15 BUITENLAND. BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 286. 9e Qmiócha SowTcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag September 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke^gel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodeu betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De salarissen der Politie. ii. De grondgedachte, die wij bij de sa larisregeling der agenten meenden te ontwaren, hebben wij tevergeefs gezocht bij de jaarwedden van het hoogere per soneel. Bij adjunct-inspecteurs, inspec teurs en hoofd-inspecteur is precies d'e tegenovergestelde regel gevolgd als bij 1de agenten. Bij de laatsten toch is de verhooging aanzienlijker, (naarmate het inkomen lager isbij de eersten is de Verhouding juist omgekeerd'. Men be hoeft slechts de uitwerking van d'e ver ordening na te gaan. Bij inwerkingtreding op 1 Januari ;1911 zullen de salarissen stijgen, iri ver gelijking met de oude verordening van de ad'j.-insp. 2e kl. niets, van de ad'j.-insp. Ie Jd. f 50 van de inspecteurs 2e kl. f 100 van den inspecteur le kl. f 200 van den hoofdinspecteur f 200 De ambtenaren, die reeds een hoog tractement genieten, krijgen' er f 200 bij degenen, die een lage bezoldiging hebben krijgen niets of f 50. De logica js bij deze regeling wel een beetje zoek geraakt, zoowel wat sa larissen als wat rangen betreft. De burgemeester wil breken met de •thans bestaande verdeeling der inspec teurs en adjunct-inspecteurs in 2 klassen want al deze ambtenaren verrichten ge heel denzelfden dienst. Toch wil de bur gemeester een achterdeurtje open hou den om aan één inspecteur en twee adj.- inspecteurs den rang van klasse tpe te kennen bij wijze van onderscheiding of om redenen aan het dienstbelang ont leend. 't Is heel keurig gezegd, maar toch blijkt er uit, dat de eenige beteekenis die aan den rang le klasse kan worden gehecht f 200 of f 100 meer salaris is. Als dit bedrag voor de superieure amb tenaren een prikkel moet zijn vpor nauw gezetter plichtsbetrachting, 'dan getuigt het preadvies al van heel weinig ver trouwen in de. toewijding der hoofd ambtenaren, waarvan wij veronderstellen dat zij geen hand1 guldens als lokaas be hoeven om hun plicht te doen. Men geve aan ambtenaren met een groote verantwoordelijkheid bekleed, een behoorlijke bezoldiging. Wil men de ran gen afschaffen, welnu men doe zulks idian geheel en al, maar handele (niet op een tweeslachtige wijze. In dit opzicht heeft het voorstel van B. en W. onze sympathie niet, ovenmin als de voorgestelde salarissen, waarin geen systeem schijnt te zitten. Het aanvangsalaris van de adjunct- jnspecteurs is f50 lager dan dat der hoofdagenteneen tweetal adjunct-in specteurs zullen aanzienlijk minlder ver dienen dan de vier hoofdagenten. Reeds vroeger is daarop in den Ge meenteraad aanmerking gemaaktburge- imeester de Ridder wist evenwel de be zwaren te weerleggen en, handig (deba ter als hij was, kreeg hij de meerder heid aan zijn zijde. Te verwachten is dat ook nu tegen ideze irrationeele regeling ten velde zal worden getrokken en te hopen, dat een hooger salaris voor de adjunct-inspec teurs zal worden verkregen. Een aanvangswedde van f 800 kan toch beslist onvoldoende genoemd wor den. In talrijke plaatsen, kleiner dan Lei den, is zij hooger en 't zal toch wel geen breed betoog behoeven,, dat een adjunct- inspecteur, die in zijn stand1 moet leven, aan f 800 te kort komt. Van dit bedrag moet allereerst 71/2 pCt. in het pensioen fonds worden gestort, zoodat slechts f740 door den betrokkene wordt ontvan gen. Een onevenrë'dige verhouding bestaat er voorts tusschen de eindwedde der in specteurs ad f 1600 en de aanvangswed de van den hoofd-inspecteur ad f 1900. een verschil dus van f 300. Zoowel van adjunct-inspecteurs als van inspecteurs zou o.i. het