BUITENLAND, BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 289, 9e Ëcicbcfve Somomt Bureau OUDE! SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag 19 September 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodan betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Noordwijksche Zaken. In een der bladen van' Zaterdagavond kwam een bericht uit Noordwijk voor ■van den volgenden inhoud: „Reeds eenigen tijd geleden vernamen iwij, dat de heer L. Graaf van Limburg Stirum als represailles-maatregel' 'die land1- huur aan Katholieke ingezetenen van Noordwijk zou opzeggen', terwijl wij uit goede bron vernamen, dat de heer Van Stirum hoegenaamd geen hulp of anders zins aan Katholieken zou verleenen, zoo lang de heer C. J. L. van der Meer wet houder dezer gemeente zou zijn. Dezer dagen nu vernamen Wij, dat ,werkelijk aan een tweetal Katholieken de landhuur door den heer Van Stirum Was oi w Uit beslist goede en vertrouwbare bron zijn wij thans in staat mede te dee- len, dat de heer C. J. L. van der Meer .verklaard heeft, bereid gevonden te zul len worden, zijn functies van wethouder en raadslid neder te leggen, indien de belangen van een deel der Katholieke in woners van Noordwijk dit mocht vorde ren. Bij die woorden voegde hjj echter de bemerking, naar wij uit dezelfde goede bron vernemen dat de heer Van Limburg Stirum en diens partijgenooten dan ook te toonen hadden, dat het bij hen om den „persoon" van den heer Van der Meer ging." Over dit bericht hebben wij nadere inlichtingen ingewonnen en werd de juist heid ervan in hoofdzaak bevestigd. Echter zouden deze mededeelingen óók jden indruk kunnen wekken, dat die Ka tholieken van Noordwijk in de befaairt- tie strandquaestie gaan terugkrabbelen. Hiervan nu Is absoluut geen sprake. Bij de bespreking der Noordwijksche aangelegenheden van de laatste maan den, hebben wij herhaaldelijk beweerd en met citaten aangetoond, dat de geheele 'beweging tegen de Katholieken 'was op gezet, al schermde de tegenpartij met iden persoon van wethouder van der 'Meer. Wij hebben altijd gemeend len vernomen, dat men wethouder van der 'Meer van zijn plaats wilde verjagen om een niet-Katholiek tot wethouder te be noemen. in dien geest schreef de heer Tappen- beek ingezonden artikelen jn een plaat- 'selijk weekblaadje en graaf van Lim- ,burg Stirum ging zelfs zoo ver, een mo tie in den gemeenteraad voor te stellen, 'die wethouder van der Meer tot heen gaan zou nopen. Maar niet één Md ■vond'graaf van Limburg Stirum aan zijne zijde en met algemeene stemmen Weigerde de Raad de motie in behande ling te nemen. De agitatie tegen wethouder van der jMeer had tot dusverre geen resultaat. Nu poogt graaf van Limburg Stirum ihet op een andere wijze door de land- (huur op te zeggen en zijn geldbuidel gesloten te houden. Wellicht zou aldus tweespalt Jkunnen (komen in de Katholieke partij, die tot nu toe door eendrachtig optreden de zeer 'felle op haar gerichte aanvallen afsloeg Welnu, heeft wethouder van der Meer gezegd, als het gaat tegen mijn per- - soon, als de belangen van "de Katholie ke partij daardoor niet geschaad wor den en als de Katholieken weer op voet van -gelijkheid met de andersdenkenden Worden behandeld, zal ik als wethouder en raadslid heengaan. Ik ben gekozen om de belangen van de Katholieke zaak en de Katholieken te bevorderen. <Zou ik het een of het ander in den weg staan, dan acht ik mij in de raadszaal niet meer Óp mijn'plaats en gevoel ik mij tegen- j óver mijn partij en mijne Katholieke me deburgers verplicht mijn mandaat ter be- schikking te stellen. Logisch volgt uit deze redeneering, dat de wethouderszetel, die door het bedanken van den heer v. d. Meer even tueel vacant zou komen, weer door een K a t h o 1 i e k moet worden bezet Want eischt men dien voor ee'n Pro testant op, dan blijkt al te zeer daaruit, dat de strijd niet ging tegen den per soon van den heer van