Donderdag BUITENLAND. Het erfdeel der Malleroy's. BINNENLAND. Ie Jaargang, No. 374 Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco 'per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. 1 September 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis; bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Frankrijk. De Sillon. De veroordeeling van den „Sillon" jdoor |den tij. Stoel,, vormt in 4e internaj- •tionale pers "het oriderwerp van een (levendige .bespreking.; De „Germania" [merkt naar aanleiding van deze yeroor- jdieeüng op, dat Marc Sangnier, de stich- jter en leider [dezer vereeniging ,Jinder- jdiaaid [bevangen ïs (door iden waan, (dat fcijn iSillon de gemeenschappelijke ,ziel jjnoet worden voor al diegenen, die, wat godsdienstige vraagstukken betreft, he melsbreed .uit elkaar gaan.... ti.et door ihem ontworpen program.... 4oet even eens ^d^delijk en beslist zien, dat hij [zich van zijn half-socialistische iltusies (meer gelooft dan Van de ontzaglijke jnacht jd/er Kerk. De Kerk wordt door hem ge heel .uitgeschakeld; opdat ;zij niet ge compromitteerd worde.... ,Wat zal Mare .jSangnier thans doen? tiet zal nu wel dra blijken öf zijn zoo dikwijls herhaal de verklaring, dat hij een .onderdanige (zoon der Kerk is, iets meer w*ls 4an een •■phrase." Op deze vraag geeft Mare Sangnier [zelf reeds het iantwooijd dn een inter view gepubliceerd door het „Journal de iBruxelles."" „Gij ziet voor p, zei Sangnier, poch een opstandeling, noch een ontmoedig- (de. yóór alles katholiek zijnde en het willend blijven, kan ik slechts aanne men met kinderlijken eerbied wat Pius X mij beveelt, of, juister gezegd mij ya'derlijk vraagt. Hij verklaarde zich overtuigd, dat 4e groepen die den ouden Sillon vervangen hadden, zich nu wél zouden onfoinden. [Wanneer ze mijn raad volgen, zeide (Mare, zullen ze het zeker doen. Ik erken dat we ons bevinden tegenover een stel lig .bevel van Heil PausJ en'dat wij ons daaraan dienen te orid erwerpen; ook zal ik mij, omfdat het de wil des Pausen is, niet langer met de leiding dier groepen van jonge lieden bezig hou den en de reorganisatie aan de bisschop pen overlaten. De Jrt» Vader wil niet meer dat ik me [bezig houd met de opvoeding 'der jeugd Ik zal hem gehoorzamen, door mevoor- ftaan Je Wijden aan de directie van mijn krant en de politieke actie. Op het republikeinsch en democra tisch terrein, zal *k dus voortgaan, zoo- fveel mijn leven en mijn krachten het mij [toelaten, te werken met de middelen, die nog zullen overblijven en volgens tnijn plicht en "ik zal in mijn artikelen en iin mijn gesprekken steeds verniij- jden om iets te zeggen, "dat aan anderen (de gedachte zou 'kunnen géven, dat ik ben gevallen in de dwalingen aangeduid1 door het Pauselijk schrijven," De Parijsche „Croix" meldt, daton- jrmiddellijk na de ontvangst van het Pau selijk schrijven betreffende den „Sillon" een zeker aantal leden dezer vereeniging een bijeenkomst hebben gehouden. Het „Bulletin de l'office du travail" zal binnenkort een statistiek uitgeven van jde conflicten welke tusschen arbeiders en werkgevers plaats hadden gedurende de maand Juli 1910. FEUILLETON. 26) Wanneer hij zijn hand op mijn schouder deed leunen en met zijn rond borstige stem zeide: „Welnu, oude rak ker, ben je tevreden Is er iets noo- [dig om je in een goed humeur te zet ten dan gevoelde ik, dat ik aan hem gehecht was als een hond aan zijn mees ter, en dat ik gaarne voor hern in den 4ood zou gaan. Ik zweer u, vader, dat als... Ik heb je bevolen, te zwijgen.* (Hoe goed hij voor joü geweest is, weet Je... Wat de gravin voor je moeder en joü geweest is, weet je ook. Eens is de dag gekomen, waarop God pe gedegenheid gaf hen je dankbaarheid te tconen... een dag, 'dien ik als een d,ag Vol zegening voor joü en Piij beschouw de... O, 'Gosds 'mocht ik dien dag. niet be leefd hebben. 