minimum hooger gesteld moeten worden Van de adjunct-inspecteurs allereerst, jomdat het niet mag blijven onder het Imaximum der hoofdagenten. De ambte naren, die een hoogeren rang bekleede# waarvoor zij meer onderlegd1 moeten zijn en meer verantwoordelijkheid1 dragen, mag men niet te laag salarieeren. Wordt het minimum verhoogd tot ten minste f 900, dan stijgt het maximum volgens het voorstel van B. en W. tot f 1050 en vervalt het klasseonderscheid Waarom echter de adjunct-inspecteurs hun periodieke verhoogingen om de 2 jaar, de inspecteurs c.s. om de drie jaar ontvangen, vinden wij niet toegelicht. Bij voldoende bezoldiging behoeft men die verhoogingen niet om de twee jaar toe te kennen, als zekere schadeloosstel ling, omdat d'e wedde ontoereikend is. Voor de inspecteurs zouden wij ook eene verhooging van het minimum wil len bepleiten. Men eischt van de politie absolute onafhankelijkheid en volkomen terecht. Die onafhankelijkheid in het ambt moet gepaard gaan met onafhan kelijkheid van bestaan en dan' [s f1200 voor een inspecteur waarvan bijna f100 pensioenstorting afgaat, o.i. een onvol doend' minimum. Stelt men het f 100 hooger en behoudt men de voorgestelde periodieke verhoogingen, dan zal men een maximum van f 1700 bereiken, dat beter aansluit bij het minimum van den hoofdinspecteur en waarbij tevens on- noodig wordt de invoering van een le klasse inspecteur. Ten slotte komt ons een verhoogihg van het salaris van den hoofdinspecteur met f 200 ongemotiveerd voor. Immers behalve een emolument van f 100 voor de administratie van het kleedingfonds der agenten, valt dezen ambtenaar op andere wijze een indirect voordeel ten deel. Hij bewoont n.l. een gemeente eigendom in de Breestraat, waarvoor hij een zeer geringe huurprijs betaalt. Volstond de gemeente nu met de aan vangswedde f100 hooger te stellen en de verhoogingen te laten zooals zij op 't oogenblik zijn, dan jyerd' toch ruimL schoots ook tegenover d^zen functiona ris de billijkheid betracht. Erkennen wij dus gaarde het goede, dat in de ontworpen herziening schuilt, en juichen wij toe, dat vooral de laagst gesalarieerde agenten 't meest van de verhoogingen zullen profiteeren, daarte genover sta onze critiek op de rangen! en bezoldigingen van de inspecteurs, ad junct-inspecteurs en majoors, waarvoor een beter stelsel getroffen moet worden indien men tenminste deze herziening een afdoende regeling voor langen tijd wil noemen. 'Al te bezwarend zal dit voor de gemeente-financiën niet zijn. De Gemeenteraad, dié aan "dit voorstel zijn goedkeuring moet hechten, zal eerst wel rijpelijk overwegen en bespreken, alvorens hij een beslissing peemt. Moge die beslissing de leemten aan vullen, welke het voorstel heeft. ALGEMEEN OVERZICHT. Werd1 eenige dagen reeds vermeld dat d'e Koningin-Moeder van Spanje. verontwaardigd over de anticlericale maatregelen in haar land' genomen, ge sanctioneerd door haar zoon, het land zou verlaten, totdht een; oplossing in het geschil met den TL Stoel was ge vonden, in de laatste dagen doet een nieuwe fabel door de pers de ronde. De onderlinge verdeeldheid in de ko ninklijke familie zou zoover zijn gegaan dat de koningin-moeder pogingen in het werk zou hebben gesteld1, om' Don1 Jai me, den pretendent der Carlisten, pp den troon te helpen door hem te doen huwen met prinses .Mercédès van Astu- riën. Ofschoon de onwaarschijnlijkheid dier berichten aanstonds in het oog springt, acht toch de Majordomus van de Ko ningin-Moeder het noodig deze berich ten in de „Pueblo Vasco" tegen te spre ken. Altijd, zoo zegt hij o.m., is zij een mo del moeder geweest en werd een's door keizer Frans Jozef de glorie der familie genoemd. Ofschoon de houding door koning Al- fons in den laatsten tijd aangenomen niet met de opvattingen van de Koningin moeder strooken en