der Meer, doch ;Uat men in den Wethouder tevens de Katholieke partij wilde treffen. Dan zou het geen doel hebben, dat wethouder van der. Mee,r. heenging. Allereerst moet dus vaststaan, dat de Katholieken de event, vacant komende wéthouderszëtel blijven behouden, alvo rens de |heer van der Meer ooiit zal be danken. Men ziet dus duidelijk, dat in deze omstandigheden nimmer het neerleg gen der functies van wethouder en raads lid door den heer van der Meer een nederlaag voor ons zal zijn, maar dat de heer van der Meer door zijn verklaring van de tegenstanders uitspraak yerlangt, dait ihufn actie tegen pijn persoon en niet iegen de Katholieke zaak gaat. ALGEMEEN OVERZICHT. De arbeidersgesöhillen in Engeland. zijn nog steeds hangende. In Manchester iwordit de breuk tussahen arbeiders en werkgevers in de katoenindustrie steeds grooter. Morgen zal in een vergadering van werkgevers die vraag behandeld wor den of men zal overgaan tot het stop zet ten van ihet geheele bedrijf. Ook in die mijnwerkersstaking is men nog niet tot een oplossing kunnen komen. Wat de ke- telmakersuitsluiting aangaat heeft het par lementslid O'Grady op het congres van vakvereenigingen de verwachting uitge sproken, dat ihet deze week tusschen dé patroons en arbeiders tot een schikking zou komen. Op dtit congres is ook de schoolkwes tie ter sprake gekomen, en heftig is ge discussieerd over het al of niet ijveren voor bloot wereldlijk onderwijs. O'Grady (Katholiek) kwam, onder aan voering dat veel arbeiders tegen bloot wereldlijk onderwijs zijn, met het voorstel om «die kwestie van het program van het congres af te Voeren. Met een kleine meer- (derhead werd zijn voorstel verworpen ter wijl een voorstel in tegenovergestelden geest een groote meerderheid behaalde. 't Is te verwachten, dat hierdoor de Katholieken zullen gedwongen worden van verder samengaan met de algemeene vakvereenigingen af te zien. De oneenigheid in de nationale verga dering in Griekenland. heeft tot resultaat gehad o.a. de indiening van een motie om de vergadering de be voegdheden als Constituante te verleenen mits de rechten van den koning en den kroonprins worden geëerbiedigd en in de Grondwet enkele in het bijzonder ge noemde ziken niet worden gewijzigd. Hierop heeft Dragoemis verklaard, dat de regeering zal aftreden, ingeval de ver gadering zich als Constituante opwerpt Uiit Athene wordt inmiddels ge méld, Idiait in invloedrijke kringen het voor nemen bestaat |de vergadering spoedig voor korten tijd te verdagen,. Men zou den tusschentijd willen gebruiken om de par tijleiders over te halen elk debat over 'de candiiidaturen der Kretensers te vermijden. Dal in verband niet den raad door de beschermende mogendheden gegeven in de Nationale Vergadering geen ,be- spreking te doen plaats hebben over de gekozen Kretensers en over Kreta in het .algemeen, daar jcliie door de Porte als provocatie zou kunnen beschouwd1 wor den. De stemming in Athene wordt steedis meer verbitterd, vooral daar de bescher mende mogendheden Griekenland voort durend raden tot toegevendheid tegen Turkije en tot vermijding van iedere pro vocatie, terwijl in Turkije de boyCot van Grieksdhe waren handel en scheepvaart van Grieeknland benadeelt, en zélfs de meest elementaire verplichtingen die dóór de diplomatieke betrekkingen tusschen de mogendheden worden gewaarborgd', zijn geschonden. "De geruchten over het toetreden vaji Turkije. tot de Driebond wordt nog versterkt dbor de mededeeling van de „Matin", dat Turkije een militair verbond met Roe menië heeft geslóten, waarbij aan Turkije de hulp van het Roemeensche leger verzekerd wordt, in geval van een aanval van Bulgarije. Dit verbond jzou gesloten zijn onder inspiratie van Duitsch- land en Oostenrijk, Het zou voor den invloed dezer beide mogendheden in den Balkan gunstig zijn, maar niet gunstig voor Italië, hetwelk ook niet geraadpleegd' sou zijn. De Ma$ja zegt, dftt