Uit Stad en Omgeving. Verpleging dient te worden opgericht. De heer J. Nord, uit Assen, behandelde Idlen volgenden vraag: Aan welke elschen dient doelmatig transport van zieken en gewonden te voldoen en wat kan het Groene Kruis doen ter bevordering daar van. De heer E. J. Abrahams,v uit Amster dam, behandelde de vraag: wat kan ihet Groene Kruis dioen ter bestrijding ider kwakzalverij "Die strijd tegen de kwakzalverij kan Z. i. twee deelen woruen gesplitst: a. de indrecte strijd, welke z'ich richt op alge- meene ontwikkeling van het volk, op hy giënisch gebied b. de directe, wélke zich toelegt op het 'bestrijden van "het kwaad zelf: het op- isporen van gevallen, waarbij de kwakzal ver den zieke nadeel toebracht, het ont maskeren van zijn onwaarheden omtrent lattesten van z.g. genezenen, "het ondier- zoek van kwakzalversmiddelen en me thoden, en het oefenen van pressie op eigenaars van publiciteitsorganen, uiie then zal moeten trachten over te halen kwakzalversadvertentiën te weigeren. Wat den indirecten weg "betreft, werkt reeds het Groene Kruis nuttig door voorlichting van het publiek,. Voor den directen strijd moet een an deren weg worden ingeslagen. 'Hier kunnen op voortreffelijke wijze de af- ideelingen van het Groene Kruis helpen. Het maandblad der vereeniging bevat waarschuwingen, de uitkomsten van het chemisch onderzoek van kwakzalversmid delen, en van de attesten van zgn. gene zen en. De afdeelingen van het Groene Kruis moetenhelpen deze bladen te verspreiden alsmede vlugschriften, waarin het kwaad wordt bestreden, spotprenten, enz. Zij kunnen zich buitengewoon verdien stelijk maken voor de directe bestrijding wanneer zij de Vereeniging tegen de kwakzalverij kennis willen geven van ge vallen van kwakzalverij in haar gebied. Ook voor het onderzoek naar de waarde van attesten zijn plaatselijke ver- eenigingen als het ware aangewezen. Zij kunnen de onwaarheden ontdekken en 'mededeelen. En ten slotte kunnen in plaatsen waar het ledental van het Groene Kruis groot genoeg is, de eigenaars van de pers wor sen bewerkt ojodat 't opnemen van kwakzalversaftonces weigeren. Blijkens op fedane ervaring kan hier alleen door zeer rachtigen drang van een zeer groot aan tal lezers iets worden bereikt. Ook over deze voordracht wercf geen debat gevoerd. De heer dr. Ph. Laoli, arts, oud-dokter- tijawa in Ned. Oost-Indië, opgeleidl aan ide Ischool van "dr. Roll, te Batavia tot dok- ter-djawa, 'daarna als arts geëxamineerd aan de gemeente-universiteit van Amster dam en vervolgens gepromoveerd aan de Oentsche universiteit tot idocto-r in de geneeskunde, sprak over de vraag, 'Wat kan gedaan wórden ter verbetering van ziekenverpleging in Nederlandsch Oost- Indië? "Daarna werd h£t congres met de ge- gebruikelijke plichtplegingen gesloten en brachten de deelnemers een gezamenlijk Ibezoek aan het koninklijk Paleis te Soest- d'ijk. De Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder kwam Za terdagavond te 9.18 uur aan halte Soest- idijk terug van haar réis naar DuitschlancU (Vorst Wolrad F rede rik van W,aldeck-Pyr- tmonVkwam met H, M. mede, ten einde enkele dagen haar gast te zijn. De burgemeester van ^oest was ter .ver welkoming aanwezig. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit in benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Bergen-op-Zoom', far. H. J. Kist Jr., afdeelingschef ter ge meentesecretarie te Baarn, tot griffier bij het kantongerecht te Bergum, mr. J. W. (Suiingar, advocaat en procureur te Rot terdam is benoemd tot broeder in de Orde van den Nederl. Leeuw K. de Vrieze, oud- leeraar aan de Rijksland'bouwwinter- school te Groningen, wonende te .Help man bij Groningen. Kaascontröle. