Uit Stad en Omgeving. axsmede van hun weduwen en weezen, van Rijkswege. Tiet kapitaal, voor ;t nemen van al die personen verelscht bedraagt natuur lijk een aantal millioenennaar het blad vernam, wordt het geschat op ten min ste 50 millioen. Tienurendag. Te .Tilburg is gisternamiddag eene groote propaganda-meeting gehouden door de gilden en aïdeelingen van den R. K. Gildenbond, ter verkrijging van wettelijke regeling van een werkdag van ten hoogste tien uren. In een grooten optocht van '21 veree- nigingen, waarbij er uit Goirle, Hilva- renbeek, Oïsterwijk en Udenhout tegen woordig waren, allen mét "vaandels en ibanieren, met muziekkorpsen,"trokken de ibetoogers, nfeer dan 2000 personen, door de stad naar den Gildenbond. Daar tr-a den als sprekers op de heeren L'eaudoux secretaris van den Ned. R. K. .Tabaksbe- ewrkersbond te Den Bosch, en C. Roes- tenberg, voorzitter van 'den NecL R. K. Le'derbew. Arbeidersbond te Kaatsheu- yek Beiden spoorden aan tot krachtige Samenwerking om de regeering te laten ^ien, dat ide arbeiders Willen ingevoerd zien den JO-urigen werkdag. De quaestie aan de Amsterdamsche Centrale. aangeboden en waarbij de minsters van binnenlandsche zaken en van waterstaat mede aanzaten. De maaltijd, die in de groote eetzaal van het Kurliaus werd gehouden, had tot tafelpresident den heer Nolens, die reeds in den aanvang een dronk uitbracht op H. M. de Koningin en op de hoofden van de staten, die ten congresse door afge vaardigden waren vertegenwoordigd. Van de verdere tafelredevoeringen sprak de Poincaré, voorzitter van het blijvend comité, de eerste uit. Hij dankte met groote warmte voor de ondervinden Hol- landsche gastvrijheid, en in het bijzonder gold zijn dank de regeering, het uitvoe rend comité en den heer Nolons, die met zooveel takt en zooveel edelmoedigheid liet congres had geleid. Allen hadden hier saamgespannen om het den congresleden zoo aangenaam mogelijk te maken, en hij geloofde, dat de idee de sociale verzekering verhoogd, verhelderd, versterkt uit dit congres le voorschijn is gekomen, en dat zij vooral haar zedelijke meerderheid boven de an dere stelsels van hulp aan zwakken heeft gehandhaafd. Spreker dronk op de gastheeren en op den voorspoed van Nederland. De heer Poincaré werd beantwoord door den minister van landbouw, nijverheid en handel, den heer Talma. zij vooral trouw aan hunne vereeniging zouden vasthouden, in tegenstelling met lien die haar in de afgeloopen tijden ontrouw zijn geworden. Hij spoorde hen aan tot nauwgezette plichtsbetrachting opdat zij aldus voortschrijdende naar hun derde lustrum, tegen alle reactie in, hunne goede rechten zullen kunnen veroveren. De afgevaardigden van de verschillende vereenigingen boden hierna hunne geluk- wenschen aan de vereeniging aan, in het bizonder aan den Voorzitter, de heer G. v. Putten, door wiens liefeje en toewijding de vereeniging geworderf is wat zij nu is. Als symbool van verbroedering en ge negenheid werd het insigne van de ver eeniging van Gem. Werklieden gehecht aan de banier als zijnde een begin van nog nauwere samenwerking dan tot dus ver bereikt was. Daarna werd een begin gemaakt met de afwerking van het keurig in elkaar gezette programma, waarbij de heeren Helman van Leeuwen, Mej. Annie en de Pianist Accompagneur de Heer j. v. d. Wilk zich op de bekende wijze van hun taak kweten zeer tot genoegen van de aanwezigen want de daverende bijvals betuigingen lokten nog menige voordracht uit die niet op het pogram vermeld stond. Gedurende de pauze had nog een con ferentie plaats met het Bestuur van „Door Eendracht Saaingebracht" Heeren raads leden, afgevaardigden en Donateurs waar bij menigen dronk werd gewijd tot het'heil der vereeniging, waarbij meer in 't bijzon der Yv\ herdacht het feit dat de politie beambten sedert kort haar eigen druk- derij heeft opgericht. De meer dan ge- zelligen avond werd besloten met een geanimeerd bal. Tot