BUITENLAND, Het erfdeel der MaHeroy's, BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 293. Bureau OUDE SINGEL. 54. LEIDEN. Interc, Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag S3 September 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels ƒ.0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Interessant nieuws komt er van' f3e [Balkan, dat wellicht in verband te bren gen is met het Drievoudig verbond. Te Parijs is uit Boekarest vernomen, Idat aan «Je .organisatie van (het nieuw te vormen 5e Roemeensche legercorps in Dobroedsja met koortsachtigen ijver [wordt gewerkt. Als reden voor dezen jongewonen maatregel wordt genoemd, 'dat Bulgarije in geval van een oorlog pp den Balkan Dobroedsja zou kunnen veroveren. Verder worden tusschen Boe karest en Konstantinopel ijverig tele grammen gewisseld over het sluiten van een handelsverdrag. Ook moet de Roemeensche regeering besloten hebben 120 millioen gulden' aan te vragen voor den bouw van een vloot. jDeze vlootplannen zouden, volgen's jde „Matin" hun ontstaan te danken hebben ,aan de overeenkomst met Turkije. In officieele kringen te Sofia is fnejn bevreesd dat Roemenië inderdaad vloot plannen heeft en >yil trachten de over hand in de zwarte zee te krijgen. Rusland schijnt ook niet zeer tevreden over het Turksch-Roemeénsch gekonkel en moet naar de Duitsche bladen melden, den Turkschen ambassadeur Toerkhan Pasja [medegedeeld hebben, dat zij niet kan inzien, waarom Turkije den toegang tot de Zwarte Zee versterkt, wjaarom' de Turksche vloot de havens van de Zwarte [Zee bezoekt en waarom de Porte zoo veel spoed zet achter den aanleg van den Siwasspporweg. Deze feiten, meent zij, kunnen niet anders dan de goede verstandhouding tusschen Petersburg en Konstantinopel schaden, omdat zij van Russische zijde als demonstratie be schouwd moeten worden en als een tee- Icen, dat Turkije welbewust voorberei dende maatregelen treft om tot het [Drievoudig Verbond toe te treden ien door een midden-Europeesche mogend heid systematisch bewerkt wordt. Toerkhan Pasja antwoordde, dat zijn regeering niet alleen wenscht in vriend schappelijke verhouding tot Rusland te blijven, maar hoopt die verhouding steeds hartelijker te maken. Turkije heeft hooit meer dan thans, gewenscht den vrede te handhaven. Afgaande op de laatste berichten moet her er wel om te doen zijn - Italië Uit den driebond te stooten. iZooals reeds gemeld is zullen Aehrenth,al en San Guiliano elkaar te Turijn ontmoe ten, waarna eerstgenoemde te Racconigi door den koning zal ontvangen „worden \vien hij een brief van Frans Jozef moet Overhandigen. De Weensche correspondent van' de „Matin" meldt nu, dat die brief, naar 't schijnt, inhoudt de toestemming van' FEUILLETON. 43) D.e Novere liep haastig op den gendar- !me toe. Zijn vrienden volgden hem, be nieuwd te weten, aan welke inVloed hun vijand zijn vrijheid dankte. Waarom neemt gij dien jongen' man niet mee? Men bracht mij een orde hem in Vrijheid .te stellen en zoo noodig 'hem te beschermen. Door wien was die orde getee- kend Door den graaf 'de Maurepas. Onmogelijk, zeide een van Novère's Vrienden. De Maurepas is heden avonti bp liet Louvre. "TrLaat mij die orde eens zien? vroeg Jde Novere. Die is in handen van' den' jongen man, graaf. Verstaat ge mij, zeide !de graaf tot [Raoul, geef mij dat papier. Raoul sprak fluisterend met de JRer- Frans Jozef in de vernieuwing van het Drievoudig Verbond. De nieuwe voorwaarden van het ver bond zullen, naar men verzekert, de ban den, die Italië binden aan zijn beide bondgenooten, belangrijk losser doen