Uit Stad en Omgeving. Aan sub-commissies is thans opge dragen, de te berde gebrachte denkbeelden tot artikelen of wijzigingen van artikelen te verwerken, waarover de commissie in ;pleno dan later weer te oordeelen zal hebben. De wijzigingen welke voor de eerste twee hoofdstukken zijn bepleit, kunnen over het algemeen geacht worden, niet van principieele beteekenis zijn. O. a. is het denkbeeld geoppe-"* -^oreert wijziging van het tweede li\ ..rt 59 den eisch van goedkeuring uoor de Staten-Generaal uit te breiden tot alle traktaten. Verder om in het eesrte lid van dat artikel inplaats van „dier ver dragen" te lezen „der gesloten verdragen" ten einde de regeering de verplichting op te leggen, om, zoo de belangen van den Staat zich daartegen niet verzetten, de gesloten verdragen dadelijk mee te deelen aan de volksvertegenwoordiging en daarmede niet te wachten, totdat het .verdrag ter goedkeuring is aangeboden. Ook Ihet'denkbeeld der vorige commis sie om door wijziging van'het eerste lid van artikel '62 meer zelfstandigheid der koloniën mogelijk te maken, is opiiieuw te berde gebracht. Het belangrijkste deel jd'er gehouden j besprekingen betrof natuurlijk art. 80, het kiesrechtartikel. Bij de discussies, daai- i over gevoerd, zijn zoowat alle ideeën op jdae gewichtige materie betrekking heb bende geventileerd. De besprekingen doen echter verwach ten, dat de commissie niet gunstig ge- ,stemd zal zijn voor de invoering van het •algemeen stemrecht. Prof. Beysens aan de Utrechtsche Universiteit. In de redevoering, waarmede gisteren de aftredende rector-magnificns der Hoo- geschool te Utrecht, prof. dr. H. Zwaar demaker, de waardigheid van rector aan zijn opvolger overdroeg, sprak deze hoog leeraar, na gewaagd te hebben van den nieuw-benoemde hoogleeraar: „Maar hoe uitnemend deze aanwinsten ook mogen zijn, hoe verrassend ook voor den oningewijde, hoe breed openend wijde perspectieven van onderwijs en onderzoek, in ongewoonheid worden zij stellig overtroffen door de uitbreiding, welke ons onderwijzend personeel kort voor den dies natalis te beurt viel. Was tot dusverre de benoeming van hoog leeraren aan de Rijksuniversiteiten be schouwd als een recht van den Souve- reïn, waarschijnlijk, omdat men in vroeger eeuwen, meer idealistisch dan de tegen woordige, het recht om onderwijs te geven voor belangrijker aanzag dan het nu verafgode recht tot examineeren, sinds 1905 is dit niet meer het geval. De toen in werking gestelde H. O. wet kent ook aan particuliere instellingen, stichtingen of vereenigingen het recht toe aan de Rijksuniversiteiten bijzondere leerstoelen te vestigen. Onze Universiteit valt de eer te beurt met zulk een leerstoel begiftigd te worden. Bij Kon. besluit van 9 Oct. 1909 werd de St. Radboudstichting, na ingewonnen advies van curatoren, den Senaat gehoord, aangewezen als bevoegd tot vestiging van een bijzonderen leerstoel in a. de logica, b, de metaphysica, c. de zielkunde, d. de ethica. De St Radboudstichting be noemde daarop in dezen zetel Dr. Th. J. Beysens, hoogleeraar aan het Bisschop pelijk Seminarie te Warmond, welke be noeming, doordat onze nieuwe ambtgenoot Leuvensch doctor is, in dit speciaal geval nog bekrachtiging behoefde, welke ver leend weTd bij Kon. besluit van 15 Jan. 1910. Als consequentie van dezen gang van zaken aanvaardde Dr. J. Th. Beysens 8 Febr. j.l. nadat hem 30 Januari door curatoren onder zekere voorwaarden hete medegebruik van het Universiteitsgebouw was toegestaan, het ambt van bijzonder