Uit Stad en Omgeving. Sabotage. De firma Pessers Az., aan 'het Goorke Ie Tilburg, moest in den laatsten tijd meermalen vernielingen aan haar spinma chines ondervinden, met een natuurlijk gevolg van aanzienlijke schade. Dinsdag ^leed zich weder zoo'n geval Voor en men besloot de politie in /den jarm te nemen. De hoofdinspecteur van politie, de heer jSoentjes, stelde een onderzoek in. Een tusschen de kamraderen gevonden stukje ijzer gaf aanleiding tot een streng verhoor ,waarvan het resultaat was, dat die daders van deze laaghartige vernielingen, 'de draadmakers W. en K., werden ontmas kerd. Het laat izch "begrijpen, da®deze ge vaarlijke sujetten 11a hunne bekentenis, onmiddellijk door de firma werden ont slagen. De Prins en Prinses van Wied, dié gisteren met hunne kinderen de gasten waren van H. M. de Koningin-Moeder op Soestdijk, zijn gisteravond half zes per automobiel naar Scheveningen terugge keerd. Bij de gisteren te Rotterdam district 1 •gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad (vacature van Citters, 'Lib.) verkregen de heeren B. Hooykaas Jr. (chr.-hist.) 1535, D. de Klerk (lib.) 1425, H. W. C. Stolle, (S. D. A. P.) 1180 en dr. W. van Ravestein (S. D. P.) 62 stem men, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren B. Hooykaas Jr. en D. de Klerk. Er is bui tengewoon slecht gestemd. LEIDEN, 15 September. Jubilé W. Brakel. Heden vierde de heer W. Brakel, onze alom bekende concierge van het Raad huis, zijn zilveren jubilé als gemeente bode. In de commissiekamer ten Raadhuize hadden zich hedenmorgen om 9 uur een groot aantal gemeente-ambtenaren van alle takken van dienst vereenigd, om den jubilaris té huldigen. Toen de heer Brakel met echtgenoote en familie de zaal was binnengeleid, nam allereerst de heer F. G. Rosier, hoofdcommies ter secretarie het woord Toen de bekende lijst voor bijdragen onder het personeel circuleerde, werd wel eens de verzuchting geslaagd: al weer een jubilé, maar als men dan ver nam, diat het voor ons aller vriend Bra kel was, was men bereid direct een gave te offeren. Want in de 25 jaren Van zijn dienstvervulling heeft Brakel de achting van gemeentebestuur en ambte naren verworven door de vervulling van zijne gewichtige en veelomvattende taak. Wij ambtenaren weten ,dat hij voor den huishoudelijken dienst d e man .is, terwijl een philantropische zijde aan zijn werkkring niet ontbreekt. De heer Brakel heeft steeds getoond liefde voor zijn arbeid, ijver en groote werklust; door zijn voortvarendheidi, ge paard met beschei-djyiheid, trok hij in al zijn functiën de aandacht van supe rieuren op zich. In de uitoefening zijner bezigheden heeft hij altijd een groote mate van opgewektheid1, en als hij soms een enkele maal pruttelt, dan doet hij dat op zoo'n komische wijze, dat nie mand er boos om is. Aan al die goede kwaliteiten van den jubilaris wilde spr. op dezen dag eens herinneren. Maar bij woorden zal hij het niet laten. Namens alle ambtenaren biedt hij als stoffelijk blijk van waardeering 6 fraaie mahoniehouten stoelen aan/y wenschend1 dat de heer Brakel nog lan ge jaren zijn ambt met dezelfde opge wektheid1 als tot heden, mag vervullen. De oudste gemeentebode de heer J. P. A. Voorbij, huldigde den heer Brakel als een goed collega en goed vriend. Van stonde af heeft de Jieer Brakel spr. op vriendschappelijke wijze ontvan gen en in de 21 jaren dat spr. met hem samenwerkt, heeft hij v.ele blijken van collegialiteit ontvangen, steeds was Bra kel bereid te helpen en te steunëm Daarvoor bracht spr. hem, ook namens de andere boden, hulde en (dank. Moge hij nog lang onze goede collega en'beste Vriend zijn. Ook de heer P. Bink, bediende ten 'Raadhuize, wenschte den feesteling in hartelijke bewoordingen geluk met zijn feestdag. Toen nam d'e heer Brakel het woord. Van morgen was zijn eerste gedachte geweest: De mensch overdenkt zijn weg hiaar God bestuurt zijn gang. Hiervan is spr. overtuigd, als hij zijn levensloop nagaat. Dankbaar