13 BUITENLAND. Het erfdeel der Malleroy's. BINNENLAND. Ie Jaargang, No. 284, Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag September 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoof (geen handels-advert'entiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodeu betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uit de Pers, De actie tegen de speelhuizen. De Haagsche briefschrijver van „De (Tijd" constateert, ,dat er helaas in Den [Haag niet weinig talrijken zijn, die de geheeie beweging tegen 'de speelhuizen betreuren en ideze beschouwen als het grootste aantrekkingspunt voor gcheve- ningen. „Zij maken er geen geheim van, ver- Volgt hij, dat, als het maar geid gaf, zij het niet zoo erg zouden vinden, wanneer Scheveningen een concurrentie begon te gen Monaco. Ik ben het met dezen da delijk al niet eens, dat de trek naar Sche veningen, waarom wij ons dit jaar ver heugen, geschiedt ten koste van Ostende, waar de openlijke spelen verboden zijn, en ter wille van onze speélgelegenheden. De meer voor de 'hand liggende reden, waarom het Ostende en Scheveningen dit jaar beiden goed gaat, is het succes der Brusselsche Tentoonstelling, die de vreemdelingenstroom -dit jaar leidt naar het plekje der aarde, waarop België en Nederland twee kleine bij elkaar gelegen stipjes zijn. Maar al ware het anders, en ai verboden het geen overwegingen van zedelijken aard, dan nog zou ik zeggen: laat Scheveningen als badplaats ten gron de gaan, indien wij baar bloei alleen kun nen koopen 'tot 'den prijs, die men ons daarvoor heeft willenlaten betalen. Ik ge loof zelfs, dat- uit een zuiver financieel oogpunt,dit voor ons voordeeiiger zou zijn. Niemand kan berekenen, hoeveel ma terieel kwaad, om van het zedelijk niet te spreken, de ellendige speelhuizen aan on ze eigen kinderen heeft gedaan. De nood kreet van ,;Het Vaderland", dat van cle- ricaiisme niet wordt verdacht, zegt in de zen genoeg. Ik zal daarom niet zeggen, dat ik de beslissing van den vice-president der rechtbank betreur. .Voor een strijd, als hier wordt gevoerd, is het niet ge noeg, dat men in zijn recht is, maar'is het gewenscht, dat ieder dit gevoelt. Het pos ten op groote schaal, waarbij het binnen treden, van wie wilde binnentreden, werd belet, ging velen, prat als zij zijn op hun huisvrijheid, te ver, hetgeen daarom niet zeggen wil, dat zij de overwegingen van het vonnis voor zich zouden willen ne men. Zij hopen thans op een wét, die aan de speelhuizen een einde maakt, een wet, die het vonnis tot een zegen zou kunnen maken, indien zij spoedig zeer spoddig komt. Het triomfeeren der speelhuizen, die thans jubelen en als vervolgde on schuld poseeren, kan toch niet lang wor den geduld, zonder groote schade aan het zedelijk bewustzijn toe te brengen." ALGEMEEN OVERZICHT. De groote ketelmakersuitsluiting in Engeland is nog steeds geen beter stadium inge treden. Toch is reeds door de patroons een bewijs van gezindheid tot toenadering gegeven. In een Zaterdag n.l. te Sheffield ge houden vergadering van directeuren van scheepswerven werd besloten een tele gram te zenden aan den secretaris van FEUILLETON. 34) Richard wenkte den graaf kalm te blij ven. En wat waren die openbaringen? vroeg Richard. ">Vel, een klein verhaal van jde ge dragingen en handelingen van graaf Fre deric de Malleroy en zijn eerbiedwaar- digen zoon. Ik verhaalde vooreerst hoe uit jalousie die arme de Corville door graaf de Malleroy vermoord is, en Ge liegt riep de graaf. Vervolgens verhaalde ik hoe een Amerikaansche klerk, Roger Stickand ge naamd, de ongelukkige gedachte had om aan Suzanne Thorreux te gaan berichten dat zij verscheiden millioenen erfde. Jiet doel van dien armen kelel was klaarblij kelijk Suzanne alleen te vinden en haar dan te zeggenhIk weet dat ge recht hebt