Uit Stad en Omgeving. leeraar bij het instituut Prins, te Haar lem, voor den tijd van één jaar benoemd tot leeraar-in de scheikunde aan de Ca dettenschool is: lo. met ingang van 16 Septem ber 1910, aan den le-luit. van den staf der inf. S. Heimei, leeraar bij de Konink lijke Militaire Academie, op zijn aanvra ge, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend onder toekening vanf f 544 pernsioen 's jaars 2o. bij het reserve-personeel der land macht benoemd, tot reserve-le-luit. bij het wapen der inf. en wel bij het 6e reg. de le-luit. Heimei, voornoemd. De Middenstands-enquête. In tegenspraak .met de berichten, dat in sommige gemeenten (Bussum, Wil- dervank, Zutfen) de door de betrokken staatscommissie ingestelde enquête naar den economischen toestand van den mid denstand was mislukt aan welke mede- deelingen <ie conclusie was vastgeknoopt dat de enquête in haar geheel evenmin zou slagen, "kam de Haagsche corresp. van de „Tel." mededeelen, dat de mid- idenstands-enquête, naar het zich laat aanzien, zeer goed gelukken zal. Dat in eenige gemeenten het onder zoek geen bevredigend verloop had, èn door tegenwerking van den middenstand zelf èn door het verzet van anderen kant, zal aan het totale resultaat zeer weinig afbreuk doen en werd dan ook van den aanvang af wel verwacht. De arbeid der ijverige, hard werkende staatscommissie zal des ondanks ongetwijfeld een schat van materiaal opleveren." H. M. de Koningin-Moeder heeft gis ternamiddag een bezoek gebracht aan de Groene Kruis-jubileum-tentoonstelling te Utrecht, en aan de wedstrijden in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen aldaar. De Gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft gisteren de behandeling aangevan gen van de ontwerp-verordening op het verleenen van pensioen aan ambtenaren der gemeente en aan hunne weduwen en weezen. Dit voorstel is eenerzijds de samen vatting van tot dusver in verschillende verordeningen geregelde onderwerpen, anderzijds een waarlijk verbeterde rege ling dier materie. Art. 1, het beginsel der pensionneering werd goedgekeurd. In de .behandleling der artikelen bleef de Raad stil. LEIDEN, 8 September. Pater Haanen. Uit de verschillende benoemingen der eerw. paters Franciscanen, Dinsdag in ons blad medegedeeld, hebben onze le zers tevens vernomen, diat de W^Eerw. J>ater C. |Haanen, als Gardiiaan haar liet klooster «te iWeert gaat Een woord van gelukwensch moge te dezer plaatse aan den njeuwen Gardiaan niet ontbreken. Maar tevens geven wij' daarbij uitdrukking aan ons leedwezen, (diat een zoo "ijverig priester ons gaat ver laten. Dankbaar zullen de Leidqnaars en ve len daarbuiten gedenken, wat pater Haa nen in de 9 jaren van rijn verblijf in ons midden heeft verricht. Daarvoor past een woord van erken telijkheid en van Ihulde. Wat Pater Haanen voor Leiden is ge weest behoeven wij feitelijk niet te me- moreeren. Iedereen weet, hoe Z.Eerw. als Direc teur van de R. Kj. Militairen Vereeniging] alles aanwendde .om de soldaten te be waren op het pad der deugd, hoe Z.Eerw jnoeite noch kosten spaarde om 'het zijn „jongens" zoo aangenaam mogelijk te 'rnaken en hem niets te veel was voor Zijn vereeniging, waarop hij grootsch ging. Z.Eerw. mocht dan ook overtuigd zijn van de genegenheid zijner militairen en ,de dankbaarheid der oudiers, die hun kin deren onder zijn leiding veiüg zagen. Voor den R. K. Volksbond is pater Haanen de opvolger van