hoogleeraar met eene rede „Dualistische teleologie als wijsgeerige theorie". De rede vond plaats in het groot-audi torium ten overstaan van uwen Rector Magnificus. De groote beteekenis van deze in den grond zeer eenvoudige academische plechtigheid werd echter algemeen ge voeld, zoodat zij mocht plaats hebben in de vereerende tegenwoordigheid van het College van Curatoren, van bijna alle hoogleeraren, van voorzitter en secretaris der Rijkscommissie van toezicht op de bijzondere leerstoelen, van het bestuur der St. Radboudstichting en van Cura toren van den Leerstoel. Kort daarop i hadden wij de gelegenheid collega Beysens in onzen engeren kring te verwel komen, toen op den dies natalis aan het feestmaal der Universiteit collega van Veen, uit naam van den senaat een heil dronk instelde op den heel gewonen, op den buitengewonen en op den zeer bij zonderen hoogleeraar, die wij in het af gesloten academiejaar hadden gewonnen. Ook werden weldra in het senaatsregele- ment de wijzigingen aangebracht, die het natuurlijk gevolg zijn'van de komst van bijzondere hoogleeraren aan de Rijksuni versiteit, en de regelen vastgesteld, die zullen worden gevolgd om deeventueele opname van eenen bijzonderen hoog leeraar in den Senaat, overeenkomstig de voorschriften der wet mogelijk te maken. Zoo heeft dan in 1910 aan onze Hooge- school in het 274e jaar van haar bestaan, l na een lange reeks van 257 professoren pubüci, de eerste professor privatus zijn intree gedaan. Moge zijn onderwijs goede vruchten afwerpen, in onze hartelijke wensch! .Spoedig za! hij trouwens met meer alleen staan, want reeds bij Kon. besluit van 10 Maart werd aan Dr. J. Schrijnen vergund als lector der Radboud stichting gedurende het studiejaar 1910 1911 voorlezingen te houden over a. ver gelijkende klassieke taalkunde, b. kaltuur- geschiedenis der Christelijke Oudheid. De afdeeling Den Haag van den Bond van vrije liberalen heeft besloten, bij de a. s. Statenverkiezing in het district 's-Gravenhage te steunen de candidatuur van den heer S. J. v. d. Bergh, notaris, hoogheemraad van Delfland. In een gisteren gehouden gecombi neerde vergadering van de besturen van den Patroonsbond en de Vereenignig voor lederbewerkers te Oosterwijk is op aansporing van de katholieke sociale ac tie aldaar, besloten tot het oprichten van een vakschool voor lederbewerkers. Een commissie, bestaande uit drie fa brikanten en drie werklieden, onder voorzitterschap van dr. J. A. Verhoeven, zal de voorbereidende maatregelen ne men. Uit het ter jaarvergadering te Amster dam uitgebracht verslag bleek dat de Vereeniging tot steun bij overlijden aan weduwen of naaste bloedverwanten van het Holl. Spoorweg personeel in de hoofdafdeeling 3654 leden en in de on- de^afdeeling 863 leden telt. Het aantal sterfgevallen in 1909 in de hoofdafdee ling was 28, in de onderafdeeling 1. Uit de rekening en verantwoording van de penningmeesters bleek, dat er een bedrag van f10,180.30 in de hoofdaf deeling is uitgekeerd, en in de onderaf deeling f85.80. Een aangename tijding hebben' B. en W. van Leeuwarden de ingezetenen ge bracht. Terwijl overal elders belasting- verhooging dreigt, zal, volgens de ont- werp-begrooting voor de gemeente Leeuwarden, dienst 1911, de percenta ge van den hoofdei ijken omslag van pl.m. 3.75 tot pl.m. 3.65 kunnen worden verminderd. Dit is te danken niet aan vermindering van uitgaven, die, ge lijk overal voortdurend stijgen, maar aan de stijging der ontvangsten. LEIDEN, 20 September. Feestviering