Uit Stad en Omgeving. J. .B M. Rijke te Jerneuzen, benoemd tot machinist-eelctricien bij de jijkselec- tricdteitswerken van "het kanaal van Gent naar Jerneuzen, te Temeuzen; 2e. met ingang van'16 September 1910 K. Fraij, te Schellingwoude, onder toe kenning van eervol ontslag als machine- knecht bij het stoomgemaal nabij Schel lingwoude, benoemd tot machinist bij de rijkselectririteitswerken van het kanaal van Gent naar Terneuzen, te Temeuzen. Diamant-industrie. Verleden week is door de A. N. D. B. de staking geproclameerd bij de juweliers Rennel en Lek te Amsterdam, in ver band met hun weigering om bij te dra gen an de hooge kosten der vakschool. Thans wordt medegedeeld, dat de be doelde juweliers binnen enkele dagen naar Antwerpen zullen vertrekken om laldaar hun bedrijf met Antwerpsche werk lieden j/oort te zetten en zich zoodoen de aan de controle van "den A. N. D. B. zullen trachten te onttrekken. kWaar bij de staking enkele der beste kloovers be trokken zijn, welke een zeer hoog loon genieten, is een dergelijk besluit zoowel voor de Amsterdamsche industrie als voor de arbeiders zeer te betreuren. Limb. Volksbond. Zondag is te Maastricht het 10-jarig be staan van den Limburgschen R. K. Volks bond op feestelijke wijze gevierd. Nadat in de St. Servaaskerk een plechtige Hoog mis tot dankzegging was gecelebreerd, waaronder Mgr. L. Sevriens, deken der stad, de feestpredikatie hield;, (had om 11 uur een vergadering plaats, die zeer druk bezocht was, en geoperiti werd door den heer André Vliegen, uit öülpen, ,oen sympatheiken yoorzitter, die een korte schets gaf van de oprichting af van den Bond. De jubileerende bond werd het eerst gecomplimenteerd door jhr. mr. Oh. Ruys de Beerenbrouck, namens het Limburg sdie Kruisverbond, vervolgens door ver scheidene andere organisaties, o. a. door den heer J. W, Smit, die het woord? voerde namens den Nedi. R.K. Volks bond uit het diocees .Haarlem èn na mens idie Federatie van "R. K. ,Werklie- denvereenigingen. Hoewel het weer zeer ongunstig was, kon in den namiddag «de optocht door een gedeelte der stad trekken, bestaande uit bijna 40 afdeelingen uit de provincie en Maastrichtsche vereenigingen, bene vens een viertal muziekkorpsen. De namiddagvergadering was belegd in de ex-T>ominicanerkerk en zeer druk bezocht, o.a. door den commissaris der koningin en onderscheidene p'laatselijke en geestelijke autoriteiten. Een tweetal sprekers traden op: de weleerw. pater van Ruth (S. J.) en rpof. L. Keuller uit Roermond, de laatste spre kende namens Z. D. H. W. Mgr. Dreh- manss;. idde verhinderd was te komen. De Grondwetsherziening. De Haagsche correspondent van de „Tel." meldt: De staatscommissie voor de grondwets herziening zet, nu ze eenmaal begonnen is, blijkbaar spoed achter haar werk. Daar de commissie in hoofdzaak uit par lementsleden bestaat en er na de opening der Staten-Generaal van geregeld verga deren niet veel zal kunnen komen, heeft zij besloten, in den eersten tijd zooveel mogelijk bijeen te komen. Zij vergadert nu de eerstvolgende we ken, eiken dag van 's morgens tien tot ,s middags vier uur, uitgezonderd op Maandag. Tegen de speelhuizen. De „Ned." zegt, dat het, na het be kende, in kort geding gewezen vonnis van den president (der Haagsche recht bank, waarschijnlijk is, dat de Minister van Justitie in dezen loop 'van "zaken aan leiding za*l vinden om een wetswijziging yoor te stellen, djie aan de politie be voegdheid verleent, om