Ie Jaargang. Vrijdag September 1910. BUITENLAND. Het erfdeel der Malleroy's. No. 287, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. 1© De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodeu betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. j "In 'den vleeschnooci in Duitschland Js nog geen verbetering gekomen 'etn jde regeering zendt de verschillende! depujta- {taties met een "kluitje in (het riet. ,D>e Ininister zal overwegen.,., jde minister jbelooft maatregelenmaar wil intus- jschen slachtmaand afwachten als wanneer jdoor den grooten aanvoer van varkens de jrundveeprijzen wel jn de hoogte zullen (gaan. Dus maar wachten. Niet altijd ech ter is de regeering zoo voor wachten. Dat ondervond prins Radoliu, do gezant .te Parijs, wien de Rijkskanselier schreef, dat het „bij zijn hoogen leeftijd en zijn ge- jzondheidstoestand wreed zou zijn hem (den verantwoordelijken post als gezant te iParijs nog langer te laten bëkleeden."' {weshalve 'hij kon heengaap. Toch verklaar de Pi.uJ Radolin aan een afscheidsdiner, dat het hem moeilijk viel weg te gaan, wijl hij zich krachtig genoeg voélt zijn ar beid voort te zetten, hierbij zinspelend) op den ontvangen brief. Dit heeft men hem in Berlijn blijkbaar kwalijk genomen en prins Radolin zendt 'aan de „Post"- een rectificatie telegram In de pers gaan Over dit geval heftige Stemmen tegen yon (Bethmaji Hollweg op. Middelerwijl is de Keizer ten gast bij Franz "Jozef, in Oostenrijk en stelt er zelfs om de cholera,- -die te Mohacz heerscht zijn jachtpartij niet uit, naar beweerd worclit, om 'die menschen niet noodeloos ongerust te maken. Onrustige rust heerscht er op de Zuir iderspoorweg waar de beambten, wier verzoek om gelijk gesteld te worden met de beambten van 'de staatsspoorwegen yan de hand werd- gewezen, Woensdag nacht overgingen tot het reèds vroeger toegepaste middel van lijdelijk verzet. De (beambten blijven aan het werk, verrich ten hunne taak precies volgens de voor schriften, maar zoo langzaam, dat piles jn de war loopt, terwijl die autoriteiten todi geen aanmerkingen kunnen maken, daar het personeel zich, zij het dan ook op overdreven wijze strikt aan de bepa lingen houdt. Alle organisaties doen méde, uitgezon derd een sociaal-democratische, die meer 'yan daadwerkelijk verzet houden. "Nog een economisch geschil is volgens de „Frankf. Ztg" gerezen tusschen Oos tenrijk en Frankrijk De Fransche regeering had een ultimatum gericht tot Üe Oostenrijksche, waain het heettè, dat als deze niet ophield1 met haar {maatregelen tegen de petroleum maat schappij van Limanowa, Frankrijk maat regelen zou nemen welke d/en invoer van (Oostenrijksche petroleum in Frankrijk on mogelijk zouden maken. "De Oostenrijk sche regeering liet aan de Fransche .weten, dat zij niet in staat was gevolg te geven jaan deze wenschen. Frankrijk zal dps de .invoerrechten op Oostenrijksche petro leum vermeerderen en men verzekert diaf Oostenrijk dit zal*beantwoorden mét een yermeerdering van de rechten op cham pagne, wat nog zoo erg rfiet is. FEUILLETON. 37) Noemt ge dat edelmoedigheid, ant- yvoordde Camille, terwijl zij den graaf Strak aanzag. Noem 't zooals ge wilt, zeide de graaf driftig, maar zeker is 't, dat hij geen 'andere bronnen had dan de vrijgevigheid yan Richard,... Die natuurlijk op zal ihouden, |.iu hij de indiscretie van zijn zwager piet meer te vreezen heeft! Genoeg hierover, mevrouw, zeide !de graaf, alle moeite aanwendend pm £ich kalm te houden. Kom, laten wij naar mijn moeder (gaan, zeide de jonge vrouw, na eenige '.oogenblikken stilte,, daar zij bevreesd was Jdat Richard, als hij lang met haar alleen iWas, haar over zou halen niet meer papr (het klooster terug te ,keerena De berichten yan den Balkan blijven schaarsch. De Jjurksche regeering heeft een klein succesje behaald, doordat de prieksche officieren en ouderoffide