Burgerlijke Stand. Uit Stad en Omgeving. in de sectie voor "de therapie o. a. het woord worden gevoerd door prof. Kor- teweg alhier. Bij een tournée door ons land js het concert voor Leiden, te geven door den violist Aldo Antonietti, voorlöopdg vastgesteld op 28 September p.s. Mevr. J. E. Mossel-Belinfante zal de piano partijen vervullen. Op de September-bijeenkomst van de vaste keuringscommissie in „Artis" te Amsterdam waren "door den heer G. F. Hemerlk, alhier, een drietal mooie Cactus Dahlia's ingezonden lil. „Snow storm", wit, „Celia", rose en groot en „Stormer", vuurrood. Een getuigschrift 1 e klasse werd toegekend aan ide yolgende rozen: „Radianus", „Orleans rozen" en „Lady Ursela". Heden werd aan den sergeant D. Dubbelaar van het 4e regiment Infanterie alhier de bronzen medaille voor 12-jarigen militairen dienst toegekend en voor het front van den troep door den majoor W. Overduin uitgereikt. Het Invitatie-Concert van „Semper Crescendo" zal plaats hebben op Dins dag 13 December a.s. in de Stadsge hoorzaal. GOUDA. Met kracht wordt gewerkt aan de voltooiing van het uit- en inwen dige der gebouwen enz. voor de expo sitie van toegepaste electriciteit. Aan den toegangsweg, het breede pad voor de sociëteit Ons Genoegen is. eert hoo- ge monumentale poort geplaatst, ge flankeerd door een veertiental sterk1 lichtgevende booglampen Vooral bij avond zal dit een schitterend effect ma ken. Verderop, vóór den ingang van het terrein, wijst een architectonisch goed' geslaagde pooit: den weg, waar tevens een schitterende verlichting zal .worden aangebracht. Trouwens, en de gebouwen', èn de terreinen, zullen baden in een zee van licht. Het terrein der tentoonstelling is vair het overige afgescheiden door een bloe- menstaketsel, met als achtergrond het zware, donkere geboomte van den socië- teitstuin. Door een breede vestibule komt men in de eigenlijke tentoonstel lingshal, een reusachtige ruimte, die ge heel wordt ingenomen door verschil lende exposities. Een kunstmatig ge vormde doorgang geeft toegang tot de tweede hal, die evenals de yorige, op smaakvolle wijze js ^gestoffeerd. Het aantal inzendingen is groot. Zal er op deze tentoonstelling voor technici als zocHsnig, uit den aard der zaak! veël zijn te genieten, ook voor den ge wonen bezoeker, zal er veel belangwek kends zijn. Daarvoor staat de groote ver scheidenheid der inzendingen ,borg. De tentoonstelling, die op 16 Septem ber geopend zal worden, zal van) 1 uur tot 11 uur 's avonds toegankelijk zijn!. HAARLEMMERMEER. Aan den Ring dijk is bij De R. een ernstige schoorsteen brand ontstaan als gevolg van roetaan- lading. Het vuur had -zich ook reeds aan den zolder medegedeeld. Door de hulp van de buren gelukte het R, den brand met emmers water te blusschen. Aan het huisraad is aanmerkelijke waterschade toegebracht. Alle schade wordt door ver zekering gedekt. Door eenige leden van de afd. Haar lemmermeer van Het Witte Kruis" worden pogingen in het werk gesteld om ook te Nieuw-Vennep in dezen winter een cursus in „Eerste hulp bij ongelukken" te ver krijgen van genoemde afdeeling. Reeds twee jaar achtareen werd een dergelijke cursus met succes te Hoofddorp gehouden, doch wegens den verren afstand konden belanghebbenden in de omgeving van Nieuw-Vennep er zeer moeilijk aan deel nemen. De landweerplichtige Pieter Govert Verhoeven, van de lichting 1898 uit deze gemeente, is uit de sterkte van zijn korps afgevoerd, op grond van desertie. HAZERSWOUDE. Van den landbouwer P. Ooms zijn deze week verscheidene vischfuiken ontvreemd, terwijl in den