pastoor van Kes- sel geweest. Men weel, hoe pastoor van 'Kessei bemind was bij de Volksbonders en hoe juist daardoor de nieuwe adviseur een moeilijke taak had. Pater Haanen is jgeslaagd het vertrouwen en de achting ider leden yan den R> K. .Volksbond te winnen en slechts noode zullen zij hun }>eminden adviseur zien heengaan, die nog .pas zijn sympathie voor 'den Bond heeft getoona door de restauratie der groote zaal, een belangrijk werk, (dat door Z* Eerw.'s bemiddeling zonder bezwaar van de kas tot stand kwam. Van het plaatselijk Comité der Kath. adviseur enj gerust mag aan hem een Soc. Actie was pater Haanen eveneens groot deel toegekend worden van het vele nuttige Werk, door ons Comité tot dus verre verricht De jeugdige Middenstandsvereeniging heeft niet lang haar eersten adviseur mo gen hebben. [Wie den bloei der Hanze ter harte gaat, kan dit slechts .betreu ren, omdat pater Haanen ook voor de Hanze geweest zou zijn, wat hij voor de andere organisaties was. Naast deze drukke bezigheden op so ciaal terrein droeg pater Haanen nog Ide zorg voor het zieleheil van een groote schare, die fiem "tot hun geestelijke lei der hadden gekozen. Onze beste wenschen vergezellen den |W,Eerw. Pater Haatien naar zijn njeuwe standplaats, H. B. S. voor Meisjes. Uitslag van'het 2e toelatings examen aangegeven voor de 1 e jkl. (4 cand., toeg - 2. Voor de 3e kl. 1 cand., die toegelaten werd. De nieuwe cursus ving gisterochtend aan met 79 leerlingen, verdeeld als volgt lste klasse 18; 2de klasse 25 (wordt ge splitst); 3e klasse 13; 4de klasse 15 en 5de klasse 8 leerlingen. De heer C. B. Duijster zal op 1 Oc tober a.s. ^5 jaar organist yan ae Pie terskerk zijn. In den ouderdom van 78 jaar is gistermiddag te Zutphen overleden dr. J. Balland, Lector aan ide universiteit alhier en g^ .czen leeraar aan de H. B. S. en het gymnasium te Zutphen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot leeraar in de Griek- sche en in de Latijnsche taal en letter kunde aan het Stedelijk Gymnasium, den heer F. .W. C tijdelijk leeraar aan het Stedelijk asium aldaar (no. 2 van de voordracht) met 33 stemmen, te gen 8 op dr. J. W. Bierma te Leiden, die door B. ên ,W. als no. 1 was voorge dragen. 's Rijks Ethnographisch Museum heeft van den heer E. Heldring te Am sterdam ten geschenke gekregen een ma- kimono uit Japan, voorstellende afbeel dingen uit hét land der Aino's door den keizerlijken ambtenaar iTanabe Anzo. Geïnventariseerd als serie 1707. Aan den schenker is die dank der re geering betuigd. Bij de voor het Ministerie van Ma rine te Amsterdam) gehouden aanbeste ding van de levering van 26.400 M. di verse stoffen werd het laagst ingeschreven door de Leidsche Katoenmaatschappij, voorheen de Heyder en Co., voor f6596. Uit Nieuwkoop wordt gemeld Een vrouw, die uit Leiden haar man ontloopen en naar hier gevlucht was, om dat hij haar voordurend ergerlijk mis handelde, ontving verleden week van hem een brief, waarin hij haar met den dood bedreigde, als zij niet tot hem terug keerde. Van morgen kwam hij haar op zoeken en uitnoodigcn met hem mede te gaan naar de echtelijke woning. Toen zij dat beslist weigerde ontdeed hij zich van zijn horloge en eenige bovenkleede- ren en sprong in het water. Nauwelijks voelde hij, dat het nat was, of hij greep vol angst een hem toegestoken stok. Hoogst ontevreden keerde hij naar Lei den terug, na aan zijn vrouw beloofd' ti:e hebben, dat zij wel meer van hem hooren zal. De politie houdt een wakend oog. Vanwege het Nederlandsen School museum is gisteren te Utrecht tot 17 dezer een tijdelijke keurtentoonstelling geopend van leermiddelen betrekking hebbende op het bewaarschool- en voor bereidend lager en middelbaar en hoo- ger onderwijs. [Hierbij is ook een in zending van, de Leidsche Kweekschool voor Bewaarschool onderwijzeressen. ALFEN AAN DEN RIJN. Met de St.