zich te overtuigen of in het bekende soort „sociëteiten" in derdaad met de wet strijdige handelingen worden gepleegd. LEIDEN, 7 September. Het conflict aan de Grofsmederij. De loonregeling aan de Grofsmederij is reeds voor de betrokken arbeiders een ingewikkeldeberekening leeken kunnen er slechts na nauwkeurige studie en voorlich- ïchting een denkbeeld van krijgen. En Zelfs dan ontbreken hen .dikwijls nog de gegevens een oordeel over 4^ loonen uit te spreken. De kettingfabriek schijnt een Zeer eigenaardig bedrijf te zijn, waarbij met verschillende bijomstandigheden re kening pioet worden gehouden* Niet steeds zijn de arbeiders aan het ketting maken. Zij moeten ook hun gereedschap pen vervaardigen, hetgeen tegen uurloon geschiedteens per week! de ovens metse len, waarvoor 'tot dusverre eveneens uur loon werd uitbetaald, terwijl het eigen lijke kettlngmaken tegen stukwerk be taald wordt. Voorts kan men een premie behalen al's men weinig cokes gestookt heeft of een opmerking! in het tegen overgesteld gevaj. Hoe harder men werkt dies te zuiniger wordt gestookt. In andere gevallen wordt oók premie toegekend!, zoodat prikkels tot hard wer ken de arbeiders niet ontbreken, en alles erop gericht is tot een minimum produc tie kosten eén maximum arbeidspresta tie te erlangen. 'ÏWftt nu het aanhangige qop'flict fee- treft, vernamen wij dat tot heden één tarief bestond voor de vervaardiging van alle soorten kettingen. Dit heeft de di rectie bij een concept van 20 Juli ver vangen. Er werden daarbij vier klassen ingevoerd: Marine tuig-en prima kraan ketting, welke het hoogst betaald, maar zeer zelden gemaakt woruf, vervolgens machine kabel- en gewone kraanketiing; scheeps- en tuigketting en ten slotte scheepskabel. Het tarief van de machinekabel en ge wone kraanketting was overeenkomstig het oude loon de beide andere soorten waren verlaagd. Bovendien was het metselen en aan strijken der ovens in de prijzen begre pen. Thans waren de arbeiders daarvoor nog afzonderlijk beloond geworden. Als gevolg van de besprekingen, deed de Directie eenige tegemoetkoming; zij liet het laagste tarief vervallen en com bineerde de rubrieken scheeps- en tuig ketting en scheepskabel, hoofdzakelijk wegéns het vervallen der vergoeding voor het ovenmetselen. De arbeiders bleven echter van mee ning, dat hun loon te veel verlaagd werd en dat het advies van de vakbonden slechts steunen kon op loonstatistieken, die geen juisten indruk van de werke lijke ontvangsten geven. Wie wij er ook over spraken, de klacht over laag loon vernamen wij algemeen. Zelf kunnen wij geen oordeel uitspreken. De Grofsmederij verklaarde ons niet in staat te zijn de verlaging in cijfers aan te geven, zoodat wij van die zijde niets definitief te weten kwamen. Mogen wij de arbeiders gelóoven, dan zullen zij volgens dge nieuwe rege ling circa twintig percent loon min der ontvangen, en dat terwijl in de scheepsbbuvvindustrie geen gebrek aan werk bestaat .