19 Katholieke Sociale Week. BUITENLAND. Ie Jaargang. No. 264. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27j cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Augustus 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere rege' meer 10 cent. Gistermorgen hield Dr. Cl. Meuleman £en lezing over „Beroeps- en bedrijfs- Iziekten en ziekenkassen". Het onderwerp is niieuw, aldus spr., en als zoodanig heeft het zijn aantrek kelijkheid. Dit heeft ook zijn nadeel, de literatuur over het onderwerp is nog beperkt, daardoor loopen we gevaar de Zaak te eenzijdig te beschouwen, daar iwellicht meer de voordeelen dan de na- ideelen van de kwestie bekend zijn. Wat hebben we onder Beroeps- en 'Bedrijfsziekten te verstaan? De licha- Imelijke nadeelen die voorkomen uit be- jdrijf en beroep. Het organisme van den werkman kan |door omgang met schadelijke stof lang- - zaam verwoest worden. Spr. geeft een voorbeeld hoe het voortdurend omgaan imet phosphor iemand langzaam kan ver moorden dat is dan een beroepsziekte. Bij de wet is nu het gebruik van Nvrt- ten phosphor geheel verboden. Wanneer nu echter niet hoofdzakelijk het beroep een ziekelijkheid in de hand twerkt (bijv. tuberculose bij steenhou- iwers) maar daar ook andere oorzaken toe meewerken als alcoholisme etc., dan hebben we een tweecfe geval, hetwldk spr. streng van het eerste wil onder scheiden. Spr. zet vervolgens uiteen hoe het be roep van invloed is op het beender-, spier- en zenuwstelsel van den mensch. (Wanneer bijv. een beroep meebrengt, van jongs af een voorover gebog&i houding jaan te nemen, dan zal dit tot gevolg hebben een slecht ontwikkelde borst kas. Wanneer de arbeid, spierarbeid ver- eischt, kan dit voor de gezondheid zeer goed zijn, volledige spieruitputting ech ter is zeer nadeelig, zoodat onderbre king van arbeid beslist noodzakelijk is. Het zenuwweefsel heeft het meest te lijden van arbeid, die te lang woijdt voortgezet. Overhaasting bij stuk- enac- coordwerk is daarop van grooten in vloed en voornamelijk het eentonige van jarbeid vooral bij jeugdige arbeiders, kin deren die eigenlijk nog meer moesten spelen dan werken. Zulke geestdoodende jarbeid lijdt ook tot misbruik van alco hol, omdat een zenuw-vermoeide naar 'een prikkel zoekt en de arbeider grijpt jdan al heel spoedig naar de flesch. Tot zoover heeft spr. nog gesproken over arbeid onder normale omstandig heden. Is dit niet het geval, bijv. arbeid 'bij bovenmatige hitte dan is de nadee- lige invloed nog veel grooter. 't is zeer moeilijk den schadelijken in vloed van een speciaal soort van arbeid aan te geven. 'De meesten zijn het er bv. over eens, dat nachtelijke arbeid zeer ver keerd is, toch is het nadeel niet gemak kelijk juist aan te geven, anders zou hij volgens spr., reeds lang zijn afge schaft. Waardoor ontstaan nu de specifieke beroepsziekten Op de eerste plaats ver ontreiniging van de lucht door gevaar lijke dampenhiertegen wordt reeds Wettelijk zeer veel gedaan. Veel erger is de verontreiniging der lucht door stof. Welke zich in het longweefsel verzamelt en een gereede aanleiding voor longtu- iberculose is. Het beroep zelf kan nimmer de oor zaak van tuberculose zijn. Daartoe is inoodig dat de tuberkel-bacil aanwezig is en voldoende voeding bij zijn slacht offers vindt. Bij aanwezigheid van een groot aantal personen in één lokaal is het gevaar voor infectie echter zeer groot; boven dien kan het beroep tot voeding van de tuberkël-bacil veel bijdragen. Spr. behandelt nog enkele andere be roepsziekten als loodziekte etc. Spreker Vïaag-t verder waarom krijgt nu 'n arbea- !der,die plotseling een ongeval krijgt 'door geweld hem tengevolge van het be- ldrijf aangedaan, wel uitkeering op grond van de Ongevallenwet en niet wanneer hij ongeschikt tot arbeid wordt (tenge volge van beroepsziekte Hierbij blijkt duidelijk dat scheiding tusschen ongeval en beroepsziekte nood zakelijk is. Maar dan- moet ook, zooals in