Uit Stad en Omgeving. we, goede vooruitgang. Het aantal be- ïoekers heeft de 1000 overschreden, 't Vorig jaar behaalde men dit cijfer bij lange na niet. Zij, die het besluit namen, «ok te Noordwijk een bloembollenbeurs ie houden, zien hunne onderneming met succes bekroond. NOORDWIJK. De Raad van State, afd- voor de geschillen van bestuur, behan delde o.a. lo. het beroep van C. Wassenaar al- nier en J. J. de Jongh te 's-Gravenhage tegen het besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland van 22—29 Maart 1910, houdende beslissing op een bezwaar door den heer C. J. L. van der Meer, ingediend tegen den ligger der wegen en voetpaden der gemeente Noordwijk. Het gold hier, zooals uit het verslag van Staatsraad Mr. de Neree van Bab- berich bleek, het verzoek van den heer van der Meer voornoemd tot afvoering van de ligger van het z.g. Boerenburger- Jaantje, waarvoor de heer v. d. Meer een 'andere weg in de plaats aanbood en op •welk verzoek Gedeputeerden een voorden heer v. d. Meer gunstige beslissing namen, onder eenig voorbehoud. De beide appellanten lichtten het be roep toe, hetwelk door den heer v. d. Meer werd bestreden. De Kon. beslissing volgt later. OEGSTGEEST. Staatscourant no. 22l bevat de statuten van de Oranje-Vereeni- ging alhier. ROELOFARENDSVEEN. Ged. Staten hebben aan het Bestuur der Wielrijders- vereeniging „Het Stalen Ros", vergun ning gegeven tot het houden van een onderlinge wielerwedstrijd op den weg tusschen Roelofarendsveen en Rijpwe- tcring op Dinsdag 27 September a.s. tusschen .10 en 12 uur voormiddags. SASSENHEIM. Bij de dames Zonne veld is door een tweetal werkzoekenden ;een uit Den Haag en een uit Rotter dam een lijn gestolen ter waarde van f 3. De politie met het geval in kennis gesteld, achtervolgde hen en arresteer den ze spoedig. Beide personen z;jn des middags naar het huis van bewaring in Den Haag Overgebracht. WASSENAAR. Gisteravond vergader de de V. P. N. Bij afwezigheid van den voorzitter werd de vergadering geleid door den heer Peereboom. Deze was van ?meening, dat de V. P. N. niet was, wat de afdeeling kon zijn. De oorzaak ligt z .i. hierin dat in het bestuur personen 'zitten, die wel wat, maar niet genoeg ivoor de pluimveeteelt gevoelen, om de afdeeling tot een bloeiende te maken. 'Een paar bestuursleden traden daarom af en wensurten hun plaats ingenomen te zien door mannen, die zich meer recht "streeks met de fokkerij bezig houden. Gekozen werden de heeren C. Versteeg -en D. van den Burg. Een der leden, deelde mede, dat hij 600 broedUieren had verkocht, hoofdzakelijk in Wasse naar. Er werd geklaagd, dat de eieren niet meer door de veilingscommissie worden geschouwd. Er werd betoogd, dat dit niet kon. Er moet noodig een gaslamp in het veilingsgebouw komen. Er zal on derzocht worden naar de kosten. In een volgende vergadering komen nadere voorstellen. WOUBRUGGE. Bij onzen ouden veer schipper op Leiden en Amsterdam, komt nu nog een tweede veerschipper, ook met een motorboot, en bij deze twee transporteurs hebben wij nog twee vrachtrijders op Alfen. Een dezer zal zijn zaak uitbreiden en bij zijn gewone route nog viermaal per week van Roelofarends veen rijden op Alfen. ZÓETERWOUDE. De verordening op motorrijtuigen, vastgesteld door den Raad dezer gemeente d.d. 18 Augustus 1.1. waarbij is bepaald dat deze voer tuigen in de bebouwde kommen met geen grootere snelheid mogen rijden dan 15 K.M. per uur, is door Ged. Staten goedgekeurd. De verordening zal vermoedelijk bin nen 8 of 14 dagen na afkondiging in werking treden, terwijl borden zullen geplaatst worden aan den Hoogen Rijn dijk en Haagweg. Sedert geruimen tijd werden ten nadeele van de Maatschappij tot ex ploitatie van tramwegen onder deze ge meente ijzeren materialen van weg en werken ontvreemd. De veldwachters heb ben menigen nacht gesurveilleerd om de daders op heeterdaad te betrappen, 'doch zónder resultaat. De zaak werd daarom door de veldwachters Monna en van der Stel op een andere wijze aan gepakt. Zij