ren der gendarmerie (die (Creta {verlaten, volgens een besluit der Grleksche regee ring niet zullen vervangen wórden. Ook heeft de Grieksche regeering, op een |aanmaning der mogendheden om toch al het mogelijke te doen óm een 'botsing met Turkije te vermijden, beloofd pi wat in haar vermógen ligt te doen. Als nu ook de Porte Lwat water jn ;zijn ,wijn wilde doen'? GEMENGD. L—~!Het Bulgaarsche MinisterieTieeft on- eenigheid gekregen over de Tuiksch-Bul- gaarsche spanning en er het [bijltje bij "De volksvertegenwoordiging van de republiek Panama heeft Pablo Aroseme- na "tot voorloopig president gekozen. Volgens de Parijsche Matin 'zouden in zekere Spaansche kringen plannen ge maakt zijn, om Tetoean te bezetten. Omtrent de werkstaking te Barce lona wordt van daar gemeld, dat er van de 326 métaalfabriéken mét 11.000 ar beiders reeds 180 gesloten zijn. Het aan tal stakers is tot 7600 gestegen. Men vreest, dat ook de spoorwegarbeiders en de tram-beambten (den arbeid neer zul len leggen. De politie heeft uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen. Op verzoék van den Franschen mi nister van oorlog is de justitie overgegaan tot gereöhterlijke vervolging van een* zeke ren Perronet, medewerker aan een anar chistisch blad, die in een artikel, gericht tegen de depots van discipline, de solda ten tot ongehoorzaamheid en moord had aangespoord. Fen Havas-bericht maakt melding van een geval van meningitis onder de op manoeuvres zijnde Fransche troepen. De zieke is vervoerd naar Rouaan. "Als voorzorgsmaatregel is zijn geheele escoua- de eveneens aldaar in observatie geno men. GerbraCht, de directeur van de Noord-Amerikaansche suikertrust, is tot twee jaar gevangenisstraf en 5000 dollar boete veroordeeld, omdat hij de regeering bedrogen ihad door verkeerde aangiften van gewichten. De voerlieden te Bremen 'Ifoebben Woensdagavond mét groote meerderheid besloten den arbeid te staken. i Een bergstorting van den berg Agu- do in Spanje bedolf de hutten Van het dorp Abanillazeven personen werden gedood, velen gewoncL Het bezoek van het Belgisch Koningspaar, De ontvangst ten Stadhuize. Precies te vier uur reed de koninklijke stoet de binnenplaats van het Stadhuis op Aan den ingang werdlen de vorstelijke be zoekers ontvangen 'door [den burgemeester en een commissie uit den Raad, bestaande uit den oudsten en den jongsten wethou der, de heeren L. Serrurier ien mr. S. de Vries 'Gz., en het oudste en jongste Raadslid, de heeren P. [W. Sutorius en mr. P. A. Diepenhorst. Juist toen zij binnenkwam, sprflc Ri chard Wat moeder, gaat ge vertrekken? En ik hoopte dat gij bij ons zoudt blij ven en de familieband herstellen die zoo treurig verbroken is. Een verontwaardigde blik schoot uit de oogen van Camille, die duidelijk ide valschheid van haar broeder do°rzag'' Juist om aan 'die ban te ontkomen verlangt mijn moeder naar het klooster 'terug ie keeren,«sprak zij met een door dringenden blik op Richard, 't Is beter die band verbroken te laten dan ze "bin nenkort weer mét een hevigen schok te moeten breken. r— Wat durft gij te heggen? riep [de graaf, op haar toetredend. Zij heeft gelijk, zeide jnevrouw de Malleroy. Geen geweld, vader, fluisterde Ri chard, zijn vader terughoudend. Ik zal mij niet laten beleedigen en trotseeren door mijn eigen "dochter! Stil toch, fluisterde Richard; (ieder geweld van onzen kant zou, ons gjeohts moeilijkheden bezorgen. Dochtertjes van wethouder Jitta en van wethouder De Vries boden koningin Wilhelmina en koningin Elisabeth bou- quetten aan. Het gemeentebestuur "had zijn beste beentje voorgezet. Het gebouw zélf was zoo eenvoudig mogelijk gelaten, (slechts plaatste men hier en daar wat groen en bloemen, en het peristylium voor den in gang van het stadhuis was met een rood- fluweelen troonhemel versierd) Maar in de Raadzaal en in [Burgemeesterskamer waren voor