voor de welgemeen de woorden van waardeering, hem ge bracht, meent hij, dat hij toch meer had kunnen doen ,dan hij deed. Spr. hoopt de genegenheid, de hulp, die hij van alle ambtenaren zoo overvloedig altijd heeft mbgen ondervinden, ook in de toe komst te mogen behouden. Hij dankt voor het fraaie cadeau en aan collega Voorbij voor zijn woorden van vriend schap en sympathie, waar tegenover spr. de verklaring stelt, dat hij Voorbij heeft Ieeren kennen al£ een eerlijk trouw collega, die anderen ten voor beeld is. Allen drukten vervolgens den jubila ris de hand, waarmede de plechtigheid ten einde was. Een nieuwe verrassing wachtte hem j &n zijn kamer, die pp. feesteliike jvijze Talrijke gelid:v.\.:. .J.cn in den vorm van eenige fraaie bloemstukken, brieven kaartjes en telegrammen werden ontvan genvelen kwamen in den loop van den' dag den jubilaris feliciteeren. Heden middag werd de heer Brakel door B. en W. gecomplimenteerd, waar bij Jhr. de Gijselaar hem met een waar- ideerende toespraak namens B. en |W. een pendule met coupes vereerde. Hartebrugskerk. Z. D. H. de Bisschop van ..Haarlem heeft benoemd tot kapelaan aan de pa rochie O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Hariebrug) de Weleerw. pater C. L. M. Zuidgeest, "O. F. M. -r- Gisteren werd te 's Gravenhage aanbesteed door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie het herstellen en verbeteren van de telefoonlijnen tus- sch.ean Halfweg en Oudshoorn en tus schen Nhuw-Vennep en Lisse. Laagste inschrijver H. J. de .Groot, te Jutfaas, voor f 3378. De Leidsche Bestuurdersbond hield haar jaarvergadering. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren De Wette, Boon, Sloots en Mole naar. Voor de drie overige funkties waren geen gegadigden te vinden. Inzake de bakkers-aktie werd besloten de steunbewegingen te staken, waar steun voor de uitgesloten metaalbewerkers drin gender noodig was. Een bedrag van f 50 werd voor deze uitsluiting uitgetrok ken, uit te keeren naar omstandigheden, terwijl f 40 werd gegeven aan de bakkers voor hun uitgeslotenen. Gistermiddag werd door eenige offi cieren van het 2e Reg. Veld. Artillerie alhier een jachtrit gehouden op de Boek horst onder Noordwijkerhout welke uit stekend slaagde. Bij het afrijden van de laan echter gleed het paard van Luitenant André de la Porte uit. Het beest stortte neder en de ruiter kwam met zijn linker been onder het dier, waardoor dit been brak. Bij. van Hemert binnengedragen, werd de luitenant door doctor van der Wijst voorloopig verbonden, waarna hij met het rijtuig, waarmede zijn echtege- noote uit Leiden gekomen was om den rit bij te wonen, naar hier getranspor teerd werd. GOUDA. Hier blijft nog steeds valsch geld in omloop. Door de politie is thans een valsche gulden in beslag genomen, met den beeldenaar Willem 11 en het jaartal 1846. HOOGMADE. jn de door de feest commissie voor het Koninginnefeest ge houden vergadering werd de rekening vastgesteld met een batig saldo van f27.In den a.s. winter hoopt de commissie een algemeene vergadering te beleggen tot definitieve oprichting der Wiihelmina-vereeniging, waarvoor zich tot dusverre ruim 160 leden hebben op gegeven. In die vergadering zal de com missie rekening en verantwoording doen. Voorloopig zal het saldo op de spaar bank geplaatst worden. Door de Besturen van Vliet-, Bosch-, Does- en Voorofschen polder zijn ter lezing gelegd bij den secretaris het ont werp voor het herziene algemeene polder reglement met daarbij behoórende toe lichtingen. HAZERSWOUDE. Het polderbe stuur van de Groote Droogmakerij heeft aan D. Harkes eervol ontslag verleend als watermolenaar en in diens plaats be noemd G. v. Gorkum. Voorts 'heeft genoemd bestuur aan D. v. d. Klei f25 restitutie verleend als ver goeding voor de schade die hij leed voor het stuk rijden der Middelweg. KATWIJK AAN ZEE. Voor haring be steedde men hier de volgende prijzen volle haring f 11.80 a f 12.20, maatjes haring f9 a