tegen haar diepste overtuiging in'druischen, is zlij een te waarlijk hoogstaande vrouw om' £ich te late# yerl£ide(rL*fit ^Uofescfee politieke zetten. Het is algemeen genoeg bekend dat zij zich niet meer met de politieke leiding van het land inlaat, sedert ko ning Alfons den troon heeft beklom men. Toch zijn dergelijke berichten, al blijken het later fabels, wel teekenend voor den Spaanschen toestand, die men zich in Portugal. blijkbaar ten voorbeeld neemt. Ook daar beginnen nu de kloosterver volgingen. Het Portugeesche staatsblad van gis teren bevat een decreet, waarin aan die plaatselijke overheden van Aldea da Ponte bevolen wordt het daar gevestigde huis van Spaansche Jezuïeten te doen sluiten en een inventaris op te maken van meu belen en de voorwerpen, die zich in dat klooster mochten bevinden. De kloosterlingen moeten over de grens gebracht worden en, "indien zij soms naar Portugal mochten willen terugkeeren, 'dan zullen zij gearresteerd worden. Dit besluit is genomen op grond van de beruchte wet van Pombal, die den Jesuïten het verblijf in Portugal ontzegt. Natuurlijk wekt deze maatregel in liberale kringen veel bijval, en men Ihoopt op verdere stappen in die richting. Arm land dat onder den invloed van ihelsche machten zoo in het spoor van 'frankrijk en Spanje afdwaalt Hoe verheffend js daartegenover de houding der Katholie ken in Oostenrijk. waar men ook nu, door het voortdurend geharrewar der verschillende nationalitei ten, vreesde voor het doorgaan van den Katholiekendag, die 'daardoor verleden jaar niet gehouden kon worden. IMaar die vrees is ongegrond gebleken en de begroeting van die verschillende nationali teiten was hartelijk en warm. De katholiekendag, dit jaar te Inns- briick gehouden, werd door den voorzit ter Baron Riccabona met een overzicht over de overige katholiekendagen geo pend. 'Daarna fiïeïd graaf Galen uit Salzburg een rede over de taak van den Katholie kendag, waarin hij vooral opwekte, te ijveren, vlijtig en belangeloos, voor Je Katholieke pers. Het is wel opmerkelijk! dat het persvraagstuik schering en in slag der besprekingen was. Ook Dr. Köll en pater Kolb S. J. betoogden' in vurige woorden de noodzakelijkheid der Katholieke pers. Aan den H. Vader werd een telegram gezonden, waarin ge dankt werd voor de heerlijke Borromeus encycliek en de ongerechtvaardigde aan vallen daarop betreurd werden. Graaf Galen verklaarde dat dit tele gram bewijzen zal, dat de Katholieken] in de toekomst niet meer zullen dulden dat op Pauselijke woorden critiek uit geoefend' wordt. Flinke woorden van een flink ïifan, beter dan die slappe taal waarmee de koning van Griekenland. de Nationale vergadering open'de. In zijn troonrede wees hij op 'de(nS al gem een en wil van het volk het con- stitutioneele stelsel onaangetast te hand haven, en hij dankte de kiezers voor de vreedzame en zoowel fïberale, als behou dende wijze, waarop zij van; hun rechten hadden gebruik gemaakt. Op deze wijze hadden zij voor de nieuwe Kamer de grondslagen gelegd voor de vestiging van een politieken staat van zaken, die meer in overeenstemming zou ^ijn met de verwerkelijking van, feet nationale ideaal. Het is moeilijk te begrijpen hoe d'e afgevaardigden, gelet op de gebeurtenis sen der laatste dagen en de versterking der gewapende macht, zich zonder lachen hebben kunnen houden. De verhouding met Turkije. schijnt weer te zijn' verscherpt. De Grieksche gezant te Koristanti- nopel, Gryparis, is naar Athene terug geroepen, om inlichtingen te verstrekken aan zijn regeering, zegt inen. Daarna zou hij weer op zijn post terugkeeren. De ipeeste berichten spreken echter óver een bruskeering Van den gezant door den 'Turkschen minister, waarop "Gry paris om dadelijk terugroeping naar Athe ne telegrafeerde. Dat de zaak -ernstiger is dan' 7de be