pok zeker met groot misnoegen deze uitbrei ding van Germaanschen invloed ten koste van Slavisöhen zal zien. Van verschillende zijden wordt hierin een nieuwe versterking tegen Grieken land gezien dat nu uit een eventueel sa mengaan met Bulgarije geen groot voor- fdeel kan trekken. Dat de Balkansche thermometer steeds hier zijn kookpunt nadert, mag misschien wel worden ta'fgeleid uit het feit dat de militaire attaché's te .Weenen en Berlijn zijn teruggeroepen en benoemd zijn tot chefs resp, van het 2e en 3e legerkorps, GEMENGD. Servische bladen jnelden, dat er een geschil is ontstaan tusschen koning Pe ter en de regeering en wel over prins George. De koning wenscht n.l. dat de prins te 'Belgrado blijft, ten einde daar een geneeskundige behandeling te on- idergaan, terwijl de regeering er op blijft [aandringen, dat hij zich binnen acht da gen naar Zijn regiment te Tsjatsjak be geeft. Volgens Turksche bladen heeft de voorzitter van den Senaat, Said pasja, de helft van zijn vermogen beschikbaar gesteld voor den aankoop Van een pant serschip dat den naam Saidie krijgen zak De socialistische leden van den Brusselschen gemeenteraad hebben beslo ten de uitnoodiging des Konings, die een diner wil geven op 25 dezer aan de ge meenteraadsleden van Parijs en Brussel niet te aanvaarden. Te Bilbao heeft een groep stakers met revolverschoten de niet stakende dok werkers die een boot losten aan de kaai, aangevallen. Een werhman werd gelcwetst Verscheidene aanhoudingen zijn gedaan. Er hadden overigens verscheidene in cidenten plaats tusschen stakers en niet stakers. De politie herstelde evenwel de rust. In de gemeente Lorea (Spanje) is, tengevolge van'de hevige regens "de oogst vernietigd. De lagere deelen van de ge meente zijn overstroomd. ,Het water staat twee meter hoog. Verscheidene hui zen dreigen in te storten. De Finsdhe Landdag is geopend. De goeverneur-generaal beperkte zich tot een openingsrede van20 woorden én het antwoord van den voorzitter was nog be knopter. In strijd met de steeds gevolgde ge woonte, bevatte de Keizerlijke Boodschap geen enkel woord over plannen van wet geving. Koninklijke Besluiten. Bij Kon, Besl. zijn voor het tijdvak van 14 Sept. 1910 tot en met 31 Augus tus 1911 benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkslandbouwschool te i_Wagenimgen dr. H. Onnen te Wageningen; H. F. M. Huijbers te Utrecht en J. J. Paerels te \X(ageningen Ts temang van '16 Nov. 1910 aan den directeur van diet post- en telegraafkan toor te Oss, J. Tihie, op zijn verzoek,- als zoodanig eervol oritslag verteend. Onderscheidingen. Hieronder volgt de volledig aanvullende lijst der door Z. M. den Koning der Bel gen bij gelegenheid van zijn bezoek aan ons land verleende onderscheidingen in de orde van de Kroon van België tot grootkruismr. Kolkman, Minister van Financiënmr. Regout, Minister van Waterstaat. Tot grootkruis der orde van Leopold IImr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Tot grootofficier in de orde van Leo pold IIjhr. mr. Röell, burgemeester van Amsterdam. Tot commandeurs in de orde van de Kroon van Belgiëjhr. J. A. van Kretsch- mar van Veen, directeur-generaal van de Staatsspoor; jhr. W. F. van der V/ijck, president ven den raad van administratie der H. IJ. S. M.jhr. Bensdorp, chef van het protocolbaron Du Fallon, ge zant van België; jhr. Van Geen, kamer heer en particulier-secretaris van H. M. de Koningin. Tot officier in de orde van de Kroon van België, kapitein Graaf du Monceau, adjudant; L. Serrurier, wethouder van Amsterdam Willem Mengelberg, dirigent van het Concertgebouw-orkest. Tot commandeur in de orde van Leo pold IImajoor jhr. Van Suchtelen van de Haere, adjudant van Prins Hendrik. Tot officier iu de orde van Leopold li: H. Tersteeg, president der „Amsterdam- sche Pers"P. W. Sutorius, lid van den GemeenteraadH. S. Hordijk, hoofd commissaris van politie W. F. C. Druy- vestein, voorzitter van de commissie voor het Burgerlijk Weeshuis; mr. H. B. Klönne, rector van het Bagijnhof te Amsterdam baron d'Aulnis de Bourrouill, burgemees ter van Baam. Tot ridder in de orde van Leopold II: R. C. Verwijck, redacteur van De Stand aar d P. J. H. Geurts, id. van D e T ij d H. L. Berckenhoff, correspondent redacteur van de N. K. Ct. te Amster dam; luit. ter zee 2e.kl. J. Brouwer; A. Asscher te Amsterdam. Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-Holland. Te Rotterdam vergaderde Zaterdag de Provinciale Vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen in Zuid-Holland, onder voorzitterschap van mr. A. R. Zimmerman, Burgemeester te Rotterdam. Na afdoening van huishoudelijke bezig heden verkreeg het woord de heer Jac. Van Waning, burgemeester van Oudekerk aan den IJsel, naar aanleiding der woor den van Thorbecke, bij de behandeling van art. 70 der Gemeentewet. „De man der gemeente, de hand van het gouverne ment," Therbecke wilde den burgemeester in de eerste en voornaamste plaats beschouwd zien als verantwoordelijk gemeentelijk ambtenaar. Als werktuig van hooger ge zag werd hij slechts genoemd in art. 70 om nl. besluiten, die naar zijn oordeel ill ctrijd aijn mot Ad wpt rtf hpf a)pfpmPPn belang, niet ten uitvoer te brengen. Niet temin ontziet de werkgever zich niet „den man der gemeente" geheel voor zich op te eischen, wordt op zijn voetspoor een gansch heir van burgerlijke en mili taire ambtenaren op hem los gelaten en wordt zijn schrijftafel overdekt met aan schrijvingen, die allengs meer het bur gemeestersambt doen ontaarden. Na dat alles in den breede te hebben aangetoond, besloot spr. met hiertegen een krachtig protest te doen hooren en op verandering aan te dringen. Vervolgens sprak mr. H. W. Hovy, burgemeester van Loosduinen, over „Ge- meentegrens-verhoudigen." Alsnu zou de heer Henri v. d. Mandere, algemeen secretaris der Nat. Tentoon stelling voor Huisvlijt te Scheveningen, de bespreking inleiden der bespreking van „Het belang van ontwikkeling en bevordering der Volkskunst in ons land." Daar de spreker verhinderd was, voldeed de secretaris aan zijn verzoek, zijn rede voor te lezen.. Tot besluit werd een boottocht op de Maas gemaakt en een bezoek gebracht aan eenige havens der gemeente, waarna men zich te 6 uur vereenigde aan een diner in de Rotterdamsche Diergaarde. Politiesalarissen. De Vereeniging van Inspecteurs van Politie te 's Gravenhage vraagt in een adres aan den Raad bezoldiging der in specteurs en hoofdinspecteurs te regelen met ingang van 1 Januari 1911', als volgt: inspecteurs 3e klasse f 1400 tot f1700; 2e klasse f1800 tot f2100; le klasse f 2200 tot f 2500hoofdinspecteurs f 2600 tot f3200. Italiaansch Oorlogsschip. Zaterdagmiddag is te IJmuiden aan gekomen het Italiaansche oorlogsschip „Etna", dat naar Amsterdam is opge- stoomd. Het zal aldaar enkele dagen blijven. Tegenbezoek van de Koningin. Reuter seint uit BrusselDe „Etoile" Zegt, dat het meer dan waarschijnlijk is, dat koningin Wilhelmina in de tweede helft van October een bezoek aan het Belgische Hof zal brengen. Tegen de kwakzalverij De Nederlandsche Vereeniging tegen de kwakzalverij jaarvergaderde Zaterdag middag te Utrecht. De voorzitter, mr. P. W. de Koning, uit Amsterdam, noemde in zijn openingswoord de inzending der Vereeniging op de Groene Kruis jubileum-tentoonstelling van zeer groot belang, wijl het publiek nu eens kan zien, welk een groot aantal kwak zalvermiddelen door het publiek worden geslikt. Spr. vermelde voorts dankbaar het optreden van verschillende gezondheids commissies, van den hoofdinspecteur der Volksgezondheid in Limburg en het Tweede kamerlid mr. Ankerman, die ia de Tweede Kamer de kwakzalvers en hunne middelen besprak. Ten slotte deed spr. een beroep op de medewerking der pers om de oogen van het publiek ea van de regeering meer en meer voor het gevaar der kwakzalverij te openen. Volgens het