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, betreffende het merken van kaas, afkomstig van aangeslotenen bij een kaascontrölestation, hetwelk zich t>hder Rij'kstoezicht heeft gesteld1. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar Sde rubriek Staten-Generaal in dit num mer. LEIDEN, 5 September. Nederl. R. K. Volksbond. Gistermiddag werd in het Bondsgebouw door de Leidsche afdeeling een verplichte vergadering gehouden, die druk was bezocht. Na opening met gebed, heette de Voor zitter de aanwezigen, waaronder het be stuur der Sassenheimsche afdeeling, welkom en herinnerde vervolgens aan de viering van Koninginnedag. Op den dag, dat in onze kerken een Te Deum voor onze Koningin ten hemel steeg, werd door onbekenden een pamflet verspreid tegen het Huis van Oranje. Spr. teekende protest aan tegen deze schandelijke ma nier van optreden en de verradelijke wijze, waarop kinderen dit vlugschrif n h anden werd gegeven, een vlugschrift waarin de ergste godslastering en be- leediging van onze Koningin voorkomen. Wij, Volksbonders hebben eerbied voor het door God gestelde gezag; wij koesteren liefde voor Koningin Wilhelmina en wij hebben met vreugde gezien, dat het ge schrift geen invloed heeft gehad: overal niet het minst in Leiden, is opgewekt feest gevierd. Spr. hoopte dat onze Ko ningin nog lang voor ons bewaard mogen blijven, omdat de Volksbond niet alleen tot devies heeft„Voor God en Kerk" maar daarnaast „Voor Vorstin en Land". Geestdriftig werd daarna het „Wien Neerlands Bloed" gezongen, begeleid door de Harmonie. De Voorzitter wees vervolgens op de dagen van inschrijving voor de teeken- school nl. Woensdag en Zaterdag a s. van 89 uur in het Bondsgebouw. Onder aanhaling van den lof, aan het onderwijs gebracht, hoopte spr. dat velen zich vóór deelneming zullen opgeven. Vervolgens werden de notulen voor gelezen en na eene kleine wijziging goed gekeurd. Toen volgde de installatie van een drietal nieuwe leden met een gloed volle toespraak. Wegens periodieke aftreding moest voorzien worden in 5 bestuursvacatures. Tegenover vier aftredenden waren geen candidaten gesteld; zoodat herkozen waren de heeren C. H. Langezaal, le secretaris, H. Lombert, 2e penningmeester, J. W. Goddijn, 2e commissaris, en T. A. Brand- sma, 3e commissaris. Voor de vacature vice-voorzitter was tegenover den aftreden den titularis gesteld de heer W. A. van den Berg, typograaf. Bij stemming werden in geleverd 200 stembiljettenuitgebracht waren op de heeren L. J. Hensing (aftr.) 107 st., W. A. van den Berg 82 st. blanco 9 st., van onwaarde 2 st. De af tredende was dus herbenoemd. Alle herkozenen namen de benoeming aan. Omtrent de besprekingen over het con flict aan de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij verwijzen wij naar een af zonderlijk bericht. De Voorzitter wekte nog op tot deel name aan de meeting voor den tjenuren- dag, op Zondag 18 September a. s. te 's Gravenhage te houden. Ten einde het succes ervan te verhoogen zal het muziek korps op kosten der afdeeling naar den Haag trekken. De Mannenzangvereeniging vergastte ons op een tweetal muzieknummers, waarvan het Domine salvam fac, van Giesen om de uitstekende vertolking ge noemd mag worden. Directeur zoowel als leden verdienden den lof, hun door den Voorzitter onder applaus gebracht. De voorzitter deelde nog mede, dat naar aanleiding van wanordelijkheden op de