O# een erfenis van drfe of vier millioenP de Federatie van arbeiders in het Scheepsbouwbedrijf, waarin het voorstel wordt gedaan tot het houden eener con ferentie van werkgevers en vertegen woordigers der arbeiders. Of dit echter iets zal uitwerken, blijft vooralsnog de vraag, gezien de eischen die, volgens een berichtgever van de „Daily Mail", de arbeiders zullen stel len. In de eerste plaats wordt geëischt, dat een neutraal voorzitter wordt be noemd, ten tweede dat de werkgevers zich verplichten arbeiders ,die uit den bond zijn gestooten, niet meer in dienst te nemen en ten derde, dat verschil lende kwesties, over welke het tegen woordig geschil loopt, o.a. de wijziging der tarieven in verband met de nieuwe stelsels van scheepsbouw, zullen .worden geregeld. Van eischen gesproken, schijnt ook de Hooge Porte het onderste uit de kan te willen .heb ben. Nu weer heeft hij bij de bescher mende mogendheden geprotesteerd te gen het verschijnen van Cretenzischfe postzegels met het opschrift „Hellas". De hooge heer is blijkbaar ietwat ge prikkeld door het niet spoedig tot stand komen der nieuwe leening in Frankrijk', zonder welk geld hij, naar het schijnt, niets kan beginnen. Ook de Turksche pers is hierdoor eenigszins opgewonden en gaat (heftig1 te keer tegen Frankrijk" de Ottomaansche bank en de Fransche pers. In Frankrijk schijnt men yooral kwaad te zijn over den aankoop van .Duitsche oorlogschepen door Turkije en zoo liet de „Temps" doorschemeren dat men door Frankrijk „beter bediend" zou zijn geworden (ook daar heeft men nog wat oudroest), waarop de „Tanin" hooghartig antwoordde dat Turkije er voor bedankt een leening óp onteerende voorwaarden te sluiten. Inmiddels zit de Porte met de gebak ken peren, t.w. geen geld en onrust van alle kanten. Terwijl men echter uit Konstantinopèl alle berichten omtrent toenadering tus- schen Griekenland en Bulgarije tegen spreekt, komt de Russische „Birsche- wija Wjedomosti" met d'e interessante bewering, op grond van de tot dusver nog niet uit .Constantinopel tegenge sproken berichten omtrent een Turksch- Roe.meensche militaire overeenkomst waarbij Roemenië zich zou hebben ver plicht om bij een oorlog tusschen Bul- garije-Turkije in Bulgarije te zullen val len, dat de Oostenrijk-Duitsche bond alle mogelijke moeite doet om het uit breken van een Turksch-Griekschen por- log uit te lokken. In Duitschland haalt men voor dit bericht echter minachtend de schouders op. Ook hebben er geruchten geloopen dat de verhouding tusschen Rusland en Turkije eenigszins gespannen zou zijn wegens de pogingen van beide landen om hun Zwartezee vloot te versterken. Die geruchten worden door een Russi- schen diplomaat ongegrond verklaard. De opening der Cortes in Spanje, die eerst 15 October zou worden saam- Geef mij honderdduizend francs van die erfenis en ik zal u'in staal; stellen ze spoedig in uw bezit te krijgen, terwijl anders verscheidene jaren zullen verloo- pen voor U in ihet bezit ervan kunt treden- Zijn idéé was niet slecht. Ongelukkig ech ter voor hem had hij de aandacht getrók- ken van graaf de Malleroy en 'diens zooii die twee edellieden'hebben zich van hem meester gemaakt ,zijn zakken doorzocht, en het afschrift van het testament van Therneux gevonden. Beiden dachten er oogen' kkelijk aan zich van die erfenis meester te maken, waartoe zooals zij be- sloteiq Richard met Suzanne zou huwen: maar de Amerikaan was hen te lastig; eenige dolksteken en een onderdompeling in de rivier mét een steen aan zijn hals bevrijdden hen van dien lastigen persoon. Toen kwam een andere hindernis in de persoon van een zekeren baron de Canisy, die meer op de hoogte was dan ide Malleroy's wél wenschten. Men had hem wel gaarne denzelfden weg opgezonden als den 'Amerikaan, maarbij had zijn Voor zorgen