de verkiezingen, is in geheel Z;uid-Afri- ka sterker dan poit te voren. Hiedht' geen beteekenis aan de sensationeelei telegrammen over d'e crisis en namen1 van ministers, zij komen van een zwfckke oppositie en haar pers, om partijdoel einden te dienon. Botha en zijn partij zullen het land' regeeren met een staat kunde, die niet van rassenhaat wil wie!- ten". Het partijcongres van de Duitsche sociaal-democraten was nog in volle gang» toen zich zoowaar weer een ;Ba- densch sociaal-democraat verstoutte, zich aan „Hofgangerei" een der soc.- déniocratische hoofdzonden, schuldig te maken. Deze zondaar, par'tijgenoót Wurm, de burgemeester van Hagsfeld, heeft zich met zijn collega's van an dere gemeenten ter ontvangst bij den Groothertog begeven, om hem met zijn zilveren bruiloft geluk te wienschen. De Karlsruher Volksfreund1 heeft te legrafisch om nadere inlichtingen ver zocht. Wurm antwoordde, dat het be lang zijner gemeente ide drijfveer 11 j- ner handelwjijze was geweest. In de buurt van Parijs zijn wfcer op twee plaatsen telegraafdraden 'door gesneden en wiel 17 van de P(aris)- L(yon)-M(éditerrannée) en 20 van de staatsspoorwegen. Deze ergerlijke sa botage, die eenige maanden geleden druk beoefend wtrd, en thans weer schijnt op te duiken, is ditmaal tus schen Charenton en Maisons-Alfort ge pleegd. Zondagavond precies om 10 uur hebben alle kellners in Hamburg het werk neergelegd. De drukbezochte ca- fé's bij het groote station moesten slui ten. Elders legde het publiek zich wel gemoed bij den ongewonen toestand neer en bediende zichzelf. De oorzaak van deze staking is gele gen in een artikel in een kellnersbladi, dat den koffiehuiseigenaren aanleiding is geweest d'e arbeidsbeurzen met gelij ke vertegenwoordiging van werkgevers en wierknemers op te heffen. Het ant wloord was staking. De commissie in Engeland benoemd krachtens de nieuwe wét voor de ontwik keling van het platteland, beveelt aan een jaarlijksohe staatssubsidie van f600.000 voor de paardenfokkerij te geven. Het departement van oorlog, dat gebrek aan paarden voor het leger heeft, on den- steunt het voorstel. Reis van Koningin Emma. De Koningin-Moeder vertrekt 7 October van Soestdijk naar het buitenland. Zij zal te Sinaia een bezoek van eenige dagen brengen aan hare nicht, de Koningin van Roemenië en aan de Koninklijke Familie. Esperantisten Bond. Door het hoofdbestuur van den Nederl. R.-K. Esperantisten Bond werd een ver gadering gehouden te 's Gravenhage. De bestuursfuncties werden verdeeld als volgt: Voorzitter; kapelaan L. J. J. M. Poeïl; Tilburg; Óndervoorzitter; J. P. L. Niesten, Kapitein Inf. Rotterdam; le Secretaris; H. B. van Zwet, Leeuwstraat 3 bis Utrecht, 2e Secreiaris; Joh. Luneman, Den Haag; Penningmeester; Th. C. van Erp, leLuit. Inf. Breda. Leden: J. N. J. Smulders, Arts, Schijndel; G. van Poppel, Prof. Seminarie Rolduc. Met het Bestuur van de Haagsche Kath. Esperantisten Vereeniging werden ver schillende besprekingen gehouden be treffende de regeling van het in 't volgend jaar te houden 2e Internationaal Kath. Esperantisten- Congres. Een werkcomité van 4 personen werd ingesteld, welk zich zoo noodig meerdere personen zal assu- mecren. Eveneens werd een damescomité ingesteld belalst met de verkoop van Congreskaarten enz. Het Congres zal van 4 tot en met 18 Augustus 1911 te 's Gravenhage plaats hebben. Zouavenbond. Zondag werd te 's .Hertogenbosdh de groote vergadering gehouden van den Al ge meen en, jjederl. Zo^veiibondfl De dag werdi begonnen mét een Hk Mis in St. Jam,; Waaronder generale |H!