gemeente-geneesheer te Bier vliet (Zeeuwsch-Vlaanderen) is benoemd de lieer N. J. G. Pen, alhier. Zondagavond geeft het Lcidsch Mu ziekkorps wederom ,een concert in Mu sis Sacrum", waarop leden der vereeni ging met hunne Juiisgenooten toegang- hebben. BODEGRAVEN. Bij den timmerman B. zijn door een troepje baldadigen, twintig ruiten ingegooid. Van 't geval is proces verbaal opgemaakt. De daders zijn bekend. BENTHUIZEN. Op het concours een- spannend wembloed te Waalwijk be haalde J. v. d. Berg alhier den eersten prijs. HILLEGOM. De Bloembolienbeurs in cai;a Flora werd gisteren bezocht door 113 personen. De handel toonde over 't geheel genomen geen wijziging. L1SSE. De barbier C. den Hollander kreeg eergisteren van een barbier uit Leiden een schrijven met het verzoek, het geld op te zenden waPhij hem had geleend. Volgens dit schrijven zou H. hem f 1.30 schuldig zijn. Daar H. zich hier van niets bewust was, begaf hij zich gistermorgen naar Leiden. Hier bleek het spoedig dat een sluwe oplichter, en wel den door hem een paar dagen geleden weg gezonden bediende Th. Keedel een Amsterdammer, zich vai- schelijk had bediend van de H's naam. Een geluk voor den Leidschen barbier, dat hij op dat oogenblik niet meer geld op zak had. Van 't geval is aangifte gedaan bij de politie. NIEUWKOOP. Het door eenige kin dervrienden gemaakt plan om een ylie- gerwedislrijd te houden, werd gistermid dag uitgevoerd en is, dank zij het gun stige weder, uitstekend geslaag"dl Ge tooid met oranje en voorzien van vlie gers van velerlei grootte, vorm en ver sieringen, trok -de jeugd, voorafgegaan uoor het fanfarekorps „Eensgezindheid" naar het vliegerterrein. Ruim honderd kinderen spanden zich in om de vliegers in de ludht te krijgen, wat voor jong en o.ud een .aardig -gezicht opleverde. Na afloop werden vele fraaie prijzen uitgereikt, waarmede de winners opge togen "huiswaarts keerden. 's Avonds gaf liet fanfarekorps 'een concert op het dorpsplein. Menig fraai nummer w.erd "flink uitgevoerd én door een zeer jgroot, dankbaar publiek met genoegen aangehoord. VOORSCHOTEN. De pseudo-antiquair die eergisteren zich schuldig maakte aan de oplichting van een antieke theestoof bij de melkhandelaar K. is te 9.10 uur met de trein naar Rotterdam vertrokken, alwaar hij thuis schijnt te behooren. De commissaris der politie is ingelicht en zijn signalement bekend. WARMOND. Bij de harddraverij, gis teren Lier gehouden, waren 10 deelne mers. Gewonnen werd den ln prijs door Talina, eigenaar Stolwijk, te Halfweg, be rijder D. Bakker; 2e pr. Johanna, eige naar G. Koot te Berkel, berijder B. Koot, 3e prijs Mignon, eigenaar H. Schrijver, te Den Jiaag, berijder G. van Leeuwe?, en troostprijs Nelson, eigenaar en be rijder C. J. van Cassel, te Voorburg. Dezen morgen te vijf uur werd de buffetlade gelicht in het stationskoffie huis alhier. De eigenaar, die den dief spoedig opmerkte, achtervolgde hem en riep een -paar voorbijgangers toe dat ze den -dief tegen zouden houden. Deze ech ter vluchtte met een mes gewapend dien spoorweg op en zocht zich te redden in-den Broekpolder. Aan het station werd' diirect getelefoneerd naar de politie te Leiden. De rijksveldwachter de Koek koek gelukte het den vluchteling in han den te krijgen en geboeid naar War mond Je yervoeren. 't fs een heel /iet uitziend heertje, van ongeveer 22 jaar, die >de harddraverij had bezocht. WASSENAAR. Het lijk in de duinen gevonden is heden herkend door een zuster van den overledene wonende te 's Gravenhage. De overledene was een half jaar geleden thuis gekomen uit Indië, waar hij dertien jaar geweest was. Een thuis had hij niet, daar zijn ouders over leden zijn. Hij leidde in den laatsten tijd een zwervend leven. Zeker had hij door 't konijnen delven iets willen verdienen om een onderkomen te vinden. Hij was geen strooper van beroep. Morgen zal het lijk hier begraven worden. ZOETERMEER-ZEGWAART. Bij hej alhier gehouden