Uit Stad en Omgeving. Uitvoerden. Verder ging het de geheele stad door. Daarna begon de ringrijde- xij, waaraan door 21 paren werd deel genomen. Verder werden op het Markt terrein volksspelen gehouden, terwijl in de muziektent in het Houtmansplant-1 soen een zangwedstrijd plaats had van een 5-tal plaatselijke vereenigingen. Des avonds met het begin van den lichtstoet regende het weer. Maar dit bedierf niets aan de feestelijke stemming. In de Groo- te of St. Janskerk had om 7 uur een orgelbespeling plaats. Duizenden woon den dit concert bij. Na afloop van den lichtstoet jwerdl een vuurwerk, afgestoken, dat een waar dig. slot was van deze feesten. In Maastricht viel ditmaal Konin ginnedag saam mét 't Taal en Letterkun dig Congres. Onder den indruk van dat congres had het Te Deum, 't welk ieder jaar op den Koninginnedag in de kerk van Sint Servaas wordt gezongen, dit maal een bijzonder karakter. Behalve de officieren van het garnizoen in groot-uni form en de burgerlijke autoriteiten zag men thans op het hoogkoor verschijnen de leidende figuren van het Congres, terwijl de overige congresleden en &e ge- noodigden in "net voor hen gereserveerd schip der kerk hadden plaats genomen. De kerkelijke plechtigheid werd door mgr. Severins, deken van Maastricht, geleid, nadat tot inleiding het Wilhelmus, door de symphonieafdeeling der stedelijke mu ziekschool was'ten gëhoore gebracht. Het koor der Sint Servaaskerk en 'dat der eerwaarde broeders zong er onder lei- fding van den heer Pauw "de gewijde mu ziek. Onder de uitvoering van het Be- nedictus van den Maastrichtschen toon zetter Helden "verlieten de autoriteiten het kerkgebouw, door de geestelijkheid voorafgegaan. Op het Vrjjthof hield de bataljonsmuziek de Maastrichtenaars nog een poos in gezellige pantoffelparade bijeen. Nederlanders te Rome. De Hoogeerw. pater Provinciaal der Dominicanen, p. Antonius Huysmans, is in gezelschap van den Prior van Huis- sen, p. Ros. van der Veer, in Rofrid aangekomen, om aan het generaal-kapit- tel der Orde deel te nemen. Dit kapittel zal zijn werkzaamheden deze week aanvangen en gehouden wor den in het nieuwe „Collegium Angeli- cum", dat de p.p. Dominicanen verleden jaar in de Via Vitale bouwden. „C." Mariabond in het bisdom Haarlem. Eergistermiddag jaarvergaderde te 's- Hage, de Haarlemsche Diocesane Maria bond (voor drankbestrijding) onder pre sidium van mevr. J. M. BurcksenWels van Rotterdam. Uit het jaarverslag der le secretaresse, mej. A. Kokshoorn, bleek, dat het aantal aangesloten Maria-vereenigingen sinds het vorige jaar steeg van 23 tot 28 (3 pas opgerichte zullen weldra volgen), dat het aantal leden klom van 2031 tot 2669, waaronder 798 Geheelonthoud- sters, dat 5 Meisjesbonden bestaan met 264 leden G. O., terwijl tot de oprich ting van zulk een bond plannen bestaan te Rotterdam, Delft en Enkhuizen en 'dat 20 Annavereenigingen in het Bisdom 1805 gezinnen met 5424 kinderen om vatten, wat, bij het vorig jaar vergeleken, een stijging beteekent met 671 gezinnen' en 1543 kinderen. De rekening en verantwoording sloot Jnet een batig saldo van ruim f100. De aftredende bestuursleden mej. A. Kokshoorn en mej. E. Henry, beiden van Den Haag, werden herkozen, terwijl in de vacature mej. Bruno, werd gekozen mej. A. M. C. Mooijman van Delft. Op voorstel van Den Haag werd ,de wenschelijkheid uitgesproken van de Vorming van commissiën van huisbezoek in de afdeelingen en van het, zoo moge lijk in samenwerking met het kruisver- bond, minstens eens per jaar organisee- ren van Oudersavonden ter propageering van de St. Annavereeniging. Zonder stemming werd aangenomen een voorstel Rotterdam, aandringende op Jiet houden van drankbestrijfdersdagen. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan een verdeeling der Rijkssub sidie in dier voege, dat een derde wordt gestort in de Bondskas, een derde gelijk verdeeld onder de afdeelingen en het overige derde deel onder de afd. naar Verhouding van het aantal leden. Besloten werd voorts modelstatuten te ontwerpen, waarop kon. goedkeuring zal worden gevraagd en die zullen moeten Worden aangenomen door alle M. V., Welke door den bond worden opgericht. Bij acclamatie werd aangenomen de Idoor het H.-B. voorgestelde motie: „Het is gewenscht, dat naast iedere M. V. een St. Anna-vereen. sta" en het daar mede verbandhoudende voorstel, om het H. B. te machtigen, bij de oprichting eener A. V. het honorarium van een spre ker te vergoeden. Na de rondvraag hield pater Hase, van Woerden ,een schitterende, overtui gende rede over het nut en de nood zakelijkheid der St. Anna-vereeniging voor onZe Roomsche drankbestrijding, die in verband met een drietal der aan genomen voorstellen, met vrij groote ze kerheid 'mag doen verwachten, dat de 'actie voor de A>. V, in het Bisdom Haar lem krachtig ter hand zal worden ge nomen. De speelhuisquaestie. Naar het „Vad." met zekerheid ver neemt, wordt de actie tegen de speelhin- zen te 's-Gravenhage gevoerd op bevel van den minister van justitie. De Afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur hield gister weder eene openbare ver gadering ter behandeling van een tiental zaken, t. w. 2 betreffende aanvragen om Rijkssubsidie voor bijzondere lagere scholen, 2 belastingzaken, 2 geschillen omtrent domicilie van onderstand, 1 pen sioenaanvrage, 1 beroep in zake onder- wijzersjaarwedden, 1 zaak betreffende toepassing der Hinderwet en 1 omtrent de politieverordening van een polder. Sinds de vorige openbare vergadering (43 Juli 11.) waren ingekomen niet min der dan 52 Koninklijke besluiten met betrekking tot vroeger behandelde zaken. Bij die besluiten zijn o. a. de volgende beslissingen genomen Als inrichtingen van weldadigheid of tot algemeen nut zijn alsnog voor vrij dom van personeele belasting in aan merking gebracht de Wilhelmina Hendrik- Stichting te Rotterdam, de R. K. Werk- liedenvereeniging St. Joseph te Losser en de Chr. Jongelingsvereeniging „Timo- theus" te IJsselstein. Ongegrond verklaard zijn o. m. de be roepen van Den Raad der Gemeente Eindhoven tegen de niet-goedkeuring van zijn be sluit' waarbij een besluit tot stichting eener school voor m. u. 1. o. werd inge trokken en het gebouw dier school werd bestemd voor eene H. B. S. Den Raad der gemeente Nibbixwoud tegen de niet-goedkeuring van zijn besluit tot opheffing der openbare lagere school in het dorp aldaar J. van Haaster te Leimuiden tegen de bepaling in de keur van den Wassenaar- schen Polder, dat voor inrichtingen tot verlichting of verwarming door brongas f 15 per jaar moet worden betaald wegens de daardoor veroorzaakte meerdere be- malingskosten Op de beroepen van Hr. Ms. Commis sarissen in verschillende provinciën of van Inspecteurs van het Lager Onderwijs, zijn voor een aantal bijzondere lagere scholen de door Gedeputeerde Staten be paalde Rijksbijdragen over 1909 op lagere bedragen vastgesteld, terwijl