'i~.rt4 werklieden brachten het in 31 dagen tot 134 stakingen, terwijl geduren de hetzelfde tijdperk Ihet vorige jaar S8 stakingen plaats hadiclen. De patroons be antwoordden deze staking mét slechts één uitsluiting. Voornaamste oorzaken der staking waren e'ischen van loonsver- meerdering. (He* conflicten be droeg ,166. Hiervan eindigden 30 met gunstigen uitslag voor de werklieden, 80 met eirkele concessies of gedeeltelijk suc ces, terwijl de arbeiders bij 56 stakingen de néderlaag leden. Turkije. De militaire toebereidselen der Tur ken aan de Grieksche grens worden in alle stilte voortgezet. Zestien batterijen snelvuurgeschut, welke zoogenaamd voor het houden van oefeningen naar Karafe- ria gezonden werden, dienen in' werke lijkheid ter grensversterking. De commandant van het derde leger korps heeft de officieren doen weten, dat er geen verloven zullen verleend worden. Naar de Tanin meldt, zal het ministe rie van Marine 20 transportschepen aan koopen. Een vertegenwoordiger van de Matin heeft te Rome een onderhoud gehad met Venizelos, het hoofd van de Kretenzer re geering, die, Zooals men weet, te Athe ne tot volksvertegenwoordiger gekozen is. Ik weet nog niet, zeide Venizelos, of ik het mandaat, dat de kiezers te Athe ne mij willen toevertrouwen, zal kunnen aannemen. Ik zal het zeker niet aanne men zoo er eenige kans op complicaties uit voortkomt. En ik bedoel natuurlijk binnenlandsche complicaties en niet in ternationale, want deze laatste kunnen niet voorkomen. Ik ben Griek en mijn vader is achttien jaar uit Kreta verban nen geweest, omdat hij Griek was. Maar daar ik er natuurlijk niet over denk mijn nieuw mandaat te aanvaarden zonder eerst 'mijn functie als hoofd der Kretenzer re geering neer te leggen, kunnen er geen buitenlandsche complicaties voorkomen. Maar ook van een binnenlandsch stand punt bezien, zou ik nimmer aanleiding tot moeilijkheden willen geven. Ik ga dan pok naar Kreta om mijn vrienden te raadpLegen en met mijn tegenstan ders te praten. Daarna zal ik een beslis sing nemen, die dus geheel zal afhan gen van de opvatting der verschillende partijen. Zoo ik het mij aangeboden man daat aanvaard, dan heb ik daarmee slechts één bedoeling: mede te werken tot den volkomen vrede voor Grieken land en Kreta .naar 'buiten en inwendig GEMENGD. Over het resultaat der ontmoeting vlan d'e ministers ,Von Aehrenthal en "di San Giuliano te Salzburg zal vermoedelijk in overeenstemming met het tot'nu'toe gevolgde gebruik bij het vertrek van den Italiaanschen minister van buitenland sche zaken een communiqué worden uit gegeven, De ontmoeting was zeer hartelijk en vriendschappelijk. San Giuliano en Aehrenthal zijn gister naar Ischl vertrokken. Hedenmorgen zou de Keizer San Giuliano waarschijnlijk ontvangen. De bladen mélden dat Roosevelt in Vader, ik zweer u, dat ik niet in 't minst.... Ik weet alles, ellendeling. Ik weet dat mijn zoon, die zoon, waar ik zoo trotsch ,op was., slechts een lafaard, een verrader is. Ik weet dat ge uw" weldoener verkocht hebt... Ik weet... Dat heb ik niet, vaderbij al Wat heilig is... Ik heb het hoofd der bandieten je verraad aan Richard hooren vertellen. Dat is een leugen. En is ook het laatste woord van dien bandiet een leugen, toen hij ster vende je voorbij zag gaan en „Judas" riep Pascal ik heb met ons beider leven voor je trouw ingestaan. Gij hebt de heiligste eeaen verbroken, aan mij is 't de mijne te houden. Vraag God vergeving, ongelukkige. Ge gaat sterven. Pascal wierp zich na,ar achteren en wilde heensnellen, maar zijn vader hield hem-aan zijn arm vast. Op je knieën... en vraag God je zonden te vergeven, hernam' 1de matroos. Ik' wil niet sterven, hernam! Pas cal, terwijl hij tegenstribbelde, neen.... Genade, vader, genade... Men heeft 0 beu 4rogen... Ik heb 't niet gejd&an». Q, dood een rede te Denver het opperste ge rechtshof aanviel