vol genden nacht uit het land van D. Buiten huis, aardappelen en manden zijn wegge nomen toebehoorende aan D. v. Gorkum en N. v. d. Bosch. In de vaart langs den Laetweg is deze week een stuk veen losgemaakt van meer dan 50 M8. Er wordt geregeld gebaggerd om deze aardmassa uit de weg te ruimen. De Minister van Oorlog heeft aan de vrouw van A. v. Veen 50 ets per dag toegekend, gedurende den tijd dat haar man onder de wapenen is. De heer A. G., uit Delft kwam Dins dagmiddag op de zijde op vrij onzachte wijze in aanraking met een mestkar. Door het uitwijken verloor hij het evenwicht en kwam met zijn hoofd tegën een der 'wielen, wat hem een kleine verwonding bezorgde. Zijn gouden bril werd totaal verbrijzeld, terwijl ook door den val het rijwiel er niet geheel onbeschadigd af kwam. Een boerenknecht in de Hoogeveen kreeg van een paard waarmede hij op het veld arbeidde een zoodanigen slag, dat hij ongeveer een half uur bewusteloos bleef liggen. i De zoon van ld en fabrieksarbeider I yj. d. Zwart aan den Rijndijk ihad jhet ongeluk tijdens zijne werkzaamheden met Zijn vinger tussohen de pers te geraken waardoor de vinger zoodanig werd ge- 'troffen dat de doctor cfie het eerst genees kundige hulp veriéenden het noodig oor- deelden, de getroffene naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden over te bren- - - - I LISSE. In den Poelpolder alhier, waar tot nog toe weinig of geen bollen wer den geteeld, zullen thans ook enkele bun ders worden geplant. Met de planterij aldaar reeds druk bezig. Aanvankelijk was men bevreesd dat deze poldergrond slecht zou werken doch dit valt nogal mee. Een en ander doet vermoeden dat onze grond wat betreft tulpen en narcis sen, zich uitstekend leent voor den bloem bollencultuur. Dinsdag en niet Maandag zooals gebruikelijk is, zal de mnziekvereeniging „Eensgezindheid" onder directie van den heer G. Verheij van Leiden, des avonds ten 8 ure een concert geven in den tent, Dit zal vermoedelijk het laatste zijn in dit seizoen. NOORDWIJK. Gisteravond hebben we een concertzaal bij den Erve W. H. van Konijnenburg bijgewoond in de zaal van Badhotel-Konijnenburg, gegeven totslui ting van het seizoen. Het was te betreuren dat tengevolge van den aanhoudenden regen het bezoek zoo was belemmerd. Toch hadden velen aan de invitatie gevolg gegeven en zullen zeer zeker tevreden zijn. Het Strijk-Kwintet „K. K." onder direc tie van H. J. van Leeuwen Jr. te Leiden voerde op kunstvolle.wijze een programma uit van een 6 tal nummers, allen goed gekozen. De ouvertures „Ein morgen, Ein mittag, Ein Abendin Wien" deed vooral het juiste en prachtige Vioolspel uitkomen, terwijl in „Dort wo die Donau fliest" het piano spel den boventoon voerde, beide ten genoege van het publiek. Het slotnummer „Fantaste La fïlle du Fambour majoor" was een stuk waaruit bleek dat ook de kapel zich van zijn taak bewust was. NOORDWIJK-BINNEN. Toen het doch tertje van L. Duindam gisterenavond uit ging om voor haar moeder een boodschap te doen, viel zij op den weg, tengevolge van het uitglijden over boombladeren, en bleef liggen. Twee voorbijgangers namen haar op en brachten haar in huis. Dr. Kervel verleende de eerste hulp en constateerde beenbreuk. NOORDWIJKERHOUT. Op het ver zoek van den heer G. Wanninkhof bakker alhier, om op perceel, kadastraal bekend in Sectie E no 1002 een broodbakkerij te mogen oprichten is door B. en W. gunstig beschikt. Op Dinsdag 27 September a. s. des namidadgs ten 2 ure zal in het school gebouw in het Dorp gelegenheid zijn opengesteld om kinderen te laten inenten en op