Mathesis Scientiarum Genitrix. In de bijeenkomst gistermiddag werd behalve door de reeds genoemde heeren nog diet woofd gevoerd door 'den heer van Dri-el, namens ide vereeniging de Practische Ambachtsschool, die wensch- te dat de samenwerking tusschen theorie en practijk op het terrein van het vakon derwijs steeds moge Tvlijven bestaan tot bloei van Leiden. De heer Achterbergh bood de gelukwenschen aan van de veiv eeniging tot bevordering van de opleiding tot instrumentmaker; als deze vereeniging een goeden (naam heeft in Europa en daar buiten, dankt zij dat voor een niet gering deel aan Mathesis. De heer J. A. van Hamel, wethouder van onderwijs, herinnerde; er aan, dat, naast de HoogesChool, Mathesis de oud ste on derwijs-in stelling van Leiden is, waarop de Sleutelstad trotsdh mag zijn. Een hartelijk woord van gelukwensch na mens B. en |W. en voor de toekomst Glück Auf! De heer de Groot, inspecteur Middel baar onderwijs, noemt het een gelukkig verschijnsel, dat de .band tusschen oud- leerlir i en het genootschap wordt be- waaru .opr. hoopt, dat de leerlingen van de oud-leerlingen zullen leeren te waar- deeren de beLangelooze ijver van het be stuur en l ater hun dank eveneens "zullen toonen. Mathesis moet voorTeiden voor zien in de behoefte van een "dag- en avondaipbachtsschool, en dit doet het op uitstekende wijze. De werkbijen van het genootschap 5ijn vooral directeur en leer aren; ook hen imoet het buitengewoon aangenaam zijn, dat vele oud-leerlingen hen,, dankbaar zijn voor hun moeite en zorgen. Daarna complimenteerde het bestuur van de .Timmerlieden- en Modelmakers Vereeniging. Toen nam de voorzitter van het Ge nootschap, dr. C. A. Crommelin, het woord om dank te brengen voor de hulde heden aan het Genootschap gebracht. Eep Talrijke sdhare oud-leerlingen zijn de roem van "Mathesis. Spreker dankt den directeur en leeraren voor hun ijver ;en toewijding, zonder wie Mathesis niet zou zijn geworden wat het nu is. Spreker dankt den oud-leerlingen Voor het huldeblijk en den voorzitter hunner feestcommissie voor diens sympathieke woorden. Door het aandenken wordt het bestuur in staat gesteld een belangrijke verbetering te brengen in het--onderwijs zelf, dat steeds offers vraagt en aan wef- ke verbetering steeds gearbeid' moet wor den. Aan directeur en leeraren kan spreker voorts tot zijn vreugde mededeelen, dat de pensioenregeling, die reeds zoolang bij het bestuur in overweging was, waar schijnlijk binnen niet te langen tijd tot uitvoering zal komen, als n.l. het Rijk de gelden beschikbaar stelt. De overige sprékers dankten dr. Crom melin voor de woorden van hulde en waardeering. Spr. besloot met den wensbh dat Mathesis zich in de algemeene be langstelling zal mogen "blijven verheugen en nog veel tot bloei van het Genootschap zal worden gëdaan. Hiermede was deze plechtigheid afge- loopen. In opto dit ging men toen naar Musis Sacrum waar het stafmuziejkhorps van het 4de regiment infanterie eten keu rig programma uitvoerde. Om Zes uur werden de van elders gekomen oud-leer lingen Soor de commissie een eenvoudige huishoudelijke maaltijd aangeboden in ca fé-restaurant „"De Vergulde ,Turk." Gisteravond half negen werd de feest avond in de Stadsgehoorzaal door "den voorzitter der feestcommissie geopend met een korte toespraak, waarin hij meer in het bijzonder de burgemeester Jhr. de Gijselaar, en de wethoudejr van Onder wijs, de heer J. A. van Hamel, verwel komde. Door een koor van '12 Leidsche jonge dames werd onder