f9.40. ijle haring f9.25 a f 11, steurharing f 12.25 a f 14.40, makreel f 11.50 a f 19 per kantje. LISSE. Het bestuur onzer hardraverij- vereeniging is er steeds op uit het hare leden en begunstigers zoo aangenaarp mogelijk te maken. Sedert het bestaan der harddraverij heeft zij zich steeds moeten behelpen met een tribune bij de harddraverijen, welke feitelijk het prach tige terrein ontsierde. Deze toch was maar een in den haast opgeslagen ruw getimmerde. Thans echter is zij door aankoop eigenaresse geworden van een meer aan de eischen des tijds beant woordende tribune en wel eene van het terrein van den Voetbalwedstrijden, deze zomer te Haarlem gehouden. Deze tribune bestaat uit vier stukken zoodat ze gemak kelijk te verplaatsen is. Naar wij vernemen besiaat het plan bij de directie der gemeentelijke gas fabriek alhier om bij wijze van proef een tiental automatische ontsteking- enblusch apparaten aan te schaffen. LEIDERDORP. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan het gezin van den milicien D. van der Kwaak tijdens zijn verblijf onder de wapenen bij het 4e Regiment-Infanterie vergoeding in gevolge art. 113bis der Militiewet toe gekend tot een bedrag van f 0.50 per dag. NOORDWIJKERHOUT. Eenige kermis reizigers hier met hun wagens aan den Gooiweg gekampeerd, hadden op de Valkenburgsche paardenmarkt hun beesten tegen andere ingeruild. Bij aankomst al hier werden de beesten aan de wagens gebonden. Den volgenden morgen waren zij echter verdwenen. Na lang zoeken vond men ze in Noordwijk terug, waar zij door de politie tegen betaling van f 2.50 aan de respectievelijke eigenaars werden teruggegeven. WASSENAAR. Gisterenmorgen werd bij 't uitgaan der R.-K. meisjesschool één der leerlingen aangereden door een fiets. Het kind werd bij de Eerw. Zusters binnengebracht en later met een rijtuig naar huis vervoerd. Het bleek, dat bij den val één der beentjes gebroken was. Kerknieuws. Benoemingen. Z. D. H, de Bisschop van Haarlem heef* benoemd tot kapelaan te Rotterdam (H- Rosalia) den WelEerw. Pater J. A. J. Huls hof, O. M tot kapelaan te L e i d e n (O. L. Vr. Onb. Ontv.) den V/elEerw. Pater C. L. M. Zuidgeest O. M.en tot kapelaan te 's Gravenhage (H. Antonius) den Wel. Eerw. Pater C. A. Bulters. Sport. Vliegen. Gistermiddag te vier uur is Oliesla- sla egers "ten tweede male te Amsterdam opgestegen voor een publiek van ette lijke duizenden. De daken zaten ook vol menschen. In wijde kringen vloog de Belg om het vliegterrein, ging er drie maal recht over boven de juichende me nigte, maar begaf zich ditmaal niet bo- ven de stad. Na een tocht van 241/2 minuut daalde hij op het plankier Het publiek bracht hem een ovatie en droeg hem in triomf rond. 't Geen de vlieger, naar hij zeide, ,,'een gelegenheid om zijn beenen te bre ken", vond, het was veiliger op het stoeltje van zijn vliegmachine. De aviateur ontving drie kransen, w. o.a. een van de Ned. Luhtsheepvaartmaat- pij. Bleriot is erin geslaagd, een lucht- automobiel samen te stellen, waarin zit plaatsen zijn voor drie personen. Met dezen luchtvlieger kan een snelheid van 60 K.M. per uur worden bereikt. Rechtszaken.- Overtreding gedistilleerdwet. Het O. M. bij de rechtbank te Maastricht eischte tegen C. Marres, brander, een boete van f 16.000 wegens overtreding van art. 128, al. I der gedistileerd wetl benevens verbeurdverklaring van het in, beslag genomen gedistilleerd ter waarde van f 10.000. Driedubbele poging tot moord. Voor de Amsterdamsche rechtbank had zich gisteren te verantwoorden de 25- jarige varensgezél Y. van Goslinga, "be schuldigd van To. dat hij in den avond van 25 Juni in de woning der eerste verdieping van perceel Oostenburgergracnt een revol verschot heeft gelost op zijne vrouw C. A. Bos, die echter niet getroffen werd, daar de kogel afstuitte op ihaar corset; 2o. dat li ij een schot gelost heeft op zijn vrouws zuster A. M. C. Bos, vrouw van N. van M. die in den oksel onder den linkerarm niet