feestavond, voortaan streng zal worden toegezien, wie de orde verstoort. Er zul len strenge maatregelen worden geno men.'Men betwijfelde evenwel of bondsle den hieraan schuld hadden en meende Idat het buiten den bond staande personen waren, -d/ïe zich niet ordelijk gedragen. Na nog eenige discussies over huis houdelijke aangelegenheden, werd be sloten het jaarverslag van den secretaris en Penningmeester tot een volgende ver gadering aan Je houden, waarna de Voor zitter met gebed de Vergadering sloot. Het conflict aan de Grofsmederij. Het laat zich aanzien, dat het con flict aan de ketting fabriek der Koninkl. Nederl. Grofsmederij niet spoedig be ëindigd zal zijn, te oordeelen naar de mededeeLingen in de gistermiddag ge houden vergadering van den Nederl. R. K. Volksbond. De vraag werd nl. door het bestuur gedaan, of de afdeeling de ontslagenen, die lid van den Bond zijn, moet steunen. Uit de toelichting van den Voorzitter bleek, dat een aantal werklieden gewei gerd hadden het contract te teekenen, dat hun door icie Directie was voorgefegdj. Daarom waren 25, waaronder 4 of 5 bondsleden, ontslagen. De arbeiders aan de Grofsmederij zijn zeer slecht georganiseerd. Voor zooverre de besturen der betrokken organisaties uitspraak hebben gedaan, werd geadvi seerd het contract te teekenendit is niet geschied. Spr. begrijpt, dat men niet gaarne twee of vier gulden loon derft en dan voor den tijd van £en jaar. Wat zullen echter de anderen doen, als de Alg. Metaalbewerkersbond en dei IChr. Metaalbewerkers hun steun ont houden Van buiten is geen steun te ver wachten en het einde van de zaak zal zijn een toegeven door de werklieden. Stijven wij onze 'bondsleden in hun 'ver- Izet, dan loopen zij gevaar fieelemaal aan den dijk gezet te worden. i De loonsvermindering is te betreuren. Het bestuur helt echter naar de mee ning over, gezien de adviezen der vak bonden, dat de arbeiders moeten toege ven in het belang hunner gezinnen. Het loon, dat hun uitbetaald zal worden, zal wellicht toch lm eer bedragen dan de steun van den Bond. Het gebrek aan een stevige, organisa tie treedt hierbij weer op den voor grond. Het bestuur heeft een onderhoud met de Directie aangevraagd en kreeg hier op het volgend antwoord: Leiden, 2 September. In antwoord op Uw schrijven van he den moet ik U opmerken dat ik mij moei lijk het nut kan voorstellen van het door U verlangde onderhoud. Nadat de betrokken werklieden (daartoe schriftelijk hunne gemachtigden hadden aangewezen is met deze laatsten de zaalc uitvoerig dpot jnjj besproken. Er is toen met die gemachtigden over eenstemming bereikt. Toch hebben rfe werklieden, in strijd met het advies van hunne gemachtigden, geweigerd het aan geboden tarief te aanvaarden, nadat zij zich daarover gedurende ,twee weken hebben kunnen beraden. Onder deze omstandigheden kan van mij natuurlijk niet worden verlangd, dat ik opnieuw in discussie zal treden over de zaak zelve, welke ik slechts als afge daan kan beschouwer^. Mocht U desniettemin prijs stellen op een kort onderhoud, dan zal ik U gaarne daartoe ontvangen op Maandag a.s. te halfelf aan het fabriekskantoor Zuidsin gel. Hoogachtend, (wg.) B. J. H. HAITINK. Na dit schrijven meent het bestuur dat een conferentie geen doel meer heeft. Overigens laat het de beslissing over het steunen der vier ontslagen bondsle den aan de vergadering over. Bij de gedachtewisseling over dit punt werd allereerst inlichtingen gevraagd aan de betrokken bondsleden zelf teneinde de zaak van twee kanten te kunnen be zien. Als, ondanks