gingen het ontvreemde op sporen, hetgeen hun ook gelukten. Te Leiden werd bij opkoopers een groote hoeveelheid bevonden. De daders, twee ■personen uit Leiden, goede bekenden van politie en Justitie, werden pok spoe dig gearresteerd en gebracht voor den Burgemeester dezer gemeente, waar zij de ten laste gelegde feiten bekenden. In verschillende nachten' van de maan den Augustus en September hadden zij 7 handwagens vol ijzer weggehaald en Verkocht; een en ander tot een gewicht hebbende van 3000 Kilogram. De daders zijn heden overgebracht naar Den Haag, en ter beschikking ge steld der Justitie. Kerknieuws. Pater Ollivier. f In het sanatorium „duPerpetuel Secours" te Levallois-Perret, in die onmiddelijke nabijheid van Parijs, is de bekende Dominicaner pater Ollivier, wiens naam als gewijd redenaar een algemeene be kendheid genoot, na een lange ziekte overleden. Het meest deed pater Ollivier van zich spreken door de lijkrede, die hij hield bij den plechtigen uitvaartdienst in de Notre Dame voor de slachtoffers van den brand in de Weldadigheidsbazaar te Parijs. In die rede stelde hij o.m. de ramp, die zulke ontzettende gevolgen gehad had, voor als een uiting van God delijke wraak en noemde hij den dood van zooveel ongelukkigen een uitboeting van de dwalingen en zonden door Fran krijk gepleegd. Sport. Olieslaegers te Rotterdam. Olieslagers steeg gisteren om 4.55 op' en voerde een prachtige vlucht uit van 23 minuten. Hij verbeterde het Neder- landsch hoogterecord. Op het terrein wa ren aanwezig de ministers van Waterstaat en van justitie, die hem bij de landing complimenteerden en zich de machine in de hangar lieten uitleggen. Den koenen aviateur werd een bloemenhulde aange boden, versierd met linten in de Belgische kleuren. Rechtszaken. De moord bij de Honthorststraat te Amsterdam. De Amsterdamsche Rechtbank deed 'gisteren uitspraak in den zaak van den 21-jarigen magazijnbediende, die 13 Mei 11. terechtstond, beklaagd dat hij in den avond van 19 Januari 11. op een stuk open terein bij de Honthorststraat, op zettelijk na kalm beraad en nadenken en rustig overleg, een 17-jarig meisje van het leven beroofde, doch naar wiens geestvermogens de Rechtbank, op ver zoek van zijn raadsman, een onderzoek gelastte. De met dit onderzoek belaste deskundigen spraken in de zitting van 7 September jl. als hun meening uit, dat bekl. niet leed aan een ziekelijke stoornis of gebrekkige ontwikkeling zijner verstandelijke vermogens, waarop het O. M. -persisteerde bij zijn in de zitting van 13 Mei genomen requisitoir,strekkende tot bekl.'s veroordeeling tot tien jaren gevangenisstraf wegens het opzettelijk iemand van het leven berooven. De Rechtbank, bekl.'s toerekenbaar heid aannemend, veroordeelde bekl. over eenkomstig den eisch tot tien jaar ge vangenisstraf. De Politiehond in het strafproces. Het Amsterdamsche hof heeft uitspraak gedaan in de zaak der twee inwoners van Haarlem, een 23-jarig koopman en een 27-jarig typograaf (recividist), die door de Rechtbank te Alkmaar respectie velijk waren veroordeeld tot 3 en tot 4 jaren gevangenisstraf, wegens diefstal met braak in de woning van den heer A. M. van der Voort te Castricum.'In dit proces speelde de politiehond „Tjap" een rol het dier wees den tweeden beklaagde aan als eigenaar van een pet, door een der inbrekers in de Castricumsche woning achtergelaten. Het Hof vernietigde het vonnis der Rechtbank te Alkmaar, opnieuw recht doende, veroordeelde het beklaagden on derscheidenlijk tot drie en tot vijf jaar gevangenisstraf. Dood door schuld. Voor de rechtbank te Almelo stond: terecht de machinist der ji- IJ. S. M., G. Hof, te Ambt-Almelo, bekleegd ter za ke, dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn dat id[e .wiss el wachter G. C. Schild wacht op 24 Mei j.l. op het stationsem placement 'te Wierden door eèn trein is overreden en tengevolge daarvan is over leden. Hij zou n.h bij een rangeerbewe ging zijn trein met te groote snelheid en met niet genoeg omzichtigheid