Woensdag 28 September in de Zilk. Door de tooneelvereeniging „Hulp der Armen,,, werd gisteravond een uit voering gegeven in café De Zwaan", Door het slechte weder was er niet zoo veel publiek opgekomen, als men ver wacht had. Niettemin kregen de bezoe kers mooi spel te aanschouwen en lieten dit ook niet onbeloond, daar na elk stukje uitbundig applaus weerklonk. Na een kort, maar krachttg woord van dank door den Voorzitter, aan de Donateurs en kunstlievende leden voor hun steun jegens de arme zieken der parochie, gingen allen welvoldaan huiswaarts. REEUW IJK. De voordracht voor on derwijzer aan de openb. school B, alhier, vermeldt de volgende namenH. G. Meijer te Amsterdam; K. A. de Leeuw te Rhoon; N. J. G. A. Elenbaas, te Bruinisse. TER AAR. Door de zorg van onzen gemeente-veldwachter, J. Snijders wer den Maandagavond te Langeraar aan gehouden en wegens dronkenschap in bewaring gesteld twee personen, die den ganschen dag door de gemeente rond gezworven en de burgerij heel wat last veroorzaakt hadden. Daar het bleek, dat beiden in het algemeen politieblad ston den, zijn zij op last van den Burge meester den volgenden dag naar Ütrecht overgebracht, om nog 14 dagen hech tenis te ondergaan. VALKENBURG. Op zeer geanimeer de wijze werd gisteren het gewone jaar lijksche volksfeest alhier gevierd, 's Mor gens waren het in hoofdzaak kinder spelen waarvan fietsrijden met hinder nissen door jongens van 14 tot 15 jaar wel de hoofdschotel was. Het kostte de jongens heel wat moeite om onge hinderd de eindpaal te bereiken. Voor ringrijden per fiets waren er ook veel deelnemers. Hierbij werd de le, 2e en 3e prijs resp. behaald door de heeren Ouwersloot, Rijnsburger en Brusée. Te half drie werd' begonnen met het inte ressante spel „Wie het eerst aan den trein is". Het groote aantal toeschou wers hierbij vermaakte zich kolossaal. Een 18-tal paren deed mee aan ring rijden met paard' en tilbury. Jammer dat slechts een drietal hun voertuig had den versierd1. 'tVond echter zooveel bij val, dat het een volgende maal ongetwij feld ffavolging zal vinden. De regen kwam helaas te vroeg een einde maken aan de feestvreugde. Reeds onder het ringrijden waren de ledera van „Valken- burgsch Harmoniegezelschap" verplicht hun taak over te dragen aan het orgel der draaimolen. Bij het ringrijden per tilbury werd de le prijs behaald door Mej. Corn. Jansen, de 2e döor Mej. *G. Bel en. de 3e Mej. L. Valk. .WARMOND. Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Dinsdag 20 Sept. 1910, v.m. 10 uren precies. Punten van behandeling: le. Ingekomen fttujkkenp. goe"dge& raadsbesluiten; b. kasopname. 2e. Voor college ^Zetter. 3e. Benoeming lid com missie tot wering van schoolverzuim (va cature "Korswagen). 4e. Vaststelling 'Ge in eentebegroofing, dienst 1911. 5e. Idem koh. schoolgeld 3e kw. 6e. Idem le suppl. kohier Hondenbek 7e. Wijziging 'Politie verordening 1906, (art 11). 8e. Voorstel gemeentebestuur van Velzen inzake ge meenschappelijke waterleiding. 9e. In - structie lampenist. 10e. Comptabiliteitsbe- besluiten. lie. Reclame's hoofd, omslag. 12e. Hetgeen verder ter tafel zal worden gebracht. 13e. Rondvraag. WOERDEN. De le luitenant-kwartier meester D. C. Witte, assistent-magazijn meester van het centraal-magazijn alhier, wordt met ingang van 1 October ge plaatst bij het corps pontonniers te Dordrecht. Kerknieuws, Gemeentelijke Aankondigingen. Door J. Franken alhier is een verzoekschrift ingediend, om verlof voor den verkoop van al coholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het voorlokaal van het perceel Haarlemmerstraat 172. Opgave van Personen die zich in Leiden hebben gevestigd. G. van Senden, Witte Singel 90. H, A. Boekwijt, Rijnkade 5, Ambtenaar bij de post-tel. W. Laoh, Nieuwe Rijn 28. S. Maharadja, Nieuwe Rijn 28. F. A. van Velsen en gez., Maredijk 143, inspecteur van een levensverz. maatschij. A. W. Strengers, Oude Rijn 11a, modiste. H. Vink, Maredijk 4, kleermakersknecht. A. Wendt en gez., Koningsstr. 