No. 290, 2© De Troonrede. BUITENLAND, BINNENLAND. Ie Jaargang, Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, \t 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco ;per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag September 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenliandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodan betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. y In tegenstelling met het vorig jaar, toen l)de Regeering met ,een (zeer rijk pro gram, (berekend voor een vierjarige werk periode,- voor de JCamer trad, is thans (de Troonrede kort te noemen. ,Toah wordt menig belangrijk ontwerp taan wet aangekondigd), waarbij op alge- imeene instemming mag worden gerekend Ontkend kan immers iniet worden, dat jo.a, de regeling [der .eedsformule na idié jlaatste beslissing van den JJodgen Raad je en zeer dringend vraagstuk is en wets wijziging op dit punt 'urgent maakt Toejuiching verdient evenzeer de her ziening jder bepalingen aangaande de ver bintenissen uit onrechtmatige daadi, waar mede bestrijding der oneerlijke concur rentie beoogd wordt De middenstand,- die 'ireeds herhaaldelijk om maatregelen vier- jlzoaht teneinde (dit kwaad met kracht tegen jjte gaan en in den afgevaardigde van Al- jmelo een warm pleitbezorger voor zijn belangen vond, zal zich verheugep over '(dit voornemen der Regeering waarin een Uitvloeisel te zien is van den arbeid der staatscommissie voor 'den Middenstand. 1 De sociale paragraaf van de Troonrede Btelt wetsontwerpen lot verzekering dier jarbeiiders tegen (de geldelijke gevolgen van 'invaliditeit en ouderdom en herziening tjder ongevallenwet in vooruitzicht. Met de breeds ingediende ziekteverzekering zullen (deze wetten het complex yerzekerings- jfwetten voorloopig voltooien, |Uit de redac- ijie van 1de Troonrede blijkt, dat de regee- ;ring consequent volhoudt aan het steeds 'jdoor «de rechterzijde ingenomen stand- 'punt, dat bij invaliditeits- en ouderdoms pensioen, de invaliditeit vóórop behoort l[te staan. De arbeiders «worden dus (be spaard voor teleurstellingen als die, wel- 'jke het liberale kabinet-De Meester hun bereidde door 'de invaliditeitsverzekering ijuit te schakelen. Moest de regeering ten vorige jarte 'tnog mededeelen, dat haar werkzaam- [ftieid op onderwijsgebied .eenigszins be- fjemmerd bleef, zoolang ide hoogst gewich tige arbeid (der lineenschakelingscommissie mog niet voltooid was, nu sindsdien het 'rapport der commissie is verschenen, kon- 'idiigt idle Troonrede in aansluiting daarme de wettelijke voorziening van het vakon derwijs en herziening van 'het lager on derwijs aan,- wetten yan groot belang (evenzeer als de invoering van het land- (storm. Ten opzichte van |9ie financiën bevat Jdie Troonredie geen nieuwe gezichtspun ten,- tenzij alleen (deze, idat de berooids (toestand van de schatkist ook voor '1911 Ide (heffing (van opcenten op luie vermogens- en bedrijfsbelasting noodig maakt De herziening van het tarief van invoerrech- jten en de invoering eener algemeen® in komsten belasting werden eveneens in de -Openingsrede van het vorig jaar vernield. Alles te saam genomen, maakt de '[Troonrede een goeden indruk. Zij staat in jlhet teeken, dat het Ministerie hard werkt, 'lom de bij ide stembus van 1909 door (Rechts gedane beloften miet te bescha- (jmen {terwijl evenmin die ontwerpen uit het oog verloren worden, waarvan al lengs voorziening noodig is gebleken. De toezeggingen van (de Regoeiing kun- [tnen wij met vertrouwen aanvaarden, ge- jZien de belangrijke wetsontwerpen, die in het laatste jaar ide Kamer bereikten (en nog op afdoening wachten. Te meer 'daarom is het beroep op de toewijding der Kamer geen zinledige "phrase. Van ons vyptgevend lichaam [wensdht het volk daden te ziien. iWelnu, ride regeering bespoedigt zooveel zij kan '(d'e indiening van wetten; thans blijft aan het parlement te toonen, ïlat het de goede (intenties der