BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Gemeenteraad van Ter Aar. Hofbericht. H.M. de Koningin-moeder arriveerde gistermiddag 4.58 per salonrijtuig aan het station Apeldoorn. H.M. de Koningin was met de Prinses Hare Moeder komen verwelkomen. Op den terugrit nam de Koningin- moeder, die naast de Koningin in het a la daumont bespannen rijtuig zat, het Prinsesje op den schoot, wat aan het publiek veel toejuichingen ontlokte. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besl. is met ingang van "den len September 1910 aan den officier van administratie 2e klasse J. ,W|. B. Everts op zijn daartoe gedaan 'verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend; zijn met ingang van '24 Augustus be noemd Te. tot adelborst le klasse "bij de zee macht, de adelborsten 2e kl., le afdee- ling bij het Koninklijk Instituut voor de (Marine te Willemsoord: L. A. C. M. 'Doorman, "J. W. Langeler, K. ,W. F. M. Doorman, P. de Booij, A. R. Meijer, "C. IJ. baron van Asbeck, M,. |G. de Jong, (Hi. .O. Timmers Verhoeven, O. F. N. Ivan Doorn, G. JPj. Wouters, G. E. V. L. (Beekman, G. A. Dagnelie, J. Th. Stroe- jye, p. A. Willemsen, N. A. Rost van :fTonniinngen, J- P- Buijs, E. .J Voute, D. jij, baron van Lynden, J. P. Abbinga, |jF. P. Snethlage, O. Noyon, J. M. Luden, M. A. van Kervel, J. W. D. Kuijl, G. van Reede, L. F. Klaassen, j. Bruin, J. C. Knegtmans, J. .W|. Henny, H. J. ,Top, (W. W. G. Palm, K. Muller; 2e. tot adjunct-administrateur bij de zeemacht, de adspirant-administrateurs F. A. Kuhn, J. W- Goossens en C. A. [Hu ijs man. Kath. Typographen. De Ned. R. K. Jypagrafenbond, die thans 23 afdeelingen telt met ongeveer '630 leden, hield Zondag te 's-Gravenha- ge zijn jaarvergadering, waarheen alle af deelingen, op een tweetal na, haar afge vaardigden hadden gezonden. Uit het jaarverslag van "den secretaris bleek, dat de toestand uitmuntend is. Door zijn actie wérd op sommige plaat sen, oja. in Den Haag, de 9V2-urigen arbeidsdag verkregen, terwijl ook de loon- actie in meerdere gevallen goede resul taten had. Het jaarverslag van den penningmees ter luidde gunstig, het batig saldo was aangegroeid tot f618.32. Ook het ver slag van den penningmeester der Voor- zorgs- en Weerstandskas wees op ba tige saldo's, n.l. f641.93 en f587.57. De agenda vermeldde niet minder dan 34 punten. Na lange gëdachtenwisseljng werd een voorstel aangenomen om de contributie, welke thans met inbegrip der contributie .Voorzorgs- en jWeerstandfc- |cas 61/2 cent bedraagt per wee"k en per Jad, te brengen, op "10 cei<t per week en per lid, alles inbegrepen (Bondskas, Voor zorgs- en Weerstandskas en* Vakbureau) Uit de toelichting bleek, dat deze ver- Tiooging van contributie noodig was: "le. om een vrijgestelde (gesalarieerd pro pagandist) te benoemen. 2o. om bet vak blad tweemaal per maand te doen ver schijnen De begroóting voor het volgend' boek jaar, jn inkomsten en uitgaven f3356 aanwijzend, werd goedgekeurd. Op dieze begr. kwamen 2 nieuwe posten voor sa laris van den vrijgestelde a f 17 per week en zijn f éis- en verblijfkosten a f350 per jaar, alsmede reiskosten voor werkloo- Ze leden af 100. De „Katholieke Typo graaf" tot dusver maandblad zal voortaan tweemaal per maand verschijnen. De termijn van bijslag uit de .Voor zorgskas (bij werkloosheid) werd van 6 tot 8 weken verhoogd. Jbiet bedrag der juitkeering werd op f4 per week gestekt. Het bedrag der