worden. Officieus wordt ook nog gemeld dat Koning Peter van Servië einde Novem ber een bezoek' aan het Italiaanschp hof zal brengen en dat het niet onwaar schijnlijk is, dat h,ij daarna naar Weenen zal gaan. Een laatste schakel voor den Driebond GEMENGD. Op de sociaaldemocratische partij dag te Maagdenburg werd een resolutie aangenomen, in verband mét Ihet "voor stemmen der begrooting door de Baden- sche afgevaardigden tegen de vroeger ge nomen resoluties in, volgens welke verkla ring ingeval nieuwe overtreding 'zohder verder beraad de overtreders uit de par tij worden gesloten. Te voren hadden de jBadensche met 79 Zuid-Duits che afgevaardigden de ver gadering verlaten. Het voorstel werd met 228 tegen 64 stemmen aangenomen. De eerste Duitsche Dreadnought- divisie is geformeerd. De Wittelsbach en de Zahringen zijn buiten dienst gesteld en vervangen (door de Rheinland en de Posen, die bij het Noordzee eskader zijn ingedeeld. De „Frankfurter Zeitung" verze kert dat de Tsaar van Rusland besloten heeft tot einde October te Friedberg te blijven, omdat de kuur van de Tsaritsa nog zoo lang zal duren. De opening der Portugeesche Cor tes, die iaanvankelijik op eergisteren was Bepaald, wacht nog op den uitslag van het onderzoek 'naar zes en twintig ver kiezingen, die bij de jongste algemeene verkiezing voor (het wetgevend lichaam ongeldig verklaard Zijn. Intusschen zijn voor het oogenblik de politieke verhou dingen verre van eenvoudig. Het liberale ministerie Jeixeira 'de Souza dat Ihevig bestreden wordt, keert zich hoe langer zoo meer naar de radicalen om zidh zoo doende een meerderheid te verzekern. De Engelsche regeering heeft «de uit- noodiging van de Vereenigde Staten aan genomen tot deelneming aan de Haagsche intern, opium conferentie, «die in 1911 zal worden gehouden, ter regeling van den handel in opium, cocaine en morphine. Prins George van Servië (heeft ge vraagd te Belgrado te mogen blijven. Hem is geantwoord, dat hij zich binnen 10 dagen in zijn garnizoen te Tsjatsjah moet melden. Volgens die „Lokal-Anzei- ger" moet hij absoluut niet van plan zijn om aan deze opdracht gehoor te geven. Hij sluit zich op in zijn huis en wil nie mand ontvangen. Uit Tokio wordt aan de New-York Herald geseind, dat het bericht van het voornemen der Vereenigde Staten om het Panamakanaal te versterken, in Japan aanleiding heeft gegeven tot levendige commentaren. De Japansche autoriteiten Kalm maar, zeide de Rervarec tot hem. Ge weet hoeveel er van u afhangt geeft aan die hovelingen geen' voor wendsel, om u opnieuw te doei! gGVSTI- Dat papier, geef dat papier! her haalde cle graaf vol ongeduld. Met welk recht vraagt gij dat? her nam' Raoul, moeite doende om zich in te houden. Het papier, Zeg ik u! Is mijnheer de graaf dan soms van de politie, vroeg de Rervarec. Onbeschaamde, sprak de Novère1, zijn wandelstok omhoog heffend. De ridder greep de wandelstok en brak ze als was 't een stroohalm. Daar na sprak hij op waardu'gen, kalmen toon: Graaf, ik ben ridder Renaud de Rervarec uit het diocees Vannes. Rervarec? mompelde de graaf op spottenden toon. Wie van' u, heereft, kent dien naam Ik in ieder geval niet! riep de Coig- ny lachend. Ik nog minder, riepen twee of drie anderen. Dat is geen wonder, hernam' tie Rervarecmijn voorvaderen vochten jn' het leger, heereft, terwijl de uw,en zich aan het hof vermaakten. Waarachtig, riep de Novère, ik ge loofdat men gezworen heeft juijn ge- zouden verklaard hebben, dat het gevaar lijk was er in toe te stemmen, dat het nieuwe kanaal uitsluitend door de Ver eenigde Staten versterkt werd. Naar het gerucht