dezen dag een aantal kost baarheden en 'belangrijke stukken uit de geschiedenis der stad samengebracht, wel ke het bekijken overwaard waren. In de Raadzaal, door een velum in twee deelen gescheiden, prijkte op damast uit de 16e eeuw, afkomstig van de fami lie Grovestins, het stads-zilver, dat in het Rijks-Museum bewaard wordt; eene zeer schoone verzameling. In de andere afdeeling'der zaal zou de thee gediend worden. De verzameling in de .Burgemeesters kamer bestond uit documenten, betrek king hebbend op de geschiedenis [van Amsterdam. Daar hing een plattegrond van Amsterdam, uit het jaar 1536, een schilderstuk van Cornells Anthonisz, dat een zeer interessant kijkje gaf op Amster dam, zooals het er vroeger uitzag, toen het nog door den Singel begrensd werd, en b.v. de Mont-Albaans- en de Reguliers torens nog de stadspoorten waren. Voorts lag er een zeer belangwékkende verza meling documenten, waaronder het oud ste charter, dateerende uit 1275, van Flo- ris .V, In de raadszaal, waar bijna alle raads leden (met uitzondering van "de sociaal democratische) in een halven cirkel gé- schaard stonden, stond de muziek achter een groene hqag opgesteld en speelde bij het binnenkomen "der vorstelijke personen 't Belgisch Volkslied. Zoodra de koning de beide koninginnen en de Prins waren gezeten, trad burgemeester Roëll naar voren, om in deNederlandsche taal de volgende toespraak tot H.H. M.M. te richten „Het zal, naar ik mij vleien moge, de goedkeuring van Uwe Majesteiten weg dragen, indien ik mij tegenover de sou- vereinen van onze Belgische broederen van de Nederlandsche taal bedien, pm aan Uwe Majesteiten de eerbiedige ver zekering te geven vaji "de groote ingeno menheid, waarmede de vroedschap van Amsterdam Haar ten .Stadhuize van (de hoofdstad begroet. En het hartelijke wel kom dat ik aan .Uwe Majesteiten (toe roep, het wint kracht en beteekenis, nu (het onze beminde Vorstin is, idiie met Z. K. H. den Prins der Nelderlandein' u naar dit oude Prinsenhof, zoo sober van constructie, maar zóó rijk aan herinne ringen geleidt, als ware het om ,Uwe Majesteiten persoonlijk getuigen te doen zijn van ik herhaal slechts de woor den, door onze Koningin in een gedenk waardig oogenblik nog dit jaar tot den raad gesproken de hechtheid <jer „ve le historische en enge persoonlijke ban den" die Haar en Haar Huis aan Amster dam verbinden. Is het mij veroorloofd, hiervoor een woord van diepe erkentelijkheid uit te spreken, niet minder voegt het mij, aan Uwe majesteit den warmen dank van de vertegenwoordigers der burgerij te vertolken, voor de hooge eer, haar mét Dat is wel zoo, 'bromde (die Mal leroy. Joch kon hij zijn woede (niet inhou den toen mevrouw de Malleroy afscheid nam van hem en van Richard. (Terwijl Camille haar moeder Uitgeleide deed, trachtte Richard zijn vader te kalmee- ren. Hij besprak het voorstel, dat zij aan Camille gedaan hadden om in een zij vleugel van hun huis te blijven wonen. Gij hebt goéd gehandeld, vader. Nu Suzanne dood is, zijn slechts drie perso nen met onze geheimen óp de hoogte, mijn moeder, Camille en de Canisy. V/ij moeten tot eiken prijs zorgen, dat zij zich niet met onze vijanden verstaan kun nen. Zijn zuster kwam binnen en naderde hen langzaam. Zij kwam haar vader me- dedeelen op wélke voorwaarden zij (er in toestemde in Zijn hujs te komen wo nen, Werkelijk Camille, zeide hij, je neemt zonderlinge voorzorgen tegen va der en broeder. [Tegenover |eien (bande roovers kon je met voorzichtiger zijn, fc= ÜAqdel Joya^l jegens mij gn djegenen uw tegenwoordig bezoek bewezen, een eer, die in ons allen de herinnering op roept aan de aloude grootheid van (de stad aan den AmStel, en het besef ver levendigt dat de glorie van weleer niet is getaand, maar dat daaraan nieuwie tijdperken van op"bloei zijn verzëkerd. Aan dezen dank' moge ik den door den raad óprecht gevoelden