uitkeering bij overlij den werd van "f50 tot f75 verhoogd. Pensionneering van den Haagschen burgemeester. Een afzonderlijke regeling voor "de pensaonneering van den burgémeester van 's Gravenhage, door de commissie ad hoe yoor de ontwerp-verordening betreffende ide wethouderspensioenen "in dè toelich ting tot dat ontwerp reeds wertschelijk genoemd1, is thans bij den [Haagschen gemeenteraad ingediend» In de toelichting "wordt- er op gewezen, 9at de veelomvattende taak van £en burgemeester het wel tot die groot? Zeldzaamheden zal doen behooren, dat hij nog (in functie is op den leeftijd, waar op de pensioenverordening, waarbij tot dusver rijn pensioen geregeld is, recht op pensioen geeft. Ook de werkkring yan den burgemée^ter vertoont meer overeenkomst met dien 'der wethou ders. In de artikelen van de nieuwe rege ling Wordt oJa. bepaald, dat recht op 'pensioen bestaat: le. bij eervol^'ontslag of niet-herbenoeming wegens zietsy of lichaamsgebreken, en 2e. bij niet-herbe- noemging of na *3 jaar burgemeester te fcijn geweest bij eervol ontslag. "Het pensioen bedraagt f600 voor elk dienstjaar tot een maximum van f3000 Jn geval vap ontslag op grond van riels- óf lichaamsgebreken bedraagt het pen sioen ten minste f1800. "Het pensioen vervalt of wordt ver- Jninderd bij aanvaarding van een open bare betrekking. Kamerzetel Rotterdam V. Naar wij thans met zekerheid vernemen, Hgt het ni de bedoeling van het Tweede Kamerlid voor district Rotterdam V, mr. A. de Jong, met de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal, als zoodanig af te treden. (Msb.) Statistiek der Werkeloosheid. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek zal weldra uitvoering worden gegeven aan het voornemen om maan delijks nauwkeurige gegevens te ver zamelen omtrent de werkloosheid der arbeiders welke van hun v a korganisaties naar vaste regelen uitkeering ont vangen ingeval van werkloosheid. Daar de vakorganisaties, welke geen uitkeering ingeval van werkloosheid verstrekken, vaak niet in staat zijn het juiste aantal hunner werkloozen op te geven, moet het onderzoek voorloopig beperkt blijven tot de werkloosheid in die vakorganisaties welke hun leden wél uitkeering verstrekken. De gegevens nopens de werkloosheid in die organisaties, welke bij een ge meentelijk werkloozenfonds zijn aange sloten, worden door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzameld door tus- schenkomst van laatstgenoemde instel lingen. Als een blijk van bijzondere onder scheiding harer groote verdiensten, heeft Z.H. de Paus aan mejuffrouw M. H. E. Debrus, directrice van het Binnen-Gast- huis te Amsterdam, ter gelegenheid van haar 25-jarig feest het eerekruis verleend „Pro Ecclesia et Pontifice". Het gedenkteeken ter herinnering aan de geboorte van Prinses Juliana, op het Juliana van Stolbergplein te 's Gra venhage, zal niet onwaarschijnlijk door H. M. de Koningin persoonlijk worden onthuld-, eenige dagen voor "de opening van de Kamers 'der Staten-Generaal. Het Comité heeft n.l. besloten zich met een daartoe strekkend verzoek eer biedig tot H. M. te wenden. LEIDEN, 30 Augustus. De Bakkersactie. Gisteravond was er in de groote zaal der Stadsgehoorzaaal door de soc. dem. Bestuurdersbond eene vergadering belegd om te protesteeren, zooals de heer Mole naar, voorzitter van den Bestuurdersbond, in zijn openingswoord zeide tegen de „ver regaande patroonsbrutaliteit" in