wegens zijn conserva tieve beslissingen. Hij zeide, dat ,de re geering niet moest toestaan, dat een neu traal "terrein tusschen de regeering van de Staten staat en van den Bond, een toevluchtsoord ,was voor ide trustmag naten idiie wenschten te handelen tegen het openbaar belang. De democratische burgemeester van Denver zeide, dat ide meerderheid van de westelijke republikeinen en vele de mocraten niet tevreden zouden zijn voor Roosevelt weer president was. De arbeidersbond te Bilbao besloot tot algemeene staking. De geheele stad is in roering. Verscheidene fabrieken zijn reeds stop gezet. Een deel der beneden stad is door troepen bezet, de hooger gelegen wijken zijn afgezonderd. Een groot aantal personen zijn in hechte nis genomen wegens beleedigingeri en aanvallen op de gewapende macht. De politie en gendarmes voeren herhaalde lijk charges uit. Stoomschepen welke binnenkwamen, hebben order ontvangen naar andere havens te vertrekken. Verschillende sche pen zullen naar de Oostkust moeten ver trekken: andere zijn door de bemanning verlaten^ De typo's van een dagblad staakten. Door aanplakbiljetten is gisteren aan de bevolking van Saloniki kennis gegeven, dat ook daar de algemeene ont wapening zal beginnen. De politie en de gendarmen zullen te samen optreden om de opdracht door te voeren. Bin nen 14 dagen moeten alle wapens zijn ingeleverd. Aan verschillende Parijsche bla den wordt uit Tanger gemeld, dat de Spaansche regeering het bezettingsgar nizoen van Ceuta aanmerkelijk heeft ver sterkt. De bezetting is reeds 15.000 man sterk en de barakken, die in de laatste dagen zijn opgetrokken, kunnehjn geval van nood nog 15.000 manschappen her bergen. I Ook zijn daar in den laatsten tijd groo te hoeveelheden oorlogsmateriaal en transportmiddelen aangekomen, het is vooral de versterking der genietroepen die de algemeene aandacht der mogend heden trekken. Hieruit toch wordt be sloten, dat de Spanjaarden het plan hebben strategische wegen aan te leg gen. Het gerucht werd zelfs verspreid dat bij Ceuta een Spaansch achterland zou gevormd worden, dat Tetuan en de omgeving zou omvatten. In Tetuan hebben deze geruchten groo te opschudding onder de inboorlingen te weeg gebracht. Zaterdag a.s. zal te Madrid weer 'n Ministerraad plaats hebben, waarin o.a. de houding door de regeering, tegen over het Vaticaan aante nemen, zal vast gesteld worden. Nog tiienzelfden dag zal Canalejas 'den Koning te San Sebastiaan Verslag van den toestand geven om ver volgens via Parijs zijn reis naar Brussel te aanvaarden. Het heet, dat (Canalejas in een rondschrijven alle partijleiders der Regeeringsmeerderheid [heeft opgewekt, vooral er voor te zorgen dat bij de ope ning van het Parlement in October alle afgevaardigden aanwezig zijn, aangezien er belangrijke besluiten genomen moe ten worden/. mij niet... Ik ben zoo jong, ik' zal boe te [doen... Om wille van mijn moe4er... Om wille van mijn moeder, heb mede lijden imët mij. Zijn vader begon een weifelende hou ding aan te nemen, maar ongelukkig voor Pascal, viel zijn beurs uit zijn zak'. Op 't gezicht van het goud, dat hij na tuurlijk als de prijs van het verraaM2 van zijn zoon beschouwde, kreeg het ge laat van Gilbert een zoo onheilspellende uitdrukking, dat Pascal om' hulp ging schreeuwen. Help, riep hij. Help MoordHelp. Eenige visschers snelden toe. Toen zij bij de beide mannen kwamen, weerklonk een pistoolschot. Pascal strek te zijn armen uit, liep wankelend enkele schreden en viel [dood neer. De kogel was [door zijn hersens gedrongen. Die jonge man, was mijn zoon, zei de Gilbert tot de vissdiers. Hij heeft Zijn Weldoener verraden en zijn ouden vader onteerd. Ik had [met ons beider levein voor zijn trouw, ingestaan. Ik fieb 4e helft van inijn eed volbracht* 4e andere helft ;zal weldra vervüld worden, zoo dra ik ririjn plicht volbracht heb1. Ben gombere