wensch verbin den voor het bestendige welzijn Uwer Majesteiten, voor de welvaart van Haar land en den voorspoed zijner bevolking om ten slotte met allen eerbied de hoop en het vertrouwen juit te spreken, dat Uwer Majesteits bezoek aan den zetel van het gemeentebestuur van Amsterdam er mede toe moge bijdragen, om de ban den nauwer aan te halen, waardoor ons taal- en stamverwante volk zich aan de Belgische natie verknocht gevoelt". Koning Albert antwoordde langzaam en duidelijk in het Vlaamsch: „Diep gevoelen wij ons getroffen, de Koningin en Ik, door jde welwillende woorden, welke uw eerste magistraat/ uit naam der stad Amsterdam, zooeven tot ons gesproken heeft geircht. Wij betuigen hem daarvoor Onzen har- grondigen dank en wij zullen een' erken telijk aandenken bewaren van de prach tige ontvangst welke ter gelegenheid van ons bezoek aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, door het ge meentebestuur uwer groote havenstad, werd ingericht. Mijne heeren, Amsterdam is steeds voor hare bezoekers een voorwerp van bewondering. Zij bezit ongeëvenaarde kuntschatten. Haar aloude en grootsche praalgebouwen, hare schilderachtige vaar ten verleenen aan uwe beroemde en bloeiende stad een bijzonder belangwek- kenden en eigenaardigen aanbflik, die aanstonds voor den geest de roemrijke bladzijden uwer geschiedenis doet her leven. Doch naast het verleden staat ook het heden. Amsterdam is een haard van ver standskracht, een zetel van kunst. Uwe uitgestrekte haven en de ruime vaarten welke daarin uitmonden, die techni sche kunstwerken uwer uitmuntende in genieurs liggen wijd geopend voor een steeds drukker zeeverkeer. De Koningin en ik, wij betuigen onze beste heilwenschen aan de stad Amster dam en brengen haar de uitdrukking der gevoelens van oprechte vriendschap, wel ke de Belgische steden voor haar koes teren". De rede van den koning was in groote stilte aangehoord, en zoodra de laatste woorden waren verklonken, hief de mu ziek het oude Wilhelmus aan. Nu volgde het voorstellen der raadsledende thee werd gediend e,n nadat de echtgenoo- te van den burgemeester Mevr. Roëll geb. Baronnesse van Steenwijk, aan H.H. M.M. was voorgesteld begaven deze zich vergezeld door den burgemeester, naar diens kamer, om het daar tentoongestel de te bezichtgien. Eerst over half vijf was het koninklijk' bezoek aan het stad huis afgeloopen. Het gala-diner, In de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis, rustig verlicht door de ou|der- wetsche kronen en den glans van' vele kaarsen had gisteravond half acht het Galadiner plaats, ter eere van den ko ning Albert en koningin' Elizabeth. De die ik verplicht ben te beschermen, on ik zweer u dat ge van mijn lippen geen klacht, geen verwijt over het verleden zult vernemen, en dat de kinderen van Ri chard in mij een liefdevolle moeder zullen vinden. Maar als door de schuld van een van u beiden, mijn moeder, mijn dochter of mijn man een ongeluk treft, dan kunt ge er op rekenen dat ge er 'uw 'leven aan waagt. c—Ongelukkigeriep de graaf ,woe- icfend, hoe durft ge .Wees toch kalm, fluisterde Richard zijn vader bij den arm vattend. Gij zoudt alles bederven.... Wat beteekent die be dreiging, Camille? Evenals mijn man heb ik een brief geschreven met bewijzen voorzien, over enkele gebeurtenissen fe Ronceval. Indien er een ongeluk overkomt,.... begrijpt ge... aan mijn man, mijn moeder of mijn doch ter, is een woord voldoende om dien brief aan het gerecht in handen te doen geven. Indien ik plotseling mocht komen te sterven, want men moet op alles zijn voorbereid, zal ide bewaarder van mijn brief ulft éigen beweging hem a,a,n 'het tafel had e-en hoefijzervorm ,en was ver sierd met rooide rozen („Ulrich Bruner"- en „Frimsom Ramblers") in den vorm! van vazen, onderling door slingers Ver bonden. Voor het diner werd het ver gulde tafelservies