Leiden. Twee sprekers traden op n.l. de heeren L. Goudsmit van Amsterdam en H. Spiek man van Rotterdam. De eerste zette uiteen, wat aanleiding had gegeven tot het ont slag van 4 gezellen aan de broodfabriek „De Vereeniging". Hij ging daarbij het verloop der bakkersactie nadeelde mede dat op Zondag 3 Juli, toen de werklieden over staking beraadslaagden, alle Leidsche patroons in de broodfabriek van den heer van Dorsten bijeen waren om bij even- tueele staking in die fabriek zooveel mogelijk brood te kunnen bakken, terwijl steun te verwachten was van deAmster- damsche bakkerszoons vereeniging; zeide dat de actie op den bewustenVrijdagmiddag mislukt was door het onderling wantrou wen, het gemis aan vertrouwen in de or ganisatie der werklieden en noemde het een schandelijke onrechtvaardigheid, een brutaliteit van den heer van Dorsten om naar aanleiding van een personeel- vergadering 4 vaders van huisgezinnen te ontslaan. Alles is gedaan, om het ontslag te doen intrekken de heer van Dorsten deed zelf het voorstel de Kamer van Arbeid over het rechtvaardige van het ontslag te doen beslissenhierop ging de organisatie aanvankelijk in. Waarom ten slotte de K. v. A. de zaak niet in handen kreeg, werd ons niet duidelijk gemaakt. Degenen van het personeel die de ook als annonce opgenomen circulaire on derteekenden, waarin gezegd werd, dat de heer van Dorsten een goed patroon steeds is geweest, werden geducht ge hekeld. Zij hadden uit lafheid gehandeld; uit broodvrees geven zijn hun handteeke- ning, anders zou de broodfabriek nog meer achteruit gaan en zouden zij wellicht op straat staan. Dat dit groot aantal huis vaders broodeloos werd, vond de heer Goudsmit zoo erg niet. Wel schreeuwde hij moord en brand tegen een patroon, die 4 werklieden ontsloeg, en wraakte diens humaniteit; wat te zeggen van spre kers menschlievendheid, die betoogde dat men mét de werklieden der ^Ver eeniging", die zoo laf waren, die de actie hadden doen mislukken, geen mededoo- !gen moet "hebben, ook ai zijn zij 'door het toedoen der werklieden zelf op straat gezet? De „Leidsche "Courant" werd aangehaald om het goed recht der eisdien van de werklieden te bewijzen, ofschoon taien het natuurlijk] nïet eens was,'dat men langs ordelijken weg zonder dreigen met staken, jnoes't te werk gaan. Eén ontslagene werd „na lang bidden en smeeken" teruggenomen en mag „ge nadebrood" blijven eten. De heer Spiekman hield een meer agi tatorische redevoering, waaruit we ver namen, dat het conflict bij de broodfa briek „De Vereeniging" niet allereerst ging over de loonen, want tusschen de uitbetaalde en de geëischte loonen is het verschil zoo groot niet. Het kernpunt van de quaestie ziet spr. in de organi satie. Dat deze spreker, behalve onge nietbare ellenlange zinnen ook heel wat groote woorden gebruikte, behoeft feite lijk niet meer gezegd te wordendaar voor is hij bekend. Beide sprekers eindigde met aanspo- sing geen brood meer van „De Vereeni ging" te koopen. Voor debat melde zich niemand aan er werd geroepen „Ze durven niet, hier mede doelend op de gezellen van „De Vereeniging", die in de zaal aanwezig, hun houding niet in 't openbaar verde digden. Daarna ging de vergadering on der het zingen van een socialistisch lied uiteen. Drinkwatervoorziening. Vrijdag zijn de dagelijksche besturen der gemeenten Velzen,, Bloemendaal, Schoten, Zandvoort, Hiljegom, Benne- broek, Lisse, Sassenheim, Warmond, Noordwijk, Noordwijkerhout