levensgevaarlijk verwond werd', c ten slotte een revolverschot hoeft gelost op den zwager'u. v. M., die in de wang weid'getroffen. Bekl. gaf de vólgen de lezing van de oorzaak van zijn treurige daad- Op 22 April huwde hij zijn toen 23- jarige vrouw, ging daarna varen. Na we der 31/2 maand als stoker gevaren te heb ben, kwam "(hij aan zijne woning in de Czaar Peterstraat en vond de woning leeg. Vrouw en meubelen waren verdwenen. Dit had plaats in October van het vorige jaar. Hij was daarover zeer verbolgen. La ter ontving hij een brief van zijne vróuw om alles te vergeven. Hij stemde toe, doch zou eenige maanden eerst varen om geld te verdienen om de verkochte meu belen aan te vullen. Toen ihij weder te rug kwam waren huiselijke omstandig heden oorzaak dat hij op 25 Juni voor melde feiten ten huize van zijn zwager van Maurik pleegde. In deze zaak waren 12 getuigen ge dagvaard, terwij'l mr. Everkly als ver dediger optrad. Bekl., bekende volmon dig. De eisch was 10 jaar. Speelhuizen. Vandaag wordt vanwege den Staat bij deurwaardersexploot aanzegging gedaan, dat hij in hooger beroep komt tegen het vonnis, door den president der réchtbank in kort geding gewezen, waarbij bevolen werd die staking van zékere politiemaat regelen tegen de speelhuizen (het plaatsen van posten, die het publiek den toegang verbieden) en waarbij de Staat werd ver oordeeld tot f200 schadevergoeding en in de kostm van het proces. Proc.-Generaal bij den Hoog en Raad', Noyon, concludeerde |heden tot verwer ping van het cassatieberoep ingesteld te gen een vonnis der rechtbapk te Roer mond, in de volgende zaak Een advocaat te Maastricht had met rijn cliënt, voor wie 'hij een proces voerde, een overeen komst aangegaan, waarbij hij zich be dong een zekere som voor salaris buiten de te maken voorschotten. Toen de cliënt het restant van het bedongen salaris niet betaalde en ook niet de voorschotten, dagvaardde de ladvocaat hem voor den rechter, en in appèl van het vonnis van den kantonrechter, wees d)e rechtbank te Roermond de salarisvordering toe, doch verk]&a,rd,e pj jdpn Kantonrechter .onbe voegd om te oordeclen over de voorschot ten-rekening, daar zij meende dat daar voor door <Len advocaat had moeten zijn gevolgd de weg die het tarief in bur gerlijke zaken aangeeft. Proc.-Gen. was het met dac opvatting der rechtbank eens; immers taxatie der declaraties, zoowel omtrent verschotten als salaris is regel; bij bijzondere over eenkomst kan men van Tdiien regel afwij ken en dit is in casu alléén geschiedt ten aanzien van het salaris. Uitspraak over 6 weken. ALLERLEI. De rijstoogst op Java. De rijstoogst in den vorigen westmoesoen moet ver beneden het gemiddelde zijn gebleven. Hierop wijst de buitengewone groote rijstinvoer. In de eerste 5 maan den van 1909 werd op Java ingevoerd 8407 ton; in die periode van 1910 78.907 ton. Hiervan heeft Soerabaja 32.205 ton getrokken tegen 1533 ton in 1909. Een troost is het dat langs anderen weg de bevolking koopkracht genoeg wint om ingevoerde rijst te kunnen aan schaffen. De particuliere industrie zorgt ervoor dat dit het geval is. Wat zou de inlandsche bevolking be ginnen, als zij in zulke tijden de veel gesmade suikercultuur moest missen? In dit verband kan erop gewezen wor den, dat de suikerondernemingen in Oost Java in den laatsten tijd over veel meer werkvolk kan beschikken dan anders, bij normale oogsten, het geval is. Zoo doende is er op dit oogenblik een veel grooter oppervlakte rietgronden afge- plant dan verleden jaar in Augustus. Er zijn cijfers te noemen, die merkwaardig groote verschillen aanwezen. Tengevolge van den slechten rijstoogst zijn zoo moet het verschijnsel verklaard worden; de inkomsten der orang tani geringer, dan anders en zien zij zich gedwongen meer te arbeiden teneinde h^t tekort aan te vullen. De telefoon. Wanneer men de beschaving in de verschillende landen zou willen afmeten naaF het meer of minder gebruik van de telefoon, zouden de Ver. Staten