- Ct. zijn verzonden de statuten der Christ. Muziekvereeniging „Arti et Re'.igioni." Ondervoorzitterschap van den heer P. den Hertog Czn. vergaderde de afd. Alfen, Aarlanderveen en Oudshoorn der Holl. Maatschappij van Landbouw. Me degedeeld werd dat zich voor den land- bouwcursus 30 deelnemers hadden aange meld, terwijl verschillenden, die zich na slutiing van den inschrijvingstermijn had den opgegeven, wegens de groote deelna me, moesten worden afgewezen. .Het schoolgeld is bepaald op f2.50; tot on derwijzer werd .benoemd de heer R. Bordsna van Woerden, terwijl de cursus 12 Sept. a.s. zal aanvangen. Tot bestuurs leden werden herkozen de heeren P. den Hertog"Cz. en A. P. Tolk. Tot afgevaar digden naar de algemeene vergadering worden benoemd de heeren P. den Her tog en A;. Jl. .Volk, en tot hun plaatsver vangers de heeren J. "Wolmerstatt en J. Verklei], die ten opzichte van ide te be handelen punten een v'rïj mandaat ont vangen. ALKEMADE. De uitslag van de gis teren gehouden herstemming ter verkie zing van een lid van den Gemeenteraad is dat op den Heer S. Strijk 158 stemmen en op den Heer J. Th. A. van der Geest 156 stemmen, zoodat de Heer S. Strijk is gekozen. In het eerste stemdistrict waren de cijfers 115 op den Heer J. Th. A. van der Geest, 92 op den Heer S. Strijk en 1 van onwaarde. In het tweede stemdistrict 66 op den Heer S. Strijk en 41 op den Heer J. Th. A. v. d. Geest. GOUDA. Aan den heer H. J. Neder- horst, alhier is door den heer J. S. G. van de Wall, te Rotterdam, bij onder- handsche aanbesteding opgedragen, na mens de „Maatschappij tot Exploitatie van handelsterreinen" te Vlaardingen het maken van vier bankfundeeringen en het bouwen van twee steigers, voor f 52.243. KATWIJK AAN ZEE. Op den publie- ken afslag werd besteed: voor vólle pe kelharing f 12 a f 12.6, maatjesharing f8.75 a f9.20, .ijleharing f9.65 a f 10.20, steur- haring f 12.50 a f 15.50, makreel f 11.80 a tl9.30, alles per mandje. Gisteren is te IJ muiden binnenge komen van de haringvisscherij de logger KW 114, met 16 last. Door een. onbekend gebleven stoomtrawler zijn op zee de nesten van dezen logger overstoomd en daardoor ernstig beschadigd. LANGERAAR. Ten huize van L. v. d. Laan hielden de leden der Sociëteit „Amicitia" hunne eerste bijeenkomst in het vereenigingsjaar 19101911. Hierin werd het aftredende bestuur, bestaande uit de Heeren Dr. Lindner, P. W. EgK berts, D .v. d. Hoorn, P. van Rijn eri J. v. d. Boogaard1 met zeer 'groote meerder heid herkozen. De Secretaris de heer Eg berts bracht zijn jaarverslag uit, waaruit bleek dat de sociëteit zich in blakenden welstand bevindtook de rekening en verantwoording van dén penningmeester werd gelezen en goedgekeurd. De Heer Ant. v. d. Jagt werd als lid aangenomen, eenige reglementswijzigingen hadden plaats en er werd bepaald', dat op de volgende vergadering zal worden be slist, hoe in dit vereenigingsjaar Ami- citia's feestavonden zullen gehouden worden. LISSE. Behalve de 19 te bouwen arbei derswoningen in de te verlengen van der Veldstraat, voor rekening van'de Christe lijke Coöp. Bou* ereeniging Eigen Hulp zullen ook nr zestal van zulke wo ningen gébc worden in de Wagen straat voor rekening van den heer J. van Hemerd alhier. 