Oranjefeest hadden de volgende feestelijkheden plaats: 's mor gens optocht met muziek van alle school kinderen door het dorp naar het feest terrein, daarna kinderspelen en eten van poffertjes, waarna uitreiking der prijzen, gevolgd door ringsteken per fiets voor dames. Van de 11 deelneemsters verwierf le pr, mej. A. de Winter, 2e pr mej. Cor van Daalen, 3e prijs mej. Anna Groenheijde. De le prijs voor de fraaist versierde fiets werd toegekend aan mej. W. Volle- bregt, 2e prijs mej. D. Jongerius, 3e prijs mej. A. de Winter. Daarna Volksspelen voor jongens van 12 tot 16 jaar. Wedloopen met hinder nissen: le prijs J. Bregman, 2e prijs S. v. d. Burg, 3e prijs J. Spruit. Zakloo'pen: le prijs P. Vlaardinger- broek, 2e prijs H. de Mol, 3e prijs Jan Bregman. Daarna Ringrijderij met sierde Tilbury's voor Heeren en Dames, 29 deelnemers. Voor versiering van Tilbury's, werd de eerste prijs toegekend aan den heer T. Sterrenberg, 2e prijs J. A. Verhoeff, 3e prijs G. P. Noordam. Ringrijderij: le prijs de heer A. Bos en Mej. J. Koetsier, 2e prijs de heer J. Groenheijde en Mej. G. v. Staalduinen, 3e prijs de heer A. v. Straalen en Mej. S. v. d. Berg. Alles opgeluisterd door de muziek van het alhier bestaande fanfarecorps. Des avonds was er voorstelling der Bioscoop. Niettegenstaande enkele regen buien was er veel pleizier op het fraai verlichte feestterrein en liep het feest in de beste orde af. ZEGVELD. Het vierjarig dochtertje van v. E. uit Nieuwkoop, dat bij. haar grootmoeder hier logeerde, is in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en jammerlijk verdronken. Nieuwe Uitgaven. Bij -de firma L. Bosch, Zn., te Utrecht verscheen een brochure over „Het loodwifvraagstuk", van de hand van dr. 'H. ,Wefers Bettinck, oud-hoog- leeraar. De schrijver, dae het rapport der lood- witcommissie bestrijdt, meent dat de re geering zoodanige maatregelen moét ontwerpen, -dat die schade aan de ge zondheid van hen, -die met loodhouldende verven omgaan, tot het kleinst mogelijke minimum worde beperkt. Dan zal de veiligheid van "den arbeider gewaar borgd zijn en tevens de bloei der lood- witfabrieken niet worden geknakt. Sport. Monument van Maasdijk. Van het comité van de Vliegweek Arn hem ontvingen wij een circulaire, die het gezonden (heeft aan heeren /bestuur ders van alle sportvereenigingen in Ne derland en aan de vele vrienden van wij len Clément van Maasdijk. Hierin wekt het allen die sympathie ge voelen met den zoo jammerlijk veronge lukten, koenen ïaviateur op, iets bij te dragen aan het monument, op Van Maas- dijk's draf te plaatsen als geschenk van het Nederlandsche volk en hunne bij dragen te zenden aan den heer H, Lams- velt, Willemsplein 5 te Arnhem. Rechtszaken. Haarlemsche Rechtbank. W. Wegman is onbezoldigd gemeente veldwachter te Aalsmeer, maar dit ambt heeft W. niet zeer duidelijk gemaakt in zijn waarnemingen en uitdrukkingen. W. was op 4 Juli te Aalsmeer mishan deld, door de grondwerkers W. H. K. en O. de J„ maar wie hem nu had gestompt, wie hem had geslagen en wie hem had geschopt, dat wist hij niet te vertellen. Zijn dochter was helderder in haar ver klaringen. Die wist althans te verklaren, dat K. mishandeld had. Dit had zij zelf gezien. Vandaar een eisch tegen K. van 2 maanden en vrijspraak voor De J. De moord achter het Rijks-Museum. Op 13 Mei diende voor de Rechtbank te Amsterdam de strafzaak tegen den 21- jarigen jonkman,, die op 19 Januari j.l. op het terrein achter het Rijks-Museum, de 17-jarige Juliana v. Driest, het meisje met wie hij verkeering had, door eenige revolverschoten doodde en daarna het wiapen tegen zichzelven richtte en eene poging tot zelfmoord deed De officier van justitie éischte we gens moord tien jaren gevangenisstrat De Rechtbank op 25 Mei vonnis wij zende, gelastte een deskundig onder zoek naar de geestvermogens van be klaagde. In de zitting der Rechtbank van IWoens- |cLag bra,chten |de jdeskuudigep1 /de hoog leeraren dr. K. jHeilbronner, te Utrech), en dp. JLi, <Bouman, te Amsterilam, hur* rapport uit waarvan de conclusie is, dat niets kan besluiten tot het aannemen van1 een Ziekelijke stoornis of een gebrek-i kige ontwikkeling der verstandelijke ver. mogens van beklaagde. De Politiehond in het strafproces. Voor het Gerechtshof te Amsterdam, were an hooger beroep "behandeld de zaak tegen twee inwoners van Haarlem,- 23-jarig koopman en een 27-jarig typo graaf (recidivist), die door de Rechtbank te Alkmaar respectievelijk veroordeeld werden tot 3 en tot 4 jaren gevangenis straf, ter fcake vtan poging tot diefstal met braak, in den nacht van 22 op 23 April te zamen en an vereeniging gepleegd in did woning van 'den heer A, M. van der Voort te Castricum. Door het wakker worden van de bewoners 6loegen de in brekers op "de vlucht, tengevolge waarvan het voorgenomen Imisdrijf niet voltooid werd. Beklaagden waren "in hooger beroep gekomen en ook 'het O, 'AU teekende hooger beroep flam. TZjj hielden vo'l on schuldig 'te zijn. Voornaamste aanwijzingen in deze zaak waren: dat beklaagden herhaaldelijk in de buurt van Castricum hebben rondge zworven: «dat op den len bekleegde een breekijzer werd gevonden, waarvan de vorm paste op ide moeten in het raam der woning; dat de echtgenoote van den heer Van der .Voort een persoon, gekleed in een bruinen jas, van de slaapkamer zag wegvluchten en dat de 2e beklaagde zulk een jas droeg, en dat diezelfde beklaag de door een politiehond ^Tjap" aange wezen werd als de eigenaar van een pet,- (die door een Tier inbrekers 'in de woning te Castricum 5<n zijn overhaaste vlucht werd achter gelaten. Deze laatste aanwijzing vormde die eigenlijke kern yan dit proces. De Rechtbank had de verklaring van1 den deskundige overgenomen nL dat de lucht welke aan het menschelijk lichaam aanwezig en wélke voor ieder mensch verschillend is, zich idoor de uitwaseming Van het lichaam mededeelt Aan de voor werpen, speciaal kleedingstukken, wel- keü iemand eenigen tijd draagt en dat de politiehond in staat is die lucht in zich oip ie nemen en Üen persoon, die de klee- dingstukken gedragen heeft, aan te wij zen. De advocaat-generaal mr. De Jossehn de Jong vereenjgde -Zich in alle opzich ten met het vonnis der Rechtbank en vroeg er "de bevestiging van. Mr. P. Groote Jr., als verdediger op tredende, betwijfelde of de politiehond de capiciterten bezit welke de deskun dige bem Toeschrijft. De politiehond ver richtte te Rerrkum ook goede diensten,' doch als pL zidh niet vergist, was Hij daar eerst op een 'dwaalspoor en wees hij eerst verschillende jamiere menscben aan. In hoeverre de politiehond betrouw baar ji)s, kan pi. niet beoordelen. Hij acht dit evenals het „W-eekblad van "he* Recht" een opën vraag en laat de beant woording ervan over aan het Hof. PI. betwistte daarop de kracht der ver dere aanwijzingen en concludeerde teil slotte tot vrijspraak. H. M. 'de Koningin heeft afwij zend beschikt op het verzoëk van, den heer A. van Dateum te Hulst om kwijtschelding "teler beide boeter^ waartoe hij door de Rechtbank te Middel burg was veroordeeld, wegens beleedÜ- ging van den Zeereerw. fteer jW. F, Schets, pastoor te St Jansken én mej« ■CL Dieleman te Ossenisse. W. V. te H i 11 e g o m is een man, die door drankmisbruik volgens den veld wachter aldaar hoe langer hoe meer afglijdt. Op 12 Juli was V. weer beschonken en wel zoo, dat opberging noodig werd. Doch daartegen verzette hij zich. Gisteren moest hij terecht staan. Hij had er de voorkeur aan gegeven weg te blijven. Bij verstek werd 2 maanden geëischt. De kantonrechter te Delft veroordeelde M. E. van E. te Stompwijk wegens overtreding der drankwet tot f 20 of 14 d.; A. A. en C. L. beiden te Oegst- geest wegens rijden met een rijwiel over een verboden weg tot f 1 of 1 d. De rechtbank te Tiel heeft gisteren H. J. K., ambtenaar van den burgerlijken stand te Bruchem, wegens