richten vermelden, mag men iwel aanne men, dhar veel wat in de Grieksche hoofdstad ygorv&lt ni&t g§g Jtë .kuiten wereld bekend wordt door de strenge censuur döor de regeering op de tele grammen uitgeoefend. Steeds erger bruist en brandt die kra ter van binnen, we wachten op de uit barsting. GEMENGD. De „Secoio van Milaan' was weer eens met het traditioneele komkommer berichtje aangekomen, dat de Paus ziek zou wezen. De correspondent van de „Köln. Volksztg." te Rome komt er n!u tegen op. De gezondheidstoestand van den H. Vader is uitstekend en alle be richte# omtrent ziekte zijn onwaar. Een officieus communique verklaart uitdrukkelijk, dat het huwelijk tusschen den hertog der Abruzzen en miss "Elkins, waarover'in den laatsten tijd weer geruch ten gingen, nooit tot stand zal komen. Uit Managua wordt gemeld, Idat generaal Estrada, de leider der opstan delingen, die den voormaligen president Madriz verjaagd heeft, verklaarde door het departement van Buitenlandsche 'Za ken te Washington als president erkend te zijn. De Am'erikaansche gezant bij d'e re publiek Panama is teruggeroepen klaar blijkelijk tengevolge van het jongste in terview waarin hij meedeelde dat de Amerikanen tot annexatie zouden over gaan als Mendöza tot president zou] worden gekozen. Louis Botha spreekt over Lord Kit- schener als zijn oorlogsvriend en be veelt hem en Lord Methjuen aan als legercommandanten ter verdediging van Zuid-AfrikaWie had dat voorspeld tien jaar geleden! Het onderzoek in het te Havre gebeurde schandaal, waar, zooals men weet, een werkwillige kolendrager, met voorbedachten rade door stakers gedood is, is begonnen. Er zijn honfd'erdvijftig man infanterie van een regiment, dat aan de manoeu vres in Picardië deelnam, in verband met de ergerlijke gebeurtenissen' bij de sta king der kolendragers voorgekomen, te Havre aangekomen. De laatste berichten melden dat |de stakers hebben besloten den arbeid weer op d'e vroegere voorwaarden te hervat ten. Er- bestaat plan om in het jaar 1914 een groote feestelijke bijeenkomsl te doen plaats hebben van Katholieken uit de vijf oeverstaten van' het meer van Con'stanz. In dit jaar zal het namelijk 500 jaar geleden zijn, dat het concilie van Con- stanz werd' geopend. De herdenkingsbijeenkomst zal waar schijnlijk te Constanz pLaats hebben. De cholera, in Apulië blijft, naar de officieele berichten te oordeelen, aan 't verminderen. Van Zondag tot Maan dag drie ziekte- en vier sterfgevallen'. Van cholera in Napels, waarover aan Fransche bladen' bericht was, hoort men verder niets. De Chineesche overheden! moeten volgens de „Gaulois" uit Frankrijk een guillotine ontvangen hebben, die in de nieuwe gevangenis te Peking is opge richt. De westersche beschaving dringt ook in het Oosten door. De diplomatieke vertegenwoordi ger van Paraguay te Buenos Aires heeft den minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat een revolutionaire be weging in zijn land was ontstaan en dat de Argentijnsche regeering dus werd ver zocht geen revolutionairen dborgang te verleenen naar Paraguy. Men seint uit Tanger aan d'e Mor ning Post: 1500 inboorlingen, voetvolk en ruiterij, onder beval van een caid der Anfloes, hebben eene stelling bezet na bij "Mogador, met het doel de politie te beletten verder door 'te dringen, dan binnen een straal yan 10 K.M. Men kan alle oogenblikken eene botsing venvach ten tusschen de troepen en 'de politie van Mogador. Een telegram aan de Koln. Ztg. uit Mogador, via Tanger, zegt, dat de politie, onder aanvoering van Fran sche officieren, eiken dag buiten de grens der 10 K.M., door de Akte van Algeciras toegestaan, tochten ond'er- neemf en dat eene botsing met de calds in het achterland' onvermijdelijk wordt. Een heftige cycloon heeft gewoed in de golf van Toranto, waar tal van Italiaansche oorlogschepen geankerd' la ge.