Engeland, de beroepsziekte een voort durend onderwerp van studie blijven. Het gevaar tot het opnemen van be roepsziekte in de Ongevallenwet is zeer groot, daar het hoogst moeilijk is het percentage van de ziekte vast te stellen, waartoe het bedrijf heeft bijgedragen. Noodig echter is: en dit is in het voor deel van den patroon, arbeider en be drijf, Idat beroepsziekten zooveel mo gelijk voorkomen worden. Daartoe is noodig, dat op ambachts scholen cursussen etc. de arbeider de beginselen der beroepshygiëne begrijpt en de gevaren, die aan het bedrijf ver bonden zijn, dan alleen zullen de maat regelen, die tegen de beroepsgevaren ge nomen worden, hun volle kracht krijgen Daartoe kunnen volgens spr. de vak organisaties veel bijdragen om den pas sieven weerstand, dien de arbeider te gen alle maatregelen van hooger hand heeft |door opvoeding en onderricht te breken. Vervolgens keuring van den jon gen arbeider, alvorens hij een bepaald vak kiest. Ook hiertoe kan de arbeider zelf veel bijdragen. Op de tweede plaats moet de industrieel die zijn eigen be lang goed begrijpt, alles aanwenden, om alle gevaren uit zijn bedrijf voortvloeien de, zooveel mogelijk weg te nemen of te neutraliseeren. Eindelijk de maatrege len te nemen door den Staat. Als 't goed was, moest de Staat hier slechts aanvul lend behoeven op te treden. Hiertoe is kennis van de bestaande bedrijfs- en be roepsgevaren op de eerste plaats noo dig. Spr. betoogde dat het bij ons nog treu rig gesteld is. Voor de negen arbeidsin specties is er maar een medisch adviseur Of zulk een man alleen bij zijn Werk nog gelegenheid zou hebben enquêtes in te stellen, behoeven we niet te vragen. De bespreking van ziekenkassen, in het programma aangekondigd, moest spr. We gens gebrek aan tijd achterwege laten. 's Middags Was er geen vergadering. Gisteravond sprak dr. A. K. M. Noy ons over „Tuberculose-bestrijdang. De spreker ging achtereenvolgens 11a de porzaak der tuberculose, de verbrei ding der ziekte, de tuberculose als volks ziekte, de bestrijding der tuberculose, door besmetting te voorkomen en door aangetasten en genezen of de omgeving te beveiligen len ten slotte de middelen ter bestrijding. Als zoodanig noemde hij: onderwijs en hygiënische opvoeding van den volwassene en van 't kind; hygiëni sche omgeving in school, huis en werk plaats; maatschappelijk en .welstand ver- hoogen (hooger loon, drankbestrijding) tijdige medische hulp en inlichting; con sultatie-bureau sanatoriumverzorging: tuberculosen-hospitalen en zeéhospitia; lnghallen en vacantiekolonies. Spr. voerde zijn betoog aan de hand van de volgende stellingen 'De tuberculose wordt veroorzaakt door den tuberkelbacil, die het menschelijk li chaam binnendringt en besmet. Het uitbreken en voortwoekeren der tuberculose hangt af van den aard en de hevigheid der besmetting, van den na tuurlijken aanleg en liet verworven weer standsvermogen van den besmette, van diens omgeving en leefwijs in hygiënisch opzicht. Lucht, Licht, rust en voeding zijn na tuurlijke, krachtige weermiddelen tegen de vernietigende werking der ziekte. Besti ijding der ziekte en genezing van den lijder moeten steunen op deze begin selen en derhalve middelen van zuiver medascben naast middelen van algemeen maatschappelijken *aa rd 0mvatten Verhooging van 'den algemeen-en maat- schappolijken toestand, drankbestrijding en woningvoorziening zijn als sociale mid delen niet te onderschatten in den strijd tegen de tuberculose. De veipleging van den tubercuiose-lij- dier vinde bij voorkeur plaats in een katholiek rel jgi-euse omgeving. "Een R.K. sanatorium, naar de eisohen des tijds in medisch opzicht ingericht, is het 'herstel lingsoord bij uitstek voor den tuberculo- se-Iijder. Het kind lichamelijk verzorgen en hygi ënisch opvoeden spaart maatschappij en gezin menig slachtoffer der tuberculose. België. De ramp te Brussel. De Belgische kranten zijn het er nu wel" over eens, dat de