BUITENLAND, BINNENLAND. Ie Jaargang, No. 279. Sfe Sou/tomt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 7 September 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis! bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Uit de Leidsche Vroedschap. Al een zeer onbelangrijke zitting. Niet anders dan stemmingen voor de leden der raadscommissies. Ik wil hiermed'e niet zeggen dat de raadscommissies onbe langrijk zijn, integendeel ze dóen vaak i lieel veel en goed werk getuige met Iiame de commissie voor de huishoude lijke verordening, die immers de verorde- hing op de rechtspositie der gemeente ambtenaren al een jaar in studie heeft. !Hoe jammer, dat nu juist de heer Pera lid dezer commissie, door zijne houding 1de belangrijkheid dezer commissie zoo zeer in twijfel deed1 trekken. Wat was toch Ihet gevdl? Voordat men begon aan de stemmingen, deelde de heer Pera me de dat hij voor deze commissie niet we der in aanmerking wilde komen. Toch werden er op hem 14 stemmen uitge bracht, nadat de Voorzitter hem nog eens had verzocht op zijn besluit terug te ko men ,zoodlat de heer Pera was gekozen, .En deze nam aan, niet omdat hij geroerd was door het vertrouwen dat de (meerderheid van den Raad in hem stelde, maar om! de heeren niet te lang óp te houden, een argument, nu weer lijnrecht in strijd met de belangrijkheid der com missie bovenbedoeld. Dat was dan ook 1de eenige emotie tijdens de lijst van stemmingen, niet minder dan 15 num mers van de agenda, die uit 20 num mers bestond. Dat het zoo vlug ging lag zeker grootendeels aan het jeugdig vuur, waarmede de jongste wethouder, de heer v. ld. Lip, als voorzitter van het stem bureau, de werkzaamheden leidde. De eenige spreker in de verdere ver gadering was de heer Corts, die vroeg aan welken kant van de Hoogewoerd het nieuwe trottoir zal komen, wat hij Piet in de stukken had1 kunnen vinden. Toen werd de Raad verdeeld in sectiën en daarmede was "het gedaan; de hee ren konden om half vier al gaan wan delen. Behalve dit waren er nog enkele stuk- Ten en mededeelingen, als deze, dat de Voorzitter een telegram van gelukwensch had gezonden namens den Raad aan H. !M. de Koningin, welke mededeeling met groot applaus werd ontvangen. Verder, dat er deze maand 2 congressen worden gehouden, welke leden ten stadhuize zullen worden gerecipieerd, nl. het con gres voor volksgezondheid', en dat van het Alg. Nederl. Studenten Verbond. Eén adres trok ook nog de aandacht ill. dat van bewoners van den (Apothekers- dijk, om verplaatsing van de groenten- markt een adres, dat o.i. zeer rechtma tige en billijke klachten bevat. Of B. en W. dit ook zullen beamen Ik hoop het van harte voor de requestranten. Uit de Pers. Kustverdediging. Het Handelsblad zet de leemten en gebreken van ons defensiestelsel uit een, die zegt het ons land bren gen in een toestand vaii minderwaar digheid tegenover een op modernen voet luit- en toegeruste wapenmacht van ge lijke sterkte. Hieraan sluit zich aan de stelling, dat de uitgaven, welke noo- idig zijn om aan die „minderwaardigheid" een einde te maken, tegelijkertijd1 moe ten kunnen worden overwogen met die, (welke voor de doode weermiddelen (Am- sterdamsche Stelling en kustdëfensie) noodzakelijk worden geacht. Eerst wan neer dit alles met de meeste openhar tigheid döor de regeering (in comité- Igeneraal) is blootgelegd, kan een juist inzicht worden verkregen wat uit defen sie-oogpunt (dadelijk) verbetering be hoeft en wat te dien opzichte als noo- Idig en wenschelijk is aan te merken wat Jn verband diaarmede, het eerst en het 'laatst onder handen moet worden ge- hom en. Wordt deze „openhartigheid" werke lijk betracht tot dusver bleef zij ach terwege wordt de comedie niet langer .Volgehouden van regeeringswegedruppelsgewijs pare aanvrage in te dienen. vanwege de Kamers: na t!e laten öp Volledig overzicht aan te dringen, 'uit Vrees van wakker te maken, wat thans bog sluimert, dan zal gelooft het wti ,a q. 4 1 s b 1 a d" .nog meer