wil, heeft de bond van Duitsche metaaiindustriee'en in zijn zitting van heden besloten van 8 October af 60 pCt. van de arbeiders, ongeveer 420.000 man, uit te sluiten. Deze maat regel «dient om de arbeiders bij de metaal industrie te beletten "de nog steeds sta kende arbeiders bij de Duitsche marine werven te óndersteunen. Bij de feestelijke herdenking van'de inneming van Rome, 40 'jaar gefeden, hield «de Joodsche burgemeester Nathan een redevoering, waarin hij zich op een uiterst 'beleediigeride wijze over den Paus «heeft uitgelaten. Heftig wordt daartegen in de bladen gefulmineerd. De „Osservatore"" zegt: In geen enkel protestantsch of schis matiek land zou een ambtenaar zich ver oorloven op zulke wijze over dien Paus te spreken. Vroeger heeft jCrigpi eens een amb tenaar van .Rome afgezet, omdat hij in eene heugelijke omstandigheid 'aan den Paus een 'bezoek bracht. Sinds vandaag weten de Romeinen nu «dat men ongestraft in het openbaar den Paus mag beleectigen. De officieuze correspondent van de Kölniische' Zeitung verklaart, dat alle be richten over een aanstaande ontmoeting tusschen keizer Willem en den Tsaar nog op vermoedens berusten. Het Japansche blad Hotsji Sjimboen heeft uitvoerige bijzonderheden gepubli ceerd over een complot tegen het leven van den Keizer van Japan. De samen zweerders bevinden zich in hechtenis. De mededeelingen van de Hotsji hebben enorm veel opzien gewekt. Naar uit New-York gemeld wordt, is Angelmi Kurd, die beschouwd wordt als het hoofd van de dievenbende, diie bij den brand op de Brusselsahe tentoon stelling een massa juweelen gestolen hebben, aan boord van het stoomschip Louisiana aangehouden. Hij zal aan Bel gië uitgeleverd worden. "Een bommen fabriek is te Lissabon ontdekt. De politie nam tien personen, waaronder ook vrouwen en kinderen in hechtenis in wier gezamenlijke woning een groote hoeveelheid materiaal tot het vervaardigen van «helsche machines gevon den was. Een slotenmaker verklaarde, dat alles hem toebehoorde en dat hij did materiaal voor een politiek doel gebruik te. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris te Zevenbergen 'P. A. M. H. EsChweiler, candidaat-notaris te 'Oudenbosch; is: lo. aan «den luit. ter zee *le kl. H. J. Pak, cervoL ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van ~f 2460 pen sioen 's jaars; duld tot het uiterste te drijven. Toch, kan ik met een dergelijke carricatuur niet in gevecht treden. Die carricatuur, mijnheer, antwoord de ridder steeds kalm' blijvende, heeft reeds veertien wonden ontvangen in 'den dienst van den koning, acht in Indië, en zes in Duitschland, waaronder vier te Dettingen. Waart gij te Dettingen, gij? mom pelde de graaf met klemmende woede, want dit woord bracht hem' altijd min der aangename herinneringen. ja, mijnheer de graaf, (maar 'het is zeer natuurlijk, dat gij er mij niet gezien hebt. Mijn neef en ik achtervolg den den vijand met het Auvergne Regi ment, terwijl gij... Geen woord meer daarover! jriep Novère, diie woedend op den ridder toe- stormde. Mijnheer de graaf, zejde de Rerva rec, hem' met een gebaar terug hou dend, edellieden die een degen hebben moeten niet gaan vechten als sjouwers. Ge hebt gelijk, ridder, mompelde de graaf, maar inderdaad... Welaan mijn heer, wie zullen uw getuigen zijn Dat weet ik nog niet, antwoordde de Rervarec; maar jk 'hoop dat mor gen... Indien ge mij als getuige wilt heb- ben^ ridder, zat feet jmij .een groote jeer 2o. bevorderd tot luit. ter zee Te kl. de luit. ter zee 2e kl. M. W. Schaly; is benoemd tot directeur van het tele graafkantoor te Utrecht, L. de Veer, thans te Breda; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te IJ muiden W. R. Barneveld, thans hoofdcommies te Am sterdam is bevorderd tot commies der posterijen le kl., F. van Eek en L. J. Kuiper, thans commies 2e kl. is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Wageningen, J. A. Buisman, thans in gelijke betrekking te Maassluis is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, G. Stenger, gezagvoerder bij de Nederl. Amerikaansche Stoomv.