achteruit hebben gezet, waardoor de trein met groote kracht in aanra'king kwam met den aan te koppelen wagen en de wissel wachter, die de aankoppeling wi'.de ver richten, zoodoende er onder is geraakt. De officier van justitie eischte wegens het door schuld veroorzaken van iemands dood 14 dagen gevangenisstraï. Geplaagde onderwijzer. Een eigenlijk gezegd treurig zaakje werd behandeld door de LJtrechtsche Ar rondissementsrechtbank. Daar stond ni. terecht de 58-jarige TL S., hoofd der school te Spakenburg (Utrecht) en woon achtig te Bunschoten, beklaagd den leer ling P. v. D., te Spakenburg te hebben geslagen. Er bleek ter terechtzitting wer kelijk, dat de onderwijzer, woedend ge plaagd door den bengel, en zich zelf niet meer meester, den jongen een tik op het hoofd had gegeven, waardoor een roofje van een heelende wond was afgeraakt en het wondje weder was gaan bloeden. Het geheel beteekende niets, doch de ouders van den jongen hadden een keel opgezet alsof hun jongen ten naastenbij was ver moord en hadden de politie kennis van een en an'der gegeven. Er zat eShfcer aan die geschiedenis meer vast, cian, opper vlakkig beschouwd, zou worden vermoed Uit de getuigenverhooren ble<& namelijk dat de ouders van dezen knaap ien vele Spakenburgsche ouders schijnen ten deze niet anders te handelen hunnen jongens opgestookt hadden den onder wijzer flink te treiteren2 opdat de onder wijzer, ten einde raad, de jongens zou de wegjagen en de ouders, meestal Zui- derzeevisschers, hem zonder de geer de rzeevisschers, hen zónder de Leer de zouden kunnen nemen naar zee. Een schoolkameraad van -den jongen getuig de dit namelijk voor de rechtbank. De jongen kreeg daarop een ongezouten schrobbeering van den president; een uit brander, die eigenlijk was bedoeld aan het ladres der ouders. Doch die gevoelden zich kogelvrij op de publieke tribune. De substituut-officier van Justiite, mr. "A. A. Cnopius, verklaarde spijt te hebben hier tegen den onderwijzer te moeten straf fen en oen jongen en de ouders vrij te moeten laten gaan. Echter er was eene overtreding gepleegd en dus moest hij eischen. Zijn straf luidde f5 boete of 10 dagen hechtenis. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 2—5 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 kantoorbediende, 2 jongste kantoorbedienden, 1 timmerman, 1 metselaar, 1 witter, 1 stoker- smid, 1 smid-bankwerker, 1 scheeps- smid, 1 aank. scheepssmid, I grof-bankwerker, 1 loodgieter, 2 bleekersknechten, 1 banketbak ker, 1 bakker, 0 halfwasbakker, 1 warmoezier. 1 boomsnoeier, 1 grondwerker, 1 portier, 7 loopknechten, 2 loopjongens, 5 losse werklieden, 3 verslelnaaisters, 4 werksters, 2 waschvrouw. Gevraagd. 1 kleermaker, ongehuwd, inwonend in een gesticht, 4 wolpluisters, 2 colporteurs. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 September 1910, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.2 Valencia, Laagste barometerstand 746.1 Bodo. Verwachting tot de avond van 23 September Zwakke, meest Noordwestelijke wind, afwisse lend bewolking, weinig of geen regen, zelfd temperatuur. ALLERLEI. Het gewicht van de aarde. Professor Wetzel heeft in het labo ratorium van het college van New-York een proef genomen met het wegen van de aarde. De uitslag was, dat de aarde 7.000.000000.000 Eng. tons woog. Vol gens de „Express" gebruikte prof. Wet zel een uiterst fijn instrument. Automatisch aanteekenen van brieven Nog steeds hoort men, aldus de „M. C.", van toestellen tot het automatisch aanteekenen van brieven. Ongetwijfeld1 zou een dergelijk werktuig een onschat baar voordeel zijn voor den handel, voor al op de vele bureaux der Posterijen, aan allen welbekend,v waar de eerste eigenschap om een brief te kunnen aan teekenen „geduld" moet zijn. Toch gelooven wij, dat voor en aleer een ieder belangrijke aangeteekende stukken aan de machine zal toevertrou wen, evenzqo nog heel wat geduld ge vraagd zal worden. Toch zou een proef, als te Berlijn genomen wordt, ook iri ons