Uit Stad en Omgeving. R. K. Schilders. Zondag kwam te Amersfoort de Neder landsche R. K. Schildersbond in tiende plgemeene vergadering bijeen. In behan deling kwam een voorstel-Bussum om te pogen in bestekbepalingen voor werken Van Katholieke instellingen gunstige be- balingen ten aanzien van artikel 1638 c en d B. W. te doen opnemen. Besloten Werd, in een uitvoerig schrijven, bij de vijf Nederlandsche Katholieke architecten inedewerking te verzoeken. Besloten "werd vervolgens door correspondentie voorlooplg internationale samenwerking 'te verkrijgen met België. Ten slotte wer den in het bestuur gekozen de heeren Brouwer van Hilversum en Dorrestein van Bussum. R.-K. Tabakbewerkers. Zaterdag en Zondag hield de jNederl. ]R. K. Tabaksbewerkersbond te Nijmegen 'jzijn algemeene jaarvergadering. De af- tredende bestuursleden de heeren J. v. iRijzewijk, voorzitterB. A. Beaudoux, le secretaris en J. Sloots, 2e penning meester werden herkozen. Op yoorstel 'yan Kampen zal een "betere en "meer «o e [.matige contrfbutieregeling wor den getroffen. Besloten werd .tot aan vulling van een 2en gesalarieerden pro pagandist. In de afdeelingen zal pro paganda gemaakt worden voor een cen traal werkloozenfonds en in aansluiting [daarmede een algemeene arbeidsbeurs. .Op de begrooting wordt uitgetrokken f 16 voor den 2en gesalarieerde en ge handhaafd' de subsidiën van den secrë- atris f100, penningmeester f100, 2e se cretaris f 30. Het vakblad „De Katho lieke Tabaksbewerker" zal voortaan op [den len en 15en van iedere maand ver schijnen. R.-K. Steenbewerkers. Te Nijmegen jaarvergaderde Zaterdag en Zondag ïde Nederl. Kalk- en Steen- bewerkersbond. Door de flinke actie van iden gesalarieerden propagandist is het ledental tot ruim 600 gestegen. Ook d'e- 'financien v. d. Bond verkeeren in weer- fwil van de te groote uitgaven bij die uit sluiting te Amsterdam, in goeden staat Door periodieke aftreding en weder aan vulling is het bestuur thans samenge- gesteld als volgt: Alessie (Hilversum) .voorzitter, Windt (Amsterdam) 2e voor zitter, Rikken (Arnhem) le secretaris, Wil lemsen (Nijmegen) 2e secretaris, Suanen (Utrecht) penningmeester, Kokke (Nij- imegen) le commissaris. De Laat (Til burg) 2e commissaris. Een voorstel tot 'contributie-verhooging met 1 cent per ^lid en per week werd verworpen/Aan een '.evenredige vakvertegenwoordiging in het hoofdbestuur zal zooveel mogelijk wor- iden tegemoet gnomen. Aan het hoofdbe stuur werd overgelaten het treffen eener regeling inzake ihet vergoeden van reis- en verblijfkosten aan werkzoekende ibondsleden. Aangenomen werd nog eea yoorstel Wijchen, om "de R. K. feesiu.gcri [zooveel mogelijk als Zondag te vieren, en 'hiervoor propaganda te maken. Nederl. Heide Maatschappij. Gisteren werd, voortgezeten door Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouch, de 22e algemeene vergadering der Nederl. Heide Maatschappij gehouden. Als commissarissen worden herbenoemd de heeren: A. W. J. J. Baron van Nagel), H. B. Blijdenstein, mr. M. Tydeman, J. Brom, A. Draisma de Vries, H. Czn. de Boer en benoemd als zoodanig de heer J. T. Cremer te Amsterdam. Door den heer Fr. B. Löhnis werd het onderwerp vuilverkameling ingeleid, ter wijl de heer A. Deking Dura de wen- schelijkheid van wijziging en aanvulling van art. 473 B.W. inzake verbetering van de afwatering betoogde. Daarna werd de