stijte volgde pp gezjej Koninginnedag. Uit verschillende plaatsen van ons land komen mededeelingen omtrent opgewek te feestvieringen ter gelegenheid van den Konniginnedag. [Voor zoover 'die berich ten op den omtrek betrekking hebben, namen wij ze onder plaatselijk nieuws op De avondfeestelijkheden hebben Jheiel wat te lijden gehad door de plasregens die vooral na negen uur vele feestgangers dwongen op een vroeg uur huiswaarts te keeren. In Amsterdam werd de dag be gonnen mét "koraalmuziek, uitgevoerd door de stafmuziek van het 7e regiment infanterie yanaf het platform van de Nieuwe Kerk. Op het terrein achter het Rijksmuseum had het groóte volksfeest plaats, terwijl op het IJsclub terrein door de Ver. tot Vered. van het Volksvermaak volkswedstrijden waren georgariiseerdt. Op verschillende plaatsen in de stad had den muziekuitvoeringen piSats, In de Oude Luthersche Kerk aan het Spui werd een orgelconcert gegeven. Op de Stad houderskade defileerden de troepen 'te Amsterdam in garnizoen, voor kolonel Froger, commandant van het 7e reg.Tnf. Des avonds was er schitterend vuur werk op den Amistel en een tocht met ge- illumineerde vaartuigen van het IJ door Prinsengracht naar Amstelt Te Rotterdam is Koninginnedag weer onder de leiding van Tiet bestuur der Vereeniging tot Veredeling v. "Volks vermaken op waardige wijze gevierd, met medewerking van een 20-tal Oranje- en Buurtvereenigingen. .Het feest werd ge opend met reveilles in tien verschillende deelen der stad en koraalmuziek op den toren ider Groote Kei"k, door 4e tiar- monievereeniging der Chr. Jongelings- vereeniging Obadja. Een bijzondere wij- iding werd aan den 'dag gegeven door d'e plechtige overdracht van liet ter gelegen heid der geboorte van 'Prinses Juliana gestichte .Gedenkraam, dat in de Groo te Kerk geplaatst werd. Het ontwerp en de vervaardiging van dit Gedenkraam werden opgedragen aan het atelier van gebrand glas 't Prinsenhof van 'J. L. Schouten te Delft. Het raam, "8.80 M. hoog en 3.40 M. breed, is een waar kunststuk, dat den vervaardigers en ont werper alle eer aandoet. Op het glas is afgebeeld: Rotterdam hulde brengende aan het gelukkige Vorstenpaar. 'Er wer den niet minder dan 14 optochten en 3 historische optochten gehouden. Op 13 verschillende pleinen waren verder kin derspelen georgamseerd, op 3 gymnas- tiekfeesten en andere volksfeesten. 's Avonds lampionoptochten, Bios coopvoorstellingen, verlichting op twee en vuurwerk' op vier plaatsen enz. Een feestviering "door de gecombi neerde christelijke zangvereenigingen (in den Doele op Donderdag avond zal de viering van 'den ]K°ninginneclag Beslui ten. Uit Apeldoorn méldt jnen om trent het Koninginnefeest het volgende: Om 10 u. begaven zich de 5000 school gaande kinderen van de Loolaan, waar de stoet was opgesteld, in optocht over het Cour van het Paleis, waartoe .H. M. woorden. De visschers zwegen vol mede lijden met de bovenmenschelijke smart jdiie [zij op het gelaat van den piatroos lazen. Toch hield ik veel van hem, mom pelde de grijsaard, die neergeknield was bij het lijk. Het was mijn eenige zoon, mijn trotsch, mijn eenige hoop hier op aarde. Hald iedere druppel van mijn bloed1 een idag van geluk aan zijn leven kun? nen toevoegen!... Mijn God^ wat heb ik gedaan, dat Gij zóó mijn laatste da gen vergalt, riep hij plotseling in wan hoop vervallend.... Pascal, mijn arme Pas cal, mijn arm kind Getroffen door zijn smart, trachtten de mannen die hem omringden, hem te troos ten, (maar Hij hoorde hen niet. Zij wilden Het lijk voor hem naar het kerkhof dragen. Neen, zeide hij, ik zal het alleen dragen. Hij nam' het lijk in zijn armen cn be gaf zich op weg naar het kerkhof, 4at naast Ide kerk lag. De visschers gingen spaden halen en hadden weldra een grafküil gedolven, waar men het lijk van den ongelukkigen Pascal in nederliet. welwillend haar toestemming