gebruikt, dat het eigen' dom is van H.M. Koningin Wilhelmina. Aan het hoofd van ide tafel, links van H.M. de Koningin zat de koning den Belgenzijn gemalin aan zijn rechter hand, en naast deze, links, zat Z. K. H. de Prins der Nederlanden. Rechts van H. M. de Koningin was aan den Belgi schen gezant, baron galton, een plaats toegetvezen, terwijl links van Prins Hen drik, de Belgische grootmeesteres, baro nes d'Hennecour de Grunne was gezetenj. Tegenover H. M. de Koningin zat (de chef van het militaire huis van den Bel gischen koning, luitenant-generaal Jung- bluth, en tegenover den Belgischen ko ning barones douairière v. Hardenbroek van 's Heerarentsberg, grootmeesteres v, het huis van H. M. de Koningin. De 'overbuurman van de Belgische koningin was de Belgische opperhofmaarschalk) graaf Jean de Mérode, en .tegenover Z. K. H. Prins Hendrik ,was aan de damef du palais mevr. van Loon, een plaats aangewezen. H. M. de Koningin Wilhelmina droeg een geelzijden toilet met diadeem van, brillanten en het grootkruis der Leo poldsorde, Koningin Elizabeth was gej* kleed in een wit gepulleteerd toilet, en eveneens getooid met een diadeem van brillanten. H. M. droeg het groot kruis van de Huisorde van Oranje. Ko ning Albert was gekleed in de uniform! van generaal-opperbevelhebber van het Belgische leger en droeg het grootkruis van den Nederl. Leeuw, terwijl Prins Hendrik de vice-admiraalsuniform en het grootkruis der Leopoldsorde droeg. Aan tafel bracht Koningin Wilhelmi na in de Fransche taal een heil dronk uit op koning Albert, welke ver taald luidt als volgt Sire, Het is mij bizonder aangenaam, Uwe Majesteit en de Koningin welkom) in mijn, hoofdstad te kunnen heeten. Ik vlei mij, dat dit bezoek niet slechts betrekking heeft op mij, persoonlijk, maar acht liet gelukkig, dat ook het verlangen om mijn' land te zien en de uitstekende verhou dingen van goede nabuurschap tusschen' België en Nederland nog meer te ver sterken, Uwe Majesteit hebben aange spoord, hierheen te komen. Indien zulks en ik ben daarvan over tuigd het doel der komst van Uwe Ma je -.t it is geweest, kan ik Haar verze keren, dat ik hartelijk Hare goede be doelingen deel en dat ik vurig verlang dat de beste verstandhouding tusschen ons beider landen blijven voortbestaan. Ik durf verwachten, dat Uwe Majestei ten een goede herinnering met zich zal nemen, aan den korten tijd, in Amster dam doorgebracht, en .aan het weinige dat ik Haar kan doen zien, en spreek de hoop uit, dat die herinnering Haai er toe brengen zal, het bezoek, dat Zij mij heden het genoegen "doet te brengen en voor wélk bezoek ik Uwe Ma jesteiten verzoek, mijn dank te willed aanvaarden, te herhalen. Ik drink op de gezondheid van Uwe Majesteiten, van het Koninklijke huis van, België en op den voorspoed van België. gerecht ter hand stellen. Twee dagen later werd Suzanne "begra ven. Haar testament, waar "de graaf en Richard zoo nieuwsgierig naar waren, was klaarblijkelijk met behulp van een rechts geleerde opgemaakt. Suzanne had haar fortuin van ongeveer drie millioen zes honderd duizend francs in twintig deelen verdeeld. Als oudste zoon ontving Albert tien van deze deelen. Twee tervan vervielen, aan zijn zuster Anna. Graaf de Malleroy ontving tien deelen in vruchtgebruik, die na zijn dood aan Albert en Anna vervie len. Tot aan de meerderjarigheid van zijn kinderen genoot hij de inkomsten van hun goederen, die hij echter niet kon veikoo- pen of verpanden. Bij zijn meerderjarig heid moest Albert zijn vader een 'jaar- rente van adht duizend livres uitkecren en Anna van twee duizend livres. Een ander deel liet zij aan (de kleine Marie de Canisy na, terwijl Camille er tot aan haar dood het vruchtgebruik van •had. De overige vijf deelen vervielen aafl grayjn Berengère (de Malleroy. „(Wprdt yeryolgdfc

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1