vergadering gesloten. Na afloop werd een bezoek gebracht aan het landgoed Molecaten te Hattem, J waarna gemeenschappelijk maaltijd in de Buitensociteit. De vooruitstrevende kiesvereeniging -„'Algemeen Belang", te 's Gravenhage, heeft candidiaat gesteld voor het lidmaat schap der Prov. Staten, (vacature Le- ly) den heer E. Deen. LEIDEN, 13 September. Jubilea. De heer ,W. Brakel herdenkt Donder dag 15 dezer iden dag, waarop hij 25 jaar geleden in gemeentedienst trad. Aan vankelijk als schrijver op het kantoor van lid-en gemeenteontvanger werkzaam, werd hij in 1887 benoemd tot gemeente-bode, om 1 Mei 1S99 te worden aangesteld als concierge van het Raadhuis. Den jubilaris, die zich steeds door nauwgezetheid in het vervullen zijnen, ambtsbezigheden, door vriendelijkheid en hulpvaardigheid onderscheidde, zal het op zijn feestdag aan blijken van belangstel ling zoo van superieuren als van ade ren niet ontbreken. Aan de bewaarschool in de Groene- steeg jubileert op "1 October a.s. mejuf frouw M. B. C. Swart, le onderwijzeres, Icliie op gemelden datum 30 jaar aan 'de school verbonden is. Men behoeft de kleine kleuters maar over „juffrouw Marie" te hooren praten, om te vernemen (hoe juffr. Swart slag ■heeft met kinderen om te gaan en hoe de jeugd ziah dan ook aan haar hecht. De velen, die bij de feestelinge orp de schoolbanken hebben gezeten, zullen niet nalaten hun oudi-onderwijzcres te tooncn op prijs te stellen de zorg ,en .moeite,; vroeger aan hen besteed. Heden viert een oud stadgenoot,- de heer J. van der .Willik, thans te Tilburg bij den heer Bijvoet werkzaam, zijn ,40- jarig jubilé als apothekersbediende. Ja renlang was de heer van 'der .Willik be diende in de bekende apotheek van wijlen den heer Cuypers,"Breestraat, hoek Steen- schuur en toonde steeds een ijverig, on baatzuchtig en werkzaam man te zijn. Kennis is Macht. Na voldoende afgelegd eind-examen aan de Handelsbedienden-Vereeniging „Kennis is Macht" verwierven diploma in Nederlandsche Handelscorrespondentie en algemeene Handelskennis J. N. Lancel, B. G. Lammens en J. C. M. Pieck in Fransche Handelscorrespondentie W. J. Batist, N. Verhoeven, D. M. Keule- mans, J. J. van der Steen, P. van der Lelie en mej. A. Niesten; in Engelsche Handelscorrespondentie C. Rientsma in Duitsche Handelscorrespondentie G. Leijenaar, M. van Leeuwen, C. Rients ma, W. J. Batist en mej. M. Koene in Boekhouden enz.J. de Bruin, A. A. Jansen, N. Vegt, B. ten Kate, Th. Disse- velt, J. van der Staaij en mej. J. Hollants. In ons nummer van Donderdag meldden wij, dat bij de firma D. Sala Zn., Breestraat een schilderij geëxpo seerd was van W. C. de Hardt, bestemd voor eene verloting, waarvan de op brengst strekt een jong musicus in zijn studiekosten tegemoet te komen. Door onvoorziene omstandigheden kon de ten toonstelling van dit schilderstuk Donder dag niet plaats vinden en moest het een paar dagen verschoven worden. Men ver zoekt ons nu te willen melden, 'd!at het vanaf heden bij genoemde firma te bezich tigen is. Met .aanvankelijk 20 leden is te dezer stede opgericht eene afdeeling 'van de (soc.^dem.) vereeniging van Spoor- en Tramweg-personeel. ,Ter beoefening van de Muziek- Too- neel- gymnastiek- én schermkunst is al hier op initiatief van een der leeraren tot stand gekomen, „de Leidsche H. B. 3. Vereeniging „Emtégeës, waarvan als le secretaresse fungeert mej. Willy M. Bryce, Thorbeckestraat 3. HILLEGOM. De R. K. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Jozef" te Hillegom en Omstreken, hield Zondag op de bovenzaal van „Flora" een goed bezochte vergadering, waarbij de instal latie van een nieuw lid plaats had. De afgevaardigde naar den Raad van afge vaardigden te Nijmegen bracht een uit voerig verslag uit. Na breede besprekingen werd met algemeene stemmen de samen werking met de Protestantsch Christel, vereeniging van spoor- en tramwegper soneel goedgekeurd. Twee leden werden aangewezen als vertegenwoordigers op de meeting voor den 10-urendag te Den Haag op 25 September a. s. te houden. KATWIJK a/d RIJN. Als een bewijs hoe >odzakelijk was het verbouwen van liet pand van den melkboer C. v. d. G. alhier, diene, dat met het afbreken van het achterhuis met stal en dorsch- vloer, de aannemer G. V en diens zoon B. V., de eerste zelfs twee maal door den zolder zakten. Beiden bezeerden zich zoo ernstig dat zij nog langen tijd de nadee- lige gevolgen ervan zullen ondervinden. Plannen zijn in wording om in het het zand van het Grotoduin te vervoeren voorjaar in plaats van "door het kanaal door de bestaande Zandsloot in de Oude Zanderij1 en deze voor het doel te verbroe den en uit te diepen. Van het mooie weer der laatste da gen maken verschillende bollenkweekers gebruik, om, nadat narcissen en Scilla's reeds, in den grond: staan ook met het planten van tulpen een aanvang te maken Vermoedelijk zal er er hier een enorme massa minder opgeplant worden dan het voorgaande jaar, vooreerst doordat het gewas beneden [het middelmatige is ge weest en ook omdat véle kweekers pen gedeelte enkele zelfs oen derde der kraam verkocht hebben als partijgoed per HL. Ofschoon de prijzen hiervan laag zijn is deze handel vlug. KATWIJK AAN ZEE. Prijzen der haring: volle pekelharing f 12.10 a 12.35, maatjes dito f9.30 k 9.40, ijle dito f8.70 k 9—, steurharing f 12.25 a 15.40, makreel f 12 k 15 per kantje. LISSE. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelijk Adviseur van de afd. Lisse van de Ned. R.-K. Volksbond, den WelEerw. Heer Burwinkel, kapelaan alhier. NOORDWIJK. De Gemeenteraad ver gadert op Woensdag 14 Sept. a. s. des avonds ten half acht. De agenda vermeldt: 1. Notulen, 2. Ingekomen stukken, 3. Gemeenterekening der gasfabriek voor 1909, 4. Verordening op het beheer van het gasbedrijf, 5. Be noeming onderwijzer van bijstand voor het herhalingsonderwijs te Noordwijk- binnen, 6. Aanbieding Gemeentebegrooting 1911. 7. Wijziging concessie-voorwaarden tram, 8. Regeling-uitgaven 1910, 9. Be slissing op het verzoek van „Huis ter Duin" om vermindering van pachtsom strandzicht". NOORDW1JKERHOUT. Ter gelegen heid van de kermis werd door de mu ziekvereniging „Echo der Duinen', gis teravond een uitvoering gegeven voor Donateurs, Kunstlievende leden en Genoo- digden in café „Het Wapen van Noord- wijkerhout. Na een hartelijk welkomst woord van den voorzitter den heer L. J. Mens werden allereerst eenige goed gekozen muzieknummers ten gehoore gebracht die aller bijval inoogsten, hetgeen wel bleek uit het luid applaus na ieder nummer. Vervolgens werden eenige too- neelstukjes uitgevoerd die ook zeer in den smaak vielen. Na afhandeling van het programma, bracht de Voorzitter nog een kort woord van dank uit op allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen avond, en wenschte alle be zoekers een prettige kermis en een ple- rig Wilhelminafeest. TER AAR. Het dertienjarig zoontje van den slager G. S. in de Kerkbuurt, die Vrijdagmiddag de ouderlijke woning had verlaten, werd Zondagavond door een paar buurjongens te Nieuwveen aangetroffen en meegetroond naar Ter Aar. Daar werd de vader gewaarschuwd, die hem onder eene brug vond en naar huis medenam. De knaap schijnt dezen keer een uitstapje naar Amsterdam gemaakt te hebben. Dit is nu reeds de zevende maal in drie maanden tijds, dat dit veelbelovende jong- mensch heimelijk het huis zijner ouders ontloopt en soms meerdere dagen en nachten rondzwerft. TER AAR. Voor rekening der gemeente werd gisteren aanbesteed de bouw eener ziekenbarak en van een magazijn ten behoeve der vereeniging „Onderling hulpbetoon". Er werd ingeschreven door A. van Rijn voor f 1425, Jac. Akerboom voor f 1420, C. Akerboom Cz, voor f 1229, A. Kammeraat f 1209, C. Lok f 1203, Joh. Vuijk voor f 1075, en door Corn. Akerboom Pz. voor 1029. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. VOORSCHOTEN. De cursus 1910-1911 van de Ambachtsteekenschool zal aan vangen Vrijdag 16 Sept. 's avonds 8 uur. Er wordt onderricht gegeven in het Hand en Rechtlijnig teekenen, Bouwkundig tee kenen, Meet- en Bouwkundig teekenen, Kennis der Bouwmaterialen, Bouwkundige Constructieleer. Men kan zich aanmelden Woensdag 14 September van 8—9 uur in het Ambachts huis. WARMOND. Zondagavond was het de laatste dag van den kermis. Voor de eerste maal is toen de wet op de Zon dagsrust van 1815 toegepast. Sinds on heugelijke tijden werden hier te Warmond op den laatsten kermisdag de vermake lijkheden ten vier uur 's namiddags ge opend en niemand dacht nog aan de wet van 1815. Dit jaar echter werd door de Hervormde Gemeente aan den Raad een adres ingediend, waarin verzocht werd het openingsuur te verstellen tot na afloop der gonsdienstoefeningen, die de predikant des avonds wilde houden, „opdat het wereldsch gedruisch geen stoornis zou verwekken". Dit adres ver oorzaakte heete debatten in den Raad en niet minder warme particuliere ge- sprekken. Toen werd van Hervormde zijde gewezen op de wet van 1815. Om kort te gaaner was niets aan te doen. De Grondwet moest gehandhaafd wor den. Zoodoende begonnen de verschil lende vermakelijkheden pas ten halfacht. Een menigte vreemdelingen, uitgelokt door het prachtige weder, kwamen reeds in den loop van den namiddag te War mond aan en moesten öf eenige uren wachten öf ongetrooster zake naar huis terug. Sommige ingezetenen hadden nog wel eenig „opstootje" verwacht, maar er viel niets voor en na halfacht werd er heel gezellig kermis gehouden, zonder de minste wanordelijkheidzóó zelfs, dat op het drukste uur eenige politiemannen heel kalm poffertjes zaten te eten. En in 't algemeen kan gezegd worden, dat de animo voor het oude kermisfeest hier zeker niet vermindert. En als men plei- zierig, zonder ongebondenheid, in pais en vree onder elkander kermis viert, wat zou er dan op tegen zijn? ZOETERMEER. Een zoon van R. ten Kate, oud 10 jaar, gasfitter alhier, kwam gistermiddag thuis, klagende over pijn in 't hoofd; het bleek, dat hij met jongens van zijn leeftijd gevoéhten had en daarna ook moest braken; of het nu tengevolge van een val of een klap is, weèt men nog niet, doch gisteren morgen is hij overle den. ZEVENHOVEN. De