en Katwijk genoodigd voor een vergadering te Haar lem, ter bespreking van het vraagstuk der drinkwatervoorziening van de ge noemde gemeenten. KATWIJK AAN ZEE. Prijzen der haring volle pekelharing f 11.60—12.15, maatjes pekelharing f 8—8.80, steurharing f 13.5016.30, makreel f 11.65—12.80 per kantje. Een Nederl. bom van Katwijk is gisteren masteloos te Grimsby binnenge sleept. NOORDWIJKERHOUT. Naar men ons mededeelde, heeft de feestcommissie, die de vorige week aan de huizen giften inzamelde ter bestrijding der kosten voor de viering van het Wilhelminafeest op Donderdag 15 September a.s. een flink bedrag ingezameld, zoodat ook dit jaar de feesten weder een grootsch karakter zullen hebben. Met den bouw van het Tehuis voor verwaarloosde kinderen aan den Lange- velder weg, waarvoor het initiatief is genomen door Mej. van Dissel zal, zoo vernamen we, binnenkort een aanvang worden gemaakt. De volgende lotelingen van de lichting 1910 moeten op 30 September a.s. des voormiddags te 91/* ure, te Leiden tegenwoordig zijn, teneinde bij de Militie te worden ingelijfd: W. M. Broekhof, C. v. Weren, G. Caspers en L. Bouwmeester. De loting voor de Nat. Militie, welke heden voor deze gemeente te Noordwijk is gehouden, had den volgen den .uitslag: J. C. Aartman 12. A. van Beelen 11. C. van den Berg 10. Th. van den Berg 19. M. D. Barrevoets 26. C. Broekhof <2. G. W. van Denzen 33. P. J. Duivenvoor den 7. J. v. Dijk 4. J. A. v. Eed en 24. A. Geerlings 15., Jhr. J. H. Gevers 31. R. A. Goemans 17. H. M. van Haaster 13. H. Heemskerk 20. N. Hermans 9. L. de Jong 6. P. van der Kluijt 27. C. N. Koomen 21. Th. Kors 14. W. van ider Linden 3. L. van der Niet 16. F. van der Ploeg 8. H. Ruijgrok 30. N. P. van Schöoten 32. N". J. Schouten 25. L. van der Voet 18. N. van der Voort 23, A. M. Warmerdam 22. W. C. Wassenaar I. J. Wijnands 29. J. Zethof 5. P. Zwaan 28. SASSENHEIM. L. v. Thol, lotelingder lichting 1910, moet onder de wapenen komen tusschen 17 en 19 Mei 1911. J. A. v. d. Geest, J* W. v. Niekerk, G. v. d. Poel, lichting 1910 worden 30 Sep tember ingelijfd. J. J. Papendrecht, Th. Witteman, H. J. Arendshorst, J. W. Koning, J. Went, C. T. Beerhorst, P. v. d. Lans, J. van Leeuwen en J. Turk gaan bij de landweer over. WOERDEN. Als een bijzonderheid in den tegenwoordigen tijd melden wij, dat op de steenfabriek van den heer H. Bruns Jr. jde bezem mét de vlagi op het tas- veld is geplaatst, .ten teeken, dat alle steen verkocht en afgescheept is. Kerknieuws. Retraitehuis St. Alfonsus. Gistermorgen had te Amersfoort de plechtige inwijding plaats van de kapel en het altaar van het St. Alphonsus-re- traitehuis door Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, den Aartsbisschop van Utrecht. Daarna werd door Mgr. eene stille H. Mis opgedragen, waarbij Z. D. H. geassi steerd door den zeereerw. heer L. A. E. X. Fock pastoor te Amersfoort, en door den hoogeerw. pater Lohmeijer, provin ciaal der Redemptoristen in Nederland. Kerkwijding. Gisteren heeft Mgr. Callier de nieuwe kerk te Spanbroek, gebouwd door den aannemer Verberne van Venhuizen onder leiding van den architect Rotters van Haarlem, plechtig geconsacreerd. Het dorp was feestelijk versierd, van alle huizen wapperde het dundoek. Aan de grens der parochie was een eerepoort opgericht met het opschrift te eener zijde „Uw zegen kome over ons" en te anderer zijde „Uw zegen