maatregelen, dde genomen waren ,o-m ,op de tentoonstelling tijdig een brand te blusschen, bedroe vend onvoldoende waren. Het Journal de Bruxelles toont in een lang artikel aan, dat men den brand pas ernstig kon gaan bestrijden, een uur nadat hij uitgebroken was. Nu de brand gewoed heeft, zal men éindelijk betere maatre gelen nemener zal een stoomspuit klaar gezet worden, om op het eerste sein uit te rukken. Op verschillende plaatsen van het terrein zullen brandweerlui opgesteld worden. Er zal gezorgd worden voor vol doende druk op alle kranen van "de water leiding. ,Want er was soms heelemaal geen drukking. Een geluk is het geweest, dat de prach tige schilderijententoonstelling zoo veilig in een steenen gebouw ver van den brand was ondergebracht. ,'®Aen heeft zoo dikwijls schrijft het H. v. Antw. aan het gouvernement ver weten dat het de tentoonstelling der Oude Kunst was gaan begraven in den Cinquan- tenaire; men heette het belachelijk, niet alles bijeengevoegd te hebben inen moest de menschen geen twee reizen doen on dernemen, enz. enz. Baron Descamps heefter zich altijd tegen verzet en geëischt het besef hebbend der verantwoordej lijkheid die op hem rustte dat de kunst schatten, die vreemde landen ons geleend hadden, geborgen werden In een steenen gebouw, en niet in gebouwen van hout en staff. Na de ramp van Zondag mag men wel gelukwenschen richten aan den oud-minister, wiens zoo vinnig beknibbeld werk nu mee moet dienen om te redden wat er nog kan gered worden." Een belangrijke vergadering is Dinsdag in het ministerie van binnefilandsche za ken gehouden. Scho'.laeit Helleputte, Lie- baert, de Lantsheere en Beernaert Maren aanwezig. Daar de tentoonstelling is ingericht on der bescherming van den staat, was de vraag te onderzoeken, in hoever de aan sprakelijkheid van den staat ging. Men is tot de slotsom gekomen, dat de staat geen de minste verantwoorde lijkheid had in dit geval en geenszins aansprakelijk kon gesteld worden. De ministers moeten tot het besluit zijn gekomen, dat de maatschappij van dg tentoonstelling met een kapitaal van 2 millioen gesticht, alleen voor liet bedrag van dit kapitaal kon aansprakelijk worden gestekt Op een vraag over de kwestie der ver antwoordelijkheid heeft staatsminister Beemaert geantwoord, dat men naar zijne meening de regeering hoegenaamd geePe verantwoordelijkheid kan opleggen. "De regeering heeft er zich toe bepaald de ten toonstelling geldelijk te steunen, vooruit te helpen, maar verder reikte haar invloed niet. Anders is het gesteld met de maat schappij "der tentoonstelling. Indien be wezen wordt, dat er van hare zijde gebrek aan toezicht, onvoorzichtigheid of nala tigheid is geweest, dan zou de toestand veranderen. Maar voorshands kan een dergelijk ver wijt aan de inrichters der tentoonstelling niet gedaan worden en overigens is het parket om dit vast te stellen. Andere opvattingen' kunnen nog gehul digd worden. Men kan met een geval van overmacht te doen hebben, de brand kan door eene kwaadwillige hand aangestoken zijn. Kunnen de bestuurders der tentoonstel ling persoonlijk aansprakelijk gesteld wor den voor de schade? vroeg de journalist. Indien 'er persoonlijke schuld kan vpst- gesteld Worden, ja; maar dit js hier het geval niet De schade van "Bostock. De eigenaar van het groote wilde die renspel, de heer Bostock, schat het ver- Lies van zijn menagerie op anderhalf mil lioen frs. .Hij 'heeft 20 leeuwen verlo ren |en een beer van onschatbare waar de, wanneer men denkt aan "den ontzag lijken arbeid, welke hun africhting heeft gevraagd. Twintig apen hebben een goed heenko men gezocht in het Terkamerenbosch. Een dezer idieren is uit zich zelf terug gekeerd en door zijn baas op de door de zen gehuurde kamer in veiligheid ge bracht. De verkoolde 'krokodillen vertegen woordigen een waarde van tien tot twaalfduizend francs. Bostock had deze dieren een week geleden nog voor '5000 frs. van hun eigenaar willen