pyer- tuigend aan het licht treden de nood wendigheid', om zich, wat de kustdefen- sie betreft, uitsluitend te bepalen tot hetgeen „internationale verplichting" ons oplegt en dus uit het programma te schrappen wat wijdere strekking heeft. Een tweede, zeer uitvoerig artikel be sluit het blad als volgt „Reeds in den aanvang dezer beschou wingen hebben wij er op gewezen dat niet iedereen het met de voorstellen der Regeering eens zal blijken te zijn. Wij hebben er echter vooral den nadruk op gelegd, dat vrijwel een ieder den huidi- gen toestand bepaald' onvoldoende acht. Het geldt hier in elk geval een groot landsbelang, waarbij zelfs geen flauw verband met de politiek valt te ontdek ken het geldt een zaak, die reeds van den aanvang af op het programma der te genwoordige Regeering heeft gestaan. Reeds jarenlang is geen enkele poging gedaan om den onvoldoenden toestand onzer kustverdediging te herzien, om dat men blijkbaar leefde in afwachting van het Fonds. Laat de beslissing op deze voorstellen nog lang op zich wachten, dan kunnen wij gerust voorspellen, dat deze toestand' bestendigd blijft. Er zijn ongetwijfeld sociale weiten, die liggen te wachten omdat er geld voor noodig is, maar al die sociale wet ten moeten dienen om het Nederlanders in hun eigen land meer naar den zin te maken. Een eerste voorwaarde is dus, dat wij Nederlanders blijven en dit kun nen wij alleen door in onze weermacht een verzekeringspremie te betalen voor ons onafhankelijk volksbestaan. Wat hebben wij aan eene marine als er geen behoorlijke beschermde operatie basissen zijn, wat hebben wij aan een groot leger van Hollandsche jongens, die onze neutraliteit moeten doen eerbiedi gen, doch die bij honderden door het vernielend vuur van een enkel oorlog schip kunnen worden weggemaaid', als er geen kanonnen zijn om hen te bescher men Het klinkt veelveertig millioen, maar het is in de eerste plaats de vraag waar het 'hier om gaat en dat is in ons oogniet een voorstel om een andere mogendheid te believen, maar dat is een poging om verbetering te brengen, waar deze drin gend en spoedig noodig is. Zeer zouden wij het betreuren indien er op de onnaspeurlijke paden onzer politiek ergens een kapstok verborgen ligt waar deze voorstellen aan kunnen worden opgehangenwij kunnen niet nog eens zes jaar wachten omdat... wij al eens zes jaar gewacht hebben („De Va derlander"), want in dien tijd is het het misschien reeds te laat en worden wij totaal onvoorbereid getroffen. Zoodra er gevaar voor onze onafhan kelijkheid dreigt is een goed kanonnier achter een goed kanon veel meer waard' dan een politicus met veel redenaarsta lent. Moge onze volksvertegenwoordiging dit alles bedenken en zich goed reken schap geven wat hier de beteekenis van uitstel kan zijn". ALGEMEEN OVERZICHT. Men schijnt zich in Duitschland vooral warm te maken, als een vorstelijk persoon de vrijheid neemt, eens openlijk voor !zijn overtuiging uit te komen. Heeft nog kort geleden de rede des Keizers te Koningsbergen een 'storm van verontwaardiging gewekt in de libe rale pers, nu zijn het weder de woorden van den Beierscnen troonsopvolger Prins Ludwig, die we gisteren vermeldden. Het „Leitmotief" van ai dat geschrijf is dat in de verklaring van den Prins, dat de katholieke godsdienst de eenige ware is, anderen, bedoeld worden zijn Protestantsche landgenooten, een kleinee ring hunner overtuiging zullen zien, en natuurlijk wordt er druk gefantaseerd op het thema: „verdraagzaamheid." Vooral de „Vossische Zeitung", 'die den prins spottend „Lodewijk den .belij der" noemt borduurt Ijverig op 'dit stra- men voort, en vraagt waar "het iheen zou moeten als alle vorsten op dieze manier voor hun geloofsovertuiging uitkw&men. De „Germama" antwoordt hierop te recht: iWie betwist den Protestanten, Jo den en Mohammedanen het recht hun godsdienst eveneens voor den „eenig wa- rai rn efifitcn"- te benden ,en nig te verklaren? Het is mogelijk dat de redacteuren der „Vossische" zelve aan de waarheid