heer G. v. d, Horst is bij enkele candidaatstelling tot lid van den Raad onzer gemeente gekozen. Kerknieuws, Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Amsterdam H. Ant. v. Padua den weleerw. pater H. M. A. van Schaik O. M,. tot kapelaan te Haarlem H. Ant. v. Padua de weleerw. pater J. J. M, Lips O, M., tot kapelaan te Haarlem H. Johannes de Dooper den weleerw. heer B. A. J. van Baaren, tot kapelaan te Wassenaar den weleerw, heer A, Spigt en tot assi stent te Vogelenzang den weleerw, heer H. J. M. M. Alink. De twee laatste eerw heeren zijn 15 Aug. 1.1. gewijd. Het Eucharistisch congres. Zondag is reeds het Eucharistisch congres te Montreal geëindigd, maar veel nieuws is er nog niet mede te dee- len. Gaarne zouden wij een verslag geven van de heerlijke redevoeringen die daar zijn gehouden, doch zoo klaagt de Msb. de groote nieuwsagentschappen vinden natuurlijk zoo'n Roomsche plech tigheid ook al geldt het een nog zoo grootsche demonstratie absoluut niet belangrijk, en terwijl voor dingen van veel minder belangrijkheid de telegraaf in werking wordt gesteld bewaart ze nu een veelzeggend stilzwijgen. Dank zij de correspondentie van bui- tenlandsche bladen, kunnen wij nog eenige bizonderheden meedeelen betreffende de grootsche plechtigheden van Vrijdag. Vrijdag was het de dag voor de jeugd van Canada, om haar liefde en eerbied te toonen voor den Eucharistischen God. Twaalf duizend meisjes en twintig dui zend jongens namen deel aan den gran- dioozen optocht. De kardinaal, omringd door een twin tigtal bisschoppen, had plaats genomen in de kathedraal. Eerst defileerden de meisjes, en daarna de jongens voor den hoogwaardigheids- bekleeder. De plechtigheid duurde drie uren. Aan de algemeene vergadering op Vrij dagavond in de Notre-Dame namen vijftien duizend personen deel. De Eerw. pater Bailey sprak over 't jongste Pauselijke decreet betreffende de communie der kinderen, dat met enthou siasme door de congresisten was ont vangen. Nogvoerden het woord kardinaal Logue, primaat van Ierland; Sir Wilfried Laurier, eerste minister van Canada mgr. Ireland de heer Gouin, eerste minister van de provincie Quebec, en mgr. Touchet bisschop van Orleans. Uit een particulier schrijven van een der reizigers naar Montreal blijkt, dat aan boord van de Empress of Ireland, op welke kardinaal Vannutelli den over tocht maakt, twee kapellen waren inge richt, een voor de eerste en een voorde tweede klasse. Dit is de eerste keer, dat op een groote passagiersboot eener Amerikaansche maat schappij, kapellen werden ingericht, waar het H. Sacrament dag en nacht verbleef, en waar dagelijks meerdere H. Missen werden gelezen en tallooze H. Communiën werden uitgereikt. Door de telegraaf wordt gemeld, dat Zondag het congres is gesloten door de schitterend geslaagde processie. De processie verliet om 2 uur de O. L. V. Kerk en bereikte om zeven uur haar eindpunt. Kardinaal Vanutelli droeg den geheelen weg het Heilig Sacrament Geen enkel incident had plaats. Ongeveer 400.000 personen (hadden „langs den weg hunne opwachting ge vormd voor het Allerheiligste Sacrament. De eerste Minister van Canada, Welf réd Laurier, en de eerste minister van Quebec Lomer Gouin, namen fteel aan de pro cessie, waarin ook ongéveer 120 aartsbis schoppen en "bisschoppen, duizende pries ters en ordensgeestelijken, en 25.000 lee- ken, als