3, los werkman. A. L. Hermans, Kabeljauwsteeg 3, advocaat en procureur. J. C. H. Bijleveld, Hoogewoerd 62, onderwij zeres. C. Torsy en gez., Korte Mare 38. L, G. Bol en gez., Korte Mare 38, kok, J, A. A. van de Pol, Maarsmanssteeg 17, apo thekers-assistente. I. E. Rufer, Plantsoen 1, kinderjuffrouw. Wed. Speet-Keijzer en gez., Hoege Rijndijk 26. Dr. N, J. Beversen en gez., Witte Singel 72, rector vh Gymnasium. H. Akerboom, Breestraat 157, dienstbode. H. C. Gooszen en gez., Plantsoen 61, Con troleur bh Binnenl. bestuur N.-l. C. W. Kastelein en gezStaalwijkstraat 15. L, Sluijmer, Rapenburg 4. dienstbode. R. Meijer Timmerman Thijssen, Schelpenkad 45. J. van den Heuvel, Breestraat 11, banketbakker. C. y. M. de Haas, Rijndijkstr, 20, stoffeerder. E. C, Lammers, Magd. Moonsstraat 54. H. A. J. Fokken, Hoogl. kerksteeg 8. C. Spoelder, Kloksteeg 14, leeraar aan het gymnasium. A. Olgers, Koestraat 11. C. W. Willms. Haarlemmerstr. 53, dienstbode. L. A. Wettstein, Jan van Goyenkade 22. A. Thors, Nieuwe Rijn 66a, koopman. W. N. Lindeman, de Laat de Kanterstraat 2. W. de Graaf, Utr. Jaagpad 36. Opgave van Personen die uit Leiden zijn vertrokken. Mej, A. G. A, M. Zanino, Vlissingen, Konings weg 15. v.' v Mej. H. Oostendorp, Leiderdorp bij Boot. Mej. M. de Kooker, Viaardingen, Ziekenhuis. Mej. G. Philippo, den Haag, Zeestr. 86. Mej, C. den Hoed, Helder, Schagenstr. 4. Mej, C. C. M. Smits, Stavenisse, Bewaarschool. Abr. J. Continho, Oegstgeest. A. v. Osch, Oegstgeest, Rijnsb.weg 26a. H. v. d. Poel, Zoeterw, H. Rijndijk 88. A. J. Swalve, Zoeterw. H. Rijndijk 88. K. N. de Jong. Amsterdam, le Luit, kw.m. H, Gemser, Oegstgeest) Morschweg f 15. J. Meinsma, Amsterdam, Beerenstr. 8 le etages. C. v. Geelkerken, Haarlem, Spaarne 68. P. Vermond, Schoten, Caleusostr. 9. M. A. Schouten, Amsterdam, Prinsengr. 606. T. Korland, Alblasserdam. J. J. L. Duijvendok, Schiedam, Oranjestr. 2. Mej. M. J. Merens, Haarlem, bij Dr. Merens. Mej. E. M. Schippers, Sassenheim, Burchtzicht. M. v. d. Werf, Sneek. Wed. Speel-Wijsman, den Haag, Joubertstr. 188, A. Zaaijer, Dirksland, LEIDEN. Geboren: Johanna Catharina, d van D. J. Kiensel en C. E. Pieket. Lamber- tus, z. van J. Schouten en F. A. H. Leer. Abraham, z. van A. Regeer en S. A. Kesseboom. Willem Pieter, z. van W, P. Broers en H. Grönloh. Jannetje Elisabeth, d. van J. van der Velden en W. C. Piket. Theodorus, z. van J. Kriek en L. E. de Laaf. -- Cornelis, z. van J. de Bruin en H. Filemon, Johannes Hermanus, z. van H. Tuithof en M. W, Uljee.-- Maria, d. van G. Groeneweg en C. J. van der Linden. -- Betje, d. van W. Broeksema en T. Klunder. -- Antje, d. van J. Willems en J. Kleijn. Catharina Magaretha Johanna, d. van G. T. Koekenbeer en M. J. de Jong. Pieter, z. van G. Barkema en J. Geerlings. Maria, d. van J. J. van de Steen en E. Blansjaar. Johanna Agatha, d. van C. Prins en J. W. Pieters, Francina Wilhelmina Magdalena, d. van F. P, Mieremet en M. J. Bouman. Marcus, z. van A. E. v. d. Voet en G. Tasseron. -- Maria Louise d. van J. v. d. Poll en F. P. Heerding. Getrouwd: W. Vaneveld, jm. en J. de Wolf, jd. J. Gressie, jm. en C. J. C. Ver hoeven, jd. J. H. Macco, jm. en