had ver leend. De leden (der Vorstelijke Familie =-r ook de Koningin-Moeder en de Prin ses h—hadden op het bordes plaats ge nomen en namen "hier de gelukwenschi van de Apeldoornsche jeugd met zicht baar genoegen in ontvangst. Daarna ver- Volgde de stoet zijn weg door het dorp4 naar het feestterrein aan den Deventer- weg, waarde kleinen in de draaimolens oif bij den hof illusionist Don Bosco en niet het minst ook bij de versnaperingsr tentjes zich wisten te vermeien. Je 1 uur namen de volks- en kinder spelen op het feesterrein een aanvang,- die tegen 3 uur met een oezoek van de Kon. Familie werden vereerd. Ook;' de Prinses nam (ditmaal voor het eerst de „Oranjehulde" (een "der kinderspelen heette aldus) in oogenschouw. 's Avonds Was er concert op het feestterrein, waarop de dag met een schitterend vuurwerk, werd besloten. Op een nieuwe wijze heeft de .Veree niging Koninginnedag te Haarlem feest weten te vieren, namelijk door de oprich ting van een 'dubbelzomer-theater in de Hertenkamp. Daar traden acrobaten en equilibristen op, kunstwielrijders, een dubbèl quartet, daar wérd zélfs een bal lon ppgèlaten, die naar de öllde ge woonte, met 'Tïeete lucht wor'dit gevuld en waaraan dan een acrobaat trapéze-toe ren verricht. 's Morgens gaf dit gezelschap een voorstelling voor de kinderen, 's mid dags en 's avonds voor de ouderen en de laatste voorstelling eindigde met een bal champêtre. Overigens bestond het programma uit tal van concerten, van den toren van Sty Bavo werd koraalmuziek gegeven, mu ziekkorpsen samengesteld uit liefheb bers wandelden door de stad, zelfs liet zich er een op een schuit in de Nieuwe Gracht hooren. En ;s middags was er 't tradiitioneele concert in de Groote kerk waar als solisten mcj. Hermine Schol- tén en de heeren Ohristiaan Kriens Jry Louis Robert en Garel Phlippeau optra den. Utrecht had o.a. een allegorische op tocht, voorstellende „Jacoba van "Beie ren ter valkenjacht." Van de feestelijkheden te Middel burg vermelden wij, dat in de Abdij voor de woning van den Commissaris der Koningin de eerste uitvoering werd ge geven van den JTompetinenmarsch. L)e- zc marsch werd uitgevoerd door 100 jon gens van 812 jaar op kleine trompet ten en met begeleiding van "het Middel- burgsch muziekkorps. De Koninginnefeesten te Gouda, ge organiseerd door de nieuw opgetreden Commissie voor openbare feesten, zijn' bij uitstek geslaagd. De feestelijkheden werden geopend te! half acht met het spelen van koraalmu ziek van den toren der St. Janskerk. Onderwijl vormde zich op het Markt plein de stoèt, die een 'feestelijken om gang door de stad zou maken, bestaande! uit een 300-tal jongens, een eercwacht te paard en twee muziekkorpsen. On der een scherp neervallenden plasregen' vertrok de stoet naar het huis van den burgemeester, waar de jongens, bege leid door de jnüzlek van 'het stedelijk! muziekkorps, een klepper- en fluitmarsch' Zijn vader stelde al het geld, dat hij op Pascal vond, aan een visscher ter hand, idie op zich nam het naar tien' pastoor te doen brengen en dien te ver zoeken het grdf te zegenen en missen voor Pascal's zielerust te lezen. Gilbert knielde neer op liet graf en' bad langen tijd. De tranen rolden hem! over (de wangen, terwijl door kramp achtig snikken geheel zijn lichaam tril de. Een weinig achter hem neergeknield; baden de arme visschers ook, terwijl zij met ril edelijdenden blik den ouden ma troos gacfe sloegen. Eindelijk stond hij op. Mijn dank aan u allen, die medelij den gehad hebt met de smart van ecni vader, zeide hij. Moge God het u loo- nen, en u uwer waardiger zonen geven* Hij drukte vol ontroering de hand varf ieder der visschers en verwijderde zich' haastig. Vijf minuten later weerklonk de hoef slag van zijn paard over 4^n heerweg; tiie lei|dde jnaar Roncev^L (Wordt .vervolg^)]

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1