'Als een nieuwigheid kun nen wij ook nog vermelden, dat de eerst genoemde 19 woningen 2 verdiepingen zullen hebben. Op het land van 'den heer W. van Deijl Pz., aan den Achterweg, alhier, is een aardappel gerooid, die het respec tabele gewicht heeft van 1 K-O. Het is een Eigenheimer. NOORDWIJK-BINNEN. De beurs werd gister bezocht door 13 personen, waaronder geen enkele exporteur. Handel was er niet tengevolge van het eindigen der pakkerij. Daar echter te Noordwijk nogal na jaarsartikelen worden gekweekt^ kan ti een volgende keer iets beter zijn. Zeer laat, Dinsdagavond, heeft een burentwist plaats gehad, tusschen J. Gr. en L. R., met het gevolg, dat door Gr. aan R. met een scherp voorwerp (welk is nog onbekend) .verwondingen wer den toegebracht aan hals en arm. TDe armwond was zelfs zóó ernstig, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. De dokter constateerde dat R., van beroep visschersman, niet in staat was voor rijn beroep ter zee uit te gaan. R. was eerst Dinsdagmorgen thuis gekomen en zou heden weer vertrekken, zoodat een groote schadepost voor hem het ge volg is. Omtrent het ontstaan van den twist vernemen we: Gr. deed gedurig des avonds eenig timmerwerk, waarvan het gevolg was, dat vrouw R. hierdoor den slaap moest missen. Toen haar man thuis kwam vertelde zij hiervan,, en toen des avonds Gr. wederom met timmeren een aanvang maakte, ging R. er neen en vroeg hiermede op te houden, van wélke vraag bovengenoemde vechtpartij het gevolg was. De politie bemoeit zich met de zaak, doch heeft nog geen termen gevonden om proces-verbaal wegens „manslag" op te jnaken. OUDEWETERING. Wij vernemen, dat Dr. N. v. d. Koogh alhier, ons 'dorp gaat verlaten, om zich te 's-Hage te vestigen. Vele onzer dorpsgenooten zullen hem met leedwezen rien vertrekken. RIJPWETERING. Bij de gisteren ge houden verkiezing werd tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer S. Strijk. Dienzelfden avond werd de heer Strijk een ovatie gebracht door de Harmonie- vereeniging ,en werd voor zijne woning menig stukje, vooral met „een lang zal hij leven", ten beste gegeven. De avond werd verder gezellig beslo ten in het café van iden heer Su van Benten. REEUWIJK. Alhier is een driejarig zoontje van den landbouwer D. v. Leeu wen te water geraakt en verdronken. Het geval is des te tragischer, daar vroeger ook reeds een kind van v. Leeuwen ver dronk. RIJNSATERWOUDE. In „Onze Zoet- watervisscherij" vinden we de volgende correspondentie ,uit Rijnsaterwoude, en waarin de brutaliteit der stroopers wel scherp naar yoren treedt: „De bekende stroopers van "üouwsluis hadden op 26 -Augustus 1.1. op het meer weer een besten nacht. Niet minder dan 1800 pond brasem plus wat witvisch en enkele snoekjes had den zij in één trek. De geheele vangst werd met ruim f200 betaald. Ingeval zij thans bekeurd worden, wat echter maar zelden mist, dan hebbeji zij het' als volgt geregeld A*ien zijn voorzien van een groote akte en bij elke bekeuring verbeurten "rij el kander en betaalt elk een gulden aan de bekeurden. Aangezien het niet allen gélegen komt zoo nu en dan te gaan ''ritten, is er een die zich als rempla^ant aanbiedt en elke bekeuring voor zijn rekening neemt, waar voor