regeering wil bevorderen. ALGEMEEN OVERZICHT. Terwijl er gegronde hoop. bestaat dat i(uc ketelmakersuitsluiting in Engeland (spoëdig tot Oen goed einde zal wórde!! gebracht, men verwacht Woensdag (een schikking of althans een overeen^ $temnyng di§ tot geq regeling (kan leg den komjen uit de andere industrie centra wéderom verontrustende berichten, ten. In een buitengewoon druk bezochte vergadering van den Bond wan' eige naars van katoenspinnerijen werd1 be sloten, dat bijaldien het geschil op de katoenspinnerij te Oldham, welker ar beiders de aanleiding waren tot de hui dige moeilijkheden, voor 1 October niet is bijgelegd1, al de bij den Bond aange sloten spinnerijen op genoemden datum gesloten zullen worden. Meer dan 100,000 arbeiders zouden 'direct bij (die uitsluiting betrokken zijn. Ook in de mijnstreek verwacht uren een groote uitsluiting, die ongeveer 200,000 man zal omvatten. De oorzaak hiervan is dat 75 arbeiders in een "der Cambrian-kolenmijnen in Wales 't werk hadden neergelegd, waarop de patroons hun 700 kameraden uitsloten. Hierop: besloten de vertegenwoordigers van de 12,000 mijnwerkers in de Cambrianmij- nen tot staking over te gaan, waarop1, naar men denkt, de patroons met voor melde uitsluiting zullen antwoorden. Dat er nog méér broeit in Engeland blijkt uit de woorden wan Keir JHardie, den leider der Engelsche arbeiderspartij, op het socialistencongres te Maagden burg gesproken. Hij heeft voor het einde van dit jaar een zoo groote beroering.van de Engel sche arbeidersklasse en een 'dusdanige uitbreiding van de stakingsbeweging voorspeld^ dat de leiders vermoedelijk achter slot en grendel gezet zullen wor den. i Een voorlooper hiervan schijnt wel te Zijn de beweging onder de .zeelieden, waaronder een actie voor algemeene sta king wordt gevoerd. Het plan daarvoor zette gister op een vergadering van zeelieden ju de „Mari nehall" in Londen, de secretaris van den Bond1, Havelock Wilson, uiteen. Hij zeide, dat het tijdstip, waarop de staking zal uitbreken, alleen aan de lei ders bekend is, maar dat de voorberei ding reeds ver gevorderd is. Verder deel de hij méde dat (gedelegeerden van de dokWerkers binnenkort een vergadering zullen houden. Het zal een onaangename verrassing zijn voor d'e feeders, wanneer dedokWerkers zich aansluiten bij de zeelieden. Andere sprekers wezen er op, dat de Duitsche zeelieden reeds een voorbeeld hebben gegeven. De vergade ring verklaarde zich mét algemeene stemmen voor een staking. De spanning tusschen Griekenland en Turkije néémt weer toe. Van beide kanten rust ïnen zich met zenuWachtigen ijver ten oorlog toe, troepenverschuivingen heb ben «dagelijks plaats, 'en oude lichtingen worden onder de wapenen geroepene Nu ook komt de „Tamin" weer met het bericht dat een bijzondere commissie de verandering der havens van Saloniki en Smyrna in de oorlogshavens zal bestudee- ren. Intusschen is het b'erich't van de Turksch-Roemeensche overeenkomst de gemoederen meer in beweging komen zetten. De „Témps" ziet er een uitdaging van Bulgarije in en meent dat als tegenwicht de Grieksch-Bulgaarsche betrekkingen 'meer vasten vorm zullen krijgen. Toch wordt het berichjt over het (mi litair verdrag ook weer tegengesproken en beweerd dat er slechts een mönde- linge afspraak is gedaan, betrekking hebbende op de politiek, welke Roe menië zal volgen in geval van verwik kelingen in den Balkan. Naar alle waar schijnlijkheid1 is een dergelijke afspraak ook 'met Oostenrijk gemaakt. De Berlijnsche berichtgever van de „Temps" wijst er op dat de Duitsche bladen twijfel opperen aangaande de juistheid1 van het bericht van de „Matin" over het Turksch-Roemeensch( verdrag. Men verzekert hiij, zoo zegt dé be richtgever, dat de Duitsche Keizer nooit over gedacht heeft een verbo'nd van Turkije met andere mogendheden in de hand te werken. Een Duitsch' diplo- 'maat zegt me, dat, naar zijn jneeping, het bericht onjuist is. Toch mogen w«e