- Maatschappij (Holland-Amerika-lijn) te Rotterdam is de Oost-Indische ambtenaar met ver lof E. A. Kluijver eervol üit ;s lands dienst ontslagen. R.-K. Textielbewerkers. Te Nijmegen «heeft de Ned. R. K. Tex- tielbond „St. Lambertus" zijn eerste al gemeene vergadering gehouden. 'Aanwe zig waren tusschen de 60 en 70 afgevaar digden en bestuursleden, waarvan 12 vrouwelijke, afgevaardigden van 7 meis- jesvereenigingen. Alle 28 vereenigingen, welke den Ned. R. K. Textielbond vormen, waren verte genwoordigd Als 29ste werd aangenomen de R. K. Textielarbeidstersvereeniging van Tilburg, en er is vooruitzicht, dat de 30ste spoedig zal komen uit het Noor delijk district. Het voornaamste «der vergadering be stond wel in het overzicht, dat men van (den Bond kreeg uit de verslagen der werkzaamheden en der 'klassen. De bondslcas 'had een batig saldo van f213.05, niettegenstaande vanaf de op richting, '6 Maart dezes jaars, uitgegeven was f 1600.521/sde weerstandskas die al uitgaf f 6461.541/2, had een totaal in komen van f 11236.631/2, uit contributie alleen f3566.111/0 en zij heeft een Jbatig saldo van f4775.18. "De vereenigingen, welke in Maart den Bond vormden, hebben nabij de 3000 leden. "De Bond (heeft twee vrijgestelde tveainb- ten, een voor 't Noordelijk en een voor 't Zuidelijk «clistriet. "De Ned. R. K. Textielbond „St. Lam bertus" is de sterkste «der Nederlandsche textielvereenigingen en ook de sterkste der Roomsche vakbonden, die in het Ned. R. K. Vakbureau zich aaneengesloten hebben. Prins Hendrik naar Brussel. Naar het „Hdbl. v. Antw." meldt, zal Prins Hendrik der Nederlanden den 18- den October te Brussel aankomen. Ofschoon incognito reizend, zal hij, volgens het Antwerpsche blad, de gast zijn van den Koning der Belgen en in het koninklijk slot van Laken afstap pen. R. K. Vakorganisatie. De generale meeting voor deft 40- zijn, onderbrak hem een edelman, (die Uit uê menigte te voorschijn trad. Mijnheer de Bussy! riep de Rer varec vol vreugde. O, zeer gaarne. Ofschoon de Bussy-Castelneau slechts zes en twintig jaar was, bezat hij een zekere beroemdheid wegens zijn moed en krijgsmanskunde, die hij in In'dië ge toond had. Aller blikken richtten .zich op hem. Het was een schoone jonkman, met een imposant uiterlijk, gebruind door de brandende Aziatische zon. Hij droeg een prachtig zwart costuurrj, daar toen rouwde voor Therèse de France, de zesde dochter van den koning. Ondanks al zijn gebreken was graaf de Novère zeer dapper en had hij dit reeds bij meer dan eene ontmoeting be wezen. Bij het ongelukkige gevecht te Det tingen, welke naam alleen' reeds hem buiten zich zei ven bracht, was hij als zoovele andere officieren, door den stroom der vluchtenden medegesleept, toen hij tevergeefs trachtte zijn solda ten tegen te houden. De vrees om' uitgelachen te worden, had liem alleen „weerhouden dadelijk pp de uitdaging van Rervarec in te gaan1, Toen de aanwezigheid van de Bussy hem een weinig op dit punt geruststel de jvvas hij verblijd Jepiand gevopdep urigen arbeidsdag, vanwege de R. K. Vakorganisatie zal plaats hebben op; Zondag 25 September