van Amerika vooraan staan in de rij der be schaafden. Men heeft daar 7 millioen telefoontoestellen. Dan volgt Duitschland dat 880,000 bezit, vervolgens Engeland met 590,000, daarna Frankrijk met 197,000, Zweden met 187,000 en Rusland met 120,000 spreektoestellen. Al de andere staten blijven onder de 100,000. Van deze neemt de mate van toepassing af in de volgende volgorde: Denemarken, Oostenrijk, Japan, Zwitserland, Noorwe gen, Italië, Nederland, Hongarije, België, Spanje, Roemenië. Voor de lengte der leidingen geldt ongeveer dezelfde volgorde. De Ver. Staten hebben 22Yi, Duitschland 21 mil lioen K.M. Natuurlijk zijn echter boven staande gegevens hoegenaamd geen maat staf voor de ontwikkeling van het tele foongebruik, daar men bij de beoordee ling rekening moet houden met de grootte en het aantal inwoners der landen. De Vereenigde Staten behouden weliswaar ook in verhouding tot het aantal der be volking de eerste plaats, maar niet wat betreft de verhouding van de lengte der geleiding tot de grootte van het land. In dit opzicht staan de landen van min dere uitgestrektheid vooraan, zooals Enge land, Zwitserland en Denemarken. Of de verspreiding van de telefoon werkelijk een kenmerk van beschaving is, is een tweede vraag, waarop wij niet volkomen bevestigend zouden durven antwoorden. Men zou daartoe weer een statistiek noodig hebben van de personen die haar het meest gebruiken en voor welk doel Suikerfabricage in Engeland. Indertijd werd melding gemaakt van plannen tot oprichting van een suikerfa briek in het Engelsche graafschap Essex, waarbij ook Nederlandisch kapitaal betrok ken zou zijn. Thans blijkt uit 'n bericht in het Hbl., dat dit inderdaad het geval is. Alleen zijn de plannen niet uitgegaan van een der raffinaderijen te Amsterdam, zoo als men aanvankelijk meende, doch van de fabriek van melkproducenten en voe dingsmiddelen „Hollandia", welker di recteuren, de drie iheeren Jiummelinck, deel zullen uitmaken van het bestuur der nieuwe onderneming. De East-Anglia Su gar Company, Ltd., zal hare installaties tevens als raffinaderijen inrichten en'haar bedrijf geheel volgens aanwijzing van "de leden der directie leiden. In de graafschappen Essex, Suffolk en Norfolk zijn dit jaar reeds 300 acres me't suikerbieten beplant. Deze bieten zullen dezer dagen naar Nederland worden ver scheept en door de „Hollandia" wor den verwerkt, ten einde de noodige aan wijzingen te verkrijgen omtrent het noodi ge suikergehalte, enz. Naar het heet, hebben de heeren H.um- melinck zich bij hun besluit tot het steu nen der bovengenoemde maatschappij ten deele laten leiden door de overweging, dat bij eene eventueele wijziging in de Engelsche handelspolitiek, wellicht een'in voerrecht op suiker in Engeland aan de orde kan "komen, tegen welke eventualiteit de j,Hollandia", die haar productie bij na. uitsluitend naar Engeland verscheept, zjoh op deze wijze wenscht te wapenen,, Het bezoek van het Belgisch Koningspaar. Welkom. Héden zijn koning Albrecht van Bel gië en zijne gemalin Koningin ElisaH beth in Neerlands hoofdstad gearriveerd om een bezoek aan koningin Wilhelmina1 te brengen. Een vriendschapsbezoek aan1/ de vorstin van het naburige land zelfh maar tevens een bezoek aan dat land.' Zoo vat ook onze Koningin het op: zijl ontvangt hare gasten niet op haar bui-, tenverblijf, zelfs niet in hare residentie,-' maar in Haar hoofdstad en hare gastenj worden tevens ontvangen door het be- stuur dier stad, het beste wat Neder landsche kunst heeft te geven wordt hun aangeboden, een deel onzer vloot wordt voor hen naar Amsterdam gezon den, zij zullen iets zien van onze indus trie. Zoo is dit een bezoek aan Neder-1 land en Amsterdam tevens. Dat de ontvangst hier te Jande, ook! van de zijde van het publiek dat slechts; toeschouwer is, zekere hartelijkheid niet zal ontberen, daarvan houden wij ons! overtuigd. Koning Albert is een sym|- pathieke persoonlijkheid, er is iets jeug digs en frisch iets