afgevaardigden van de gods dienstige vereenigingen van Canada en de Vereenigde Staten voortschreden. On der klokgelui van alle kerken werd het Allerheiligste Sacrament tusschen een eer biedige menigte door de stad gedragen, die pronkte in de pauselijke, Engelsche en F,ransche-vlaggensier. Bij het einde van de processie (hield de aartsbisschop van St. Louis, Mgr. Qunnon, een predikatie. Eerste Heilige Communie. Einde September of begin October zal eene vergadering van de bisschoppen der wereld plaats hebben te Rome, om de middelen te beramen tot uitvoering en regeling van het pauselijk decreet betreffende 'de 1ste H. Communie en het bestudeeren der afwijkingen van den al- 'gemeenen regel, die door plaatselijke omstandigheden zouden kunnen worden vereischt. In den loop der volgende week zul len H. D. H. de B/sschoppen van Ne derland' in het Bisschoppeilijk Paleis te Breda bijeenkomen, teneinde een con ferentie te houden betreffende de uitvoe ring van de laatste Pauselijke besluiten. De Congregatie der Broeders van O. L. Vr. van Lourdes is een eigen Hol- landsche provincie geworden. Als eerste provinciaal is gekozen de Eerw. Broeder Modesius, terwijl de Eer waarde Broeder Canisius, Overste van het gesticht te Dongen, en de Eerwaarde Broeder Eduardus, Overste vLan het ge sticht te Koudewater hems als raads leden zijn toegevoegd'. Kunst en Wetenschappen. Van onzen Tijd. Naar wij vernemen zal het maand schrift „Van onzen Tijd" binnenkort als zoodanig ophouden te bestaan en dan voortaan als weekblad verschijnen. Leger en Vloot. Van de 1260 militieplichtigen van de lichting van 1910 uit de provincie Zuid- Holland, die tusschen 16 en 30 Septem ber a.s. voor volledige oefening in dienst moeten komen (tweede groep) zullen wor den ingedeeld150 bij het reg. gren. en jagers 's-Gravenhage, 150 bij het 3e reg. int. te Bergen op Zoom, 258 bij het 4e reg. inf. te Leiden en Delft en 87 bij dat reg. te Gouda, 209 bij het 6e reg. inf. te Breda, 30 bij het 9e reg. van dat wapen te Utrecht, 90 bij het 10 reg. inf. te Haarlem 4 bij het 2e reg. huzaren te Venlo, 25 bij het 3e reg. huzaren te 's-Gravenhage, 26 bij het 4e reg. huzaren te Zutphen en 30 bij dat regiment te Deventer, 14 bij het le reg. veld-art. te Utrecht, 4 bij het 2e reg. veld.-art. te 's-Gravenhage en 27 te Leiden, 68 bij het 3e reg. veld-artill. te Breda en 46 te Bergen op Zoom. Onderwijs. De eerste vrije „neutrale" school I Te Groningen is de eerste vrije (neu trale) school geopend. Door prof. dr. Huizinga werd een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat met de vrije school bedoelde andere paedagogische eischen te stellen, dan geschiedt in de z.g. Staats school. In deze school, gesticht door het particulier initiatief, wenscht men niet krampachtig vast te houden aan de theorie, maar in het onderwijs rekening te hou den met de heilzame practijk. Middelbare Technische School. Gistermiddag had te Utrecht de plech tige opening plaats van 'de Middelbare Technische School voor de Bouwkunde aan de Croesélaan bij de Jeremiabrug,- Een groot aarital belangstellenden, waar onder vele autoriteiten, was Lij de plech tigheid tegenwoordig. De voorzitter van den Nederland'- schen Aannemersbond, de heer J. N. Hen- drix hield een rede, waarin hij de geschie denis gaf van den arbeid die voorafging aan de oprichting der School, herinnerde aan