ook aan zulke dipl'o- hiaten-Woorden niet te veel gewicht hechten, daar ze dikwijls voor een leek onbegrijpelijk zijn en iets anders bedoe len dan ze zeggen. In ieder geval zal tnen de eerste resul taten, yan jdiq afspraak Joymep! gieq feil de eerstvolgende Kamerzitting, als het Turksch-Roemeensch handelsverdrag in behandeling zal komen. Wnt de Grieksche Nationale Vergadering aangaat, de koning heeft, volgens 'de Atheensche bladen, verklaard dat hdj nooit zou toestaan dat zij veranderd werd een constituante. Veniselas heeft ziqh eindelijk in de ver gadering vertoond en in een zeer toege juichte rede gezegd dat een herziening der verouderde wetgeving noodzakelijk is. Hij achtte het intusschkn in het belang des volks zijn liefde voor het vorsten huis te doen blijken. Hij was van oor deel, dat de Nationale Vergadering de bestaande wetgeving moest hérzien, vol gens d«e moderne eischen, op het gebied van openbaar onderwijs, arbeiderswetge ving en de verhouding tusschen kapitaal en arbeid en gaf de verzekering dat hij wenschte samen te werken met hén wier taak het was Griekenland zedelijk en stoffelijk op te heffen tot het peil der moderne staten, het krachtig te doen medewerken aan beschaving en vooruitgang. Dit lijkt op niets minder dan een regeeringsprogram en men mag vrijwel als vaststaand aannemen, dat ondanks gedurige tegenspraak Veniselos het er pp aan legt de teugels van het bewind in handen te krijgen. Gezien1 de stroo mingen onder het volk /al hem dit niet moeilijk zijn, en ook de koning zal liever met hem dan met de anti-dynastieke offi- cierskliek samenwerken. GEMENGD. De „Voss. Ztg." meldt, dat de Ser vische regeering heeft besloten de vrien den van prins George, die hem zijn rech ten op den troon wilden doen terugge ven, te doen arresteeren. Moelai el Kebir, de broeder van den Sultan van Marokko, die in opstand was gekomen tegen het wettig gezag en, naar hij verzekerde, pogingen in het werk stelde om Abdoel Asiz weer op den troon te helpen, is weer in genade aangenomen. Hij mag naar Fes terug- keeren en zijn goederen zullen jjem te ruggegeven worden. De sociaal-democratische vice-pre sident van de Badensche Tweede Kamer, Geiss, werd voor de sluiting van den Landdag door zijn fractie krachtens een 'met bijna algemeene stemmen genomen besluit uitgevaardigd zich aan te sluiten bij de deputatie, die den Groothertog op zijn 25-jarige bruiloft de gelukwen- schen der Badensche volksvertegenwoor diging zal aanbieden. Geiss wil niet, en neemt de bijwoning va|n (het Socialis tencongres tot voorwendsel. De gouverneur-generaals van Mand- sjoerije «en Hoehoeang overhandigden aan de Chineesche regeering een memo randum', waarin zij op de noodzakelijk heid van het aangaan eener 'buitenland- sche leening van een millioen dollars 'ten behoeve van den spoorwegbouw en de ontwikkeling der industrie wijzen. Als garantie stellen zij de bestaande spoor wegen voor. Zaterdagavond is te Parijs op 73 jarigen leeftijd graaf Nelidof, de ^Russi sche gezant bij de republiek, gestorven. In Nederland is hij vooral bekend als voorzitter der vredesconferentie in 1907. Uit Italiaansche bron wordt ge- 'meld1, dat graaf Aehrenthal van den len October a.s. door den Koning van Ita lië in audiëntie zal worden ontvanlgen te Racconigi en dezen daarbij een eigen handig schrijven van keizer Frans Jozef zal' overhandigen. De samenkomst van graaf Aehrenthal (m'et di San Giuliano zal, daags te voren den 30en dezer, te Turijn plaats hebben. De Neue Freie Presse verneemt uit Wiesbadén, dat de samenkomst tus schen dén Tsaar en keizer Willem' half October op het jachtslot iWolfsgarten zal zijn. Einde October zou koning George van Engeland den Duitschen Keizer op het kasteel Friedfichshof bij Kronberg ont moeten. De Werkstaking te Bilbao duurt nog voort. Een groep stakers heeft Za terdag eenige bootwerkers, die een schip aan 'i lossen waren, aangevallen' en den 'géheelen dag was