blijve met ons". Bij de poort van den pastorietuin stond even eens een eerepoort met transparant „Epis- copo consecraturo salus" en de datum „29 Aug. 1910." Den vorigen dag was Mgr. door een eerewacht van 50 ruiters ingehaald, en naar de pastorie geëscorteerd, waar een talrijke menigte eerbiedig de komst van Mgr. afwachtte, en knielend den zegen ontving. Het Mariaansch congres te Averbode. Vrijdag en Zaterdag is te Averbode het Eerste Nederlandsch Maria congres gehouden, dat door zeer vele Neder landers en Belgen werd bijgewoond. Het congres begon Vrijdagavond met een pontificale Hoogmis, opgedragen door den prelaat van de abdij Postel, den hoogeerw. heer Herstraets. Deze H. Mis werd bijgewoond o.a. door Mgr. Drehmanns, bisschop van( Roermond, en Mgr. de Wachter, coad jutor-bisschop van kardinaal Mercier. Na de H. Mis sprak onze landgenoot de Zeereerw. Pater Geerts uit Eindho ven, overste der msisionarissen van het H. Hart te Heverlee, de feestpredicatie uit over O. L. Vrouw van het H. Hart. Hierna hield Mgr. Drehmanns een kor te toespraak, waarin Z. D. H. de ka nunniken van Averbode bedankte voor de organisatie van dit eerste Nederl. Maria-congres, en de hoop uitsprak dat dit congres tot resultaat mag hebben een vermeerdering van kennis en devotie tot de H. Maagd Maria. Na de plechtigheden in de kerk be gonnen de drie sectievergaderingen. In de eerste afdeeling sprak de eervv. pater Dr. Driessen O. C. uit Oss over „Maria onze Moeder en Middelares", daarna pater van Kasteren, uit Maas tricht over „Maria en de 'gewijde lette ren" pater Strijbosch, van de missio narissen van het H. Hart van Tjlburg sprak (daarna over „de strijd tegen en voor het goddelijk moederschap", dr. Cy- prianus Verbeek O. C. te Oss, over de „bestrijding der ketterijen en Maria", kanunnik dr. Crijmdex professor aan het groot seminarie te Mechelen over „Ma- riaprediking in de Nederlanden". In de tweede sectie-vergadering voer den het woord pater Ermaun S. J. uit Rotterdam over „Maria en de zuiver heid", de Vlaming J. Nobels over „Ma ria en het huisgezin" en inevr. Alber- tine Steenhoff-Smulders over „de verhef fing van het zedelijk leven door de Ma- riavereeniging. In de derde sectie-vergadering, die bij gewoond werd door Mgr. Drehmanns, spraken achtereenvolgens dr. A. v. Roey, prof. aan het St. Romboutscollege te Mechelen over „Eeredienst van Maria in de eerste tijden van het Christendom, bewezen door kunstoverblijfselen", dr. W. Schöngen, Rijksarchivaris te Zwolle, over „Mariavereering in de provinciën Friesland, Groningen, Drente en Over- ijsel in de Middeleeuwen door Premon stratenzers en Cisterciënzers", pastoor Sloet te Abcoude over „de grafplaats van Maria", pater J. Kronenburg C. S. S. R., te Roermond, over „Mariaveree ring' vóór de Hervorming", dr. Sicking conrector aan het gymnasium te 's Her togenbosch, over de litanie van O. L. Vrouwpater van Hassel over den bloei der rozenkransdevotie in Nederland in de laatste vier eeuwenmej. Stephanie Vetter uit Den Haag, over Mariaver eering en drankbestrijding in Nederland en Mgr. Diepen, rector van de Bisschop pelijke Kweekschool te Pen Bosch over „de vereenigingen Voor Eer en Deugd". Vrijdagavond werd in de abdijkerk van Averbode de groote afgemeene vergade ring gehouden, die o. a. werd bijge woond door de bisschoppen van Roer mond, Luik en den coadjuctorbisschop van Mechelen. Na opening der vergadering met