alle, door den Voor zitter medegedeelde overwegingen de ar beiders geweigerd hebben het contract te teekenen, welke gewichtige motieven, hebben daarvoor dan bestaan. Eén Lid bepleitte steun om de ontsla genen toch niet hulpeloos te Jaten staan een ander wenschte, dat de afdeeling zich niet met het conflict zou inlaten, omdat de metaalbewerkersvereeniging onlangs is opgeheven. Een oud-bestuurslid van St. Eloy deel de mede, dat de Alg. Ned. Metaalbe werkersbond zijn leden wel steunt, al is het dan langs een achterdeurtje. Deze spreker, hoopte daarom dat de katho lieke organisatie niet achter zal blijven. Aangaande het conflict kon hij niet veel mededeelen. Waarom moeten bij het te- rugloopen der markt de arbeiders steeds de dupe worden? De fabriek keerde 8 pCt. dividend in 't afgeloopen jaar uit; was het nu zoo noodzakelijk, dat dte ar- beidersloonen aanzienlijk verlaagd moes ten worden? Spr. betwijfelt dit; aan het salaris van den directeur zal men niet tornen wel aan dat der werklieden. Een der ontslagenen zette den toestand aan de kettingfabriek uiteen. De loonen zijn er niet hoog en volgens het nieuwe tarief zouden volwassenen f 3 a f 7 week geld kunnen halen bij zwaren arbeid1. De verlaging beteek-ent Van f 2.50 tot f 6 loonsderving per week. Nu beweert de Directie wel, dat de gemachtigden der werklieden het nieuwe tarief hebben goedgekeurd, doch diit is onjuist Bij de onderhandelingen heeft de Directeur het tarief voor een enkel soort kettingen, als kabelkettingen, iets verhoogd, maar dit soort kettingen wordt zeer zelden gemaakt. De besturen hebben gezegid met de werklieden te zullen sprekien. Bij zeer langen werktijd zou het oude. loon behaald kunnen worden. Er hebben 30 k'ettingmakers het werk niet hervat; aan den arbeid zijn nog 6 handketting- makers, die echter met de overigen wei nig te maken hebben en die wellicht eveneens zouden weigeren voor zulke lage loonen te arbeiden. De Alg. Bond verleent steun, ook aan de niet-georgani- seerden. 'Zouden de katholieke Volks bonders nu aangewezen worden op dien' steun Naar aanleiding van deze uiteenzet ting zegt de Voorzitter, dat het bestuur van opinie veranderd is en voorstelt de leden van den Bond te - steunen. Dit wordt bij acclamatie onder applaus aan genomen, waarna aan het bestuur een b lanco crediet wordt toegestaan. Bij de Zaterdag namiddag door den heer Jac. van 'der Heijden gehouden aan besteding van „"het maken van 'n gebouw voor broodbakkerij met bloemzolder ter plaatse van het af te breken perceel aan het Pieterskerkhof no. 14", waren inge komen 11 inschrijvingen, t. w. van de heeren J. L. v. d. Linden te 's Gravenha ge f5687, J. Volkers f5675, W. van 'der 'Hoogt f5280, W. F. Marcélis f5278, P. ;Hartevelt f 1550, P. Kooreman en G. van Meijgaarden f4960, M. E. Groene- wegen f4955. 'H. Smittenaar f4953, J. van der Steen 6 4775, W. Korswagen f4675, P. Breijer f3880, laatstgenoemde inschrij vers allen te Leiden woonachtig. Konden wij Zaterdag melding maken van de oprichtipg eener R. K. Patroons- afdeeling voor de bouwbedrijven als on derdeel onzer „Hanze", nader vernemen wij nog, dat ook de melkhandelaars voornemens zijn eene vakafdeeling te stichten, waarvoor bereids een voorloopig comité zich heeft geconstitueerd. De boycot van de broodfabriek „De Vereeniging", op touw gezet door den socialistischen bestuurdersbond, heeft niet veel succes. Althans van bevoegde zijde hoorden wij, dat de broodafzet van ge noemde fabriek geen daling heeft onder gaan. De ontslagen drie werklieden, slachtoffers van