ongegrond verklaard zijn een paar beroepen van schoolbesturen tegen de afwijzende be schikkingen op hunne aanvragen om Rijkssubsidie, en op eenige drietal andere beroepen van Schoolbesturen de bijdragen verhoogd zijn. Een verzoek om eene logementver gunning voor een kleinhandel in sterken drank, van J. Meijer te 's Gravenhage (door Gedep. Staten geweigerd op grond dat het hier niet een logement maar eene slaapsteê zou gelden) is door de Koningin alsnog ingewilligd. LEIDEN, 1 September. Van hooggeachte zijde werden wij reeds opmerkzaam gemaakt, dat het door ons aan de „Noordbrabanter" ontleend bericht omtrent Leo Ba let klaarblijke lijk op een misverstand moest berusten. Onze zegsman kon ons echter niets definitief mededeelen. Wij aarzelden daarom een tegenspraak op te nemen, doch meenen thans daar mede niet langer te mogen wachten nu in het „Vaderland" van gisteravond Jos van Veen „zoo absoluut mogelijk" dit bericht tegenspreekt. Op het oogenblik dat het bedoelde bericht verscheen, ontving de schrijver in „Het Vaderland" een brief van Leo Balet uit St. Gallen in Zwitserland, waaruit zijn welstand bleek. Voorts deelt hij mede, dat het Balet's plan niet is, ooit in Hol land weer te komen. AARLANDERVEEN. Dat het voor fiet sers zaak is goed uit hun oogen te zien, ondervonden dezen middag twee, waar van de een juist de brug eener boerderij in het Noordeinde afreed, terwijl de an der over den weg passeerde. Zij reden dwars tegen elkander in, zoodat de laat ste met den grond kennismaakte. Wonder boven wonder kwamen èn fietsers én fietsen er goed af. Dat er, niettegenstaande Koninginne dag in onze gemeente een stil verloop had, toch een feestelijk gevoel huisde in de harten der kinderen, was aan de schooljeugd der verschillende scholen op te merken, die mei driekleur en oranje getooid zich naar hunne scholen bega ven, waar zij, door het zingen van ver schillende vaderlandsche liederen uiting gaven aan hun nationaliteitsgevoel. ALKEMADE. De lotelingen der lichting 1910 Jac. v. d. Poel no. 7, J. A. van der Zwet, no. 8, J. de Vos, 10. M. v. Ruiten, no. 13, J. v. Nieuwkoop no. 20 en T. C, Loon no. 21, zijn opgeroepen om den 30 September a.s. voor eerste oefening onder de wapenen te komen, terwijl de lotelin gen P. Loos en J. A. van Amsterdam van 16—31 Mei 1911 moeten opkomen. KATWIJK AAN ZEE. Voor volle ha ring werd hier besteed f 11.60 a 12.05, voor maatjes pekelharing f9.10 a 2.45 voor steurharing f 18.40 a 15.10 en voor makreel f 10.75; alles per kantje. LISSE. Thans kunnen wij officieel mededeelen dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de wijziging van het uit breidingsplan op verzoek en ten behoeve van de Christelijke Coöp. Bouwvereni ging „Helpt Elkaar", zoodat binnen een niet al te lang tijdsverloop de aanbeste ding van 17 nieuwe woningen kan wor den tegemoet gezien. Ter gelegenheid van denverjaardag van H. M. de Koningin werd er feest gevierd op de Christelijke School. In het café „De Nachtegaal" werd een goed geslaagd tuinfeest gegeven, opgeluisterd door de muziekvereeniging „Eensgezind". Het bestellend personeel van het Post en Telegraafkantoor had gisteravond geen dienst, zoodat de laatste bestelling verviel. NOORDW1JK. Ofschoon aanvankelijk het idéé was dat met de verjaardag van H.M. de Koningin geen feestelijkheden zouden plaats hebben, is deze groote Nationale feestjag geenszins ongemerkt voorbijge gaan, althans niet te Noordwijk aan