(Men zie hierover ook ons bericht onder Binnenland van gis teren). De vraag kan nog gedaan worden, of de fabriek geen ander personeel aan den arbeid kan stellen. Dit schijnt evenwel moeilijk te gaan. In ons land zijn weinig kettingmakers en in elke plaats wordt volgens eigen systeem gearbeid. Op de Leidsche kettingfabriek is eenige jaren geleden het Amerikaansche systeem in gevoerd en de arbeiders hebben zich daar, voorgelicht door een viertal Yan kees, heelemaal moeten inwerken. Trouwens kost nieuw personeel aan de directie veel geld, alvorens het met het werk en den gang van het bedrijf op de hoogte is .Men beweerde ons, dat de arbeiders bij het kettingmaken steeds leeren. Door iemand, geheel buiten het con flict staande, en dus een onpartijdig be- oordeelaar, werd nog de opmerking ge maakt, dat het bedrijf der Grofsmede rij de laatste jaren hard vooruit ,is ge gaan. Eenige jaren geleden werd tptaal geen dividend uitgekeerd, allengs is ver andering gekomen en bedraagt de uitkee- ring nu 8 pet. De stand van zaken is dezeDe^ hand- kettingmakers, waarvan wij gisteren spraken, hebben nu ook het werk neer gelegd. In de buigerij arbeiden nog 7 man, in de toetsloods 15 man. Dezen werklieden is ook hun dienstbetrekking opgezegd, aanvankelijk tegen Donder dag ,a.s., doch de termijn van heengaan is 8 dagen verlengd. De stakers of uitgeslotenen al naar gelang men ze wil noemen gedragen zich fustig. Dagelijks houden zij appèl. Zij hopen, dat de directie alsnog het onbillijke der verlaging zal inzien en de oude loonstandaard zal handhaven, of althans de vermindering minder zwaar voor hen en hunnen gezinnen zal zijn. Van de pl.m. 30 smeden zijn er 18 gehuwd en vaders van gezinnen. In ons nummer van Maandag hebben wij uitvoerig gewag gemaakt van de be sprekingen in den R. K. Volksbond over het conflict. Naar aanleiding daarvan ontvingen wij het volgende schrijven Leiden, 6 Sept. 1910. Mijne heeren, In uw nummer van 6 dezer, dat U zoo beleefd waart mij toe te zenden, komt een verslag voor van hetgeen, met betrekking tot het geschil in de ketting fabriek der Kon. Ned1. Grofsmederij, is besproken in eene vergadering van den' R. K. Volksbond. De ervaring leert hoe moeilijk het voor de in zulk een geschil betrokken partijen is om, in het openbaar sprekenlde of schrijvende, volkomen onpartijdigheid te betrachten en dit is, onder meer, eene rede waarom ik ongaarne deelneem aan courantengeschrijf over zaken als deze. Wanneer echter zij die buiten het ge schil staan, door de daarbij betrokkenen, opzettelijk onjuist worden ingelicht, mag een woord van protest niet achterwege blijven. Ik acht mij daarom verplicht; uitdrukkelijk te verklaren dat de in bo venbedoelde vergadering door een der ontslagenen gedane mededeeling, als zoude bij invoering van het nieuwe ta rief, het weekloon van volwassen werk lieden slechts f3. af 7.bedragen en het bestaande weekloon met f 2.50 a f6.verminderen, een grove onwaar heid is en dat degene die deze mededee ling deed daarbij onmogelijk te goeder trouw kaji hebben gedwaald. Ik ben volkomen bereid om aan het Bestuur van den R. K. Volksbond uit de fabrieksbescheiden d'e juistheid mijner bewering aan te toonen. Met de opname ya# dit schrijven jjn uw eerstvolgend numnfer zoudt U zeer verplichten Uw dw. (wg.) B. J. H. HAITINK, Directeur der Kon. Ned. Grofsmederij. De gemeenteraad van 's-Graven- hage heeft benoemd tot tijdelijk leerares in wiskunde aan de H. B. School voor meisjes aldaar mevr. P. H. van Reedt Dortland, geb. A. Sillevis, alhier. De luit. (er zee 2e klasse C. J. J. Bruinsma wordt 8 September geplaatst bij de kweekschool voor ?eevaart alhier. Bij beschikking van den minister van landbouw, nijverheid en handel, zijn, voor het tijdvak van 16 dezer tot en met 31 Augustus 1911, benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Boskoop W. L. Thieme, te Rotter dam en Chr. Kok, alhier. Professor Martin, die voor geolo gisch onderzoek op Java verwijlt, kreeg door een voetwond ernstige infectie en is opgenomen in de kliniek „Juliana". Op de voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan de school voor m. u. 1. o. te Rhenen komt o. m. voor mej. C. J. de Nie alhier. Voor het examen hoofdacte zijn te 's Gravenhage geslaagd de heeren H. Jager van Oudshoorn enj. Rauch- baar van K a t w ij k aan Zee. 