socialistische agitatie, zijn door anderen vervangen. ALFEN AAN DEN RIJN. Men schijnt den moed nog niet op te geven om de kaasmarkt nog weder te doen herleven, want terwijl pogingen in het werk zullen worden gesteld om met ingang van het a.s. voorjaar door het uitloven van premies het marktbezoek te bevorderen, zal van andere zijde getracht worden eene ver eeniging van belanghebbenden en belang stellenden op te richten, die zich o. m. ten doel stelt door het aankoopen van kaas te voorkomen, dat de boeren hun kaas weder mee naar huis moeten nemen. Door ook boeren in^ het bestuur op te nemen en hen die aan de vereeniging verkochten te doen deelen in de winst, hoopt men zich meer van de medewerking der boeren te verzekeren. BODEGRAVEN. Het zoontje van den heer K. geraakte onder een volgeladen hooiwagen, waardoor het ernstig aan het been werd gekneusd en zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Gelegenheid tot kostelooze inenting bestaat op Dinsdag den 13 Sept., ,1910, voorm. 10 uur, ten gemeentehuize. GOUDA. De datum van de opening der tentoonstelling van toegepaste elec- triciteit is thans vastgesteld op Vrijdag 16 dezer, op welken datum de electrische centrale, waaraan thans de laatste hand wordt gelegd, wel in staat zal zijn stroom te leveren voor de ontwikkeling van licht en kracht, benoodigd voor de verschil lende installaties enz. Jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, lid van de Tweede Kamer voor het district Gouda, zal des avonds de tentoonstelling openen. De tentoonstelling wordt opgeluisterd door concerten van een dameskapel, bios coopvoorstellingen enz. Het inwendige der tentoonstellingsgebouwen zal ook overdag electrisch worden verlicht door een aantal gloeilampen ter sterkte van meer dan 50.000 kaarsen. L1SSE. Toen de heer Driehuizen Vrij dagmiddag zich even in het kantoor der Lissesche Bankvereeniging bevond en zijn fiets had neergezet voor het Bankgebouw werd hem deze op brutale wijze door een afs heer gekleed persoon ontstolen. Hoe wel een bediende van de Bank den dief stal zag, kon men zulks niet meer verhin deren. Direct werd het geval aan 'de po litie van de omliggende gemeenten ge seind. Doordat men in eender s'toptreinen alhier het gestolen rijwiel te hebben ge zien, en ter verzending was opgegeven naarTVelzen, seinde men naar hen stations chef te Velzen om inbeslagneming van diit bewuste rijwiel. De politie en de heer Driehuizen vertrokken Zaterdag direct 'naar Velzen en herkenden het rijwiel als het gestolene De fiets was vanuit .War mond verzonden en zou te Velzen wor den opgehaald. De persoon 'die zich daar mede belastte, werd tegelijkertijd inge rekend, zooa't de politie behalve de fiets ,ook den dief, zooals later bleek, kon mee nemen. Na. voor den burgemeester alhier te zijn gebracht bekende de persoon het rijwiel te hebben ontvreemd, en zooals hij voor gaf, uit armoede gehandeld te hebben, want het was zijn bedoeling om het te ver'koopen en de opbrengst hiervan te be steden voor hem en zijn gezin. ;Hij gaf voor te heeten M. Mulder en woonachtig te zijn in Amsterdam. Daarna werd hij opgesloten in een der arrestanten lokalen alhier en zal iheden naar het huis van bewaring "te Haarlem worden overge bracht. NOORDWIJK-BINNEN. Onze parochie 'zal Dinsdag wederom worden vereerd door het bezoek eener pelgrimsstoet van Noordwijkerhout en omstreken. Zaterdagmiddag werd door een drietal jongens van 1011 jaar het plan gevormd een „öfficieele inbraak" te ple gen en ras gingen ze op stap naar het woonhuis van mej. M. B. in