begeleiding van een orkest op gevoelvolle en verdienste lijke wijze het Ma thesis-lied gezongen. Het uitbundig applaus noodzaakte de zan geressen het laatste couplet nogmaals te herhalen. Een aardige attentie was de witte en roode roos (de stadskleuren) die )elke dame droeg. Onmiddellijk na haar terugkeer in de zaal, dankte de heer Knottnerus de da mes voor de schoone vertolking van het Med. Hij bracht tevens hulde aan prof. Kuenen, die het initiatief er toe genomen had en aan den heer'Jan de Quack, den vervaardiger ervan. Een variétégezelschap, onder leiding van den heer George van "der ;Werf, uit Amsterdam, voerde een rijk afwisselend programma uit, dat blijkens de luide bij valsbetuigingen de instemming van [het publiek verwierf. De humorist Maupie Staal met'zijn „Rotterdamsche Straattype" en het duo y. d. Werf-Busquet in de operette „Uit liefde voor jde kunst", oogstten vooral veel succes. Ook Miss Lilly, het telepathisch Phénomien, had de bewonderende belangstelling van het pu bliek. Eerst om en bij één en begon het bal, waarop het wél heel geanimeerd zal zijn toegegaan, te oordeelen tenminste naar de feestelijke, door geen ienkele wan klank verstoorde, stemmig, die den heeien avond in de zaal had geheerscht. Hedenmorgen half twaalf vertrokken de oud-leerlingen met een boot van de Maat schappij „De Volharding" vanaf de Steen straat naar de Kager en Brasemermereu. Bijzonder mooi najaarsweder begunstigde de tocht en ideed de voorspelling van den Voorzitter der feestcommissie in ver vulling gaan. De muziek zette natuurlijk bij de af vaart het Mathesis lied in. Aan boord werd lunch gebruikt. Tegen half vier keerde het gezelschap 'aan het Utrechtsche Veer terug en begaf men zich naar Musas Sacrum, waar het Leidsch Muziekgezelschap „Orpheu^' on der leiding van'de heer J. Vink, een con cert aanbood. Van avond om half Zeven beeft het groote officieele diner plaats, waarbij ook zullen aanzitten den burgemeester len tie wethouder van Onderwijs., Tegen het Groenloopen. Door „Eenige corpsleden van verschil lende studiejaren èii faculteiten was tot „alle leden van het Leidsch Stud. Corps, die met hen van oordeel zijn, dat er ver betering moet komen in de gebruiken en in den geest van den groentijddat met name, zonder het novitiaat zelve af te. schaffen, alle geweldpleging, alle ver nedering en alle demoraliseerende be handeling krachtig moet worden bestre den, ter wille van de eer en van de toekomst van het corps, een oproep ge richt tot eene vergadering op Maandag 19 Sept. in het Groot Auditorium der Academie. Deze vergadering kon aanvankelijk niet doorgaan, omdat het Groot Auditorium der Academie niet beschikbaar is gesteld wegens verzuim om de aanvrage tot cu ratoren te richten. Toen is men in hotel Plaats Royaal bijeengekomen. De pers werd niet toegelaten. Deze week zal de genie voorberei dende maatregelen treffen om de oude fundamenten van de Blauwpoortsbrug met dynamiet te laten springen. Na afgelegd examen verwierven de heeren C. Klaij en A. Harteveld alhier, beiden leerlingen van de heer P. C. G. A. Wijkmans, het* gewoon politie-diploma terwijl de heer W. M. van Appel alhier tot diploma met aanteeking behaalde. Heden zijn in hunne garnizoenen te Leiden, Delft en Gouda teruggekeerd uit de Legerplaats bij Zeist, de detache menten van het 4e Regiment Infanterie die belast waren met het onbruiraen van het kamp, aldaar. De vaandrig G. Tijs van het le Regiment Infanterie te Assen is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 