overnemen. Deze zal nu, ;\vel spijt hebben yan zijn jyeigering! Ten gevolge van den brand heeft hij zioh genoodzaakt gezien, zijn geheele per soneel van 150 man te ontslaan. Hij heeft hen echter een nieuw, engagement be loofd, zoodra hij zijn verzameling .wéér bij elkaar zal hebben. De In dépendance gééft eenige cijfers van verzekeringen. De 'hallen der Belgische en vEngeIsche afdeelingen, waren bij Fransche, Britsche en Belgische maatschappijen verzekerd voor 127.000 frs. De inhoud der Engelsche sectie woitit gedekt door een verzekering van 12 mil lioen, het Fransche restaurant .was ver zekerd voor 330.000 frs. Frankrijk. Een gruwelijke heiligschennis. Uit Montpellier komt het bericht van een schandelijk feit, door eenige kop stukken van het verleekte Frankrijk be dreven. Op den 23en Juli j.l. den dag na de cantonale verkiezingen, wisten de bur- meester van Montagnac, meneer Philip- py, z'n vriend meneer Poujol en nog 'n paar „heeren", zich op een qitstapje toegang te verschaffen tot het heilig dom van O .L. V. de la Salette, een veel bezochte bedeplaats. Ze brachten het kruisbeeld, dat ide kapel siert, van zijn plaats, staken alle kaarsen aan en na de ceremoniën van' den godsdienst te hebben geparodieëerd begonnen ze onder groot geschreeuw te dansen en te zingen. Verschillende ma len trokken de „heeren" aan de klok van de kapel en ze zochten naar den sleu tel der sacristie, ongetwijfeld om de pa ramenten te bemachtigen en ze aan te trekken. Hun zoeken w|as echter tever- geefsch. Ze gingen daarna heen, de asch en de eindjes van hun sigaren achterlatend op het altaar der H. Maagd. Tegen de „heeren" is onmiddellijk1 een aanklacht ingediend. Tot nu toe echter zonder eenig gevolg. Italië. Cholera. In eenige gemeenten der provinciën Bari en Foggia zijn gevallen van cholera vastgesteld. Van het eerste oogenblik af zijn de krachtigste maatregelen voor af zondering en voorkoming genomen. De „Giornale d'Italia" heeft telegram men uit Bari en Foggia ontvangen, mel dende, dat er tot gisterenavond waren vastgesteld: Te Barletta 9 sterfgevallen op 12 aangetasten; te Andrea 3 sterf gevallen op 5 zieken; teTrani 12dooden op 15 gevallen. Thans zijn er te Margherita 15 gevallen en 4 sterfgevallen; te San Fernando 3 aangetast en 2 overleden; te Trinitapoli 9 zieken en 3 gestorven; te Ceriguola 4 gevallen van cholera en 1 doode. Gister zijn er 6 nieuwe gevallen vast gesteld te Trani en Bisceglia. De leeftijd der Eerste H. Communie. Volgens een telegram aan de Fransche bladen bevat het jongste nummer der „Acta ApostoLicae Sedis" een decreet van die Congregatie der $acramenten d.d. 8 Augustus, goedgekeurd door den Paus, over den leeftijd der eerste H. Communie. Het decreet verplicht ten strengste tot de Paasch-communie alle kindeien, die tot de jaren van verstand gekomen zijn. Die leeftijd is voor biecht en communie niet verschilelnd etn valt omstreeks het ze vende jaar. 'Een volmaakte kennis van den gods dienst is geen vereischte. De verplichting der kinderen valt terug op degenen, die over hen gesteld zijn, als de ouders, de biechtvaders, de onderwijzeres, de pas toors. De Paus schrijft aan alle bisschoppen voor ,drt decreet ter kennis te brengen van de ge'.oovigen en de vertaling ervan in de moedertaal telken jare in den Paaschtijd te doen voorlezen. Het decreet treedt voorts in een geschiedkundige beschou wing van de kwestie en toont aan, dat de tegenovergestelde gewoonte tegen de Roomsche leer indruischt en vooitgespro- ten is uit de dwaling der Jansenisten, die de Eucharistie beschouwen als een belooning ien niet als een geneesmiddel en een steun voor de menschelijke zwak heid. Het decreet scherpt voorts nogmaals in het groote nut der dagelijksche commu nie, zoowel voor de kinderen als voor de volwassenen. Spanje. De regeering heeft besloten de ver gaderingen te verbieden die tegen Zondag waren uitgeschreven door de Carlisten in geheel Catalonië. 