genomen. Men moest met hein on derhandelen en hem als bondgenoot aan nemen.... Bleef nog een derde hindernis: Thierry de Montenay die in het ge'heim met jSqzanne iThorncux gehuwd was. Men geroepen, teneinde eerst den verjaar dag van Ferrers dood., waarop groote demonstraties werden verwacht, te la ten voorbijgaan, is au ingevolge den wensch der regeering, weer op 1 Oc tober aangekondigd. Dan zal Canalejas hij heeft be loofd te voren te zwijgen ophelderin gen geven over de Spaansche nota van antwoord aan het Vaticaan, die yolgens de „Koln. Zeit." reed£ verzonden is, tegelijk met het antwoord aan Marokko, Reeds voor deze laatste nota kan ont vangen zijn, komt uit Tanger het bericht, dat de sultan besloot Mohamed el Mokri naar Madrid' te zenden, met geheeie volmacht om een overeenkomst tot stand te brengen, ten opzichte van de betwis te punten, en om spoedig tot een ver drag met Spanje te komen. Of dit rust zal brengen In Marokko, waarheen zoovele mogendheden begeerig de oogen richtten. GEMENGD. Tsjang Tsji, de Chineesche gou verneur te Lhassa, is de Dardjieling aan gekomen cfcn'daar een onderhoud te heb ben met den gevluchien Dalai Lama. Ver moedelijk heeft Tsjang Tsji opdracht van de regeering te Peking, om te trachten den Dalai Lama er toe over te halen, weer naar Tibet terug terug te keeren. 'Alleen daardoor zullen de Chineezen er wellicht in kunnen slagen, de verwarring te Lhas sa, die jhet gevolg is geweest van de vlucht van Üen Dalai Lama, meester te worden. Naar gemeld wordt, zal op 18 Janua ri 1911 door ihet Duitsche keizerlijk Hof een jubelfeest gevierd worden ter herden king vanv<de stichting van het Duitsche Keizerrijk, waaraan alle Duitsche Bonds- vorsten zullen deelnemen. Volgens telegrafisch "bericht uit Ma nagua naar New-York, gaat aldaar het gerucht, dat Madriz zich aan boord van het ss. Victoria heeft overgegeven. 'De Victoria was door twee tot de partij van Estrada behoorende schepen beschoten en had 18 dooden en 32 gewonden verloren. Italië heeft van zijn oudere artille rie twee mortierbatterijen aan 'Montene- gro verkocht. Het wordt langzamerhand mode, oude spullen voordee'.ig op te ruimen door ze aan Balkanstaten te verkoopen. Italiaansche bladen maken melding van gevechten in Abessynië. Zij laten vrijwel eenstemmig ras Olie, den volge ling van keizerin Taitoe, de nederlaag lij den. De bijzonderheden loopen zeer uit een. De een'spreekt van duizenden doo iden, 'die het slagveld bedekken, en de an der verzekert, dat er eenige gewonden ge vallen zijn. De officieele statistieken van 'de cholera in Rusland geven schrikwekkende cijfers. Gedurende ide jongste epidemie kwamen 154.445 gevallen van cholera voor, waarvan 74.723 met éoodelijken af loop. Zuid-Rusland is de laatste twee maanden het meest geteisterd. Koninklijke Besluiten. Bij Kon .besluit is met ingang van 1 uam zijn maatregelen om dezen ongeluk kige uit den weg te ruimen.... Thierry is toen aan zijn moordenaars ontsnapt waar schijnlijk door in zee te springen.... en zou zich in Bengalen bevinden.... Ik meen de dat 't goed was er niet bij te voegen, dat hij daar reeds lang door hun handlan gers vermoord was, omdat de vreugde over zijn behoud meer dan de zekerheid van zijn dood de gravin zou verteederen, ten gunste van een zekeren baron de Ca nisy, die door zijn schoonvader en zwa ger alles behalve edelmoedig behandeld wordt.... Wat zegt ge van "deze geschiede nis, heeren? Vindt ge niet, dat ik het nog al onderhoudend verhaald heb? Hoe laat heeft mijn moeder dien brief ontvangen? vroeg Richard, terwijl zijn vader sidderde van toorn. Zij heeft hem nog niet. Ik ben niet zoo slecht als ge wel denkt, en ik handel alleen verkeerd als men er mij toe hoód- zaakt. Ik heb die beide brieven gegeven aan.... een persoondie ze slechts zal bezorgen ingeval ik niet binnen vier uren van dit oogenblik af, ze ben komen te rughalen. De graaf en zijn zoon verademden. Al les kon nog in orde komen. c= Kom fearoiA 4zeide .Richard1, onder October 1910 benoemd tot substituut- officier van Justitie bij de arrondisse- ments-rechtbank te Arnhem, Mr. E. J. H. M. van Rijckevorsel, thans subst.