valschheid in geschrifte tot 3 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was 8 dagen. De hier bedoelde zaak betrof het niet afkondigen van huwelijken. Academienieuws. UTRECHT. Maandag 19 dezer zal prof. dr. H. Zwaardemaker, rector magnificus der Rijks-universiteit, zijn ambt over gedragen met een rede over de lot gevallen der Hoogeschool in het afge loopen studiejaar aan zijn opvolger prof. mr. D. Simons. Kerknieuws. Een motu Proprio van den Paus. "Er is gisteren een nieuw moifat i propio van Z, U- Pius IX verschenen^ Het bevat practische bepalingen om hei modernisme uit ide rangen der ge&stelj|t« hejd Je \yerem Gisteren zijn in den Amsterdamschen gemeenteraad de discussien begonnen over het rapport omtrent het inwendig beheer der gemeente-electriciteitswerken met eene mededeeling van den heerWi- baut, dat door de ingediende verweer schriften van den heer Ressing e. a. de conclusie der commissie niet gewijzigd is. Na een incident tusschen den voor zitter en den heer Wibaut betoogde de heer Lambrachtser, lid der raadscom missie, dat de heer Ressing, directeur der centrale, niet de man is om als hoofdambtenaar der gemeente te fun- geeren. Spr. ontkent evenwel, dat R. een taal sprak, „met leugens doorweven." De G. E. W. gaat een schoone toekomst tegemoet, en kan de gemeente nog zeer vele voordeelen brengen. Dat is het werk van Ressing. Daarom zal spr. stemmen voor een financieele uitkeering aan den heer Ressing. Het bedrag is voor hem bijzaak. Wil men meer geven dan één jaar salaris, spr. zal daartegen zich niet verzetten. De rechtvaardigheid van het ontsiag van den boekhouder, den heer Groothoff, kan spr. niet toestemmen. Een besliste en groote onrechtvaardig heid zou het zijn den heer Grivel, chef der installaties, o n eervol te ontslaan. Kletspraatjes zijn het, die tegen Grivel zijn ingebracht. Hij kan échter niet meer met eenigen zijner ondergeschikten saam- werken en daarom is voor Grivel geen plaats aan de G. E. W. Spr. wenscht eervol ontslag en met 12 m. salaris. Ten opzichte van dr. de Gelder be houdt spr. vrijheid voor een ander bedrag te helpen voteeren dan voorgesteld. De heer Fabius meende dat de Raad niet de bevoegdheid heeft over het ontslag van de heeren Grivel en Groothoff te oordeelen dtt behoort tot de bevoegdheid van B. en W. Een voorstel, om B en W. uit te noodigen die ambtenaren te ontslaan, acht spr. een zeer gevaarlijke weg. Wanneer B. en W. verklaren, de ver antwoordelijkheid voor de samenwerking "met den heer Ressing niet te kunnen Idtagen, dan zou de Raad hem kwalijk kunnen handhaven. Maar durven! B. en [W. de samenwerking aan, dan zou spr. zich nog eens over ?ijn stem willen be denken. Spr. stelt voor met de heeren Zwart, Scheltema, Den Hertog en Hendrix: lo. om het ontslag van dr. De Gelder te handhaven met toekenning van' één J\ aar salaris. 2o. om B. en W. uit te noodigen, hun bordeel kenbaar te maken over het voor stel tot ontslag van den directeur. Nadat de heer Scheltema nog den voor zitter der Commissie had'venveten in het tweede gedeelte van de verhooren niet zoo onpartijdig te zijn geweest als in het eerste en gezegd had te .betreuren^ Idat Jan Publiek met zijn oppervlakkig^ oordeel nu verkeerde conclusies maakt, Iwerd dfe zttiing geschorst tot hedenmid dag. Voorschotten aan ambtenaren. De gemeenteraad van Amsterdam be handelde een voorstel van B. en W. om aan de stads bank van leening gelegen heid te openen gemeente-ambtenaren, die een minder salaris hebben dan f 1200, voorschotten te verleenen tegen 6% en tot een maximum van 10% van het jaar loon, f 100 niet te boven gaande. Dit voorstel werd van verschillende zijden bestreden. Ten laatste werd de voordracht aangehouden, nadat mr. Schoch een motie had ingediend om de bank van leening uit te schakelen en eiken bedrijfschef of chef van dienst het recht toe te kennen voorschotten aan de ambte naren te verleenen. Zondagsdienst. Met