4g Regiment Infanterie alhier in garnizoen. ALKEMADE. Het jaarlijksch Landweer- onderzoek zal in deze Gemeente plaats hebben in de Pancratiuszaal te Roelof- arendsveen op Donderdag 3 Nov. a. s. en wel om 10 ure voor de lichting 1910 en om 1 uur voor de lichting 1904 en 1909. Het onderzoek omvat de gemeente Alkemade, Leimuiden en Rijnzaterwoude. GOUDA. Ook hier moet het voorne men bestaan eenige vliegdagen te orga- nlseeren, met Jan Olieslagers als aviateur. Naar wij vernemen is daartoe reeds een comité gevormd dat zich aanstonds met Olieslagers in verbinding moet heb ben gesteld. De beer J. "D. de Bock, als hier herdacht gisteren den dag, waarop op hij vóór 60 jaren is aangesteld als geëmployeerde bij de Ned. Brandwaar borgmaatschappij voor roerende goede ren, in 1850 te Oudewater opgericht, dqch^ later naar Gouda verplaatst. De laatst e30 jaar is de heer Pe Bock in specteur der Maatschappij. HAARLEMMERMEER. Zondagmid dag is nabij Hoofddorp, een ten be hoeve van de spoorwegwerken gemaakte oprit, die reeds voor het publiek ver keer was opengesteld, afgeschoven en weggezakt. De oprit ,die een hoogte had van 1.50 M. boven den beganeni grond, en een breedte van 4 Meter, is over een lengte van ongeveer 30 M. en bijna over de geheele breedte 't Hoofd kanaal ingeschoven, zoodat er een zeer groot gat van pl.m. 2 M. diepte is ont staan. Het Hoofdkanaal is hnierdoor de scheepvaart geheel gestremd. Een volgende oprit vertoont al reeds groote scheuren, maar verzakking kan nu mogelijk' nog voorkomen worden. KATWIJK AAN ZEE. Prijzen der ha ring: volle pekelharing f 13.10 k f 13.60, maatjes dito f 9.45 k f 9.75, ijle dito f 11.80 af 11.95, steurharing f 14.50 a f 16.95, makreel f 11.95 a f i2.60, per kantje. LlSSE. Op Dinsdag 4 October a.s. zal in den Poelpolder alhier, de groote najaarschouw worden gehouden. Het bestuur van onze Volksbond, zal onze afdeeling vertegenwoordigen op op de a.s.l Zondag te houden groote meeting voor een wettel ijk en O-uren dag. Ook het Bondsvaandel zal worden meegevoerd. NOORDWIJK. Verleden week gingen een drietal stroopers van hier op zeke ren avond uit met de lichtbak en keerden des morgens vroeg reeds terug met niet minder dan 54 konijnen. Ze schijnen er veel slag van te hebben. UITHOORN. Aan alle parochianen is door de propagandaclub „Credo Puguo" eene circulaire verspreid, waarin wordt aangedrongen op het lezen van Katho lieke bladen, waarbij een lijst gevoegd is van alle mogelijke dag- en week bladen, die in den omtrek worden ge leverd. De opening der Staten-Generaal. Hedenmiddag is op plechtige wijze in eene vereenigde vergadering van de Eerste en Tweede Kamer de zitting van de Staten-Generaal door H. M. de Ko ningin geopend1. Onder het ministerie Heemskerk is het ditmaal voor 't eerst, dat de Koningin zelve de Staten-Gene raal opent, 't Laatst deed H. M. het in 1907, toen het kabinet de Meester nog aan het bewind was. In 1908 en 1909 beletten bijzondere omstandigheden aan H. M. om naar den Haag te gaan. JH- M. de Koningin en Z. K. H. de Prins arriveerden met gevolg per koninklijken salontrein te half eèn aan het Staatsspoor- station alhier. De Koningin was gekleed -met licht groen zijde toi-que mét witte veer en 'tot op de voeten neerhangenden reismantel, van dezelfde kleur. "De Prins droeg de vice-admiraalsuniform groot tenue. Op het perron, maar vooral op het stationsplein was een groote menigte, die het Koninklijk echtpaar hartelijk toe juichte. Per auto vertrokken Koningin en Prins naar