zee. Maandagavond werd het plan gevormd om toch een of andere feestviering te doen plaats hebben, en diensvolgens hebben Dinsdagmorgen eenige jongelui voldoende gelden ingezameld om eene behoorlijk herdenking te vieren. En de heeren hebben voldoening van hunne bemoeiingen. Gedurende den dag heeft eene wandeling plaats gehad der School kinderen welke op sommige punten van het dorp Vaderlandsche liederen zongen. Voor den avond was uitgenoodigd het Muziekkorps „de Echo der Duinen" van Noordwijkerhout, hetwelk zich uitmun tend van zijn taak kweet en verscheidene nummers ten gehoore bracht. Ten half negen begon het afsteken van vuurwerk en schoten alras de vuurpijlen door de lucht, afgewisseld door meerdere zwaar dere stukken, Al zeer spoedig begon de stemming der ontzaggelijke groote menigte te stijgen en hoorde men gezang en gehos hetgeen later overging in eene algemeene zéér vroolijke stemming ten ongeveer 10 uur werden de teertonnen op het strand aan gestoken, hetgeen een zeer fantastisch gezicht opleverde, bijgewoond door een groote menigte uit de beide Noordwijken. Intusschen was een bal geopend in de zaal van Badhotel „Konijnenburg" waaraan verscheiden personen deelnamen.. Een en ander duurde tot zeer laat in den avond. Wij kunnen niet nalaten een woord van hulde te brengen aan de commissie welke zich belast heeft met het organi- seeren van dezen feestavond, een waardig vieren der geboortedag van Onze Geliefde Koningin,temeerdaaraandezebemoeïingen ten grondslag lag dat het niet aanging dezen dag onopgemerkt voorbij te laten gaan. Weliswaar waren de beide dorpen ge durende den dag in volle vlaggentooi, doch overigens was geen feestviering merkbaar, daar door de „Oranje Ver- eeniging" was besloten alle verjaardagen van het Koninklijk Huis samen te vatten, en de viering van het Julianafeest voor allen te doen gelden. De Illuminatie, voor verschillende vil la's aangebracht, kon niet slagen, tenge volge van den sterken wind. De „Eer ste" Electrische verlichting Voor "Pool star kon hiertegen echter het hoofd bie den. Deze electrische illuminatie trok ten zeerste de aandacht. NOORDWIJKERHOUT. De agenda der heden gehouden raadsvergadering was zeer mager. Alle leden waren tegen woordig behalve de heer Vos, die we gens ongesteldheid afwezig was. Voorzitter de heer G. Warmerdam, Wethouder, Loco-Burgemeester. De Gemeente-Rekening, dienst 1909, werd voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 22274.595V2i in uitgaaf op f 20937.33 en alzoo met een saldo van f 1337.26572. Na aanbieding der Begrooting dienst 1911, ging de vergadering in eene be- slotene over ter behandeling van een reclame van den hoofdelijken omslag. Koninginne-verjaardag werd door de schooljeugd feestelijk herdacht. Aan de school „De Voorzienigheid" werden allerlei spelen uitgevoerd en kregen de kinderen eenige versnaperingen en een cadeautje. Aan de school* in het dorp werd de jeugd vergast op een voorstel ling van een Jan-Klaasen-spel. RIJNSBURG. Ofschoon buiten schuld van het personeel der tram gebeuren er op het traject Rijnsburg-Noordwijk der Noordwijksche tram, nogal eens onge vallen. Zoo ook weer gisteren, H.v.d.M. met een wagen bloembollen van H. Hogewoning komend langs denVlietkwam met de van Noordwijk komende tram op de Bakkerbrug in botsing. Het paard schichtig geworden, ging aan het achter uit loopen, dpch aan den voerman, die zijn tegenwoordigheid van geest behield, van den wagen sprong, en het paard bij den teugels nam, was het te danken dat er geen persoonlijke ongelukken gebeurde en het bij materiale schade bleef. VOORHOUT. De uitslag van de ver loting ten bate van het ondersteunings fonds „St Anthonius" van den N. R.