's Rijks Ethnografisch Museum alhier heeft van den heer H. B. van Dam, of ficier van administratie 2de kl. bij de Koninklijke Nederlandsche marine, een verzameling van 71 voorwerpen van de kleine Soenda-eilapden Soemba, Timor, Solor, Adonare, Lomblem, Babar, Flores, enz. ten geschenke ontvangen, waardoor de reeds aanwezige collectie van die eilanden belangrijk vermeerderd is. Geïnventariseerd als serie 1722. Aan den schenker wordt de dank der Regeering betuigd. Gisteren herdacht ds. F. Oberman, predikant bij de Ned. Hervormde ge meente alhier, den dag, waarop hij 25 jaren geleden zijn intrede bij deze 'ge meente deed, na eerst op enkele andere plaatsen te hebben gestaan. Geruimen tijd geleden had zich een commissie gevormd met het doel den jubilaris op deze herinneringsdag een blijk van waardeering en erkentelijkheid te schenken. Niet minder dan 700 ge meenteleden schonken een bijdrage. Gistervoormiddag vervoegde deze com missie zich ten huize van den jubilaris en met toespraken van jde heeren K. Pander, P. J. van Hoeken en C. Bloot J.Rzn. werd den jubilaris eene portefeuille met inhoud aangeboden, met een album vermeldende de namen derdeelnemers. AARLANDERVEEN. Bij d'én landbouwer J. K. heeft men op zeer brutale wijze de kippen en eenige jonge hanen ontvreemd. Van de dader of daders echter nog geen spoor. AALSMEüR. De Burgemeester dezer gemeente J. G. Heydanus, heeft eenige dagen geleden, doordien hij uitgleed, een rib gebroken. Hij moet dientengevolge het bed houden. BODEGRAVEN. Gisterenmorgen vroeg werden de inwoners onzer gemeente ge wekt door de vroolijke toonen eener trompet door het geratel der wielen van kanonnen van een afdeeling cavalerie die ons dorp doortrok om te Zwammer- dam op de trein te gaan naar Woerden. Bij het doortrekken alhier werd nog een ledige kaasbrik (het was kaasmarkt) die langs de weg stond aangereden en om geworpen waarbij de boomen braken. Te half negen ongeveer kwamen hier aan 1260 man Grenadiers en Jagers van Gouda waar zij des nachts ingekwartierd waren geweest. Aan de spits marcheerde een flink muziekkorps dat ons een paar malen van hun heerlijke muziek deed genieten. Deze 1260 man en 28 paarden met wagens moesten alhier op den trein. Dat dit veel volk trok behoeft nauwelijks gezegd. Het was dan ook een mooi en voor ons ongewoon gezicht die onafzien bare rijen van soldaten. Tegen tien uur waren alle manschappen, op een vijftig na'die zich ziek melden en naar Den Haag terug gingen, ingestapt, de paarden en wagens ingeladen en vertrok de trein naar Woerden, va!nwaar dienzelfden dag weer gemarcheerd moest worden naar Vianen. Een aardige wandeling. HAARLEMMERMEER. Aan den Ringdijk bij Leimuiden geraakte een wielrijdster, doordat zij naar haar hoed greep, een oogenblik het stuur van haar rijwiel kwijt en reed pardoes de Ringvaart in. Bij het te water gaan, sloeg zij over het stuur van haar rijwiel heen en kwam door het plassen, dat zij daarna deed in het water, in het midden der Ringvaart. Aangezien zij niet kon zwemmen ver keerde zij dra in groot levensgevaar. Een tweetal lieden, in