het paleis. Om één uur werd uitgereden naar de Ridderzaal. De koninklijke stoet werd geopend door een commando cavalerie, een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Dan volgden de ceremonie meester, gezeten in een met twee paar den bespannen rijtuig, en' acht kamerhee- ren in twee rijtuigen. Vervolgens hadden in twee met zes paarden bespannen hofkoetsen' de groot officieren plaats genomen. Een commando cavalerie onderbrak hier de rijtuigreeks. Achter de huzaren reden in met 4 paarden bespannen rij tuigen de grootmeesteres eri de dienst doende dame du palais alsmede de op- per-ceremoniemeester. H. M. de Koningin en Z. K. H. PrinS Hendrik waren gezeten in efehe met acht paarden bespannen staatsiekoets. De opperstalmeester reed te paard, naast de staatsiekoets, een weinig achter het portier ter "rechterzijde en de gouverneur der Koninklijke residentie, te paard wei nig achter het portier ter linkerzijde. Tot de leden van het gevolg idie te paard het Koninklijk rijtuig op weg naar de Staten-Generaal vergezelden, behoorden de adjudanten i b. d. luitenant-generaal Kool, luitenant-generaal Rost van Tonnin gen, Generaal-majoor de Lannoy, Kolo nel Tounet van het Regiment Grenadiers en Jagers, t)er\vijl J~L M. aan de Rid derzaal werd afgewacht door de adjudan ten L b. d. vice - admiraals Jhr. Roëll Stokhuijzen, baron 'Sweerts de Landas, Wyborgh baron "Ellis en 'de kapitein ter zee Zegers Rijser. Als kamerheerën i. b. d. volgden in rij tuigen in den stoet mr. J, A. H. Baron van Zuylen vn "Nijevleat, E. R. baron van Weideren "Rengers, Jhr. Mr. dr. W. Roëll; Mr. W. A. baron van "Ittersum en Jhr. Vix, intendant van het Konink lijk' Paleis "te Amsterdam. Langs den weg had een groote jnen- schenmassa zich opgehoopt, die de Koningin en de Prins geestdriftig toe juichten. Het overvloedig goud van de uniformen van H. M. gevolg flonkerde in het gulden zonlicht. Zoowel bij het verlaten van het Paleis als bij de aankomst voor Ihet ge bouw der Kamer werden minuutsahoten uit het geschut gelost. Voor het Binnenhof Werden 'de (mili taire honneurs verricht door een aïdqe- ling Grenadiers Jagers,. Vereenigde Vergadering van de Eerste en Tweede Kamer. De heer Schimmel pennink} van der Oye, die den voorzitters- stoel bekleedt, opent, nadat de ledert zich naar de Ridderzaal op het Binnen hof hebben begeven, des middags te 12 uren de vergadering en laat door den' griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 8 September, 1910 no. '25, houdende zijne benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer ge durende de zitting die heden zal aan vangen. "J De Voorzitter benoemt eene com missie van ontvangst, in- en uitgeleide van H. M. de Koningin bestaande uit de hee ren Breebaart, Middels van Kesssenich* Hoog, van Lamsweerde, van der Feltz* leden der Eerste Kamer en van Dedem* van Vlijmen, Roessingh, f erf, Drucker van Doorn, Kooien, Bogaard,t, de Vlugt en Colijn leden der Tweede Kamer, die H. M. de Koningin in, het gebouwi zal ontvangen en uitleiden. De Ministers, hoofden van Ministe- riëele Departementen, en die leden van den Raad van State vereenigen gichy te één uur des namiddags, melde in del Ridderzaal. j Hare Majesteit de Koningin'* vergezeld van Z ij n e Konink lijke Hoogheid1 den Prins der Nederlanden Hertog van" Mecklenburg, kort daarna in de Ridderzaal aangekamen, wordt door de; Commissie in de vergaderzaal binnenge leid, neèmt plaats ,op den Troon eni houdt, terwijl Zijne Koninklijke Hoog heid de Prins naast Haar