land en dat op verschillende kantó ren aanbeveling verdienen, omdat eerst in en door de practijk de betrouwbaar heid der toestellen zal kunnen worden aangetoond. De aanstaande volkstelling in China- Tot voorbereiding van de invoering eener grondwet wordt in China een volkstelling gehouden, orn het getal kie zers vast te stellen. Dat dit bij de on ontwikkelde bevolking, voornamelijk op de dorpen, verdenking en achterdocht opwekt, valt niet te verwonderen. De menschen vreezen allerlei nadeelen van het juiste bekend maken van hun naam en hun vermogensverhoudingen en in eenige plaatsen zijn reeds dientengevol ge onlusten voorgevallen. Een typisch staaltje van deze vrees der bewoners wordt nu uit het dorpje San-On bij Kan ton gemeld. De gouverneur van Kwan- tang had bevolen het resultaat der ge houden telling in iedere woning op den ideurpost te schrijven of te plakken. Nu was voor korten tijd in hetzelfde dorp je een grondbelasting ingevoerd en de inwoners vermoedden nu, dat het weer om een nieuwe belasting te doen was.- De menschen schoolden samen en voor al de vrouwen voerden een groot woord. Toen de burgemeester nu kwam en de vrouwen vermaanden uiteen te gaan, vie len zij hem aan en dienden Z.Ed. acht bare een pak slaag toe. Later liet de burgemeester de vrouwen op het „stad huis" komen en legde haar de zaak uit. Omdat hij echter toevallig in Europeesch costuum verschenen was, verklaarden de inwoners hem niet te gelooven, tenzij hij zijn Chineesch ambtsgewaad aan trok. Hij gaf toe en herhaalde nog eens, dat er geen sprake was van nieuwe be lastingen, doch dat de regeering in Pe king besloten had het volk aandeel in de regeering te geven. Erg verblijd was de bevolking over deze mededeeling niet en zij verlangden, dat de burgemeester haar zijn verklaring schriftelijk en geze geld zou geven. De burgemeester, uit vrees voor nieuwe onlusten, liet onge veer 1000 afschriften drukken en deelde ze verzegeld aan de bevolking uit. Na den aftocht der inwoners, die hier op volgde, begon de burgemeester ech ter op wraak te zinnen. Den onvoorzich- tigen raad van eenige notabelen vol gende liet hij 's nachts vijf vrouwen, die hij voor de hoofdschuldigen hield, gevangen nemen en een kleine geeiseüng ondergaan, om ze het pak slaag betaald te zetten, dat hij zelve opgeloopen had. Toen dit bekend werd, verzamelden zich nagenoeg alle inwoners voor de gevan genis en de burgenieesterswoning, die zij nu twee dagen geduldig belegerden. Ten slotte werden de vrouwen weer vrij gelaten, maar het oproer had intus- schen reeds zulke afmetingen aangeno men, dat naar Kanton om hulp getelegra feerd werd, waarop de gouverneur 200 soldaten zond, die de orde herstelden. Men ziet hieruit duidelijk twee din gen: ten eerste, dat het Chineesche volk nog niet rijp is voor de weldaden eener cpnstitutie en vervolgens dat de Tnirge- meesters er ook nog weinig idee heb ben van de bestuurszaak, die hun is op gelegd. Stofvrije wegen in Engeland. Het stofvrij maken van de wegen wordt in Engeland steeds meer toegepast, en het schijnt niet lang meer te zullen duren voor men zeggen kan, dat alle hoofd wegen stofvrij zijn gemaakt. Het middel, dat men er, na verschillende proefnemin gen, voor gebruikt, is teer. De toepassing heeft echter nog bezwaren. Als het teeren niet met groote zorg geschiedt, is het middel schadelijk voor rijtuigen en dames- kleeren, maar vooral loopt men gevaar er den vischstand door te benadeelen. Een flinke regenbui, die wat van de vloei stof in het water spoelt, kan oorzaak worden van den dood van tal van visschen. Men vertrouwt evenwel, dat men deze bezwaren op den duur wel zal leeren te overwinnen. Wederopverven van zijde. Van groot belang voor fabrikanten en handelaars is een Fransche uitvinding, die het mogelijk maakt om zijde haar gegeven kleur af te nemen en weder in andere tinten opnieuw te verven. Bij grossiers en winkeliers liggen vaak groote restanten zijde, die niet meer kunnen worden verkocht, hetzij omdat de kleur