het onrustig. Ook ,bij de Sylphide-m'ijn Zijn ongeregeldheden voorgekomen tusschen stakers en werk- (willigen. De politie moest van de vuur wapenen gebruik makenzij kwetste echter niemand'. Te Barcelona breidt de staking der metaalbewerkers zich uit. Zaterdag was het aantal stakers 8700 en er zijn verschillende aanhoudingen gedaan. Generaal Estrada, de man, die zich den presidentszetel van Nicaragua heeft veroverd, heeft bij decreet kennis ge geven van het programma, waaraan Ji.ij zich denkt te houden totdat «de nieuwe grondwet is vastgesteld en ingevoerd. Hij voert een hooggerechtshof en drie cassatiebanken in, verder verzekert hij eder burger van de republiek eigen domsrecht en pnschendbaarhieid van het briefgeheim, en belooft ten slotte de jury te behouden en de doodstraf af te schaffen. Te New-York is opgericht de ver- eeniging van Anti-Food Trust Campaig ners, welke, zooals uit den naam blijkt, gericht is tegen de trusts van levensmid delen en zal trachten de prijzen te doen dalen. Zij stelt zich voor haar actie op politiek terrein te voeren en haar be ginselen op het programma van een der leidende partijen geplaatst te krijgen. Koninklijke Besluiten. ij kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille in goud aan J. D. de Bock, in specteur van de „Nederlandsche Brand waarborgmaatschappij voor roerende goe deren enkel van landbouwers en veehou ders onderling" te Gouda; in brons aan mejuffrouw A. Pruym, dienstbode bij H.Bruegemann, teSchagen; is benoemd tot vertegenwoordiger van Nederland op het van 2023 Sepiember 1910 te Brussel te houden Internationaal congres betreffende naamlooze venoot- schappen en coöperatieve vereenlgingen, buiten bezwaar van 's lands schatkist, prof. mr. D. Josephus Jitta, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam. Koningin Wilhelmina naar Belgie. Naar Reuter uit Brussel seint, meldt de „Gazette", dat het bezoek van Ko ningin Wilhelmina aan Brussel eerst «in het voorjaar van het volgende jaar zou plaats hebben. Rechtspositie Gemeenteambtenaren. In de Memorie van Toelichting bij haar rapport aan iden Amsterdams&en Raad in zake de rechtspositie van gemeente-amb tenaren en beambten zet, naar het Hbl, meldt, «de voor deze materie in Mei 1907 benoemde commissie allereerst bet stel sel uiteen. B. en W. zijn bevoegd een ambtenaar ook wanneer hij «daartoe geen Verzoek iheeft ingediend te ontslaan. Zij verleu nen echter een ongevraagd ontslag niet dan onder totkenning eener schade loosstelling, tenzij in de redenen, waarom ontslag wordt gegeven, een zeer ernstig motief is gelegen anders te beslissen. Wanneer nu een ambtenaar Ihet be drag der hem toegedachte schadeloos stelling te laag acht, of van meening is, dat «hem «die ten onrechte wordt onthou den, dan kan (hij zich wenden tot een coinmissie van beroep, die omtrent het toekennen eener schadeloosstelling en het bedrag daarvan een 'bindende .uitspraak geeft, zoodat het ontslag niet verleend' kan worden met een lagere schadeloos stelling dan «door de Commissie van Be roep is bepaald. Gebroken is met de onderscheiding van eervol en hiet-eervol ontslag. "Men kent alleen ontslag mèt en ontslag zón der schadeloosstelling. Volgens 'dezen ge- dachtengang is ontslag dan ook niet op genomen onder «de straffen. De commissie heeft geineend', dat het op haar weg lag, de ambtenaarsgroepen, «die waarschijnlijk onder het ontworpen reglement zullen vallen, in de gelegenheid te stellen; van haar wenschen en inzich ten te ven blijken. De gemaakte op merkingen zijn op onderscheidene pun ten voor fde commissie yan nut geweest ,bij het hemen van beslissingen omtrent het geen bij Ihaar ïm overweging was. Zondagsheiliging. Uit Batavia wordt aan de ,,Sum|atra- Post" geseind: Gouverneur-Generaal Idenburg heeft een circulaire gericht aan de hoofden van gewestelijk bestuur en de landsdie- b,ar,en, ÖYAar.iii hjpi wprdt voorgeschre ven zich te onthouden van elke officieele; of