gezeten is, de volgende rede Mijne Heeren! Het verheugt Mij, weder in Uw midden te zijn. Onze betrekkingen ihet de andere Mo gendheden zijn van 'den meest vriend- schappelijken aard. Gelijk te vreezen was, heeft de weers gesteldheid ten vorigen jare op land- en tuinbouw een ongunstigen invloed uitge oefend. Ook thans laat de opbrengst van sommige akker- en tmnbouwgewassen te wenschen over, doch voor de veehouderij zijn de tijdon voordeelig. Ondanks eenige ongunstige omstandig heden was in handel en nijverheid in verschillende opzichten vooruitgang waar te nemen. Het scheepvaartverkeer nam weder, in niet onbelangrijke mate, toe; in het scheepvaartbedrijf waren de uit komsten van de vrachtvaart ter zee min der ongunstig. De staat der Koloniën geeft in menig opzicht reden tot tevredenheid. De meer geregelde toestanden, die, als gevolg van het in de laatste jaren ten opzichte van de Buitenbezittingen in toepassing ge brachte Regeeringsbeleid, in die streken zijn ontstaan, oefenen een verblijdende werking Udt op "de ontwikkeling van han del en verkeer, en geven grond om een gestadigen economischen vooruitgang van dat gebied1 te verwachten. Zeer betreur lk dat de cholera in verschillende streken van NederlaitdsCh-Lndië slachtoffers eïsch- te. Burgerlijke en militaire landsdienaren zoo hier te lande als in de Koloniën* vervullen hunne taak op een wijze, die lof verdient Hoewel de loop van 's Rijks middelen niet onbevredigend is, blijft toch tengevol ge van de vele hoogst noodzakelijke nieu we uitgaven de financieele toestand des; Rijks de grootste zorg eischen. Binnenkort zullen de reeds vroeger aan gekondigde ontwerpen tot herziening van het tarief van invoerrechten en tot invoe ring eener algemeene inkomstenbelasting U bereiken. ,Tot dekking Van het zeer aanzienlijke tekort op den aanstaanden dienst zal de toevlucht moeten worden genomen tot dezelfde tijdelijke maatrege len, als voor ihet loopende dienstjaar is ge schied. Wetsontwerpen ter verzekering van ar-» beiders tegen geldel. gevolgen van 'invali diteit ên ouderdom en "tot wijziging der, Ongevallenwet 1901* zullen U bereiken* De bij U ingediende wetsontwerpen* alsmede die, waarvan <de indiening feeds vroeger is toegezegd, zullen veël van'Uw; tijd en Uwe inspanning eischen. Toch zullen met Ihet oog óp noodigl gebleken voorzieningen daarnevens nog' eenige wetsontwerpen aan U worden aangeboden. Een wetsontwerp tot vaststelling van eene eedsformule en Van de gevallen* waarin de eed van getuigen in burgerlijke en strafgedingen kan worden vervangen! door een "belofte, zaï TJ bereiken. Ook: zullen U worden voorgelegd eene herzie-j ning van 'de bepalingen van het Burger lijk Wetboek omtrent de verbintenis uit' onrechtmatige daad, alsmede van de Wet op het auteursrecht. Bij de herziening der Onderwijs-wetge-j ving, welke naar aanleiding van hert rajJ- port der Ineenschakelings-Commissie zat moeten worden overwogen, zullen de on-; derwerpen, welke met de jongste wijzig ging der Wet op het lager onderwijs iu nauw verband staan, alsmede de wettej lijke voorziening inzake het vak-onderi wijs, het eerst de aandacht vragen, voot zooveel zulks, zonder het geheel te veri breken, mogelijk blijkt. Indiening van een wetsontwerp tot hei*< ziening der MiHtiewet '1901 kan spoedig worden tegemoet gezien, terwijt, in veri band daarmede, eene wijziging Van ent, kele bepalingen der Landweerwlêt U overweging ffll ,W,or,4€ji ^angébo^jijt rJ^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2