hij dan tekens zooveel guldens ont vangt ,a!s er mannen aan boord zijn." RIJNSATERWOUDE. De gisteren ge houden stemming voor twee leden van den Gemeenteraad had den navolgenden uitslag Voor de vacature F. Bulk' (aftreding 1915) waren uitgebracht 66 stemmen, van onwaarde 5, de heer J. W. de Bruijn (Ned. Herv.) verkreeg 41 stemmen, de heer E. Weststeijn (Ned. Herv.) 20 stem men, zoodat gekozen is de heer J. ,W. de Bruijn. Voor de vacature J. v. d'. Linder Cz. (aftreding 1913) waren eveneens uitge bracht 66 stemmen, waarvan 5 yan on waarde. De heer E. Weststeijn (N.-H.) verkreeg 34, de heer Joh. Vonk (A.R.) 27 stemmen, zoodat gekozen is de Jieer L, Weststeijn. Het aantal kiezers bedraagt 91, zoo dat bijna een derde deel niet is ppge- tóoinen. WARMOND. De weleerw. Heer H. Alink jis benoemd tot pasistent te Vo gelenzang. Bij Papót is gisteren de kermis in geluid, met het optreden van Van Leeu wen en Kellmann, en mej. Annie. De twee eersten rijn voor ons reeds ou de en goede bekenden, mèt mej. Annie echter maakten wij voor de eerste maal kennis. Nu, ze is een zeer goéde actrice, heeft een heel mooie stem en heeft op allen een aangenamen indruk gemaakt 'WASSENAAR. Gisteren werd het Ko- ninginnefeest op zeer geanimeerde wijze gevierd. Voorafgegaan door de muziek trokken de kinderen vanaf den Duinrel- weg door het dorp naar het feestterrein. Hier werden de kinderen onthaald. Het Bestuur der K. W. V. had behalve de onderwijzers en onderwijzeressen "der verschillende scholen, ook een groot aan tal jonge dames uitgenoodigd om bij de tractatie de behulpzame hand te bieden. Een tombola zonder nieten verschafte elk kind een aardig prijsje. Tegelijkertijd had een Vliegerwedstrijd plaats en werd op den vogel geschoten. De heer L. A. Prins had den vogel al spoedig van'kop en vlag ontdaan. Hoewel er goed geschoten werd duurde het toch nog een 'geruimen tijd eer Ide vogel voor goéd gevlogen was. Na den middag werden nog tal van volksspelen gehouden. Er waren veel deelnemers voor de verschillende spelen, zoodat alles tamelijk lang duurde. Maar het overgroote aantal toeschouwers amu seerde zich kostelijk en diat was Tioofd1- zaak. Een zestiental jonge dames deden mee aan 'den wedstrijd voor versierde fietsen. Sommige versieringen waren keu rig en met veel smaak aangebracht. Het kostte het bestuur dan ook heel wat moei te om te besluiten over de verschillende prijzen. Er is al meermalen opgemerkt, dat de bekroning voor versierde rijwielen geschieden moest door vaklui en dan niet in tegenwoordigheid van de mededingers. Een volgende maal zal het bestuur zeker gaarne dit lastige pak van "zich afschud den. „Het eerst aan den trein" en „sloot- trekken" yonden veel toeschouwers. Het slotnummer wekte natuurlijk nogal lach lust, vooral als er een in de baggersloot getrokken werd. Zonder ongelukken is het feest échter niet afgeloopen. In den avond had een Jongmensch het ongeluk boven uit een luchtschommel te dui kelen. Hjj moest naar huis worden ver voerd en geneeskundige hulp werd ver leend door dr. A. Duetz. Voor zoover ons bekend willen we de prijswinners vermelden van de verschil lende spelen in de volgorde van de prij zen. .Vliegerwedstrijd. Het hoogste staan J. v. d. Plas, A. Versteeg, C. Remmerswaal, D. Eggink, P. v. d Stoe.l, .W. v. d. Stoel, A. de Jong, D. Vogels. Mooiti versierde fiets. VA. de Jong, P. v. d. Stoel, W. v. d. Stoel, G. Eggink, J. v. d. Plas, G. v. d. Stoel. Vogelschieten. (Q. Br