den krachtigen steun van den heer de Groot, inspecteur van het middelbaar onderwijs, tot het verkrijgen der hoognoo- dige subsidies, en aan den flinken stoot door den heer Roest te Middelburg den" grondlegger van het stichtingskapitaal, daarvoor aan de beweging gegeven. Ter bestrijding der kosten werd een lening van f160.000 aangegaan, terwijl een jaar- lijksche subsidie van f17.500 van het Rijk een van f2500 van de provincie en een subsidie van f9000 van de gemeente U- trecht benevens de gratis beschikking over een terrein van 5000 vierk. M. verkregen werd. Ais directeur werd op 12 Mei 1909, benoemd de heer A. ,W. C. Dwars, c. en b. die idle plannen ontwierp en den bond leidde. Spr. eindigde met zijn dank' te brengen aan allen die aan de totstand koming hebben medegewerkt. Hierop hield Minister Talma een rede tot opening der school. Ten slotte sprak de heer Hendrix nog een kort woord, waarbij ihij de zorg voor de Middelbare Technische School over legde in handen van "het schoolbestuur, en zijn vertrouwen uitsprak in den direc teur, den heer Dwars. B. en W. van Haarlem stellen voor het reglement op het gymnasium geheel te herzien. De leeftijd voor toelating tot de le klasse willen zij stellen tot en met het 17e levensjaar. De her-examens zullen worden afgeschaft, van prijsuitd'eeling zal geen sprake meer zijn, aan de leera ren zal de verplichting kunnen worden! opgelegd, vergaderingen bij te wonen, wegens wangedrag of ongeschiktheid' zullen de leerlingen kunnen worden ver wijderd en wat de salarissen der leer-" aren aangaat is het minimum van f2000 teruggebracht tot f 1850, maar daarte genover staat, dat de stortingen voor eigen pensioen ten laste komen van de gemeente. Het salaris van den rector wordt voorgesteld op f 4500, thans f 4000. De conrector zal met de gewone leeraren; worden gelijkgesteld, doch bovendien een toelage genieten van f 300 per jaar. Nieuwe Uitgaven. Onder redactie van mr. H. V. Rutgers te Hilversum is het eerste nummer van een nieuw maandblad vérschenen „D e Gemeenteraa d", dat beoogt te wor den het orgaan van den Bond van A. R. Gemeenteraadsleden. Rechtszaken. Speelhuizen. Bij vonnis van den Haagschen Kan tonrechter werden v. Kampen, de Vos, Zechner en Muraire veroordeeld ieder tot 10 dagen hechtenis en Funke tot 3 dagen hechtenis wegens het in 1908 in de Nieuwe Molstraat te 's-Gravenhage houden van een zoogenaamde Sociëteit, waar aan het publiek gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Deze' zaak kwam reeds herhaalde malen voor verschillende rechtscolleges in be handeling en werd gisteren weder in hoo- ger beroep behandeld voor de Haagsche Rechtbank. Geen der beklaagden was verschenen. Subst.-officier v. Justitie, mr. van Geuns, vereenigde zich met de gronden van het vonnis, door den kantonrechter gewezen, maar achtte de straf te licht. Gevorderd werd door Z.Ed.Achtb. tegen van Kampen, de Vos, Zechner en Muraire 3 maanden en tegen Funke 2 maanden hechtenis. Nog werd geëischt tegen S. C. die tej Leiden iemand met een stuk hout een bloedende wonde in ihet hoofd had ge slagen, 7 dagentegen G, S., te L ei d e n,- die een agent van politie dier gemeentei had mishandeld, 0 weken. Gemeentezaken. Aanbesteding Gemeente-drukwerk. Door de afdeeling Leiden van deii Alg. Ned. Typ. Bpnd; is .een adres aas!

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2