IN HOOGER SFEREN. ZATERDAG 13 AUGUSTUS. 257 tET bericht, dat een regeerend vorst den moed heeft gehad, of wil men met het oog op zijn groote verantwoordelijk heid* het de vermetelheid noemen, om met een vliegtuig, een z.g. tweedekker-aeroplane, een luchttochtje te maken, heeft zeer terecht groote belangstelling gewekt onder degenen, die zich voor de aviatiek interesseeren. Dat was tot dusverre nog niet vertoond Men weel, dat kroonprins Friedrich Wilhelm van Duitschland al meermalen den wensch heeft uitgesproken, met een Zeppelin-ballon een tochtje te maken doch keizer Wilhelm heeft zijn stamhouder en vermoedelijken opvolger zulke waaghalzerij verboden, en dat lijkt wel zeer terecht. Want één ongelukkig oogenblik, één onwillekeurige beweging, één klein verzuim of een heel klein, misschien onzichtbaar gebrek aan de machine, een windvlaag, die men niet kan zien noch voorzien, kunnen de vliegmachine doen duikelen, evenals nog de vorige week gebeurde op het vliegveld van Stockel, waar de Belg Kinet een vreeselijken dood vond. En de reeks ongelukken, die de Zeppelin-ballons hebben getroffen, EEN WEDSTRIJD IN HET AARDAPPELBAKKEN Bij Fransche weldadigheidsbazaars en feestjes verzint men telkens wat nieuws, en vaak niet zonder geluk. Is bijvoorbeeld het boven-gekiekte geen aardige vinding? Dat gebeurde te Bagnolet bij Parijs, waar de Parijsche atelier-juffertjes op een weldadigheidsfeest een wed strijd hielden in het bakken der beroemde »pommes frites». De jury, bestaande uit een jovialen chef-kok en twee heeren in onberispelijke zwarte kleeding, proefde allerernstigst de baksels, en verklaarde ten slotte als wijze mannen, dat alle proefjes zóó heerlijk waren geweest datze niet hadden kunnen uitmaken, welke 't beste wasDie galante Franschen toch! bewijzen, dat het met de kans op een ongeluk niet veel beter staat bij de sluurballons dan bij de vlieg tuigen. Aan een dergelijk ongeluk mag geen vorst of aanstaand vorst zich wagen, denkt keizer Wilhelm I Ferdinand van Bulgarije dacht echter anders en van zijn verblijf in België heeft hij gebruik gemaakt om een tochtje naar het vliegveld bij Hasselt te maken, ener in een aeroplane de lucht in te gaan De bladen weten te vertellen, dat de officieren van het gevolg des konings hem dit vliegtochtje zeer afrieden, en wezen op de mogelijkheid van ongelukken. Doch Ferdinand van Orléans, die zich van Oostenrijksch luitenant tot vorst der Bulgaren, en onlangs door zijn onverzettelijken wil tot onaf hankelijk heerscher op den Balkan heeft opgewerkt, is er de man niet naar, om zich van een eenmaal gemaakt plan af te laten brengen 1 En hij heeft z'n vlieg tocht gemaakt, de eerste koning die „in hooger sferen" ging 1 En dat niet alléén, doch de koning heeft ook zooveel plezier in zijn paar luchtreisjes gehad, dat hij ook zijn beide zoons, die hem vergezelden, achter den koenen vlieger de Lamine op het houten bankje heeft gezet, a. C. BURGDORFFER, om een tochtje te de njeuwe Directeur van Open doen. bare Werken in Rotterdam, op- Modern, wat volger van den heer de Jongh, die zijn ambt heeft nederge- legd. Het directeurschap van Openbare Werken in de groote handelsstad, met hare enorme haven- en rivierwerken, is een functie van den allereersten rang. DE EERSTE KONING, DIE VLIEGT: de allereerste regeerende vorst, die het gewaagd heeft, op een vliegtuig de lucht in te gaan, is niet zooals men misschien denken zou, de keizer van Duitschland geweest, maar isFerdinand de Iste, koning van Bulgarije, of, wil men hem met den echten titel noemen Czaar aller Bulgaren. Op het vliegveld van Kievit bij Hasselt kon Ferdinand van Bulgarije de verleiding niet weerstaan, een tochtje door de lucht per aëroplane te doen, en ridder de Lamine nam dan ook den vorst, die incognito het vliegterrein bezocht, eenige malen mee in de lucht.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 9