bij het publiek geen opgang meer maakt, of omdat de stoffen eenigszins verschoten zijn, Deze „winkeljuffrouwen" vormen natuurlijk een direkt verlies voor fabri kant of winkelier. De hier bedoelde me thode van wederopverven spaart de weef sels, en ondanks de lange behandeling die noodig was, vermindert noch het ontverven, noch het opverven iets aan de soliditeit of de waarde van de stof. Het procédé wordt vooralsnog geheim ge houden. Gedane proeven hebben echter de deugdelijkheid er van bewezen en bij een verdere ontwikkeling zal het mogelijk zijn,1 iedere, reeds geverfd geweest zijnde zijde stof desverkiezend een andere, beter verkoopbare kl.eur te geven. Onderwijs. Gisteren had de plechtige lijding plaats der nieuwe R. K. Bonifaciusschool te Rijswijk. Nadat een plechtige H. Mis was op gedragen waarin de Z.Eerw. deken en pastoor van Poeldijk de feestrede hield, werd het schoolgebouw 'door den Z. Eerw. deken ingewijd. Bij de inwijding waren véle Eerw. hee ren geestelijken aanwezig, alsmede de Burgemeester en de Wethouders van Rijs wijk de Eerw. heer Rector Dankelman Bisschoppelijk inspecteur en de arroridis- sementsschool-opziener Mr. Witholt. Academienieuws. UTRECHT. Gesl. tweede Natuurk. ex. de heeren P. H. J. Tervooren, J.J. Preu- niger en J. H. de Bruijn Kops. Eerste Theor. Geneesk. de heeren C. G. J. von Winning, G. B. van Leeuwen en- P. H. Rönge. Eerste Doet. Geneesk. de heer H. Knoop. GRONINGEN. Heden slaagde voor het candidaatsexamen tweede gedeelte god geleerdheid de heer M. van Rhijn. LEIDEN, 22 September. Holl. Maatschappij van Landbouw. Gisteravond vergaderde in Café Rijn land de afd. Leiden van de Holl. Maat schappij van Landbouw onder voorzitter schap van mr. A. J. Fokker. Na opening, voorlezing en vaststelling der notulen deelde de Voorzitter mede, dat het aan tal deelnemers voor den cursus in paar denkennis tot 27 is gestegen. Daarom zijn bij het bestuur plannen in overwe ging een dubbelen cursus te organiseeren De leiding wordt opgedragen aan den heer AAuysert, kapitein-paardenarts, ge detacheerd bij de veldartillerie alhier. De Rijkslandbouwleeraar, die in deze benoeming gekend moest worden, heeft daaraan zijne goedkeuring gehecht. Aan vankelijk had men gedacht den cursus in den Burcht te geven, doch op dit voornemen is men teruggekomen. In overleg met den leeraar en de leerlingen zal het bestuur thans naar een geschikte gelegenheid uitzien. Tot leden der Com missie van toezicht zijn benoemd de hee ren C. Bakker (Oegstgeest), J. Verhoog (Leden) en de Graait" (Leiderdorp). Een der leden meende, dat geen dub bele cursus moet worden gehouden. Men kan dan beter eenige reflectanten tot het volgend jaar laten wachten. Het maximum-aantal deelnemers bedraagt 20voor die meerdere 7 moet men die vele kosten niet maken. De Voorzitter lichtte toe, dat het de bedoeling van het bestuur is slechts dan tot een dubbelen cursus over'te gaan, als er zich maar meer deelnemers aanmelden. Bovendien moei nog worden onderzocht of voor een 2en cursus, die terzei fdefl tijd gehouden wordt, het hoofdbestuur, subsidie geeft. t Van het hoofdbestuur is voorts een schrijven ontvangen over de grenzen defl afdeelingen. Het hoofdbestuur vindt geen aanleiding de grenzen van elke af-, deeling nauwkeurig te omschrijven, om dat zoodanige vaststelling belemmerend! zou werken op de ontwikkeling der Maat-' schappij. Alleen wanneer er geschillen tus schen de afdeelingen rijzen, zou er Voor. het hoofdbestuur reden tot ingrijpen be staan, om te trachten, de quaestie op min zame wijze op te lossen. Voor kennisgeving wordt aangeno men een schrijven van den heer J. Th1. 