-K. Volksbond alhier, waarvoor ruim 500 loten w.aren geplaatst, is dat op de vol gende nummers de hoofdprijzen zijn ge vallen Taartenschaal met bordjes op no. '41, koperen bloempot op no. 91, Beeld H. Ger. Majella op no. *137; wit kaststel op no. 196, Fauteuil op ho. *262, Schemer lamp op no. ,361, Koffiepot (nikkel) op no. 368, Beeld St. Anthonius op no. 371, Millieu op no. 403,Lichtkroon op no. 411, Advokaat schenkkan op no. 423, Kope ren bloempot op no. 478, Cognacstel model Toren op no. 479, Koperen rook stel op no. 489, Stcenkoepel rookstel op no. 490. jWaï betreft de kleinere prijzen geeft het tentoonstellings comité gaarne nade re 'inlichtingen. Land- en Tuinbouw. De Hoornsche landbouwtentoon stelling. Het programma voor de Hoornsche landbouwtentoonstelling vermeldt oa.: Woensdag na de opening zal een groote postduivenwedvlucht worden gehouden, waarop volgt een concours van trekhon den en een wedstrijd van groenten- en ooftwagens. Reeds des Woensdags wordt ook de groote vee-tentoonstelling gehouden, met dien verstande, dat alleen de koeien worden tentoongesteld. Uitgezonderd zijn daarvan de collectieve inzendingen der fokvereenigingen. De bekroningen zullen dan ook nog niet bekend gemaakt wor den, doch Donderdagmorgen aan de kop pen der dieren worden bevestigd. Donderdag is de veedag. Dienzelfden dag heeft van 8 10 op de Kaasmarkt de keuring plaats van de ingezonden 74 stapels kaas. Des Vrijdags concours hippique, waar na gondelvaart en vuurwerk. Des Zaterdags concours voor politie honden en wedstrijd in hoefbeslag. Des Zondags ringrijderij in tweewielige rijtuigen. Kunst en Wetenschappen. 31e Nederlandsche Taal- en Letter kundig Congres. De belangstelling had gisteren veel .door het Koninginnefeest te lijden. Het bezoek aan de Vergaderingen was ont moedigend. In de eerste afdeeling waren toch nog enkele rijen stoelen bezet, deels uit hof felijkheid voor den algemeenen voorzitter voorzeker, die hier immers van den Lim- burgschen dichter Tranquinet in Maas tricht en Limburgsch dialect een aantal versjes voordroeg. Mr. Lambrechts Hurrelbrink had veel succes. De heer L. Mertens, onderwijzer te Heythuizen, had meer belangstelling ver diend voor zijn rapport, over den volks zang in Limburg, waarvan 'het dappere streven om het volk aan. Ihet zingen te krijgen, reeds veel meer gevolg blijkt te hebben, dan dezelfde pogingen bovenden Moerdijk. De liederbundel De Leeu- werk is bij tienduizenden verspreid en wordt door 't heele Limburgsch e land reeds gezongen en op .orkestrions ge - speeld. Een hoofd der school uit Noord-Ne derland gaf uitvoerige inlichtingen over wat daar op dit gebied wordt gedaan, en concludeerde dat wij Hollanders nu een maal niet anders zingen kunnen dan van de Zwaluw en Bokkie Bè, zóó zelfs, dat men iemand, die zingt op straat, zonder meer voor dronken houdt en op zou wil len brengen. In de tweede afdeeling sprak prof. v. «di. Linden, uit Luik, over het voorstel van den opstand tegen Spanje, erop wijzen de, dat reeds tijdens de regeering van Filips II de taalkwestie in Brabant oor zaak van geschil was tusschen vorst en volk, zoodat ook, mede tengevolge van dezen taalstrijd, van dit gewest liet