C. W. Devilee, jd. J. H. Planje, jm. en J. Lut.jd. F. P. J. Smit, jm. en M. Kriek, jd. Overleden: M. Dreef, d. 5 m. M, Stou- ten-Momberg, z. levenl. J. Ramaker-Vrome-* steijn, v. 59 j. J. Betgen z. 7 w. C. E Kettenis, d. 3 j. H. de Graaf-van Daanen, z. levenl. H. M. van Duuren, m. 71 j. W. E. L. Visser, m. 66 j. STOMPWIJK. O n d e r t r o u w dTh. A. Hal verhout jm. 31 j. en H. J. Oudshoorn jd. 25j. Bevallen: A. Waayer geb. de De Jong Z. A. Zonneveld geb. Van Wirdum D. A. C. de Groot geb. Onderwater Z. Overleden, P. Langedoen Vr. echtg. van J. C. Buitelaar 36 j, VEUR. Bevallen: H. Wessel geb. Van Dongen D. HAARLEMMERMEER. B e v a 11 e n A. Grebe geb. van der Beek, d. J. Verhoeve geb. van Bakkum. d. G, Stokebrant geb. Rous, d. K. Blokker geb. van Klampthout, z. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 September 1910, medegedeeld door het Kon, Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.9 Stornoway, Laagste barometerstand 756.5 Seydisfjord. Verwachting tot de avond van 15 September, zwakke tot matige Noordelijke tot Noordooste lijke wind, zwaarbewolkt tot bewolkte lucht, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. De Paus en de eerste H. Communie. Een bijzonder voorrecht viel dezer dagen ten deel aan den kleinen zevenjarigen Gerard van den Broucque te Desvres, die uit eigen beweging aan den Paus een treffend briefje had ge- scheven van dankbetuiging, wijl het hem thans vergund zou zijn weldra de eerste H. Communie te ontvangen. Z. H. zond aan het knaapje een geheel eigenhandig geschreven allervriendelijkst antwoord terug, tegelijk met als aandenken aan de eerste H. Communie van het knaapje een zilveren medaille, voorstellende den Zaligmaker en den H. Johannes aan het Laatste Avondmaal. Het Eucharistisch Congres te Montreal Betreffende de laatste congresdagera kunnen we het volgende mededeelen. Wegens, den aarih ouden den regen werd (de pontificale Mis in de opera lucht in plaats van Vrijdag op Zaterd'ag ge houden. Vrijdag-middag hebben weder twee fransche afdeelingsvergaderingen plaats later werden een fransche en engelsche priester-vergadering gehouden. 's Avonds was er een groote vergaderira'g in de O. L. Vrouw Kerk, aan jwelkfe 15.000 personen deel namen. De-Zatrdagmorgen en middag waren' ook gewijd aan afdeelings-vergaderi|n- gen. 's Middags was er een bijeenkomst van de jeugd, aan welke tienduizende jon gelingen deelnamen. Verschillende spre kers begeesterden de machtige verga dering tot de liefde voor het heilig Sa crament en "het Roomsche ideaal. 's Avonds was de slot-vergadering ira de O. L. Vrouw kerk, die stampvol was. O.a. spraken daar de rechter van het gerechtshof, O Sullivan, en de aartsbis schop van Westminster, ^Agr. Bourne. Aan het einde van' de vergadering zon gen de duizenden, daar verzameld, het Canadeesch volkslied1. Van de processie, die 'Zondag plaats had, hebben wij reeds bijzonderheden' vermeld. Indrukwekkend1 moet het geweest zijn toen aan het einde der processie bij de zegen met het Allerheiligste ide fanfa re's weerklonken en het kanongebulder over de stad rolde, terwijl honderdlui- zenden in aanbidding neerknielden. Kardinaal Vannutelli had bij zijn aam komst te Quebec in de volgende woorden zijne zending namens den H. Vader uit gedrukt: „Ik weet, dat de Katholie ken van Canada den heiligen Vader be minnen, en ik wil mij terstorald kwjjten van den taak, welk.e mij is opgelegd door den H. Vader, die uwe edele af komst, uwe kerkelijke en vaderland!sohe geschiedenis en boven alles uw rotsvast geloof kent, namelijk u te zeggen, dat zijn hart voor u klopt en hij een bijzon dere liefde voor de Fransche Kanadeezera koestert en u uit het diepst van zijn hart zegent." Hun geloofsovertuiging, hun liefde en aanbidding voor den Heiland in (het JHeilig Sacrament hebben de bewoners van'Kana- da volgens de berichten, die tot nu toe tot ons zijn gekomen op schitterenden be wonderenswaardige wijze geuit Men meldt uit 's-Gravenhage Een R.