De Czaar op reis. Bij een dooven professor. ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1910. 280 EEN HEVIGE BRAND TE] TIED: Verleden week btandde te Tiel de Tielsche papierfabriek geheel af. De verwoesting welke de vuurzee aanrichtte, laat onze ioto duidelijk zien. Gelukkig was hetgroote 2getal werklieden verzekerd in het bedrijf. Een beroemd professor had zoo volkomen het gehoor verloren, dat men slechts schriftelijk met hem verkeeren kon. Hij ging te Amsterdam met den procureur V. naar huis, nadat zij samen een soiree hadden bijgewoond. Het was een heele afstand, en zwijgend wandeldenzij naast elkaar. De procureur, een groot statig man, dacht eindelijk: „Dat is verbazend vervelend ik zal toch mijn goeden wil Russen, hoe machtig hij ook is, een reusachtige onder" neming, om met heel zijn huisgezin een paar maanden te gaan vei toeven in een klein plaatsje in Midden- Duitschland, het stadje Friedberg in Hessen Maar men weet, welke noodzakelijkheid daartoe drong 1 De gezondheidstoestand der keizerin schijnt langzamerhand, door de aanhoudende en nooit rustende vrees voor een aanslag, zóó précair geworden te zijn, dat een langer ver blijf in Rusland-zelf de schromelijkste gevolgen kon hebben. En zoo is deze Duitsche vorstendochter, die als prinses Alice van Hessen de vroolijkste heette van alle Duitsche prinsesjes, nu als een gebroken, zielszieke, naar lichaam en ziel geknakte vrouw in haar geboorteland teruggekomen. Ja, de last van een keizerinnekroon is wèl zwaar E Czaar op reis. Als die tijding op handen is, dan staat de ambtelijke wereld van het ontzaglijke Russische Rijk op stelten 1 Dan spant zich heel het vernuft en de scherpzinnigheid der Russische bewakings- en politiediensten tot het uiterste, dan worden allerlei listen bedacht om den tijd eu de plaats van „Vadertje's" reis geheim te houden, om de samenzweerders die nooit rusten en die altijd het leven van den vorst en van zijn familie belagen, van het spoor te leiden of op een afstand te houden En dan, gedurende den nacht meestal, en langzaam, en langs allerlei omwegen, spoort de Russische keizerstrein door het dunbevolkte reuzenrijk, maar langs een rij van soldaten die heel dien langen weg van station tot station in rijen eindeloos langs den spoorweg staan opgesteld, onder bewaking weer van bereden troepen en inspecteurs, •en officieren Waarlijk, het heeft wat in, als de Czaar op reis gaat. En het was dan ook voor den alleenheerscher aller KUNST OP ROOMSCHE COLLEGES: Het fanfarecorps van het gymnasium St. Alberti te Zenderen, dat bij gelegenheid van het Patronaatsfeest 7 Aug. 1.1. de eerste uitvoering gaf, gedirigeerd door een der paters Carmelieten aldaar. eens toonen en als ik van al mijn stemmid- delen gebruik maak, dan zal die doove kwar tel me toch wel ver staan 1" „Waar woont u," vroeg hij met een stem, die de bazuinen van Jericho overstemd heb ben zou. De professor verstond er geen lettergreep van. Maar heel uit de verte, geheel aan de andere zijde der gracht, weer klonk uit den mond van een derde hetantwoord: „Ik woon op de Prin sengracht maar wat gaat jou dat aan ?u DE RUSSISCHE CZARENFAMILIE DOET EEN GEZONDHEIDSREIS. Ook de Russische Czaar en ziin gemalin hebben er wel eens behoefte aan, een reisje te maken: wie zal het hun misduiden Doch met wat een ontzettende bezwaren en last dat gepaard gaat, weet men uit de berichten. De Czarenfamilie houdt nu verblijf op het hierboven gekiekte mooie kasteel Friedberg in Hessen, waaromheen een bewakerscordon van een kleine 700 man voor dé veiligheid zorgt. Dat overigens dit kasteel met alle pracht is ingericht toont wel het kiekje van de slaap kamer der keizerin, mede hierboven gegeven.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 11