eerste verzet tegen den Koning is uitgegaan. Prof. Blok deelde mee, dat deze strijd reeds bestond in de vijftiende eeuw. In dit verband pleitte de hoogleeraar een billijker oordeel over "Filips, Granvelleen Alva. Filips had bet wel goed voor mei het volk, maar zijn middelen waren ver keerd. Daarop behandelde prof. Heeres bet aandeel der Belgen in de ontwikkeling van Nederland als koloniale mogendheid, Hij noemde in dit verband Pieter van den Broecke, den gouverneur-generaal Pieter de Carpentier, in 1623 gouverneur gene raal geworden, beiden Antwerpenaren van geboorte, diie onze macht in Indië be stendigden. In het tijdperk 1815 tot 1850 speelden de generaals van Geen en Cle- rens een groo'te rol in den Java-oorlog, de commissaris-generaal Du Bus de Ghi- signies brak met de exploitatie-politiek der compagnie en voerde vrijere denk beelden in. Ten slotte bracht spreker hul de aan den Maastrichtschen overste Mi- chiels, den veroveraar van Sumatra's Westkust. In de derde afdeeling eindelijk cau- seerde de heer Jac. Vriesendorp uit Am sterdam over onze taal en de luchtvaart, die veel thans bestaande beeldspraak on mogelijk maakt, en bij beschrijvingen een taaltekort aanduidt. De heer Joh. C. Kesler uit Brussel verbeeldde zich een Nederl. taaimuseum waarin hij zijn hoorders rondleidde, wat hem aanleiding gaf tot allerlei woord spelingen, als van den laarzenknecht die den vloer dweilde met een zatlap en van den eigen haard waarin koud vuur brand de met een ketel woelwater er over ge hangen. Dr. Houben uit Luik handelde over het Limburgsch dialect, waarvan, jam mer genoeg, de klank ons Hollanders zoo vreemd aandoet en dien men ook den beschaafden Limburgers aanhoort als zij Nederlandsch spreken. Spr. zou het jam mer vinden als deze gewestspraak ver loren ging. De algemeene vergadering, die des middags gehouden werd', kon eerst niet doorgaan wegens gebrek aan belang stelling. Later kwamen er toch nog een voldoend aantal congressisten en bleek dat het aanva.ngsu.ur officieel verlaat was wegens een receptie, die de commissaris der Koningin dien middag heeft gehou den. De meeste heeren verschenen dan ook in den rok. De voorzitter gaf uiting! aan alle gevoelens van dankbaarheid en eerbied voor de Koningin, Bescherm vrouwe van het congres, aan wie spr. geluk en voorspoed wenschte. Er zal een draadbericht van gelukwensch wor den afgezonden. Lodewijk van Deyssel, opgeroepen als eerstvolgend spreker, bleek afwezig. Met den volgenden spreker, den heer Leo Meert de Mullewie van St. Nicolaasy bleek het insgelijks gesteld. Zijn redé zou inmiddels in druk zijn verschenen. De derde oproep werd gelukkig beant woord. De heer Sevens uit Gent legde dan de Vlaamsche beweging uit aan de Hollanders. Kerknieuws, Decreet betreffende de Eerste H. Communie. Het was ons opgevallen, dat de groq- te Duitsche katholieke pers van het De creet betreffende de Eerste Heilige Com munie eerst volstrekt geen notitie nam. De „Germania" bevatte eerst enkele da gen na zijn verschijnen een vertaling van het gewichtige stuk; de „Köln. Volks- zeitung" maakt er heelemaal geen gewag van. iTlians lezen wij in laatstgenoemd blad de volgende 'korte, maar zinrijke opmerking „Wij hebben het (Decreet) nog niet af gedrukt, wijl men mag veronderstellen dat, met het oog op de ongelijke toe standen in de verschillende landen, 'nog nadere uitvoeringsbepalingen "te wach ten zijn." ,Wij merken hierbij alleen op, dat het