het bidden van een Wees Gegroet werd mee gedeeld, dat namens het Maria-con gres een telegram van hulde was ge zonden aan den Paus en het episcopaat van Nederland en België. In deze algemeene vergadering voer den het woord pater Borromeus"de Gree- ve uit Vorden over den invloed der Ma riavereering en de verheffing der zede lijkheid", het Tweede Kamerlid baron van Wijnbergen over „de Mariavereering en het maatschappelijk vraagstuk". Zaterdag werd het congres met het Magnificat gesloten. Het tweede Mariacongres zal 't vol gend jaar gehouden worden te Maas tricht, Roermond of 's Hertogenbosch. Kunst en Wetenschappen. Nederl. Taal- en Letterk. congres. Zondagmiddag zijn verschillende le lden van het Congres "te Maastricht aan gekomen, verwelkomd met het spelen der volksliederen. Door iden heer Laurent PoLis in Lim- burgsch dialect welkom gêheeten, gin gen rij vervolgens met hun gastheeren en de muriek naar het stadhuis, waar zij door fcl.en waarnemend burgemees ter,) den heer van Oppen, (hartelijk toe gesproken werden. De vertegennwoor- dagers der Nederlandische en Belgische regeeringen en van den Zujd-Afrikaan- schen taalbond, dankten yoor het wel kom, waarna de eerewijn werd aangebo den. 's Avonds was er In Momus concert, waarop de cellist Hollmann eenige solo's ten gehoore bracht. Gistermorgen half tien werd het con gres geopend met een geestdriftige redie van 'den voorzitter, mr. Lamberts Jiur- relbrinck. Als ondervoorzitters werden daarna ge kozen Dr. Leyds, Prof. Jan te [Winkel, Max Rooses en 'de heer Minnaert. Als voorzitters der afdeelingen "Prof. Ver- coullie, Prof. Heeres en Prof, te iWin- kel. Uit naam van fnêj. Baelde, die af wezig was, bracht de voorzitter verslag uit over het Algemeen Nederlandsch Ver bond. Dr. A. Beets deed het Omtrent den staat van het Woordenboek der Ne- derlandsche taal, waarvoor de Belgische en Nederlandsche regeeringen haarsub- sidiën hebben verhoogd, zoodat de ge- wenschte financiëele regeling tot stand kon komen, De yijf gfleyerjpgen .waar op gerekend was, zijn gereed gekomen] van 'de zesde is het Zetten Tbegonnens Waar vroeger gemiddeld vier afleverin gen per jaar verschenen, kunnen ervoor Tiet vervolg jaarlijks zes worden verwacht De letters c en ïn rijnr nu geheel ge- reecL De heer Max Rooses vroeg "de aan dacht van de aanwezigen voor het in; September te Antwerpen te houden ge<- schiedkundig congres. Toen hield prof. te Winkel een Voor dracht over Hendrik van Veldenke, den dichter die nu zeven en een halve e?uw, geleden het groote aanzien van Maas tricht bezong. Aan het slot zijner rede deelde de hoogleeraar mee, dat de plannen om voor Hendrik van Veldek e een standbeeld op te richten in Maastricht een goéde kans van slagen hebben. Toen werd er pauze gehouden. Na de pauze sprak dr. Mansvelt over Nederlanders in Zuid-Afrika, daarmee nog eens een uiteenzetting gevende van dei voorgeschiedenis van den Transvaal-oor- log en de verhoudingen die daarna tus schen de stamverwanten ontstaan zijn: ispr. deelde mee, dat er thans weer vier duizend Nederlanders in Pretoria en 2100 in Johannesburg wonen; dat er zeker, wel 200 onderwijzers werkzaam zijn. Toch' zijn de meeste wegen om, tot een be staan te komen in Zuid'-Afrika sedert voor Nederlanders versperd, zoowel door, den Engelschen invloed, als door 'de Af- rikaanders, die zichzelf voor verschillen de posten en betrekkingen hebben ont wikkeld, waartoe