a.s.,in de Con certzaal van het Zoölogisch Botanisch' Genootschap te 's Gravenhage. Als spre kers zullen optreden: Henri Hermans, secretaris van den Arbeid, en P. J. J. Haazevoet, secretaris van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie. De meetinggangers moeten om half twee tegenwoordig zijn in bovengenoera' de Concertzaal (ingang Benöordenhout- scheweg). Zij zullen aan de stations op gewacht worden door de leden van demi Ned. R. K. Volksbond, afdeeljng Den Haag, die als herkenningsteeken een blauw lint dragen. Om half twee wordt de optocht op gesteld en trekt om 2 uur uit langs de volgende wegen: Benoordenhoutsche- weg, Koninginnegracht, Laan Copes v. Cattenburch, Scheveningscheweg, Zee straat, Noordeinde, Plaats, Gevangen poort, Buitenhof, Binnenhof, Plein, Korte Pooten, Heerengracht, Prinsesse- gracht, Benoordenhoutscheweig, terug naar de Concertzaal te ruim 3 uur. Dr. J. Schrijnen. Dr. J. Schrijnen, benoemd tot lector aan de Utrechtsche universiteit, vanwe ge de St. Radboud-stichting, zal zijn' ambt aanvaarden met het geven van een; openbare les op 10 Oct. te 3 uur, waar in hij het onderwerp zal behandelen: „Waarde der kuituur-historische metho de voor de kennis der christelijke oud heid". Dr. J. Schrijnen was tot heden leeraafl aan het bisschoppelijk gymnasium te Roermond. Wijziging Gemeentewet. De geruchten, dat de regeering voor nemens zou zijn het aanhangige ontwerp; van wet tot wijziging van de gemeente wet (uitbreiding van het belastinggebied der gemeenten) in te trekken kunnen beslist worden tegengesproken, zegt de „N. R. Ct." De regeering handhaaft haar ontwerp, maar zal alleen ten aanzien van de be lasting van forensen te heffen, die wij zigingen aanbrengen, welke haar wien- schelijk bleken uit de adressen van ver scheidene gemeenten. Verwacht wprdt, dat voor 1912 tie gemeenten zullen rekening houden met de alsdan gewijzigde gemeentewet. Werkloosheid. Te Parijs is opgericht een1 „Associa tion internationale pour la lutte contre le chomage" (Internationale Vereeniging ter bestrijding van de werkloosheid) hoofdzakelijk ten doel hebbende een le vendige cn nuttige internationale ge- dachtenwisseling over dit zeer belang rijke pnderwerp. Tot Nederlandsche leden in het bu reau van deze vereeniging zijn gekozen; de heeren Dr. Nolens, Mr. Treub |ön' baron van Tuyll van Serooskerken. Prins Hendrik op Mettray. Gisterenmiddag heeft Prins Hendrik* vergezeld van zijn adjudant Jhr. Hooft te hebben, op wien hij zijn woede kon! koelen, en «dat 'hij' tegelijkertijd de Rerva rec kon straffen voor zijn spotternij. Vanaf dit oogenblik veranderde hij van toon en beantwoordde den ridder en de Bussy, met de hoffelijkheid van «een welopgevoed man. De Rervarec van zijn kant onthield zich verder vaii alle spot. Men kwam overeen dat de Larnas en| de Vertannes den yolgentie'n morgen naar de Bussy zouden gaan, die jiabi] het Louvre woonde, waar zij dan den fWPPirl-on rrpfiurr» «"in VL» Daoraron den vinden, teneinde nader over hef tweegevecht te spreken. .De edellieden groetten de Bussy ,en de Rervarec en verwijderden zich. Nooit was een macht jn staat de spotlust van het Parijsche volle te doen' ophouden zoo werd de terugtocht 'der edelen dan ook met vele kwinkslagen! en spotliedjes begroet. Wel wroken de edelen zich er op door enkele slagen met hun wandelstokken, maar als ge woonlijk troffen zij niet de meest schul digen, maar de meest nabijzijndeii. Aan de Bussy, Rervarec en vooral aan' Raoul bracht men daarentegen een ward ovatie (Wordt ytrvolgdfc

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1