80 van deze katholieke vergaderingen moesten plaats hebben. Als voorwendsel van het verbod na men de overheden het zoogezegd besluit der republikeinen, om overal, waar de Carlisten vergaderingen ontwierpen, ook bijeenkomsten te houden. Oostenrijk-Hongarije. Keizer Franz Jozef. Gisteren, 18 Augustus, werd Keiz!e!(l Frans Jozef 80 jaar. Sedert twee ,men- schenlevens staat deze eerwaardige vorst aan het hoofd der Habsburgsche monar chie; in 1848, toen hij nauwelijks 18 jaail was, werd hij, bij het afdanken van zijn oom Ferdinand en het bedanken van zijn; vader, aartshertog Franz "Karl, tot den troon der Habsburgers geroepen. In het moeilijke jaar 1848 werd de jongeling,- bijna nog knaap, voor de zware taak ge plaatst de Monarchie, door de stormeq der revolutie geschokt, rust en kracht tel hergeven. j Die Levenstaak heeft hij met groote zelfoverwinning, met vasthoudendheid eh stoere werkkracht weten te vervullen. Een nieuw Oostenrijk heeft hij doen ontstaan.- Als vorst en mensch heeft de Keizer in die tachtig jaar heel wat gestreden en geledenhij heeft zijn land zich zien wij zigen en het zwaartepunt zich zien ver plaatsen van het .Westen naar het Oos ten. Wat het in Italië verloor, moest het op den Balkan terug winnen, wat het aan madht en aanzien verloor in het Duit- söhe Rijk moest het herwinnen door in nerlijke consolideering. Maar hij hoeft ook' ais mensch veel ondervonden, zijn naaste! verwanten om zich zien vallen, en kan in de geschiedenis niet alleen de Nestor der Europeesche vorsten, maar ook de groote lijder worden genoemd. Keizer Frans Jozef heeft, bij alle Ver schil van gevoelen, bij allen politieken' strijd, bij alle ydsselva High eden van liet lot, toch één ding weten te verwerven en te behouden, de liefde en dankbaar heid van alle volken der monarchie, die! zijn onvermoeiden arbeid ten bate van land en volk erkennen en waardeeren. On danks de nationale tegenstellingen hebben de Oosten rijks che en Hougaarsche landen onder de regeering van Franz Jozef, op economisch en intellectueel gebied een vooruitgang ,en een bloei aan te wijzen,- die er toe medewerkte om de monarchie! een waardige plaats te doen innemen onder de groote jnogendheden van 'Eu ropa. De groote verdiensten, die Keizer Frans Jozef <Jaarvoor heeft gehad, zijn toewij ding, zijn arbeidslust, zijn kennis, wor den in en buiten Oostenrijk gewaardeerd en op dezen feestdag 'dankbaar herdacht En waar thans het oude Keizerliad: „Gott erhalte Franz den Kaiser Uflsern guten KaJser Franz...." zal weerklinken, daar vereenigen zich al len, die weten van hoeveel beteek en is Keizer Frans Jozef in zijn leven en wer ken voor de monarchie is en was, in den wensch, dat hij nog lang moge wor den gespaard voor zijne landen en voor' Europa. De geheele bevolking van Ischl heelt gisteren met haar beminden keizer-koning feest gevierd. De brandweer moest de hoofdstraat naar het keizerlijk slot afzet ten en touwen spannen om voor de equipa ges en automobielen die achtereenvolgens in de stad aankwamen, vrij baan te ma ken. Om vier uur kwamen aartshertogin Maria Theresia en haar dochter de abdis Maria Annunciata in een eleganten auto als eerste gasten op het kasteel aan. Aarts hertog Ferdinand Karei verscheen enkele oogenblikken later te paard. Toen de 'hofequipages in oen afzienbare rij van hgt station in de stad reden, werd het ge drang op straat onbeschrijfelijk. Vooral toen de aartshertog Frans Ferdinand, del troonopvolger, met zijn gemalin hertogin .Hohenberg iii Ischl verscheen brak de menigte in enthousiast hoerageroep uit; Spoedig daarna verscheen aartshertog Leopold Salvalor mier zijn gemalin aarts hertogin Blanca Om 6 uur kwam de stok oude partshertog Rainer die nog 3 jaar ouder is dan keizer Frans Josef, met zijn gemalin aartshertogin Marie op 'het ka steel. De aartshertog die piet zijn langen' sneeu^witten baprd gen echt patriarchal^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1