-off. van Justitie bij de arrond'.-rechtbank teZut- phen. Is benoemd tot griffier bij het kan tongerecht te Heerenveen, Mr. G. Ho- vens Qréve, thans adjunct-commies bij het departement van oorlog, te 's Gra- venhage. Is J. Lelijveld, directeur van de R. Kath. normaallessen, gevestigd in het St. Vincentiusgesticht te 's Oravenhage, benoemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau. Is benoemd in de orde van Oranje- Nassau tot ridder, mevr. de douar. luit.- generaal N. van Willes, geb. J. C. Janse van Zoutelande van Werendijcke, eere lid van de vereeniging „Het Nederland- sche Roode Kruis". Hofbericht. De Koninklijke Familie bracht heden een bezoek aan Amsterdam. Zij vertrok van station Baarn om 1.50. Hedenavond' keert de Koninklijke Familie per auto mobiel naar Soestdijk terug. Het bezoek van het Belgische Koningspaar. Bij de ontvangst te Roozendaal zal den hoogen gasten door het dochtertje van den vice-consul een bouquet aange boden worden. Vrijdgamiddag te vijf uur ontvangt het Belgische Koningspaar in de troonzaal te Amsterdam de Belgische .consuls in Nederland en de Belgische kolonie. Bij gelegenheid van het gala-diner* dat Donderdagavond in de burgerzaal ten paleize wordt gegeven, zullen, aldus de Tel., H. M. de Koningin en 4<o- ning Albert van België elkaar toespre ken. De eerewacht aan het Paleis zal op 15 dezer worden betrokken door een com pagnie grenadiers, onder bevel van den kapitein Jhr. R. H. S. G. Six. Bij gebrek aan logiesruiinte in de ka zernes worden de qiuzikanten, die aan de taptoe deelnemen, ondergebracht in het militair logement en in een ledigstaande school op de Weteringschans. Gedurende de avonden van het Ko ninklijk bezoek zal de Dam electrisch worden verlicht, meldt het Hbl. Deze verlichting is niet met het oog op de taptoewant- deze zal plaats hebben bij fakkellicht. tWanneer de muziekkorp sen Donderdagavond zijn opgesteld, zal Ide straatverlichting op den Dam wor den gedoofd, om het effect der flam bouwen te verhoogen. Kamerverkiezing Eindhoven. Zondag heeft in de afdeelingen van de R. K. Kiesvereeniging in het (district Eindhoven de eerste stemming plaats ge had, zijnde het voordragen van can- didaten voor het lidmaatschap der Twee de Kamer. Van de ongeveer 4000 kiezers hebben er ruim 2500 aan de stemming deelgeno men. Op mr. dr. LW. van Best zijn 1492 en op den heer J. J. Wintermans 1056 stem men uitgebracht. vrienden moet men elkaar niet zoo het mes op de keel zetten. Onder vrienden moet men elkaar helpen! Dat wel, maar tien duizend écu's.... Heb ik noódig. Geef ons ten minste tijd om ze bij een te krijgen. Ik heb ze vandaag nog noódig. Thans kan ik nog gemeten.... en wie weet of morgenwant ik gevoel wel hoe 't met mij staat. Ik ben niet van staal als Richard, en alhoewel mijn geweten mij over sommige daden, niettegenstaande het slechts kleine vergrijpen vergeleken met enkele handelingen van mijn bemlnnelij- ken zwager zijn, niet met rust laat, moet ik wel in genoegens afleiding zoeken.... en daarvoor heb ik geld, veel geld noodig... Kom Richard aan 't werk. Als 't om een partijtje dobbelen ging, zou je de tien duizend écu's spoedig genoeg bij elkaar hebben Wat moeten we beginnen? vroeg de graaf. LWe zullen ze hem moeten geven. Over aCht idagen zal het weer ;t zelfde zijn. Over acht dagen zal hij totaal gek rijn mompelde Richard. Zie maar eens, die stuipachtige .trekken, $ie .verwarde Tn de ,aMeeliiig .Eindhoven kreeg de