Decreet volstrekt algemeen is en voor alle landen geldt, Duitschalnd geenszins uitgezonderd en verder dat ge sproken 'wordt van een „goddelijk ge bod", door geen positieve wét te niet te doen. Wanneer de „Köln. Volksz." alleen had gezegd, dat de Duitsche bis schoppen nog geen nadere instructies zul len geven, wat de practische uitvoering van het Decreet betreft' zou niemand! daarop eenige aanmerkingen maken, maar zooals het blad zich thans uitdrukt, laadt het den schijn op zich van te willen aan duiden, dat op Duitschland in tegen stelling b.v. met Italië het Decreet zelf niet van toepassing is. Wat trou wens publicatie in de Duitsche pers "kon beletten, begrijpen wij niet, wijl de Con gregatie der H. H. Sacramenten zelf voor schrijft, dat hej Decreet elk jaar met Paschen in de kerk moet voorgelezen worden ten aanhoore van het heele ka tholieke Volk. Ook in Duitschland. De verontschuldiging van het Keulsche blad dat zijnen lezers dat gewichtige docu ment onthield, houdt derhalve geen steek, en doet denken aan een zijdeling- sche critiek. Teekenerid! In „La Croix" vinden wij een heel an dere beschouwing over hetzelfde onder werp; het is gericht tegen abbé Désers, die tegen de uitvoerbaarheid van het De creet geschreven 'had. Het Fransche blad betoogt terecht, dat het niet aangaat ter- wille van moeTlijTcheden, die niet te ont kennen vallen, eenvoudig heen te stap pen over een heilig recht en van "God opgelegden plicht der kinderen. Al de gemaakte opmerkingen raken de kern van 'de zaak riiet; als er moeilijkheden jzijn moeten degenen, die het decreet moeten laten uitvoeren of toepassen, dit daarom niet ter zijde leggen, maar rijpelijk be raadslagen en alles aanwenden, om ze te overwinnen. Geen wonder, dat „La Croix" werd gemachtigd mede te deelen, dat abbé Dé sers door zijne overheid over zijn optre den berispt werd. (Xijd.) Eucharistisch Congres. Ongeveer 270 geestelijken en leeken uit verschillende deelen van Europa te Liverpool de reis naar Montreal onder nomen op het stoomschip „Empres of Ireland." Dit stoomschip, dat in 1906 gebouwd is, is voorzien van een marco- nigraaftoestel. Aan boord bevinden zich1 kardinaal-legaat Vincent Vannutelli, zijn) neef en nicht, kardinaal Logue, aarts bisschop van Armagh en primaat van; Ierland, bisschop dr. Koppes, (Luxem burg), bisschop Touchet van Orleans, en tal van prelaten, priesters en leeken'. Kleinere groepen zijn reeds eerder, met de stoomschepen „Laurentic" en1 „Royal George" vertrokken. De correspondent van de^Köln. Volks* ztg." te Montreal méldt, <fat reeds ven 'scheidene bisschoppen en tal van pries ters daar zijn aangekomen. Grootscha toebereidselen worden getroffen voor d4 illuminatie der stad. De processie doo* cPe straten van Montreal Belooft zeer, schitterend te zullen zijn. Kardinaal Van- nutelli zal gedurende de processie he( Allerheiligste dragen. Waggons me bloemen komen uit Canada en ander^ landen. Katholieken en niet-katholiekei werken hier hand in hand om het congre( zoo prachtig en plechtig mogelijk te- doen zijn. Sport. Zwemmen over het Kanaal. Men seint uit Londen: Meijer begon gisterenmiddag tegen twaal uur te zwemmen. Nadat hij eenige mijiet ver gevorderd was, moest hij het opgevei omdat het water hem door de oogkappet binnendrong. Tegen drie uur keerde h, naar Dover terug. Hij deelde mede, di hij dit jaar den tocht niet meer zou wagei

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2