jaarverslag bedroeg het ledental op 1 Januari 1910: 767. De geld middelen verkeerden in goeden toestand. Heuglijk wordt het in het verslag genoemd, dat de autoriteiten, onder wie de minister van buitenlandsche zaken, waarschuwden tegen het optreden van verschillende kwakzalvers en dat verschillende volks vertegenwoordigers in den strijd der Ver eeniging beginnen belang te stellen. De rekening over 1909 sluit met een batig saldo van f 1181,54, en die van het internationaal comité met een batig saldo van f441,90. Besloten werd met Januari een blad uit te geven, uitsluitend bestemd voor de propaganda. Veeartsenijkunde. Vrijdagavond werd te Utrecht geopend, onder leiding van dr. H. Markus, de 51e algemeene vergadering van de Maat schappij ter bevordering der-veeartsenij kunde in Nederland. Uit het jaarverslag blijkt, dat door de splitsing van de afdeeling Noord-Brabant- Limburg, het aantal afdeelingen met één is gestegen, en thans 10 bedraagt. Het aantal leden is thans 438. De ontvang sten over het afgeloopen jaar waren f 4732.69^, en de uitgaven f 3602.92, zoodat er een voordeelig slot is ad -f 1 1 Ofl *7714 De begrooting voor ion wem vastge steld op f 3849. Tot eere-leden werden benoemd de heeren T. F. van Esveld te Utrecht en B. J. Aalbers te Rijsoord. Zaterdagmorgen werd de vergadering voortgezet. De voorzitter opent het tweede wetenschappelijke gedeelte met een rede, waarin hij wijst op het groote aantal pro moties (negen) van Nederlandsche vee artsen aan de Universiteit te Bern tot doctor medicinae' veterinariae, in den tijd van een jaar. Spr. verbindt daaraan eenige beschouwingen over de reorganisatie van het veeartsenijkundig onderwijs, naar aan leiding van het daaromtrent door den Minister van Landbouw, bij de behandeling der Staatsbegrooting voor het jaar 1910 in de Tweede Kamer der Staten Generaal medegedeelde en van het rapport der z.g. ineenschakelingecommissie. Naar aanleiding van een desbetreffend preadvies op het 62e Nederlandsch Land- huishoudkundig Congres te Zevenbergen, geeft spr. een overzicht van de beschik bare veeartsenijkundige hulp op 1 Sep tember 2874, toen de wet tot regeling van de uitoefening der veeartsenijkunde in werking trad en van de hulp welke thans beschikbaar is. Op l Januari 1877 waren er in Nederland 170 geëxamineerde vee artsen en 370 toegelaten'empiristenthans zijn er 403 veeartsen en 68 empiristen. Het groote aantal studenten, 162, van 's Rijksveeartsenijschool, waaronder 46 voor het eerst ingeschreven, doet spr. in de eerstvolgende jaren een groote stijging van het aantal veeartsen verwachten. In zake de veeverloskundige hulp spreekt de voorzitter als zijn meening uit, dal ieder practiseerend veearts, die physiek daarvoor geschikt is, moreel verplicht is zulke hulp c. q. te verleenendat voorts de vestiging van veeartsen ten platten lande zooveel mogelijk moet worden in de hand gewerktdat, in afwachting van zulk een vestiging, landbouwlichamen in een bepaalde streek verstandig zullen doen een huns inziens daarvoor geschikt persoon eenigermale in de verloskunde te doen opleiden, hetzij bij een veearts, hetzij bij een geroutineerd veeverloskun digen dat cursussen van Staatswege ter opleiding van veeverloskundigen, met daarvoor onafscheidelijk bewijs van bekwaamheid of diploma, indien al mogelijk, te verwerpen zijn, als zijnde niet in het belang der veehouders, omdat zulke veeverloskundigen bijna zonder uit zondering zullen gaan kwakzalveren en daardoor de vestiging van gediplomeerde veeartsen ter plaatse zullen tegengaan. Dr. H. A. Vermeulen van Utrecht sprak daarna over organen van interne secretie. Dr. J. Poels uit Rotterdam hield eene voor dracht over de nierziekten van het rund, het schaap en de geiten. De heer H. A. Kroes uit Groningen hield een demon stratie van een collectie lantaarnplaatjes op veeteeltkundi? ^ebied

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1