-K. geestelijke, die in den Staatsspoortrein, welke te 5.42 gister avond naar Zwolle zou vertrekken, had plaats genomen, werd kort vóór het ver trek van den trein onwel. Toen Dr. Otten, wiens hulp werd ingeroepen, verscheen, bleek de patiënt reeds te zijn overleden en kon de geneesheer dus niets anders dan den dood constateeren. Uit op het lijk gevonden bescheiden blijkt, dat de overledene waarschijnlijk te Zwolle woonachtig was. In afwachting, dat de kerkelijke over heid te Zwolle, die van het overlijden in kennis is gesteld, nadere beschikkin gen zal nemen, is het lijk vanwege de politie voorloopig overgebracht naar de Algemeene Begraafplaats alhier. Nader meldt men De plotseling overleden geestelijke blijkt nader geen priester te zijn. Ver moedelijk is het de Eerw. Broeder Deb uit het Dominicaner klooster te Zwolle. Kunst en Wetenschappen. Het eerste nummer van „Het Room sche Studentenblad" zal 24 September a.s. verschijnen. - Kiezersstatistiek 1910. Verschenen is de kiezersstatistiek voor de Eerste en Tweede Kamer der Statien- neraal over 1910. Uit de inleiding blijkt, dat er volgens de kiezerslijsten van 1910 in ons land waren 854.539 kiezers voor de (Tweede Kamer, 851.868 kiezers voor de Provin ciale Staten en 781.641 kiezers voor 'de Gemeenteraden, terwijl 29.337 kiezers hun 'kiesrecht in 1910 verloren, doordat zij ihet verschuldigde ter zake van aanslag omschreven bij art. 10 der kieswet, niet op den len Maart hadden voldaan. .Het laantal mannen van 25 jaar en ouder is volgens de verschillende volkstellingen gemiddeld 47 pet. der geheele mannelijke bevolking. "Van dit aantal zijn in 1910 62, 12, 61.93 en 56.83 pet. kiezers on derscheidenlijk voor "de .Tweede Kamer, de Provinciale Staten en 'de gemeente raden. Van de 854,539 kiezers voor de Jwee- de Kamer jvaren 58.130 aangiftekiezers en 796.409 ambtshalve op 'de kiezerslijs ten gebracht. Voorts zijn^ de kiezers in de volgende groepen te onderscheiden Belastingkiezers 772,127, Huurkiezers 24,198" Loon- en pensioenkiezers "45,501 Spaarkiezers "8,097 Examenkiezers 4,616 in totaal 82,412 kiezers krachtens art. 1 Bj Het geheele aantal kiezers voor de Ka mer is van 1909 op 1910 met 10,989 of 1.30 pet toegenomen; de verschillende groepen kiezers onderscheiden naar den grondslag waaraan zij hun kiesrecht ont leenden, waren toe- respectievelijk afgeh nomen met: belastingkiezers 289. kiezers krachtens art. 1 B 1148 waaronder 'huurkiezers 588 loqpkiezers '1482 spaarkiezers 557 examenkiezers 1452 de ambtshalve- en aangiftekiezers onder scheidenlijk met 3.26 en 19.55. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 2—5 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 kantoorbediende, 2 jongste kantoorbedienden, timmerlieden, 1 metselaar, 1 witter, 1 schil der, 1 stoker-smid, 1 aank. sc'neepssmid, 1 smid- bankwerker, 1 grof-bankwerker, 1 loodgieter, 1 letterzetter, 2 bleekersknechten, 1 banketbak- ker, 1 halfwasbakker, 1 koetsier, 1 warmoezier, 1 drijfriemenmakcr, 1 portier, 8 loopknechten, 3 loopjongens, 4 losse werklieden, 2 verstel- naaisters, 2 waschvrouwen, 3 werksters, Gevraagd. 