semi-officieele bemoeienis met fees-i telijkheden op den Zondag, welk een; publiek karakter dragen en bij publieke feestelijkheden op christelijke feest- oï herinneringsdagen te zorgen, dat geduid rende kerktijd geen openbare vermake lijkheden plaats vinden, alsmede, 'dat daaraan geen officieel karakter wordt; gegeven. Verkiezing in Eindhoven. Zondag is in de afdeelingen der R. K. Kiesvereeniging in het district Eindho ven bij de stemming voor een candidaat voor de Tyveede Kamer d'e heer Mr. Dr^ J. van Be9t 2026 stemmen bekwam te* gen 1256 op den heer J. J. Wintermans. Zoodat de heer van Best candidaat zal zijn der R. K. Kiesvereeniging. Een belangrijk bezoek. Onze Londensche berichtgever schrijft: „Ik verneem dat de Mëdical Officiers of Health men zou ze in ons land noemen hoofd-inspecteurs der volks gezondheid van tien der voornaamste Engelsche steden eerlang naar Nederland zullen komen om onder bevoegde leiding en voorlichting studie te maken van al hetgeen in ons vaderland van overheids wege wordt gedaan om de zuiverheid van de producten, die wij uitvoeren, te waarborgen, dus om te zien onze vleesch- keuring, boter-contröle, e.d. Dit bezoek, dat vermoedelijk nog deze maand zal plaats hebben, zal ontegenzeggelijk in niet geringe mate bijdragen, om onzen goeden naam voor de zuiverheid van onze producten te versterken". („H.") Vlootrevue te Rotterdam. Naar de „Maasbode" verneemt, zal de geheele Hollandsche vloot, na de manoeu vres, op 6 October te Rotterdam komen, en daar zeer feestelijk door het gemeente bestuur worden ontvangen. Ontevreden Politie-Inspecteurs. De onderscheidingen, in den vorm van gouden medailles der orde van Leopold 11, aan een vijftal hoofdinspecteurs en in specteurs van politie te Amsterdam ver leend, ihebben in (het inspecteurskorps daar ter stede groote ontstemming ge wekt. In een gisteravond in Palais Royal gehouden spoedvergadering van "den; Bond van Inspecteurs bij de Amsterdam- sclie politie, afdeeling van den Nederland- schen Bond, van welke afdeeling vrijwel alle hoofdinspecteurs en inspecteurs lid zijn, werd aan «d«i,e ontstemming uiting ge geven.' Men achtte de verleende onder scheiding niet in .overeenstemming met den rang van 'ihoofdiinspecteur of inspec teur. Trouwens, in de tdezen zomer ge houden algemeene vergadering van den, NederlandisChen Bond werd met algemee ne stemmen besloten tot «die 'bevoiegde aur toriteiten het verzoek te richten van der gelijke onderscheidingen verschoond- te blijven. Na dien tijd zijn verschillende inspecteur met ridderorden begiftigd. De vergadering, die zeer druk was be zocht, bleek van meening te zijn dat het /eer te betreuren was, «dat de vijf hoofdin specteurs en inspecteurs, allen ledlen van den bond, de onderscheiding hadden aan genomen, terwijl hulde werd gebracht aan een "lid van den bond, dat de onderschei- «di-ng geweigerd had. Met algemeene stemmen werd «een mo-. tie aangenomen, waarin de houding van enkele leden, «die gemeend hebben zoo danige „onderscheiding" niet te mogen weigeren, werd betreurd en hulde werd, gebracht aan een Lid, «dat geweigerd heeft zoodanige onderscheiding aan te nemen,; en besloten werd aan de betrokken auto riteiten te verzoeken, in den vervolge ver schoond te mogen blijven van het toeken nen van dergelijke onderscheidingen. De Grondwetsherziening. Met het oog op de drukke bezigheden, welke vele leden van de Tweede Kamer wachten, heeft de Staatscommissie, aan welke het ontwerpen van een herziening der Grondwet is opgedragen, volgens de „Tel." Vrijdag jl. voorloopig haar bijeenkomsten gestaakt. Het blad verneemt, dat over de twee eerste hoofdstukken handelende over „het Rijk en zijn' inwoners" en „den Koning" en over de belangrijke eerstq drie artikelen van het derde hoofdstuk, dat handelt over „de Staten-Generaar reeds de eerste principieele besprekingen hebben plaats gehap.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1