de Molen straat. waarvan zij de deur ongesloten vonden. Binnentredend vonden ze een kastje waarop een sleutel stak, en bij het ope nen viel het oog op' eene lade, eveneens ongesloten. Bij het uittrekken dezer lade viel ze op den grond en vertoonden zich verschillende zilveren en gouden voorwerpen. Zij werden echter in hunne handelingen gestoord door vrouw v. d. B. en kozen ijlings het hazenpad, met medeneming van een gouden slot, een gouden me daillon en een zilveren broche. Deze voorwerpen werdén op den weg inge ruild, het eene voor een mesje enz. enz. De Politie, van een en ander in kennis gesteld, heeft de jongens een verhoor doen ondergaan, waarbij zij allen be kenden. Eenige hooggeplaatste personen, Burgemeesters en rechterlijke autoriteiten hebben verleden week een bezoek ge bracht aan den heer Cool, chef van politie alhier, met het verzoek zijn poli tiehond te mogen zien werken. Hieraan werd volgaarne voldaan en de heeren gaven hun tevredenheid te kennen. Met genoegen kunnen we hieraan toe voegen dat door den heer Cool verleden week het politiehonden-concours te Vlaar- dingen is geleid en dat hem thans is opgedragen eenzelfde concours te Hoorn, op 17 Sept. a.s. te leiden. ÖUDADE. Zaterdag middag geraakte een kind van A. van" Haastregt, Johannes genaamd, oud drie jaren, al spelende te water, waaruit het dloor ,H. Dobbe werd opgehaald. Dr. L. J. O. ,Willnick, die spoedig ter plaatse aanwezig was, tracht te tevergeefs de levensgeesten op te wek ken, idoch moest den dood; constateeren,. RIJPWETER1NG. Men schrijft ons: 'n Lollige boel daar, op Rijpwetering waar ik het genoegen had, de kermis mede te maken. Reeds den avond te voren had een uit voering plaats, waarbij natuurlijk de natio nale volksliederen ter eere van onze ge ëerbiedigde Koningin niet ontbraken. Den volgendenmorgen ging een optocht door het dorp waarna de schoolkinderen op allerlei versnaperingen en aardigheden onthaald werden. 's Middags had een ringrijderij plaats voor dame en heer het geen een zeer geanimeerd verloop had. De gelukkige prijswinnaars waarin: Voor sleuteltrekken le pr. Mej. Schakel bosch v. d. Meer, 2e pr. Mej. v. d. Star. Voor ringsteken le. pr. de heer J. Hoogenboom, 2e pr. de heer A. Schakel bosch. Niet minder als 30 jaren namen aan dezen wedstrijd deel. Hierna had een wedstrijd op spriet- loopen plaats hetgeen de lachtspieren van het publiek goed in beweging hield. De prijzen werden als volgt behaald le prijs S. v. Beelen, 2e prijs de Jong, 3e prijs H. Disseldorp. 's Avonds in de cafés overal even ge zellig waarbij muziek en dans tot laat in den nacht voortduurden. Voor den tweedendag stond een wed strijd in ringsteken op de fiets op het programma, waaraan, 33 heeren deel namen en waarbij de heer J. Hoogeboom de le pr, de heer J. Pijnakker de 2e pr. de heer G. Koot de 3e pr. en de heer C. Strijk de 4e pr. verkregen. 's Middags werden nog vele andere vrooHjke volksspelen gehouden. Een woord van hulde mag dan ook niet ont houden worden aan het ijverige kermis- comité bestaande uit de heeren J. j. v. Benten voorzitter Bakker, Koot, Warmen- dam, Jansen, Post en de Vilder, die geen moeite en kosten ontzien hebben tot het welslagen van deze dagen. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat de muziekvereeniging „Ons Genoegen" beide dagen de feestelijkheden door haar fraaie muziek heeft opgeluisterd en als steeds zich heeft doen kennen als een ferme vereeniging. VOORSCHOTEN. Gister kwam op het rijwielpad aan den Rijndijk een auto in aanraking met een groentenkar, welke vrij erg werd beschadigd. De bestuurder eischt schadevergoeding. Al hoe.wel voorheen een landbouw- cursus wegens onvoldoende deelneming werd opgeheven, wordt thans wederom den wensch geuit voor het oprichten van een nieuwe cursus. Het practisch nut schijnt thans begrepen te worden. De ziekte in de aardappelen doet ook hier, evenals elders haar aandeel ge voelen. Het beschot is dan ook zeer gering. De vereeniging „Nut en Genoegen^ van 's Gravenhage, hield gistermiddag een optocht door onze gemeente, met een aantal kinderen. Hierna konden zij zich vermaken in de speeltuin van 't Café Overbosch en werden op verschillende versnaperingen onthaald. De hr J. Mol van Charante bestuurslid der Kon. Wilhelmina Vereeniging heeft als eereprijs voor de mooist versierde tilbury, welke deelneemt aan de ringrijderij een prachtige gouden damesbroche en een gouden heerendasspeld beschikbaar gesteld. WASSENAAR. Van een jury, die goed oordeelde, een verkeerde uitspraak desdy idoor 't publiek veroordeeld werdi en nu lÖoor een paar mededingers schuin wordt aangezien. Bij 't concours voor poli tiehonden te yiaardingen, werkte onze politiehond „Hektor" mede, geleid door veldwachter de Jong. De hond, die al tweemaal een prijs behaalde, werkte ook nu weer goed. Het publiek had er plezier in, vooral omdat de hond nog zoo jong, iis. De groote jury, het publiek, oordeelde dat de hond den tweeden, zeker toch wel den derden prijs toekwam. Veldwachter de Jong verwachtte ook zoo jets. Het concours is ten einde, de uitspraak valt,;' en Hektor wordt begiftigd met den laag teten prijs. De leider boos. Het publiek verontwaardigd en zelfs kwam het een jurylid onbegrijpelijk voor. En toch.... de veroordeelde jury was ^doodonschuldig, althans wat "betreft haar oordeel. Wat ge beurde? Veldwachter de Jong, een'beza- diigjd man, spektakelde niet, maar 'drong daags na het feest op een nader onder zoek aan. De puntenlijsten werden nage- izien, en ziet, een 19-tal punten, behaald! dn de tweede afdeeling, stonden wat ter zijde geschreven en werden daarom niet medegeteld. Nu zijn ze in ide rij gezet, er bij getrokken en Hektor komt vlak bij no. ,2. 'Het publiek tevreden, de jury te vreden en de leider idem. "Een tegenvaiier Voor no. 3 en 4 natuurlijk, die ten slotte liever gezien hadden, idat de jury het optelsommetje zonder fout had gemaakt.; Van de aangeboden gelegenheid om ide prijzen te bezichtigen, aangekocht voor het Wilhelminafeest op "7 Sept. a.s„ werd gisteren een druk gebruik gemaakt. Een feestcourant zal dit jaar niet verschijnen. ;Uit het feestprogramma blijkt, dat de kin- jderen (der verschillende scholen ;s mor gens flink zullen worden onthaald, dat er gedurende den 'dag volksspelen zijn voor groot en klein, en dat het aan 'deelnemers in het geheel niet ontbreekt. .Het vogel schieten* een nieuwigheid in ideze ge meente, zal wel veel nieuwsgierigen in def morgenuren naar het feestterrein lokken* ZOETERWOUDE. Donderdag 6 dezer des v.m. 10 uur zal de gemeenteraad vergaderen. Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Ingekomen stukken. 2. Voordracht ter benoeming van 2 leden in het college van zetters, aftredend zijn op 1 Januari 1911 de heeren C. J. Kaptein en P. J. van der Poel. 3. Aanbieding gemeente- begrooting 1911. 4. Raadsbesluit, af- en overschrijving begrooting 1910. In den grootenWesteindschen polder gelegen ©nder de gemeente Stompwijk zal op 14 Sept. a.s. schouw woiden ge voerd over de wateringen, bruggen hootden enz.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2