heer van^Best 236, de heer Wintermans 18 stemmen. De definitieve caridddaatstelling vari'de kiesvereeniging heeft, Zooals reeds is ge meld, Zondag a.s. plaats. Hof van Arbitrage. Naar de „Observer" meldt, berusten! Engeland en Amerika in de uitspraak van het scheidsgerecht in Zaike die NoordkAme- rikaansche kustvïsscherijen. Bij overeenkomst van 27 Januari 190Q was bepaald, dat binnen vijf dagen na de uitspraak van "het scheidsgerecht revisie daarvan kon worden gevraagd. Uitkeering aan Miliciens, Herhaaldelijk bereiken ons'klachten van miliciens, diie voor herhalingsoéfeningen in (dienst moeten treden, dat de .uitbetaling dér hun toekomende vergoeding van rijks wege zoolang op'Zich laat wachten. Voor al gë'huwden veroorzaakt dit veelal zeer pijnlijk ongerief. Zij, diie vergoeding aanvragen,Tloen dit toch al zeer dikwijls, omdat het absoluut noodig is voor hun gezin, en het zou dus billijk zijn, wanneer de achtergelaten vrouwen het haar toekomende geld per week konden ontvangen. 'Meermalen is reecis op den misstaiwi gewezen, dat zelfs zij, die voor vier we ken opkomen, hun gezin gedurende al dien tijd onverzorgd moeten achterlaten* Na de eerste week is het door "den man verdiende geld verbruikt en dan volgen er vier weken van nijpend gebrek. Dat zulks menig gezin in verlegenheid brengt, behoeft geen 'betoog, en 'daarom meenen wij de zaak nogmaals onder de aandacht van betrokken autoriteiten te moeten brengen. Er moet o. i. iets op gevonden wor den, dat de vergoeding even snel uitbe taald wordt als de soldij. „T." St. Aritonius Gasthuis. Door Z. D. H. Mgr. H. van de Wete ring, aartsbisschop van Utrecht is gister middag het nieuwgebouwde St. Antonius Gasthuis aan de Prins-Hendriklaan aldaar ingewijd. Daarna werd door Mgr. geopend eene tentoonstelling van kunstvoorwerpen geschonken ten voordeele van het gasthuis. Het fraaie, forsche gebouw heeft een frontlengte van 100 meter, terwijl de vleu gels ruim 50 meter lang zijn. Midden in het gebouw is een ruime kapel, waarin beneden 168 personen plaats kunnen vin den, terwijl ook op een galerij gelegen heid is tot bijwoning van den kerkdienst voor patiënten die op de bovenzalen ver pleegd worden en die zonder trappen- klimmen hun plaats kunnen bereiken. Er is plaats voor 140 bedden. De ge heeie inrichting is gebouwd naar de al lerlaatste eischen van hygiëne. Bij den bouw is gedacht aan mogelijke uiibrei- ding, waarvoor achter het gasthuis en de kapel ruimte is beschikbaar gehouden. Als geneesheer-directeur zal optreden dr. W. A. Boekelman, thans in diezelfde functie aan het St. Andreasgasthuis. Dit gesticht zal binnen eenige maanden wor den opgeheven en de patiënten zullen worden overgebracht naar het St. Antonius Gasthuis, waarna eerstgenoemd gesticht zal worden ingericht voor R.K. wijkver pleging. oogen, die knippende wenkbrauwen, die trillende lippen. Over acht dgagen is hij zeker gek. Des te beter, want ik haat dien kerel# die zich in al onze geheimen ingedrongen heeft. Ik zal geen rust hebben, zoolang hij leeft. Dat zal zoo lang niet meer zijn# hernam Richard; ga naar mijn notaris Hurtin en op dit briefje zal hij u de tien duizend écu's geven. En als hij ze riict heeft? Hij heeft gisteren twintig duizend écu's ontvangen voor den Hertog de Pé- quigny, die afwezig is. En daar ge 'dan vlak bij uw vriend Blancmesnel bent, kunt ge van hem als president der rechtbank} het bevel vragen dat mevrouw de Malle roy het klooster moet verlaten om weer. met u te komen wonen.'Het wordt te ge vaarlijk haar zoo in vrijen omgang met onze vijanden te laten. Als altijd toegevend aan zijn zoon, liet eenige wezen dat hij liefhad en idat hij als zijn meerdere erkende, verliet de graal onmiddellijk het huis. (Wordt vervolgd)^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1