ederode, L. A. Prins, C. Maat, C. Brederodé. Fraaist versierde tilbury. P. Barmenloo, J. iden .Hollander, J. v. d. Kleij. Ringsteken. C. Kortëkaas.'H. v. d. .Ham A. Ruijgrok. Kuipje steken. H. Knijnenburg, Lh. Knijnenburg, L. Zandvliet, C. Noordover, C. Remmerswaal. Versierde fietsen. M. Remmerswaal, M. Gardien, Cj. Boogaards, J. Remmerswaal, M. de Jong, E. Slato, S. de Jong. Eerst aan den trein. J. v. d. .Ham, Ph. Orie, A. Ruijgrok. Het feest ,dat in de beste orde verliep, werd besloten met een fakkeloptocht. Tot heden is nog niets bekend van den persoon, wiens lijk in de duinen ge vonden werd. Stellig is het iemand, die zich iweinig in onze duinen vertoonde, want geen der jachtopzieners kent hem. Men schat, dat de ongelukkige omstreeks 30 jaren oud is.. Hij heeft zeker ter zee gevaren, of is in Indië geweest, want ar me i en borst zijn getatoueerd. Op zijn borst staat een mooi vrouwenportret. Op de armen bevinden zich veel figuren, maar ook portretten yan manspersonen. ,Wel- licht, dat een paar briefjes van een pand jeshuis nadere bijzonderheden omtrent zijn persoon aan "het licht brengen. In die richting wordt dan ook door de po litie gezocht. WOUBRUGGE. In het locaal der zang- vereeniging vergaderde verscheidene in gezetenen om naar aanleiding van ide rede van den heer De .Vries op 25 Augustus j.l. over te gaan tot het vormen van een vereeniging met het doel de Coöperatieve bakkerij te Oudshoorn te steunen, opdat ide leden te LWoiibrugge in de gelegenheid zullen blijven hun brood te betrekken van genoemde bak kerij. Nadat verschillende vragen en "bezwa ren waren besproken en overwogen ging men over tot het kiezen van een bestuur, die de belangen voor Woubrugge zullen behartigen en "de verdere zaken regelen. Bij groote meerderheid van stemmen werden daartoe gekozen fde heeren M. G. Schijf, G. Buis, H. van der Nagel C. de Blanken en *.C. [Wittebal. Kerknieuws. Eeuwfeest H. Carolus Borromaeus. Wij hebben reeds het eerste deel van de feesten vermeld n.l. iederen dag pontificale H. Mis en preek door den Bisschop en pontificale Vespers, eveneens gevolgd door een bisschoppelijk woord. Het tweede deel is Dinsdag begonnen en bestaat uit een Katechetisch Congres. Dit zal ook een schitterend verloop hebben; vijf kardinalen, 60 bisschoppen en vele abten en prelaten zijn aanwezig. Ook de paus heeft een vertegenwoordiger gezonden kardinaal Agliardi, om deel te nemen aan de besprekingen van het aan den Paus zoo geliefde en door hem zoo ver zorgde Katechetisch-onderwijs. Eucharistisch congres te Montreal. Kardinaal Vanutelli heeft aan Koning George van Engeland, onder welks pro tectie, 'gelijk men weet Canada staat, een telegram gezonden jan hulde en erkente lijkheid. Kardinaal'Vanutelli spreekt na mens de Katholieken van het rijk zijn dank uit voor de wijziging in de konink lijke verklaring bij de eedsaflegging, die vroeger, zooals bekend is, krenkend was voor de Katholieken. Eveneens is een telegram gezonden aan den Paus, die antwoorddie, dat hij, diep geroerd, zijn apostolische zegen schonk aan het congres. Pater A. Baumgartner S. J. -j- Dinsdagavond is te Luxemburg na een korte en hevige ongesteldheid overleden de bekende kunst-criticus en litterator Pater A. Baumgasiner. Behalve zijn apo- logitische werken en zijn werk over Luther zijn vooral bekend zijn litteraire werken. En onder deze heeft zijn „Weltgeschichte", handelend