den aanstaanden winterdienst zul len, volgens het „N. v. cL D.", ook bij de Hollandsche Spoor des Zondags ver scheidene treinen uitvallen. Congres Sociale Verzekering. De internationale conferentie voor so ciale verzekering is gisteravond besloten met een feestmaaltijd, door het uitvoerend comité aan de voornaamste leden van het congres, officieele gedelegeerden, enz. Gistermiddag heeft de rijkstelegraaf een directe lijn gelegd, welke het Kon. Paleis te Amsterdam verbindt met het rijkstele- foonkantoor. Koning Albert zal hierdoor gedurende zijn bezoek aan Amsterdam in de gelegenheid zijn, zich eik uur van den dag op de hoogte te stellen van de meest dringende zaken in de Belgische hoofdstad. Ook bij het bezoek van den Duitschen Keizer was er een dergelijke lijn gelegd. Uit Enschedé wordt gemeld: De be- drijfsinkrimping in de Duitsche grens plaatsen neemt steeds grootere afmetingen aan. Zaterdag j.l. werd de spinnerij „Germania", te Epe, den geheelen dag stop gezet, terwijl aan de arbeiders is medegedeeld, dat dit tot nadere aan kondiging iedere Zaterdag zal geschieden. Met 24 tegen 19 st. heeft de gemeente raad van Amsterdam een voorstel van den soc.-dem. Gulden verworpen tot ver laging van het maximum aantal vergun ningen op 1000 (nu is het 1136). B. en W. ontraadden aanneming van dit voorstel, en stelden voor, liever het Rotterdamsche voorbeeld der relatieve daling te volgen, dus in geen geval het aantal vergunningen boven het thans toe gelaten wettelijk maximum te doen stijgen. Het voorstel van B. en W. werd goed gekeurd. De gemeenteraad van Utrecht besloot tot de rechten voor het slachten van voor export'bestemd vee te verlagen als vólgt: voor paarden en runderen op f0.75 en van kalveren en varkens op f 0.35 per stuk. LEIDEN, 9 September. Politie-Agenten. Gisteravond vierde de vereeniging van bezoldigde agenten van Politie „Door Eendracht Saamgebrachf" alhier hare; 10e jaarfeest in de concertzaal van den Heer Hunnekes Hotel „Du Nord". In afwijking van vorige jaarfeesten, naar aanleiding dat het juist 10 jaar geleden was dat de vereeniging werd opgericht, waren buiten de gewone genoodigden ook nog verschillende vereenigingen ver tegenwoordigd o.a. de zustervereeniging uit den Haag, en Gem. werklieden. Tevens waren verschillende raadsleden in de zaal aanwezig die tot na afwerking van het program zijn gebleven. In het openingswoord, waarmede de Voorzitter de Heer G. v. Putten de aan wezigen van harte welkom heette, schet ste hij wat in het tijdsverloop van tien jaren in de vereeniging heeft plaats ge grepen, meer speciaal herinneren, aan de moeilijke omstandigheden, waarin de bond werd opgericht en aan de tegenwerking van autoriteiten, welke deze vereeniging als uit den booze beschouwde. Dat niet tegenstaande zij zich toch tot op deze hoogte heeft weken op te werken is een bewijs van noodzakelijkheid en levens vatbaarheid nu na tien jaren kan zij reeds op een flinken staat van dienst wijzen. Aan haar is te danken, dat de agenten, uitvoerders van het gezag, goed geschoold werden en op de hoogte ge bracht van de wetten en de naleving daarvan. Kortom uit de tevredenheidsbe tuigingen, welke volgen op voor de politie moeielijke dagen, valt te constateeren welke een invloed ten goede door de vereeniging op de leden wordt uitgeoe fend. Spr. betreurde het, dat van de zijde der autoriteiten, enkele uitgezonderd, zoo weinig sympathie voor de vereeniging getoond wordt, waaruit blijkt de niet er kenning van die invloeden ten goede. De zoozeer gevreesde vereeniging doet nog iets meer dan opkomen voor betere levensvoorwaarden en verzekering der rechtspositie hunner ledenzij Wijst de leden op hunne plichten en zorgt dat zij die nakomen. Het doet spr. onaangenaam aan te moeten bemerken, dat zij niet voldoende wordt begrepen. Een warm woord tot opwekking richtte hij tot de leden, dat

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2