1 kleermaker, ongehuwd, inwonend in een gesticht, 1 schilder of halfwas, 4 wolpluisters. LEIDEN, 14 September, Afscheid H. Brouwer. Hedenmiddag 3 uur heeft de heer H, Brouwer afscheid genomen van zTjn werk kring. De foyer der Stadsgehoorzaal was te dezer gelegenheid geheel gevuld. Be halve verscheidene gemeentelijke en on derwijs autoriteiten, waren aanwezig vele hoofden en onderwijzers van scholen, zoo openbare als bijzondere, leerlingen en oud-leerlingen der kweekschool en andere! belangstellenden, die aldus hun sym pathie voor den heengaande wilden doen blijken. De heer [Brouwer toch en is in onze sïad van inwoning een gacht en ge zien burger. Geacht, door zijn voorbeel dige plichts"betrachting en ijver voor zijn ambt; gezien, door zijn aangenamen om gang, zijn hulpvaardigheid en voorko- heid jegens iedereen. Van zijne persoonlijkheid gaat een krachtige leiding „uit; die imponeert en ontzag inboezemt. Met leedwezen werd in d'en Gemeen teraad zijn .ontslagaanvrage ais directeur der kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen vernomen, wélke functie hij vanaf 1 Mei 1902 bekleedde. ,Vóóc dien was de heer "Brouwer ruim 31 jaar, hoofd eener school 3e klasse en tevens leeraar aan ;de kweekschool zoó'diat hij bijna 40 jaar werkzaam is geweest bij het openbaar onderwijs te dezer stede, In verscheidene ,commissies en cor poraties heeft de heer Brouwer voorts zit ting; wij herinneren hier slechts aan zijn' arbeid voor de 3 Oct.-Ver., die aan hem haar bloei dankt. Nadat de heer Brouwer mét echtgenoo- te en familie in de met groen en'bloe men versierde zaal was binnengeleid^ voerde allereerst het woord de heer J, A. van Jiamel, wethouder van ónder wijs, die de groote verdiensten van den heer Brouwer "ten opzichte vara het on derwijs in het licht stelde en hulde bracht aan den scheidenden directeur, dien wij noode zien heengaan, omdat zijn vertrek een verlies voor de gemeente is, jSpr.; dankte den heer Brouwer voor hetgeen hij voor 't onderwijs deed en wenschte hem lange jaren van wélverdiende rust toe. Namens "tegenwoordige en oud-leera- ren en leeraressen hield de heer P. .Werk man een "toespraak, waarin hij herinner-* de aan den indruk, die de me'd'edeelingi van het ontslag op alle leeraren gemaakt had We moge.n zeggen, dat niemand die had verwacht, diat niets ze had doen ver moeden, .Wij begrepen echter dlat Uw be-* sluit niet'dan na rijpe overweging was? genomen en wij zagen jn, dat U wensch te heen "te gaan op een oogenblikj dat Uj, nog in volle kracht naar lichaam en naafy geest5n staat was Uwe gewichtige betrek king te vervullen. .Wij betreurden toen en wij betreuren' nog dat voor U de tijdi, laat ik liever zeg gen, de leeftijd gekomen "js, waarop L5, meent van ons te moeten heengaan. .Wi| hebben daarvoor alle redlen, omdat wij inl U een uitnemend directeur hebben gehac^j Onder Uwe degelijke leiding heeft dtf Leidsche kweekschool haar ouden goéden! naam gehandhaafd. Gij zijt voor ons altijd geweest een voorbeeld van onverpoosde toewijding. Wij leeraressen en leeraren kenden Uj als een directeur, die ons bij onze taak altijd en overal steunde, waar dit noodig) was, en die deze taak zoo aangenaam en' zoo licht mogelijk trachtte te maken. Als een klein bewijs van aanhankelijk heid bood spr. uit naam van alle leerareqi en leeraressen een album aan, mét etsienj' gekozen door Hofstede De Groot. En nu geachte (directeur, nu gij betrekking'hebt neergelegd en gij,- na ja< ren van nuttigen en vruchtbaren ar< bejel een welverdiende rust zult geni^tgni

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2