over de litteratuur van alle volkeren, een wereld-beroemdheid. Z H. Paus Pius X heeft den hoogeerw. heer Mgr. A F. Diepen, Rector der Bis schoppelijke Kweekschool, benoemd tot kanunnik van het kathedraal kapittel van St. Jan te 's Bosch. De ZeerEerw. Zeergel. Heer Van Pop- pel, professor in het Hoogduitsch te Rol- duc, zal naar de Universiteit te Bonn vertrekken, tot voortzetting zijner stu dies ter verkrijging van 'den doctorstitel. De zeereerw. zeergel. pater Jac. de Bie, van de Orde der Dominicanen, pro fessor in het klooster te Zwolle, is be noemd tot procurator aan het Collegium Albertinum te Freiburg in Zwitserland1. De plechtige consecratie van den nieulvbenoemden Apostolischen Vicarius van Curasao, Mgr. Gr. Vuylsteke, zal plaats hebben te San Juan de Puerto- Rico, hoofdstad yan dat eiland, door Z. D. H. Mgr. Johns, 'Augustijn, in het midden van October. Een belangrijk decreet is Vrijdag j,!. gepubliceerd door de Congregatie van het Consistorie, om de parochiale tucht te wij zigen met betrekking tot de verplaatsing der pastoors door ide .bisschoppen. Be halve de tegenwoordig gevolgde gerech telijke weg is een administratieve weg geopend, die niet met zich meebrengt |de plechtige en ingewikkelde handelin gen van een formeel vonnis en dae niet zoozeer op het oog heeft, den pastoors straf .op te leggen, dan wel hét belang der gëloovigen te behartigen. Congres Sociale Verzekering. Hebben de discussies over de artsen keus, waarmede de Conferentie zich tot dusverre bezighield slechts matige be langstelling kunnen wekken, het tweede! programmapunt: de staatsbijdrage in d e v o r m i n g va n id e o u d e r'd o m s- pensioenfondsen, is van meer be lang. j Hieromtrent staan tegenover elkaar het Deensche stelsel, waaromtrent een; rapport is uitgebracht door den Heer H. Andersen te Randers, hetgeen de nlge- heele staatspensioneering huldigt, en de! andere, uitgebracht door de heeren Bé- guin te Bern, Pietsch te Berlijn, Magal- di te Rome, Henderson te Chicago, Van Stroelen te Hasselt, Paulet te Parijs,- Baernreither te Weenen en Zahn te Mün- chen, welke alle min of meer het bij dragen door de belanghebbenden gelf voorstaan. De algemeene secretaris verklaart itr een voorwoord tot een door hem sa mengestelde recapitulatie van dé ver schillende verslagen, dat feitelijk hetgeen] in Denemarken geschiedt, geen 60cialq verzekering is, doch armenzorg en der halve ten congresse eigenlijk niet be hoeft besproken te worden, ook omdat het niet in de bedoeling ligt van het blijvend comité, om den strijd over dei wijze van ouderdomsvoorzorg, dooc staatspensioneering of door verzekering,- te hervatten. In tegenstelling hiermee verklaart dej heer Andersen in zijn verslag, dat het pensioen in Denemarken, waar Üe wet populair is, volstrekt niet door de be« volking als een geschenk wordt be-.{; schouwd, doch als een recht, een beloo ning door de maatschappij uitbetaald voor de diensten, ha,ar bewezen door detf fatsoenlijken, ijverigen werkman. De heer A. Latour uit Parijs legt dei voordeelen uit van het stelsel doofi Frankrijk aangenomen om voor jde ge->; heele dekking van de ouderdomspien- - sioenen zorg te dragen. Het aangenomeinj maakt het mogelijk vooraf te weten mei welke som men er af is. Op een vraag uit de vergadering deel^ d espreker mee, dat de som, die nu word^ uitgegeven, M ffljllioeg fraafeen bert draagt.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2