'Hulst, landbouw-onderwijzer die van we- ge de afdeeling Zuid-Holland van het Nederl. Landbouw-Comité, bereid is als spreker op te treden. Door den heer Fokker wordt verslag, uitgebracht van de te Hoorn gehouden algemeene vergadering. Vermits wij reeds bedoeld verslag in onze kolommen opna men, kunnen wij met deze vermelding vol staan. Voor de uitstekende wijze, waar op Mr. Fokker de Leidsche afdeeling vertegenwoordigde, werd hem ónder in stemming der vergadering door een der leden dank gebracht. Over de tentoonstelling werd lang en breed van gedachten gewisseld. Aller eerst werd de bevoegdheid der tentoon stellingscommissie afgebakend. De com missie werd een uitgebreide bevoegd heid gegeven. Zij mag datgene doen, wat zij voor het welslagen van de ten toonstelling noodig acht. Alléén die za ken, waarvoor de commissie niet de ver antwóórdelijkheid op zich durft te ne men, zullen door de algemeene verga dering worden beslist. De Commissie zal ondertusschen zooveel mogelijk voe ling houden met het bestuur en de af zonderlijke commissies, die voor "de on- derdeelen door het bestuur zullen wor den saamgesteld. Voorloopig heeft het bestuur het oog laten vallen op het Schuttersveld als geschikte gelegenheid, waar de tentoon stelling kan worden gehouden. Het heeft zich bovendien verzekerd van alle mo gelijke medewerking, o.a. van den heer Swaving, de besturen van Hoorn en Gouda, enz. Goedgevonden werd voorts nieuwe le den Alléén voor den tijd van twee jaar aan te nemen en de daarvoor verschuldigde contributie ad f6 vooruit te innen. Eveneens zal de afdeeling rechtspei- soonlijkheid aanvragen. Ten slotte zal de afdeeling. zich wen den tot de besturen der omliggende ge meenten, om subsidie voor de tentoon stelling. Bij de rondvraag werd geklaagd over de groote last en het nadeel ,dat de stroopers de boeren aandoen. Laatstge noemden ondervinden van die lieden veel schade en gevraagd werd dan ook of het geen overweging verdiende de kan tonrechter op deze zaken eens te wij zen, vertrouwend dat door gestrenge straffen de brutaliteit der stroopers wat minder zal worden. De voorzitter meen de, dat het beter was eerst af te wach ten wat de kantonrechter, als hij zich in de zaken hier heeft ingewerkt, zal •doen. Spr. ontraadde dan ook het zen den van een request, omdat ook op an dere wijze (n.l. door de couranten) de ze klachten den kantonrechter ter oore zullen komen. Daarna werd de verga dering gesloten. Feestviering Mathesis Scientiarum Genitrix. Als waardig slot der feestviering, den kroon zettend op het werk der feest commissie, had gisteravond in de Groo te stadszaal plaats de feestavond aan geboden door de leerlingen van Mathe sis. In de feestelijk met groen en drape rieën versierde tjokvolle zaal werden we,- nadat op de gereserveerde plaatsen de edelachtbare, edele en achtbare genoo-' djgden hadden plaats genomen, djoor den voorzitter der leerlingenfeestcommissiej deh eer E. J. J. Hagemans in een kleu rige toespraak verwelkomd. Hij dankte hierin allen die meegehol pen hadden aan het tot stand komen' van 'dezen .avond, speciaal den heer de Quack de samensteller -der revue en Mévr. Planjer die haar beste krachtenl aan de repetities had gewijd., en eindigde met den oproepviert feest in den vol- sten zin des woordt, jubelt en juicht ter, eere van allen die Mathesis als steun pilaren gediend jhebben en nog dienen,- Leve M. S. G. Hierna werd het feestlied gezongen eerst vanaf het tooneel door eenige da mes, hetgeen allerliefst klonk, daarna; door de geheele zaal meegejubeld. Daarna kwam „het" nummer van het program de revue, voor "Mathesis expres- selijk vervaardigd door Jan de Quack; architect te 's Gravenhage. We werden) binnengeleid in een vergadering van Ma- fthesianen ten huize van Jan Haak, de toekomstige architect, waar plannen over wogen werden voor een a.s. teestvieringj ter eere van 'M. S. G. In dit met veel) entrein gespeelde tooneel wordt aldra het plan geopperd tot het opvoeren van eeh revue, die zal moeten zijn, een tot uit-; drukking brengen van hun ideaal M. S. G^ in het bezit te zien van een eigen gebouw In het tweede bedrijf, verschijnt d4 Leidsche peuëraar om 'den lof vanj Mathesis te verkondigen ën drie Muzen Zingen van :den welwillende steun van On^ vorstenhu|Ls, met een "hulde a,an haar nog

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2