oorspronkelijks aan hem; hij schijnt, hoewel vorst, niet ver moeid, nocli geblaseerde Zijn ernstig, eer lijk en jong gelaat, zijn slanke gestalte maken zijn uiterlijk aantrekkelijkmen kent dit al en onthoudt 't. Met zin voor wetenschap begaafd, schijnt® hij ook tot idealisme geneigd, en dit draagt bij tot zijn beminnelijkheid. Van de Koningin] weet men hier weinigin België houdt men van haar als een vrouw met een teer hart en vriendelijke manieren die haar, vader dr. Theodoor hertog van Beieren met toewijding bijstond in zijn artsen beroep. Wat wij Nederlanders in koning Al bert mede op prijs stellen, is de be langstelling die hij reeds als troonopvol ger en nu ook als koning, aan 3en dag heeft gelegd voor zijn Vlaainsche onder danen, voor 'hun geestelijk leven en vooi hun taal. Hij spreekt goed1 Nederlandschi en ook de Koningin is met onze taal vertrouwd'. Toen hij als troonopvolger, een reis naar Zuid-Afrika maakte, heeft hij daar, op een Hollandsche welkomst rede van Malan, in het Hollandsch ge antwoord1. En in zijn land legt hij er zich blijkbaar op toe de gelijkstelling der twee talen tot werkelijkheid te ma ken. Wij verheugen ons daarover, omdat de taal der Vlamingen onze taal is. Het bezoek van Koning Albert en Zijn gemalin aan het Nederlandsche Hof mag ongetwijfeld ook worden beschouwd als eene uiting van den geest van toenade ring, die zich in onze beide landen ver toont. Deze diepere beteekenis, kon niet helderder aan den dag treden, dan( door het samentreffen in de Hoofdstad.' des Rijks, de hartader des lands, ook. door onze Grondwet aangewezen als de plaats waar de gewichtige gebeurtenis sen in onze staatsgeschiedenis plaats! grijpen. Dat Koning Albert niet en pas sant gelijk door sommigen gehoopt scheen te worden pok den Haag nog eens aandoet, moge wellicht eene teleur stelling zijn, het is verklaarbaar uit de gedachte, dat er prij? op gesteld is, het karakter van dit bezoek als een bezoek1 uitsluitend' aan Onze Koningin en Haar Land zuiver te bewaren. En deze be doeling is zonder twijfel te waardeeren'. In dezen geest bevatten "de groote; bladen warm gestelde welkomst artiH kelen aan d'en koning der Belgen, in| wiens bezoek zij niet slechts een vriend'- schapsuiting van diplomatieke beteeke-i his zien. Aan den vooravond. De stemming is nog kalm! |Heel de stad js nog onder den indruk van "de stou te vliegtochten, welke Jan Olieslagers, de Antwerpsche jongen, met zijn vroolijTenj wipneus en zijn goedige oogen, de Zui- tderbroeder, die onze taal zoo aardig zingt heeft gemaakt. Een enkele winkelier heeft; de Belgische en kte Nederlandsche .vlaggen' te zamen uitgestoken. In de Kalverstraat is het een gaan en komen van passagierende jantjes en ma riniers. De vloot is gisteren binnenge^ vallen en de uniformen van de muzi kanten* die aan 'die taptoe op den Dam! zullen deelnemen, verleener. mede aan' onze goede koopstad een krijgshaftig air. Maar iets, wat op verwachting van het komende feest gelijkt, is er eigenlijk al leen maar op den Dam, helder verlicht nu door de electrische zonnen om het beeld van onze "Eendracht. Voor den ingang aan de voorrijde van!; het hooge grijze paleis staat de roodflu- weelen, goud-omboorde baldakijn uit*. Over het hekwerk van het balkon hangt' een draperie neer van mauve-kleurig flu-, "weel en het balkon zelf js .bezet met laurieren en palmen. En in het paleis^' waar de laatste hand wordt gelegd aan dei zalen en vertrekken, welke morgen 'door. Koning Albert en Koningin "Elisabeth zuU len worden betrokken, branden overal lichten.... ongewoon verschijnsel in .de* zen tijd van het jaar. De taalquestie. Hierover is in de laatste dagen veel! geschreven en het heeft in die teleurstelling gewekt clat de koningin^ het Fransch als hoftaal zou gebruiken^ Thans is het volgende officieel ge* finte communique verschenen: Blijkens inlichtingen zal H. M. dta Koflingip PP, het gatA-£mgr_,tefc

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2