die omgeving aanwezig, hoorden haar hulpgeroep en haar steeds zwakker worden,de kreten en snelden toe om hulp te verbenen. Met groote krachtsinspanning gelukte het hun een roeiboot, die op het droge stond, te water te laten en daarna de drenkelinge van een zeer zeker wissen dood te redden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Met de werkzaamheden voor den bouw der R. K. Kerk onder leiding van den architect van Groenendaal is een aanvang gemaakt. Een tjalk met gereedschappen waar onder een stoomkalkmachine is reeds gearriveerd. Nog voor den a. s. winter denkt men de Pastorie onder dak te krijgen en een begin gemaakt te hebben met de kerk. LANGERAAR. Dinsdag 13 September en volgende dagen zal de zomerschouw gedreven worden over de tochten, dui- kerslooten en kunstwerken van den Was- senaarschen polder. LISSE. Door de benoeming van den WelEerw. Heer B. J. M. van Rooij, Kapelaan alhier, tot Kapelaan te Amster dam verliest de afd. van den R. *K. Volksbond alhier, haar volijverigen Advi seur. Allen, die hem als zoodanig kennen zullen beseffen, wat dit zeggen wil. In de twee en een half jaar dat Z. Eerw. het Adviseursschap bekleedde kwamen door zijn prachtige medewerking en pro paganda vele nuttige onderafdeelin- gen tot stand. Ook de ontwikkelings avonden waar Z. Eerw steeds als spreker optrad werden steeds druk bezocht. Bij al deze werkzaamheden vond Z. EerW tevens nog tijd als leider der tooneelver- eeniging „St. Gevenius" werkzaam te zijn Van harte hopen wij dat het Hem wel gaat in zijn nieuwe parochie! De toestand van het slachtoffer van den moordaanslag te Lisserbroek, gisteren vermeld, is bevredigend. De dader is gisterenmorgen na door den burgemeester te zijn gehoord, over gebracht n r het Hiys van Bewaring te Haarlem. Heden wordt het parket uit Haarlem verwacht om een oriderzoek in te stellen. Het drietal Hagenaars, die sinds een we of drie strooptochten ihebben on dernomen in de bosseften van ihet land goed „Keukenhof" zijn eindelijk door de politie gesnapt. Het geschoten wild werd hun ontnomen en tegen ihet drietal proces- verbaa/opgemaakt. NOORDWIJKBINNEN. Begunstigd door goed weer, arriveerde hier gisterenmorgen rnim 300 bedevaartgangers van Noord- wijkerhout en Omstreken, ter vereering van den H. Jeroen, martelaar en Patroon van Noordwijk. De Hoogmis werd op gedragen door den ZeerEerw. Heer Van der Horst, Pastoor van Loosduinen, geassisteerd door de weleerw. Heeren Kapelaans Mulder en Niekus. Eene gloed volle predikatie werd gehouden door den weleerw. Heer Minnema, Kapelaan te Bennebroek. Ten halftwee was er proces sie door den tuin met de Religieusen, gevolgd door een plechtig Lof, door den ZeerEerw. Heer v. Haaien, Pastoor te Noord wij kerhout geassisteerd door Pas toor v.d. Horst en Kapelaan Mulder. In allen eenvoud trok men ten halfdrie naar het martelveld, op „Calorama", alwaar de Predikatie en de verschillende gebeden werden verricht door Pastoor v. d. Horst. TER AAR. Als merkwaardigheid kan gemeld worden dat heden door de der tien leden der Ter Aarsche Augurken veiling, die voor het eerst zich hebben toegelegd op de teelt vau groene kom kommers onder glas en bijwijze van proef 4000 ramen gelegd hebben, na een oogst van ongeveer vijf en een halve maand op één dag nog 7143 komkom mers zijn gesneden en geleverd. Zulk een succes zal voorzeker tot uitbreiding dezer teelt leiden. VOORSCHOTEN. De Gemeenteraad vergadert Donderdag 8 September 's