en de echtheid van hun gods dienst niet gelooven, maar van alle eer lijke andersdenkenden veronderstellen wij toch dat zij van de waarheid van hun godsdienst overtuigd zijn, en wij zouden het hun volstrekt niet euvel duiden, in dien zij zulks onder voorwaarde, dat het geschiedt zonder beleediging van hen d/ie tot een ander géloof behooren openlijk uitspraken. Heeft de keizer bijv. nog nooit verklaard dat hij zijn ge loof voor het ware, dat wil natuurlijk zeggen: voor het eenige. ware houdt? „Heeft hij bij de inwijding der paleis- kerk te Wittenberg niet openlijk een be kentenis afgelegd van zijn Evangelisch geloof? Dat iemandi, die zijn godsdienst voor den eenig 'waren houdt, aan den an deren godsdienst niet hetzelfde recht kan toekennen, in zooverre, dat hij dien niet eveneens als waar erkennen kan, is juist; de meest elementaire logica zegt dit al. Maar daaruit volgt in het geheel niet, dat hij op staatsburgerlijk gebied de gelijke rechten der belijders van andere gods diensten niet wil erkennen. De „Vossische Zeitung", de „Post" en andere bladen meenen een groote troef uit te spelen door de opmerking dat zich ondier de voorvaderen van den Prins protestanten bevonden. Wij vragen: waren er onder de voorvaderen van den Duitschen Keizer zooals trouwens ander die van alle Pro testanten, geen Katholieken?" Ofschoon ook wel teëkenend, zal wel minder stof opwerken, de rede over ar- beiderspolitiek in de Vereenigde Staten voor een publiek van 20.000 menschen te Fargo (Ztiidi-Dakota) gehouden 'door Roosevelt. „De 20ste eeuw," zeide hij o.a., „heeft tot taak de groote productieve krachten van het land meer aan de behoeften der massa idan aan de winst van enkelen dienstbaar te maken." Roosevelt verklaarde zich een aanhan ger van organisatie en collectieve con- tractsluiting. .Evenwel dienden d;e arbei ders bij hun acties ook de belangén van het publiek in het oog te houden en staking alleen als het uiterste middel aan te grijpen. Voor wat de arbeiders orga nisaties niet zelf tot stand kunnen (brengen dient de staat te zorgen door een goede wetgeving, vooral wat de gezondheid en veiligheid der arbeiders en de aansprake lijkheid der werkgevers betreft. Zoo gaat de oud-president al redevoe rende het land af, om mét het oog op Ide aanstaande verkiezing tot 'president, ide volksgunst te bewerken. Wat den toestand in den Balkan aangaat, .kan nog steeds weinig met "be slistheid gezegd worcfen. "Wel hebben de beschermende mogendheden aan de Por te een nota gezonden piet de volgencte 3 punten: le. Griekenland, dat een correcte hou ding heeft aangenomen, kan niet verant woordelijk worden gesteld voor de ver kiezing der Kretenzers voor de Grieksche nationale vergadering. '2e. De mogendhe den hebben maatregelen genomen, opdat de gekozen Kretenzers hun mandaat wéi- geren. 3e. Men moet afwachten, welk besluit Veniselos zal nemen, alvorens tot maatregelen tegen hem over te gaan. Maar in elk geval oefenen zoowel de mo gendheden als de Grieksche regeering druk om verwikkelingen te voorkomen. Nu zal echter, volgens de Neue Freie Presse Veniselos vermoedelijk tot voor zitter van de Nationale Vergadering in Griekenland gekozen worden. Dat niettegenstaande de geruststellende nota ide Balkan nog piet tot rust komt, blijkt weer uit "berichten van aanschaf fing van oorlogsschepen, door Grieken land en het zenden van troepen en snel- vuurbatterijen naar de grenzen. In Konstantinopel is ook de stemming tegen de vreemdelingen zeer vijandig, wat blijkt uit een telegram in de „Gior- nale d?Italia", waarin wordt gemeld, dat bij een woordentwist tusschen den Itali- aanschen gezant en eenTurksch koetsier de menigte partij trok voor Ilen koetsier. De gezant moest zich verdedigen met zijn stofy De wachten van Ihet gezantschap hielden de menigte met revolvers op een afstand. De gezant ontving onmiddellijk de verontschuldigingen van den minister van Buitenlandsche zaken Rifaat Pasja. Dat ook Se terugkomst van den (Bul- gA&cschêu