üi Sommige zijn. van feu# Ankers ^fge slagen en er zijn botsingen ontstaan, die( een materieele schade van een half mil- lioen gulden hebben veroorzaakt. Door de hevige regens van de laat ste dagen zijn in het district Mefeedintl (Roemenië) groote verwoestingen aan,-» gericht. Drie-en-twintig personen zijn verdronken,; een aantal huizen en dei oogst zijn vernield Het gemeentebestuur van Odessa,- waar naar men weet, de pest is uitgebro past nu het volgendie paardenmiddel ter bestrijding van de vreeselijke ziekte toe: het marktplein, het brandpunt der epide mie, wordt eenvoudig in de ascli gelegd. Honderden gezinnen worden hierdoor van hun dak beroofd Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is met ingang va#' den len October 1910: de le lichtwachtermachinist aan boord van 's Rijks lichtschip „Terschellin'ger- bank" W^ H. Stoker, in gelijke betrekk' king overgeplaatst aan feoord'van 's Rijksf lichtschip „Haaks". 2e. benoemd tot lichtwachjter-machi- nist aan boord' van 's Rijks lichtschip ,Terschellingerbank" W. Bartels, ma chinist te rkoopvaardij. Zijn benbemd in dé provincie Zuid-Hollanld tot] heehiraad' van den polder Oude-Nieuw- land' (gemeente Ouddorp) C. Witte Pz. te Ouddorp. Tot hoogheemraad' van de Krimpen er- waard H. de Jong Mz. te (Lekkerkerlc. Is benoemd tot vertegenwoordiger der Nederlandsche Regeerin'g op het a.s. te Brussel te houden internationaal con] gres voor bijenteelt, G. J. baron fle Se- narclens de Grancy te Vught. voorzitter der Vereeniging tot bevordering der bij enteelt in Nederland). Tweede Kamer. De eerste vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het nieuwe zittingjaar zal gehouden worden Dinsdag 20 September, 's namiddags 3 ure. In deze zitting zal de Staatsbegrooting voor 1911 worden aangeboden en de opgave voor het voorziltersschap worden opgemaakt. Brusselsche tentoonstelling. Op de tentoonstelling te Brussel zijn de volgende bekroningen toegekend aan de volgende inzendingen van Rijkstucht- en opvoedingswezen, particuliere veree- nigingen enz. Departement van Justitie, Grand Prix; Rijkstuchtschool te Velzen, Ginniken, Nijmegen, Haren en Montfoort, elk een, gouden medaille; Rijksopvoedingsgesticht te Alkmaar, Avereest, Doetinchem en Zeist, elk een gouden medaille. Heldringsgestichten te Zetten, Hoen- derloo te Hoenderloo, Stokershorst te Nederweert, elk een gouden medaille St Vincentius te .Maastricht, Miséricorde te Maastricht, St. Willebrordus te Breda, Groot Emaus te Utrecht, Tot Steun te! Amsterdam, elk een zilveren medaille. Schilderspatroons. Bij voortzetting der algemeene verga-, dering werd omtrent een voorstel-Utrecht waarbij het Hooldbestuur werd uitge- noodigd door de vergadering een com missie te doen benoemen tot het afnemen van een eenvoudig examen voor schil-, dersgezel, besloten deze examenquaestie commissoriaal te maken. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om de contributie te brengen van f2.50 op f 3.50 met verwerping van een voor stel Rotterdam om de contributie pro gressief te verhoogen. Naar aanleiding van een desbetreffen- den wenk van een der aanwezigen be loofde de voorzitter, dat het hoofdbestuui in ernstige overweging en bespreking zaj nemen het door de regeering ingediende» ontwerp-ziekteverzekering. Gisteravond werd tot sluiting van dq herdenking van het 30-jarig Bondsbestaar in den Dierentuin een feestavond vooi de leden met hunne dames belegd. De jaarlijksche Bondsvergadering van den Nederl. R. K. Handels-, Kantoor- e( Winkelbediendenbond wordt gehouden op Zondag 2 October e. 'k. in (het Ge. bouw „St. Bavo" te Haarlem. Behalvq statutenwijziging en -Bestuursverkiezing vermeld de beschrijvingsbrief ook nog tvvee zeer .belangrijke voorstellen

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1