<: Communie. Om (half elf vereenigde men zich in de groote zaal van Casino, van waar in optocht getrokken werd met da banieren van "de afdeeling naar die kap thédraal. Hier droeg "Mgr. Diepen een plechti ge H. Mis op en hield Mgr. Jansen^ deken vam "Amsterdam, een ïeestpredika». tie>: naar aanleiding Van ide woorden uit den 2en brief van Paulus aan de Corin- thiërs: „Mijn kracht wordt in zwakheid volkomen." De groote vergadering, (des middag# 'half twee in Casino, wérd opgeluisterd door 's Hertogenbosoh' harmoniekorps* Het podium was versierd met groen en! bloemen, waartusschen de banieren. Tc midden (hiervan had het bestuur, 'het eerc- comité en het Kamerlid A. Arts, oud-offi cier der pauselijke Zouaven, plaats ge nomen. De vergadering stond onder lei ding van den oud-luitenant Wils, die een geestdriftige openingstoespraak hield. Mgr. Prinsen hield de feestrede. In den 'breede «schetste spr. "de wa penfeiten der Nederlandsohe Zouaven, die triomfen op 'triomfen vierden, als waarop niet één léger in de geschiedenis der krijgsverrichtingen kan bogen, hun tochten op het veld van eer, waar martel bloesems ontloken en gebloeid hebben in het bloed der verdedigers van den H* Stoel. Hij vergeleek de Zouaven met het Thebaansche legioen onder den H. Mau ritius, die tot iden laatsten man wilden sterven als martelaren, liever dan te of feren aan de goden. Der Zouaven trouw zal ons een schat zijn en een erfdeel van Neerland's ka tholieken ook in de toekomst. In het tweede gedeelte zijner rede toonde Mgr. Prinsen door talrijke feiten aan 'de historie en het leven ont leend, dat een goed 'katholiek ook eèn goed vaderlander is en stelde in het licht de trouw van Neerland's katholieken aan het Huis van Oranje. Staande onder den reuzenkoepel van de St. Pieter 'hebben wij geroepen: Evviva il Papa Re, maar met niet minder enthousi asme repen wij, Katholieken van Ne derland: Leve Koningin LWïlhelmina. (Langdurig en daverend' .applaus.) 's Middags had in hotel Mulders ecu, gemeenschappelijk maal plaats, tervvijl avonds een feestelijke bijeenkomst in het „Parlemeift" plaats vond. Zondag den 16 October e.k. zal tej Zwolle de algemeene vergadering ge houden worden der R. K. Wierklieden- vereeniging in het aartsbisdom Utrecht. De agenda vermeldt o. a. de split sing der vergadering jn twee sectiën, le. Sectie. Rede van den heer Mr. Paul J. Reijmer, onderwerp„Het ontw[erp- ziekteverzlekéringswet. 2e Sectie, rede van den secretaris van den arbeid overs „De land'arbeidersorganisaties" Naar de „Limb. K,." uit goede bron verneemt, zal met den aanleg van staats mijn C te Rumpen, gem. Brunssum reeds 'heel spoedig begonnen worden. Vrijdag werd de acte gepasseerd tus schen den Staat en de gemeente Bruns sum, van de door den Staat gekochte! gemeente-eigendommen. Door d'en Haagschen gemeenteraad is gisteren aangenomen dë door B. en Wjr ingediende pensioenregeling voor ge meenteambtenaren en -werklieden. Onder de uitzonderingen 60-jarigen inplaats van 65-jarigen leeftijd) zijn al leen gebracht politie en brandweer.,ver plegers en verpleegsters van het zie kenhuis en telefonisten). LEIDEN, 27 September. De Postbrug. 'Uit Sasscnhcim wordt ons gernëld: Maandag is de brug over de Leidséhe sche Vaart, de Postbrug, odder deze ge meente, beschadigd. De muur aan de zuidzijde is ongeveei 40 c.M. vooruitgeschoven, zoodat vlak! achter de brug een groot gat is ontstaan. De scheepvaart is gestremd en voer ea rijtuigen kunnen ook de brug niet passee- ren De tram kan ook niet over de brug. Het zal wel een langen tijd |du,ren>: fifit. de brug ,weer 'bi prde is.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1