avonds 8 uur. Aan de orde komen: 1. Beëediging van het nieuwe lid idr. J. Moll van Charante2. ingekomen; stukken 3. benoeming van een wethou der 4. voorstel tot onderhandsche aan besteding van putten voor de waterlei ding. I ZEGVELD. De heer D. H. de Liefde alhier is benoemd tot onderwijzer aan de school met den bijbel te Nunspeet. Opgave van Personen die zich in Leiden hebben gevestigd. C. de Raadt en gez„ Langebrug 40 A., lading- meester. C. Hoogendijk, Haven 21, dienstbode. T, de Haas, Rijnkade 3, dienstbode. K. M. Djéball en gez., Hoogewoerd 28, tim merman. C. A. A. de Jong, Apothekersdijk 25 A., on derwijzeres. Wed. Voeten-Lier en gez. Oude Rijn 70 A. J. Lotte en gez. Lammermarkt 32, koopman. J. Dubbeldeman, Middelweg 38, dienstbode. G. J. Sips, Korte Ma*£ 2, magazijnbediende. I. de Wolf, Kaiserstraat 36, dienstbode. E. Coopman, Maarsmansteeg 4, hoofd in een hoedenmagazijn. J. de Jong, Heerengracht 9, dienstbode. Dr. A. J. Olivier, Jan van Goyenkade 15 c. gep. kolonel v. d. geneesk. dienst N. I. legeJ. P. J. J. Timp, Haarlemmerstraat 241-243. B. Leeman en gez. Van Banchemstr. 13, tele foonwerker. M. Luijendijk, Haarlemmerstraat 239 A, onder wijzer. C. P. Vreeburg en gez., Levendaal 19, kas telein. A. A. Janssen en gez. Rijndijkstr. 47, ijzer- werker. M. J. van der Voort en gez., Maresingel 27, coupeur. M. E. Hengeveld, Hooge Rijndijk 88. A. J. Sillman, Rijn- en Schiekade 111, Com missionair in effecten. J. F. R. Holtzapffel, Rijn- en Schiekade 111. A. J. van der Reijden en gez., Nieuwsteeg 11, kantoorbediende. Wed. Kaiser-van Leeuwen en gez. Wasstr. 36. P. Fluitman, Aloëlaan 17, leerling-klerk H, IJ. S. M. H. Backer en gez., Prinsenstraat 32, koopman. C. van Dijk, Stationsweg 10, dienstbode. A. J. Leenders en gaz. Langebrug 95, wagen maker. Wed. van Arkel-van Dijk, Rijnsburgerweg 7. H, Smit en gez., Rijndijkstraat 21, portier. W. F. Nijenhuis, Breestraat 118, kappersbe diende. Opgave van Personen die uit Leiden zijn vertrokken. Mej. A. P. Roose, Winschoten, adres mej. Loret, H. H. Haasbeek, Delft, Oosterstraat 92. F. M. C. Hengeveld, Den Haag, Obrechtstr. 162 A. Laman, Amsterdam, 2e Spaarndamstr. 22, a ^a^erveer' Dei? Haag, Teijlerstraat 119. A; E. J. Bertling, Leeuwarden, Inspecteur Registratie. J;,c- T,iele' (Bru£ge) Hoogstraat 36. Wed. Verver-van Hoepen, Rotterdam, Nico- laas Sasstraat 24, 2e etage. J. de Ru, Den Haag, Joubertstraat 2. LL. J. Enthoven, Den Haag, Lange Voorhout 70. H. F. Wierdèl, Den Haag, Boreelstr. 31. Mej. L. F. J. Vermeulen, Deventer, Broeder straat 8a. Mej. M. J. Burnier. Den Haag, Westeindc 41. Mej. L. F. Reijnders, Den Haag, Spuistraat Vroom en Dreesman. P. M. van Leeuwen, Rotterdam. Izaak Hu- bertstraat 135. Mevr. Noutd, Arnhem, Pels Bryckenstraat 49. J. J. Castelijn, Rijswijk, Leeuwendaallaan 90. L. G. Steijn, Den Haag, H. Nieuwstraat 20 a, P.. G. S. M. van Sonsbeek, Alkmaar P. C. den Herder, Den Haag, Schenkweg 44. f- A. de Jong, Oegstgeest, Morschweg F 3. 129 F Breukemeijer, Oegstgeest, Pieterstr. Mej. A. M. Bahe, Den Haag, 2e Adelheid- straat 115. Gemeenteraad van Zoeterwoude. Voorzitter: de heer A*. A. van Gils, bur gemeester. Aanwezig 9 leden. Afwezig de heer Kapteijn en Kompier, beiden met ken nisgeving. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd* Ingekomen zijn de volgende stukken: Missive van het bestuur van het ge sticht „De Goede Herder" \yaarLn den Raad dank wordt gebracht voor de ge troffen regeling inzage de opname van een oudrverpl^egcje van „De Goede Her der" in een krankzinnigengesticht. Dispositie van Gedw Staten houdende goédkeuring van de raadsbesluiten 'der vorige vergadering. Schrijven van 'Ged'. Staten in verband met de vaststelling van Me verordening op het rijden met motorrijtuigen. GecL Staten verzoeken toezenciing van eene situatieteekening der wegen. De Voor zit et die reeds aan dit verzoéki heeft voldaan, is bevreesd, dat Ged* Staten hun' goedkeuring aan de verordening zullen onthouden, omdat het begrip „bebouwde kom" zeer ruim is genomen. Schrijven van den directeur van het krankzinnigengesticht „Endegeest", hou dende mededeeling, dat de verpl-eeggel- den met f 20 zijn verhoogd. De Voor zitter, die reeds aan dit verzoek heeft niets arid-ers op zat, dan in deze verhoo ging te berusten; elders is het even"duur4 De heer. Paard eko op er wil een on derzoek instellen naar "de verpleegge£d-en in andere gesïiehten; de heer 'Rotte veel verwacht daarvan niet veel heil,- maar de Voorzitter zegt toch toe het gevraagde onderzoek te zullen instellen. Door de beide veldwachters P. van der Stel en 'A. Degenaar is een idres in gediend om salarisverhooging. Zij hebben thans een jaarwedde van f520 met f75 voor kleeding en f5 als gemeeritebode. De veldwachter Degenaars woont in een huis van de gemeente en betaalt daarvoor. fl.50 huur per week. Van der Stel die een woning huurt voor f 2 ontvangt 'f 25 als toelage voor de meerdere huur. B. en W. hebben dit adres behandeld; het oordeel echter laten zij aan den raadt Besloten wordt het request tot de behan deling der begrooting aan "tie houden. Eveneens wordt aange.houden het ver zoek van den caféhouder G. P. Leeflang; aan den Jiaagweg over de afglooiiing van het voetpad voor zijne woning. Daar voor "de Zuidbuurt geen inschrij vers bij de openbare aanbesteding voor de straatverlichting zich hadden aange meld, stellen B. en voor de Zuidbuurt niet te verlichten. .Wel.had Zandvliet later aangeboden de verlichting aan te nemen tegen f 13 per maand onder conditie, dat de glazen olie reservoirs worden vervangen door blik ken. Hij meent, dat door de jnwerkingt der zon op de glazen peren ]de lampen,' minder goed branden. 'De "heer Paardekooper wenscht eene bespreking in comrte-generaal. Na! heropening wordt ook dit punt aange houden. Op de voordracht voor twee leden van het college van zetters worden geplaatst d«e heeren P. ,J> Kaptein (aftr.), C. J< v. d. Poel (aitr.), P. Paardekooper en 'G.; Dorrepaal. Aangeboden wordt de begrooting van inkomsten en uugaven óver 1911. De gewone ontvangsten en uitgaven; zijn geraamd op f28.155,29; de buiten gewone ontvangsten op f 3573,57, de bui tengewone uitgaven op f 3000. Op de be4 grooting is voorgesteld eene verhooging van jaarwedden der Jbeide wethouders van den gemeente-ontvanger en van deti ambtenaar ter secretarie. Eindelijk is ont worpen een nieuwe regeling yoor de wegwerkers. Ondanks deze verhoogi'ngert is het voor den ihoofd. omslag uitgetrok ken bedrag f6500 lager 'dan dit jaar^ Goedgekeurd woftiit eene af- en over schrijving, waarna 'de vergadering wordt gesloten. Kerknieuws, Eucharistisch Congres te Montreal. lederen dag komen weer nieuwe .be richten over de schitterende processie," welke Vrijdag te Montreal zal wonden ge-, houden. De gansche weg der processie Zal met een uitgestrekt btoementapijt bedekt wor- dep„ Oftusche jyago^s. JifltÊ UfiSI

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2