de universiteitsoplei ding van Velen hunner in Nederland en België "^t hare bijdraagt. De heer L. Franck gaf daarna een overzicht van het werken óm "te komen; tof een Vlaamsche Hoogeschool in Bel gië, daarbij hulde brengende aan Max Rooses, die nu wederom als voorzitter der desbetreffende commissie een voor stel tot vervlaamsching van 'de hooge school te Gent instemming heeft doen vinden bij alle Vlamingen. Tweede. Internat. Koude Congres. Van 511 October a.s. zal te Weenen het tweede intern, koudecongres plaats hebben, gewijd aan de koeltechniek en hare toepassingenn. Ter behartiging der Nederlandsche be langen bijl dit congres heeft zich een Nederlandsch comité gevormd, waarin o.a. ritting hebben Prof. Dr. H. Kamer- lingh Onnes, le voorzitter; Prof. Dr. D. A. de Jong en Prof. J. P. Kuenen. Voorzitter de heer Jhr. K. W. L. de' Muralt, burgemeester. Aanwezig alle leden.. De notulen worden na lezing goed gekeurd. Medegedeeld wordt dat door de Ged. Staten goedgekeurd Is teruggezonden, het Raadsbesluit tot beschikking over een post van onvoorziene uitgaven. Voor kennisgeving aangenomen. Komt ter tafel de in de raadsvergade ring van 11 Augustus 1.1. aangebodene rekening van de inkomsten en uitgaven,' dezer gemeente over 1909. Pe heer Hoog er vorst brengt als lid der commissie van onderzoek rap;- port uit en deelt mede, dat geene be merkingen ten opzichte der rekening z-ijnf in te brengen. Naar aanleiding van dat rapport stelt de Voorzitter voor de ze rekening voorloopig vast te stellen' in ontvangst op f 13989,38, in uitgaaf op f 13337,591/2, batig saldo f 651,781/2. Overeenkomstig het overgelegd concept besluit, wordt daartoe besloten. Vervolgens wordt aangeboden de be grooting voor den dienst 1911. Op voor stel van den Voorzitter wordt be sloten eene commissie van onderzoek te benoemen. In die commissie worden be noemd de heeren J. Visser, J. v. Zwiö- ten, D. van der Hoorn, die desgevraagd! bereid zijn zitting te nemen. Bij de gebruikelijke rondvraag wordt door den heer Hoogervorst in het belang van den handel alhier gevraagd of er mogelijkheid bestaat eene ladings plaats te verkrijgen aan het station; Nieuwveen, waarlangs in de toekomst' de spoorlijn zal worden gelegd en aldaar, eene halte zal inkomen. Voor het ver voeren van dë tuinvruchten is het gerief-* lijker en meer nabij aan het station AN fen. Gaarne zag hij, dat de Directie ver zocht werd, eene dergelijke gelegenheid) te doen daarstellen. Indien zulks later, gebeurt, zou het verzoek wellicht niet meer kunnen worden ingewilligd eh daar* om wkas hij er voor, dat verzoek piet te; lang uit te stellen. De heer y. VJi e (t! achtte het doelmatiger dat er een zijlijn! vanaf Nieuwveen gelegd werd. De heer Kroft deelde mede, dat volgens ver kregen inlichtingen, eene lijn! naar het Papenveer wel zou rendeeren. De V o o r- zitter stelt zich bereid zijne m'edeWerj king daaraan te verleenen en zal eeh ge1- motiveerd adres tot de Directie richteiï en •'n desbetreffend concept in de eerst volgende vergadering bespreken. Hier toe wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde di nie^ mand meer het woord verlangende, wordt de vergadering door den voorzitter gë-i sloten, om in geheime zitting over td gaan. Land- en Tuinbouw. Mondden klauwzeer. In verband met het heersdien vfcöi: fnond- en klauwzeer in eejiige fcirSRftgt,

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2