iwwfig awitetMijk HAS. ®P- gen we besluiten uit berichten telkens herhaalde grensincidenten. Zoo heeft gisteren weer ihet hoofd Alexandrof met een Bulgaarsche bende het TurksChe dorp Bania overvallen, en het in brand gestoken, nadat hij het mee- rendeel van Hie bewoners over de Jding gejaagd had. Alexandrof heeft daarna ide wijk in het gebergte genomen. GEMENGD. De „vereeniging voor de opvoeding tot staatsburgers" en het „democratisch comité voor sociale actie" .te Parijs, de twee afdeeiingen die mét de reorganisa tie van het Sillonistisch .comité belast waren, hebben op hun vergadering van Zondag j.l. besloten om "deze vereenigin- gen te ontbinden. De eerste groep nam vervolgens ieen motie aan, waarin zij aan den H. Vader de verzekering geèft van algeheele ge hoorzaamheid aan de Kerk. De Londensche bladen vertellen dat te Portsmouth een Duitsch officier ge arresteerd is. Hij werd yerrast, terwijl hij schetsen van "de versterkingen zat te maken. Jiet trekt de aandacht, dat waar de Tsaar en de Russische prinsesjes zich veel en ongedwongen 5n het publiek ver- toonen, |Üe Tsaritsa en ide iTsesarewitsj steeds thuis blijven. Men iheeft den jon gen prins slechts ééns gezien en wel toen hij bij aankomst uit den trein stapte. De New-York Herald bericht, dat het ministerie van oorlog thans bezig is met de uitwerking van "bevestigingsplan nen voor het Panamakanaal, die 14 mil lioen (dollar zullen kosten. Koning Albert van België heeft gis termorgen (in particulier gehoor ontvan gen, prins Napoleon, 'de aanstaande echt- genoote van prinses "Clementine. Gister ongeveer 6 uur ontstond een brandje in de ondergrondsche afdeeling van een stand in dei machinehal der Brus- selsche tentoonstelling, in ,een hoop 'in grediënten voor de schoonmaking der ma chines. Dank de vlugge "komst der brand weer werd het brandje nog in zijn begin gesmoord. Schade werd niet aangericht. Bij Szegedin (Hongarije) heeft een cycloon een geheel dorp verwoest. 250 huizen en de kerk liggen in puin. De Engelberger Aa is door de laat ste tien regendagen sterk gezwollen. In Stansstad en Buochs is de stand van het water dreigend'. De stormklok wordt daar geluid. De grindweg Engelberg-Grünen- wald is tusschen Bergen en Ontier weg gezakt. Van de bergen komt de dikke wegsmeltende sneeuwlaag naar beneden. De toestand is hachelijk. De regen houdt aan, en de Aa is steeds stijgend. Te Andermatt en op den St. Gotthard heeft zware sneeuwval geheerscht. In handelskringen aan de Clyde en aan de Tyne is men overtuigd, (dat de uitsluiting binnen veertien dagen zal zijn opgeheven. In parlementaire kringen te Weenein; verwacht men dat de Rijksraad zal wor den ontbonden in geval de pogingen, om een vergelijk tot stand ie brengen tusschen de Duitschers en d'e Tsjechen, tot geen resultaat mochten leiden. En daarop is, volgens de jongste berichten, veel kans. De quaestie aan de Amsterdamsche Centrale. Hedenmiddag is de gemeenteraad van Amsterdam saamgekomen om eene be slissing te nemen in zake de belangrijke quaestie betreffende het beheer van het Electrische Bedrijf en het ontslag van den onder-directeur dr. De Gelder. B. en W. vermoeden, dat het rapport niet in ééne vergadering zal worden be handeld en hebben daarom voortzetting der beraadslagingen op volgende dagen in vooruitzicht gesteld. Onze lezers weten, hoe door het niet- gevraagd eervol ontslag van dr. de Gel der als adjunct-directeur der gemeentelij ke electriciteitswerken en de toen door den ontslagene geuite beschuldigingen, zaken aan het daglicht zijn gekomen, die na een heftige discussie in den gemeen teraad het instellen van een buitengewo ne raadscommissie tengevolge hadden. Hiermede ging de ontslagname van een der Wethouders gepaard. De commissie vatte haar taak zeer breed op en concludeerde in meerder heid ten opzichte van den Girecteur der Q. d£Q jieer J£e,ssing (ot /ontslag jm.et uitkeering van één jaar salaris. Tot dit oordeel kWam zij door de bewezen be schuldiging van meterveryalsching, de overboeking van steenkool-briquetten',- het verkeerd voorlichten van den gemeen teraad en het maken van onjuiste balan sen. Hoe ernstig de feiten ook zijn, door den heer R. begaan, 'd,e commissie} erkent, dat poch de gemeente nodh jbetrotó kenen schade hejbben geleden dn dat per soonlijke bevoordeeling van iden direc teur aan zijn fouten vreemd zijn. De min derheid adviseert tot een milder oordeel^ omdat dé verdiensten van den heer Res- sing, die in enkele jaren een voortreffe lijk technisch en financieel bloeiend be drijf heeft opgebouwd', door de meer derheid te veel uit het oog zijn verlo ren. Hartstocht voor het bedrijf heeft |de directeur gedreven met uitsluiting! van persoonlijk voordeel. De zwaarste straf wordt door dej meerderheid' vervolgens voorgesteld voor den chef der installaties, den heer Grivel, wien onmiddellijk ontslag wordt voor gesteld en wel zonder het praedicaat „eervol", terwijl de schadeloosstelling! maar 3 maanden salaris bedraagt. Hij zou zijn positie in het bedrijf als bron van bij-inkomsten ten eigenf bate naast zijn salaris hebben geëxploi teerd. Vijf groepen van gevallen onder scheidt de commissie: lo het optreden' als adviseur van particulieren 2o. het begunstigen van bepaalde installateurs 3o. het benadeelen van bepaalde installa teurs. 4o.. het ongelijk behandelen van gegadigden voor een Aansluiting aan de G. E. en 5o het lichtgebruib in eigen' woning. Tegenover deze beschuldigingen merkt 'de minderheid, de heer Lambrechtsfen.' van Ritthem op: „tegenover klachten en beweringen van installateurs past de grootste reserve: in dat vak hangt alles af van kennis, ervaring en goed mate riaal in geen vak werken zooveel beun hazen De hoofdboekhouder, de heer Groot», hof wordt eveneens voorgedragen voof onmiddellijk eervol ontslag mét schade loosstelling van een jaar salaris. En wét1 op grond van zijn aandeel in de over boeking "der 538 ton steenkoolbriquetten. Wanneer $leze daad afzonderlijk stond, zegt de meerderheid der commissie, zou deze niet tot haar stellige conclusie zijn gekomen, doch zij ïs hiertoe gekomen, wijl Groothoff ook voor de commissie! bleef ontkennen en loog. De minderheid ziet deze handeling als één geheel, gevolg van het opvolgen! van de lastgeving van den chef, gnder wiens drang deze jeugdige ambtenaar handelde. Ten opzichte van dr. de Gelder advi- viseert de commissie het ontslag te hand haven met uitkeering van twee jaar sala ris. Wij meenden deze punten even te moeten releveeren, daar het te riemen besluit in wijder kring de aandacht zal trekken. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besl. is: le. aan den officier- machinist le kl. bij den marine-stoom vaartdienst B. H. Harinck, wegens lang- durigen dienst, eervot ontslag uit den zee dienst verleend, onder toekenning van f2500 pensioen 'sjaars; en 2e. met ingang van denzelfden da tum bij den marine-stoomvaartdienst be vorderd tot officier-machinist le kl. de officier-machinist 2e kL A. A. van Boven is H. L. Bouwman, leeraar aan de Rijks H. B. S. te Den Helder eervol ont heven van ihet geven van het hem tij delijk opgedragen onderwijs in de En-; gelsche taal aan "de adelborsten bij hel; Kon. Instituut voor de Marine te Wil lemsoord is benoemd tot lid van de Commissie van Toezicht en Beheer over 's Rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Am* sterdam dr. L. C. Van der Meulen prac- tizeerend geneesheer en 'lid der Gommis* sie uit het Burgerlijk Armbestuur voor de Gasthuizen te Amsterdam; is, met ingang van "1 November a, ebnoemd tot inspecteur der registratiq en domeinen in Ide 11e divisie te 's Gra- venhage C. Schut, thans inspecteur dei; registratie en dioineinen in de 28e divisie! te Tiel is aan den controleur der grondbelaS'* ting J- J- *er J-aagt te 's-Gravenhage, we gens ziekte, met Ingang van 1 October a.s., eervol "ontslag iiit 's rijks dienst ver" Iecnd; js le. 'mej ingang yaji (23 gejrt. 121ft

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1